Auto's voor toekomst B.V. Automobielbedrijf L.A.G. AUTO Ruime Austin Maestro moet het maken Inspraak Molukkers niet verminderen Varia WOENSDAG 4 JANUARI 1984 Samengesteld door Koos Post Achter de schermen van de auto wereld wordt (uiteraard) in tensief gewerkt aan de wagens van de toekomst. Veel van die ontwikkelingsarbeid wordt ge stopt in zogenaamde experi mentele modellen. Soms wor den dergelijke modellen als ex tra attractie op autoshows neergezet. Het is goed niet al te achteloos aan die toekomstdromen voor bij te gaan. In het verleden is herhaaldelijk gebleken dat wat de autowereld vandaag als toe komst geeft morgen al voor de deur staat. Het sprekendste voorbeeld leverde de voormali ge Probe III van Ford die wei nig gewijzigd als Sierra een ge woon produktiemodel werd. Op diverse autotentoonstellin gen kon men de laatste tijd weer van die experimentele modellen tegenkomen. In elk geval twee uit Japan (de Mazda MX-02 en de Nissan NX-21) en één uit Amerika (de laatste Próbe, nr.IV). Mazda Mazda noemt die MX-02 een 'stu die-object voor de toekomst'. Een vierpersoons middenklas ser die omstreeks 1990 wel eens de normale gezinsauto zou kunnen zijn. De wagen biedt door zijn zeer gladde car rosserie weinig luchtweer- stand (cw 0.25) en heeft een voorspoiler, die automatisch uitschuift naarmate de snel heid hoger wordt. Dankzij die lage luchtweerstand, het geringe eigen gewicht en de lichte 1,3 liter motor (met elektronische brandstofinjec tie) heeft men het verbruik bij zonder laag kunnen houden, de fabriek claimt minder dan 1 op 17. De motor heeft vier kleppen per cilinder en kan de wagen tot een topsnelheid van meer dan 200 kilometer per uur opjagen. Deze Mazda heeft per computer geregelde vierwielbesturing gekregen. Bij lage snelheden kunnen de achterwielen naar keuze in dezelfde of in tegen gestelde richting van de voor wielen worden gestuurd, wat vooral bij het parkeren erg ge makkelijk is. Bij snelheden bo ven de 40 km/uur kunnen de achterwielen alleen met de voorwielen meedraaien. De volledig automatische afstel ling van de schokdempers is een duidelijke door-ontwikke ling van het systeem dat nu al op de Mazda 626 coupé is te vinden. Sleutels zijn overbodig. Aan de bovenkant van de deur aan de bestuurderszijde zit een ta bleau met tiptoetsen, waarop een code moet worden inge tikt. Niet alleen worden dan de deuren ontgrendeld, maar stoelen, stuur en spiegels wor den automatisch op de tevoren ingetikte maat ingesteld. Tien verschillende bestuurders kunnen zo tevoren hun voor keur bepalen. Nissan Overigens is dat tiptoets-systeem geen exclusief nieuwtje van Mazda. Men kan het ook vin den op de al genoemde experi mentele wagens van Nissan en Ford. Nissan heeft met zijn NX-21 wellicht nog de meeste pretenties: 'een kijkje in de 21ste eeuw'. De belangrijkste punten van de ze Nissan: Een aërodynamische vormge ving met een cw-waarde ook van niet meer dan 0.25 Een keramische gasturbine motor met een vermogen van 100 pk. 'Een nieuwe generatie van krachtbronnen voor de na bije toekomst', zegt de fabriek veelbelovend. Een dubbelscharnierende vleu geldeur, die naar boven open gaat. Goed te zien op de foto. Ook hier het magnetisch kaart systeem, dat in werking treedt zodra de sleutel in het contact wordt gestoken. Stoelen in te voren bestelde stand. Een systeem met een kathode straal buis, dat alle mogelijke informatie voor de rijder bevat. Een achteruitkijkcamera, die de overbekende achteruitkijk spiegel vervangt en veel beter zicht naar achteren geeft. Ford Ten slotte dus de Probe IV van Ford. Volgens de bouwers 'de meest gestroomlijnde vierper- soonswagen ter wereld'. Heeft een luchtweerstandscoëffi- ciënt van niet meer dan 0.15. Een dergelijke lage waarde is tot nu toe alleen bereikt met éénpersoons-recordwagens. Deze Probe werd ontwikkeld in Michigan. Het meest opzienba rende aspect van de auto is de toepassing van een computer