LEIDSCH DAGBLAD Bouwfouten tal van koophuizen m Vijf jaar voor afperser Heineken-concern 'Zeker duizend Argentijnen in zee gegooid' Saoedisch plan vindt instemming JAPANSE GOEDE WENSEN AAutowas IXstraat Ty K y'H E|Wv - Wr v Surinamers: regering in ballingschap vormen DERDE NET Plan voor 'unieke' golfbanen in Alphen CDA'ers: 'Soepeler beleid lichte drugs' LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 JANUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37286 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon DEN HAAG (GPD) - De Surinaam se arts K. H. D. die in augustus vorig jaar heeft geprobeerd het Heineken-concern af te persen, is vanmorgen tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Er was zeven jaar tegen hem geëist. Twee andere Surinamers, de ge broeders L., werden voor hun aandeel in de afpersing tot drie jaar veroordeeld. Tegen hen was zes jaar geëist. Een vierde man werd vrijgespro ken. De Haagse rechtbank vond wel dat deze vierde zich verdacht had gemaakt door zijn huis in Den Haag aan de andere drie be schikbaar te stellen, maar achtte niet bewezen dat hij aan de af persing zelf had meegedaan. Deze zaak staat helemaal los van de ontvoeringszaak waarmee het drankenconcern eind vorig jaar te maken had. De arts en de twee broers hadden in augustus een blikje Heineken- bier ingespoten met het kalme rende geneesmiddel digoxine, dat in hoge dosis levensgevaar lijk kan zijn. Dat blikje werd naar de fabriek in Zoeterwoude ge stuurd. Een tweede blikje vergif tigd bier werd later in een super markt in Rotterdam geplaatst. Van Heineken werd 20 miljoen dollar en een half miljoen Neder landse guldens geëist. De arts verklaarde aanvankelijk dat hij met het geld een staats greep tegen het regime-Bouterse wilde financieren, maar zei tij dens de behandeling van zijn zaak dat een groep Surinamers met het geld Bouterse juist wilde steunen. Een van de twee veroor deelde broers beweerde boven dien dat de Nederlandse BVD van alle plannen op de hoogte was. De rechtbank verwierp deze verweren omdat de mannen er geen verdere aanwijzingen voor gaven. De rechtbank achtte hoge straffen op zijn plaats. De arts krijgt vijf jaar, twee jaar meer celstraf dan zijn mededaders, omdat hij door zijn medische kennis nog beter wist hoezeer hij de volksgezond heid in gevaar had gebracht. Voor Libanon BEIROET (AP) - Syrië en Israël gaan akkoord met een Saoedi- Arabisch plan om de strijdende partijen in Libanon te scheiden en een stabiele wapenstilstand in te stellen. De regering van de Li banese president Amin Gemayel zal nu van de Verenigde Staten, Frankrijk, Italië en Groot-Brit- tannië nieuwe verzekeringen vragen of zij het plan willen steu- Libanon wil dat de multinationale vredesmacht nog in Libanon blijft. Volgens de Libanese me dia voorziet het plan in de vol gende punten: volledige terugtrekking van rechtse christelijke milities uit alle posities die zij na de Israëli sche inval van 1982 in het berg land van Shouf hebben ingeno men, alsook uit alle gebieden tussen Beiroet en de Israëlische linie bij de Awali-rivier in Zuid- Libanon. Deze milities zullen zich terugtrekken naar het christelijke achterland ten noor den van Beiroet; het Libanese regeringsleger hand haaft zijn huidige posities in en rond de strategische stad Souk- el-Gharb in de heuvels die uit zien op het kampement van de Amerikaanse mariniers bij de luchthaven van Beiroet en die worden bevolkt door Druzen; stationering van Libanese poli- tie-eenheden in de Soennietische streek Kharroub nadat de christelijke milities zich hebben teruggetrokken. f ffl T y. m my yw* -r Si y j, ,.T f BUENOS AIRES (AFP/DPA/AP) - Meer dan duizend Argentijnse gevangenen zijn tijdens het be wind van de militaire junta's aan elkaar vastgebonden in zee ge gooid, zo meldt het Argentijnse weekblad Siete Dias. Het blad haalt een militaire ooggetuige aan, die onbekend wenst te blij ven. "De terroristen of vermeende ter roristen werden ontvoerd, ge marteld en daarna verdoofd. Ver volgens werden ze ontkleed, aan elkaar gebonden en uit vliegtui gen gegooid waarin ze waren ver voerd, aldus de ooggetuige die officier is bij de Argentijnse ma rine. De 'Dwaze moeders van de Plaza de Mayo' die al jaren eens per week op het Meiplein van Bue nos Aires