Onderzoek Delfts naar justitie bedrijf 'Het is allemaal zo zinloos' D Burgemeester van Capelle: politie treft geen blaam Exportvergunningen vervalst t Drugsverkoop jeugdcentrum onderzocht Betalen gasrekening toenemend probleem Echtpaar uit Heerlen hep in politieval Hard tegen hard in Capelle aan den IJssel DONDERDAG 5 JANUARI 1984 Binnenland AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam onderzoekt of het jeugdcentrum The Happy Family met onder meer een ves tiging op de Overtoom activitei ten betaalt met de opbrengst van de verkoop van soft drugs. Als dit zo is kan de jaarlijkse subsi die van ongeveer 180.000 gulden aan het centrum worden inge trokken. Maar dat is op dit mo ment niet aan de orde, aldus een gemeentewoordvoerder. Een woordvoerder van Happy Fa mily gaf gisteren toe dat er in het centrum behalve drank ook soft drugs op niet commerciële basis worden verkocht. "Er is een huisdealer en we hebben dat de gemeente vorig jaar meege deeld". Het centrum trekt dagelijks 400 tot 500 bezoekers. Volgens de woordvoerder worden de activi teiten, zoals uitstapjes voor de jongeren, betaald uit de drank- opbrengst en wordt er op de drugsverkoop in feite niets ver diend. Een gemeentewoordvoerder ver klaarde in reactie hierop dat de financiële verslaglegging van het centrum goed zal worden beke ken. "We zetten vraagtekens bij bepaalde posten. Er staat in het verslag ook niet dat er in drugs wordt gehandeld". Hij zei op dit moment geen uitspraken te kun nen doen over de wijze van fi nanciering van de activiteiten. Die zou juist uit het onderzoek moeten blijken. DEN HAAG (ANP) - Het openbaar ministerie in Den Haag verdenkt de optische indus trie De Oude Delft van illegale export van militaire apparatuur. De Haagse officier van justitie mevrouw mr. Schelfhout zal tegen negen mensen die zijn betrokken bij de produktie van militaire apparatuur in het bedrijf een gerechtelijk vooronderzoek vorde ren. Bij deze negen is in ieder geval een deel van de directie. De negen worden verdacht van valsheid in geschrifte en overtre ding van de in- en uitvoerwet en het uitvoerbesluit strategische goederen. Volgens de Haagse persofficier mevrouw mr. cou- zijn werden certificaten vervalst en exportpapieren onjuist of on volledig ingevuld, omdat anders geen toestemming zou worden gegeven voor uitvoer. Er zouden ook partijen zonder enige ver gunning zijn verscheept. De uitvoer van wapens of aanver- APELDOORN (ANP) - De Neder landse gasbedrijven worden steeds vaker geconfronteerd met betalingsproblemen bij het in nen van de gasrekeningen. In 1982 moest met afnemers 171.000 keer een betalingsregeling wor den getroffen of werd het ver schuldigde bedrag via de sociale dienst of de Gemeentelijke Kre dietbank geïnd. In 1981 gebeur de dat 65.000 keer. Hoewel de gasbedrijven in toene- HEERLEN (GPD) - Het Heerlens echtpaar B., dat al ruim een jaar op verdenking van drugssmok kel in voorarrest zit in de gevan genis van Frankfort, is indertijd met een hoeveelheid heroine naar de Bondsrepubliek gelokt door rechercheurs van de deel staat Hessen. De minister van justitie van deze deelstaat heeft schriftelijk bevestigd dat dit is gebeurd in overleg met de Ne derlandse autoriteiten. Van ille gale activiteit van Duitse politie op Nederlands grondgebied is volgens hem dan ook geen spra ke. Volgens de Maastrichtse officier van justitie mr. Scholtz is hier in derdaad geen sprake van uitlok king. „Wij weten wat er gaande is", aldus mr. Scholtz. Verdachte Bertus B. (47) heeft in middels bij het openbaar minis terie in Frankfort een voorstel in gediend om de uitlokking tot drugsmokkel bij de komende be handeling van zijn zaak geheel buiten beschouwing te laten. In ruil daarvoor wil B. dat zijn vrouw onmiddellijk uit de ge vangenis wordt ontslagen en dat hijzelf na een eventuele veroor