c Rijkspensioen kan lager Muntenruzie op topniveau Wilton Fijenoord naar de rechter Kort zakelijk Voorstel topambtenaar economische zaken: Personeel Rutges wil het bedrijf overnemen In kwestie pond-biljet Dollar een stuiver hoger Beurs Amsterdam DONDERDAG 5 JANUARI 1984 Oudere werkloze Mensen van 57,5 jaar en ouder met een werkloosheidsuitkering zijn voortaan niet langer verplicht zich in te laten schrijven bij het arbeidsbureau. Nog slechts bij uitzondering zullen de bedrijfs vereniging of de gemeentelijke sociale dienst, na advies van het arbeidsbureau over de kans op het vinden van werk, inschrij ving kunnen eisen. Volgens staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgele genheid mag gezien de slechte arbeidsmarktsituatie in het alge meen niet worden verwacht dat oudere werklozen weer aan de slag komen. Als de situatie op de arbeidsmarkt voor deze mensen verandert, zal de vrijstelling van inschrijving echter weer worden ingetrokken. Misleidend Uitgeverij Kluwer heeft in strijd met de Code van het Reclamewe zen gehandeld door in folders te verklaren dat haar uitgave "Elec tro Magazine" het grootste vak tijdschrift voor de electrotechni- sche branche in Nederland is. De Reclame Code Commissie heeft uitgesproken dat Kluwer zich derhalve aan misleiding schuldig maakt en zich voortaan dient te onthouden van deze manier van adverteren. Op grond van deze uitspraak over weegt uitgeversmaatschappij Scriptor, die onder meer het blad "Installatie Journaal" op de markt brengt en zich afgelopen zomer bij de Reclame Code Com missie over deze vorm van adver teren van Kluwer beklaagde, via de rechter de geleden schade op Kluwer Technische Tijdschrif ten te verhalep. Gas Het gasverbruik in ons land is vo rig jaar met ruim drie procent ge daald. Weliswaar werd er in 1983 ongeveer evenveel aardgas door de gasbedrijven afgezet als het jaar daarvoor, ruim twintig mil jard kubieke meter, maar daar staat tegenover dat het aantal aansluitingen in de sector klein verbruik vorig jaar met ruim honderdduizend steeg. Dit heeft de Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) gisteren mee gedeeld. Het tempo van de da ling van het gasverbruik neemt volgens de vereniging overigens wel af, kennelijk omdat steeds meer verbruikers al hun bespa ringsmogelijkheden hebben be nut. Toonkunstenaars De Nederlandse Toonkunstenaars- bond (NTB) heeft een kort ge ding aangespannen tegen de NOS en de Wereldomroep om te bereiken dat de bond geaccep teerd wordt als onderhandelings partij bij het overleg over de om- roep-cao. NOS en Wereldomroep hebben tot nu toe de NTB van dit overleg uitgesloten. Om deze zaak voerde de bond, die veel le den onder de omroepmusici heeft, al eerder een kort geding. Volgens de bond hebben NOS en Wereldomroep er achttien maan den over gedaan om tot dit uit- sluitingsbesluit te komen. De NTB is vanaf 1947 tot 1963 altijd contractpartij van de omroep ge weest, maar werd naar aanlei ding van een salarisactie van mu sici tegen de toenmalige NTS buiten het overleg gehouden. Goudriaan Ir. J.C. Goudriaan heeft met SHV overeenstemming bereikt over de overneming van de rederij Van Nievelt, Goudriaan en Co in Rotterdam en enkele verbonden agentuurbedrijven in Zujd-Ame- rika. De overdracht van de aan delen heeft inmiddels plaatsge vonden en ir. Goudriaan heeft de leiding van Van Nievelt Goud riaan overgenomen, zo heeft SHV bekendgemaakt. Economie "V Groenteveiling Katwijk aan den Rijn van 4 januari. Boerekool per kg 0,78-0,89; waspeen AI per kist 10,70-14,70; BI 11,00-17,40; Cl 11,60-13,10. Aanvoer: 128 ton. Prei A per kg 0,62-1,70. SCHIEDAM (ANP) - De directie en bewindvoerders van Wilton- Fijenoord in Schiedam hebben gisteren formeel beroep aangete kend bij het college van beroep voor het bedrijfsleven tegen de weigering van de minister van economische zaken