samenkomen om te protesteren tegen de verdwij ning van verwanten, hebben gis teren voor het parlementsge bouw geprotesteerd tegen de voorgenomen wijziging van het militaire strafrecht. De wijziging houdt in dat in de toekomst te gen uitspraken van de hoogste militaire rechtbank geen beroep meer kan worden aangetekend bij de burgerrechter. De moeders vinden het onaan- OPKLARINGEN vaardbaar dat militairen recht moeten spreken over negen le den van de militaire junta's vanaf 1976, die ervan worden beschul digd tijdens hun ambtsperiode opdracht te hebben gegeven tot bestrijding van het terrorisme. De moeders zijn van mening dat de wetswijziging geen verbete ring brengt. 'Asielprocedure is beste ter wereld' DEN HAAG (ANP) - 'Ik durf met klem te zeggen dat de Neder landse asielprocedure ongeveer de allerbeste ter wereld is'. Dat zegt staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) in het nieuwste nummer van het Nederlands Ju ristenblad. De staatssecretaris ziet geen enkele reden om het asielbeleid te wijzigen. Integen deel juist: volgens haar dient de Nederlandse aanpak binnen de Verenigde Naties als voorbeeld voor andere landen. Er moet volgens de bewindsvrou we op worden toegezien dat niet steeds nieuwe vreemdelingen in ons land worden toegelaten en een beroep doen op de sociale uitkeringen. Borrel mag nu officieel in Belgisch café BRUSSEL (AP) - De Belgen kunnen sinds 1 januari in ca fé of restaurant een borreltje nuttigen. Op die datum is een nieuwe wet van kracht ge worden waarbij het 65 jaar oude verbod op het schenken van sterke drank in openbare gelegenheden is opgeheven. De nieuwe wetgeving brengt de Belgische drankwet op één lijn met die van de ande re Westeuropese landen, maar niet iedereen is er even gelukkig mee. Een woord voeder van het centrum voor onderzoek, behandeling en voorkoming van alcoholmis bruik verklaarde dat nu niet het probleem van het armoe- drinken, maar van het luxe- drinken dreigt. De wet kwam er door toedoen van de socialistische af gevaardigde Emile Vander- velde, die de werkende klas se wilde redden van de 'ramp van de alcohol'. De wet was in Europa een van de streng ste, maar tevens een van de meest ontdoken verordenin gen. Het was gebruikelijk dat 'onder de bar' of in een ach terkamer van een café borrels werden geschonken. Verwacht wordt dat de wet de Belgische schatkist dit jaar ongeveer 27 miljoen gulden extra zal opleveren. i enkele bui. Opklaringen, i Minimumtemperatuur om het vries punt. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Matige, aan de kust vrij krachtige, af nemende westelijke wind. Zon op: 08.47 uur, zon ónder: 16.43 uur, Maan op: 11.04 uur, maan onder: 19.57 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.01 en 17.12 uur, laag- water 01.05 en 13.16 uur. TOKIO - Dit is een aantal van de 7000 deelnemertjes aan de jaarlijkse calligrafie-wedstrijd die in de hoofdstad van Japan wordt gehouden. Bijzondere oproepen, wensen en motto's voor het nieuwe jaar worden beloond met prijzen. (foto ap> Beurs waarschuwt impulskoper AMSTERDAM - De voorzitter van de Amsterdamse beurs drs. B.F. Ba ron van Ittersum heeft vandaag gewaarschuwd tegen impulsieve aan kopen van aandelen. Hij deed dat vanochtend bij een turbulent begin van de effectenhandel. De koersen stegen met forse sprongen, met name KLM en Philips. De beursvoorzitter wees erop dat publiek, dat de koersbewegingen niet nauwlettend volgt en snel geld denkt te kunnen verdienen, bedrogen kan uitkomen. AMERSFOORT (ANP) - Een op de vijf nieuwe koopwo ningen vertoont bij oplevering ernstige bouwfouten of aanzienlijke beschadiging van materialen. Gemiddeld heeft elke woning zestien gebreken. Produkten van projectontwikkelaars zijn beter dan van andere verko pers, zoals aannemers en woningbouwverenigingen. Tot deze conclusie komt de vereni ging Eigen Huis in een onder zoek naar de staat waarin nieuwe koopwoningen zich bij opleve ring bevinden. De resultaten hiervan zijn gepubliceerd in het vandaag verschenen blad Woon consument. Eigen Huis, die vorig jaar 3500 ko pers bij opleveringen heeft bijge staan - twaalf procent van het landelijk totaal -, bekeek voor haar onderzoek 369 (merendeels premie-A) woningen met een ge middelde koopprijs van 141.000 gulden. Het herstel van