c Duitse tolheffing verbaast minister Onderzoek: Centrumpartij krijgt steeds meer aanhang Bij ontruiming 'bloedbad gevreesd' 'Strijdig met Europese gedachte' Verdachte: psychiater gaf te veel medicijnen T-shirt 'beledigend' voor Turkse bevolking 'Niet-joodverklaiïng was niet strafbaar' Over 2 weken uitspraak in springstofzaak Huurschulden Molukkers in Capelle te hoog WOENSDAG 4 JANUARI 1984 Binnenland Smit-Kroes noemde Dollingers dreigement "geheel in strijd met het Europese streven naar har monisatie". Zij verklaarde ook tegen de huidige tolheffing in Frankrijk, Italië en Griekenland te zijn en toonde zich temeer ver baasd over het voorstel van Dol- linger omdat hij er tijdens twee recente bijeenkomsten van de Europese verkeersministers niets over had gezegd. De Nederlandse regering had des tijds ook zelf het plan om op de autosnelwegen tol te gaan hef fen. Dat plan was opgenomen in het regeerakkoord en zou de schatkist 170 miljoen gulden ex tra opleveren. Nadat een meer derheid van de Tweede Kamer zich principieel tegen een tolhef fing had uitgesproken, trok Smit-Kroes het plan terug. Ove rigens wordt nog wel een tolhef fing overwogen v ververbindingen. In kringen van transportonderne mers is eveneens verbaasd gerea geerd op de Westduitse plannen, die een ernstige aanslag zouden betekenen op de financiële posi tie van de ondernemers. Maar voorlopig wordt het dreigement van minister Dollinger niet erg genomen. DEN HAAG (ANP) - De Haagse psychiater C.H.T. is voor het Me disch Tuchtcollege gedaagd van wege de ongebreidelde verstrek king van medicijnen aan een van zijn patiënten. Deze patiënt uit Den Haag, lijdt als gevolg van de jarenlange overdoses aan een pa ranoïde syndroom. Bovendien beging hij mede onder invloed van de verstrekte middelen tal van misdrijven. Dit bleek gisteren bij het gerechts hof in Den Haag. De patiënt stond daar in hoger beroep te recht voor ondermeer een over val op een juwelier aan het Plein in Den Haag in de zomer van het afgelopen jaar. De procureur-ge neraal, mr. H.R.G. Veber, eiste bevestiging van de vier jaar ge vangenisstraf die de Haagse rechtbank had opgelegd en vroeg bovendien een voorwaar delijke tbr om de verdachte in staat te stellen van zijn drugsver slaving af te komen. De man is elf jaar verslaafd en maakte zich als gevolg hiervan schuldig aan niet minder dan 55 misdrijven. De afgelopen drie jaar was hij patiënt van dr. T. Na elk bezoek kreeg hij voor twee weken pillen mee. Soms vroeg en kreeg hij zelfs een extra dosis, "omdat hij het oude recept was kwijtgeraakt". De tabletten wer den op volstrekt willekeurige wjjze ingenomen. Volgens zijn advocate, Mr. G.E.M. Later, had de man met al deze pillen in zijn lijf nooit vrij mogen rondlopen. Om die reden heeft zij een klacht ingediend bij het Medisch Tuchtcollege. "Hij ver keerde in een roes, waarin de rea liteit sterk werd vertekend". Ten tijde van de overval was haar cliënt niet toerekeningsvatbaar, zo hield zij het hof voor. Uitspraak is over twee weken. DEN HAAG (GPD) - Tien procent van de Nederlanders zegt nu „ze ker" of „waarschijnlijk" op de Centrumpartij te zullen stem men. De vaste aanhang van de Centrumpartij schommelt rond 2,5 procent, wat al goed zou zijn voor 4 tot 5 zetels in de Tweede Kamer. In de grote steden in het westen van het land, met name in Rotterdam, ligt het aantal ze kere CP-stemmers echter veel hoger, zo rond de 10 procent. In het noorden van het land heeft de CP vrijwel geen aanhang. Dat blijkt uit een onderzoek dat Maurice de Hond van het Bureau Interview heeft gehouden onder enkele honderden mensen die bij een enquête zeiden Centrum partij te zullen stemmen. De re sultaten van het onderzoek wer den gisteravond bekendgemaakt voor de VARA-televisie. De Hond heeft de CP-aanhangers WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis regenbui 7 2 3 regenbui 7 2 7 regen 8 19 regenbui 6 17 regenbui 7 2 8 zwaar bew 7 3 3 regenbui 7 4 6 sneeuwbui 8 1 10 regen 8 3 6 geheel bew 8 2 4 hagelbui 3 0 12 onbewolkt 16 8 0 onbewolkt 9 4 0 licht bew 9 3 2 regenbui 10 2 8 half bew 7 3 05 regenbui 7 14 sneeuwbui 9 1 10 sneeuwbui licht bew onbewolkt licht bew sneeuwbui onbewolkt licht bew licht bew half bew onbewolkt onbewolkt regenbui zwaar bew geheel bew geheel bew sneeuwbui onbewolkt onbewolkt onbewolkt een groot aantal vragen voorge legd over hun (politieke) opvat tingen, hun levensomstandighe den en achtergronden. De ant woorden heeft hij hij vergeleken met die van de Nederlanders in het algemeen. De aanhang van de Centrumpartij blijkt bovendien vrij stabiel te zijn. De kans dat men overloopt naar andere partijen is gering. Zaken als de houding tegenover buitenlandse werknemers en on tevredenheid met het kabinets beleid zijn de belangrijkste rede nen om CP te kiezen. Driekwart van de CP-aanhang vindt dat alle buitenlanders weg moeten, terwijl slechts 30 pro cent van alle Nederlanders het daarmee eens is. Terwijl vier van de vijf Nederlanders vinden dat de buitenlanders die hier wonen mogen blijven, zijn slechts twee op de drie CP'ers het daar mee eens. CP-aanhangers vinden dat buiten landers die weggaan geen geld mee moeten krijgen en dat Ne derlanders de banen van buiten landers moeten overnemen. Driekwart van de aanhang van de Centrumpart-ij is voor invoe ring van de doodstraf, tegen slechts een derde van alle Neder- landers. De gemiddelde aanhang van de Centrumpartij lijkt op de aan hang van de NSB in de jaren der tig, aldus Maurice De Hond. Zestig procent van de sympathi santen van deze partij behoort tot de kansarmen in de samenle ving. Zij bewonen over het alge meen slechte huizen en hebben een laag opleidingsniveau. On der de sympathisanten zijn veel uitkeringstrekkers. Veel van hen hebben hun vertrouwen in de "politiek Den Haag" voor een groot deel verloren. De overige veertig procent wordt gevormd door personen met ul tra-rechtse opvattingen, die zich vooral sterk aangetrokken voe len door de opvattingen van de Centrumpartij over buitenlan ders. CP-aanhangers lezen minder dan gemiddeld de krant (40 procent helemaal niet), met een voorkeur voor regionale kranten en De Te legraaf en Algemeén Dagblad, en vaker bladen als Nieuwe Revu, Panorama, Privé of Story. Ook zijn zij vaker lid van Tros, Avro of Veronica en kijken meer tele- CP'ers verwachten meer dan de andere Nederlanders dat het hen in de toekomst slechter zal gaan. ALKMAAR (ANP) - Officier van justitie in Alkmaar mr. F.M. Vis ser heeft gisteren voor de Alk- maarse rechtbank tegen een 34- jarige koopman uit Schagen schuldigverklaring zonder strafoplegging geëist wegens het verspreiden van t-shirts met de racistisch opschrift. Op de week markt in Schagen troffen politie mensen op 16 juni vorig jaar in zijn kledingkraam enkele t-shirts aan met aan de voorkant het op schrift, "I love to make love" en aan de achterkant de tekst "but not with you turkey" en de krachtterm "fuck off'. De shirts werden in beslag genomen nadat een scholiere haar beklag over de teksten had gedaan. DEN HAAG/J30NN (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft gisteren zeer verbaasd gereageerd op het plan om op de Westduitse autosnelwegen tol te gaan heffen. Volgens de minister staat een tolheffing op de Duitse wegen "haaks op waar we in Europees verband mee bezig zijn". Het plan voor de tolheffing werd begin deze week gelanceerd door de Westduitse minister van verkeer, Werner Dollinger (CSU). Hij zei dat een tolheffing serieus zal worden overwogen als het niet lukt om de andere landen van de EG vóór 1 juli daarvan af te brengen. voor het Turkse volksdeel. De verdachte verzekerde de recht bank echter dat