gestuurde, pneumatische ve ring, die by hogere snelhe den de bodemhoogte en de in valshoek regelt waardoor de luchtweerstand tot het uiterste kan worden beperkt. De onderzijde is geheel glad. Verwijderbare panelen zorgen ervoor dat vitale delen gemak kelijk bereikbaar zijn voor on derhoud en reparatie. Ook de ze wagen heeft een sleutelloos contactslot, dat door gecodeer de druktoetsen wordt bediend. Een andere klein maar toch grap pig detail vormen de kleine schuifruiten, die in speciale sponningen in de gewone rui ten zijn gemonteerd en elek trisch kunnen worden ge opend voor bijvoorbeeld het betalen van tol- of parkeergeld. Het (overigens volledig functio nele) prototype is uitgerust met een experimentele vierci- linder 1600 cc motor, voorzien van een lichtmetalen cilinder- kop en elektronische benzine inspuiting. Goodyear-technici hebben meer dan een jaar samengewerkt met de mensen van Ford om een speciale radiaalband voor deze Probe IV te ontwikkelen. Van een rubbersamenstelling die zorgt voor bijzonder lage rolweerstand met behoud van slytvastheid en trekkracht. Omdat de Probe IV geen ruimte had voor een reserveband werd een systeem ontwikkeld waardoor met een lekke band over korte afstand kon worden doorgereden. De gebruikte band is nog niet in handel. 'Maar hij is wel meer dan een fantasie van ingenieurs', zeg gen bij Goodyear in Zoeter- woude. A UtO /"Mlegaar Meer en meer in de auto Het gebruik van de auto is tus sen 1975 en 1980 met vijftien procent toegenomen. Geen enkele andere vorm van ver voer kon daar aan tippen. Men reed vooral meer voor huishouding en gezin. Daarin zit nu de meeste tyd van ver voer en niet - zoals in 1975 nog in het vrye-tydsver- voer. Dit blijkt een onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbu- reati, dat werd uitgevoerd on der het motto 'Waar blijft de tijd?'. Voor huishouding en vrije tijd samen is men meer op de weg dan voor beroep en school, ook door de week. De grootste verkeersdrukte speelt zich af op zondagmid dag rond kwart voor vier. Dan is vijftien procent van de Nederlanders onderweg. De Nederlander van 12 jaar en ouder was in 1980 gemiddeld bijna 1V2 uur per week op weg, 20 minuten meer dan in 1975. En al die minuten meer bracht men door in de auto: het gebruik van de auto steeg van 3,4 uur tot 3,9 uur. Vooral het huishoudelijk gebruik van de auto - bijvoorbeeld boodschappen doen - is in die jaren sterk toegenomen. Niet krabben bij vorst Een vinding uit eigen land (die Celsius-pack heet) maakt schoonkrabben of -spuiten van bevroren ruiten onnodig. Het gaat om doorzichtige folie die 's avonds voor de voorruit wordt gelegd en er 's mor gens heel simpel weer kan worden afgehaald. Daarna oprollen en 's avonds is het spul weer gebruiksklaar. Celsius-pack bestaat uit drie vellen (voorruit, achterruit en zijruit) en kost op enkele cen ten na vijftien gulden. Dat lijkt veel in vergelijking met het enkele vel dat Shell aanbiedt voor nog geen drie gulden. Bij onderzoek is ech ter gebleken, datje daarbij 's morgens nog moet krabben omdat dit vel zich niet van zelf vasthecht, maar met zuignapjes strak moet wor den gespannen. Bovendien is het lang niet zo weerbesten- dig. Volgens de fabrikanten (Hol man-Van der Neer in Doetin- chem) gaat Celsius-pack ze ker een jaar mee. En door er voorzichtig mee om te sprin gen - dus af en toe schoon maken zou men de levens duur aanzienlijk kunnen ver lengen. In de zomer kunnen de vellen als zonwering wor den gebruikt. Alfa'6 is vernieuwd By de verkiezing van de auto van het jaar 1984 bleef de Maestro van de Austin Rover Groep (voorheen British Leyland) ver buiten de prijzen: haalde de winnende Fiat Uno 346 pun ten, de Maestro kwam met 70 punten niet verder dan de ze vende plaats. De internationale jury van auto- journalisten had dus niet al te veel punten over voor de mar kante middenklasser, die al sinds maart in Engeland rond rijdt maar pas kortgeleden