de gebre ken kost gemiddeld 1200 gulden per woning. De vereniging ont dekte uitschieters waarvan de re- paratieskosten tien procent van de koopsom bedroegen. Eigen Huis vindt de houding van de bouwbedrijven en andere ver kopers van woningen jegens hun klanten bedenkelijk. De mate waarin bouwfouten en beschadi gingen voorkomen noemt zij on aanvaardbaar hoog. De prijs van een woning blijkt geen garantie te zijn voor de kwaliteit ervan, integendeel. Bij vrije-sectorhuizen boven de 200.000 gulden vond de vereni ging anderhalf maal zoveel ge breken als bij de goedkopere premiewoningen. Ernstige bouwfouten die Eigen Huis vond, zijn onder meer scheef gemetselde gevels, scheve vloeren en verkeerd aangebrach te dragende balken. Ook werden verkeerd geplaatse douches en wastafels gevonden, alsmede scheef en beschadigd tegelwerk en te veel of te weinig afschot (helling van douchevloer), ge scheurde buitenmuren, slecht spuit- en verfwerk, lekkende pla fonds, door vocht aangetast iso latiemateriaal, beschadigde huis deuren, keukenblokken, schuif puien en dubbel glas. Een kwart van de opgeleverde wo ningen had bovendien nog geen gas-, water-, en lichtaansluiting. Bij tweederde van de woningen was de bestrating niet gereed, terwijl bij 25 procent van de ge vallen nog niet of nauwelijks was begonnen met de aanleg van de straten, aldus Eigen Huis. 18 PAGINA'S Pro/. Rutten.- 'Rijkspensioenen kunnen omlaag' PAGINA 7 Onderzoek justitie naar Delfts bedrijf PAGINA 5 Ook Athene tobt met luchtvervuiling PAGINA 6 Landbouw-RAI in teken van techniek PAGINA 13 DEN HAAG (GPD) - Een groep uit geweken Surinamers wil in sa menwerking met de Bevrijdings- raad voor Suriname in ons land een regering-in-ballingschap vormen om daarmee het verzet tegen de regering-Bouterse te bundelen. Volgens ex-minister André Haakmat is de vorming van een regering-in-ballingschap de enige mogelijkheid om veran dering in de politieke situatie in Suriname te bewerkstelligen. Een dergelijke regering zou vol gens Haakmat moeten worden geleid door oud-president Fer- rier. Met buitenlandse steun zou het mogelijk moeten zijn de dic tatuur van Bouterse en de zijnen omver te werpen, aldus Haak mat. De groep van Surinaamse opposi tieleden ziet in de stakingen in de bauxietindustrie. die nu al drie weken aan de gang zijn, en de voorzichtige manier waarop het regime-Bouterse die tege moet treedt, een aanwijzing dat de tijd ryp is voor een bundeling van krachten tegen de militaire dictatuur. Sinds de stopzetting van de Nederlandse hulp aan Su riname is de bauxiet-sector vrij wel de enige bron van inkomsten voor de Surinaamse economie. In de te vormen regering-in-bal- lingschap zouden ook personen kunnen deelnemen die zich in Suriname bevinden. Hun identi teit zal in dat geval geheim wor den gehouden. Dat een dergelij ke regering door Nederland zou worden erkend, is overigens ui terst twijfelachtig. Minister Van den Broek van buitenlandse za ken heeft zich in een eerder sta dium al uitgesproken tegen zo'n initiatief. Televisie is een machtig •r - - '^3 en wonderlijk medium dat een zeer groot pu bliek kan bereiken. Maar moet de televisie daarom ook als grote pret- fabriek uitmunten in vervlakking en afstomping? Er is zo veel meer dan quizzen, showdansers en babbej- uurtjes. Dansers en dichters, schilders en beeldhouwers, architecten en mu sici, toneelspelers en cineasten, zij zijn hun medemens een vreugde en troost. Een saaie en dorre boel zou het zijn zonder kunst. Een groep particulieren die de kunst en cultuur op hun waarde weten te schatten, hebben nu het idee geop perd van een derde televisienet. Via dat net zou dat grote anonieme publiek, ook via de televisie, wat meer kunst en cultuur in de huiska mer kunnen krijgen. De initiatiefnemers, verenigd in de stichting 'Het derde net', hebben er weinig vertrouwen in dat via de be staande twee netten de kunsten voldoende aan bod komen. In de officiële medianota heet het plech tig dat de bestaande omroepge- machtigden twintig procent aan kunst en cultuur in hun program ma's moeten doen. Maar de sa menstellers van deze program ma's, verwikkeld in een harde con currentieslag om de gunst van de kijkers, leggen een waarlijk verbluf fende creativiteit aan de dag om dergelijke eisen in te vullen naar de