LEIDSCH DAGBLAD Politie schiet op Molukkers Voor ambtenaren één ziektekostenregeling Reagan wil president Syrië ontmoeten Staatslening van 8,5 pet Vele scholen negeren de vakantiespreiding Zes gewonden bij ontruiming huizen in Capelle Opwerkingsfabriek geeft zieken schadevergoeding Advies van werkgroep ministeries en bonden: 'Ministeries meer leiden als bedrijf LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 JANUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37285 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E, Metselaar Adj. hoofdredacteur: Ft. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie cotolon 'DEN HAAG (ANP) - De minister van financiën heeft vandaag de eerste staatslening van dit jaar aangekondigd. Evenals de vorige is het een 8,5 procents lening met een looptijd van tien jaar. Het is de tweede 8,5 procents staatslening met een storting in dit jaar. De eerste lening kreeg echter een mager onthaal gezien het vastge stelde bedrag van 2 miljard gul den tegen 100 procent. De lening van 14 juni vorig jaar leverde het recordbedrag van 8,5 miljard gul den op. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De spreiding van de schoolvakanties in de zomer zal ook dit jaar weer mislukken. Het merendeel van de schoolbe sturen in Leiden en omgeving volgt het advies van de minister om de kleuter- en lagere scholen te sluiten van 21 juli tot en met 2 september niet op. "Zij richten zich liever op de vakantie van het voortgezet on derwijs die van 14 juli tot en met 26 augustus duurt", aldus een woordvoerder van de direc tie onderwijs in Leiden. De schoolbesturen kunnen dit doen omdat het advies van de minister niet bindend is. Dat geldt wel voor het voortgezet onderwijs. Bij de gemeente vreest men bij uiteenlopende vakanties voor een toenemend verzuim aan het begin of het eind van de vakanties. Omdat de schoolbesturen uit de omgeving doorgaans de 'Leidse regeling' volgen is de verwach-, ting dat ook in de regio de vakantieperiode van 14 juli tot en met 26 augustus zal worden gehanteerd. De spreidingsregeling van de mi nister bestaat een jaar of zes. "In het begin hielden de scholen zich er wel aan", zegt een woordvoerder van de gemeente Leiden, "maar sinds de minister over acht in plaats van zes we ken wil spreiden is het misge gaan. Steeds meer besturen van lagere scholen zijn sindsdien gaan afwijken van de regeling". Informatie bij diverse gemeenten in de regio leert dat men daar inmiddels ook besloten heeft van de spreidingsregeling af te wijken. 22 PAGINA'S Broodoproer in Tunesië 20 doden Doping: niemand stopt als eerste Minister Smit-Kroes. (foto ANP) Duitse tolheffing verbaast minister PAGINA 5 Export naar China is snel gestegen PAGINA 9 CAPELLE AAN DEN IJSSEL (GPD) - Tijdens een harde confrontatie vanmorgen in Capelle aan den IJssel tus sen Molukkers en politie is met scherp geschoten. De mobiele eenheid voelde zich bij het ontruimen van wo ningen met huurschuld in de Molukse woonwijk Oost- gaarde dermate bedreigd, dat het pistool werd getrok ken. Eén Molukker werd door een politieman in een been ge raakt en is met een slagaderlijke bloeding naar het zie kenhuis overgebracht. Bij de harde man-tegen-man-ge vechten raakte ook een ME'er ernstig gewond. Vier an dere agenten liepen lichte verwondingen op. De politie, die een deurwaarder be geleidde om zes woningen met huurschuld te ontruimen, stuitte in de woonwijk op meer dan 50 gemaskerde jongeren uitgerust met lansen, bijlen, schoppen, pij pen en houten palen met punten. Zij versperden met groot fanatis me de politie de doorgang. Ook werden stenen en molotov-cock- tails gegooid. De emoties in de buurt laaiden hoog op. Omstan ders maakten de politie uit voor moordenaars. Verzet gebroken Rond half tien trok de politie met ruim honderd man en aantal honden de wijk binnen. De poli tie hield zware voertuigen, zoals pantserwagens en een waterka non, achter de hand. Die hoefden echter niet te worden gebruikt, want kort na 11 uur was volgens de politie het heftige verzet van de Molukse jongeren gebroken. Eén huis was toen inmiddels ont ruimd en dichtgetimmerd. Vijf andere huizen waren vannacht al vrijwillig door de bewoners ver laten. De twee gewonden, en een politie agent die door zijn eigen hond was gebeten, werden daarna af gevoerd naar ziekenhuizen. Vol gens de Capelse politie heeft een politieman de eerdergenoemde Molukse jongeman in het been geschoten omdat hij in levensge vaar verkeerde. Hij werd ernstig bedreigd met speren en ijzeren staven, aldus een politiewoord voerder. Ouderen in de Molukse wijk deden vanochtend een dringend beroep op de jongeren om hun verzet op te geven. „Op deze wijze verzet plegen heeft geen zin, omdat er door de politie toch wordt ge schoten", zei mevrouw