Fischer bang voor nog steeds KGB C D- Kasparov langs Karpov Amateurs zeggen af voor Ahoy-zesdaagse B3 Genie schaakt alleen met zichzelf GuUit niet in zaalfinale Wiersma nummer één Behalve de openingstijden verandert er helemaal niets bij Ico/Athibu in 1984 m ICO/ATHIBU vink accountancy ASSISTENT-ACCOUNTANT (M/V) STUNTVERKOO P VAN DUURZAME MEUBELEN!! nü 3850.- 7795.- 1195.- 1895.- 12950.-1 Nieuwe Ri DONDERDAG 5 JANUARI 1984 Sport PASADENA (RTR) - Hij stond bekend als Amerikés schaakgenie. Een briljante, excen trieke en eenzame man, die op 29-jarige leeftijd werelkampioen schaken werd en een storm van schaakenthousiasme over de Verenigde Staten liet gaan. Nu, elf jaar na het veroveren van de wereldkroon, leeft Bobby Fischer volgens vrienden in goedkope ho telletjes in Pasadena, aan de rand van Los Angeles. Fischer geeft vaak gefingeerde na men op en houdt zich hoofdzake lijk in leven van de honoraria voor de boeken, die hij heeft ge schreven, en die nog altijd gretig worden aangeschaft door de schaakliefhebbers in alle delen van de wereld. Enkele maanden voordat de we reldtitel schaken opnieuw op het spel zal staan tussen kampioen Anatoli Karpov en de winnaar van de tweekamp Gari Kasparov - Vasili Smiskov is Fischer bui ten de schaakwereld een verge ten man, die slechts met zichzelf schaakt en nooit in het openbaar treedt. Zijn vrienden weigeren meestal over de handel en wan del van het voormalige schaak wonderkind te spreken. Zodra zij hun mond open doen over het "andere" leven van Fischer kun nen zij zich beschouwen als ex- vrienden. Volgens één van die vroegere vrienden verkeert Fischer, 40 jaar en nog steeds vrijgezel, in de veronderstelling dat de Russi sche geheime dienst hem in de gaten houdt. Dat zou dan zo moe ten zijn wegens de overwinning, die Fischer in 1972 in Reykjavik behaalde op de Sowjetrus Boris Spasski. Vast staat dat Fischer verscheide ne malen financieel uiterst aan trekkelijke aanbiedingen heeft gehad om demonstratiewedstrij den te spelen. "Hij heeft al heel wat geld afgeslagen," aldus een ex-vriend. Fischer zou de meeste tijd in zijn goedkope hotelkamers door brengen met slapen en schaken. Hij zou bij zonsondergang al naar bed gaan en pas tegen de middag weer opstaan. Soms gaat hij de straat op, voornamelijk om in bibliotheken naar de nieuwste schaakboeken te zoeken. Op zijn kamer vallen drie zaken in het oog: schaakuitgaven, sinaasap pels en kannen met vitaminerij- ke dranken. Fischer, die ooit 21 partijen achter elkaar won van grootmeesters, werd destijds niet alleen be roemd door zijn indrukwekken de, veelal uiterst aggressieve schaakpartijen, hij kwam ook herhaaldelijk in het wereld nieuws wegens klachten over de hem storende aanwezigheid van televisiecamerós bij tweekam pen, de afmetingen van de ge bruikte schaakborden, de stoe len waar hij op moest zitten, de reglementen en niet te vergeten het prijzenfonds. In Reykjavik, aan de vooravond van zijn geruchtmakende twee kamp met Boris Spasski, bleef Fischer op zijn hotelkamer tot dat het grootste deel van zijn ei sen ingewilligd was. De toenma lige Fide-voorzitter Max Euwe moest al zijn improvisatietalent aanwenden om de match te red den. Op het laatste moment schoot een Engelse sponsor te hulp, zodat het prijzenfonds ver hoogd kon worden tot 156.000 dollar. Veel later zou Fischer een aanbod van drie miljoen dollar weigeren voor een tweekamp met Anatoli Karpov in de Philip- pijnen. Nadat Fischer eenmaal wereld kampioen was geworden werd hij lid van de secte "Church of god", die het hoofdkwarier in Pa sadena had. Fischer schonk