Zeker 20 doden bij bi roer Jacksons triomf is Reagans mislukking Angola overweegt bestand Noodtoestand afgekondigd in Tunesië 'Gesmoorde' discussie over taaie Bundeswehr Mondale wil jaarlijks top-gesprek met Moskou WOENSDAG 4 JANUARI 1984 Buitenland ROME - Met zijn nieuwjaarsrede is de 87-jarige president van Italië, Sandro Pertini, er weer eens in geslaagd een groot aantal politici tegen de haren te strijken en te gelijkertijd de bijval van de man in de straat en de lof van paus Johannes Paulus II te. verwer ven. Hij deed dit vooral met de zinnen die hij wijdde aan het pro bleem van de vrede: „Ik ben van door Hein ten Kortenaar mening dat we moeten komen tot een totale en gecontroleerde ontwapening", zei hij. „Ik sta aan de kant van degenen die voor de vrede demonstreren. Het is al te gemakkelijk om te zeggen dat er van die demonstraties misbruik wordt gemaakt. Het zijn de jon geren die de straat op gaan om hun toekomst te verdedigen". Er kwam duidelijk kritiek van en kele regeringspartijen en van de Nieuwj aarsrede president Italië sterk omstreden neofascisten, tegenover geest driftige bijval van de communis tische partij. De socialisten kon den hun partijgenoot niet afval len en de christen-democraten werden tot voorzichtigheid ge maand door de openlijke loftui tingen van de paus, die op Nieuwjaarsdag op het Sint Pie tersplein zei: „Ik wens mijn hoogachting te uiten voor de pre sident van de Italiaanse Repu bliek en hem een gelukkige voortzetting te wensen van zijn bestuur, voor het welzijn van uw vaderland". Later werd bovendien bekend, dat de paus Pertini onmiddellijk na afloop van zijn tv-toespraak had opgebeld en een kwartier lang met hem had gesproken. „Hij heeft me gezegd dat het de mooi ste toespraak was geweest van mijn ambtsperiode", vertelde Pertini aan journalisten in zijn vakantieoord Val Gardena. „Hij voegde er aan toe, dat wat ik ge zegd heb, helemaal overeenkomt met wat hij zelf denkt". Andere controversiële punten van Pertini betroffen de deelname van het Italiaanse leger aan de vredesmacht in Beiroet en de si tuatie van de Palestijnen. „Ik ben er beslist tegen dat ons con tingent in Libanon verwikkeld raakt in een oorlog. Als het een vredestaak kan verrichten, dient het in Libanon te blijven, maar als er een conflictsituatie op treedt, dienen we onze soldaten terug te trekken en alleen ons veldhospitaal in Beiroet te la ten". Over de Palestijnen zei hij: „Ze zijn nu vertrokken en daarmee is hun verstrooiing begonnen. Eens wa ren het de joden die de verstrooi ing leerden kennen". Tegen deze gelijkstelling van de twee dias pora's kwamen protesten van joodse zijde. De onlusten en felle protesten te gen de verhoging van de brood prijs werden, waarschijnlijk niet toevallig, het eerst geregistreerd in Kaserine en Gafsa, in het zuidelijk deel van^Tunesie. Dit gebied is het armste deel van het land, dat zich historisch achter gesteld voelt bij het geïndustria liseerde en veel rijkere noorden. De economische crisis, die Tune sië na tien jaar van betrekkelijke welvaart doormaakt, doet zich in LONDEN (AP) - In Londen worden nog steeds mensen ondervraagd en autós onderzocht om een spoor te vinden in de richting van de daders van de bomaanslag bij het warenhuis Harrods, vorige maand. Gezocht wordt naar een blauwe Morris 1100, die is afgebeeld op posters die in de hele stad zijn opgehangen. (Foto: api MADRID - De regering van uitgeroepen en een avondkl het Noordafrikaanse land si: taties tussen politie en dem voorzichtige schattingen ze zijn