Steeds Ontwerp parkeergarage klaar NZH tegen plannen Stationsweg Raad hakt waarschijnlijk in februari knoop door Vier jaar voor spectaculaire bankoverval Kooitunnel bijna klaar Boze flatbewoners zoeken het hogerop Al op eerste verkoopdag van vuurwerk veel klachten "Vertrekpunt wordt slecht bereikbaar" Sen met fcclmm Uadblteeld DONDERDAG 29 DECEMBER 1983 DO/ST Leiden Zo gaat de parkeergarage eruit zien aan de kant van de St. Jorissteeg. Het gebouw is bijna veertien meter De parkeergarage aan de kant van het Levendaal Aan weerszijden zijn de trappenhuizen te zien. Het trottoir hoog. Op de tekening is het niet zo duidelijk te zien, maar de bovenste verdieping loopt schuin af. De zwarte voor het gebouw wordt overluifeld door de verdiepingen, die iels uitstelten. De in- en uitritten zijn niet zichtbaar vlakken zijn open (parkeergedeelte). op de tekening. Die zijn aan de Kaardesteeg gesitueerd. LEIDEN Het Leiderdorpse bouwbedrijf Noorlander heeft het ontwerp voor de parkeerga rage Sanders gereed. De beken de Westduitse stedebouwkundi- ge ir. Latta heeft de tekeningen gemaakt. Aan het uiterlijk van de garage wordt groot belang ge hecht, met name in verband met de aanwijzing van de Leidse bin nenstad tot beschermd stadsge zicht in de zin van de monumen tenwet. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft tegen eerdere ontwerpen bezwaar ge maakt. Om het bouwplan van Noorlander mogelijk te maken heeft de ge meente op 13 december een nieuw bestemmingsplan ter in zage gelegd. Het 'bestemmings plan Parkeergarage Sanders 1984' schrijft voor dat op het nu braakliggende terrein aan de Ko- revaarstraat/het Levendaal/Sint Jorissteeg een gebouw komt, waarin minimaal 350 auto's kun nen parkeren. Behalve aan het stallen van (onder meer) auto's, biedt het plan ruimte aan win kels en showrooms (maximaal 2300 vierkante meter), aan kanto ren en praktijkruimten (maxi maal 1800 vierkante meter), aan vestiging van een horeca-onder- neming, sportscholen en een dancing (tezamen maximaal 500 vierkante meter) en een dienst woning. Burgemeester en wethouders leg den het bouwplan van Noorlan der indertijd naast zich neer om dat zij een winkelconcentratie op het Sanderscomplex ongewenst vonden. Aanvankelijk ging men met bouwonderneming Du Prie in zee. In haar plan kwam uitslui tend parkeren voor. Nu het plan van de gebroeders Du Prie on haalbaar is gebleken, zijn B en W overstag gegaan en hebben zich alsnog achter de plannen van de Zakelijk eens Het plan-Noorlander ligt, evenals het bestemmingsplan, tot 13 ja nuari ter inzage bij de gemeente. Grondzaken-ambtenaar Schaap meldt dat de gemeente en Noor lander het zakelijk eens zijn. Hij verwacht dat het bouwplan in de eerste helft van februari zal wor den besproken in de raadscom missie voor ruimtelijke ordening waarna de gemeenteraad in de tweede helft van februari de knoop zal doorhakken. Schaap: "Als er veel bezwaar schriften tegen het plan worden ingediend, kan het allemaal wat langer gaan duren. Maar voorals nog heb ik goede hoop dat er in* het vooijaar met de bouw kan worden begonnen". Adjunct-directeur Frans Swaak van Noorlander Bouw zei twee weken geleden, dat het tekenen van een erfpachtovereenkomst met de gemeente, waarmee een bedrag van anderhalf miljoen gulden is gemoeid, nog slechts een kwestie van tijd is. "Dat con tract wordt op dit moment opge steld. Ik denk dat het voor ne- gen-en-negentig procent zeker is dat wij die garage gaan neerzet ten". Het grootste bezwaar tegen het plan-Noorlander zijn de nieuwe winkels. Gevreesd wordt voor concurrentie met de winkels in het stadscentrum en een uiteen rafeling van dat centrum. Voor zitter Verberg van de winkeliers- organisatie het Leids City Cen trum zegt evenwel geen bezwaar tegen het plan te zullen maken. "Het is het beste van twee kwa den". Om er enthousiast aan toe te voegen: "Het is geweldig dat er nog ondernemers zijn die dit aandurven". DEN