KITS Varia Winst bij de PTT, toch veel banen weg UKUNT ER IEDERE MAAND OPREKENEN. Gevraagd: goede bankdirecteur, leeftijd 12 jaar Militairen pikken macht Nigeria buitenland ynl I^g'E^TAZ Fietsendieven in de regio DE NATUUR ALS BUUR Leden Eens gezindheid willen praten WOENSDAG 4 JANUARI 1984 PAGINA 19 De Algemene Bank Nederland schreef een tijdje geleden een opstel-wedstrijd uit. Hieraan konden alle zesdeklassers van lagere scholen meedoen. De deelnemers moesten een opstel schrijven met de titel: "Als ik bankdirecteur was Milou Beerepoot uit Voorschoten won de hoofdprijs. Hieronder lezen jullie haar belevenissen als bankdirecteur. Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. Op een morgen in de klas: "Misschien wordt Jeroen het wel! Welnee volgens mij is het gewoon een vervroegde aprilmop!". Wat was er namelijk aan de hand? Bijna iedereen in de klas had dit stukje in de krant gelezen: WORDEN KINDEREN BANKDIRECTEUREN? (van onze verslaggever In heel Nederland is het sinds een half jaar een enorme chaos op de banken. Er komen plotseling geen antwoorden meer op advertenties voor bankdirecteuren. Volgens meneer H.J.K. van Gemmelen zijn ze er wel, maar worden ze door iets tegen gehouden. Volgens een onderzoek van prof. J.C.B. den Gekippelde kunnen intelligente kinderen omstreeks 12 jaar, met z'n drieeên hetzelfde werk doen als een bankdirecteur van omstreeks 30 jaar. Er zullen daarom ook testen worden gehouden op scholen door het hele land. Daarom was het zo'n rumoer in onze klas. Trouwens, niet alleen in onze klas, maar heel het land stond hierdoor op z'n kop. En Jeroen is de knapste van de klas. Dus misschien heeft hij best wel kans om bankdirecteur te worden, dacht ik. Ikzelf had volgens iedereeen geen schijn van kans, alleen m'n moeder vond me precies het goede type ervoor. Ik was immers toen ik 3 jaar was in de regenton gedoken om een kwartje, dat erin was gevallen, op te duiken. Dat is toch precies het innerlijk van een bankdirecteur, aldus m'n moeder. Enfin, zoals al in de kranten stond kregen we een paar dagen later een test. De man die de test kwam brengen zei dat ze geen verschil maakten tussen jongens en meisjes. Meisjes konden dus net zo goed in een groepje van drie komen. Nou die test viel wel mee, maar nu was het wachten op de uitslag. Twee weken later kwam de uitslag dan eindelijk. We zaten allemaal zenuwachtig in onze bankjes te schuiven, totdat eindelijk de meester kwam. Hij zei: "Jullie hoeven niet zo zenuwachtig te doen hoor want... er is niemand goed genoeg om bankdirecteur te worden"! Hij zei het doodgewoon, alsof hij het nog leuk vond ook. Toen vroeg Annelies: "Maar meester vindt u dat dan zo leuk? Ach, ik vind het allemaal maar flauwekul", antwoordde die. Goh, wat waren wij toen boos. Maar ach, in de pauze waren we het alweer vergeten. Totdater na een week wéér een man van dat bankdirecteuren gedoe kwam. Er was een foutje gemaakt. Er was wèl iemand die goed genoeg was! "Jeetje zeg", dat moet ook altijd bij ons gebeuren", mompelde de meester een beetje. Maar eigenlijk v/isten we nou al een beetje wie het was. Jeroen natuurlijk. Hij zat al te glimmen van plezier. Toen las die meneer het hardop voor: "En de gelukkige is....Milou!. Hè ik?". Iedereen keek me aan. "En zij zal met Sjakie Wieringen uit Rotterdam en Frans Tittekens uit Enschede in de geldbank in Haarlem plaatsnemen", vervolgde de man. "Maar is er niemand anders", vroeg Annelies. "Nee hoor, het staat hier letterlijk gedrukt", zei de man. Ik werd er helemaal draaierig van. Toen moest ik in een kamertje komen en daar vertelde die man (meneer Vlissingen) allemaal dingen die ik moest weten. En overmorgen moest ik klaar staan op de Parklaan om naar Haarlem te gaan. Toen ik thuis het grote nieuws vertelde, geloofde vader het eerst niet. Maar morgen zou meneer Vlissingen komen om alles uit te leggen. 