deling binnen de kortste keren Duitsland wordt uitgezet en naar Nederland kan terugkeren. Officier van justitie Korner van het Frankfortse OM vindt dat de uit- lokkingsaffaire niet meer onbe sproken kan blijven nu B. er zelf zoveel rumoer over heeft ver wekt in talrijke brieven aan auto riteiten in Duitsland en Neder land met bezwaren tegen de pro vocatiemethode van in Limburg opererende Duitse geheimagen ten. „Het zou erop lijken dat we nu plotseling wat te verbergen hebben", aldus Korner. WEERRAPPORTEN a a E c E 1 V. .s i E Amsterdam licht bew. 7 2 3 De Bilt licht bew. 7 0 2 Deelen sneeuwbui 7 -1 3 Eelde licht bew. 7 •1 08 Eindhoven half bew. 7 0 3 Den Helder licht bew. 7 Rotterdam zwaar bew. 7 0 4 Twente licht bew. 6 -1 Vlissingen half bew. 6 2 3 Zuid Limburg licht bew. 5 -1 6 Aberdeen regen 2 0 05 Athene onbewolkt 16 8 0 Barcelona onbewolkt 13 1 0 Berlijn half bew. 6 01 Bordeaux zwaar bew. 9 0 08 Brussel onbewolkt 5 6 Frankfort zwaar bew. 08 Genève half bew. 09 Helsinki -7 Innsbruck sneeuw 5 -1 2 Klagenfurt geheel bew. -2 6 Kopenhagen onbewolkt 5 0 0 Lissabon onbewolkt 13 4 0 Locarno onbewolkt 8 -7 0 Londen geheel bew. -1 0 Luxemburg licht bew. -2 2 Madrid onbewolkt 8 -2 0 Malaga onbewolkt 16 8 0 Mallorca half bew. 1 09 Malta 17 8 0 München sneeuw 3 0 2 Nicö onbewolkt 14 5 0 Oslo onbewolkt -7 licht bew. 6 0 01 onbewolkt 14 0 Split geheel bew. 13 7 6 Stockholm onbewolkt 0 -5 01 Wenen 5 2 0 Zurich 3 0 1 Las Palmas half bew. 21 18 0 Beiroet zwaar bew. 19 -1 0 Tel-Aviv onbewolkt 19 12 Tunis zwaar bew. 18 8 7 mende mate regelingen trachten te treffen bij probleemgevallen, moest het gas in 1982 toch 22.000 keer worden afgesloten. In 1981 gebeurde dat 16.000 keer. Dit blijkt uit een landelijk onder zoek dat de Vereniging van Ex ploitanten van gasbedrijven in Nederland (Vegin) vorig jaar heeft verricht. Vegin-secretaris Groenewegen maakte de resulta ten gisteren in Apeldoorn be kend in zijn nieuwjaarsrede. In de tuinbouwsector is er volgens de Vegin sprake van een veront rustende ontwikkeling. Van de totaal ruim 10.000 tuinders werd in 1982 met 3100 door de gasbe drijven een betalingsregeling ge troffen en in honderd gevallen moest tot afsluiting worden over gegaan. Dat betekent volgens de Vegin dat 33 procent van het aan tal tuinders tot de probleemge vallen moet worden gerekend. In 1981 was dat nog 20 procent. De gasbedrijven hebben in 1982 een bedrag van 21 miljoen gul den als oninbaar af moeten schrijven. Groenewegen zei te verwachten dat dit over 1983 nog beduidend meer zal zijn. Gesprek kabinet- sociale partners DEN HAAG (GPD) - Een kabinets- delegatie onder leiding van pre mier Lubbers zal vanavond een informeel en oriënterend ge sprek hebben met de werkge versorganisaties. Volgende week zal het kabinet praten met de vakbeweging. De bedoeling van dit afzonderlijke overleg is na te gaan of er mogelijkheden zijn om op korte termijn te komen tot een breder overleg tussen kabi net en Stichting van de Arbeid over de arbeidsvoorwaarden voor 1984 en volgende jaren. Een van de belangrijkste zaken waarover het kabinet met de so ciale partners wil praten, is de per 1 juli van dit jaar te nemen maatregelen in de sociale zeker heid. wante goederen ligt in Neder land aan banden. Het is uiterst moeilijk om wapens te leveren aan landen die er waarschijnlijk hun eigen bevolking mee onder drukken. Ook de export naar oorlogvoerende landen ligt ge voelig. Het gerechtelijk vooron derzoek richt zich op de levering tussen 1981 en 1983 van nachtkij kers aan Irak. Dit land is al sinds 1979 in oorlog met het buurland Iran. Het gerechtelijk vooronderzoek wordt gehouden op grond van de bevindingen van de Economi sche Controle Dienst (ECD). De ze dienst nam begin vorig jaar bij een inval een deel van de admini stratie van het Delftse bedrijf in beslag. Uit dit