er talrijke arrestaties v« De 80-jarige president Habib Bour- guiba, die zich nauwelijks meer met de actieve politiek bemoei de, heeft zichzelf aan het hoofd gesteld van een crisiskabinet, dat moet proberen de rust in Tunesië te herstellen. door Gerrit-Jan Hoek Directe aanleiding voor de plotse linge uitbarsting van geweld is het nieuwe economische beleid van premier Mohammed Mzali, in oktober vorig jaar door Bour- guiba benoemd tot zijn opvolger. BONN - Officieren en soldaten van het Westduitse leger mogen in de toekomst niet meer aan openba re discussies deelnemen waarbij ook personen zijn betrokken die de zogenaamde „verklaring van door Hans Amesz Heilbronn" ondertekend heb ben. Dit heeft de minister van de fensie, Manfred Wörner, bekend gemaakt. Een week voor Kerstmis heeft een aantal schrijvers, onder wie Gün- ter Grass en de polemoloog Al fred Mechtersheimer, in Heil bronn jonge mannen en reservis ten opgeroepen dienst te weige ren. De schrijvers stelden daarbij dat door de stationering van Pers- hing II- en kruisraketten op Duitse bodem de Bundeswehr was veranderd van een leger met een verdedigende taak tot een strijdmacht met een in principe aanvallend karakter. Dat achten de schrijvers in strijd met artikel 26 van de Grondwet, waarin uit drukkelijk staat dat het leger slechts verdedigend mag optre den. Minister Wörner en de inspecteur- generaal van de strijdkrachten zijn van mening dat de schrijvers nesië heeft gisteren de ni ngesteld als antwoord op midden vorige week over itranten in de hoofdstad 1 20 dodelijke slachtoffers Per 1 januari is de de prijs van het brood, elementair bestand deel voor het levensonderhoud van de minder bedeelden in Tu nesië, bijna in prijs verdubbeld. Ook andere graanprodukten zo als griesmeel, basisprodukt voor het nationale gerecht koush- koush, zijn met ingang van het nieuwe jaar fors in prijs ver hoogd. Deze astronomische prijsverhogin gen zijn het directe gevolg van het bezuinigingsbeleid dat pre mier Mzali voorstaat. In juni vo rig jaar leidde deze koersveran dering in de economische poli tiek al tot een ernstige regerings- het leger doelbewust belasterd hebben door te beweren dat ken nelijk alle soldaten tegenwoor dig in strijd met de grondwet handelen. Daarom mogen, zoals al was afgesproken, officieren - niet meedoen aan een door de evangelische academie in Loc- cum georganiseerde bijeen komst over veiligheidspolitiek, die van 9 tot 11 januari wordt ge houden. De organisatoren had den namelijk ook de polemoloog en vroegere luchtmacht-officier Mechtersheimer uitgenodigd en die heeft de „verklaring van Heil bronn" mede ondertekend. Mechtersheimer is één van de belangrijkste woordvoerders van de Westduitse vredesbeweging. Een paar jaar geleden is hij daar om uit de Beierse CSU gestoten. In een interview voor de televisie zei Mechtersheimer gisteravond dat de opdracht van de Bundes wehr tegenwoordig mogelijk tot een totale vernietiging kan bij dragen en dat dat vraagstuk drin gend besproken moet worden. Eerder had Günter Grass in een ander programma" gezegd dat het waanzin is de ondertekenaars van de „Heilbronner verklaring" ervan te betichten dat zij zonder meer tegen het leger zijn. Grass: „Ik ben geen pacifist en vind dat een land een redelijke verdedi ging moet hebben. Maar de op stelling van de raketten heeft het karakter van de Bundeswehr veranderd". dtoestand in het hele land gewelddadige onlusten, die oelen. De bloedige confron- nis eisten volgens de eerste tientallen gewonden. Ook crisis. Uit