deze religieuze groepering ook een deel van het zojuist verdiende prijzengeld. De leider van de sec- te, Herbert Armstrong, schreef in het midden van de jaren vijtig een pamflet met de titel "een profetie van 1975". Daarin stond .pnder meer dat Jezus op aarde zou terugkeren in 1975 nadat Verenigd Europa een aanval met kernwapens had uitgevoerd op de Verenigde Staten. Toen deze voorspelling niet uitkwam ver liet Fischer de secte. LUZERN - Het jongste Russi sche schaaktalent Gari Kaspa rov is zijn landgenoot en we reldkampioen Anatoli Karpov op de jongste ELO-lijst van de internationale schaakbond FI DE voorbijgestreefd. Vooral dankzij zijn schitterende overwinning op de ex-Rus Vik tor Kortsjnoi in de halve fina les van het kandidaten toer nooi, is Kasparov met 2.710 Elo-punten op de eerste plaats gekomen, voor Karpov met 2.700 punten. Karpov voerde de lijst aan sinds hij in 1975 tot wereldkampioen werd uitge roepen toen de Amerikaan Bobby Fischer zijn titel niet wenste te verdedigen. Ruim achter Kasparov en Kar pov nemen Kortsjnoi en de Joegoslaaf Ljubomir Ljuboje- vic de derde plaats in met 2.635 punten. De vijfde plaats wordt gedeeld door de Zweed Ulf An- dersson en de Rus Rafael Va- ganian. De 20-jarige Kasparov speelt in de finale van het kandidaten toernooi tegen de Russische oud-wereldkampioen Vassili Smislov. De experts verwach ten dat het schaakwonder uit Bakoe weinig moeite zal heb ben om Smislov te verslaan en verheugen zich al op een twee kamp om de wereldtitel tussen Kasparov en Karpov. Festival Het internationale schaakfesti val, dat dit jaar van 16 tot 28 juli in Amsterdam zal plaats vinden, krijgt in het groot- meestertoernooi 48 in plaats van 32 deelnemers. De scha kers, die negen ronden spelen volgens het Zwitserse systeem, worden in twee groepen van 24 verdeeld. Tot de uitgenodigde grootmeesters behoren: Tim man. Sosonko, Van der Wiel en Ree (allen Nederland), Kortsj noi (Zwitserland), Poloegajevs- ki (Sowjet-Unie), Chandler (Engeland) en Sax (Hongarije). Het prijzenfonds bedraagt on geveer 45.000 gulden. bestseller "My 60 memorable ga mes", een miniboekje van veer tien paginés genaamd "I was tor tured in the Pasadena Jailhouse" (hoe ik gemarteld werd in de ge vangenis van Pasadena). In het werkje tekende Fischer zijn erva ringen op met de politie toen hij in mei 1981 per abuis werd aan gezien voor een voortvluchtige bankrover en werd gearresteerd. Volgens Fischer werd hij daarbij helemaal uitgekleed en aan barre temperaturen blootgesteld. De politie ontkende de beschuldi gingen. Het boekje, dat slechts een dollar kostte, werd een ge wild. verzamelobject. Vele schaakenthousiasten in de Verenigde Staten en ook ver daarbuiten hopen dat Fischer eens een comeback zal maken als schaakgrootmeester. Volgens mensen, die hem van nabij heb ben meegemaakt, heeft Fischer nog niets aan schaakkennis en -kunde ingeboet en zou hij met gemak weer kandidaat voor de wereldtitel kunnen worden. Maar alleen Fischer zelf zou de vraag kunnen beantwoorden of, en wanneer een dergelijke terug keer in de schaakwereld tot de mogelijkheden behoort. INNSBRUCK (DPA) - De negentien-jarige Jens Weissflog (foto boven uit Oost-Duitsland heeft gisteren de derde wedstrijd van de vierschan- sentoernee gewonnen. Weissflog werd in Innsbruck gevolgd door de Fin nen Matti Nykanen en Jari Puikkonen. Weissflog, die sprongen maakten van 101 en 107,5 meter, verbeterde zijn leidende positie in het klassement van de vierschansen toernee. De Oost duitser zegevierde ook op Nieuwjaarsdag in Garmisch Partenkirchen. De Fin Nykanen leidt in