'Oh, ik wist wel dat jij het zou worden hoor", zei m'n moeder. "Ja dat kan wel, maar help me beter even met spullen alvast klaarleggen, want overmorgen moet ik al naar Haarlem", vroeg ik haar. Het ging allemaal zo snel. Ik weet het haast niet meer na te vertellen. Maar naar twee dagen zat ik dan toch op kantoor ik Haarlem. Alle kranten schreven erover, heel het land stond op z'n kop. Wij, Sjakie, Frans en ik, hadden niet zo erg veel te doen. We moesten wel berekeningen maken, maar dat was niet zo heel erg. Sjakie was altijd erg vrolijk en Frans kon hele mooie dingen maken. Maar één straat verderop stond een hele grote concurrent van ons. En raad eens wie dat was! M'n neef Harrie Visser. En dat is juist zo'n vreselijk joch. Ik geloof niet dat iemand hem aardig vindt. Hij probeerde natuurlijk alles om zijn bank beter in de smaak te laten vallen. Gelukkig trapten wij daar niet in. Frans en ik hebben hele mooie uithangborden gemaakt. En toen kwam hij elke dag kijken wat wij nou weer voor nieuws hadden. Maar ach op een dag is zijn bank (hij zat daar met nog twee meisjes) naar een andere plaats gegaan, dus toen hadden wij geen last meer van hem. Het stomste vind ik het leren. We moesten gewoon leren hoor! Elke dag weer rekenen, taal enz. Zondag gaan we altijd naar huis. Het is al een beetje gewoon geworden dat kinderen bankdirecteuren zijn. Alleen snap ik nog steeds niet dat er geen grote mensen bankdirecteur willen worden. Totdat....ik wéér een krantenbericht las: Bijlage) OPLICHTER OPGESPOORD (van onze verslaggever) Sinds de kinderen bankdirecteuren zijn, heeft de politie een grootscheeps onderzoek gehouden naar het misterie van de verdwenen sollicitaties. Na lang onderzoek is toch de dader gevonden. De heer E.I.J. van Zeulen, eigenaar van de Koli Bank te Utrecht, was de dader van de hele toestand. Hij lijdt aan een ziekte, waardoor hij jaloers was op alle andere bankdirecteuren. Hij heeft een vriend, die bij de sollicitatie-krant werkte, omgekocht zodat hij een verkeerd adres typte bij de advertenties voor bankdirecteuren. Daardoor zijn alle sollicitaties niet op de juiste bestemming aangekomen. Toen ik dit had gelezen wist is dat nou weer gewone mensen bankdirecteur zouden worden en dat ik weer gewoon naar school moest gaan. Maar ja, misschien wordt ik later wel eer echte bankdirecteur!. Milou Beerepoot (12), de Kempenaerstraat 3 Voorschoten De PTT heeft vorig jaar 1.120 miljoen gulden (ruim 1 mil jard!) winst gemaakt. Er is in 1983 weer meer getelefoneerd, meer naar teletekst gekeken en meer geld in omloop gebracht via de Rijksspostspaarbank, ook een onderdeel van de PTT. Dat bleek maandag uit het nieuwjaarsbericht van de grote baas van de PTT, directeur-ge neraal Leenman. 