materiaal bleek volgens mevrouw Couzijn dat de optische industrie de bepalingen op verschillende manieren trachtte te om^pilen. Het ministerie van economische zaken weigerde gisteren te be vestigen dat De Oude Delft mili taire goederen uitvoert naar Irak, of heeft uitgevoerd. De woordvoerder zei wel dat naar aanleiding van het onderzoek van de ECD enkele uitvoerver gunningen van De Oude Delft "naar bepaalde landen" zijn in getrokken. Ook directeur A.C. van Rhee van het Delftse bedrijf wil niets zeg gen over de landen waarmee hij zaken doet en de aard van de ap paratuur die hij levert. Het is echter bekend dat het bedrijf is gespecialiseerd in de produktie van optische apparatuur voor militaire doeleinden, waarmee 's nachts waarnemingen kunnen worden gedaan. Kraakpanden in Rlienen ontruimd RHENEN (ANP/GPD) - De mo- biele eenheid heeft vanmorgen negen gekraakte woningen aan de Rhenense Cuneralaan ont ruimd. Bij de ontruiming, die werd uitgevoerd door ongeveer 120 politiemensen, deden zich nauwelijks problemen voor. De ruim honderd aanwezige actie voerders vertrokken bij aan komst van de ME. Bij het op af stand houden van krakers en sympathisanten vielen enkele klappen. Gisteren hadden 200 krakers af komstig uit onder meer Nijme gen, Arnhem en Den Bosch het gemeentehuis in Rhenen bezet. Op deze manier wilde men voor komen dat de panden aan de Cu neralaan zouden worden ont ruimd. De actievoerders kondigden aan het gemeentehuis bezet te willen houden tot het gemeentebestuur een onderzoek naar de mogelijk heid van renovatie had toege zegd en zou afzien van ontrui ming en sloop. De vice-president van de recht bank in Arnhem bepaalde twee weken geleden in een kort ge ding dat een Rhenens bouwbe drijf tegen de gemeente had aan gespannen, dat de woningen moesten worden ontruimd. De actievoerders hieven hun bezet ting 's middags op, toen de mo biele eenheid het gemeentehuis binnenging. Gezin pleegde steunfraude van 275.000 Kulden SLEEN (ANP) - Een familie uit Sleen heeft voor een bedrag van meer dan 275.000 gulden steun en belastingfraude gepleegd. Dit is gebleken bij een onderzoek door de rijkspolitie te Sleen in samenwerking met de recherche van Assen, de belastingdienst en het GAK. De 48-jarige L., die een wao-uitke- ring geniet, dreef volgens de po litie een snackhandel met diver se verkooppunten in Sleen. Drie gezinsleden kregen eveneens allen een uitkering en gaven hun verdiensten niet op. Ook de 42- jarige echtgenote van het gezins hoofd was actief in de snackhan del van haar man zonder dit aan de betrokken instanties te mel den. Twee doden bij autobotsing APELDOORN (ANP) - Twee mili tairen zijn gisteren om het leven gekomen en één militair raakte ernstig gewond door een aanrij ding tussen een vrachtwagen en een militaire jeep aan het eind van de middag in Uddel (ge meente Apeldoorn). Een woning in Oostgaarde wordt dichtgetimmerd, de cv-ketel staat al buiten, een agent met schild in de deuropening. (Foto gpd> CAPELLE AAN DE IJSSEL (GPD/ANP) - Tijdens de ongere geldheden met Molukkers in Ca pelle aan de IJssel is gisteren met scherp geschoten omdat het leven van enige politiemensen in gevaar kwam. Dat verklaarde burgemeester Van Leeuwen na afloop van de grimmige gebeur tenissen rond de ontruiming van zes huurwoningen in de Molukse woonwijk Oostgaarde. De kogel raakte een 32-jarige Molukker in het been, waardoor deze met een ernstige vleeswond naar het zie kenhuis moest worden gebracht. Van Leeuwen zei dat de mobiele eenheid tevoren was gemachtigd het pistool te trekken. Een tien tal ME'ers maakte van die mach tiging gebruik door hun vuurwa pen te richten op Molukse jonge ren die hen met palen, pijpen, lansen, hamers en andere slag wapens te lijf wilden. Het felle verzet van Molukse jonge ren tegen de ontmijning leidde bij de ME tot vier gewonden. Eén