c Vrees om voortbestaan van Zoeterwoudse bibliotheken 'Jl ïfP| Huisvuilcontaiaers mislukt experiment Voorschoten wil illegale ligplaatsen legaliseren Grote belangstelling voor vrijwilligersvacaturemap Onhygiënisch door te grote aanvoer Tarieven zwembad Zoeterwoude bevroren Bezwaren Morsebel polder verworpen Stad en rand WOENSDAG 4 JANUARI 1984 ZOETERWOUDE - De bibliotheken in Zoe terwoude dreigen onbetaalbaar te worden als gevolg van de bezuinigingen van de over heid. In 1986 zullen de kosten voor de ge meente van de beide bibliotheken in Zoeter woude verdubbeld zijn ten opzichte van 1984. Omdat de provincie geen bijdrage voor kleine gemeenten meer wil geven aan de provinciale bibliotheekcentrale (PBC) rijzen de kosten in de toekomst de pan uit "De bibliotheken zullen dan werkelijk onbe taalbaar zijn. We moeten proberen een finan cieel debacle af te wenden", aldus een som bere wethouder H. Graniewski gisteravond in de raadscommissie voor welzijn. In cijfers betekent de mededeling die zij deed dat Zoe terwoude per 1 januari 1986 125.000 gulden moet betalen voor de diensten van de PBC. Voor 1984 zijn de kosten geraamd op 64 mil le. De provinciale bibliotheekcentrale zorgt voor het in stand houden van een actueel boeken bezit en geeft adviezen over het voeren van een bibliotheek. De oorzaak van deze veel duurder wordende diensten van de PBC is dat de provinciale overheid de subsidie voor kleine gemeenten aan het afbouwen is. Uit eindelijk (in '86) zal Zoeterwoude dus hele maal zelf de kosten van de boekenuitleen moeten betalen. Tot nu toe bestaat er nog geen ondertekende overeenkomst van dienstverlening tussen de Zoeterwoudse bibliotheken en de PBC in Schiedam. In 1982 heeft Zoeterwoude offi cieel laten weten van plan te zijn een over eenkomst met de PBC af te sluiten. Voor 1 januari van dit jaar moest deze overeen komst gesloten zijn. De papieren kwamen echter pas in november van het vorig jaar binnen. Te kort dag om die overeenkomst te behandelen voor 1 januari. Nu Zoeterwoude de financiële gevolgen van de verbintenis ziet weigert de gemeente deze vooralsnog aan te gaan. Inmiddels is een gemeentelijke brief aan de provincie de deur uit met het dringende ver zoek om de bijdrage aan de PBC niet stop te zetten. Ook de PBC is benaderd met de vraag of er geen goedkopere overeenkomst te treffen is. De Zoeterwoudse bibliotheken hebben de PBC nodig als profesionele ondersteuning voor het vrijwilligerswerk en voor het boe kenbestand. De PBC wordt ook gebruikt om bepaalde boeken uit te lenen die niet 'uit voorraad leverbaar' zijn. Het commisielid C. Roessen (CDA) conclu deerde gisteravond droef: "Wanneer er geen regeling komt betekent dat dus een langza me dood van de bibliotheken in Zoeterwou de". Wethouder Graniewski: "Inderdaad lijkt het er op alsof het onder alle omstandig heden vervelend wordt". Om het allemaal nog erger te maken, de biblio theek in het Dorp heeft ook al jaren een schreeuwend ruimtegebrek. De plannen voor een gedeeltelijke verbouwing worden inmiddels op het gemeentehuis steeds se rieuzer. Of deze plannen door de duurder wordende boeken worden doorkruist is nog onzeker. - ÉÉtï CL5SH21 2 ■pi J iu worden deze bibliotheek e r de gemeente. (Archieffoto Holva; WARMOND - Het experi ment met huisvuilcontai ners in de Warmondse straat Ganzewei wordt stopgezet, maar het huis vuil zal wel naar verzamel plaatsen moeten worden gebracht. Die verzamel plaatsen zullen niet meer omgeven worden door bielzen of damwanden in verband met de hygiëne. Bovendien komt er een derde glasbak in de Wei den op de hoek van de En- depoellaan. Dit zijn de belangrijkste besluiten die B en W van Warmond hebben genomen naar aanleiding van de tweede versie van de huisvuilno- ta. De eerste versie, die in juni vorig jaar verscheen, verdween