Korter werken: niet meer banen C PTT vernieuwt telefoongids Goedmakertje NS trekt veel publiek Kort zakelijk Marktberichten Conclusie uit enquête ministerie Chemische industrie komt crisis te boven Dagbladen kampen met daling van de oplage VS sluiten grens voor vlees Koffie en thee duurder Steeds minder Nederlanders met vakantie Beurs Amsterdam DONDERDAG 29 DECEMBER 1983 Economie V Postgiro Enkele tarieven van de Postgiro voor handelingen via de postlo- ketten worden met ingang van het nieuwe jaar verhoogd. De PTT heeft dit gisteren meege deeld. Het girostortingsrecht wordt twee gulden (was 1,75 gul den), stortingen op eigen reke ning blijven gratis. Het recht voor een verzamelche- que stijgt met een kwartje tot 2,50 gulden. Het recht voor een zichtcheque wordt 2,25 gulden (was twee gulden) en het recht voor binnenlandse postwissels wordt 4,50 gulden (was 4 gulden). Deze tariefsverhogingen houden volgens de PTT verband met ge stegen loket- en andere kosten. Ook de financiële positie van de Postgiro speelde een rol. De PTT wijst er overigens op, dat boven genoemde handelingen ook gi raal, maar zonder kosten kunnen worden afgewikkeld. Rijnmond Het openbaar lichaam Rijnmond heeft vor 1984 ongeveer twee miljoen gulden beschikbaar ge steld om acht bedrijven, die in de woonomgeving overlast veroor zaken, naar industrieterreinen te verplaatsen. De gemeenten Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen, Spijkenisse en Ridderkerk voe ren op dit moment onderhande lingen met enkele bedrijven over zo'n verhuizing op vrijwillige ba- De bedrijven in kwestie zijn klein. Ze hinderen met lawaai, stof, ontploffingsgevaar of verkeers overlast. Door ze financieel be hulpzaam te zijn bij het verplaat sen naar terreinen waar geen wo ningen in de onmiddellijke om geving staan, hoopt Rijnmond het leefklimaat in een aantal woonwijken te verbeteren. Luchtvracht De Nederlandse Vereniging voor Luchttransport NWL (waarin onder meer luchtvrachtexpedi teurs en loodsafhandelaars sa menwerken) verwacht dat 1984 een goed jaar voor de Nederland se luchtvrachtindustrie zal wor den. Dit geldt zowel voor Schip hol als voor de vliegvelden van Maastricht, Twente en Rotter dam. Bepalend voor de definitie ve uitkomsten van volgend jaar zullen met name de valutaver houdingen en de beschikbaar heid van voldoende vrachtcapa citeit in de vliegtuigen zijn. Door de enorme toeneming van het vrachtaanbod in de laatste maanden van 1983 is er naar om zet voor het afgelopen jaar spra ke van een bevredigend resul taat. De NWL verwacht, dat voor de uitgaande luchtvracht zendingen voor het eerst de aan de luchtvaartmaatschappijen be taalde vrachtpenningen de 400 miljoen-grens ruimschoots zul len overschrijden. Ondanks de sterke groei in de laatste jaren blijft er voor de luchtvrachtagen ten echter nog steeds sprake van een grote druk op de winstmar ges. Olie Ecuador, de kleinste olieproducent van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen), ver laagt de prijs van olie die het uit hoofde van langlopende contrac ten exporteert op 1 januari van 28,20 tot 27,50 dollar per vat van 159 liter, zo is gisteren in Quito meegedeeld. De olieproduktie van het Zuidame- rikaanse land bedraagt ongeveer 240.000 vaten per dag. Daarvan exporteert het 91.000 vaten per dag volgens contracten met afne mers in de Verenigde Staten, Oostenrijk, Taiwan en Zuid-Ko- rea. De vraag is de laatste tijd af genomen en de afnemers drin gen al geruime tijd op een prijs verlaging aan. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Van 28 december. Boerekool 1,24, waspeen AI per kist 14,40-17,50. All 3,50-14,00, BI 9,80-22,50, Cl 12,20-13,40, CII 6,30-12,30. Breekpeen CII per kist 9,60, prei All per kg. 0.56-0.88. Bil 0,34. DEN HAAG (ANP) - Afspraken over arbeidsduurverkorting voor 1983 en 1984 leiden slechts tot behoud van werk en niet tot of nauwelijks tot extra banen. Dit blijkt uit een onderzoek van de dienst collectieve arbeidsvoorwaarden van het ministerie van sociale zkaen en werkgelegenheid. De dienst heeft een telefonische enquête gehouden onder partijen die betrokken zijn bij bedrijfstak-cao's met vijfduizend of meer werknemers. De afgesproken arbeidsduurver- korting varieert in de 42 onder zochte cao's voor 1983 van 0,68 procent tot 2,7 procent en voor 1984 van 0,68 tot vijf procent. Zou een verdergaande arbeids duurverkorting worden doorge voerd, bijvoorbeeld naar 10 12 procent in 1986 of 1987 dan zou dat wel leiden tot het ontstaan van nieuwe banen, aldus de on derzoekers. DEN HAAG (ANP) - De chemische industrie was in 1983 de eerste be drijfstak, die de economische crisis te boven kwam. De omzet steeg dit jaar met 10 procent tot 37 miljard gulden. Ook de investeringen waren 2 miljard gulden hoger. De chemische industrie exporteert meer dan 90 procent van de omzet. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de Vereniging van de Nederlandse chemische industrie (VNCI) in het jongste nummer van het vakblad van deze organisatie. Voor 1984 verwacht de VNCI-voorzitter Van der Werf een omzetstijging van twee procent in deze bedrijfstak. Van der Werf schrijft de goede resultaten toe aan de algemene opleving van de economie in de westerse landen en aan de dure dollar, waardoor beter met Amerika kan worden geconcurreerd. Niettemin meent Van der Werf, dat de sanering van de Westeuropese petrochemische industrie ondanks alles moet worden voortgezet. Hij wijst er tenslotte op, dat de chemische industrie de laatste tien jaar ruim een miljard gulden heeft besteeds aan maatregelen ter bescher ming van het milieu. Dit jaar werd 200 miljoen voor dit doel uitgegeven. AMSTERDAM (ANP) - De oplage van dagbladen is dit jaar vergeleken met 1982 op jaarbasis gedaald met 0,7 procent. In de drie grote steden (Amsterdam. Rotterdam en Den Haag) is de daling het sterkst, terwijl deze in de drie noordelijke" provincies het geringst is. In de zuidelijke IJsselmeerpolders is de oplage gestegen met ruim 26 procent. Deze groei hangt samen met de sterke groei van het aantal gezinnen in dit gebied. Een en ander is bekend gemaakt in de zojuist verschenen publi- katie "dagbladen oplagespecificaties, september 1983" van het Cen traal Bureau voor de Courantenpubliciteit van de Nederlandse Dag bladpers (Cebuco). De totale betaalde oplage van de in ons land verspreide dagbladen be- daagt 4.465.477. Deze oplage bestaat voor 88 procent uit abonnementen en voor 12 procent uit exemplaren die via de losse verkoop worden gedistribueerd. Het Cebuco heeft ook berekend dat 87 dagbladen per 100 gezinnen wor den verspreid. Een onderzoek in dit voorjaar heeft echter uitgewezen dat 16 procent van de betaalde oplage dagelijks aan een ander gezin wordt doorgegeven, zodat niet 87 maar 101 dagbladen per honderd gezinnen dagelijks ciruleren. Dit doorgeven komt het sterkst voor in de drie noordelijke provincies en het minst in genoemde drie grote steden, aldus het Cebuco. In 1982 hadden de dagbladen voor het eerst sinds jaren te kampen met een oplagedaling. In de jaren die daaraan voorafgingen steeg de oplage met gemiddeld zo'n 1,5 procent per jaar. Volgens Cebuco lijdt het geen twijfel dat de huidige oplage-ontwikkeling samenhangt met de econo mische situatie. Zo wijst een in opdracht van Cebuco uitgevoerd Nipo- onderzoek uit dat er een samenhang is tussen het vertrouwen dat de consument in de economsiche ontwikkeling en de eigen financiële si tuatie heeft en de oplage-ontwikkeling van de dagbladen, aldus het bureau. Op grond van dat onderzoek valt volgens Cebuco te verwach ten dat de oplage van de dagbladen in 