van hen liep een zware hersen schudding op en een ander kreeg ernstige brandblaren toen accu- zuur op hem werd gegooid. Van de tien ME'ers die uit Leiden af komstig waren liep een 21-jarige politieman knieletsel op. Een Leidse politiehond brak zijn poot. Een aantal ME'ers had kneuzingen of beten van politie honden. De harde confrontatie tussen de 50 Molukkers en de 100 man sterke politie duurde niet lang. Nadat een ME'er bewusteloos was ge raakt en de Molukker neerge schoten, stelden oudere leden van de wijkraad zich op tussen de vechtende partijen. Het lukte hen, zij het met moeite en veel discussie, de jongeren op afstand te houden. De deurwaarder was daardoor in staat om zes gezinnen met huur schuld officieel uit hun huizen te zetten, hoewel die door de bewo ners zelf even daarvoor al waren ontruimd. Werklieden maakten vervolgens de huizen onbewoon baar en spijkerden de ramen dicht. Twee andere gezinnen mochten blijven omdat op het laatste moment een betalingsre geling was getroffen. Volgens burgemeester Van Leeu wen hadden de ongeregeldheden voorkomen kunnen worden als de Molukse wijkraad de jeugd beter onder controle had gehou den. De burgemeester verklaar de dat de raad garanties had ge geven dat er geen acties zouden komen bij de huisuitzettingen. Woordvoerster Frieda Tomasoa van de Molukse wijkraad ont kent ten stelligste dat de wijk raad het gemeentebestuur of de burgemeester garanties heeft ge geven. 'Hoe hadden wij dat ook kunnen doen? Mensen die zo geëmotioneerd zijn, houd je niet in de hand, aldus mevrouw To- mosao. zij verwijt de burgemeester een vreedzame oplossing in de weg te hebben gestaan door met na me niet in te gaan op een verzoek garant te staan voor een lening die de Gemeentelijke Krediet bank in Rotterdam had willen geven. Via die lening hadden de huurschulden van de zes gezin nen kunnen worden afgelost en waren de huisuitzettingen over bodig geweest. Burgemeester Van Leeuwen had die garantie geweigerd. „We hebben meer mensen in Ca pelle dan Molukkers", zei hij gis teren, „We zitten nu al met grote problemen vanwege de garanties voor hypotheken. In een groeige- meente als de onze is het niet mogelijk om ook garanties te ge ven voor de aflossing van hu- Van Leeuwen zei verder dat hij niet had willen wachten, met de ontruimingen, ondanks dat de spanningen onder de Molukkers door de slechte toestand van de woningen en de zware woonlas ten zeer groot waren. „Wij moe ten gerechtelijke vonnissen uit voeren". Bovendien wilde de burgemeester geen kort geding van de woningbouwvereniging. Vjjf van de zes uit hun huizen ge zette gezinnen zijn in de wijk op genomen. Het zesde gezin heeft door een beroep op de gemeente een vervangende woning toege wezen gekregen. Mevrouw To masoa heeft geen idee wat de ge meente wil doen met de Moluk kers die binnenkort hun huizen moeten ontruimen. Zelf geeft ze als suggestie het ba rakkenkamp IJsseloord, dat tien jaar geleden ook met geweld werd ontruimd. „We hebben de ze woningen nooit gewild. Laat de gemeente die vijf miljoen voor het ophogen van onze ver zakte wijk maar gebruiken voor het opknappen van dit kamp". Arrestaties De politie van Capelle aan den IJs sel had gisteravond nog geen ar restaties verricht in verband met de ongeregeldheden. Korpschef Van Weelden verklaarde dat daaruit niet mag worden afgeleid dat geen van de Molukkers die aan de schermutselingen hebben deelgenomen zullen worden aan gehouden. Hij zei dat er door de politiefoto- grafen in ieder geval foto's zijn gemaakt van de vechtpartijen. Eventuele arrestaties zullen op basis van dit fotomateriaal moe ten worden verrricht. CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Heftig zwaait een Molukker uit het slaapkamerraam op de eerste verdieping en schreeuwt om een ambulance. Beneden in de gang van de woning van de