onvrede over de nieu we bezuinigingsmaatregelen stapten toen diverse ministers op. Na op deze manier schoon schip gemaakt te hebben met zijn critici binnen het kabinet, kondigde Mzali in oktober vorig jaar aan dat met ingang van 1 ja nuari '84 de overheidssubsidie op de prijs van brood en andere graanprodukten gestopt zou worden. Volgens Mzali was die maatregel bitter noodzakelijk uit financiële overwegingen om zo doende een eind te maken aan de toenemende graanimporten en het schrikbarende tekort op de handelsbalans. deze regio extra voelen omdat de inkomsten uit een van de schaar se produkten die deze streek op levert, dadels, door de overvloe dige oogsten van de laatste jaren sterk in prijs gekelderd zijn. De protesten tegen de voorgenomen prijsverhogingen vonden boven dien geen legale en vreedzame uitlaatklep, omdat de enige geto lereerde vakbond UGT verklaar de begrip te hebben voor de om mezwaai in het economische be leid, inclusief de prijsverhogin gen. De Tunesische regering weigert overigens de onlusten toe te schrijven aan spontane protesten van de bevolking als reactie op de verhogingen van de graanpro dukten. Een maandag door het crisiskabinet uitgegeven com muniqué bestempelde de inci denten als „provocatie van werk lozen, lanterfanters en vijandige elementen". De Tunesische am bassadeur in Parijs deed daar gisteren nog een schepje boven op. De diplomaat insinueerde dat achter de ongeregeldheden in het zuiden Libië zou steken. Al noemde hij het nog te vroeg om dit buurland (waarmee Tune sië in grote onmin leeft nadat Li bië een aantal jaren geleden in Gafsa een lokale revolte probeer de te provoceren) al concreet te beschuldigen. Nog onduidelijk op dit moment is in hoeverre de plotselinge uitbarsting van socia le onvrede verband houdt met de strijd om de opvolging van de hoogbejaarde Bourguiba. Turkije: deel troepen weg uit Noord-Cyprus ANKARA (AFP) - Turkije wil in januari en februari 1500 militairen terugtrekken van de op 25.000 man geschatte troepenmacht die sinds 1974 het noorden van Cyprus be zet houdt. Dat heeft het Turk se ministerie van buitenland se zaken dinsdag bekendge maakt. De woordvoerder zei dat de be slissing is genomen om "een bijdrage te leveren aan de constructieve inspanningen van de Turks-Cyprische ge meenschap, gericht op de ontwikkeling van een sfeer van goede wil en wederzijds vertrouwen op het eiland". De woordvoerder verwees hierbij naar voorstellen die een dag eerder zijn gedaan aan de Grieks-Cyprische ge meenschap door Rauf Denk- tash, "president" van het Turks-Cyprische bevolkings deel. LISSABON/NEW YORK (Rtr AFP/UPI/DPA) De Angolese president Dos Santos heeft een brief gestuurd aan VN-secreta- ris-generaal Perez de Cuellar, waarin hij toestemt in een be stand met Zuid-Afrika onder voorwaarden. Een voorstel tot een bestand in de strijd aan de grens tussen Namibië en Angola is half december door Zuid-Afri ka ingediend en werd toen door Angola en de Namibische bevrij dingsbeweging Swapo afgewe- Angola is nu wel tot een bestand bereid als ook de Swapo alsnog daarmee akkoord gaat. Ook moet Zuid-Afrika troepen uit Angola terugtrekken en "plechtig belo ven" een begin te maken met uit voering van het VN-plan voor onafhankelijkheid van Namibië vóór 15 maart. Angola voegt eraan toe dat bepaal de overwegingen geen rol mogen spelen, een verwijzing naar de te rugtrekking van de Cubaanse troepen uit Angola. Dit is voor Zuid-Afrika een voorwaarde voor verdere onderhandelingen over de Namibische onafhanke lijkheid. Zuid-Afrika