hij de teksten in geen enkel opzicht als discrimi nerend of racistisch had ervaren of bedoeld. Hij benadrukte dat het gewraakte woord "turkey" niet meer betekent dan "kal koen" en in Amerikaanse speel films, die ook op de Nederlandse tv worden gebracht, vaak wordt gebruikt voor stommeling of mislukkeling. "Ik distantieer mij uitdrukkelijk van de suggestie een'Turkenhater te zijn", aldus de koopman. Prof. dr. A.J. Vry, hoogleraar in de Engelse en Amerikaanse taal en letterkunde aan de Vrij Universi teit in Amsterdam, hield de rechtbank voor dat turkey inder daad niet meer betekent dan kal koen, ezel, domoor of slecht ac teur. De gedachte aan het woord Turk achtte hij puur taalkundig gezien "zeer vergezocht." Officier mr. Visser vond dat de be tekenis van het woord in Ameri kaanse films niet van belang is voor de interpretatie in Neder land. waar het overgrote deel van de bevolking de Engelse taal vol gens hem niet of nauwelijks machtig is. Hij achtte de associa tie met het woord Turk daarom voor de hand liggend, en meende dat ook de koopman dat had moeten beseffen. Diens advocaat mr. J.M. Nyssen, bestreed die visie met klem. De van oorsprong Amerikaanse shirts moeten naar hun letterlij ke opdruk worden beoordeeld, meende hij, en dan is van een ra cistische of beledigende inhoud geen sprake. Alleen mensen met zeer lange tenen, zoals de klaag ster en de officier van justitie, in terpreteren de tekst als een bele diging voor het Turkse volks deel, aldus mr. Nijsen. De Alkmaarse rechtbank doet op 17 januari uitspraak. Grote kritiek In West-Duitsland zelf is het tolhef fingsplan op grote kritiek ge stuit. De verkeersexpert van de oppositiepartij SPD, Dauberts- hauser, noemde het plan gisteren een 'slechte grap'. Zijn partij zal niet meedoen aan 'spelletjes' om automobilisten meer geld uit de zak te kloppen, zei hij. Boven dien is het volgens Daubertshau- ser 'absurd' om automobilisten via een tolgeld van de snelwegen te veijagen en hen te dwingen gebruik te maken van de toch al gevaarlijker tweebaanswegen. Ook de Duitse industrie- en han delskamer verklaarde gisteren dat het om verkeerspolitieke re denen 'waanzin' is een tolgeld voor autowegen in te voeren. Het feit dat landen als Frankrijk en Italië wel tol heffen, moet vol gens de industrie- en handelska mer in het kader van de EG wor den bestreden. Minister Dollinger had met zijn uit spraak gereageerd op een voor stel van zijn partijgenoot Jobst om buitenlandse automobilisten voortaan 60 mark per jaar te la ten betalen voor het gebruik van de Duitse autowegen. Ook Duit sers zouden dit bedrag moeten voldoen, maar zouden dan min der wegenbelasting hoeven te betalen. Dat laatste is echter in strijd met het verbod op discri minatie in Europa. In Frankrijk en Italië geldt het tolgeld voor ie dereen. DELFZIJL - Vorige week hanteerden deze jongens kwistig de verfspuit, deze week mogen ze de door hen bekladde gebouwen zelf schoonmaken. Een idee van de gemeentepolitie van Delfzijl, die het vijftal zo een proces-verbaal bespaarde. (Foto ANP) Foster Parents Plan verliest honderden leden DEN HAAG (ANP) - Het Fos ter Parents Plan (FPP), een stichting voor financiële adoptie van kinderen uit de derde wereld, is de afgelopen weken meer dan 400 leden kwijtgeraakt door negatieve publiciteit in de media. Het FPP heeft dit gisteren mee gedeeld. De kritiek op het FPP luidt onder meer dat de organisatie zelf dermate hoge kosten zou hebben dat er van het binnengekomen geld in verhouding te weinig voor de te adopteren kinderen zou overblijven. Een woordvoerster van de or ganisatie wijt de slechte pu bliciteit vooral aan het VA- RA-programma van konsu- mentenman Frits Bom. De stichting bestrijdt Boms kri tiek en heeft hem toegezegt een uitgebreid rapport te ma ken. Volgens het FPP bedra gen de eigen kosten