Platform wil mensen activeren 'Ophalen huisvuil door bedrijf niet goedkoper' 'Elckerlijc afgewezen als naam voor nieuwe school -c Zoeterwouds buurthuis voor gesprekhobby en vrijwilligerswerk9 'Meubelcentrum niet buiten regio Rijnland' 'Oudere onderwijzers het eerst ontslaan' Glasboer in Oegstgeest Stad en rand DONDERDAG 5 JANUARI 1984 VOORSCHOTEN - Jarenlang denkwerk werd gisteren in de prullenmand gegooid toen de Voorschotense raadscommis sie voor welzijn weigerde de nieuwe basisschool aan de Prinses Marijkelaan "Elcker lijc" te noemen. Deze naam stond bovenaan het lijstje van kinderen en onder wijzers. Hij was geopperd tij dens een prijsvraag die was uitgeschreven onder de leerlin gen van de Adegeestschool, Parkschool, Boschgeestkleu- terschool en de Woelwaters, de vier scholen die aan het begin van het komende schooljaar verhuizen naar de nieuwe ba sisschool. En stuk voor stuk zeiden de be trokkenen dat het een zeer toe passelijke naam is. Ook de werkgroep die jarenlang tever geefs had gezocht naar een goede naam en toen ten einde raad besloot een prijsvraag uit te schrijven, bleek enthousiast. B en W sloten zich hierbij aan. "De naam Elckerlijc betreft de naam van een beroemd allego risch toneelspel uit de midde leeuwen en betekent "ieder een" schrijft het college. "De gedachten die ten grondslag liggen aan het openbaar onder wijs komen hierin geheel tot uitdrukking". WD, D'66 en PvdA/PPR dach ten hier totaal anders over. Aeijelts Averink (WD): "We zijn niet erg gelukkig met deze naam. We vinden het niet zo begrijpelijk voor de bevol king". Zijn partijgenote Ten Hoopen zag nog een ander be zwaar. Zij vreesde dat bij kin deren het laatste gedeelte van het woord Elckerlijc, namelijk "lijk" door het hoofd zou spo ken. Aeyelts Averink zag reeds de gevolgen hiervan: wanneer een leerling(e) van de school door het dorp zou lopen, zou al gauw door de straat ge schreeuwd worden "daar heb je weer zo'n lijk". Aikens (D'66) voegde hieraan toe dat Elckerlijc geen goede naam is omdat het woord een godsdienstige klank zou heb ben. "Voor een openbare school is dat geen goede zaak", zei hij. Both (PvdA/PPR) sloot zich hierbij aan. Vervolgens stelde hij voor de school Friso- school of Nassauschool te noe men, naar de omgeving van de school. D'66 voelde wel wat voor deze naam. En ook de WD leek enthousiast. Het CDA hield zich echter terzijde met de woorden: "We moeten als gemeenteraad terughou dend zijn met namen noe- CDA-wethouder Marselis kapte de discussie hierna af en be sloot de zaak "terug te koppe len" naar de scholen. Leerlin gen en onderwijzers moeten zich er nog maar eens over bui gen. In februari kan dan nog maals worden gepraat over de naamgeving. Twee namen zul len dan in ieder geval buiten de discussie worden gehouden. VVD-raadslid Aeijelts Ave rink: "...lijk... (foto Dijkm Niet alleen de naam Elckerlijc bleek ongewenst, ook de naam Centrumschool werd gister avond besmet verklaard. Deze naam, die in de wandelgangen en het dorp populair blijkt, zou associaties oproepen met de Centrumpartij. Warmonds onderzoek toont aan: WARMOND - Uitbesteding van het ophalen van het Warmondse huisvuil aan een particulier be drijf is duurder dan wanneer de gemeente het zelf doet. Dat blijkt uit een onderzoek dat de ge meente Warmond heeft uitge voerd. De gemeente Warmond deelt al zo'n zeven jaar de vuilniswagen met de gemeente Voorhout, om dat beide gemeenten te klein zijn voor een eigen auto. Nu de wa gen aan vervanging toe is, werd de tijd rijp om te kijken of (ge deeltelijke) privatisering (het uit besteden van het ophalen) goed koper was. Indien het ophalen wordt overgelaten aan het Delft- se bedrijf