'Tante Pos' staat er dus niet slecht voor. Toch komen er bij de PTT geen nieuwe banen bij. Integendeel. De komende 5 tot 10 jaar moeten er 1.500 arbeids plaatsen verdwijnen door 'technische reorganisaties', zo als dat zo mooi heet (dat bete kent dus gewoon dat mensen door machines worden vervan gen). Bovendien gaan er dit jaar mis schien nog eens 400 banen ex tra weg. Dat komt, volgens de directie, doordat PTT-ambte- den ontslagen. Maar het bete kent wel dat er straks minder mensen bij de PTT zullen werken. Nu zit het bij de PTT zo in elkaar dat het ene bedrijf (bijvoor beeld de post) niets te maken heeft met het andere (bijvoor beeld de telefoon). Als de PTT dus stevig verdient aan het te lefoonverkeer, dan wordt die winst niet automatisch ge bruikt om het verlies bij de post een beetje goed te maken. Nee, de winst blijft bij de afde ling telefoon ('Telecommuni catie'), die daarmee bijvoor beeld de apparatuur kan ver nieuwen. Zo kunnen er tussen bepaalde PTT-afdelingen grote verschillen ontstaan. naren in november stakings- Toch blijft het wel gek dat er een paar honderd banen moeten verdwijnen binnen een bedrijf dat ruim 1 miljard gulden winst heeft gemaakt. en stiptheidsacties hebben ge voerd. Ze waren boos op de re gering, omdat die had aange kondigd dat ze per 1 januari j.l. 3 procent minder loon zouden krijgen. Het gevolg van die ac ties was dat er geen post meer werd bezorgd. Hierdoor kreeg de afdeling Post van de PTT 55 miljoen gulden minder in het laatje, terwijl er op meer geld was gerekend. De directie van de PTT zegt nu eigenlijk: doordat we minder hebben verdiend aan de post, kunnen we een paar honderd banen niet meer betalen, dus die moeten weg. Dat betekent niet dat er mensen zullen wor- Het is gelukt. De AVRO heeft zich de klaagzang van jonge ren aangetrokken. Top Pop is weer verhuisd naar de avonduren. Vanaf morgen avond is het popgebeuren weer te zien en te horen oro 5 over zeven op Nederland 1. De kijkers èn Ad Visser blij. Milou Beerepoot Op de laatste dag van 1983 heb ben militairen in Nigeria presi dent Shagari afgezet en zelf de macht gegrepen. De nieuwe leider heet nu Boehari en hij heeft een Hoge Militaire Raad benoemd die het land gaat be sturen en waarin op één burger na, alleen maar militairen zit ten. Nigeria ligt in Afrika en daar zijn staatsgrepen van militairen he laas heel gewoon. De meeste landen daar waren vroeger ko lonies van bijvoorbeeld Enge land of Frankrijk. Vooral na de Tweede Wereldoorlog zijn veel van die landen zelfstandig ge worden, maar omdat de men sen er nooit geleerd hebben hoe een land moet worden be stuurd en de bevolking meest al uit verschillende ruziënde stammen bestaat, is een echte democratie zoals wij die hier kennen in Afrika een schaars ding. Meestal zijn er dictators aan de macht, vaak militairen die een staatsgreep pleegden omdat het volgens hun anders een "rommeltje" zou worden. Zo ook generaal-majoor Boehari, die op de radio zei dat presi dent Shagari het land econo mische de afgrond in stuurde. Hij was corrupt, gaf te veel geld uit en deed aan vriendjes politiek. Boehari wil het nu be ter gaan doen. De meeste mensen in het Westen vinden het heel jammer dat de militairen nu ook in Nigeria aan de macht zijn. Van de vijf tig Afrikaanse landen zijn er nu nog maar twee die meer dan een politieke partij toestaan en dus op een democratie lijken. Bovendien zijn de militairen in Nigeria al een paar keer eerder aan de macht geweest en toen deden ze het zeker niet beter dan Shagari. Straks zal wel blijken dat de bevolking er zelf niet veel beter van zal worden en net als vroeger in armoede zal blijven leven. Kan°f Maidoegoeri^ ui Kadoena Ogtomosiö-x^jjoji Ibadan ÜP__ 'vanzQumttz Hoofdstad Toekomstige hoofdstad Spoorweg In de regio zijn het afgelopen jaar