HAAG/LEIDEN - De 26-jari- ge Eindhovenaar die op 28 maart van dit jaar betrokken was bij de overval op een geldtransportauto in de Leidse Pelikaanstraat is door het Haagse gerechtshof ver oordeeld tot vier jaar gevange nisstraf. Bij die overval werd 115.000 gulden buitgemaakt van de AMRO-bank. Via een specta culaire achtervolging per brom mer door een toevallige voorbij ganger en een politieagent kon de Eindhovenaar enkele minu ten na de overval worden aange houden. De rechtbank veroordeelde de Eindhovenaar eerder dit jaar tot een gevangenisstraf van drie jaar. Tegen dat vonnis kwam de man in hoger beroep. Het ge rechtshof heeft nu dus nog stevi ger uitgepakt door de man tot vier jaar te veroordelen. LEIDEN - Een 70-jarige Leidse vrouw is gisterochtend rond kwart over tien op de De Sitter- laan door een onbekende jongen beroofd van haar tasje. Daar zat een tientje in, een 65 plus-pasje en een paar strippenkaarten. Sinds eind vorige week kan het verkeer op de Willem de Zwijgerlaan weer in beide richtingen van v rijstroken gebruik maken. (F0to Hoivi LEIDEN De bouw van de Kooi- tunnel onder de Willem de Zwij gerlaan nadert zijn voltooiing. Sinds afgelopen vrijdag kan het verkeer in beide richtingen weer van twee rijbanen gebruik ma ken. Sinds april was de rijbaan steeds gedeeltelijk afgesloten ge weest. De tunnel zelf, bedoeld voor fietsers en voetgangers, zal eind januari klaar zijn. Er moe ten onder meer nog leuningen en een kunstwerk in worden aange bracht. De tunnel onder de Willem de Zwijgerlaan heeft ongeveer 550.000 gulden gekost. Het ver leggen van tal van elektriciteits- en telefoonkabels, gas- en water leidingen en rioleringen bracht echter nog veel meer kosten met zich mee. Daarvoor moest een miljoen op tafel worden gelegd, terwijl de wegenaanleg nog eens 870.000 gulden kostte. De tunnel zal volgende maand nog worden voorzien van een muur schildering. De kunstenares Trees Klein maakt deze samen met kinderen uit Leiden Noord.. Door de tunnel van tevoren al te laten beschilderen, hoopt de ge meente te voorkomen dat ande ren met spuitbussen en viltstif ten minder fraaie tekeningen gaan maken. Daarom zal de tun nel bovendien worden voorzien van een verfafstotende laklaag. LEIDEN Ruim honderd bewo ners van de flats aan de Willem de Zwijgerlaan hebben een brief aan minister Winsemius van volkshuisvesting geschreven. In de brief spreken zij hun afkeu ring uit over de gang van zaken bij de renovatie van hun wonin gen. Het gaat in dit inmiddels slepende conflict met name om de huur na renovatie. De bewo ners schrijven de minister dat zij niet meer wensen te betalen, dan de afgesproken huurverhoging van 48,50. Van de ongeveer vijftig woningen LEIDEN - De eerste verkoopdag van vuurwerk heeft de Leidse politie gisteren meteen handen vol werk opgeleverd. Er kwamen klachten over vuurwerkoverlast binnen uit zo'n twaalf delen van de stad. Op de Bernardkade in Leiden Noord moest de politie ingrijpen in een uit de hand lopende kerst boomverbranding op de speel plaats van de kleuterschool de Rondedans. Daar ging onder meer een houten klimrek in vlammen op. De kinderpolitie heeft zich ontfermd over twee verdachten van dertien en vijf tien jaar. Ook in de omgeving van de Toma- tenstraat was het gisteren tradi tiegetrouw erg onrustig. Aan houdingen hoefden er nog niet te worden verricht. Leverde vuurwerkoverlast de poli tie veel werk op, opmerkelijk rustig was het aan het ver- keersfront. Na de zware aanrij- dingengolf van de laatste dagen werd er gisteren slechts melding gemaakt van één aanrijding zon der gewonden en met zeer gerin ge schade. "Werkelijk uniek na al die klappers eerder deze week", merkte poli- tievoorlichter Graveland van ochtend op. die nu gereed zijn, bedroeg de huurverhoging volgens de brief schrijvers gemiddeld 88 gulden. "De bewonerscommissie en de buurtwerker wisten niet hoe dit mogelijk was. Inmiddels zijn we er nu