Zegwaard kost het de gemeente Warmond ruim 107.000 gulden per jaar. Houdt de gemeente de zaak geheel in eigen hand dan liggen de kosten zo'n ZOETERWOUDE - Om mensen die overdag of 's avonds niets om handen hebben bij elkaar te brengen is een zestal mensen uit Zoeterwoude op het idee gekomen een soort buurthuis te beginnen. Hier kunnen mensen elkaar treffen die samen iets willen aanpakken of met elkaar willen praten. Ook de gemeentelijke vrijwilligersvacatu- remap, waaraan nu wordt gewerkt, moet in dit 'buurt huis' komen te liggen. door Dirk Jan Roeleven In het centrum kan men bekend maken wat de wensen, plannen of verlangens zijn. Het platform moet de basis worden waarvan een uitstralingseffect uitgaat. "We willen de vitaliteit van men sen activeren, een basis schep pen waaruit iets geboren kan worden in een klimaat waar mensen samenkomen en eigen initiatieven ontplooien", aldus M.H. de Haas, één van de initia tiefnemers, "een andere mogelij ke functie van het platform is het bundelen van een aantal zaken (bijvoorbeeld burenhulp, tafel- tje-dek-je, buurtbus - red.) die nu los van elkaar plaatsvinden". De functie van deze plaats waar Zoeterwoudenaren elkaar kun nen ontmoeten is drieledig. Er is een informatieve (vacaturemap, prikbord), communicatieve (pra ten in groepjes) en actieve (klus sen, hobby, cursus solliciteren etc.) rol voor het centrum wegge legd. Raadsleden van de com missie welzijn reageerden deze week erg positief op het particu lier initiatief. Het initiatief van 'de club van zes' is nog in een zeer pril stadium. Er zijn wel vage gedachten (zoals de hierboven genoemde functies) over de aanpak, maar de nadruk ligt op het eigen initiatief van de groep mensen die naar het cen trum toe komt. Een concretere invulling van de plannen zal daarom gestalte krijgen wanneer de Zoeterwoudse bevolking is gepolst over de wenselijkheid van een vaste ontmoetingsruim te waar eigen initiatief een kans van slagen krijgt. De taak die de werkgroep voor zichzelf ziet weggelegd is in eer ste instantie het op poten zetten van een dergelijk centrum waar iedereen welkom is. In een later stadium zouden bezoekers en ge bruikers van de ontmoetings plaats de boel draaiende moeten houden. Maar zover is het nog lang niet. Eerst moet worden ge peild of er 'een markt' voor dit initiatief is. Een voorwaarde die ook burgemeester Houdijk van Zoeterwoude tijdens gesprekken met de initiatiefnemers stelde. "Eerst inventariseren waar de behoefte ligt, anders is het zonde van de tijd en het geld", deelt één van de zes, A.J.M. van Westing, de mening van Houdijk. Oorsprong De oorsprong van het idee om 'iets' te doen voor mensen die tijd over hebben (en die tijd best anders willen invullen dan ze tot dusver re doen) ligt bij de kerken. Toen tijdens een parochieavond de 'maatschappelijke verantwoor delijkheid' van de kerk ter spra ke kwam werd de vraag gesteld: "Wat kan de kerk in positieve zin bijdragen aan de problemen die er in de samenleving bestaan?" Gedacht werd destijds aan een ruimte waar werklozen, alleen staanden, gepensioneerden, huisvrouwen en anderen kunnen samenkomen. De katholieken knoopten een eerdere poging van de hervormden in de oren en samen kwamen ze op de prop pen met een breed plan. Niet al leen op gelovigen gericht, maar op iedereen die behoefte heeft aan iets omhanden, een (goed) gesprek of 'zomaar' gezelligheid. Deze brede aanpak moet ook meer continuïteit garanderen dan een centrum gericht op een kleine doelgroep. Het idee is dus een 'platform' (zoals de initiatiefnemers de ontmoe tingsplaats noemen) in het leven te roepen dat mensen kan stimu leren om 'iets' te doen. De invul ling van dat 