tussen de 15 en 20 pro cent meer misdrijven, zoals diefstallen en inbraken, bij de politie aangemeld. De cri minaliteit, zoals de politie dat met een mooi, duur woord noemt, is daarmee sneller ge stegen dan het landelijke ge middelde. Kolonel J. van den Ban, de baas van de rijkspolities in het district Den Haag waarin ook de dorpen rond Leiden en Alphen liggen, zei dit maandagmorgen tijdens zijn nieuwjaarsrede. Een groot deel van die misdrijven be stond uit het stelen van fiet sen. Uit een enquête onder slachtoffers is de politie ge bleken dat in het district Den Haag het afgelopen jaar niet minder dan 16.000 mensen hun fiets op deze manier zijn 'kwijtgeraakt'. De totale schade door fietsendiefstal len bedroeg ongeveer vijf miljoen gulden. Nog veel meer mensen - om precies te zijn 70.000 - wer den het slachtoffer van van dalisme terwijl er voor onge veer 5,5 miljoen gulden scha de werd aangericht door van dalen. Uit de enquête kwam ook naar voren dat tussen de 3000 en 3500 mensen werden benadeeld door inbraken in hun huis waarbij een schade werd aangericht van in totaal acht miljoen gulden. Verder gingen dieven er met onge veer 1400 auto's vandoor: schade zes miljoen gulden. door J.P.H.M. Adema en H.A.J, in Den Bosch Silhouet van een wilg met rozetjes. (foto in den Bosch) In de serie 'De natuur als buur' beschrijven de Leidse biologen J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch allerlei natuurver schijnselen die zij in de stad aantreffen. Verschijnselen waar anderen niets-vermoedend aan voorbij gaan. Vandaag houdt het biologenduo zich bezit met de wilgerozet, Hessische mug gen en Hessische huursoldaten. Aan de kale bomen zijn' s winters de wilgerozetjes mooi te zien. Nu zijn er vele soorten wilgen en determinatie ervan wordt nog bemoeilijkt door de krui singen die mogelijk zijn. Zeker zonder bloeiende delen, de wil gekatjes, is het een lastige op gave. We zijn er dan ook niet helemaal zeker van, maar me nen bij het exemplaar op de fo to te doen te hebben met de amandelwilg Salix triandra. Dit betekent evenwel dat we ook niet precies kunnen aange ven welke mug verantwoorde lijk is voor de rozetjes. Mug? Jazeker, want er zijn soor ten die er niet aan denken ons te steken, maar waarvan de lar ven in planten leven. De wilge rozetjes zijn dan ook gallen, in dit geval niet uitgegroeide top pen van takjes waarvan de wel ontvouwde blaadjes een soort roosjes vormen. In de winter verdorren ze weliswaar, maar blijven aan de boom zitten en vormen een bescherming voor de (oranje) muggelarven. Zeld zaam zijn ze zeker niet en in Leiden her en der verspreid in wilgen te zien. De Rijn- en Schiekade is een van die plaat sen. De veroorzakende mug is waarschijnlijk Rhabdophaga heterobia. Als ?n determinatiekenmerk de levende larven wordt het vermogen om al dan niet te kunnen springen wel ge noemd. Een voorbeeld van springende larven is de kool- galmug. Het is een overwacht gezicht, zón huppelende made, die in dit geval geel of wit is. In de levenscycli van de galmug- gen als groep bestaat geen een heid. Zo voedt een aantal zich in het larvale zowel als in het volwassen stadium helemaal niet met planten, maar met an dere insecten zoals bladluizen. Veel soorten verwekken zelfs geen gallen. Nog opmerkelijker is dat in som mige groepen de dieren zich een tijdje kunnen voortplanten zonder dat daar volwassen muggen voor nodig zijn. Deze cyclus begint als de vrouwelij ke mug een klein aantal vrij grote