Tomaso, woordvoerster van de Moluk kers. Mislukt Een laatste poging om de ontrui ming te voorkomen, mislukte gisteravond toen de gemeente Justitie hekelt kantonrechter 'HILVERSUM (GPD) - Het Amster- damse parket is zeer verbaasd over de eenmansactie van mr. L. Galema, officier van justitie in Hilversum. Deze kantonrechter sprak vorige week 200 verkeers- overtreders vrij. Slordig ingevul de mini-processen-verbaal en laks optreden van justitie zijn de voornaamste redenen. Justitie laat het er echter niet bij zitten. Het Amsterdamse parket, waaron der de Hilversumse kantonrecht- bank ressorteert, gaat in. hoger beroep. Niet voor alle 200, maar voor 150 gevallen. Capelle weigerde voor de huur schuld (een totaal-bedrag van 100.000 gulden) garant te staan. De Rotterdamse Gemeentelijke Kredietbank had die garantie geëist voor een lening waarmee de huurschuld in één keer kon worden vereffend. Burgemeester Van Leeuwen verklaarde giste ren dat zijn gemeente de midde len niet heeft om een garantie af te geven. Hij zei dat Capelle van het ministerie van WVC, dat in het verleden de huren van de Molukse woongemeenschap me de subsidieerde, nauwelijks spe ling heeft gekregen om een ge baar te maken. Gisteren deed de politie een eerste poging tot uitzetting, maar werd toen verrast door de grote tegen stand van de Molukkers en stel de de zaak uit tot vanmorgen. „Wij hebben eenmaal onze goede wil getoond, maar we laten ons niet meer verrassen", aldus een politiewoordvoerder vanmor gen. Bij de confrontatie van gis teren raakten zes agenten licht gewond. (Zie verder pagina 5) Met getrokken pistool staat de politie tegenover de Molukkers i de jongeren zie inzet) OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. ■MHHi Keuze uit Alkemadeiaan 1Roeiofarenasveen 100 stuks tel. 01713-2866 - 2073 Zes gevallen van kanker LONDEN (GPD) - Zes werkne mers van de onlangs in op spraak gekomen opwerkings fabriek Sellafield in Noord- west-Engeland hebben sinds 1971 schadevergoeding gekre gen nadat bij hen kanker was vastgesteld. Dat blijkt uit een brief van de Britse staatssecre taris Waldegrave (milieu). Waldegrave geeft de betalingen toe in antwoord op vragen van het parlementslid Sedgemore (Labour). Tegelijkertijd schrijft hij, dat uit de schade vergoedingen niet mag worden afgeleid dat Sellafield verant woordelijkheid voor de kan kergevallen accepteert. Studies tonen aan, dat bij de werknemers van Sellafield niet meer kanker voorkomt dan el ders in het land. Er is echter in totaal een bedrag van 900.000 gulden uitbetaald, omdat er kend wordt, dat het werken bij de fabriek een, zij het onderge schikte, factor kan zijn ge weest bij de zes kankergeval len, aldus Waldegrave. Eind vorig jaar kwam Sellafield in opspraak toen bleek, dat in de omgeving van de fabriek opvallend hoge concentraties plutonium en andere nucleaire afvalstoffen voorkomen. In een tv-programma werd aan getoond, dat leukemie en an dere vormen van kanker in een veel te hoge frequentie in de omgeving van Sellafield voor komen. Vorige maand werden voorts in zeewier, dat op een strandje vlakbij Sellafield aan spoelde, zeer hoge concentra ties radio-actieve stoffen ge vonden. DEN HAAG (GPD) - Er moet één ziektekostenre geling komen voor al het overheidspersoneel. De verschillende regelingen voor ambtenaren bij rijk, provincies, gemeenten, politie, onderwijs en wa terschappen moeten ver dwijnen. Dit zegt een werkgroep waarin verte genwoordigers van het ministerie van binnen landse zaken en ambtena renbonden. In het rapport van de werkgroep wordt voorgesteld de ambtenaar eerst zelf de ziektekosten te laten betalen en die pas later in reke ning te brengen. Dit zogenaamde restitutiesysteem geldt al voor driekwart van het overheidsper soneel. Ook zou de premie in een nieuw ziektekostenstelsel een voor iedereen gelijk aantal pro centen van het inkomen moeten bedragen. Op die manier betaalt iedere ambtenaar premie naar draagkracht, meent de werk groep. De werkgroep stelt voor de regelin gen gelijk te trekken bij de ko mende wijziging van het gehele stelsel van ziektekostenregelin gen. Overleg hierover moet niet plaatsvinden met de verschillen de overheidsorganen zoals rijk, provincies en gemeenten apart, maar moet gebeuren op centraal Bij dit overleg zal vooral aandacht moeten worden besteed aan de financiële gevolgen voor het overheidspersoneel en het as pect van de werkgelegenheid, schrijft de werkgroep. De werkgroep concludeert dat de veelheid van ziektekostenrege lingen tot rechtsongelijkheid leidt, zowel wat betreft de voor zieningen waarvoor men zich verzekert als voor de te betalen premies. Een zo groot mogelijke rechtsgelijkheid kan alleen wor den bereikt door voor iedereen een zelfde verzekerings- en pre miestelsel te laten