'iets' laten de initia tiefnemers graag over aan de be zoekers van dit platform. "In principe kan alles, als het maar niet concurrerend werkt naar verenigingen, bedrijven of instel lingen. Daarom is het ook zo be langrijk dat we met de gemeente samenwerken", zegt De Haas. e zes initiatiefnemers, Van Westing (rechts) Verder bestaat de 'platform'- groep uit J. Baart, S. Blijleven, J. Binnema en B. van Kroonen- burg. Van de kant van de ge meente begeleiden de wethou der van welzijn, H. Graniewski- Wijnands en de ambtenaren E. Michels en R. de Hoop het initia tief. Ook de maatschappelijk werkster van Midden-Rijnland is bij het project betrokken. Wanneer (een kopie van) de vrijwil- ligersvacaturemap in het cen trum komt te liggen zou dit een trekpleister voor het centrum kunnen zijn. De doelgroep (men sen met tijd en ambitie voor vrij willig werk) overlapt elkaar im mers. Volgens gemeenteambte naar E. Michels vult dit particu lier initiatief de vacaturemap goed aan. "Eerst moet de vrijwil- ligersvacaturemap van de grond komen. De map en een ruimte waar middels een prikbord infor matie over .vraag en aanbod wordt verschaft kunnen goed naast elkaar bestaan. Maar we moeten eerst de enquête afwach ten. Wanneer die half februari de deur uit kan ben ik heel blij, dan is er erg hard gewerkt", aldus Mi chels. Drempel De werkgroep die het platform in het leven roept hoopt dat de Zoe- terwoudenaar niet schroomt zijn huis uit te komen. "De drempel moet laag zijn. Mensen moeten er in en uit kunnen wandelen", zegt Theo de Haas. Om die drem pel laag te houden is voorlopig het oog van de werkgroep geval len op zalencentrum 'Ons Huis' Het genereuze aanbod van de ge meente om een ruimte in het raadhuis beschikbaar te stellen werd vriendelijk van de hand ge wezen. "Dan hebben mensen toch het idee bij een officiële in- DONDERDAG Leiden Breehuys - Breestraat 19, vanaf 20 uur disco. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Les Fantómes du Chapelier' van Claude Chabrol, 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Wassenaar Kaadhuis De Pauw - commissie finan ciën, 19.30 uur. VRIJDAG Leiden Vijf Meihal - Leidse Twirlkampioen- schappen, 9.30-16 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden - Caecilia straat 18, film over de vorig jaar juni gehouden homo-demonstratie, 21 uur, vanaf 23 uur, disco. APOTHEKEN 14 i 13- duizend gulden lager, zo is bere kend. Ook andere mogelijkheden zijn on derzocht, zoals het huren van een vuilniswagen met of zonder chauffeur en laders in plaats van aanschaf. Maar dat blijkt nog veel duurder, soms wel 50.000 gulden. Het vuil laten ophalen door andere gemeenten blijkt niet mogelijk omdat die niet wil len concurreren met het bedrijfs leven, staat in de nota. Omdat er geen financieel voordeel is bij privatisering, op dit mo ment zelfs een klein nadeel, stel len B en W van Warmond voor de overeenkomst met de gemeente Voorhout te verlengen. Vooral ook omdat de kosten als het werk wordt uitbesteed moeilijk in de hand zijn te houden, aldus B en W. Daarom zal als de ge meenteraden van Voorhout en Warmond tenminste akkoord gaan gezamenlijk een nieuwe vuilniswagen worden aange schaft. LEIDEN - "Het staat vast dat de vestiging van een meubelconcentratie buiten ons district, bijvoorbeeld in Den Haag, voor de Rijnlandse situa tie uiterst negatief is. De nu al afvloeiende koopkracht zal dan zeker niet meer teruggewonnen kunnen worden. Integendeel, nog meer be stedingen in de meubelbranche zullen dan buiten Rijnland plaatsvin den". Dat zei A. Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel vanmiddag tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in de Lakenhal in Leiden. "Het standpunt van onze Kamer, gebaseerd op daartoe verricht uitvoerig onderzoek, is dat in totaliteit gezien de aanwezigheid van geconcen treerd grootschalig meubelaanbod in Rijnland als een wezenlijke ver betering van de regionale productiestructuur moet worden gezien. En ik voeg daaraan toe dat, onder vervulling van de door onze Kamer bepleite beschermende voorwaarden, zo'n concentratie óók voor de bestaande meubeldetailhandel nieuwe perspectieven biedt". Koningsveld constateerde dat er over de besluitvorming bij de provincie en ovèr het eindresultaat nog niets te zeggen valt, maar dat wel duide lijk is, dat de geestdrift bij de initiatiefnemers danig is bekoeld als gevolg van de langdurige procedure. Voorschotense commissie: VOORSCHOTEN - Leerkrachten die ouder dan 55 jaar zijn moeten het eerst in aanmerking komen om een school te verlaten, wan neer blijkt dat de school mensen moet ontslaan. Dit heeft het Voorschotense raadslid Both (PvdA/PPR) gisteravond geop perd tijdens de vergadering van de raadscommissie voor welzijn. Deze commissie praatte over de ontslagregeling voor onderwij zers, een regeling die per ge meente wordt vastgesteld. CDA en WD bleken wel wat te voelen voor de suggestie. Ayelts Averink (WD): "Hierdoor kan worden voorkomen dat we een lerarenbestand zonder goede leeftijdsopbouw krijgen". Hij stipte onder instemmend geknik van het CDA aan dat tevens moet worden gekeken naar het aantal dienstjaren dat onderwijzers er op hebben zitten. Bovendien vond hij dat "in zekere zin" geke ken moet worden naar de kwali teiten van de leerkrachten. Hoe dit laatste in de praktijk moet1 worden ingevuld, gaf hij niet stantie op bezoek«te zijn", meent Van Westing. Zoals gezegd kunnen de plannen van de werkgroep pas concreter worden wanneer geheel Zoeter woude heeft meegedacht. "De praktische invulling komt pas la ter aan de orde", zegt Van Wes ting. Gemeenteambtenaar Mi chels is van mening dat het ini tiatief "toch levensvatbaar is, ook al is het percentage invullers laag. Zoiets moet groeien. Al be reik je er bij wijze van spreken maar tien, dan heb je tóch een groep bereikt. De bevolking moet echter\de creativiteit heb ben om dit initiatief uit te bou wen", aldus Michels. Wie nu al wil reageren, meedenken of meer inlichtingen wil hebben over het idee van een ontmoe tingsplaats annex bundeling van vrijwilligersactiviteiten in Zoe terwoude kan contact opnemen met S. Blijleven, Zuidhof 8 of M.H. de Haas, Kerklaan 65. wordt waargenomen van: vr 30 tot 6 jan door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten n den van de Rijn: 134604; tel. zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, 410131, spreekuur ma t/m do var Kinderen In het wijkcentrum 'Zijlkwartier' aan de Van der Marckstraat in Leiderdorp wordt vrijdag 6 ja nuari een kindermiddag gehou den. Tijdens de bijeenkomst wordt het verhaal van Koning Gregorius die het eiland Insel bezoekt verteld. Daarna kunnen de kinderen (tot twaalf jaar) het eiland Insel bouwen. De kinder middag begint om twee uur en wordt georganiseerd door de baptistengemeente. Prestatieloop De Voorschotense carnavalsver eniging 'De Picco Bello's' en de atletiekvereniging 'Bataven- Leiden' houden zaterdag 7 jar nuari een carnavalsloop ter ere van het elfjarig bestaan van de carnavalsvereniging. De start van de loop (op het SVLV-ter- rein aan de Juliana van Stol berglaan) is om twee uur, in schrijven kan vanaf een uur. De route (ZVz, 5 of 10 kilometer lang) voert de lopers over de landgoederen Duivenvoorde en de Horsten en is nagenoeg auto vrij. Zaalvoetbal In de sporthal 'De Vliethorst' vindt zondag 8 januari een zaal- voetbaltoernooi plaats. Diverse carnavalsverenigingen strijden om de eerste plaats tijdens dit toernooi dat wordt georgani seerd door de Voorschotense carnavalvierders 'De Picco Bel lo's'. Bovendien komt een team van oud-leden van SVLV in ac tie, evenals een 'meidenteam'. Het toernooi begint om tien uur 's ochtends en duurt tot een uur of vijf. Bries De Leidse driemansformatie 'Bries' treedt zondag 8 januari op in het Leiderdorpse sociaal cultureel centrum 'MuzenhoP (Cor .Gordijnsingel). 