Boer en kweker steeds meer aangewezen op de computer lik in de weekbladen Reportage EISEVIERS Landbouw-RAI in teken van techniek DE TIJD DONDERDAG 5 JANUARI 1984 door Jan Westerlaken De land- en tuinbouw alsmede de bloemensector staan spectaculaire ontwikkelingen te wachten. De komen de jaren zullen boeren en kwekers steeds vaker een beroep gaan doen op de techniek. Anders gezegd: de computer gaat in hun (bedrijfs)leven een belangrijke rol spelen. De gevolgen ervan zullen niet ge ring zijn. Het gebruik van de computer zal niet alleen leiden tot een hogere produktie, maar er kan tevens aan de kwaliteit van het produkt zelf worden gesleuteld. Dat de kostprijs daarbij beduidend lager zal zijn dan waarvan nu sprake is, zal de agrariër als muziek in de oren klinken. Op de komende Landbouw-RAI in Amsterdam (23 tot en met 28 januari) kunnen de land- en tuinbouwers zien wat er nu al in hun wereldje te koop is en wat zij in de toekomst nog mo gen verwachten. Het IMAG (Instituut voor Mechanisatie Arbeid en Gebouwen) in Wage- ningen, een onderdeel van het ministerie van landbouw en visserij, houdt zich intensief met de te verwachten mecha nisatie van boerenbedrijven, en tuinderijen bezig. Helemaal vreemd staat de agra riër overigens niet tegenover deze ontwikkeling. De moder ne boer kent de computer al. De koeien voederen bijvoor beeld, doet hij doorgaans niet meer met de hand. Zijn dieren dragen een zendertje om de nek dat de computer opdracht geeft een speciaal voor hun be paalde hoeveelheid eten af te scheiden zodra ze bij de voe derbak verschijnen. Bedrijfsvoering Een welkome hulp voor de boer. De koeien apart voederen zou hem vele uren kosten. Dat werk doet de computer dus nu voor hem. Maar de ontwikke ling gaat voort. De micro-elek- tronica komt met een snel treinvaart op de boer af. "Daar moet hij op inspelen", zegt ir. A. Hagting van het IMAG. "Die boer moet weten wat hij met deze techniek in zijn bedrijf kan doen. Wij proberen een be drijfsvoering te ontwikkelen waaruit de boer kan opmaken welke kant hij op moet. Het au tomatisch verstrekken van voeding is mooi, maar zeker niet het einde." Wat het IMAG bovendien wil be reiken is dat de boer zelf met de micro-computer leert werken. Ir. Hagting: "Hij moet zélf het systeem aanschaffen en het werken ermee niet aan iemand van buiten zijn bedrijf overlaten. Als de boer een koe tienduizend liter melk wil la ten produceren, zal hij precies moeten weten hoe hij het dier moet behandelen. Anders kan hij het wel vergeten. Die gege vens verstrekt de computer hem. Natuurlijk, wij kunnen ook voorbeelden geven en ad viseren. Maar dat is niet de juiste manier van werken. De boer moet direct kunnen in grijpen als dat voor de produk tie van belang is. Beschikt hij niet over apparatuur die hem deze informatie moet verschaf fen, dan heeft het geen zin om van een koe een x-aantal liter, melk te verlangen." De mogelijkheden die de micro- elektronica de boer biedt zijn nog lang niet benut, stelt ir. Hagting. Niet alleen de dieren op en om de boerderij kunnen nog meer gaan produceren, ook voor de teelt van groenten en bloemen biedt de techniek ongekende mogelijkheden. De computer kan precies vertellen waartoe de grond nog in staat is of welke grondstoffen eraan moeten worden toegevoegd om hem een bepaalde produk tie te laten leveren. Kwaliteit Een andere mogelijkheid die naast een hogere produktie tot uitdrukking kan komen, is de kwaliteit. De computer kan, om eens een voorbeeld te ge ven, zien of er in de melk bac teriën voorkomen die er niet in thuis horen. Melk die dan met een aan de produktie kan wor den onttrokken. Het ontstaan van die bacteriën kan met be hulp van de computer worden opgespoord. Indien nodig kan er in het biologisch proces worden ingegrepen. "Eigenlijk zijn er twee soorten boeren", vertelt ir. Hagting. "Het eerste soort, een grote minderheid, moet niets van die hele ontwikkeling hebben en weigert met een computer te werken. Zij haken op den duur af. Ik geloof dat ze niet besef