eieren legt. Hieruit ko men larven, die als belangrijk ste eigenschap hebben dat zij zich niet verpoppen, maar zelf weer larven voortbrengen. Dit kan zich vele malen herhalen. Er breekt echter een moment aan waarop de nakomelingen afwijkend van hun "ouders" zijn gebouwd. Dit type larve verpopt zich wel en zal verder als mug door het leven gaan. De verpopping van galmuggen kan in de gal plaats vinden, maar ook in de grond. Het springen kan in het laatste ge val dan van pas komen. In sommige gevallen duurt de ontwikkeling van ei tot mug wel zes jaar! De muggen zijn dikwijls opvallend teer. De re latief lange pootjes vallen er bij wijze van spreken al af door er alleen maar naar te wiizen. In Nederland zijn ruim tweehon derd soorten bekend. De mees te worden niet groter dan een halve centimeter. Enkele be rokkenen de mens schade. In Europa, maar ook in de Ver enigde Staten, heeft het graan te lijden van de Hessische mug. De larve van deze galmug leeft onder in de stengels en veroorzaakt het afsterven van het deel erboven. De Amerikaanse dieren stam men waarschijnlijk af van muggen die in het stro zaten dat Hessische huursoldaten in de achttiende eeuw tot bed diende. Ze waren door hun vorst naar Noord-Amerika ver kocht, die op deze manier een deel van zijn bouwactiviteiten trachtte te financieren. Als na gedachtenis zijn er de regelma tig wederkerende plagen van de mug. LEIDEN - Een aantal leden van woningbouwvereniging Eensge zindheid heeft gisteren aan voor zitter W.C. Nagtegaal verzocht om een ledenvergadering te be leggen. Tijdens deze vergadering zou de kwestie van de ontslagen bij de onderhoudsdienst, dan wel aansluiting bij de CTW op nieuw ter sprake moeten komen. Het verzoek werd ondersteund door een lange lijst met handte keningen van leden van de ver eniging. Voorzitter Nagtegaal was er niet zo over te spreken, dat de delegatie gisteravond onverwachts bij hem op de stoep stond. "Een on elegante manier van doen. Maar ik ben overigens altijd bereid om te praten". De woningbouwvereniging ont sloeg per 1 januari drie perso neelsleden om uit de financiële moeilijkheden te komen. Het on derhoud laten verrichten door de gezamenlijke technische dienst van woningbouwverenigingen (CTW), zou volgens het bestuur veel duurder zijn. De CTW was bereid om het voltallig personeel van de Eensgezindheid over te nemen. De ledenvergadering volgde op 11 november in meer derheid het bestuursvoorstel, dat ontslag van drie werknemers in hield. Advocaat De Hoog, die namens de 'rebellerende' groep leden op trad, wees de voorzitter erop dat de statuten verplichten om een nieuwe vergadering uit te schrij ven, wanneer tenminste tien pro cent van de leden dat verzoeken. De Hoog kondigde aan er een rechtszaak van te zullen maken, als aan het verzoek geen gehoor wordt gegeven. ADVERTENTIE m Vaste Termijn Deposito met maandrente. Viiuf 123.000.-, 3 Wjrju. Wilt u iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvulling op bijv. uw pensioen? Zet dan f25.000,- van uw spaargeld 5 jaar vast. Dan zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt. Een hoge, vaste rente gedurende de hele afgesproken tijd. Zodat u weet waar u aan toe bent. Wilt u een looptijd van 1 of 3 jaar en/of een inleg tussen f 10.000,- en f25.000,-, dan gelden andere rentepercentages. MyB RA N If Praat er eens over bij een NMB kantoor. I^= Rente per 2 januari DE NMB DENKT MET U MEE

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19