1984 zal stabiliseren. WASHINGTON (Rtr-UPI) - Vanaf 1 januari mogen veertien landen, waaronder vijf uit het Caribische gebied waaraan president Rea gan kortgeleden handelsconces sies heeft verleend, de Verenigde Staten geen vlees meer leveren. Het verbod wordt opgeheven als die landen overgaan op eenzelf de keuringsmethode als die de VS hanteren, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van landbouw en veeteelt bekendgemaakt. De veertien landen zijn België, Volgens de onderzoekers is de ra ming van het Centraal Planbu reau (dit jaar nog geen herbezet ting en volgend jaar 25 procent van de ingeleverde arbeidstijd omgezet in nieuwe banen) te op timistisch geweest. In vrijwel alle van de 92 grote cao's in ons land. waaronder 1.860.000 werknemers vallen zijn arbeids- duurverkortende maatregelen vastgelegd. In de meeste geval len is de arbeidsduurverkorting gerealiseerd in roostervrije tijd. In slechts vier van de 92 cao's zijn er afspraken gemaakt over een mogelijke arbeidstijdverkor ting van 10 procent in 1986 of in 1987 De dienst collectieve arbeidsvoor waarden van het ministerie heeft voor haar onderzoek 42 bedrijfs tak-cao's onderzocht die betrek king hebben op 1,4 miljoen werknemers. Met uitzondering van twee gevallen verwachten de bij die cao's betrokken partijen voor de jaren 1983 en 1984 geen oi vrijwel geen herbezetting van de vrijgekomen arbeidstijd. Als belangrijkste oorzaak voor het feit dat er geen of slechts een zeer geringe herbezetting zal plaatshebben in die jaren geven de betrokkenen aan: overcapaci teit in bedrijf of bedrijfstak, orga- - nisatorische problemen en de slechte positie van bedrijven of bedrijfstakken. AMSTERDAM (ANP) - Koffie en thee worden maandag 2 ja nuari fors duurder. De prijs voor een pak koffie van 250 gram gaat met zesentwintig cent omhoog en thee wordt achttien cent per pakje van 100 gram en veertien cent per 20 zakjes duurder. Voor op- loskoffie varieert de prijsver hoging van tien tot zestien cent per 50 gram, zo heeft de Vereniging van Nederlandse Koffïebranders en Theepak kers bekendgemaakt. De prijsverhogingen zijn het gevolg van hogere prijzen op de wereldmarkt en de verho ging van de btw. De koffieprijs steeg in de twee de helft van dit jaar drie maal achter elkaar met in totaal achtentwintig cent per half pond en thee werd in totaal achttien cent per ons duur der. Frankrijk, Ierland, Zwitserland, Zweden, Finland, Roemenië, Mexico, Nicaragua, Honduras, Panama, Haiti, El Salvador en de Dominicaanse Republiek. In juli van dit jaar lieten de Verenigde Staten 23 landen weten dat ze geen vlees meer zouden mogen leveren als ze hun keuringsme thoden niet zouden aanpassen. Van die landen zijn er negen, waaronder Nederland, aan de Amerikaanse verlangens tege moetgekomen. UTRECHT (GPD) - Het goedkope reizen per spoor doet het goed, bij het gratis museum bezoeken loopt het storm. De NS meldde gisteren, dat op verschillende plaatsen het reizigersaanbod is verdubbeld. „In Maastricht stonden op een ge geven moment zulke lange rijen voor de loketten, dat de mensen is aangeraden in de trein zelf een kaartje te kopen. De drukte kon tijdens de ochtendspits niet ver werkt worden". Dat meldt de persdienst van de NS op de eerste dag, dat de NS als 'goedmakertje' de reislustigen voor de halve prijs rijdt op enke le reizen en op dagretours veertig procent korting geeft. Vandaag is de laatste dag van dit voordeel- tarief. DEN HAAG (GPD) - De telefoon- gids-nieuwe-stijl is door grotere letters en cijfers en minder ko lommen per bladzijde (drie in plaats van vier) beter leesbaar. De PTT kon gisteren de eerste gids-nieuwe-styl laten zien. Het is de gids voor het district Hen gelo. Voor andere districten is de verschijning verspreid over 1984. De PTT heeft in de nieuwe gidsen