Steeds actief in I vrije tijd I Licht herstel bedrijven Rijnland stortplaats in Wallonië Mogelijk kan afval ook in toekomst naar Coen mêï fcolmnü ïlarhtee/d Restauratie van kelders onder Hoogstraat kan in '84 beginnen "Merendeel ongevallen door rijden onder invloed" Veel schade bij botsing Hoge Rijndijk Uit enquête Kamer van Koophandel blijkt: Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser de gehele linie zijn de verwach tingen in ons regionaal bedrijfs leven, zeker in vergelijking met voorgaande jaren, aanzienlijk op timistischer". De omzetten in Rijnland namen met twee procent toe. Landelijk lag de omzetgroei op één pro cent. Opmerkelijk gunstig stak de omzetontwikkeling in Rijn land af bij het gemiddelde in Zuid-Holland, waar de omzetten vorig jaar één procent daalden. De ontwikkeling van de Rijnland se export was relatief slecht: één procent groei in 1983. De groei was in de rest van Nederland veel groter en in Rijnland was het voorgaande jaar veel gunsti ger. (In 1982 groeide de Rijnland se export nog met zeven pro- cent). Wat betreft de bedrijfsresultaten daalde in Rijnland het aantal be drijven met verlies van 26 pro cent tot 22 procent. Het rende ment wordt door de helft van de Rijnlandse ondernemers vol doende geacht. De investeringen door het bedrijfsleven steken in Rijnland gunstig af bij de rest van Nederland. Veertig procent van de bedrijven investeerde, te genover 36 procent in 1982. Daar- LEIDEN - De restauratie van de monumentale ge welven onder de Hoogstraat kan dit jaar beginnen. De gemeente hoopt nog voor de bouwvak subsidie te vergaren voor de opknapbeurt die ongeveer zes miljoen gulden zal kosten. Kort geleden gaven bur gemeester en wethouders bovendien een bouwver gunning af. De winkeliers van de Hoogstraat, nu nog de eigenaren, zullen de kelders voor de duur van de restauratie aan de gemeente overdragen. Het plan om de gewelven onder de Hoogstraat te res taureren, stamt al van 35 jaar geleden. Telkens werd het plan echter gedwarsboomd, zodat de gemeente op een bepaald moment zelfs overwoog om de ge welven maar met beton te laten volgooien. Op die manier zou in elk geval een verzakking van de Hoogstraat voorkohien worden. De rijksmonumen tenzorg stak hier echter een stokje voor. Het is de bedoeling om de vier eeuwen oude gewelven -na restauratie voor het publiek open te stellen. Ho reca erin vestigen, zoals sommige plannen wilden, is onmogelijk vanwege de te geringe afmetingen van de kelders. Wel kunnen er winkeltjes in de twaalf kelders worden gevestigd. Het publiek zou die win kels kunnen bereiken via een plankier dat langs de Hoogstraat, onder de Visbrug door, naar de Nieuwe Rijn gaat lopen. Overigens zal ook de 'witte steen', die vroeger voor Hoogstraat 1 heeft gelegen, na de restauratie in ere worden hersteld. Een replica van de steen zal in de straat worden gemetseld. De witte steen had vroe ger overigens dezelfde functie als de blauwe steen aan de Breestraat. Op die plek werd namelijk het vonnis van misdadigers voorgelezen of zelfs wel vol trokken. 