bestuurt Namibië in weerwil van VN-re- soluties. Ook heeft de Angolese president gevraagd om een spoedzitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Hij wil dat de raad de Zuidafrikaanse militaire operatie in het zuiden van Ango la bespreekt. Volgens Dos Santos proberen zwaarbewapende Zuidafrikaan se troepen, uitgerust met tanks en helikopters, verder door te stoten naar het noorden. De strijdmacht, waarvan ook para- PAGINA 7 Ex-president Nigeria in hechtenis LONDEN/LAGOS (AFP/RTR) - De Nigeriaanse oud-president Shagari, die 31 december door het leger werd afgezet, is gisteren geboeid aan boord van een mili tair toestel in de hoofdstad Lagos aangekomen. Een ooggetuige op het vliegveld van Lagos vertelde tegen de Ni geriaanse nationale radio (NAN) dat hij Shagari in de aankoms thal had gezien. Volgens NAN kwam Shagari in de noordelijke plaats Kadua, waar hij verbleef nadat hij afgelopen zondag in de toekomstige hoofdstad Abuja was gearresteerd. Volgens de ooggetuige had Shagari hand boeien om en militaire begelei ding. Hij vertrok vervolgens in een auto naar een onbekende be stemming. Verder zouden ook oud-vice-presi- dent Ekwueme en verscheidene gouverneurs van de 19 staten achter slot en grendel zitten. NAN deelde verder mee dat om 17.00 uur de avondklok was op geheven en het internationale en binnenlandse luchtverkeer on middellijk weer was toegestaan. De andere grensposten blijven daarentegen voorlopig gesloten. Eerder was van functionarissen vernomen dat de telefoon- en te lexverbindingen zouden worden hersteld. In bankkringen in Londen is ver nomen dat Nigeria gisteren vijf tig miljoen dollar heeft afgelost van een bankschuld van 1,9 mil jard dollar. Een woordvoeder van Barclays Bank International zei dat daardoor het vertrouwen van de internationale geldwereld in het nieuwe militaire bewind enigszins is toegenomen. Verleden jaar hebben de westerse banken met vorderingen op Ni geria met de afgezette regering Shagari overeenstemming be reikt over de omzetting van kort lopende handelsschulden, in een langlopende lening. De eerste termijn van de nieuwe krediet moest gisteren worden terugbe taald. chutisten deel uitmaken, zou al meer dan 200 kilometer op Ango lees grondgebied zijn doorge drongen. Angola vreest dat de oorlog een dusdanige omvang krijgt dat er onvoorzienbare gevolgen drei gen voor de vrede en veiligheid in het gebied. Daarom roept het land de Veiligheidsraad op pas sende maatregelen te nemen. De Angolese regering verwerpt het Zuidafrikaanse argument dat het offensief is gericht tegen kam pen van de Namibische onafhan kelijkheidsbeweging Swapo. Gisteren is ook bekend geworden dat de Angolese president een brief heeft gestuurd aan VN-se- cretaris-generaal Perez de Cuel lar waarin hij schrijft dat Angola onder bepaalde voorwaarden ak koord gaat met een bestand met Zuid-Afrika aan de grens tussen Namibië en Angola. Elizabeth (2) De Britse kranten hebben ge hoor gegeven aan het verzoek van koningin Elizabeth om de vakantie van haar familie niet te bederven.' Zij hebben hun verslaggevers en fotogra fen teruggetrokken uit de buurt van kasteel Sandring- ham in Norfolk. Vossen dol In het zuiden van België zijn twee vossen met hondsdol heid aangetroffen. Volgens de functionarissen kan de ziekte gemakkelijk worden overgebracht naar boerderij en in het gebied en vandaar naar de bevolking. In de stad Namen hebben de autoritei ten eigenaars van honden ge boden de dieren aan de lijn te houden. Bevallen Sara Keays (36), de ex-maitres- se