familie Hoeradoeri ligt een door een ME'er neergeschoten 32-jarige Molukker. De schotwond aan het been bloedt hevig. Maar het lawaai buiten overstemt de roep om hulp. Vijftig met slag- en steekwapens uitgeruste Molukkers uit de wijk Oostgaar de in Capelle aan den IJssel stampen dreigend met honk balknuppels, tentpalen met aan gescherpte punten, zelfgemaakte speren en loden pijpen op het as falt. De voorste linie van een pe: loton Mobiele Eenheid kijkt op enkele meters afstand van de te- door Taco Slagter genstanders gespannen toe. Vijf minuten geleden zijn de getrok ken pistolen weer in de holsters opgeborgen. Woensdagmorgen kwart voor tien. Een half uur daarvoor zijn twee pelotons ME met deurwaarder Bazuin meegekomen. De gerech telijke ambtenaar draagt onder de arm een stapel dossiers van acht gezinnen die hij op last van de kantonrechter wegens huur schuld op straat moet zetten. Zodra de ME-auto's zijn gearri veerd, wordt een peloton op linie gezet. De tweede eenheid van vijftig man blijft in de wagens. Het drama tekent zich onmiddel lijk af. De gemaskerde en gewa pende Molukkers willen er met een op af. Leden van de wijkraad en het actiecomité proberen dat te voorkomen. Ze raken onder ling slaags. Een oude, moeilijk lopende man wil met zijn wan delstok een ME'er aanvallen. Twee Molukkers houden hem te gen. Hij huilt. De ME rukt op naar de barricade. Die is in een ogenblik geslecht. Er vliegen klinkers en stukken trottoirtegels door de lucht. Le den van de wijkraad schreeuwen in het Maleis hiermee op te hou- den. De ME houdt halt. Voorzit ter van de wijkraad, I. Tenu, be veelt de gewapende Molukkers de confrontatie niet aan te gaan. Aanvankelijk slaagt zijn inter ventie. Een barse stem klinkt uit een luid spreker op een ME-auto: „Ik be veel u zich te verwijderen. ME voorwaarts". Stenen ketsen op de rieten schilden van de politie mannen af. Een brandende mo- lotovcoacktail spat op straat uit een. Een tweede fles benzine echter treft een schild dat onmid dellijk vlam vat. Ook de kleding van een ME'er brandt. Zijn colle ga's doven het vuur. Leden van de wijkraad zijn het ge zag over de militante jongeren kwijt. Zelfs een oude vrouw in sarong sjouwt sierkeien uit haar achtertuin naar de voordeur. Ze is totaal overstuur. Zojuist is haar oudere zuster aan een hart aanval bezweken. „Ze kon de spanning niet meer aan", huilt ze. Opnieuw waarschuwt de anonie me barse stem. Verspreidt de groep zich niet, dan zal geweld worden gebruikt. De sfeer wordt nog grimmiger. Een derde molo tovcocktail mist zijn doel. Brandt zelfs niet. Dan suizen twee oranjekleurige plastic pak jes door de lucht. Een ME'er wordt in de nek getroffen. Het blijken accu's te zijn. Bijtend zuur sijpelt over de huid van hals en handen. Brandende wonden zijn het gevolg. „ME voorwaarts", beveelt de stem. Een gevecht volgt. De Moluk kers qn met hun lange wapens even in het voordeel. ME'ers struikelen, de voorste linie deinst wat terug. Op de grond liggende collega's worden onder de voet gelopen. ME'ers probe ren hen af te schermen. Maar en kele met stokken en loden pijpen gewapende Molukkers komen gevaarlijk dicht bij. Vuurwerk knalt. Dan trekt een ME'er zijn pistool. Het is een hondegeleider. Zijn wapenstok heeft hij laten vallen. Terwijl hij zijn pistool richt, trekt zijn dolgedraaide hond hem om ver. Weer knalt het. Plotseling trekken alle ME'ers in de voorste linie het vuurwapen. Een droge knal. En nog een. Is het vuur werk of is er geschoten? Het gevecht staakt. De Molukkers kijken in de lopen van tien pisto len. Ze trekken zich enkele tien tallen meters terug. Een Moluk ker ligt op de grond. Hij schreeuwt. Op zijn spijkerbroek is een donkere plek zichtbaar. Medestanders slepen hem een woning binnen. Ook aan de an dere kant is een ME'er aan de arm tientallen meters over straat