na hevige kritiek van de gemeen teraad alras in de prullenmand. De nu verschenen nota is dus een tweede poging van B en W i vuilbeleid te i Het voeren van een eigen beleid is moeilijk omdat Warmond net als elke gemeente gebonden is aan wettelijke maatregelen. Boven dien is de gemeente Warmond te klein om experimenten of pro jecten zelf op te zetten. Daarom bevat de nota vooral een opsom ming van mogelijkheden die sa men met andere gemeenten ge realiseerd kunnen worden. Wel concreet zijn de maatregelen die boven genoemd zijn. Het ex periment met de huisvuilcontai ners in de Warmondse straat Ganzewei wordt stopgezet, al hoewel het toch deels geslaagd is. De omwonenden vonden de containers een succes, omdat het mogelijk was om het huisvuil op elk gewenst moment weg te brengen. Maar omdat er te wei nig containers waren, raakten ze steeds overvol en dumpten om wonenden het huisvuil ernaast. Ook kwamen Warmonders uit andere delen van het dorp het vuil daar storten. Gevolg was dat het arbeidsbesparende effect (in plaats van vele zakken slechts een paar containers legen) verlo ren ging omdat de huisvuilopha- lers de rommel ernaast op moes ten ruimen. Ook uit hygiënisch oogpunt waren de containers geen succes: kinderen gebruik ten ze als klauterobject. Composteren Wel blijven de verzamelplaatsen gehandhaafd. Op die plekken moeten Warmonders hun huis vuil brengen, omdat de vuilnis wagen niet in alle straten kan ko men. Vooral woonerven en de "dammen" leveren problemen op voor de auto. Da'arom vinden B en W dat het aantal verzamel plaatsen voor zakken moet wor den uitgebreid. Geslaagd is ook het experiment met de glasbakken. Daarom is besloten een derde glasbak te plaatsen. Het streven is drie kwart van al het wegwerpglas zo terug te i Huisvuil in een verzamelplaats in de Warmondse wijk Lommerlust. Er komen meer van deze verzamelplaat sen, maar de huisvuilcontainers die als experiment waren geplaatst op de Ganzewei worden verwijderd in verband met de hygiene. (Foto Holvast) Bovendien willen B en W door middel van voorlichting het ge scheiden ophalen van huisvuil bevorden. Nu al wordt papier, glas, grof huisvuil en textiel apart opgehaald, maar de bedoe ling is dat ook klein chemisch af val binnenkort afzonderlijk wordt verwerkt. Daartoe willen B en W een inzamelpunt maken. Tenslotte zou ook aandacht moe ten worden gegeven via voorlich ting aan compostering, het laten rotten van verteerbaar (tuin)af- val, waardoor vruchtbare grond ontstaat. B en W laten dat echter over aan de mensen zelf, maar merken wel op dat als twintig procent van de Warmonders dit afval zou composteren er 72 ton Als laatste stellen B en W voor in regionaal verband na. te gaan of er "reëele bestaansmogelijkhe den zijn voor een hergebruik/ kringloopwinkel" waar nog bruikbaar afval opnieuw kan worden verkocht. ZOETERWOUDE - De tarie ven voor het Zoeterwoudse zwembad blijven dit jaar op het niveau van 1983. Tevens komt er een nieuwe kaart- soort in omloop. Deze jaar kaart geeft recht op bezoek aan binnen- en buitenbad ge durende een volledig kalen- deijaar. De kaart is vanaf he den tot 1 mei te koop en kost 40 gulden ongeacht de leef tijd van de aanvrager. De ach terliggende gedachte om de ze goedkope kaart te introdu ceren is het grote verlies dat op het binnenbad wordt gele den. "Nu we hebben besloten het binnenbad open te houden moeten we iedereen maar in de gelegenheid stellen ervan gebruik te maken. Geld kost het tóch", aldus wethouder Graniewski gisteravond in de raadscommissie welzijn. Handhaving van de oude tarie ven kan volgens de gemeente een stimulans zijn om het zwembad te blijven bezoe ken. Verder meent het colle ge "dat in een tijd van inleve ren een verhoging van de ge meentetarieven niet gewenst DEN HAAG/OEGSTGEEST - De provincie heeft