„Het gaat nu pas gemakkelijk Hachmang stapt op Leiden gaat af tegen Le Mans Us veel te dun Haarlemse basketbalweek Hockeyteam onges ïslag en Trainer nationale volleybalploeg Hoofdrol Vanenburg Spaanse supporters bij de neus genomen Ria Visser in Nederland van aparte klasse Rus duikt onder de veertien minuten DONDERDAG 29 DECEMBER 1983 HAARLEM - Elmex Leiden lijkt de play-offs van het basketbaltoernooi in Haarlem te gaan missen. Na de ne derlaag tegen Chicago werd er nu ook zeer verrassend van het nog puntloze Le Mans verloren. De Fransen had den totaal geen moeite met Leiden en het werd dan ook een beschamende 62-85 nederlaag. Het verschil had nog veel groter kunnen zijn als coach Kenny Grant niet al na tien minuten in de tweede helft met de applauswissels voor zijn sterspelers was begon nen; de stand was toen reeds 39—65. BARCELONA (ANP) - Het Ne derlandse herenzaalhockeyteam is tijdens het internationale toer nooi in Barcelona na vier wed strijden nog ongeslagen. Slechts tegen Braunschweig moest een punt worden afgestaan: 6-6. Na de overwinning van dinsdag op een Catalaanse selectie volgden gisteren nog grote zeges op Tul- sehill uit Engeland (22-1 na een ruststand van 14-0) en een Euro pese selectie (12-2 na 7-2 bij rust). Ook Braunschweig heeft na vier wedstrijden zeven pun ten, maar een slechter doelsaldo. Bijzonder spannend was het tegen Braunschweig. Vrijwel voortdu rend keek Oranje tegen een klei ne achterstand aan. Drie minu ten voor het einde maakte Van Grimbergen er 5-5 van. Met nog slechts één minuut te spelen werd het 6-5 voor de Westduit sers, die dertig seconden voor het einde toch nog een treffer van Van der Meulen moesten toestaan. Nederland speelt vandaag op de slotdag nog wedstrijden tegen EUR uit Italië, Amiens en Atleti- co Terassa. In de eerste minuten wees niets op zón afgang. Tot 18-18 was er re delijk evenwicht, maar toen plaatste Grant zijn mannen in een 3-2 zone-verdediging en liep Leiden zich volkomen vast. Het had totaal geen antwoord op de felle verdediging van de Fran sen en Le Mans zelf liep soepel scorend langzaam weg: 19-29. Harrewijn vluchtte in een ti me-out, wisselde Wiel, Kragt- wijk, Cox en zelfs Hagens werd naar de bank gehaald, het hielp allemaal geen zier. Stand: 1. Haaksbergen 3 gespeeld, 6 punten; 2. Le Mans 3-4; 3. Hapoel Ramat Gan 2-2; 4. Chicago 2-2; 5. Leiden 2-0. Le Mans was niet te stuiten en met een snoeiharde dunk bepaalde Tom Schleffler de ruststand op 23-38. Na de pauze had Harre- wijn de compleet van schot zijn de Randy Wiel buiten de basis gelaten en mocht Jim van Dam proberen de zóne van de Fransen aan flarden te schieten. Ook Van Dam miste de zuiverheid, even als Hagens en Cox. Ook onder de borden was het huilen met de pet op. Beek en Kragtwijk werden in de rebound volkomen .overklast door Schleffler en Wymbs. Leiden probeerde te redden wat er te redden viel en vluchtte in een zone. .Wymbs en Eric Beugnot lieten Leiden toen zien hoe je een zone kapot speelt en in een mum APELDOORN (ANP) - Met onmiddellijke ingang heeft Rob Hachmang ontslag geno men als trainer-coach van de Nederlandse herenvolleybalploeg. Hachmang zegt de taak van bondsoefenmeester niet meer met zijn dagelijkse werkzaamheden te kunnen com bineren. De leraar lichamelijke opvoeding heeft het bestuur van de Neder landse Volleybal Bond (Nevobo) schriftelijk van zijn besluit in kennis gesteld. Tijdens een pers conferentie in Apeldoorn, maak te Fred Drubbel, de voorzitter van de