'Een fusie doet de kade weer leven' Leiden maakt pas op de plaats Rentree Hrubesch medisch wondertje Het antwoord is binnenkort aan de leden Geels NAC en nu uit elkaar Den Bosch verpulvert hoop op record: 80-60 Fakkelloop trekt geen sponsors Hopman verkiest marathon Zweeds duo lijdt verlies DONDERDAG 5 JANUARI 1984 LUIK (GPD) - Horst Hrubesch had zich geen betere start van het jaar kunnen wensen, dan de terugkeer in de se lectie van Standard Luik. „Das Ungeheuer" lag in okto ber nog met een hinderlijke achillespeesaandoening op de operatietafel en de doktoren vreesden het ergste. Sommige pessimisten hielden al rekening met een even tuele verlamming in het rechterbeen. Hrubesch zelf gaf de hoop echter nooit op. De afgelopen week trapte hij grap pend en grollend weer een bal letje tijdens de training op de drassige gravel van Sart Tilmont en met zijn 'vierkante' hoofd ramde hij als vanouds de ballen weer in de goal. „Horst, du bist bijna wieder de Alte", compli menteerde trainer Goethals zijn spits na diens 'première' in het nieuwe jaar. Als alles meezit staat Hrubesch zondag al in het aanvalscentrum van Standard Luik, dat dan zijn bekerduel op Sclessin afwerkt tegen Racing Jet. „De blessure is me achteraf tweehonderd pro cent meegevallen", oppert Hru besch. „In totaal ben ik slechts negen weken uit de roulatie ge weest. Ik werd een bepaalde pe riode heen en weer geslingerd tussen de ziekenhuizen van Hamburg en Augsburg en dat was wel vervelend. Ik heb zelfs even overwogen om er de brui aan te geven, maar het herstel vlotte zo goed, dat ik vastbeslo ten ben om het Belgische pu bliek te laten zien wat ik nog alle maal kan". Slechts negen dagen vertoefde Hrubesch in het ziekenhuis en zat vervolgens vier weken in het gips. „Ik heb bijna nooit een wedstrijd moeten missen bij HSV in die vijf jaar die ik er speelde. Tijdens een training van Standard kreeg ik plots last van blaren en naderhand veroorzaak te dat pijn in de rug. Ik ben ech ter blind geweest voor die bles sure en heb keihard doorge- traind, met als gevolg dat ik om de pijn te onderdrukken anders ben gaan lopen" De achillespees werd zodoende aangetast en Hrubesch zat met de problemen. De achillespees werd voor twee-derde weggeno men en een spier moest negen centimeter worden ingekort. Aanvankelijk zagen de behande lende artsen het donker in voor Hrubesch. „Ik zou minstens vijf, zes maanden geen bal meer ra ken. Daarop heb ik mijn oude clubarts in Hamburg geraad pleegd en die kwam tot de slot som dat ik binnen tien weken weer fit zou kunnen zijn. De eni ge voorwaarde was dat ik me meteen zou laten behandelen. Daar heb ik in eerste instantie flink tegenop gekeken, maar er zat niets anders op. Ik zie me in de toekomst immers niet op de daken staan als dakbedekker of rennen naar de sociale dienst we gens arbeidsongeschiktheid", al dus Hrubesch. „Het is gelukkig weer allemaal op LEIDEN - Wat kan de fusie tussen de Boshuizerkade-clubs Leidse Boys, Oranje Groen en VNA nog tegenhouden? Dat is de enige vraag die nog moet worden beantwoord, voor dat het reeds lang besproken samengaan tussen de drie afdelingsclubs werkelijkheid wordt. Dat antwoord komt op maandag 23 januari, als de drie verenigingsbesturen tijdens de bijzondere ledenvergaderingen de fusie-plannen in stemming brengen. zijn pootjes terecht gekomen. De komende dagen moet ik oppas sen dat ik het been niet al te veel belast, maar in de toekomst kan ik weer normaal functioneren. In elk geval heb ik nu geen pijn meer' en kan ik voluit trainen". Hrubesch, die slechts zes duels met Les Rouges heeft gespeeld is zoals hij zelf zegt bezig aan een kwakkelseizoen. „Het lukte van geen kant in de beginfase. De overschakeling van het Duitse naar het Belgische voetbal was niet zo moeilijk, dus daar ligt het niet aan. Ik heb daarnaast vol doende doelrijpe kansen gehad, maar