'Niet op wereld om aardig te worden gevonden Derde tv-net moet meer kunst en cultuur brengen H. Heyting weg bij Farce Majeure Goede-Doelzanger Henk Westbroek: Omroep Gouda krijgt zend machtiging voor één jaar WOENSDAG 4 JANUARI 1984 Radio - tv - kunst PAGINA 21 Als antwoord op toenemend aantal 'krimi's, kwissen, kwakers en knoeiers' V.l.n.r.: prof. Van der Heuvel (Wetenschappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid), publicist Hans Keiler, musicus Reinbert de Leeuw en publi cist Bart Tromp tijdens de persconferentie van de stichting 'Het derde net'. (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Er moeten minimaal drie avondvullende programma's per week over lite ratuur, muziek, theater, beelden de kunst, film en architectuur op de televisie komen. Deze pro gramma's die moeten uitblinken in kwaliteit, kwantiteit en conti- nuiteit zouden verzorgd moeten worden via een apart derde cul tureel tv-net. Als wordt uitge gaan van 15 uur zendtijd per week, zouden de kosten - exclu- sief de benodigde faciliteiten van het NOS-apparaat - ruim 32 mil- joen gulden bedragen, die zou den kunnen worden gefinan cierd uit de omroepmiddelen. Dit plan is gisteren in Den Haag ge lanceerd door de onafhankelijk en autonoom opererende Stich ting „Het Derde Net". In het be stuur hebben onder anderen de componist Reinbert de Leeuw, de publicisten Hans Keiler en Jan Blokker en Holland Festival- directeur Frans de Ruiter zitting. De bedoeling is dat de tien pro- cent van de Nederlandse bevol- king die volgens een Intomart- onderzoek op één of andere ma nier belangstelling voor kunst en cultuur heeft door dit initiatief wordt aangesproken en zijn ad hesie aan het plan betuigt. Ver volgens zal „de politiek" ervan overtuigd moeten worden dat deze minderheid eveneens op de vaderlandse buis aan zijn trek ken behoort te komen. Reinbert de Leeuw, die namens het bestuur het woord voerde, zei zijn hoop te hebben gevestigd op het eind januari te houden de bat over de afgelopen zomer ver schenen Medianota van minister Brinkman (WVC). Hij vindt dat de politici een grote verantwoor delijkheid hebben voor het aan deel kunst en cultuur in een mas samedium als de televisie. Dat aandeel is sinds het bestaan van de tv veel te gering. En het ziet er naar uit dat door de opkomst van de nieuwe media - de in principe in handen van de commercie ge legde exploitatie van abonnee-te levisie - het culturele aanbod nog kleiner zal worden, omdat de strijd om de kijkers door de toe nemende concurrentie steeds groter zal worden en het peil van de programma's daardoor voort durend verder in de richting van nóg meer „krimi's, kwissen. kwakers en knoeiers" zal worden aangetast. Hoewel minister Brinkman in zijn nota aangeeft dat de zendge machtigden tenminste twintig procent van hun programma's aan cultuur moeten besteden, vraagt de stichting „Het Derde Net" zich af of dit wel realiseer baar is en getuigt van werkelijk heidszin. Reinbert de Leeuw- „Gezien de praktijk van de laat ste jaren hebben wij er heel wei nig vertrouwen in dat het beter zal gaan. En bovendien: cultuur, hoe waardeert de omroep dit be grip? Behoren bijbelkwissen en Toppop daar ook toe? Hoe dan ook zal het aanbod versnipperd blijven. Daarom pleiten wij voor zo'n onafhankelijk net". De Leeuw wees er verder op dat de VPRO en (voor een deel) de NOS in het algemeen wel een redelijk cultuur-aanbod leveren. Aan de andere kant zal de NOS, zo blijkt, de komende zomer door de pro gramma's die aan de Olympische Spelen worden gewijd geen mi nuut zendtijd kunnen besteden aan kunst (Holland Festival). Of de omroeporganisaties het wat betreft de cultuur niet helemaal zullen laten afweten, als er een derde kunstnet zou bestaan, was een vraag die De Leeuw niet kon beantwoorden. Het theaterbe zoek tijdens het weekeinde zal er blijkens onderzoeken in elk ge val niet op achteruit gaan. Of het plan gezien de