Kommissie Nationale Top (KNT) van de Nevobo, de beslissing wereldkundig. De stap van Hachmang komt voor iedereen als een verrassing. Het lag in de bedoeling dat Hach mang de Nederlandse heren- ploeg zou leiden naar het toer nooi om het Europees kampioen schap, dat in 1985 in Nederland wordt gehouden. Voor de voor bereiding op die titelstrijd is on langs een ambitieus programma AMSTERDAM (ANP) - Op de tweede dag van het KNVB- zaalvoetbaltoernooi heeft Ajax een overwinning behaald op het Nederlands zaalvoetbalteam: 6-5. Die ploeg maak te wat goed door vervolgens Haarlem met 4-3 te verslaan. In de openingswedstrijd van de avond had Haarlem PEC met 7-3 een nederlaag toegebracht. van tijd was het 39-65. Toen vond coach Grant dat de kwel ling voor het stuntelende Leiden lang genoeg had geduurd en wis selde zijn vedettes. In het begin had Leiden zelfs met deze wissel spelers moeite en liep Le Mans nog door tot 48-81. Toen echter de complete basis van Le Mans glimlachend naast Grant zat mocht Leiden iets terug doen. Het werd 62-85 en onder een fluitconcert zocht Leiden de kleedkamer op. Morgen om tien staat er een trai ning op het programma, want over een week wachten de twee confrontaties met Nashua Den Bosch; en dan zal er toch echt uit een ander vaatje getapt moeten worden. Haaksbergen staat onverwacht met drie overwinningen boven aan. Het bepaald niet kinderach tige Hapoel Ramat Gan werd in een spannende en spectaculaire wedstrijd met 84-80 verslagen. WILL MOERER Gerald Vanenburg was de speler van de avond. Keer op keer kreeg de Ajax-aanvaller de ruim tweeduizend kijkers in de Am sterdamse sporthal Zuid met zijn indrukwekkende balvaardigheid op de banken. Zelf scoorde de in ternational één keer. Edo Ophof kwam tot drie doelpunten. Het Nederlands zaalvoetbalteam staat onder leiding van Bert Theunissen. Naast Vanenburg speelde Piet Schrijvers een vooraanstaande rol. Ondanks het feit dat de PEC- doelman zeven keer werd gepas- serd, bleek hij in de hoofdstad nog weinig aan populariteit te hebben ingeboet. De uitslagen van gisteren zijn: Haarlem-PEC Zwolle 7-3 (1-2). Doelpunten Haarlem: Balm 2, Keur, Kleton, Nijholt, Verschoor en Van der Waard. PEC; IJzer man, Van Roon en Rep. Ajax-Nederland 6-5 (6-2). Doelpun ten Ajax: Ophof 3, Koeman, Van enburg. Schoenaker. Nederland: Bastiaans (2), Hermans, Kiers, Neeskens. Nederland-Haarlem 4-3 (2-2). Ne derland: Kiers (2), Hermans, Dragsma. Haarlem: Keur (2) en Leijsner. opgesteld. Dat staat nu op losse schroeven. Jurriaan Kooien, de assistent van Hachmang, zal voorlopig het werk van de trai ner-coach overnemen. "Ik am bieer die baan niet", verklaarde Kooien gisteren. "Ik zou zelf ook over de rooie gaan". Thuis in Vught voerde Hachmang uitsluitend persoonlijke redenen aan voor zijn besluit op te stap pen. "Niet de omstandigheden binnen de Nevobo, maar privé- omstandigheden hebben mij ge noodzaakt verder van deze taak af te zien. Het is moeilijk voor mij daar op in te gaan. Noem het maar het Hans-Kraayeffect". Hachmang gaf er de voorkeur aan zijn ontslag ruim anderhalf jaar voor de Eurpese titelstrijd in te dienen. "Ik begrijp dat het voor de spelers een klap moet zijn. Toch is het beter nu op te stap pen dan een jaar later als de voor bereiding op het Europees kam pioenschap in volle gang is. Een beslissing als deze neem je niet zomaar. Ik heb het al langer over wogen. Nu alle zaken waar het de voorbereiding op financieel ge bied betreft, geregeld zijn, heb ik de knoop