fen dat zij bezig zijn met het graven van hun eigen graf. Voor hen wordt het onmoge lijk om even voordelig te blij ven produceren als collega- boeren. Het tweede soort ziet de computer wel degelijk zit ten en volgt de ontwikkeling Aan de hand van een computer houdt een Beierse boer de vroduktie van zijn koeien bij. heel nauwlettend. Het betreft hier vooral jonge boeren en (glas)tuinders die op school al met deze techniek hebben ken nis gemaakt." Dreigt de oudere boer die door de jaren heen het werk met de hand heeft gedaan niet de du pe te worden van de techniek? Ir. Hagting gelooft dat niet. "Zodra een onderzoek resulta ten heeft afgeworpen, worden ze direct aan de praktijk door gespeeld. Gevolg hiervan is dat veel boerderijen modern zijn ingericht. Onze indruk is de meeste agrariërs geen lange bedenktijd nodig hebben om met de nieuwe technieken aan de slag te gaan. Ze houden de nieuwtjes goed in de gaten. Ik kan zeker niet zeggen dat ze benauwd zijn om eens wat nieuwigheden uit te proberen. Bij het IMAG komen ook wel vragen van boeren of wij on derzoeken op een bepaald ge bied voor hen willen doen. Een prima zaak, want alleen op die manier kan de agrarische we reld zich staande houden. Als wij alleen maar zouden toekij ken, kunnen de landen om ons heen hun slag slaan. Het maakt niet uit of je nu een eenmans bedrijfje hebt of een grote boerderij, iedereen kan met een computer werken. De taak van de boer zal hij nooit over nemen. Je moet dat apparaat als een hulpmiddel zien." Langzaam proces met deze techniek te maken. Niet van de ene op de andere dag, maar het komt langzaam op hem af. "Verplichten tot iets kun je de agrariërs niet. Maar als ze in de concurrentie- race willen blijven zal er voor hen weinig anders op zitten dan om te schakelen." De meest geuite klacht is dat de computer bijna onbetaalbaar is. Bezwaren die ir. Hagting van tafel veegt. "Dat spul wordt alsmaar goedkoper", vertelt hij. "Voor een bedrag van tussen de tien- en twintig duizend gulden kan de boer al een systeem kopen. Ik vind dat je dat niet idioot duur kan noe men. Als hij een traktor moet aanschaffen, betaalt hij meer dan een halve ton. Vervangen kan de computer die traktor niet, maar hij kan wel aange ven hoe dat ding optimaal kan worden benut." Levert die investering nu ook ex tra inkomen op? Dat lijkt, ge zien de opmerkelijke produk- tiecyfers waarover Hagting uit een wetenschappelijk onder zoek beschikt, waarschijnlijk. Voor de mogelijkheden ver wijst hij naar een onderzoek naar mogelijke produktiecij- fers van aardappelen, tomaten en tarwe. De gemiddelde opbrengst van aardappelen is in de praktijk ongeveer 45 ton per hectare, terwijl in ons klimaat een op brengst van honderd ton op eenzelfde ruimte haalbaar is. Meer dan een verdubbeling. Hetzelfde resultaat blijkt ook mogelijk in de produktie van tarwe. De praktijk: 5,5 ton per hectare en een mogelijke op brengst van tien tot twaalf ton per hectare. Het wordt echter pas spektacu- lair bij de teelt van tomaten. Nu is de opbrengst zeventien tot achttien kilo per hectare. Als de omstandigheden ideaal zijn moet 75 kilo per hectare haalbaar zijn. Milieu "En wat niet uit het oog mag worden verloren", meent ir. Hagting, "is het milieu-aspect. Met de computer is het bespui ten van een gewas een stuk be ter te regelen dan nu het geval is. Je kunt de juiste concentra tie bepalen, wanneer en onder welke klimatologische om standigheden je precies wilt spuiten en de plek waar dat moet gebeuren. Nu belandt een spuitmiddel nog veel te vaak op de grond - waar het niet thuis hoort - en komt er te weinig op het blad terecht." "Ik geloof dat de computer het vakmanschap op den duur met zal uitschakelen, maar hij stelt de boer wel in staat om zijn vakmanschap beter te benut ten", aldus ir. Hagting. L/n VRIJ NEDERLAND "Wij zijn niet de enigen die het doen. Het is algemeen gebruik ook bij andere pensioenfond sen", zei de geschorste ABP-top- man Masson vorige maand tij dens het voorlopig getuigenver hoor in de