het bedrijf een exportvergunning te verle nen voor de levering van verdere onderzeeërs aan Taiwan. Dit heeft mr. J.J. van Wessem, een van de bewindvoerders, gisteren meegedeeld. Van Wessem verwacht dat de be handeling van het beroep op z'n vroegst pas over twee maanden zal plaatsvinden. Directie en bewindvoerders van Wilton-Fijenoord hebben de Ne derlandse regering tegelijkertijd verzocht dit beroep ook mee te delen aan de volksrepubliek Chi na en zich, in afwachting van de beslissing in beroep, te onthou den van stappen als of de weige ring van de exportvergunning reeds onherroepelijk zou zijn. Van Wessem zegt hiermee te doelen op het opnieuw aankno pen van diplomatieke betrekkin gen met China teruggebracht naar het laagste diplomatieke ni veau, toen ons land een export vergunning verleende voor leve ring van twee onderzeeërs aan Taiwan. Dat bij het college van beroep voor het bedrijfsleven een kabinets besluit wordt aangevochten, is uniek in de Nederlandse geschie denis. De werkzaamheden van dit college bestrijken een groot aantal wetten. De bevoegdheden van het college verschillen naar gelang de toegepaste wet. Wilton-Fijenoord vecht een beslis sing aan die genomen is op basis van het uitvoerbesluit strategi sche goederen. Dit besluit is een onderdeel van de in- en uitvoer wet. De in- en uitvoerwet geeft het college van beroep de be voegdheid het besluit tot weige ring van de exportvergunning te vernietigen en een termijn te be palen waarbinnen een nieuw be sluit genomen moet worden. De wet laat in een artikel echter weer de mogelijkheid open, dat de minister van economische za ken met een beroep op het alge meen belang de uitspraak van het college van beroep terzijde schuift. Mr. H.O. Thunnissen, de voorzitter van het college van be roep voor het bedrijfsleven, stelt desgevraagd dat dit laatste "in theorie" mogelijk is. Het betref fende wetsartikel is echter nog nooit in de Nederlandse geschie denis toegepast en zal bij toepas sing mogelijk zelfs getoetst wor den aan het internationale recht. DEN HAAG (GPD) - De overheid zou de pensioen premies en de pensioen rechten van ambtenaren kunnen matigen. Hierin zit ruimte voor verdere ombuigingen in de ko mende jaren. Een dergelijke maatregel levert geld op en is op de korte termijn niet of nauwelijks van invloed op de bestedingen. Voor gehuwde ambtenaren met 40 dienstjaren ligt het netto-inkomen na pensio nering thans op 95 tot 105 pro cent van het arbeidsinkomen. Dat is veel hoger dan oorspron kelijk de bedoeling was. "Dit als gevolg van de opgetreden stij ging van de sociale premies die werkenden wel, en gepensio neerden niet betalen" Dit schrijft prof.dr.F.W. Rutten on der meer in zijn traditionele nieuwjaarsartikel in het blad Economisch Statistische Berich ten (ESB) van vandaag. Het conjunctureel herstel van onze economie, met name in de indus trie, zal zich dit jaar doorzetten. De werkgelegenheidsproblemen worden echter onvoldoende op gelost. Volgens prof. Rutten is daarvoor meer flexibiliteit nodig in ons stelsel van werken en be lonen. „De jonge generatie met zijn groot aantal tweeverdieners dient model te staan bij de struc turele verandering van ons ar beidsbestel", aldus Rutten. Volgens prof. Rutten is in ons land de inzinking sinds de tweede olieprijsschok van 1979-1980 tot een eind gekomen. Met het oog op een volgende economische te rugslag is het nu zaak om een pe riode van hernieuwde economi sche groei te benutten .voor het herstellen van normale verhou dingen ook voor wat betreft het overheidstekort, schrijft de top ambtenaar. De produktiedaling is tot staan ge bracht en omgebogen tot een lichte stijging. Dit is volgens prof. Rutten vooral te danken aan de exportstijging en het toe nemen van de bedrijfsinvesterin gen. Bovendien daalde tegen alle verwachtingen in de particuliere consumptie