doorgehakt". MADRID (DPA) - Talrijke Spaanse voetbalfans lazen gis teren met ontzetting op de sportpagina's van hun kran ten dat de wedstrijd Spanje-Malta, vorige week woens dag in 12-1 geëindigd, overgespeeld moet worden. GRONINGEN (GPD) - Schaatsliefhebbers hoeven er bij het Nederlands kampioenschap in Groningen niet op te rekenen, dat het damestoernooi net zo'n adembenemend slot krijgt als de titelstrijd van vorig seizoen in Deventer. Het gemak, waarmee Ria Visser tot dusverre wedstrijden naar haar hand heeft gezet, sluit dat bij voorbaat uit. snelle sprint in de benen zou krij gen. „Het verbaast met zelf nog het meest, dat ik dit jaar zo hard ga op de sprint, hoewel ik na tuurlijk op de specialisten be hoorlijk toegeef. Het betekent al leen, dat ik niet na de eerste af stand meteen op een hopeloze 2 a 3 seconden sta". De 22-jarige rijdster uit Almere-ha- ven moest een kleine twaalf maanden geleden in een onder ling dual al haar reserves aan spreken om Ina Steenbruggen van het lijf te houden. Een derge lijke tweestrijd is de komende dagen in Groningen niet te ver wachten en daarom is eigenlijk alleen de vraag interessant, wie de plaatsen twee tot en met vier gaan bezetten. Vissers terugkeer aan de top, die zich vorig seizoen al aftekende, heeft alles te maken met de vier jarige cyclus, die Olympische Spelen heet. In 1980, op 18-jarige leeftijd, werd ze voor het eerst nationaal kampioene, scoorde bij het wereldkampioenschap voor junioren een derde plek en greep achter Annie Borckink het zilver op de 1500 meter in Lake Placid. Er leek een grote toekomst voor haar weggelegd, maar in de twee post-olympische seizoenen ging juist van alles mis. „Er gebeur den na Lake Placid allerlei din gen met mij, die ik niet goed heb verwerkt", aldus Visser, die an derhalfjaar geleden al haar moed bijeen raapte en terugkeerde in de kernploeg, na een seizoen so liste te zijn geweest. Verrassing Voorspelling GRONINGEN (ANP) - Sinds 1920 was het de dag vóór de Nederlandse schaatskam pioenschappen niet zo warm als gisteren in Groningen. Tien graden boven nul en een windkracht van tien meter per seconde. Daar was geen "ijs-maken" tegen. De ijs baan in het naburige Assen werd voor de plezierschaat- sers gesloten. Groningen bleef vanwege de nationale wintersportbelangen open. Met inspanning van alle krach ten werd een hobbelig ijs- laagje van 2,5 centimeter in stand gehouden in de hoop op beter weer. Een ijslaag van vier tot vijf centimeter is normaal. De voorspelling luidde, dat de wind in kracht zou afnemen. De hoop op (na tionale) toptijden hebben de Groningse organisatoren in de periode dat Sowjets onder ideale omstandigheden op Medeo naar superrecords glijden lang laten varen. In een babbeltje vooraf hoop ten de trainers Henk Boer en Tjaart Kloosterboer bij deze kampioenschappen in Gro ningen de ploegen te kunnen samenstellen voor de Euro pese kampioenschappen, die in januari in Larvik (heren) en Alma Ata (dames) worden gehouden en de ploeg voor Serajewo. Met nadruk stel den zij dat de beleidsgroep training verantwoordelijk is en niet het inmiddels van ge zicht veranderde bestuur van de KNSB. Onder het motto „het plezier staat voorop, we zien wel hoever we komen", won ze een jaar geleden tot ieders verrassing in Deventer haar tweede nationale plak. In ternationaal moest ze weliswaar met plaatsen in de grauwe mid denmoot (twaalfde op het EK, negende op het WK) genoegen nemen, maar dat ze meer in haar mars had, bewezen