de oversteek naar ons land maak te. In eigen land schijnt de waarde ring groter dan bij de jureren de autojournalisten, want in middels zijn er in de hypermo derne fabriek in Cowley (by Oxford) al meer dan 100.000 Maestro's gebouwd. De Aus- tin-Rover Groep ziet daardoor de toekomst zonnig in, mede omdat nu achter de schermen de laatste hand wordt gelegd aan de zogenaamde LM 11, de codenaam voor een grotere middenklasser, die in april zal uitkomen en volgens ingewij den duidelijk verwantschap zal tonen met de Austin Mae stro. Zoals gemeld wordt voor de bouw van die auto al perso neel aangetrokken. Net als de kleine Metro destijds is ook de Maestro een prestige object van de Britse auto-in dustrie, die de laatste jaren aan velerlei negatieve publiciteit ten onder dreigde te gaan. Want ook de Maestro moet bij dragen aan het nieuwe beeld, dat Austin Rover poogt op te bouwen: dat van een solide on derneming dat betrouwbare auto's bouwt met een duidelij ke eigen stijl en goede presta ties. Het schijnt aardig te lukken. Na jaren van vette verliezen speel de het Britse concern vorig jaar quitte en verwacht het spoedig winst, mede door de snelle uitbreiding van het as sortiment. Het vyf-jaren-plan gaat nu zijn vruchten afwer pen. In elk geval is de Maestro een op vallend gelijnde, royale voor wielaandrijver met de motor dwars voorin gemonteerd. Met veel glas, vijf deuren en veel ruimte binnenin. Dat laatste vooral door de ver naar de hoe ken toe geplaatste wielen. In Nederland zijn er zes versies uitgebracht. Met een 1,3 liter motor van 66 pk of met een 1,6 liter motor van 80 of 98 pk. De prijslijst begint bij 17 mille voor het lokkertje van de serie, de Maestro Special, een wat erg sober produkt. Ik had de normale 1,3 ter be schikking, die overigens al weer duizend gulden duurder is. Loopt ook niet over van lu xe, er kon niet eens klokje af. De wagen die mij ter beschik king stond was donkerblauw, erg aantrekkelijk. Althans van buiten, van binnen telde ik naast het zwart maar liefst vijf verschillende kleuren blauw. En dat is bepaald niet mooi. De stoelen zitten vry pover, de zittingen zijn erg kort, te kort eigenlijk. De vooral door middel van elek tronica opgepepte oude en ver trouwde 1,3 liter motor levert heel redelijke presaties. Pittig genoeg met een topsnelheid van ruim boven de 155 km per uur. Maar dat alles wel met een overmaat aan geluid. Te veel van het goede. Bij hoge snelhe den zelfs veel te veel. Het brandstofverbruik valt niet tegen voor een auto van zo'n postuur: 1 op IIV2 als slechtste score, 1 op 13 na een gunstiger route. Ik heb ook de top van de Mae- stro-serie_gereden. de MG 1600. Die is natuurlijk veel duurder in gebruik. Die is gemaakt voor de 'sportievere' rijders. Maar men behoeft dat sportie ve niet eens al të fel na te jagen om al beneden de 1 op 9 te ko men. Overigens, al zijn de contouren hetzelfde, het is wel een heel andere auto. Niet alleen omdat hij negen mille duurder is en prettig volgestopt zit met leuke luxe (zoals centrale vergrende ling, elektrisch bedienbare rui ten, veel betere kuipstoelen met lekker lange zittingen), maar ook door de minder weke vering, de wat minder vage be sturing en vooral door de venij nige 1600 cc motor, waarmee een top van om en nabij de 180 kilometer per uur is te halen. Een cijfer dat groot en groen heel duidelijk op het dashboard wordt geprojecteerd. Want een van de grootste attracties van deze MG 1600 is het elektroni sche 'feestje' op dat instrumen tenpaneel. Naast de sprekend groene cijfers (de snelheid) wordt het toerental in oplich tende streepjes weergegeven, evenals de nog overgebleven benzinevoorraad. Jammer dat de streepjes van die laatste me ter zo snel verdwijnen... Volkomen opgenomen in "de aan trekkelijke lay-out van het dashboard (waarin diverse praktische plekjes om klein spul op te bergen) is ook de tripcomputer, waarin de in middels overbekende gege