slechts twee ballen gingen erin. Triest natuurlijk voor een centrumspits. De komende pe riode van anderhalf jaar wil ik echter bewijzen dat ik nog lang niet afgeschreven ben. Bij HSV heb ik bijna tweehonderd tref fers gescoord, dat kan ik toch niet in een week verleerd zijn. De toeschouwers kunnen de ko mende weken dan ook rekenen op een geladen Hrubesch". BREDA (GPD) - Ruud Geels is definitief weg bij NAC. De Bredase eerste-divisieclub heeft het contract met de voormalige topscorer uit de eredivisie ontbonden. Dat is het resultaat van het gesprek dat gisteren plaatsvond in Breda. Geels had nog ander half jaar voor de boeg bij NAC, maar verzeilde kort voor de winterstop in een merkwaardige situatie, die uiteindelijk een vervroegd einde heeft gemaakt aan de voetbalcarrière van de 35-ja- rige spitsspeler uit Sant poort. Op papier zijn de clubs het eens. In een vandaag aan alle leden ver zonden 'fusie-info' zijn diverse organisatie-schema's afgedrukt en worden in grote lijnen de na dere plannen ontvouwd. Drie jaar geleden strandde een fusie poging aan de Boshuizerkade, maar Leidse Boys en Oranje Groen hielden de gedachte daar aan toch levend. De besturen za gen de toekomst van kleine ver enigingen aan de Boshuizerkade somber in, niet op de laatste plaats waar het de financiën aan gaat. Voornaamste drijfveer om na de mislukte fusie-poging van drie jaar geleden andermaal een plan tot samengaan op te stellen, vormde vooralsnog de terugloop van het aantal leden. Met alle ge volgen vandien: een smalle basis waaruit men kan selecteren waardoor de kwaliteit van stan daardteams terugloopt, elftallen die onderbezet raken, en het ge geven dat steeds minder leden voor immer stijgende kosten moeten opdraaien. VNA en Uni- tas Leiden deden mee aan een nader onderzoek. Na de benoe ming van Cor Sip als voorzitter van Unitas, besloot deze club een eigen koers te blijven varen. Oranje Groen, Leidse Boys en VNA werkten hun gedachten in nauwe samenwerking verder uit en lijken binnenkort één te zul len worden. "Zoals de verenigingen nu functio neren, staan ze op een dood spoor", wordt de leden in het in formatie-nummer nog maar weer eens verteld. En aansluitend: "Een fusie schudt de mensen wakker (dat is al eens gebleken) en doet de kade weer leven. De besturen zijn van mening dat een fusie aan de kade het voetbal hier ten goede zal komen. Er is nieuws, er is leven in de brouwe rij, er gebeurt weer eens wat op de Boshuizerkade en met een beetje geluk zal de fusieclub ook voetbaltechnisch opleven en de kade voorgoed van een goede naam voorzien". DEN BOSCH - Aan alles komt een einde, luidt een oud gezegde, en dat geldt nu dus ook definitief voor de imposante reeks van overwinningen die Elmex Leiden tot nu toe in dit lopende basketbalseizoen aaneen wist te rijgen. Vijftien op rij telde de scorekaart en hoewel er heus nog wel meer zeges verzameld zullen worden is de ketting dan toch eindelijk gebroken. Verantwoordelijk daarvoor was niemand minder - of, wie anders - dan aartsrivaal Nashua Den Bosch. Geen probleem op zich natuurlijk, die eerste nederlaag, ook al hoopte Leiden vanzelfsprekend het clubrecord van zestien achtereenvolgende winstpartijen te kunnen verbeteren. Dat zat er dus net niet in, maar daar zullen toch weinigen echt van wakker LOS ANGELES (DPA) - Het idee van het organisatie-co mité om de Olympische fak kelloop van New York naar Los Angeles per kilometer door het bedrijfsleven te la ten sponsoren, is in het ge heel niet aangeslagen. Tot dusverre zijn slechts 2000 van de in totaal 10.000 km lange tocht 'verkocht' a rai- son van 3000 dollar per kilo meter. Het Olympisch vuur, dat op 8 mei vanuit Griekenland in New York aankomt, zou vol gens de plannen door de vijf tig staten van de Verenigde Staten worden gevoerd en op 28 juli het Olympisch sta dion van Los Angeles wor den