haar goede tijden tijdens de Gouden Schaats in Inzeil aan het slot van het sei- Ria Visser besloot aan het begin van dit olympisch jaar alles op al les te zetten. „Ik heb nu veel har der getraind dan vorig seizoen. Met het oog op de Olympische Spelen wil ik er uithalen, wat er in zit. Ik heb gemiddeld vier uur per dag getraind. Dat is het maxi male voor mij. Ik kan best zes of zeven uur per dag trainen, zoals in het Oostblok, maar dat heeft een averechtse uitwerking op mij". Tijdens de IJssel Cup begin deze maand en wedstrijden in Inzeil twee weken terug werd Vissers trainingsarbeid vertaald in veel belovende tijden. In Inzeil scherpte ze haar Nederlands re cord op de 1500 meter aan tot 2.07.06 - achter Karin Enke's we reldrecord van 2.03.40, de tweede wereldtijd van dit seizoen - ter wijl ze op de sprint bijna een se conde van haar persoonlijke top tijd afhaalde. Vooral haar optre den op de 500 meter mag verbluf fend worden genoemd, aange zien Ria Visser er zich bij had neergelegd, dat ze nimmer een Omdat ze nog geen internationale concurrente van formaat is te gengekomen, durft Ria Visser geen voorspelling te doen over haar resultaten op de komende grote toernooien. Afgaande op haar tijden in het vorig seizoen en haar puntentotaal tijdens het wereldkampioenschap in Karl Marxstadt in februari van dit jaar zit een plaats bij de top-vijf er in. Visser: „Het is op dit moment niet te peilen, waar ik internatio naal sta. Mijn tijden zijn tot nog toe natuurlijk van een goed ge halte geweest, maar in het bui tenland wordt ook hard gereden. Kijk maar naar Enke met haar 2.03.4 op de 1500 meter. Daar ko men wij lang niet aan". In overleg met Kloosterboer zal Ria Visser na het Nederlands kampioenschap besluiten of ze medio januari afreist naar Alma Ata, waar het Europees kam pioenschap wordt afgewerkt. Aangezien de lange reis naar en het verblijf in het diepe zuiden van de Sowjet-Unie niet bevor derlijk is voor de vorm, wil Kloosterboer twee toppers thuis laten, zodat deze zich rustig kun nen voorbereiden op het wereld kampioenschap in Deventer en de Olympische Spelen. Kwestie Ria Visser: „Wij hebben het er in Inzeil zijdelings over gehad en afgesproken dat we de kwestie na Groningen aan de orde stel len. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik niet zo nodig naar Alma Ata hoef. Laat mij maar rustig thuis. Bij de Ria Visser: "Het is niet te peilen afweging speelt een rol, wat "het alternatief is voor de thuisblij vers. Het mooist zou dan zijn, als er ergens een trainingskamp wordt georganiseerd". De uitslagen die ze zal maken tij dens de Spelen, zullen bepalend zijn voor de voortzetting van haar schaatscarrière. Ria Visser, die haar vleugels in de komende jaren wil uitslaan in de PR-bran- che, daarover: „Ik heb altijd ge roepen dat ik na Serajewo zou stoppen, maar ik weet dat nu niet meer zo zeker. Het gaat nu eigen lijk pas gemakkelijk en dan is het wellicht zonde om al op 22- jarige leeftijd met schaatsen te stoppen. Het zou dus best eens kunnen, dat ik doorga. De resul taten in de komende twee maan den zullen dat gaan bepalen". ALMA ATA (AFP/ANP) - Igor Malkov uit de Sowjet-Unie is gisteren de eerste schaatser ge worden die de 10.000 meter af legde in minder dan veertien minuten. Tijdens de nationale wedstrijden op de wonderhaan in Alma Ata kwam Malkov, ju niorenkampioen van de Sowjet- Unie, uit op de onwaarschijn lijk snelle tijd van 13 minuten en 54,81 seconden. Daarmee bleef Malkov, die