achter gekomen, dat op 29 september 1982 een aanvraag bij het ministerie is ingediend, on dertekend door het bestuur van woningbouwvereniging Ons Be lang en de gemeente Leiden, waar huurverhogingen uit voort vloeien van gemiddeld 88 gul den. Dat er zo'n duur plan werd ingediend, wisten we niet en daar hebben we ook niet voor ge kozen". De briefschrijvers beklagen zich erover, dat B en W niet bereid is mee te werken aan het terug brengen van de huurverhoging naar 48,50. In de laatste raadsvergadering stel de PSP-raadslid De la Mar het huurconflict aan de orde. De wethouder werd echter door een ruime raadsmeerderheid ge steund in de opvatting, dat niet de gemeente verantwoordelijk heid dtaagt voor de gang van za ken, maar de woningbouwver eniging. dernacht tot drie uur kan men gratis in het LVC terecht. De Leidse groep Les Zazous treedt dan op. Zij staat bekend om vrolijke, swingende rockmu ziek. Inzameling De geldinzameling die tijdens de kerstconcerten van het Rijn lands Christelijk Mannenkoor in de Stadsgehoorzaal werd ge houden, heeft een bedrag opge leverd van ruim 3.400,-. Dat bedrag komt ten goede aan een project op Sri Lanka. Vegetarisch Morgen kan tussen half zes en half acht in restaurant Repel- steel aan de Breestraat Hol lands-vegetarisch worden ge geten. Dit in verband met de jaarwisseling. Trimloop Atletiekvereniging AV Holland organiseert zaterdag in de Leidse Hout een trimloop. De laatste mogelijkheid om in '83 overtollig vet kwijt te raken. De start is om elf uur op de atle tiekbaan. De afstanden varië ren van twee tot twaalf kilome ter. Inschrijven kan vanaf tien uur. N ieuwj a arsfeest Traditioneel organiseert het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat met de jaarwis seling een groot feest. Van mid- Receptie Voetbalvereniging ZLC houdt op nieuwjaarsdag vanaf 15.00 uur een receptie in het clubge bouw aan de Smaragdlaan. Voorafgaand is er een wed strijd tussen een veteranenelf- tal en een elftal samengesteld uit bestuursleden en leiders. Aanvang 13.00 uur. Lesgeven Het Leids Educatief Centrum is op zoek naar mensen die thuis buitenlandse vrouwen willen lesgeven. Dat is nodig, aldus het centrum, omdat er nogal wat buitenlandse vrouwen zijn die de deur niet uit willen of mogen. De 'thuislesgevers' wor den bij hun werk gesteund door het centrum, het bureau maat schappelijk werk en de stich ting Rijn en Lek. Wie iets voor dit werk voelt, kan contact op nemen met het Leids Educatief Centrum (tel 130701). LEIDEN - De busmaatschappij NZH heeft ernstige bezwaren te gen de maatregelen, die B en W willen nemen om de bereikbaar heid van de Stationsweg en Steenstraat te verbeteren. Woordvoerder Leeuwenburg zegt dat de bushalte (vertrek punt) op de Stationsweg juist slecht bereikbaar wordt als de rijrichting op de Morssingel wordt omgekeerd (richting be lastingkantoor). Het gaat met na me om extra bussen in de spitsu ren, die vanaf het Stationsplein en de Morssingel naar hun ver trekpunt rijden. "We zullen zeker bezwaar maken tegen het voornemen van B en W. Want de maatregel zal vertra ging veroorzaken en daardoor de kosten verhogen. De'bussen zul len wellicht andere halteplaatsen moeten krijgen. Maar met de si tuatie op het Stationsplein voor zie ik wat dat betreft geen oplos sing", aldus Leeuwenburg. De maatregelen die B en W op aan drang van winkeliers aan de Sta tionsweg/Steenstraat willen ne men, zullen niet onmiddellijk worden doorgevoerd. Er is tijd nodig voor inspraak. Bij de ge meente verwacht men niet alleen bezwaren van de NZH, maar ook van omwonenden. De kwestie van de Stationsweg wordt nog gecompliceerder, doordat de ge meente van plan is om er binnen kort een nieuw riool aan te leg gen. Op verzoek van de winke liers hebben B en W besloten, om dit werk zo spoedig mogelijk te laten beginnen. De eerste maan den van het jaar zou de opbre king de minste schade toebren gen aan de middenstand, zo is de