binnengedragen. Tot dusverre hebben slechts 26 steden in 19 bondsstaten zich als etappe-plaats aange meld. •ADVERTENTIE liggen. Zo fanatiek als men bij voorbeeld in Amerika met aller hande statistieken omspringt, zo weinig waarde hecht men hier aan wat er in de verleden tijd is geschied. Nee, wat harder aan kwam bij spelers en coach was niet het feit dat, maar vooral de manier waarop er een punt werd gezet achter die mooie lange vol- Onwaardig Want daar was namelijk niets fraais aan. Sterker nog, het was een koploper onwaardig. De 80- 60 eindcijfers die op het schitte rende scorebord van de voor het eerst sinds tijden weer eens volle Maaspoort (3000 man) zeggen in dit verband al veel, maar verhul len desalniettemin toch nog een paar zaken. Hetgeen trouwens ook voor Den Bosch, zij het in mindere mate, gold. Maar dat kon in elk geval nog terugkijken op één helft redelijk basketbal. Leiden daarentegen presteerde tweemaal twintig minuten alleen maar zepers. De reden van die plotselinge ge daanteverandering die de ploeg van een soepel schrijvende pen deed verworden tot een krassen de en lekkende viltstift? Emill Hagens, de spelverdeler, repte achteraf over vermoeidheid bij de één, een gebrek aan inzet bij de ander en van onderschatting bij de rest. De zware Haarlemse basketbalweek, net winnend beëindigd, zat hem dwars en het midweekse duel kort daarop te gen Den Bosch was voor hem en zijn medespelers die overdag werkten net teveel van het goe de. "Maar een echt excuus voor die wanprestatie wil ik niet aan voeren. We hadden in elk geval kunnen lopen, verdedigen. Maar we deden gewoon helemaal niets". Muurvast Dat kwam dan vooral tot uiting in de tweede helft. In de eerste rondgang zat de ploeg evenzeer muurvast (uitgezonderd Jerry Beck dan), maar dat werd, qua cijfers dan, geheel en al verhuld door het feit dat ook Den Bosch met geen stok vooruit te branden was. Dat het allemaal heel slecht was konden de ploegen evenwel niet verbloemen. Het was armoe en chaos troef met veel balverlies en misverstanden aan beide zij den. Of eigenlijk aan drie zijden, want ook het arbitrale duo Van Ek/Van Houten poedelde naar hartelust mee. De spanning was daarom de enige factor die 'de topper' nog overeind hield. Bij 36-33 kregen de nummers één en twee van de ranglijst een tweede kans om eindelijk eens aan te to nen waarom ze die plaatsen inne- Maar er was er slechts één die van die mogelijkheid gebruik maak te en dat was dus niet de koplo per. Die bleef volharden in het zelfde tempoloze en van alle agressiviteit gespeende spelletje als voor rust met die aantekening dat na een minuut of zeven ook de tot dan toe sterk spelende Beek het hoofd in de schoot leg de. Hij moest het, zeker in de re bound, helemaal alleen opknap pen nu Kragtwijk, Cox en Wiel niets anders deden dan zich ge woon maar te verstoppen. En toen, toen was er geen houden meer aan. 8, Kragtwijk 6, Cox 4, Van Hefteren, Van Dam en Richel 2. Schotpercen tage 45, rebounds 25 DEN BOSCH - Cramer 16, Plaat en Es- veldt 14, Akerboom 12, Gibson 10, Sykes 7, Van Dinten 6. Schotpercen tage 58, rebounds 35. Stand aan kop: Leiden 16-30, Den Bosch 16-28, Amsterdam 16-20, paar rake afstandsflappers van Dan Cramer, een paar fraaie aan gevers van Plaat, sterk reboun- den van Kuipers en Esveldt en een dunk van niemand minder dan Kees Akerboom zette de runner-up meteen na rust het herstel in en zes minuten later was er licht: 50-40. En tevens zelfvertrouwen genoeg om nu wél in de hoogste versnelling door te gaan. Time-out Tevergeefs poogde Harrewijn daarop met een time-out orde op zaken te stellen, tevergeefs spoorde Toon van Helfteren zijn medespelers aan om harder te lo pen en tevergeefs hep Emill Ha gens zich stuk op het Bossche cordon. Iedereen bij Leiden deed precies wat-ie op dat moment net niet moest doen en iedereen ver gat wat hij