gelden. Het kabinet heeft het rapport toe gezonden aan de Sociaal-Econo mische Raad, de Ziekenfonds raad en de Nationale Raad voor de Volksgezondheid met het ver zoek het rapport te betrekken bij het opstellen van een advies over de structuur van het stelsel van ziektekostenverzekeringen. Organisatie te star DEN HAAG (GPD) - De ministe ries zouden meer als een normaal bedrijf moeten worden geleid. Dat betekent dat lagere regionen bij de departementen meer ver antwoordelijkheden moeten krij gen. De starre ambtelijke organi satiestructuur staat nu een ver betering van de doelmatigheid in de weg. Dat staat in een rapport van een ambtelijke werkgroep, dat is op gesteld in het kader van de zoge naamde heroverwegingsopera tie, waarbij allerlei overheidsta ken worden doorgelicht. Het rap port gaat eind deze maand naar het kabinet en de Tweede Ka mer. Door de introductie van moderne management-technieken kun- nen de departementen stukken beter gaan draaien. Het kan daar bij noodzakelijk zijn dienston derdelen een zekere zelfstandig heid te geven, een in ambtelijke kring tot nog toe vrij ongebruike lijke maatregel. Daarbij zouden de verzelfstandig de dienstonderdelen ook een ei gen begroting met eigen midde len moeten krijgen. De leiding van het dienstonderdeel kan dan los van de departementsleiding bepalen hoe dat geld in de orga nisatie wordt besteed. Op die manier zou de top van het departement zich voornamelijk met hoofdzaken hoeven bezig te houden, een verschijnsel dat in het bedrijfsleven al gemeengoed is. Een opmerkelijke suggestie uit het rapport is om een deel van de eventuele financiële meeval lers die het gevolg zijn van de doelmatiger werkwijze, ten goe de te laten komen aan de betrok ken ambtenaren. De werkgroep adviseert een aantal proeven met deze werkwijze te beginnen, ook om te onderzoe ken wat de mogelijkheden tot besparingen zijn. MISHANDELD - De Haagse poli tie heeft drie jongelui gearres teerd omdat ze een 30-jarige man zo hebben toegetakeld dat hij waarschijnlijk invalide zal blij ven. De jongens verdachten de man ervan, volgens de politie ten onrechte, dat hij hun illegale op slagplaats van kerstbomen aan de politie had 'verlinkt'. De man werd in het ziekenhuis op genomen met een verbrijzelde knie, een gebroken been, een nierkwetsuur en verwondingen aan het gezicht EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, SI AlEN IANI). Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noleer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Opklaringen In de nacht opklaringen en plaatselijk lichte vorst. Minimumtemperatuur van plus 2 graden aan de kust tot min 3 graden in het binnenland. Overdag opklaringen en enige tijd regen. Middagtemperatuur onge veer 5 graden. Aan de kust af en toe tot stormachtig, toenemende zuid westelijke wind. 5 januari 1984 Zon op: 08.47 uur, zon onder: 16.42 uur. Maan op: 10.38 uur, maan onder: 18.48 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.30 en 16.36 uur, laagwater 00.34 en 12.44 uur. BEIROET/WASHINGTON (RTR./ UPI/AP) - President Reagan heeft zijn Syrische ambtgenoot Assad gisteren een voorstel voor een ontmoeting gedaan, om "alle kwesties" tussen de Verenigde Staten en Syrië te bespreken. Het aanbod kwam na de vrijla ting, gistermorgen, van de Ame rikaanse piloot Goodman, die door Syrië gevangen werd ge houden. Assad heeft nog geen antwoord gestuurd. De Verenigde Staten blijven ver kenningsvluchten uitvoeren bo ven Libanon. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis is dat nodig om de veiligheid van de Amerikaanse troepen in Liba non te garanderen. Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben ook vanmorgen weer bombardementen uitgevoerd op bases van sji'itische moslems in het door Syrië gecontroleerde deel van Libanon. Volgens radio- Beiroet zijn daarbij vijftig men sen gedood en driehonderd ge wond. Alle toestellen van Israel zouden weer veilig op hun thuis basis zijn teruggekeerd. De Libanese regering heeft zich akkoord verklaard met het door Syrië en Saoedi-Arabië gesteun de vredesplan dat een einde beoogt te maken aan de strijd in en rond Beiroet. Volgens pre mier Wazzan zijn alle betrokken partijen het nu in hoofdlijnen eens en resteren slechts enkele geschilpunten van "onderge schikt belang". Aan de voorbereiding van het plan is weken gewerkt. Uitgangspunt is een versterking van het gezag van de regering Gemayel en een vermindering van de Ameri kaanse troepen. Het Libanese le ger zou toegang krijgen tot ge bieden die nu door sji'ieten wor den beheerst. Zij krijgen in ruil daarvoor meer politieke macht. Naam Adres PostcodePlaats Tfelefoon U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Óf u kunt even bellen, (071 14 4941).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1