getrokken. Naar een veiliger plek. Hij is aan het gezicht ge wond. Na een kwartier is er nog geen me dische hulp. Het geschreeuw van een Molukker uit het raam wordt ME'ers met getrokken pistool beschermen een gewonde collega tijdens de harde confrontatie met jonge Molukkers in Capelle aan den IJssel. (Foto ANP) genegeerd. Een het NOS-journaal waarschuwt een ME-commandant. Die wil het verhaal over een neergescho ten Molukker aanvankelijk niet geloven. Vijf minuten later staat er bij de ingang van Oostgaarde een ambulance. Maar de chauf feur kan er niet door. Pas na tien minuten rollen twee broeders een brancard naar de woning. Even later komen zij met de ge wonde man naar buiten. Iedereen die de actie vanaf het be gin heeft gevolgd vraagt zich af wanneer het schot, dat de Moluk ker velde, is gevallen. Doordat er tegelijkertijd vuurwerk ontplof te, is dat moeilijk te reconstrue ren. Is er meerdere keren ge vuurd. En waren dat gerichte schoten? Iedereen die vooraan stond, heeft wel wat gezien, maar de kroongetuige ontbreekt. Ook de fractievoorzitter van D'66 in de gemeenteraad van Capelle aan den IJssel, H. Derksen weet het zijne niet van de schietpartij. Ook hij is er vanaf het begin bij geweest. „Ik wil de burgemees ter niet helemaal afvallen, maar wat hier is gebeurd, was niet no dig geweest. Een afschuwelijke zaak. Het is allemaal zo zinloos". Volgens Derksen had de gemeente voor de huurschuld borg moeten gaan staan. Ook al zou daarmee een precedent zijn geschapen. „Voor de plannen van B en W is altijd geld", vervolgt het raads lid. „Zou die 30.000 gulden waar de woningbouwcooperatie SVW in eerste instantie om vroeg niet in de begroting te vinden zijn ge weest? Ik zou denken van wel". Derksen verwijst naar de gemeen te Kersten waar B en W - in kort geding afgedwongen - voor de huurschuld in de Molukse wijk 35.000 gulden beschikbaar heeft gesteld. Daarom verwijt het raadslid burgemeester Van Leeuwen dat hij niet tot het ui terste is gegaan om desnoods een tijdelijke oplossing voor het huurprobleem te vinden. Derksen kritiseert ook de centrale overheid. Die zet de gemeenten met veel van dit soort sociaal-fi nanciële problemen tegen de muur. „Van de minister van volkshuisvesting Winsemius kreeg de burgemeester een paar maanden geleden te horen dat bewoners die de huur niet kun nen betalen hun huis uit moeten. Dat was het enig antwoord op een brief van B en W. Nou, die postzegel hadden we ons kunnen besparen. Want dat wisten we al". Terwijl het raadslid nog wat door praat over de bijzondere positie van de Molukkers in Nederland, wordt de eerste woning dichtge spijkerd. Het is het huis van de familie Latuheru. Een bijstand trekker, zijn vrouw en vier kin deren. In een verhuiswagen staat de huisraad die het gezin heeft achtergelaten. De eigenaar van de woonwijk heeft geen halve maatregelen genomen. In het modderige tuintje voor de wo ning staan een wc-pot en de ketel van de centrale verwarming. Monteurs hebben gas, water en licht afgesloten. De ME-brigadier uit Zeeland staat tegen een overvalwagen ge leund. Op de ruit zit nog een stic ker van de ambtenarenactie te gen de korting op de salarissen van 3,5 procent. „Wij pikken het niet. Actie, actie, actie", schreeuwt een karikaturaal agentje op het plakplaatje. „Ja", zegt hij verzuchtend, „deze men sen pikken het ook niet. Ik heb me vandaag ook menigmaal af gevraagd waar we hier mee bezig zijn geweest. Er is door het be leidscentrum veel te snel op een confrontatie met de Molukkers aangestuurd. Dat was niet nodig geweest. Er is gericht geschoten. Hoe heeft het zover kunnen ko men. Waren er geen andere ge weldsmiddelen? Traangas, het waterkanon. Die spuitauto stond toch klaar. Ik begrijp er niets van. Maar het laatste woord hier over is nog niet gezegd".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5