'Herontdekker' Dick Bavelaar: "Ik kreeg die film zo mee". (foto Holvast) twee druppels water op het broekkie dat in de bevrijdings film aan het orgelwiel draait. Socialist Piena, een belangrijk man in het verzet, zien we in de rol van officier van de Binnen landse Strijdkrachten die vlak na de bevrijding met houten geweren soldaatje spelen in de Hortus. Filmer Langezaal was overigens werkzaam in de Hortus. Bo vendien bespeelde hij verschil lende instrumenten in het mu ziekkorps Werkmans Wils kracht. En ook dat is in de film goed te merken, want tijdens de bevrijdingsfeesten en -op tochten is er voor WW een ab solute hoofdrol weggelegd. Prachtige plaatjes hebben die optochten- en festiviteiten trouwens opgeleverd: hossen de nonnen en rode kruis-ver- pleegsters, een doldwaze da- mes-voetbalwedstrijd op de Kaasmarkt en uitbundige tafe relen in de speeltuin van het Westerkwartier (de voordeur van Langezaal stond vlak naast de speeltuinpoort). Andere hoogtepunten in de film: de intocht van de bevrijders, gefilmd in de Korevaarstraat en de Breestraat, het bezoek aan Leiden van prinses Julia na, de bomer\jacht langs de Haagweg en het pontje dat over het water voor de Mors- poort voer omdat de brug daar was vernield (Pontveer dage lijks 7-19 uur, behalve zondags, tarief 1 ets. p.p.). Bernardo Guillen, die de film in middels al tien keer heeft ge zien maar nog steeds nieuwe dingen ontdekt, noemt de her ontdekking van 'Nederland Bevrijd' een voltreffer. "Dit is één van de allermooiste films die we nu in het archief heb ben, een regelrechte topper. De kundigheid van Langezaal op montagegebied was welis waar niet zo groot, maar als do cument is deze film echt pri ma. Smulwerk voor de echte Leidenaars". Guillen verwacht in de toekomst nog meer vondsten te doen. "Het probleem is alleen dat sommige mensen denken dat wij alleen maar films willen in pikken. Dat is beslist niet waar. Wij inventariseren vooral wat er aan filmmateriaal be staat. Eventueel restaureren we films. Maar als je aan mij vraagt wat de beste plaats is om een film te bewaren dan antwoord ik natuurlijk: 'In de kluis van het gemeente-ar chief. En daar gaat deze film van Langezaal zeker in". J.V. Voorzitter Koningsveld: "Leiden is bezig een sterk imago te krijgen". (foto Holvast) entegen daalde de omvang van de investeringen. De grote on dernemingen vormden op dit punt een uitzondering. Daar nam het investeringsvolume juist op merkelijk (25 procent) toe. De werkgelegenheid nam in Rijn land overeenkomstig de landelij ke tendens met twee procent af. Het verlies aan arbeidsplaatsen kwam voor rekening van de gro te bedrijven (5 procent minder banen). Bij de kleinere bedrijven (minder dan 50 werknemers) bleef de werkgelegenheid nage noeg gelijk. Branche De economische ontwikkelingen verschilden sterk per branche. In de land- en tuinbouw, de visserij, de voedings- en genotmiddelen industrie, de horeca, de textiel,» de hout- en bouwmaterialenin- dustrie, de metaal, de chemische industrie en de bouwnijverheid waren de ontwikkelingen min der gunstig tot ronduit slecht. Bij de groothandel, het publiekver- zorgend ambacht, het transport, de makelaardij en de zakelijke en overige dienstverlening waren de resultaten redelijk tot goed. In de detailhandel steeg de totale omzet met drie procent, vooral in de dagelijkse goederensector. In die groep kwamen echter meer bedrijven in de rode cijfers te- Orgeldraaier Van Putten achtendertig en een half jaar jonger. (foto Holvast) Geprolongeerd (1) "Een film om kippevel van te krijgen", vindt Dick Bavelaar. Hij bedoelt 'Nederland Be vrijd. Flitsen uit en na den Oor log '40-'45' van de Leidse ama teurfilmer F.J. Langezaal die morgenavond tijdens de nieuwjaarsreceptie op het stadhuis twee keer wordt ver toond. Hoewel de montage te wensen overlaat is dit drie kwartier du rende document inderdaad een juweeltje en iedere recht geaarde Leidenaar doet er dan ook goed aan om morgen avond op kosten van de ge meente Leiden het glas te hef fen en één van de twee voor stellingen