kosten poli tiek haalbaar is, is de stichting onbekend. De Leeuw:„Wij moe ten de kamerleden overtuigen van hUn verantwoordelijkheid. Eerst moet dat besef er zijn en dan moet de overheid verder na gaan hoe het geld er komt. Er gaat 900 miljoen gulden in de omroep om en er valt dus ons in ziens wel wat te schuiven". Of er een derde cultureel net komt bijvoorbeeld via de Teleac-con- structie in samenwerking met de NOS, waarvan immers de techni sche faciliteiten moeten worden betrokken, sluit het stichtingsbe stuur niet uit. In elk geval wil zo'n derde net niet concurreren met de bestaande omroepen die wegens de toepassing van het ge talscriterium per slot van reke ning niet anders kunnen dan de smaak van de grote massa vol gen, aldus het bestuur. Hoewel het accent van de derde net-programma's, die telkens tenminste vier uur lang moeten zijn, op Nederlandse produkties zal liggen, zal zeker ook aandacht worden besteed aan buitenland se kunst en cultuur. DEN HAAG - Hetty Heyting (30) heeft haar medewerking aan NCRV's „Farce Majeure" opgezegd. In totaal heeft zij aan zes afleveringen van het satirische programma mee gedaan. Heyting, die vooral de aandacht op zich vestigde als Froukje Gelderblom, strijdster voor vrouwene mancipatie, heeft te kennen gegeven zich niet met de stijl en werkwijze van „Farce Ma jeure" te kunnen verenigen. De cast van „Farce Majeure" heeft altijd alleen uit mannen bestaan. Als experiment werd vorig jaar oktober, toen de NCRV het programma weer ging uitzenden, Hetty Heyting, bekend van de jeugdserie Familie Knots, voor het vrouwelijk aandeel in de satirische tv-show aan getrokken. Op een aantal punten hield Heyting er ech ter andere ideeën op na dan haar mannelijke collega's, die al lange tijd dezelfde formule op het programma toepassen. Het team van „Farce Majeure" betreurt het vertrek van Hey ting, maar respecteert haar beslissing. Eén en ander heeft tot gevolg dat de eerst volgende aflevering op 16 ja nuari a.s. weer in de oude sa menstelling zal worden ge maakt. De eerste zes afleveringen van het programma hadden een kijkdichtheid van 30 procent. Op Sinterklaasavond keken ongeveer 4 miljoen mensen, die het programma met 7.0 waardeerden. Hetty Heyting (Foto gpd) UTRECHT - De barkeeper krijgt iets giecheligs als Henk West broek, zanger van Het Goede Doel, café Marktzicht aan de Breedstraat in Utrecht binnen komt. „Kaneel", zegt de barkee per. „Kaneel helpt". Hij heeft net op de radio gehoord dat er ten gevolge van een vergiftigde kro ket iets aan Henk schort. Het aanvankelijk breed bemeten in terview met Veronica over de tweede lp van de Utrechtse groep kon daardoor niet in een Hilversumse studio plaatsvin den. Henk zou die afstand zon der een toiletwagen niet hebben kunnen overbruggen. De populairste zanger (als het in wendig functioneren van een popster nieuws is dan moet hij wel populair zijn) mompelt iets en gaat in zijn lange versleten le ren jas met daaronder een rode pyamabroek ver van de mensen aan een tafeltje zitten. Door Bert van den Hoed en Pieter van de Vliet We praten over Bulletje, het be roemdste schoolblad van Neder land, dat in zijn glorietijd drie rectoren van het inmiddels opge heven gemeentelijk atheneum te Utrecht deed sneuvelen. Het ging om het recht op redactione le onafhankelijkheid en dat sprak zelfs de Telegraaf aan. Bul letje haalde dan ook menig me dium. Ook Henk haalde de kran ten herhaaldelijk, want hij was het oer-Bulletje. Als het om interviews gaat hebben de redacteuren van schoolkran ten nog steeds Henk's voorkeur. Met „echte" journalisten ligt dat nu wat anders. „Bij het eerste interview ben je ge vleid. Ze nemen je serieus, denk je. Na de vijfentwintigste keer weet je alle vragen en antwoor den. En je weet dat sommige journalisten al weg willen voor dat ze gekomen zijn. Anderen be reiden hun zaakjes niet goed voor. En ook daarna doen ze hun werk niet goed. Het is