zaak rond de sloop van het Amsterdamse Wyers- complex. Masson was om ophel dering gevraagd over het incas seren van premies in het kader van de wet op de investeringsre kening. Pensioenfondsen mogen dat volgens de wet niet. In de praktijk blijkt de oprichting van een aparte bv uitkomst te bie den. "Dan kan het wel", zegt Masson. "Wij doen er niets te gen", aldus Economische Zaken. "Het is legaal". Deel 2 in de serie over de seksuele relaties tussen pyschotherapeu- ten en hun patiënten. "Eindelijk iemand die mijn probleem se rieus nam. Hij keurde niets af. Hij luisterde heel geïnteresseerd. Dat had ik nog nooit meege maakt", zegt een patiënte. Een psychiater legt uit dat het in zijn vak om luisteren en niet om ver oordelen gaat en dat dat voor pa tiënten zo'n verademing kan blij ken dat een verliefdheid snel ge boren is. Therapeuten horen daar weerstand aan te bieden. Ze blijken dat lang niet altijd te kun nen en soms zelf nadrukkelijk op een relatie aan te sturen. Twintig jaar later blikt Rinus Fer- dinadusse terug op de rel rond "Beeldreligie", onderdeel van het vooral sedertdien sterk om streden VARA-programma "Zo is het...". Harry Mulisch schreef destijds over de scheldpartijen van rechts-Nederland: "U bent oude mensen. Uw gekwetstheid en uw haat zijn ons te oud. Nog 25 jaar en u bent goddank uitge storven". Joris van den Berg nu: 'Je hoort ze niet meer. Dat geluid is uitgestorven". Voorts in VN: een gesprek met wielrenner Jan Raas over zijn verbroken band met Peter Post, een reportage over kunst kopen op een veiling en een jubelende recensie van het woordenboek Duits van Van Dale. trein door Canada. Jan Brusse ten slotte vertoefde enkele dagen aan de Costa del Sol waar hij een luxueuze vermageringskuur on derging. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) praat met HP over een Europese benadering van het veiligheidsbeleid. Daarbij stelt hij vast dat een eigen Euro pese kernmacht niet mogelijk noch gewenst is, de 'luis-in-de- pelsfunctie' van Nederland nog steeds geldt, maar dat 'de Atlan tische kaders' niet 'doorkruist' mogen worden. Kortom: Neder land en zijn Europese partners zouden kritische maar ook loyale NAVO-partners moeten blijven. Badrissein Sital, de voormalige mi nister van volksmobilisatie en cultuur in Suriname, geeft op Cuba zijn ideëen ten beste over 'het revolutionaire proces' in zijn land. Sital is even op een zijspoor gerangeerd, maar zegt zeker te zullen terugkeren naar Surina me: 'Cuba kan een belangrijke pool zijn om de Surinaamse re volutie te helpen ondersteunen. Dat heeft Cuba ook steeds ge daan'. De Chinese dissidente Lin Xiling mocht onlangs na 25 jaar gevan genschap haar land verlaten. Ze werd in 1958 als 'de grootste rechtse afwijkelinge' in een cel gegooid nadat ze de theorieën van Mao, de bureaucratie, het dogmatisme en sectarisme in China onder vuur had genomen. Ze vindt het risico van een nieu we culturele revolutie 'heel reëel': 'Chinezen zijn niet meer van plan te accepteren wat ze on der Mao hebben moeten verdu- De prominente Washington-Post- journalist David Broder laat zijn licht schijnen over Amerika's po litieke systeem aan de voor avond van zijn zevende verkie zingscampagne. Verder besteedt HP aandacht aan het elektroni- sche-klankenduo Cabaret Voltai re en heeft het blad een interview met de schrijver van 'De naam van de roos', Umberto Eco. 1984: Het jaar van Orwells sombere profetieën. Gelukkig is volgens Elseviers Magazine 'het licht in zicht'. Onze economie is door het diepste dal gegaan, maar 'herstel is binnen bereik'. Dat laatste meldt minister Van Aardenne, een van de vijf topmensen die in EM hun visie op de wereldecono mie geven. Allen constateren een opwaartse lijn, vooral dankzij een gestegen export. Dit voorzichtige herstel moet zo veel mogelijk worden versterkt door 'ruimte te maken voor herstel van de marktsector', aldus Van Aardenne. Helaas zal de burger daar voorlopig weinig van merken, want de bewinds man voorspelt nog flink wat 'zu re appels' en