van de onlangs afgetreden Britse minister van handel Cecil Parkinson, heeft het le ven geschonken aan een meisje. Flora Elisabeth, die op oude jaarsavond ter wereld kwam, en haar moeder maken het goed, aldus Keay's advocaat Alan Hughes. Parkinson, die had gezegd de vader van de baby te zijn, trad op 14 oktober uit het ka binet, nadat Keays hem er publiekelijk van had be schuldigd dat hij zijn trouw belofte aan haar niet wilde nakomen. Modelman Westduitse mannen zijn mode lechtgenoten afgaande op een opiniepeiling die gisteren werd gepubliceerd in de Keulse krant Bonner Ex press. Eenenzestig procent van de getouwde mannen met een vrouw.die buitens huis werke (bij de jongge huwden gaat het om 75 pro cent), helpt mee in het huis houden. sen hun contingenten in Bei roet sterk hebben verminderd, verschaft Reagan de mogelijk heid om zijn zeesoldaten naar hun schepen voor de kust te rug te trekken, in omstandig heden waar de vloot hoe dan ook de grootste vuurkracht le vert waarmee de Amerikanen zich tegen aanvallen hebben verweerd. Ronald Reagan blijft beweren dat in Libanon wel degelijk vooruitgang is geboekt. Ken ners van de Libanese situatie zeggen', dat die vooral moeten worden gezocht in de training en versterking van het Libane se leger, dat echter pas op ter mijn van jaren sterk genoeg kan zijn om zelf Libanons zelf standigheid en integriteit te kunnen beschermen. De Amerikaanse president zou op een lange reeks vastbera den uitspraken moeten terug komen, als hij de mariniers zou terugtrekken uit een hopeloze onderneming, die het kenmerk is van een falend beleid dat niet berust op een concept op lange termijn. Terwijl Jackson triomfantelijk zijn succes uit stalt en daaraan duidelijke po litieke conclusies over Rea- gans beleid verbindt, moet de president beslissen in hoeverre zijn machtsvertoon nog vrede dient en of terugtrekking van de troepen een bekentenis is i van een mislukking. WASHINGTON - Voormaüg vice- president Walter Mondale, die veruit de beste kans maakt om tot presidentskandidaat van de Democratische partij te worden aangewezen, wü een jaarlijkse topconferentie met de Sowjet- Unie. Hij heeft dit gisteren in de Amerikaanse hoofdstad gezegd, tijdens een uiteenzetting over het buitenlands beleid dat hij als president i door Henk Kolb Mondale wil voorts streven naar een wederzijdse bevriezing van de kernwapenarsenalen, een ver bod op proeven met kernwapens en een actualisering van het nooit geratificeerde SALT 2-ver- drag, dat hij - met grotere weder zijdse wapenreducties - opnieuw zou voorleggen. Ten aanzien van de Europese kern wapens streeft Mondale naar een afspraak volgens de principe overeenkomst, die de Ameri kaanse onderhandelaar Nitze met zijn Russische tegenvoeter bereikte tijdens een nu befaam de 'boswandeling' in Genève. Daarbij zouden de VS afzien van de Pershing li-raketten in ruil voor ontmanteling van Russi sche SS-20's. Mondale zou de bouw van de nieu we intercontinentale MX-raket stop zetten, teneinde sneller de zogenaamde 'Midgetman'-raket te ontwikkelen: een kleiner wa pen met maar één kernkop. De omstreden bommenwerper B 1 wil hij laten vallen omdat die bij zijn ingebruikstelling al zou zijn verouderd. Wel zou de zoge naamde 'Stealth'-bommenwer- per moeten worden geprodu ceerd, die voor vijandelijke radar moeilijk te ontdekken zou zijn. Mondale (Foto ap> Verder zoekt Mondale naar beper king vein de nucleaire prolifera tie, wijst hij zowel gifgas als anti- satellietwapens in de ruimte van de hand en wil hij