zeer sto rend om incompleet te worden geciteerd". Uit de stapels interviews komt Henk naar voren als „een mollige dertiger die de pappa van zijn fans had kunnen zijn" (maar dat god zij dank niet is). De muziek- krant Oor typeerde hem als een „belachelijke entertainer die dik buikig en schichtig over het po dium rondloopt maar de aan dacht vasthoudt op persoonlijk heid". Henk zou ook een gestoor de motoriek hebben, lopen als een logge eend. Menigeen vindt hem een matig zanger met een niet uit te wissen Utrechts ac cent. Vaststaat dat hij geen echt vrolijke jongen is, geen optimist Dat blijkt uit de liedjes: lachen met een wrange ondertoon. „Geef ze een kerk bij gebrek aan werk Een Paus, Prins Claus of Mickey Mouse om in te gelo- Het Goede Doel schrijft de deejays niet naar de bek. Mijnheer West broek, die voor veel teksten zorgt, is lang niet bij iedereen po pulair. „Ik ben niet op de wereld om aardig gevonden te worden". Opschudding ontstond onder an dere over „O was ik maar een gij zelaar, dan stond altijd mijn eten klaar". Eén deejay veinsde ver ontwaardiging en weigerde de plaat te draaien. Het gesprek stokt. Henk moet kot sen. Na de derde wind gaat hij verder over wat kan en niet kan. „Het bloed druipt langs haar lin ker dij uit haar vagina naar bene den". En bijvoorbeeld: „God is dood en het spijt me niet". Wat wel kan is een opsomming van afgrijselijke clichés met verras send onverwacht iets heel dich terlijks. „Ik hou van Holland en een zucht van de ziedende zee en van elke speelfilm op de teevee maar het meest hou ik van baby's". Anarchist Is Westbroek een anarchist? Dat is hem eerder gevraagd. Het ant woord blijkt hetzelfde. „Ik weet nu hoe je het schrijft", zegt de zoon van een eenvoudig arbei dersgezin uit Zuilen. En: „We gaan er toch geen therapiesessie van maken4" Ook zal mijnheer Westbroek zich afvragen of wij een boekje psychologie voor be ginners hebben gelezen nu het gesprek de kant dreigt op te gaan van „de mens achter de ster". Gekken „Je weet dat succes en roem tijde lijk zijn. Als je niet op de televisie komt ben je heel snel vergeten. Maar het is natuurlijk wel prettig om op rekening, zonder je naam te hoeven noemen, te drinken in de kroeg. En dat je die rekening dan later ook nog kan betalen. Er zijn mensen die je op straat te genkomt en die hoi Henkie tegen je roepen. Dat is best leuk. Het wordt minder leuk als ze je direct voor je bek willen slaan. Die gek ken heb je ook. Het is me een paar keer overkomen". Vertelt dat hij zich betrapt op rare dingen. Stapt een trein in en merkt dat hij twijfelt of hij links of rechts af zal gaan. Links zit een complete schoolklas, rechts „gewone" mensen. Als je naar links gaat kom je in die hele schoolklas terecht en zit je voor dat je het weet met een rooie bam handtekeningen uit te delen terwijl die kinderen om je heen door elkaar zitten te gillen wat ze nu wel van je vinden. Zolang ze van me afblijven vind ik het best Henk Westbroek: "Ik word ook altijd gefotografeerd als ik doodziek ben, zoals nu". (Foto gpd) Ik hou niet van zo'n ding van twaalf dat opeens om je nek hangt. Maar als je naar rechts gaat laat je je leven weer door an deren beheersen en dat wil je ook niet. Uiteindelijk ga je tus sen die schoolkinderen zitten en herkent geen mens je, hahaha. „Ik word ook altijd gefotogra feerd als ik doodziek ben, zoals nu. Maar op teevee schmincken ze je vijftien jaar jonger. Dat scheelt weer". Commercieel „Commercieel is het het beste om een plaat een maand voor kerst uit te brengen. We hebben voor 'Tempo Doeloe', onze tweede lp, acht weken in de studio gezeten zonder het daglicht te hebben ge zien. Dat is verschrikkelijk lang. Het schijnt een mooie herfst te zijn geweest, zeggen ze. Er zullen een heleboel platen moeten wor den verkocht om de kosten van de studio er uit te krijgen. We hadden gepland de plaat in vier weken op te nemen, maar we hebben wat pech gehad. Nee, dat heeft niets met de kwaliteit van de band te maken. Hoe beter de band, hoe langer je nodig hebt in de studio". „Een van de nummers op de nieu we plaat, 'Tolerantie', is heel een voudig, op niet meer gebaseerd dan twee akkoorden. Daar doen mensen meesmuilend over, maar het is lastig zo'n nummer er goed op te krijgen. 