niet of nauwelijks. De werkloosheid is de afgelopen jaren buiten proportie gegroeid en dreigt in de komende jaren nog verder toe te nemen. Oplos singen via dwang vanuit centraal nivau is niet de oplossing. Las tenverzwaringen voor werkne mers moeten worden voorko men. De voorkeur van prof. Rut ten gaat uit naar lastenverlichtin gen voor de werknemers. In het bijzonder voor de lagere inko mens acht hij het behouden of herstellen van een redelijke belo ning voor inspanning uit arbeid van veel belang. TOKIO - De Japanse traditie wil, dat het begin van het nieuwe arbeidsjaar met applaus wordt ontvangen. Zo ook op de effectenbeurs in Tokio, waar het personeel gisteren samenkwam om het nieuwe jaar te begroeten Vrouwelijke medewerkers, ook weer volgenss de traditie in de Japanse zakenwereld, waren op deze eerste werkdag gekleed in kimonós. (Foto api Dreigende staking in scheepsbouw Engeland LONDEN (GPD) Besprekin gen die waren bedoeld om een staking in de genationali seerde Britse scheepsbouw- industrie te voorkomen, zijn gistermiddag vastgelopen. De bonden zijn nu van plan vanaf morgen de scheeps werven plat te leggen. De leden van de grootste be trokken bond, de General Municipial and Boilermakers Union (GMBU), hebben met een zeer duidelijke meerder heid voor een staking ge stemd. Zij vinden het loon- aanbod van British Shipbuil ders van 7 pond (31,50 gul den) per week erbij te laag, vooral omdat zij al bijna twee jaar lang geen loonsverho ging hebben gekregen. British Shipbuilders heeft één sterke troefkaart: als de werknemers het op een sta king laten aankomen, dan be tekent dat ongetwijfeld het einde van een aantal van de zwakste werven, of zelfs, bij een langdurige staking, van de gehele industrie. (van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie werknemers van de Alphens transportonderneming Rutges willen het bedrijf overnemen. Het Pakhoed-concern, dat eige- Stuk minder faillissementen DEN HAAG (GPD) - Het afgelo pen jaar zijn in totaal 7922 bedrij ven en personen failliet gegaan, tegen 8579 het jaar tevoren. Dit betekent een daling van 8 pro cent. Tussen 1981 en 1982 steeg het totaal aantal faillissementen nog met 21 procent. Vorig jaar gingen met de faillissementen 61.200 arbeidsplaatsen verloren. Dit blijkt uit mededelingen van het Nederlands Faillissementsre- gister. De grootste stijging van het aantal faillissementen in de afgelopen jaren deed zich voor in 1980 en 1981 (achtereenvolgens 44 en 43 procent). naar van Rutges is, wil het be drijf afstoten omdat er al enige jaren achtereen verliezen wor den geleden. Daarbij zouden vol gens een woordvoerder van Pak hoed 47 mensen worden ontsla gen. Drie leidinggevende werknemers van Rutges - Van Niekerk, Klink hamer en administrateur Van Bergen - willen nu het bedrijf Volgens Klinkha- hoeven dan maar twintig i te worden ontslagen en is de werkgelegenheid voor der tig mensen voorlopig gewaar borgd. De Pakhoed-directie heeft positief gereageerd op het plan en zegt in een verklaring de leiding 'zo spoedig mogelijk' te willen overdragen. De vervoers- bond FNV wacht nog af hoe het plan van de drie Rutges-werkne- mers er concreet komt uit te zien. Op welke termijn de overname van Rutges rondkomt is nog niet bekend. "Maar iedereen is ervan overtuigd dat dit op zo kort mo gelijk termijn moet gebeuren", aldus Klinkhamer. Het gebeurt niet vaak dat de Britse premier mevrouw That cher en haar ministerie van fi nanciën (waarvan de top uit louter Thatcher-adepten be staat) van mening verschillen, maar nu is het dan toch zover. door Henk Dam Inzet: het pond sterling, het eens machtige betaalmiddel van het Britse imperium, en nu een vooral dankzij de Noordzee- olie overeind blijvende munt eenheid die een waarde van rond de 4,50 gulden heeft. Dat pond is er sinds vorig jaar in twee variëteiten, en daar zit het