vooral geprobeerd de leesbaar heid te vergroten. Op de huidige gidsen was veel kritiek juist op dat punt. De indeling van de gids is voor het laatst in 1977 gewij zigd. Die wijziging was toen zeer radicaal. In samenwerking met het ontwerpbureau Total Design werd het gebruikte letter- en cij- fertype veranderd en verkleind, de kolommen werden smaller, hoofdletters verdwenen en de in deling van de namen ging voor taan op straatnaam in plaats van op voorletters. De kritiek was destijds enorm groot en richtte zich behalve op de vormgeving vooral op de lees baarheid. Het streven van de PTT destijds om papier te sparen via de kleinere compacte opsom ming van namen en nummers, zou vooral bejaarden en slecht zienden moeite hebben gegeven Al een jaar na het uitkomen van de nieuwe versie besloot de PTT grafisch onderzoek uit te laten voeren naar verbeteringen. De nieuwe gidsen zijn het resultaat daarvan. Tegelijk met de poging de leesbaarheid te vergroten, zijn een aantal andere belangrijke wijzigingen doorgevoerd. Voorheen ging de PTT uit van een gids per district. De 26 districten zijn wel gehandhaafd door de te lefoondienst. De gidsindeling is onafhankelijk daarvan over vijf tig regio's uitgesmeerd. De boe ken zijn daardoor dunner. Die nieuwe indeling was nodig om dat het aantal abbonees zo sterk groeide dat de boeken onhan teerbaar dik dreigden te worden De indeling van de vijftig regio's is technisch bepaald, maar men heeft sterk rekening gehouden met de wensen en opmerkingen van de abonnees, consumenten organisaties en de gemeenten. Geprobeerd is de regio's zo af te grenzen dat de abonnees binnen zo'n gebied die op allerlei maat schappelijke terreinen op elkaar zijn ingesteld, elkaar ook precies in hun eigen streekgids terug kunnen vinden. Elke telefoonabonnee krijgt zoals gebruikelijk een gratis gids waarin hij zelf staat vermeld. Een tweede gids van een aangren zend gebied kan ook gratis ver kregen worden. Extra gidsen zijn tegen betaling verkrijgbaar. DEN HAAG (ANP) - In het afgelo pen jaar zijn weer minder Neder landers met vakantie geweest. Vooral bij de buitenlandse vakanties is er sprake van een te ruggang. Bovendien gingen de Nederlanders nog nooit zo kort met vakantie als in het vakantie jaar 1983 (van oktober 1982 tot oktober 1983). Dit blijkt uit de re sultaten van een vakantie-onder zoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek onlangs heeft gehouden en waarvan de resulta ten gisteren zijn gepubliceerd. Uit de onderzoekscijfers blijkt dat in het vakantiejaar 1983 8,1 mil joen Nederlanders met vakantie gingen. In 1982 waren dat er nog 8,3 miljoenen in 1981 8,6 miljoen. Het totaal aantal vakanties daal de voor het eerst sinds 1966 van 11,9 miljoen in 1982 naar 11,3 mil joen in 1983. De gemiddelde vakantieduur bedroeg 14,4 da gen. Volgens de onderzoekers is de da ling van het aantal vakanties met vijf procent ten opzichte van 1982 hoofdzakelijk een gevolg van het feit dat het aantal buiten landse zomervakanties met bijna tien procent afnam tot 4,5 mil- joen. In Nederland werden - net als in 1982 - 4,5 miljoen vakanties in de zomerperiode doorge bracht. De aantallen binnenland se wintervakanties (0,8 miljoen) en de buitenlandse wintervakan ties (1,5 miljoen) zijn sedert 1980 vrijwel ongewijzigd, aldus het CBS. De laatste drie jaar is het aantal wintersportvakanties (670.000) stabiel, maar een toenemend aantal vakantiegangers neemt actief deel aan skiën, langlaufen en dergelijke (in 1982/83 was dat 92 procent). Gebleken is, aldus het CBS, dat Oostenrijk zijn vooraanstaande positie als win- tervakantieland aanzienlijk heeft versterkt. De toename van 105.000 vakanties tot 490.000 lijkt geheel ten koste te zijn gegaan van Duitsland en Zwitserland. In de zomer van 1983 hebben de badplaatsen aan