in de raadszaal bij te wonen. Stadgenoten die de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt, lopen bovendien grote kans zichzelf op het witte doek na achtendertig en een half jaar weer te ontmoeten. Dick Bavelaar is medewerker van de reinigingsdienst en woont in de Da Costastraat (Haagwegkwartier). Filmer Langezaal was vroeger zijn buurman en een goede vriend van zijn ouders. Bavelaar wist van het bestaan van de bevrij dingsfilm en omdat hij zeer geïnteresseerd is in het verle den zocht hij onlangs de in middels in Voorschoten wo nende weduwe Langezaal op. "Toen ik tegen mevrouw Lange zaal zei dat ik haar oude buur jongetje was, kreeg ik meteen die film mee". Bavelaar stapte met het unieke document naar de Stichting Centrum Leidse Stadsfilms. Deze club inventariseert, be waart en repareert filmmate riaal over Leiden. Eén van de medewerkers van de stichting is Bernardo Guillen, die met zijn eigen filmgroep Tiem al heel wat Leids filmmateriaal op zijn geweten heeft. Guillen, een inmiddels tot op het bot 'verLeidste' Spanjaard, knapte het celluloid van Langezaal op. Volgende week wil hij de we duwe Langezaal gaan intervie wen en op de bandrecorder vastleggen wat zy allemaal in de film herkent. Geprolongeerd (2) Wij hebben tijdens de voorverto ning in elk geval twee markan te Leidenaars ontdekt: orgel draaier Van Putten en de voor malige en inmiddels overleden PvdA-wethouder Piena. Van Putten is weliswaar achtender tig en een half jaar ouder ge worden, maar hij lijkt nog als LEIDEN - Bij een kettingbotsing op de Hoge Rijndijk werd gister avond grote materiële schade aangericht, maar er raakte nie mand gewond. Drie automobilisten die in de rich ting van het centrum reden stop ten tijdig voor het rode stoplicht op de kruising met de Meerbur gerkade. Een 27-jarige autobe stuurder uit Alphen aan den Rijn bemerkte het rode licht te laat en veroorzaakte een ketting botsing. Een 34-jarige automobi liste uit Zoeterwoude vergrootte de ravage door op de vier op el kaar geklapte auto's in te rijden. Wandelsport Wandelsportvereniging 'Zuid- West' organiseert zaterdag een wandeltocht door Leiden, waarvan de afstanden varië ren van vijf tot vijftien kilome ter. Gestart wordt bij 't Parle ment in de Nieuwstraat en dat kan van 10.00 tot 14.30 uur. De zelfde vereniging houdt vrij dag een avond in 't Parlement waar kan worden geklaverjast en gesjoeld. Aanvang is 20.00 Twirl In de Vijf Meihal aan de Boshui- zerkade worden vrijdag de Leidse Twirlkampioenschap- pen gehouden. Er nemen onge veer 125 majoretten deel aan dit solo- en duoconcours. De so lo's zijn verdeeld in vier leef tijdsgroepen, terwijl de duo's in twee verschillende leeftijds categorieën zijn onderge bracht. Alle deelnemers zijn af komstig uit Leidse majorette verenigingen. Het geheel wordt georganiseerd door de VVZMG (Vereniging van Zelfstandige Majoretten Groepen in 'Lei den). Het begin is om 9.30 uur en omstreeks 16.00 uur is be kend wie zich Leids kampioen twirlen mogen noemen. Film De Lesbiese Vrouwen Leiden ver toont vrijdag in haar onderko men aan de Caeciliastraat 18 een film over de vorig jaar juni in Leiden gehouden homo-de monstratie. Aanvang is 21.00 uur, daarna wordt de film 'Leidse vrouwen in aktie' ge bracht. Dat is een collage van bepaalde activiteiten van de vrouwenbeweging in de afgelo pen jaren. Muziek In Aniba's Muziekkamer (Heren straat) treedt vrijdag de Deen se groep Folkstow op. De groep speelt vrolijke dansmuziek uit Scandinavië en beginnen om 21.00 uur. Ruilbeurs De ruilclub 