het klassement om de wereldbeker. (Foto ANP) ZEIST (ANP) - Er zullen geen spelers van Feyenoord en Sparta deelne men aan de eindstrijd van het KNVB-zaalvoetbaltoernooi. Hans Kraay, coach van het team van de Allstars, had zaterdagavond in het sportpa leis Ahoy graag de beschikking gehad over Ruud Gullit en Louis van Gaal, maar hun respectievelijke werkgevers oordeelden dat het optre den in de zaal niet strookt met de voorbereiding op het tweede deel van de competitie. Het team van de Allstars, dat met Ajax, Haarlem en Roda JC doordrong tot de halve finales, ziet er nu als volgt uit: Jan Jongbloed (Go Ahead Eagles), Hugo Hovenkamp (Wacker Innsbruck), Jan Zwarthoed (Vo- lendam), Jan Wouters (FC Utrecht), Gert Kruys (FC Utrecht), Frans Hoek (Volendam) en André van der Ley (Bahrein). Zaterdag komt eveneens Jesper Olsen voor het eerst na lange tijd in actie. Ajax-trainer Aad de Mos beschouwt het zaalvoetbaltoernooi als een uitstekende test voor de Deense linksbuiten. Het programma op 7 ja nuari luidt: 19.00 uur Allstars-Haarlem, 20.10 uur Ajax-Roda JC, 22.00 uur finale. ROTTERDAM Harm Wiersma's wereldtitel bij het dammen mag dan nog niet door alle landen zijn erkend, de Fries staat wel per 1 januari 1984 eerste op de wereldranglijst van de internationale damfederatie. Ton Sijbrands, die bij de vorige lijst de koppositie innam, is afgevoerd. Hij is evenals Drost. Koeperman en Hugo Verpoest het slachtoffer ge worden van het 'schoningsproces' van de internationale federatie. Daarbij werden degenen, die minder dan vijftig gekwalificeerde partij en speelden, niet meer opgenomen. Oud-wereldkampioen Jannes van der Wal staat twaalfde. Eén plaats lager dan op de voorgaande lijst. De lijst ziet er per 1 januari 1984 als volgt uit: 1. Wiersma (Ned) 2417 pnt; 2. Wirny (Sow) 2409; 3. Clerc (Ned) 2402; 4. Tsjegoljev (Sow) 2387; 5. Mogiljanski (Sow) 2377; 6. Mitjanski (Sow) 2376; 7. Beljakin (Sow) 2371; 8. Gantwarg (Sow) 2370; 9. Dybman (Sow) 2369; 10. Kaplan (VSt) 2368; 11. Korenevski (Sow) 2350; 12. Van der Wal (Ned) 2348. ROTTERDAM (ANP) - Meer dan ooit in vorige jaren zal de ama teurwedstrijd in Ahoy' overvleu geld worden door de echte zes daagse van 13 tot en met 18 ja nuari. Een van de prominente Nederlandse amateurskoppels, Theun van Vliet/Marco van der Hulst heeft afgezegd en de Oost duitsers zullen de belofte naar Rotterdam te komen niet uitvoe ren. De Oostduitse wielerbond had zelfs twee sterke koppels toegezegd in ruil voor het deelne men van Van Vliet en Van der Hulst in Oost-Berlijn. Het twee tal Nederlanders heeft voor mid den januari andere plannen dan de wedstrijd in het sportpaleis Ahoy' Die ontwikkeling, die verminde rende belangstelling van de ama teurwielrenners, maakte wed strijdleider Peter Post gisteren tijdens de persconferentie in Rotterdam tot een wat bittere man. "Wanneer Ahoy' jaarlijks investeert in het baanrennen voor amateurs, dan is het een kwalijke zaak dat de sterkste koppels wegblijven. Wij zullen ons moeten afvragen of we in de toekomst niet moeten stoppen met de amateurzesdaagse. Het geld dat daardoor vrijkomt, zal het ons mogelijk maken het aan tal koppels bij de profs van der tien tot vijftien uit te breiden". De echte zesdaagse lijkt in het su perieure koppel Pijnen/Freuler een voorspelbare winnaar te heb ben, met Thurau/Fritz en Frank/ Örsted als concurrenten. De be langstelling zal in 1984 op het zelfde niveau liggen als vorig jaar, een vergelijkbaar aantal kaarten, 22.000, is al omgezet in de voorverkoop. In het deelnemersveld ontbreekt Stefan Rooks, die het Rotter damse evenement