in Neder land 11,2 procent van het to taal van wat hier binnenkomt van ouders die in zee gaan met de organisatie. Adoptiefouders die opzeggen doen dat meestal aan het eind van de maand of kwartaal dat ze betaald hebben. Bij tus sentijdse opzeggingen, zoals bij voorbeeld van jaarleden, wordt het al betaalde geld te ruggestort door het FPP. DEN HAAG De raadslieden van drie bedrijven en van het Neder lands Centrum voor Handels- bevordering (NCH) hebben gis teren voor de Hoge Raad vrij spraak en ontslag van rechtsver volging bepleit voor het afgeven van zogenoemde niet-jood- verklaringen. De Hoge Raad be handelt alle drie de rechtzaken die tot nu toe rond deze verkla ringen zijn gevoerd. Het Amersfoortse bedrijf Flakt was door de rechtbank in Utrecht tot geldboetes veroor deeld wegens het afgeven van twee niet-joodverklaringen. Dit bedrijf had als onderaannemer voor een telefoonproject in Saoe- di-Arabië visa aangevraagd voor werknemers. Deze aanvragen gingen gepaard met brieven waarin stond dat de betrokken werknemer geen relatie onder hield met de staat Israël en ook was de religie ingevuld van de betrokken werknemers. De raadsman van Flakt ging in cas satie van dit vonnis. Het bouw bedrijf Ballast-Nedam had het zelfde gedaan, maar werd door de rechtbank in Amsterdam vrij gesproken. Hier stapte de offi cier van justitie naar de Hoge Raad. Het NCH en het reisbureau Hol land International hadden bij het organiseren van een handelsreis naar Saoedi-Arabië formulieren waarop in verband met het ver strekken van visa het geloof moest worden ingevuld, doorge stuurd naar zakenlieden die geïnteresseerd waren in deze reis. De rechtbank in Den Haag besloot hier tot vrijspraak. De officier van justitie ging in beroep. Advocaat mr. Duk ging mede na mens zfin beide collega's in op het gemeenschappelijk en prin cipiële karhkter van deze zaak. De bedrijven waren ervan be schuldigd in strijd gehandeld te hebben met het in 1981 aange scherpte artikel 429 van het wet boek van strafrecht, dat discrimi natie naar ras moet tegengaan. De bedrijven zouden de regel dat ze bij het uitoefenen van hun be roep of bedrijf geen onderscheid mogen maken tussen personen naar ras hebben overtreden. In de visie van de verdediging is het invullen van het geloof op zichzelf niet in strijd met het arti kel. Ook het verstrekken van de niet-Israël verklaring zou niet strafbaar zijn. Advocaat-generaal mr. Leyten zei in verband met de ingewikkeld heid en het belang van deze zaak en ook vanwege de agenda niet over twee, maar pas over vier weken uitspraak te zullen doen. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank doet over twee weken uitspraak in de strafzaak tegen een 37-jarige Westduitser. De man wordt ervan verdacht in zijn expeditiebedrijf Westship in het Rotterdamse havengebied bijna 50 kilo Amerikaanse leger- springstof te hebben opgeslagen. De officier van justitie eiste in ok tober vorig jaar 2,5 jaar gevange nisstraf tegen hem. De man is volgens de officier een belangrij ke medewerker van ex-CIA- agent Edwin Wilson, die in Ame rika wegens wapensmokkel 32 jaar gevangenisstraf moet uitzit ten. De voormalige CIA-agent heeft 20 ton van de springstof uit de VS naar Libië gesmokkeld. Tijdens de Amerikaanse rechtszittingen waren aanwijzingen naar voren gekomen dat de explosieven ver der zijn doorverkocht aan terro ristische organisaties. De rechtbank hoorde gisteren op verzoek van de verdediging als getuige de 34-jarige Amerikaan Peter Golding. De man, nu kapi tein bij het Amerikaanse leger, heeft naar zijn zeggen vroeger ook voor de organisatie van Wil son gewerkt. Hij verklaarde aanvankelijk in de veronderstelling te hebben ge leefd, dat de operaties volslagen legaal waren en werden gedekt door de CIA. Toen hij merkte dat dit niet het geval dook hij een tijd