'Tolerantie' is een voorspelbaar nummer. Je kunt het in een keer meezingen. Daar om moet je ervoor zorgen dat je evenwicht in het nummer brengt. Dat het niet gaat verve len voor het is afgelopen. Je moet er gevoel en spanning in leggen en het kan erg lang duren voor dat is gelukt. We zijn daar perfectionistisch in. Maar we spelen niet alleen eenvoudige nummers. Het titelnummer 'Tempo Doeloe' is waanzinnig in gewikkeld, daar gebruiken we vier verschillende kwartmaten Koebel „Je moet afstand kunnen nemen van je eigen produkt, met de oren van de luisteraar kunnen luisteren. Blijft het spannend4 En als het echt goed is word je ontroerd door je eigen produkt. Tot die tijd blijf je er aan knutse len. Wanneer valt het viooltje in, begin je met het refrein. We werken bijvoorbeeld met omge keerde echo's. Het geluid ver sterft niet maar zwelt dan juist aan. En dat is heel mooi. Voor mooi is geen recept te geven. Je kunt op een gegeven moment verzinnen dat het heeel mooi is om net op dat ene moment een koebel te laten klinken. Even maar, een keer. En als dat num mer dan af is merk je dat je die koebel net zo goed weg kan la ten, dat het een onnodige partij is. Je hebt tientallen varianten als het gaat om goede smaak". ,De tweede lp 'Tempo Doeloe' lijkt niet op de eerste. De een zal zeg gen: god zij dank, hij lijkt niet op de eerste. De ander: Nou zeg, die lijkt ook niet op de eerste. Maar ik vind hem zelf heel mooi. 'Tem po Doeloe' (of geboren voor het geluk) is een mooi, gemeen lief desliedje. Aan het begin wordt de liefde bezongen, aan het eind relativeer je dat gevoel weer, met het meest clichématige eind dat we maar bedenken konden". ,Hoe belangrijk is liefde nog in een mensenleven? In feite kiezen we natuurlijk voor de poen. Een hoop liedjes in de popmuziek gaan over neuken, want dat is een bijzonder amusante bezig heid voor de meeste mensen. Maar eigenlijk is eten veel be langrijker. Dat doe je drie keer per dag. En wie neukt er nog drie keer per dag? Over een kroket of een duivenborst valt nu eenmaal niet zo'n mooi liedje te schrijven. Toch: als je vier weken niet eet ga je dood en als je vier weken niet neukt word je hooguit wat dikker. Je krijgt eerst het vreten en dan de moraal. Niemand weet wat liefde betekent. Hoe zwaar weegt het, wat kan je er mee doen. Het is een zeer onbestemd gevoel, moeilijk te beschrijven. Wie kan daar vijftig pagina's boeiend over schrijven4 Wolkers begint na drie pagina's te zeme len. Een liedje duurt gelukkig maar een paar minuten". Linkserig Als presentator van het VIP-spel, dinsdag voor de VARA-radio, merkte Henk Westbroek hoe leuk dat medium is als je op de verkeerde knoppen drukt. „Het is verrassend als alles mis gaat. Daar kwam dan nog bij dat ik zo nu en dan het koningshuis bele digde, met een licht Utrechts ac cent". Westbroek draagt de VA RA een goed hart toe, maar is er geen lid van. Hij doet evenmin mee aan wervingsacties in de trant van: ook Henk W. is lid van de VARA. Hij is wel lid van de VPRO. En wat Veronica betreft: van een avond je word je niet accuut links, maar het is wel gezellig. Goed, het moet gek lopen als er niet een paar machinegeweren in voorko men, of een kerkdienst opgeno men vanuit een helikopter, maar ik bespeur dat ze goede journa listen aantrekken die niet alleen blote tieten kunnen verslaan. En zouden dat opeens slechtere journalisten worden als ze naar Veronica gaan4 Het verschil tus sen Veronica en VARA is nog maar Frits Bom. Die gaat over onrecht. Dat is zo waardevrij dat ze hem binnenkort wel bij Vero nica zullen hebben". „Ik ben