na zijn in Maastricht opgelopen kniebles sure met een minimale voorbe reiding niet aandurft. Andere af wezige is voorlopig Eric van der Aerden. De Belg had wel een overeenkomst voor Rotterdam, maar zit wegens zijn transferpe rikelen nog zonder licentie van de Belgische wielrijdersbond. hij is dus niet startgerechtigd. Zou dit probleem in de komende week worden opgelost, dan be staat de mogelijkheid van een veertiende koppel in de Rotter damse zesdaagse. Op het gebied van huis- houd-keukens en sanitair blijft Ico/Athibu üw vertrouwde adres en leverancier. Ook in 1984 bieden wij u een enorme keuze uit de nieuwste modellen keukens en badkamers. De openingstijden van de showrooms aan de Hoge Rijndijk zijn echter per 1 januari gewijzigd. De tijden zijn nu als volgt: dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur, donder dagavond van 19.00 tot 21.00 uur, vrijdag van 9.00 tot 15.00 uur, zaterdag van 9.30 tot 13.30 uur, 's maandags gesloten. Ruime parkeergelegenheid achter het gebouw. Ico/Athibu bv, Hoge Rijndijk 25, Postbus 149, 2300 AC Leiden gevestigd te Noordwijk, is een accountants-administratie kantoor met een zeer geva rieerd cliëntenbestand uit het midden- en klein bedrijf. Het begeleiden op zowel fiscaal als administratief-economisch terrein heeft bij ons bijzondere aandacht. Wij zouden gaarne in kontakt komen met een Voor deze funktle vragen wij: goede kontaktuele eigenschappen ervaring met geautomatiseerde administraties het zelfstandig kunnen verwerken van administraties van een groep cliënten gedegen kennis van loonadministratie zelfstandig uitwerken en samenstellen van jaarstukken ervaring met het samenstellen van aangiften inkomstenbelasting en vennootschapsbelasting kennis van de sociale en fiskale wetgeving opleiding in overeenstemming met de gestelde eisen leeftijd tot 35 jaar. Voor de juiste persoon bieden wij een goede honorering en secundaire voorwaarden. Uw solicitatie zien wij gaarne uitsluitend schriftelijk tegemoet. vink accountancy van Limburg Stlrumstraat 13 - Postbus 163 2200 AD Noordwijk FAUTEUILTJE Engels riet, van 820, nü slechts 695." Origineel Engels rundlederen OOR FAUTEUIL, in leder bruin antiek. Van 3195, nü 2695.- Grote fauteuil met Engels riet, uitlopend model. Van 1550, nü 1350 Royale CHESTERFIELD 3-zitter met dito club en grote oorfauteuil. In rood antiek leder. Van 10.450, nü @095 Engelse kolom (Pedestal) EETHOEK inkl. 4 "jacobean" stoelen, van 4375, Royaal rundlederen 2-1-1 -zits BANKSTEL in bruin handwish leder. Van 8995, nü Oud-Hollands dubbel gebogen eiken KABINET. Van 7995, nü 6795.- Klassiek Engels rieten FAUTEUIL, met dubbele "webbing". Van 1340, nü KASTEELBANKJE in antiek finish, handwish leder. Van 5450, 4895.- Volledig massief eiken DEKENKIST. Van 895, nü 750.- Kooreman is gespecialiseerd IN PUUR MASSIEF EIKEN!!! In héél Nederland vindt u *geen tweede, diezó'n kollek- tie heeft van 'n dergelijke kwaliteit. Kom daarom ook 'ns naar Leiden. U parkeert er voor de deur... Kom nü even langs. Wij schenken u -geheel vrijblijvend- een vers kopje koffie of onze eigen overheerlijke Kooreman- Engelse DRAAISTOEL "Swivel". In bruin antiek leder. Van 2195, nü Engels eiken SCHRIJFTAFEL met 2 laden. Van 2695, nü 2195.- Antiek Engels eiken KASTJE. Van 6950, nü 4995." Klassiek 2-zlts bankje met bijpassende fauteuil, leder handwish. Geheel op ver- I verend interieur. Van Zéér royale 3-2-1-zits kombinatie. In rundleder antiek finish. Van 14.885, Royale Engels eiken eetkamertafel. 213 cm. lang. Van 4570, 3795.- wijn

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11