'Koningskerk' houdt vrijdag een ruilavond in de Willem de Zwijgerschool. Ver zamelaars van postzegels, munten, lucifermerken, siga renbandjes, bankbiljetten, an sichtkaarten en dergelijke zijn van zeven uur af welkom in de school aan de Willem de Zwij gerlaan 44. LEIDEN - Rijden onder invloed is de belangrijkste oorzaak van ver keersongevallen. Alle bevol kingsgroepen (jong en oud, man en vrouw) zijn daarvan over tuigd. Dat blijkt uit een onderzoek van de Dienst Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek (DSWO) van de Leid se universiteit. Vijfhonderd vol wassenen uit Leiden en omge ving werden vragen gesteld over verkeersveiligheid. Het autorij den na alcoholgebruik werd door de meerderheid van de onder vraagden als oorzaak nummer één van ongevallen beschouwd. Over een eventuele verhoging van de maximumsnelheid op au tosnelwegen van 100 naar 120 ki lometer zijn de meningen sterk verdeeld. Nog altijd worden niet verwerkbare afvalstoffen afgevoerd naar een stortplaats in Wallonië. LEIDEN Het bedrijfsle ven in Rijnland (Leidse re gio, bollenstreek, Alphen) heeft vorig jaar een licht herstel doorgemaakt. De omzetten namen gemid deld met twee procent toe, de export groeide één pro cent, het percentage be drijven dat verlies leed, daalde en het aantal inves teringen nam flink toe. Dat maakte voorzitter A. Konings veld van de Kamer van Koop handel vanmiddag in zijn nieuw jaarsrede bekend. Koningsveld baseerde zich hierbij op de voor lopige uitkomsten van de jaar lijkse enquête onder onderne mers in Rijnland. "Samenvattend meen ik dat er aan een aantal negatieve ontwikke lingen een .einde schijnt te zijn gekomen en dat er in menig op zicht van een verbeterende ten dens sprake is, zij het dat de gun stiger resultaten daaruit zich vooralsnog voorzichtig aandie nen", aldus Koningsveld. "Over LEIDEN - Op de Lammenschans- weg hield de politie gistermid dag tussen één en twee uur een radar-snelheidscontrole. Er pas seerden 437 automobilisten van wie er 34 te hard bleken te rijden. Negen automobilisten reden har der dan tachtig kilometer per uur terwijl de maximum toegestane snelheid vijftig is. De hoogst gemeten snelheid was 102 kilometer per uur. LEIDEN - De regionale vuilver branding in Leiden gaat nog steeds door met het storten van niet verwerkbare afvalstoffen op een stortplaats in de Belgische deelstaat Wallonië. Het besluit van de gewestregering om de grenzen voor het Nederlandse af val te sluiten is op losse schroe ven komen te staan omdat dit ten koste zou gaan van Waalse werk gelegenheid. In november vorig jaar dreigde de gewestregering in Walloniè om, in navolging van Vlaanderen, het storten van Nederlands afval niet langer toe te staan. Een verzoek van het provinciebestuur om recht. De werkgelegenheid in de detailhandel bleef op hetzelfde peil. Koningsveld zei in zijn nieuwjaar stoespraak dat zeker duizenden ondernemers knelpunten erva ren als het gaat om bedrijfsruim te, bereikbaarheid, personeel, ruimtelijke ordening, milieu en vergunningen. "In de gemeente Leiden zelf zijn in het afgelopen jaar in dat opzicht de uiterlijke tekenen van een positieve ont wikkeling duidelijk zichtbaar ge worden. Leiden is bezig een sterk imago te krijgen als ideale vestigingsplaats voor kantoren". "Maar waarom is in het centrum de industriële bedrijvigheid in tien jaar gehalveerd, waarom loopt daar zowel het aantal winkels als het niveau van het aanbod terug en waarom is zelfs de bestaans mogelijkheid in het centrum voor een grootwinkelbedrijf in discussie?" Koningsveld gaf zelf