smaak van de grootste gemene de ler. De ervaringen met de muziekzender Hilversum 4 hebben al geleerd dat de muziek wordt gelardeerd met van alles en nog wat. De ether da vert van opgewekt gesnater en van luisteraars die aan de telefoon han gen om mee te doen met een of andere quiz. Dat mag allemaal, maar de muziek waar het allemaal om begonnen was, komt wel op de zoveelste plaats. Ons veelgeprezen omroepbestel blijkt initiatieven als een echte mu ziekzender snel en effectief om zeep te kunnen helpen. De enthou siastelingen van dat derde net heb ben daarom groot gelijk dat zij hun heil buiten de bestaande omroepen hebben gezocht. Dat lijkt op het eerste gezicht misschien weinig praktisch, maar als zij hun geestes kind in de wieg willen smoren, kun nen zij niets beters doen dan het onmiddellijk toevertrouwen aan de vergadertijgers in Hilversum en Bussum. Geïnspireerd door hun schone droom breken de initiatiefnemers zich evenmin het hoofd over zulke platte zaken als de centjes. Binnen de omroepen gaat een bedrag om van 900 miljoen, aldus Reinbert de Leeuw, dus met enig geschuif is er heus wel zo'n 30 miljoen te vinden voor ons derde net. En als dan ook de NOS even wil meewerken met zijn facilitair bedrijf.... Enfin, vanuit het Gooi zal het hoonge lach over zoveel domheid ver over heide en veld te horen zijn. Maar sommige plannen zijn zo goed, ook in hun eerste, nog utopische voVm, dat het geschamper en gelach ho pelijk snel zullen verstommen. De Tweede Kamer moet zich nog se rieus buigen over de medianota, een mooie gelegenheid voor minis ter Brinkman en de Kamer om te laten zien dat voor politiek Den Haag kunst en cultuur meer voor stellen dan vrome woorden in een ministeriële nota. (MlHet Motorhuis vondel laan 80 ma.t/mza. 8.30 -17.30 uur (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen krijgt een combinatie van golfbanen die volgens de initia tiefnemers 'uniek' is. De stich ting 'Recreatie Gebied De Krom me Aar' heeft het plan gister avond aan de leden van de ge meenteraad en de sportstichting gepresenteerd. Het voorziet in de aanleg van een kleine openbare golfbaan van ne gen holes, doorsneden door een fiets- en wandelpad, in het 225 hectare grote recreatiegebied Ze- gersloot. In de Coupépolder, op de bijna volle vuilstortplaats, moet over enkele jaren een uit negen holes bestaande wed- strijdbaan komen. Volgens de initiatiefnemers is het unieke aan het plan de combina tie van een openbare voorziening en een verenigingsbaan. Deze minibaan kan in 1985 speelklaar zijn. De 'echte' baan kan in 1986 worden bespeeld. Een jaar later moet de ze negen holes tellende baan met eenzelfde aantal worden uitge breid. Het is de bedoeling dat al leen een nog op te richten golf club van deze besloten baan ge bruik maakt. DEN HAAG (GPD) - Een studie groep van het wetenschappelijk bureau van het CDA vindt dat de overheid een soepeler houding moet aannemen tegenover lichte drugs, zoals hasj en marihuana. Deze drugs worden volgens de CDA'ers ten onrechte over één kam geschoren met zware drugs, zoals heroïne. De overheid zou daarom experi menten moeten beginnen met het vrij verstrekken van soft drugs. Daarentegen moeten de handel en het gebruik van hard drugs strenger worden aange pakt. Wat dat betreft vinden de CDA-deskundigen dat het door de overheid op medische gron den verstrekken van heroïne moet worden afgewezen. Volgens de studiegroep zijn de risi co's van het gebruik van lichte drugs veel minder groot dan die van het gebruik van de zware soorten verslavende middelen. Hasj en marihuana kunnen wat dat betreft op één lijn worden ge steld met alcohol en nicotine. In 1972 kwam het wetenschappe lijk instituut van de toenmalige ARP al in een rapport tot deze conclusies. In de nu verschenen 1 bundel 'Drugs: het einde?', waar in artikelen staan van dezelfde schrijvers als in 1972, wordt vast gesteld dat die bevindingen anno 1984 nog steeds geldigheid heb ben. De CDA'ers pleiten voor experi mentent met vrije verstrekking van lichte drugs, waarbij de Staat de verkoop in handen zou moeten nemen via een beperkt aantal verkooppunten. EEN ÉCHT G0MPLETE KRANT. OVER WERELD) STAD EN I.ANI). Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 144941).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1