behoorde te doen. Den Bosch profiteerde optimaal en bij 78-55 na nog weer een dunk van Akerboom ("Ja, dat was lekker voor mijn zelfvertrou wen") leek een complete afgang voor Leiden in de maak. Zover kwam het niet. Enerzijds omdat Boot twee troeven terug haalde (Plaat en Akerboom) en anderzijds omdat Wiel opeens zijn schot terugvond. Desalniet temin was de eerste nederlaag sinds vijftien wedstrijden er met een één die er niet om loog. En de vraag is in hoeverre deze zal Emill Hagens: "We deden gewoon helemaal niets". (Foto Ken v*n de Burg) doorwerken wanneer zaterdag dan gisteravond kan het nauwe- datzelfde Den Bosch op bezoek lijks. komt in de Vijf Meihal. Slechter AD VAN KAAM De voordelen van een fusie mogen bekend worden verondersteld: efficiënter gebruik van de ac commodatie en besteding van de gelden. Daarvan wordt in het in formatie-bulletin al een gedetail leerd beeld geschetst. Ook is een begroting afgedrukt zoals die er uit zal zien na de fusie. Nadeel Hoewel de besturen schrijven dat "er natuurlijk veel meer voor- en nadelen zijn", wordt maar één nadeel genoemd in het 'fusie-in- fo'. Géén van de bestaande kanti nes is groot genoeg om alle leden onderdak te verschaffen. De drie clubs samen hebben nu bijna zeshonderd leden. De verwach ting is dat de nieuwe vereniging zo'n 450 leden zal tellen. Voorstel is om het clubgebouw van VNA in de zomer om te bouwen tot jeugdhonk en daar voorlopig met z'n allen in te trekken. Een jaar later moet dan worden ge tracht een andere kantine uit te breiden. "Maar zover is het nog niet", wordt voorlopig niet te ver op de zaken vooruit gelopen. "Wat er met de derde kantine ge beuren moet, weten we nog niet". Dat houdt niet tegen dat de bestu ren een fusie vol goede moed te gemoet zien. "Als het niet lukt zijn we voorlopig uitgepraat, al is het niet ondenkbaar dat twee clubs nieuwe plannen maken mocht er één vereniging tegen stemmen", zegt woordvoerder Wook de Ligny, voorzitter van Leidse Boys. "Je hebt natuurlijk altijd tegenstanders, ja, vooral onder de oudere leden. Bij hen spreekt nog een stukje nostalgie. Maar persoonlijk denk ik toch dat het allemaal wel mee zal val len". DEN HAAG (ANP) - Emiel Hop man zal geen poging meer doen zich te kwalificeren voor de Olympische Winterspelen in Se- rqjewo. De twintigjarige Noord hollander, die bij het nationaal kampioenschap voor de allroun- ders buiten medediging bewees een goede tien kilometer te kun nen rijden, heeft gekozen voor het marathonschaatser In de strijd om de KNSB-cup heeft Hopman momenteel de leiding en hij heeft goede vooruitzichten om de beker voor de eerste keer te winnen. Volgend seizoen zal Hopman hoogstwaarschijnlijk deeluitmaken van de allround- ploeg van coach Henk Boer. Hopman nam zijn beslissing na een gesprek gisteren met Jan Klok, de waarnemend voorzitter van de KNSB. Klok, tevens voor zitter van de landelijke techni sche commissie marathon, wilde de Westfries een tweede kans ge ven zich te plaatsen voor de Olympische 10.000 meter. Zeker, nadat Hopman tijdens de natio nale allroundtitelstrijd buiten mededinging tot 15.16,55 was ge komen, een prestatie waartoe er kende allrounders als Frits Scha lij, Yep Kramer en Rolf Sibrandy op dat moment niet in staat wa- LONDEN (DPA) - Slechts enkele dagen na de nederlaag in de Da- viscupfinale tegen Australié heb ben de beide Zweden Anders Jarryd en Hans Simonsson een nieuwe tegenslag te verwerken gekregen. Bij het wereldkam pioenschap dubbelspel in Lon den verloren zij in hun eerste partij met 4-6, 4-6, 3-6 van de als tweede geplaatste Amerika nen Peter Fleming en Fritz Büh- ning. De gebroeders Tim en Tom Gullik- son verloren met 4-6, 7-6, 4-6, 6-4,2-6 van de Tsjechen Tomas Smid en Pavel Slozil, Edmond- son en Steward versloegen Co- deswell en Feaver: 6-1, 7-6, 6-3.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9