probleem. Er waren heel goede gronden om een jaar geleden het pond. tot dan toe slechts als groen brief je verkrijgbaar, ook als munt uit te voeren. Immers, voor een pond kan de modale Brit, in vergelijking met vroeger, nog maar zo weinig kopen dat dit betaalmiddel zo'n beetje wis selgeld is geworden. Vroeger, toen het pond nog een pond was en men van één zo'n briefje een gehele avond kon feestvieren, was het zaak zui nig op deze bankbiljetten te zijn. Keurig uitgevouwen wachtten de groene pond- briefjes in de portefeuilles tot het hun beurt was te worden uitgegeven. Tegenwoordig, nu een taxiritje van vier minuten of anderhal ve hamburger al een pond kos ten, is dat anders. De mensen stoppen de groene briefjes in hun achterzak, in borstzakjes, tassen, portemonneetjes, kort om, zoals men muntjes be waart, als wisselgeld dat gauw voor het grijpen ligt. Dat is de pondbriefjes aan te zien: het zijn vaak grauwe, ver kreukelde, menigmaal met bruin verkleurde reepjes plak band bijeengehouden stukjes papier die, als het niet om geld zou gaan, nog te vies zouden zijn om beet te pakken. Ja, bil jetten van een pond hebben een treurig, maar vooral kort bestaan. Na elf maanden zijn de briefjes namelijk, gemiddeld genomen, op, stuk, versleten op het on herkenbare af, en moeten ze worden vervangen. Dat kost een hoop geld, en vandaar dat het ministerie van financiën vorig jaar ook munten van een pond in de circulatie bracht die een geschatte levensduur van niet minder dan 40 jaar heb ben. Zoals bekend is het Britse volk een conservatief volk, en de muntstukken van een pond sloegen dan ook in het geheel niet aan. De fraaie, vrij dikke, in goudkleurig metaal uitge voerde ponden die een diame ter van zo ongeveer een stuiver hebben, werden universeel weggehoond. „Chocolade-geld" is ook nu nog de meest gehoorde benaming voor het jongste produkt van de Royal Mint. Behalve deze emotionele, in Britse behou dendheid wortelende afkeer, heeft de pond-munt ook een praktisch bezwaar: hij is zo'n beetje even groot als munten van 5 en 20 pence, en is boven dien een zwaar kreng. En dat terwijl de meest gangbare Britse munten, die van 10 en 50 pence, ook al een heel gewicht hebben. Wie een dagje bood schappen doet en niet steeds eerst z'n wisselgeld uitgeeft, kan zo een heel gewicht aan muntstukken in de jaszakken vergaren, die dan misschien wel uitscheuren. Zo op het oog klinkt dit laatste argument nogal belachelijk, maar precies zo werd het vori ge maand gehoord uit de mond van een van de lords in het def tige Hogerhuis waar over de ponden gedebatteerd werd. De staatssecretaris die de adellijke dames en heren namens de re gering te woord stond, was echter niet te vermurwen. Hfj zei met veel aplomb: „Het is de bedoeling van de regering het briefje van een pond terzij- nertijd uit de circulatie te ha len, en wel op het moment dat het publiek de gelegenheid heeft gekregen te wennen aan de munt van een pond". Dat was ook al gezegd toen vorig jaar de munt werd geintrodu- ceerd, en dat was dan dus dat. Maar niet heus. Want vlak voor dat vorige maand het Lager huis met reces ging, gooide mevrouw Thatcher herself roet in het eten, toen zij antwoord de op de angstige vragen van de Conservatieve parlementa riër Marcus Fox, die met een benepen stemmetje had gein- formeerd „of het briefje van een pond echt moet verdwij- „Nee hoor", antwoordde me vrouw Thatcher geruststel lend. Ze zei Fox' stelling dat de pond-munt onpopulair is, te onderschrijven, en voegde daaraan toe: „Ik heb reden om aan te nemen dat het briefje van een pond behouden zal blijven". Tja, en daar ligt dus een pro bleem. Want wie de woord voerder van het ministerie van financiën belt, krijgt te horen: „Het is altijd de bedoeling ge weest het briefje van een pond op den duur uit de circulatie te halen. Hierin is geen wijziging gekomen Hoe dat ook zij, als het briefje van een pond inderdaad ver dwijnt, dan is het voor alle Britten te hopen dat dat niet te snel gebeurt. Want de munten van een pond zijn vrijwel niet te krijgen, en dat ondanks het feit dat er niet minder dan 148 miljoen van in omloop moeten zijn. Verzamelaars zullen daar voor een deel verantwoordelijk voor zijn, maar ook de (kennelijk talrijke) mensen die bang zijn dat ze met andere munten in de war zullen raken, en de goudkleurige ponden daarom maar veiligheidshalve in een oude kous stoppen. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is gistéren op de Amsterdamse wisselmarkt bijna een stuiver hoger geweest dan dinsdag. De officiële koers bedroeg 3,13325-3575 gulden tegen 3,08375- 3,08625 gulden op dinsdag. De banken gaven als advieskoers 3,07 gul den (aankoop) en 3,19 gulden (verkoop) op na op dinsdag respectieve lijk 3,02 en 3,14 gulden te hebben geadviseerd De oorzaak van de stijging moet worden gezocht in de toeneming van de spanningen in het Midden-Oosten als gevolg van de Israëlische bom bardementen op Libanon en in de stijging van de rentetarieven in de VS, De dollar ging in koers omhoog op alle Westeuropese wisselmark ten. In Frankfort werd een slotnotering opgemaakt van 2,78775 mark na 2,748 mark op dinsdag. De officiële middenkoers werd bepaald op 2,7865 mark en dat was de hoogste fixing sinds 30 januari 1974 AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van donderdag 5 januari 1984 (tot 12:30 uur) 200 00 205 00 165 70 1 70 00 930 900 300.00B 318.00 235 00B - 9580 9700 210.00 214 00 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen bng bglt'A 82-07 1158 bg 1044 82-07 113 J bg 10 80-88 105 5 bg 9'.? 82-07 105 1 bg 9 83-08 102.7 bedrijfsleven lans 9 83-91 101.00 lans 8 83-91 97.00 lans s 8 83 101 80 mb 9 83-93 101 50 mbo 8^4 84-99 98 K n.D08'.?83-98 98 2( nmb 10V4 82 105 50 nmb 9'/4 83-93 101 2C nmb a 9 83-03 9930 nmb 7^4 83-92 97 (X 150.00 150.10 pandbrieven fgh 11 81-88 103 Igh 9 78-86 99 wuh 844 78-87 100 50 parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) Afctokrt '55 2 Algemeen 162.7 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 8 43 - nw3 langl 855 Buitenlands geld Be^tonc (100) silf Duitse mark (100) 110,50 Ital Tire (10.000) 17.65 "ortuges esc. (100) 2.10 Can dollar 2.44 r ranse franc (100) 35,50 Zwits franc (100) 137.75 Zweedse kroon 100) 36,75 Noorse kroon (100) 38.25 Deense kroon (1031 29.25 Spaanse peseta (100) 1^84 VERKLARING DER TEKENS eidrvnJend acMergesteide lerw^g C -X b. Beursoverzicht Koersen (I k gestegen Mede onder invloed van de gunsti ge ontwikkelingen in Wall Streel opende de Amsterdamse effecten beurs vanochtend in juichstem ming. De koersen vlogen mei gul dens tegelijk omhoog en diverse, soms pas gevestigde records wer den gebroken Later volgde bij sommige fondsen toch wat terug gang, maar over het algemeen wa ren de koersen toch hoger dan de slotprijzen van gisteren Koninklijke Olie ging evenals Phi lips ruim I 3 naar boven en Unilever kwam zells op een nieuwe top- koers van t 280 Hoogovens steeg ook nog weer ruim een gulden ter wijl ook Akzo het niet stecht deed KLM opende roer sterk met een moest ti|dens de handel toch weer terrein prijsgeven. Bij de banken was ABN t 8 meer waard en Amro t 2,30 Ook de ver zekeraars waren gewild met Natio nale Nederlanden als koploper Amev volgde en Aegon brokkelde na een goede opening wat at Ahold ging opnieuw naar boven en ook hier sneuvelde op 1211 rond het middaguur een koersrecord Gist-Brocades en Heineken bleven dichter bij huis Dat kon met wor den gezegd van Elsevier-NDU dat maar helst f 9 naar boven vloog Ook collega-uitgever VNU deed het prima met een winst van t 7.50 op t 148.50. Oce kwam weer bo ven de 1260 uit. zodat dit tonds zich weer goed h

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7