versterking van het verdrag dat wapensyste men verbiedt waarmee raketop stellingen kunnen worden be schermd. Zowel in Washington als in Moskou zouden werkgroe pen aan het werk moeten die het risico van een kernconflict moe ten verminderen. De conventio nele strijdkrachten moeten vol gens Mondale worden versterkt. Mondale zei dat de wereld er in de drie jaar van Reagans regeren niet veiliger op is geworden. In het Midden-Oosten en in Cen- traal-Amerika heerst oorlog, de wereld heeft te maken met een nieuwe golf van terrorisme en een versnelling van de wapen wedloop bij groeiende spannin gen tussen de VS en de Sowjet- Unie. „Wij hebben een president nodig", aldus Mondale, „die de wereld ziet zoals hij werkelijk Democratisch presidentskandi daat Jesse Jackson heeft in Amerika grote lof geoogst voor zijn geslaagde poging om de neergeschoten piloot Robert Goodman uit Syrische krijgs gevangenschap te verlossen. Ook uit het Witte Huis kwa men spaarzame woorden van dank - tegen de achtergrond echter van inspanningen om Jacksons aandeel in de vrijla ting te verminderen. Zowel het ministerie van buitenlandse zaken als dat van defensie we- door Herik Kolb zen op de stappen die onder meer de VS ambassadeur in Damascus had ondernomen om Goodman vrij te krijgen. Jacksons „oecumenische mis sie", die hij „als privé-persoon" ondernam, betekent voor pre sident Reagan een onaangena me politieke verrassing. Het Witte Huis had besloten de kwestie van Goodmans gevan genschap (hij werd op 4 de cember neergehaald) naar de achtergrond te schuiven ter wijl werd geprobeerd langs di plomatieke weg een oplossing te vinden voor de situatie in Li banon. Reagans speciale afge zant voor het Midden Oosten, Donald Rumsfeld, sprak on langs in Damascus niet over Goodman. Goodmans vrijlating maakt Jacksons eigen kansen tijdens de verkiezingen van dit jaar niet opmerkelijk beter, maar ondergraaft wel degelijk de in druk dat met Syrië geen vruchtbaar overleg kan wor President Reagan ontving gisteren minister Shultz (buitenlandse za ken) en zijn afgezant Rumsfeld (Midden-Oosten) voor een gesprek over de situatie in Libanon. (Foto ap> den gevoerd. Assad heeft even eens uitgedrukt, dat hij van Reagan niets moet hebben. Voor een man als Reagan, die in elke broekzak wel een spiek briefje heeft verstopt waarop de woorden eer, trouw, vlag en vaderland prominent vermeld staan, betekent de terugkeer van Goodman een reden te minder om te betogen, dat de mariniers in hun huidige posi tie moeten blijven, omdat hij hen niet onder druk van poli tieke afpersing wil terugtrek ken. Washington staat deze week in het teken van een grondige herziening van het Midden Oosten-beleid. De openbare mening keert zich tegen de aanwezigheid van de mariniers in Beiroet en in het Congres is de kleine meerderheid, die Reagan toestemming gaf zijn soldaten daar maximaal 18 maanden te handhaven, afge brokkeld. De Democraten in het Huis van Afgevaardigden zijn bezig hun standpunten te herzien, terwijl Donald Rums feld het Witte Huis „nieuwe ideeën" voor het beleid in Li banon voorlegt. De aanwezigheid van de mari niers op het vliegveld van Bei roet is voor Reagan een poli tiek steeds gevaarlijker kwes tie aan het worden. De omstan digheden ter plaatse maken duidelijk dat er voor de inter nationale vredesmacht geen vrede is om te helpen handha ven en dat de mariniers aan de zijde van Gemayel deelnemers zijn geworden aan gevechts handelingen. Het feit dat de Italianen en Fran-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7