de bezwaren te gen bestemmingsplan Morsebel- polder (ten noorden van nieuw bouwwijk Haaswijk) in Oegst- geest ongegrond verklaard. J.C. Bouwmeester en een landbouw- adviesbureau hadden de bezwa ren tegen het plan ingediend. Zij hadden onder meer geprotes teerd tegen het feit dat het huidi ge zanddepot in het bestem mingsplan niet meer voorkomt, dat de toegangsweg naar het ge projecteerde bedrijfsterrein hier dwars doorheen loopt, tegen de plaats voor een woonwagenter rein en de situering van de ver lengde Haaswiiklaan. Maar net als de gemeente Oegst- geest stelt de provincie dat het zanddepot altijd een tijdelijk ka rakter heeft gehad en dat de ver gunning daarvoor toch al op 1 ja nuari van dit jaar is afgelopen. Daarom ook stoelt het bezwaar tegen de hier doorheen geprojec teerde toegangsweg naar het toe komstige bedrijfsterrein nergens op, aldus de provincie. Verder heeft de provincie geen be denkingen tegen de plaats voor het toekomstige woonwagen kamp net zo min als tegen het tracé van de te verlengen Haas- wijklaan, mede omdat die laatste de Dorpsstraat moet ontlasten van het vele doorgaande verkeer. Dat de ook nog door een bezwaar- voerder als gevolg van de plan nen aangevoerde waardevermin dering van zijn grond is op zich evenmin reden om toestemming aan het bestemmingsplan te ont houden. Het dagelijks bestuur van de provincie voegt hier nog aan toe dat indien onredelijke fi nanciële schade wordt geleden altijd bij de gemeenteraad kan worden aangeklopt voor een schadevergoeding. Illegaal liggen er al boten afgemeerd in het water nabij de Anthonie Leeuwenhoekkade en de Professor Boerhaaveweg in Voorschoten. B en W willen dat nu legaliseren en hier en in de sloot langs de ijsbaan 59 ligplaatsen maken. Foto Holvast» ZOETERWOUDE - De vrijwilli gersvacaturemap wordt in Zoe terwoude ingesteld. Gisteravond gaf de raadscommissie voor wel zijn het groene licht voor deze map waarin vacatures komen die door vrijwiligers kunnen worden vervuld. De zorg dat deze vacatu res arbeidsplaatsen kunnen kos ten was in deze commissie hoor baar. Aangenomen werd echter dat er voldoende toetsing plaats heeft voordat een vacature in de map terechtkomt. Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude zullen de uiteinde lijke beslissing nemen om een bepaalde vacature in de map op te nemen. Informele contacten met verenigingen en instellingen hebben inmiddels uitgewezen dat er bij deze groep (de aanbie ders) ruime belangstelling 'be staat voor een plaatsje in de map. Ook bij de groep mensen die tijd en zin hebben om vrijwillig werk te gaan doen (de vragers) is be langstelling gebleken Het V VD—commissielid P. Kre- mer waarschuwde dat het be staan van de vrijwilligersvacatu remap voor verenigingen geen aanleiding mag worden om een soort afschuifsysteem te hante ren. "De verenigingen moeten primair zelf ervoor zorgen dat de vereniging draait. Ze moeten hun eigen zaken regelen. Ze moeten niet op voorhand het werk uitbesteden aan anderen via de vacaturemap. Het project mag niet de functie van een uit zendbureau krijgen", aldus Kre- mer gisteravond. Wethouder H. Graniewski-Wij- nands meende: "We moeten streng bewaken dat de vacatures geen betaalde arbeidsplaatsen kosten. Over een jaar zullen we de gang van zaken nog eens doorlopen en eventueel bijstel len". Nog deze maand gaan de brieven de deur uit naar verenigingen en instellingen zonder winstoog merk. Eventuele klussen kunnen dan worden aangemeld. De ge meente toetst ze aan de criteria en vervolgens gaan ze al dan niet de vrijwilligersvacaturemap in. 