onder, voor hij zich by de Amerikaanse justitie meldde. Golding ondersteunde daarmee de verklaring van de verdachte, die op de rechtszitting van oktober had gezegd dat hij lange tijd had gedacht dat het om werkzaamhe den van de CIA ging, waar de Ne derlandse regering wel van af zou wdten. Verdachte gaf toe dat ook hij uiteindelijke heeft ge merkt dat de vork anders in de steel zat, maar hij durfde uit angst voor de organisatie niet naar de politie te stappen. MUNITIE - Bij een inval in de wo ning van een 29-jarige Arnhem mer heeft de Arnhemse politie afgelopen weekeinde een zeer aanzienlijke hoeveelheid muni tie en explosieven gevonden. Het ging onder meer om kogels, springstof en handgranaten. De man wordt er van verdacht op nieuwjaarsmorgen met een vuur wapen op een hoeveelheid vuur werk te hebben geschoten. Door de daaropvolgende explosie raakte drie mensen licht ge wond. Maurice de Hond (Foto GPD) Voorts vindt men in sterkere ma te dat de eigen buurt achteruit gaat, vooral door de buitenlan ders, en bovendien verwacht men dat er nog meer buitenlan ders in de buurt zullen komen. Volgens De Hond komen de CP- aanhangers hoofdzakelijk voort uit de aanhang van de WD, de PvdA en de CPN, terwijl ook Boerenpartij en DS'70 veel wor den genoemd als partij waarop wel eens gestemd is. De helft van de aanhang zegt vroeger PvdA gestemd te hebben, een derde koos eerder voor de WD. Het CDA wordt veel minder ge noemd. Uit het antwoord op een groot aan tal vragen die niet de persoonlij ke situatie van de ondervraagden raken blijkt dat daar de verschil len met de rest van de Neder landse bevolking aanzienlijk minder zijn. Dat geldt bijvoor beeld ten aanzien van de buiten landse politiek, het kernwapen en kernenergiebeleid en het in komensbeleid. CP-aanhangers zijn wel duidelijk meer tegen een boycot van Zuid-Afrika en vin den meer dat de ontwikkelings hulp omlaag moet. Zowel premier Lubbers als PvdA- leider Den Uyl vinden dat de Centrumpartij niet verboden moet worden. Den Uyl vreest dat de partij dan „ondergronds" zal gaan. Lubbers vindt dat de oor zaken moeten worden weggeno men waarom mensen op de CP stemmen. Een verbod zou de CP juist in de kaart kunnen spelen. Lubbers noemde dat „onneder- lands en onverstandig". CAPELLE AAN DEN IJSSEL (GPD) - De twee toegangswe gen naar de Molukse wijk Oos- tergaarde vak G in Capelle aan den IJssel zijn versperd. Veel stelt het niet voor. Maar het is be doeld als een symbolisch verzet tegen de huisuitzetting van acht Molukse gezinnen. Hoge huur schulden hebben de deurwaar der de weg naar Oostergaarde ge wezen. Bij zijn eerste poging gis teren het bevel tot ontruiming van de kantonrechter uit te voe ren liep het op een ongemeen hard treffen met tientallen Mo lukkers uit. Leden van de wijk raad hebben erger weten te voor komen. Politie en deurwaarder worden tot de aftocht gedwon gen. Maar de politie wordt vandaag te rug verwacht. Frida Tomasoa, lid van de wijkraad en het actieco mité, treedt op als woordvoerster van de Molukkers. Zij voorspelt dat burgemeester Van Leeuwen van Capelle het er niet bij zal la ten zitten en met de deurwaarder vandaag een peloton Mobiele Eenheid (ME) zal meesturen. „Wij hebben niet meer het gezag over de mensen. Er is van alles geprobeerd om een regeling voor de huurschulden te treffen, maar er wordt het onmogelijke van de bewoners geëist. Als niet snel een oplossing wordt gevonden die de ontruimingen voorkomen, vrees ik een bloedbad". Eigenaar van de 156 woningen in vak G, de woningbouwstichting SVW, heeft de huisuitzettingen gevorderd. Sinds 1980 is de ach terstallige huur van acht gezin nen opgelopen tot 60.000 gulden. SVW eist - en is daartoe door de kantonrechter in het gelijk ge steld - dat de betrokken families in één keer 30.000 gulden in de aktentas van deurwaarder depo