wat linkserig. Niet: we zijn zo links, we zijn zo goed. Ik heb een socialistische achtergrond. Het is in principe niet slecht het enigszins op te nemen voor men sen die niet zo'n brede rug heb ben. Die bolle van Tros-Aktua, daar krijg ik een spontane neus bloeding van. Arm zijn de men sen al, maar hij zorgt er voor dat ze echt dom blijven. Kijk, ik zing ook voor rechtse mensen. Maar ik heb bijvoorbeeld geen zin om als clown te fungeren in een reac tionaire show als die van Ivo Nie- he om vervolgens via een omweg in de Privé te komen". Het dagelijks leven van Henk Westbroek is niet wild, noch on stuimig. Hij houdt van een pilsje, wandelen met de hond, lijken naar de teevee. Hij woont al twaalf jaar samen met dezelfde vriendin in een schamel optrekje van 90.000 gulden in de Utrecht se binnenstad dat hij kocht om dat hij de keuken zo mooi vond. Hij houdt van de zekerheid van een vaste betrekking. Het laatste min of meer vastige dat hij op dat punt deed was meewerken aan een onderzoek naar het huwe lijksleven voor het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuolo- gisch Onderzoek (NISSO) in Zeist („De meesten neukten al lang niet meer en als ze het al de den was het met een ander"). Diep in zijn hart en onder pseu doniem zou hij graag iets willen schrijven voor André Hazes maal meer verdienen). „Maar ik vrees dat ik er net niet dom ge noeg voor ben". 1(1) You are - Dolly Parton 2(5) Love me just a little bit more - Dolly Dots 3(6) Reggae night - Jimmy Cliff 4(7) Please don't make me cry - UB 40 5 (10) Thriller - Michael Jackson 6 (15) Let's stay together - Tina Turner 7(9) Running with the night Lionel Richie 8(3) Owner of a lonely heart - Yes 9 2) Hey you - Rock Steady Crew 10 (16) My oh my - Slade 11 4) Happy station - Fun Fun 12 (25) The right side won - What Fun 13 (22) Move over darling Tracey Ullman 14 (20) Where is my man Eartha Kitt 15 (19) Hee Amsterdam Drukwerk 16 (26) Eenvoud - Goede Doel 17 8) 2000 Miles - Preten ders 18 (32) Victims - Culture Club 19 (29) Schlagerfestival - D. Christian en R. Black 20 (11) Meidengroep - Kinde ren voor Kinderen 21 Thuis ben - Hans de Booy 22 (13) Come back and stay Paul Young 23 (30) Sandy's song - Anita Meijer 24 (17) This is not a love song - Pil 25 Only you Flying Pic kets 26 (34) Fragezeichen - Nena 27 (18) Cry just a little bit - Shakin' Stevens 28 (12) Magnetic - Earth, Wind and Fire 29 Love is a golden ring - The Cats 30 (14) Manhattan G'race 31 (24) Sketches of Spain The Nits 32 Fraction too much fric tion Tim Finn 33 (37) Far from over Frank Stallone 34 (21) Heb jij mien zwien ook zien - Dutch Boys 35 Intimiteit - Kadanz 36 I got rhythm The Broads 37 (27) Right by your side Eurythmics 38 (23) Zondag - André Hazes 39 (33) Uptown girl Billy Joel 40 (28) Undercover of the night Rolling Stones (Stichting Ned. Top 40) GOUDA (ANP) De regio nale omroep Gouwestad in Gouda heeft van minis ter Brinkman van WVC tot 1 januari 1985 een zendmachtiging gekregen voor radio- en televisie uitzendingen in de plaat sen Gouda en Reeuwijk. Gouwestad zal voorlopig via het centraal antenne-net twee radio programma's per week uitzen den en eenmaal per maand een radio- of televisieprogramma over een belangrijk plaatselijk evenement. De regionale omroep moest voor heen voor elke uitzending apart een zendmachtiging bij de minis ter van WVC aanvragen. Door de zendmachtiging voor 1984 kan Gouwestad op vaste tijdstippen maandagavond en zaterdag middag - radioprogramma's gaan uitzenden. Via het zogehe ten mededelingenkanaal van de Centrale Antenne Inrichting wil de regionale omroep 24 uur per dag een plaatselijke berichten dienst onderhouden. Gouwestad zal zichzelf financieel moeten bedruipen door bijdra gen van begunstigers. Wel is de omroep nog met het ministerie van WVC in onderhandeling over subsidie voor programma's voor minderheden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21