vens over afstand, duur, benzi- negebruik, tijd en dergelijke te vinden zijn. Maar elke keer als men een knopje van die computer in drukt klinkt er ten overvloede nog een zachte vrouwenstem die herhaalt welke informatie men heeft gevraagd. Het is de zelfde elektronische stem die van onder het dashboard waar schuwt als men de gordel ver geet aan te doen, het licht laat branden, bijna zonder benzine zit en zulke dingen. Overigens, als men het gezel-, schap van deze praatgrage 'juf frouw' niet op prijs stelt kan men haar door middel van een knopje heel simpel de mond snoeren. Sommigen zullen dan de auto nog prettiger vinden. Het topmodel van Alfa Romeo (de Alfa 6) is vernieuwd. Technici van Alfa hebben met Bertonè' samengewerkt om de veranderingen aan de carrosserie tot stand te bren gen. De auto heeft een zes-cilinder motor (inhoud 2492 cc) met een Bosch L-jetronic inspuit- systeem. Daardoor werd het benzineverbruik aanmerke lijk gereduceerd, zonder dat de prestaties werden vermin derd. De standaarduitvoering van de Alfa 6 2,5 Quadrifoglio Oro - de duurste dus - omvat on der meer metallic lak, aircon ditioning en lichtmetalen wielen. Panthers 'Selles Auto's' in Genemuiden is sinds kort niet alleen dea ler van Austin en Nissan maar ook importeur van de exclusieve Panther sportau to's. De Panther-fabriek in Enge land is eigendom van de Ko reaanse Jindo Industries Group. De auto's worden ge deeltelijk in Korea gebouwd, de montage is in Engeland. Ford levert de motoren en de transmissies. Voor de vorig jaar geïntroduceerde Panther Kallista is dat standaard een 1,6 liter krachtbron, die de open aluminium-tweezitter (prijs 46.890) naar een snel heid van 160 km per uur kan stuwen. De editie met een 2,8 liter zescilinder motor met vijfversnellingsbak gaat heel wat harder, maar kost ook ne gen mille ADVERTENTIE V. Oldenbarneveltstraat 37 Leiden Tel. 071-154909 071-172679 Kritiek kerken op plan overheid De landelijke commissie het contact tussen Molukse en Nederlandse kerken is veront waardigd over het voornemen in de minderheden-nota om te komen tot een aanzienlijke ver mindering van de inspraakmo gelijkheden voor Molukkers. De Tweede Kamer zal deze nota op 9 februari behandelen. Volgens de commissie functio neert het inspraakorgaan goed en heeft het de sympathie en het vertrouwen van de Molukkers zelf. Afbraak daarvan kan hun wantrouwen jegens de Neder landse overheid versterken. "De wonden van het verleden gaan dan opnieuw schrijnen en de op bouw van betere verhoudingen wordt ondermijnd". De overheid wil inspraakorganen voor minderheden samenvoegen tot een adviesraad voor minder heidsgroepen. Volgens de Mo- luks-Nederlandse contactcom missie laadt zij daarmee de ver denking op zich, het eigenbelang bestuurlijke doelmatigheid na te jagen en het probleem van de verscheidenheid van minder heidsgroepen af te wentelen op de ruggen van de minderheden zelf. De commissie heeft grote bezwaren tegen het opleggen van een inspraakvorm waarom de minderheden zelf niet hebben gevraagd en die ook geen onder werp van beraad met de minder heden is geweest. De Molukkers, zegt de commissie in haar reactie, hebben als oud ste minderheidsgroep behoefte aan een eigen herkenbare in spraak. "Wij zijn bezorgd, dat de wortels van de inspraak, name lijk de communicatie met de ei gen gemeenschap, nu worden doorgezaagd". De commissie heeft de 35 plaatselij ke Moluks-Nederlandse contact groepen gevraagd, bij de bijzon dere commissie voor het minder hedenbeleid van de Tweede Ka mer eveneens te protesteren tegen dit overheidsplan. Eerste samenkomst in Stevenshof Zondagmorgen om 10 uur wordt in de Leidse nieuwbouw-wijk 'Stevenshof - tussen Vink en Haagsche Schouw - de eerste kerkelijke samenkomst gehou den. Plaats van samenkomst is het gebouwtje 'Dijkhof aan de Rijndijk, dat vroeger als kapel van de Voorschotense hervorm de gemeente dienst deed. In samenwerking met de Leidse