neren. Voor de rest van de schuld is een (hoge) afbetalings regeling getroffen. Een aanbod van het actiecomité alvast 10.000 gulden te betalen - deels bijeen gebracht in een collecte onder geestverwanten - is afgewezen. Pogingen van Tomasoa om te be middelen strandden volgens haar op de onverzettelijke hou ding van SVW. Tomasoa vertelt dat de problemen in 1980 al zijn begonnen. Toen al kon een aantal gezinnen de hoge woonlasten niet meer opbren gen. Zeventig procent van de Molukse bevolking in Oostgaar- de die kan werken is werkloos. Behalve de acht gezinnen waar het nu om gaat, moet het meren deel van de wijkbewoners met een minimum-inkomen een huishouding voeren. Uitkerin gen van de bijstand of de wao vormen de financiële draag kracht, zegt de woordvoerster. De hele wijk is verzakt, groten deels het gevolg van de manier waarop de slappe grond destijds (1971) bouwrijp is gemaakt. Op hogen helpt niet. Ten gevolge van de verzakkingen vertonen de huizen grote kieren. De gemid delde huur voer deze eengezins woningen bedraagt 600 gulden. Huursubsidie vermindert vol gens Tomasoa nauwelijks de ho ge woonlasten, want de tochtige huizen „vreten" per maand ge middeld voor 300 gulden aan gas. Als de water- en elektriciteitsre kening is betaald, blijft er voor veel gezinnen voor levensonder houd gemiddeld niet meer dan 400 gulden per maand over. Daar kunnen deze grote gezinnen niet van leven, zo beweert de woord voerster. Volgens Tomasoa komen er deze maand nog eens vijftien gezin nen op straat te staan. Uiteinde lijk zijn negentig Molukse fami lies potentieel kandidaat voor een bevel tot ontruiming. En hal verwege het jaar zal de hele Mo lukse gemeenschap van Oost- gaarde hun huizen uit moeten, want uit protest betaalt niemand de huurpenningen meer. Deze actie is in juli vorig jaar be gonnen. Tomasoa: „Het water steeg de mensen tot de lippen. Sommige gezinnen hadden al een huurschuld van 10.000 gul den. Het regende vonnissen, er volgde loonbeslag. De bewoners hielden zich aan de afbetalings regeling. Maar het was te veel. Dweilen met de kraan open. Als de huurschuld wel werd afgelost dan moest het energiebedrijf weer op haar centen wachten. We hebben toen uitgerekend dat 150 gulden voor deze slechte hui zen voor de bewoners betaalbaar is. Dit bedrag storten de bewo ners elke maand op een speciale bankrekening van het actiecomi té. We gaan er mee door totdat een aanvaardbare oplossing voor ons probleem is gevonden. SWV,* de burgemeester en het gemeen tebestuur, maar ook de politici in Den Haag moeten dit beseffen". Frida Tomasoa schat dat de tota le huurschuld, inclusief rente en gerechtelijke kosten, inmiddels tot 100.000 gulden is opgelopen. Wat onderscheidt de Molukkers in Capelle van andere Nederlan ders die wegens huurschuld huis en haard kwijtraken? Tomasoa: „Wij menen dat dit sociale pro bleem niet is los te koppelen van onze gedwongen komst naar Ne derland in 1951. Onze mannen waren destijds in dienst van het Nederlandsch-Indië-leger en kregen een dienstbevel op de boot naar Holland te stappen. De overheid is daarom aan ons ver plicht dat w\j een redelijk be staan leiden". Tomasoa waarschuwt de lokale en de centrale overheid ervoor de hechte Molukse gemeenschap in Capelle, maar ook elders, waar dezelfde problemen spelen, niet uit elkaar te drijven. „Onze geslo ten gemeenschap is een onderdel van onze identeiteit. Wie dat wil doorbreken kan rekenen op on stuitbaar verzet. Dat is de vuist die we, in tegensteling misschien met Nederlanders met dezelfde problemen, kunnen en zullen maken. Worden onze mensen ge dwongen naar elders te verhui zen dan zal de rest snel volgen. Opvallend van gemeentezijde is wel dat degene die huisuitzetting is aangezegd niet is verteld waar ze naar toe moeten".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5