'Bries' heeft een eigen muziekstijl ont wikkeld op basis van de folk- en de barokmuziek. Naast gangba re instrumenten zoals de gitaar, de dwarsfluit en het orgel wordt ook muziek gemaakt met een pak hagelslag en twee wan gen. Het koffieconcert begint om half een. Kinderfilm 'Rakker, de computerhond' heet de kinderfilm die zondag 8 ja nuari door de stichting jeugd- en jongerenwerk Oegstgeest wordt gedraaid in 'Taberna' (Julianalaan 1). De film (Engels gesproken, maar ondertiteld) handelt over een hondje dat een speciaal ontworpen computer tje bij zich draagt om een reeks inbraken en overvallen op te lossen. Aanvang een uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. OEGSTGEEST Het is vrijwel ze ker dat de gemeente Oegstgeest binnenkort gaat meedoen met het glasophaalproject van de ge meenten Leiderdorp en Voor schoten. B en W willen het inzamelen van glas door een glasboer evenals de twee andere deelnemende ge meenten voorlopig beperken tot een proefperiode van een half jaar. Wanneer de proef ingaat en op welke wijze het glas moet worden opgehaald, zal vooral af hangen van een gesprek dat wet houder Kohlbeck volgende week heeft met alle betrokkenen. Vast staat dat Oegstgeest in tegenstel ling tot Voorschoten de aanpak niet zal overlaten aan de glasboer zelf. Kohlbeck: "Er zullen vaste afspra ken met de glasboer gemaakt worden. Ook willen we nog na dere voorwaarden aan het opha len van glas stellen. Maar het ex periment willen w in principe graag, omdat het milieuvriende lijk is. Daarnaast hopen we de to tale aanvoer vuil hierdoor te ver minderen". LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDERDORP - Twee ongelukken hebben vanmorgen om acht uur voor enige oponthoud gezorgd op de rijksweg A4 nabij Leiderdorp. Een 22-jarige Lissese vrouw moest remmen voor een voor haar rijdende auto een kilometer voor de afslag Leiderdorp. Zij raakte daarbij met de wielen in de berm en sloeg over de kop. De auto werd zwaar beschadigd (zie foto), maar de vrouw bleef wonder boven wonder ongedeerd. Even verder op de rijksweg botsten een vrachtwagen en een personenwagen tegen elkaar. De bestuurder van de personenwagen moest uitwijken voor een balk die op de rijweg lag en raakte daardoor de vrachtwagen, zo vertelde hij aan de vrachtwagenchauffeur. De rijkspolitie kon dat verhaal echter niet aanhoren, omdat de automobilist de kuierlatten nam na een kort gesprek met de vrachtwagenchauffeur. De personenauto was zwaar beschadigd, maar nog wel in staat te rijden. De rijkspolitie heeft goede hoop de doorgereden automobi list binnenkort te pakken. Het kenteken is namelijk bekend. De twee ongelukken zorgden voor een file, die overigens snel oploste. (foto Holvast) Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van 3203571t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Comm Adj.d Hoofdredacteur: Drs J. W. E. Metselaar Adj Hoofdredacteur R D. Paauw Alg redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: J.M J. Post Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H v.d Post (plv) W F J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C H. Schrama (feature) tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2