de Noordzee een record-aantal Nederlandse vakantiegangers getrokken 700.000. Op de tweede plaats kwamen Veluwe en Veluwerand met 560.000 vakanties. In verge lijking met 1982 is het gebruik van de auto voor de binnenland se vakantiebestemming gelijk gebleven (80 procent). Het ge bruik van het openbaar vervoer voor die vakanties daalde van ze ven naar vijf procent. In eigen land bracht ongeveer de helft van de mensen de vakantie door in tent, caravan of vouwwagen. Het aantal vakanties in zomer huisjes of bungalows nam met twintig procent af. Daarvan pro fiteren volgens het CBS vooral enkele minuten dure logiesvor- Bij de buitenlandse bestemmingen ging de afname van het aantal zo mervakanties met 430.000 ten op zichte van 1982 vooral ten koste van het voor de Nederlanders fa voriete vakantieland Frankrijk (min 180.000) en Oostenrijk (min 180.000). Vorige week maakte de NS de voordeelcampagne bekend, een gebaar 'vanwege het ongerief tij dens de acties bij NS' tijdens de protestweken van ambtenaren en trendvolgers. Gisteren was het dan zover, met grotere drukte op bijna alle sta tions van Nederland. Enkele sta tions schoten er duidelijk boven uit: Maastricht, Amersfoort, Eindhoven en Arnhem. Daar werd zonder meer een verdubbe ling gemeld. Alhoewel de NS de actie landelijk had aangekondigd, bleken toch nog heel wat reizigers verrast te zijn door de kortingen op het rei zen. Verschillende keren werd de lokettiste gevraagd of ze zich niet had vergist. Het Rijksmuseum heeft vanaf Eer ste Kerstdag de deuren geopend voor iedereen voor een gratis be zoek aan de Nachtwacht en de andere schilderijen. De Kerstda gen gaven een grotere drukte te zien dan anders. Op Tweede Kerstdag werd het al drukker, met tussen de 4000 5000 bezoe kers. Dinsdag kwamen al meer dan 6000 bezoekers en gisteren steeg dit aantal tot rond de 7000. Ook het Van Gogh Museum in Am sterdam trok veel belangstelling: „Woensdag over de 2000 bezoe kers, tegen ruim 1000 anders in deze tijd. Het is een lekkere en gezellige drukte. Vooral meer Hollanders met hun gezinnen. Eigenlijk zou het altijd gratis moeten zijn", aldus één van de suppoosten. AANDELEN binnenland doorlopend 230.00B 190.00 hagêmeyer hokJoh Noteringen van donder dag 29 december 1983 (tot 12:29 uur) 21800 23000 19200+ 185 00 IOOOB 3680 0OB 88.008 88.00+ westingh 56.10 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen bng bgii'U bgKHu pandbrieven 1gh 11 81-88 103. tgh 9 78-86 99 wuh 8^4 78-87 100 20 1 parallelmarkt officieel toegelaten Indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.index/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 8 41 Bankleningen Pandbrieven Buitenlands geld Engelse pond 4 28 Belg franc (100) 5;31 Duitse mart» (100) 110 50 (tal toe (10 000) 17.65 °ortuges6sc (100) 2jo Con dollar 2 41 Spaanse peseta 1100) i,84 Griekse drachme (100) 2^50 Finse mart» (100) 51.25 VERKLARING DER TEKENS NG otoèie nol geschorst - ecrtergesleWe tenmg Beursoverzicht Kon. Olie sterk favoriet Op de laatste beursdag was Ko ninklijke Olie onmiskenbaar het londs van de dag Na een sterke tenmg bleef de koers oplopen, De sterk oplopende prijzen op c Rotterdamse oliemarkt waren hu als oorzaak aanwijsbaar De r goud en zilver Goud 37500 - 38000 (Notering donderdag 29 Elsevier-NDU begon op f 509 liep later door tot f 512, het fonds f 7 was geslegen Ahold liep bi|na f 2 op en ook Gist- Brocades boekte winst Hemeken kon na een aarzelend begin toch wat aantrekken KLM opende een gulden hoger en liep daarna nog iets verder op s bleet De NMB moest na een redelijke start weert terug Ver zekeraar Aegon begon op gelijk ni veau maar ging daarna toch weer omhoog Amev en Nationale Ne derlanden konden het goede voor beeld met volgen De hypotheek-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7