bezuinigingen. Het bedrijfsleven juicht beschei den maar stapt gemakkelijk heen over het feit dat er door ve len flink is ingeleverd ten behoe ve van economisch herstel. Dat nu het bedrijfsleven zichzelf feli citeert met een bescheiden winst is curieus, als men bedenkt dat de werkloosheid voorlopig al leen maar toeneemt. Geen van de door EM aangevoerde deskundi gen heeft op dit probleem een hoopgevende visie. Men wenst de consument 'veel geduld en vertrouwen' toe. Prof. dr. Hartog spreekt zelfs over een nieuw elan dat moet komen door een herle ven van aloude vaderlandse deugden zoals Hard Werken en Spaarzaam Leven. En dat anno 1984. Als tegenhanger biedt EM een uit- neembaar katern over zomer vakanties. Een aantal bekende en minder bekende Nederlan ders vertoefde in zonnige of avontuurlijke oorden ten behoe ve van de lezer. Pierre Jansen ging terug naar een kerk in het Belgische Zoutleeuw, Willem Duys bracht een bezoek aan Dal las en New Orleans, Fons van Westerloo reisde 5 dagen met de De Tijd vraagt zich in het omslag artikel af of "het godvergeten westen moet buigen voor Allah". In een reeks artikelen besteedt het weekblad aandacht aan de is lam. In een poging het islami tisch 'reveil' serieus te nemen (zijn het wel zulke griezelige mensen, die moslims?), deze week een eerste verkenning. Daarin stelt Ton Oostveen, dat westerlingen bijna per definitie laatdunkend en spottend zijn over de islam. Theocratie is in onze ogen belachelijk en "wij worden daarin bevestigd door de figuur van Chomeini". "Houdt de islam ons misschien een spie gel voor en zien we daarin het failliet van de westerse cultuur?" Als de werf Wilton-Fijenoord wordt gesloten, zal in Schiedam de helft van de gezinnen van een uitkering moeten leven. Ze heb ben het bijna allemaal al eerder doorgemaakt. Eerst was er de je neverindustrie die verdween.t Toen - zes jaar geleden de werf Gusto. Sommigen konden nog ergens op terug vallen, Wil ton. Maar daar gelooft nu ook niemand meer in. Schiedamse huisartsen zien hun patiënten langzaam veranderen in wrakken. Is het niet van ver driet, dan wel van de drank. "Straks moeten we nog de kroe gen sluiten om het alcoholge bruik af te remmen. De toekomst van Schiedam: een spookstad". Voorts een interview met journa liste/schrijfster Renate Dorre- stein, die vindt dat vrouwen niet langer moeten roepen dat ze ach tergesteld worden, Frans Anko- né over schrijven over kleding en een portret van de Vlaamse groep TCMatic. Hervormd Nederland was niet tij dig verkrijgbaar. Amerikaans kustwater open voor Nederlandse vissers IJMUIDEN (GPD) - Als de door de Europese Commissie toege stane hoeveelheid te vangen makreel in Europees viswater te klein wordt om de Neder landse trawlervloot op renda bele wijze te kunnen exploite ren, zal een klein gedeelte van die vloot uitwijken naar een vangstgebied voor de Ameri kaanse kust. De Amerikaanse autoriteiten hebben voorlopig toestemming gegeven voor de vangst van 10.000 ton makreel. Eenzelfde hoeveelheid zal door de Nederlandse reders tegen betaling moeten worden over genomen van Amerikaanse vissersschepen. Dit is het rèsultaat van een over leg dat in de loop van 1983, op initiatief van de in IJmuiden gevestigde Scheveningse reder Cor Vrolijk, met de Ameri kaanse autoriteiten op gang is gekomen. Voor de Amerikaan se markt is de makreel niet in teressant. Sinds enige jaren hebben Poolse vissersschepen met Amerikaanse deskundi gen aan boord in Amerikaans kustwater gevist. De resultaten van dat experiment zijn op merkelijk positief uitgevallen. Het feit dat Amerikanen met Ne derlandse reders in zee willen gaan is, volgens Vrolijk, te dan ken aan de afzetmarkten die Nederlandse reders in een paar jaar tijd hebben gecreëerd. Door enerzijds de Nederlan ders toe te staan in Ameri kaans water te vissen en daar anderzijds tegenover te stellen dat van Amerikaanse vissers makreel dient te worden ge kocht, hopen de Amerkanen te delen in het succes van de door de Nederlanders ontwikkelde exportmarkt. Overigens