zijn persoonlijke record van negen maanden geleden met bijna een minuut verbeterde, 28,78 secon den onder het huidige wereldre cord, dat de Zweed Tomas Gus- tafson op 31 januari tijdens het wereldkampioenschap in Oslo vestigde. Malkov was niet de enige Sowjet- schaatser, die onder het wereld record van Gustafson, dat ove rigens gereden werd op een laaglandbaan, dook. Ook And- rej Bobrov, de juniorenwereld kampioen die dinsdag het we reldrecord op de 1500 meter scherper stelde, en Dimitri Botsjkarev kwamen met res pectievelijk 14.05,91 en 14.12,81 tot supertijden. Het is overigens onzeker of de we reldrecords op de medeobaan erkend zullen worden door de internationale schaatsunie (ISU). De wedstrijden moeten daarvor officieel zijn aange meld en een internationaal ka rakter hebben. De geschrokken lezers haalden echter opgelucht adem toen ze zich realiseerden dat de kalender als datum 28 december aangaf. Deze dag staat in Spanje bekend als de "dag der onnozelen" en is te vergelijken met 1 april in Ne derland, als de draak wordt ge stoken met goedgelovigen. Bij bondsofficials, op kranten- redacties en de kantoren van de radio stonden de telefoons roodgloeiend. In een radio-uit zending was de grap overigens nog wat aangedikt door melding te maken van dolgelukkige Ne derlandse voetballiefhebbers, die nu nog een kans zouden zien voor het Nederlands elftal om zich toch te plaatsen voor de eindronde om het Europees kampioenschap. De verontrust reagerende Spanjaarden waren snel van hun "boze droom" ver lost toen zij te horen kregen dat zij het slachtoffer waren gewor den van een grap. Happel Ernst Happel, de trainer van Ham burger SV de Europese beker houder bij de landskampioenen, zal Erich Hof, de bondscoach van de Oostenrijkse voetbal bond, adviseren bij de kwalifica tiewedstrijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1986. In de groep met Oostenrijk spelen Nederland, Hongarije en Cyprus. In Oostenrijk wil men gebruik ma ken van de kennis die Happel van het Nederlandse voetbal heeft. De Oostenrijker heeft ja ren in Nederland gewerkt als trainer van FC Den Haag en Feyenoord. Bovendien was Hap pel in 1978 in Argentinië, bij het wereldkampioenschap waar Ne derland als tweede eindigde, coach van Oranje.. Volgens Hof, die na een gesprek met Happel de toezegging kreeg dat hij zal adviseren, is de kennis van Happel voor hem onmisbaar. DEN HAAG (ANP) - Géén van de deelnemers heeft alle getallen, die waren gevallen in lotto 51, goed geraden. Drie deelnemers moeten de tweede prijs delen. Zij ontvangen ieder een bruto be drag van 100.000 gulden. De enige winnaar van de eerste prijs in toto 51 werd bruto ruim 29.000 gulden rijker. Toto-gelijk 51 leverde geen winnaars op van de eerste en tweede prijs. De veertig winnaars van de derde prijs moeten zich tevreden stel len met ieder 102 gulden. Eén deelnamer had de zes cijfers van het cijferspel goed en ontvangt bruto 100.000 gulden. De uitslagen zijn: Lotto 51: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 3 winnaars, die ieder bruto 100.000,— ontvangen. Derde prijs: 79 winnaars, die ieder bruto 4167,40 ontvangen. Vierde prijs: 4456 winnaars, uitke ring 73,80. Vijfde prijs: 80.959 winnaars, uitke ring 5,-. Toto 51: Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto 29.179,20 ontvangt. Tweede prijs: 16 winnaars, die ie der bruto 1215,80 ontvangen. Derde prijs: 188 winnaars, uitke- Mjr-258 ring

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9