antwoord op zijn vragen. Vol gens de Kamervoorzitter is het beleid van wethouder Waal van ruimtelijke ordening econo misch gezien negatief. Het beleid borduurt stug voort op achter haalde inzichten, aldus Konings veld. voor een beperkte tijd een uit zondering te maken voor het Zuidhollandse probleemafval werd toen door de Waalse rege ring geweigerd. Intussen gaat het storten van afval echter gewoon door. Dagelijks rijden vier vrachtauto's, geladen met zo'n 160 ton niet verwerkba re stoffen, van de Leidse vuilver branding naar de Belgische deel staat. Per jaar produceert de re gionale vuilverbranding zo'n 30.000 ton vliegas en slakken die men bijna nergens anders kwijt kan. "Het moment dat men aan de grens 'ho' roept hangt ons elke dag als het zwaard van Damocles boven het hoofd", aldus direc teur Van Overmeire van de regio nale vuilverbranding. De traag heid waarmee het besluit, om de grenzen definitief te sluiten, wordt uitgevoerd wijt Van Over meire aan de druk die op de ge westregering wordt uitgeoefend omdat het wegblijven van het Zuidhollandse probleemafval werkgelegenheid zou kosten. Toewijzen Niet officiële berichten wijzen er op dat indien het provinciebe stuur opnieuw een ontheffing zou vragen om tijdelijk met het storten van afval door te mogen gaan, zo'n aanvraag dan zou wor den toegewezen. De provincie zou tot zo'n hernieuwd verzoek echter niet bereid zijn omdat sprake is van een officieel besluit van de gewestregering om de grenzen voor het Nederlandse af val te sluiten. Buiten het officiële Snelheidscontrole Lammenschansweg circuit wordt wel onderhandeld om uit de impasse te komen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben de gewestrege ring van Wallonië medio vorig jaar al gevraagd om nog twee jaar door te mogen gaan met het stor ten van afvalstoffen. In die perio de zou het provinciebestuur trachten een stortplaats in Ne derland tot stand te brengen. Hoewel de Belgische gewestre gering eigenlijk al een half jaar geleden besloot geen uitzonde ring te zullen maken voor het Zuidhollandse afval is een stort plaats in eigen land nog steeds geen stap dichterbij gekomen. Directeur Van Overmeire verklaar de enkele maanden geleden dat de Leidse vuilverbranding geslo ten zou moeten worden indien de provincie geen oplossing zou vinden voor de opslag of verwer king van het probleemafval. Die dreiging lijkt intussen van de baan. Mocht de Waalse regering haar grenzen definitief sluiten dan bestaat nog de mogelijkheid de niet verwerkbare afvalstoffen per schip naar Duitsland af te voeren waar ze in een opwer- kingsinstallatie kunnen worden verwerkt. "Dat wordt wel een dure zaak", al dus Van Overmeire. "En de kos ten van de vuilverwerking moe ten uiteindelijk uit de reinigings rechten worden betaald". Als het provinciebestuur geen andere oplossing vindt, hangt de consu ment dus een verhoging van de reinigingsrechten boven het hoofd. Winsemius Om dat te voorkomen zou een noodstortplaats in eigen land moeten worden aangewezen. In het verleden zijn terreinen in Zoetermeer en Dordrecht als mogelijke stortplaatsen ge noemd. Tot dusver stuitte één en ander op tal van problemen bij genoemde gemeenten. De Zuid hollandse gedeputeerde voor mi lieuzaken, Hekkelman, sugge reerde onlangs dat de noodsitua tie het voor de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieuhygiëne, Winse mius, misschien gemakkelijker maakt om een stortplaats aan te wijzen desnoods zonder toestem ming van een gemeente. Leiden

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3