zijn de Nederlandse reders, voor zover ze op de hoogte zijn met de mogelijkhe den van vissen in Amerikaans water, van mening dat de aanpak ervan moet worden ge zien als een experiment. De vangsten, diepgevroren en ver pakt in dozen, zullen niet zoals tot nu toe gebruikelijk, naar IJ muiden of Scheveningen wor den vervoerd en daar worden opgeslagen in vrieshuizen om vervolgens in vriescusters te worden verscheept naar lan den als Nigeria, Egypte en Ja pan. Dat gedeelte van de over slag en handelsprocedure zal zich verplaatsen naar Ameri kaans gebied. Ook het wisse len van bemanning zal niet meer plaatsvinden in de thuis havens van de trawlers maar zal, op dezelfde wijze als ge bruikelijk bij de koopvaardij, per vliegtuig plaatsvinden. Welke kosten er met zo'n gewij zigde structuurmaatregel ge paard gaan, is volgens Vrolijk niet van tevoren te becijferen. Men wil dan ook dat het minis terie garanties geeft om het ex periment te kunnen toetsen. Nieuwe uitgaven ADVERTENTIE lid ANVC Katwijk - Voorstraat 80, Heemstde - Binnenweg 114; Lelden - Haarlemmerstraat 58; Sassenhelm - Hoofdstraat 253. Vlaardingen - Hoogstraat 209, Wassenaar - Langstraat 7 - 'Moord zonder lijk, lijk zonder moord', Amsterdamse politieroman van Jan- wiliem van de Wetering. Het duo Grijpstra en De Gier is voor de zoveel ste keer op oorlogspad. Maar hun speurderspad gaat weer niet over ro zen. Bruna (Zwart Beertje), prijs 19,90. 'Onderzoekers van de toekomst. Fictie en werkelijkheid in science-fiction', samengesteld door Peter Nicholls. Voor de schrijvers van science-fic- tion-verhalen gaat geen zee te hoog, is geen satelliet te vreemd en is geen heelal te groot. Nicholls laat zien dat de wetenschap soms veel verrassen der is dan wat die SF-auteurs beden ken. Meulenhoff, prijs 39,50. - 'Mediteren met Luther' door ds.J.Hap pee. Aan de hand van Luthers ge schrift 'Wie man soil beten' wordt de betekenis van mediteren en bidden voor een christelijk geloof belicht. ANKH-Hermes, prijs 24,75. - 'Kinderen van ons volk'. In de 'Nim mer dralend reeks' van Nederlandse klassieken van de twintigste eeuw krijgt deze befaamd^ roman van An- toon Coolen terecht ook een plaats. Het is de 26ste druk sinds de premiè re in 1928. Nygh en Van Ditmar,prijs 16,75. - "Toj Toj, achter de schermen van het orkestbedrijf. P.W. Schilham weet als directie-secretaris van het Resi dentie-Orkest maar al te goed waar hy over schrijft als hij zijn lezers mee neemt achter de schermen van een symfonieorkest. Het is niet alleen een groep musici, het is een bedrijf in vol le werking. Nijgh en Van Ditmar. prys 24,50. - 'Roulette voor iedereen', geschreven door Paul Hasard, is geschreven voor de beginneling. Eerst een stukje voor geschiedenis dan de 'techniek' van het spelen. Diverse systemen worden daarna behandeld, waarbij uiteraard de conclusie moet zijn dat er geen winnend systeem bestaat Voor wie van een gokje houdt. Sijthoff, prys 9,90. - 'Nicaragua - priesters in de politiek', geschreven door Teofïlo Cabestrero en uitgegeven in samenwerking met Solidaridad. De schryver is zelf pries ter en gaat als zodanig in op de geeste lijken die een politieke rol hebben ge speeld (of nog spelen) in Nicaragua. Ministers in monnikspij. Byeen, prys 15.-. - "Wintertij van tegenzin', dit werk van John Steinbeck werd in 1961 voor de eerste maal uitgegeven. Het verhaal speelde een jaar eerder. Over een zeer fatsoenlijk mens, die terwille van geld en macht toch op een bepaald mo ment zyn idealen opzy zet en twee mensen verraadt, die recht hadden op zyn genegenheid en loyaliteit. Villa, prys 9,50. 'Een gebaar', de teksten van alle lied jes, sketches en overige optredens van de benefietvoorsteiling die Wim de Bie, Freek de Jonge en Kees van Kooten voor Amnesty International organiseerden. Uitgegeven door Am nesty en De Harmonie, prys 24,90. Ir. Hagting van het Instituut voor Mechanisatie Arbeid en Gebou wen (IMAG): vakmanschap niet uitschakelen. (Foto gpd)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13