Raad van Kerken en met hulp van de theologische faculteit van de Leidse universiteit hebben de hervormde gemeente en de gere formeerde kerk het initiatief ge nomen om in 'Stevenshof een eerste vorm van kerkelijk leven op gang te brengen. In de wekelijkse samenkomsten van januari gaan medewerkers voor die hun theologische studie vrijwel hebben voltooid en zich nu voorbereiden op hun kerke lijk examen. Zij doen in de nieu we wijk ook bezoekwerk. Op 26 januari wordt in 'Dijkhof een tweede ontmoetingsavond ge houden voor alle kerkelijk geïn teresseerden. Beroepen. Hervormde Kerk: aangenomen naar Jutrijp-Hom- merts J. Bakker Oldeboorn (her vormd-gereformeerd 'Samen op wee'). Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Nieuweroord (Dr.) M. Meijering Oosterbeek. Zaterdag 14 januari om 11 uur wordt mgr. H. J. A. Bomers geïn stalleerd als bisschop van Haar lem. Na zijn installatie zal de nieuwe bisschop dr. J. F. Les- crauwaet wijden tot hulpbis schop. Bij deze wijding zullen bisschop Bluyssen van Den Bosch en bisschop Ernst van Breda assisteren. Gevangenis Pastor Salvatore Bussu van Nuo- ro op Sardinië (Italië) heeft zijn taak als gevangenis-aalmoeze nier weer opgenomen. Kortgele den weigerde hij dienst uit pro test tegen 'onmenselijke toestan den' in de gevangenis daar, voor al in de afdeling waar terroristen zijn opgesloten. Zeven gevange nen waren in totale hongersta king gegaan. De Italiaanse minister van justitie heeft nu een in fasen verlopende verzachting van het gevangenis- regime aangekondigd. De zeven gevangenen zyn weer gaan eten. Bisschop Melis had hen opge zocht en hun bezworen, weer voedsel tot zich te nemen. De ge vangenen dankten de geestely- ken voor de moeite die zij zich voor de verbetering van hun si- tiatie hadden getroost. 'Schunnig'. Intolerantie, discri minatie en racisme tegenover et nische minderheden zijn de wei nig vleiende eigenschappen, die de anglicaanse bisschop van Lei- cester in Engeland, Richard Rutt, zijn parochianen toedicht. In zijn bisdomblad constateert Rutt, dat in geen enkel vertegen woordigend lichaam van het bis dom kleurlingen zitten. "Daaren tegen houden blanke kerkleden zich wel vaak op hooghartige of neerbuigende manier bezig met problemen van minderheden uit het buitenland". De bisschop vertelt van een gelovi ge uit het Caribisch gebied, die moest meemaken, dat een predi kant eerst handschoenen aan trok alvorens hem de hostie te geven. Rutt kan de houding van blanke kerkleden, zeker gezien de wereldwijde rol van de Angli caanse Kerk, met geen ander woord typeren dan met 'schun nig'. Tot aan de lippen In een oproep aan alle ambtsdra gers van de Britse kerken vraagt de kerkelijke actiegroep 'Church Action on Poverty', haar alle ge vallen van ziekte, ontbering en overlijden die een gevolg zijn van tekort aan brandstof te mel den. De actiegroep v/il dat aan de Britse regering doorgeven als be wijs dat vele Engelsen het water tot aan de lippen staat door de inflatie en het achterblijven van hun inkomen. Buiten politiek. De rooms-ka- tholieke geestelijken van Para guay (Zuid-Amerika) mogen niet naar politieke bijeenkomsten. Dat hebben de bisschoppen meegedeeld. Zy willen, dat het verbod op politieke activiteiten voor bisschoppen en priesters streng wordt nageleefd. Paraguay heeft sinds 1954 een ge- neraalsbewind. Kortgeleden be schuldigde de regeringskrant en kele bisschoppen van activitei ten, "die niets met het christen dom te maken hebben". Islam. Kerkelyke leiders in Soe dan (Noordoost-Afrika) zijn on gerust over de toenemende 'isla misering' van het land. Vooral keren zij zich tegen de aanvaar ding van de islamitische wetge ving als rechtssysteem voor heel Soedan. Die ontwikkeling zal, volgens de kerkleiders, de indivi duele mensenrechten ondermij nen, omdat de gelijkheid voor de wet van christenen en moslims wordt uitgewist.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14