'Moeilijke gevallen' worden nog voorgelegd aan de regionale toet singscommissie RWW/WWV. Hierin ziten de betreffende mi nisteries, de vakbonden, het ge westelijk arbeidsbureau en de gemeente. VOORSCHOTEN - Er komen in Voorschoten 59 legale ligplaat sen voor kleine boten in het wa ter bij de hoek van de Anthonie van Leeuwenhoekkade en de Professor Boerhaaveweg en in de sloot naar het Rijn en Schiekanaal langs de plaatselijke ijsbaan. B en W hebben daartoe een voorstel ingediend bij de ge meenteraad. Op dit moment lig gen er al boten, maar illegaal. Met deze uitbreiding komt het aan tal ligplaatsen voor kleine boten in Voorschoten op zo'n 220. Nu zijn er al 160 in gebruik in de Kerksloot, de zijarmen van die sloot en de Vinkesloot. Die plaat sen worden beheerd door de Wa tersportvereniging Voorschoten, die ook de nieuwe onder haar hoede gaat nemen. B en W komen met dit voorstel om dat er toch al boten liggen zonder over "enige toestemming of ont heffing te beschikken". Indien de toestand wordt gelegaliseerd en het water wordt beheerd door de Watersportvereniging Voor schoten zal dat veranderen. "Daarmee zal het geheel een zeer ordelijk aanzien verkrijgen", al dus B en W. De belangenvereniging Krimwijk staat overigens niet te juichen over de legalisering. Die ziet daar liever helemaal geen boten, schrijven B en W. "Maar ook de belangenvereniging vindt dat de voorgenomen voorzieningen een meer acceptabele oplossing zal brengen dan de thans in de prak tijk aanwezige min of meer rom melige zaak", staat in het voor stel. De sloot langs de ijsbaan is overi gens maar voor de helft eigen dom van de gemeente, die wel de gehele waterpartij bij de Antho nie van Leeuwenhoekkade en de Professor Boerhaaveweg in haar bezit heeft. De andere helft van de sloot is van het kerkbestuur van de parochie St. Laurentius, die het weer heeft verpacht. Met het kerkbestuur en de pachter is overeenstemming bereikt over de ligplaatsen. Ook het Hoog heemraadschap Rijnland heeft er mee ingestemd. De bedoeling is dat de Watersportvereniging de oevers en het water gaat on derhouden. Ook het vergroten van de waterpartij komt voor re kening van de watersporters, zo dat de uitbreiding van het aantal ligplaatsen de gemeente niets kost. WOENSDAG Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'L'Efant Secret' van Philippe Garrel, 20 en 22.15 uur. Breehuys - Breestraat 19, vanaf 14 uur, alcohol-quiz, vanaf 20 uur, computer spelletjes. Hooglandsche Huys - Moriaansteeg 3, nieuwjaarsreceptie van De Diaconie van de Hervormde Gemeente in Lei den, 17-19 uur. Wassenaar Raadhuis De Pauw - commissie ruimte lijke ordening en openbare werken, 19.30 uur. Voorschoten Ambachtszaal - commissie welzijn, wo ningtoewijzing en onderwijs. 20 uur. DONDERDAG Leiden Rijksmuseum van Geologie en Minera logie - Hooglandse Kerkgracht, film- middag 'Brandstoffen uit de diepte', 14.30 uur. Breehuys - Breestraat 19, video-café, vanaf 14 uur. vanaf 20 uur disco. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Les Fantómes du Chapelier' van Claude Chabrol, 20 en 22.15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 30 tot 6 jan door: Zuider Apojheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. Wassenaar Apotheek Langstraat, Langstraat 158, tel. 11350; za 11-13 en 20-20.30 uur, zo van 12.30-13 en 20-20.30 uur. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af- LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt Betaling van abonnementsgalden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61,25 Commentare smet toegestaan Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) V Directie: G. Koopman Adj.dir N. Qüakernaat Hoofdredacteur: Drs. J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur R D Paauw Alg. redactiechef Plv Alg redactiechef Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W T. Jungman (plv) H I. J. Veldhuizen (regio) J. Ruygrok-Hoogeveen (Rlv) P.J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941,1 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2