redenering. Maar bij de gemeente twijfelt men er aan of het werk zo snel ter hand genomen kan worden. De chef van de afdeling voorberei ding rioleringen, A. Neve, zegt dat het werk zeker niet in januari begint. "Het kan zeker nog enige maanden duren. De ontwerpen zijn nog niet klaar. Tegelijk met de riolering wordt namelijk ook de reconstructie van de rijweg aangepakt. En de afdeling ver keerszaken is er nog niet uit, hoe het busstation eruit moet gaan zien. Dus daar is het wachten Afgesloten A.D.J. Haagsman van verkeersza ken beaamt dat. "Er is overleg met de NZH geweest en met na me is er gesproken over de halte. De vormgeving van het bussta tion, daar zijn we nog niet hele maal uit. Er wordt onder meer aan gedacht om met luifels te gaan werken". Volgens Haags man lijkt het inderdaad een on haalbare zaak om al volgende maand te beginnen. "Maar als we er met z'n allen op gezet worden, dan kan het snel gaan". Hoe lang het werk in beslag zal nemen, weet ook Haagsman nog niet, maar hij voorziet wel dat de weg tijdelijk helemaal afgesloten moet worden. De oude riolerir- gen liggen namelijk aan weerszij den van de weg en het is de be doeling dat de nieuwe in het midden komt. Het is dan onver mijdelijk dat de hele weg open komt te liggen, waardoor verkeer praktisch uitgesloten is. De wegindeling wordt volgens de verkeerstechnicus totaal gere construeerd op basis van het ver keerscirculatieplan. "Dat bete kent dat de hele route wat vrien delijker wordt voor het langzaam verkeer en dat de functie van de bus behouden blijft. De weg wordt zo'n zes en halve meter breed en er wordt rekening ge houden met autoverkeer in beide richtingen. De maatregelen van B en W bijten de plannen dus niet. Het is gewoon een kwestie van welke borden je neerzet". Haagsman geeft toe dat het in de toekomst voor de extra bussen nauwelijks nog mogelijk zal zijn om de halte in de Stationsweg te bereiken. "Dat zal het de NZH moeilijker maken wat betreft de exploitatie", aldus Haagsman. Zorgenvrij (1) "Meneer Waal heeft gelijk" J van Spaandonk, eigenaar van café Eigenzorg, zegt na al die maanden niet tot een andere conclusie te kunnen komen. "M'n omzet is met tien tot vijf tien procent gestegen en in de ze tijd is dat nogal wat". Onder werp van gesprek: de Stations weg, de straat die dit jaar zo véék onderwerp van gesprek was (zie bijvoorbeeld de NZH- reactie op deze pagina). Sinds februari van dit jaar wordt het autoverkeer zoveel moge lijk van de Stationsweg en de Steenstraat afgehouden. Idee van verkeerswethouder Cees Waal, zoals iedereen inmiddels wel weet. Sinds die tijd ook doen de winkeliers Van Dam en Kok een poging om in het Guinness-recordboek te ko men: zo vaak mogelijk de kran tenkolommen halen. Zoals ie dereen inmiddels ook wel weet. De middenstanders in deze buurt staat het water tot aan de lippen, Kok en Van Dam kon den die boodschap de afgelo pen maanden niet genoeg her halen. Zo snel mogelijk moet de oude situatie hersteld wor den. Wij verkeerden in de veronder stelling dat zij alle midden- standgevoelens vertolkten, maar komen nu dus bedrogen uit. Althans wat de Stations weg betreft. Van Spaandonk bijvoorbeeld is een compléét andere mening toegedaan. Hij vindt dat de situatie, zoals die nu is (zeer beperkt autover keer), moet blijven bestaan. Sterker: "Eigenlijk wil ik wel een stapje verder. De Stations weg moet helemaal geen door gangsroute zijn. Wat mij be treft wordt de Stationsweg al leen toegankelijk voor bussen, taxi's en bedieningsverkeer. Aan dat doorgaand verkeer heb je niks. Dat raast toch maar voorbij". Van Spaandonk is dan ook, dat spreekt, helemaal niet gediend van het deze maand geopperde compromis. Om de winkeliers ter wille te zijn, heeft Waal voorgesteld om op proef de Tweede Binnenvestgracht weer in de richting van de Lan- gegracht open te stellen. "Nee, natuurlijk ben ik daar niet voor. Dan wordt het hier alleen maar drukker. Je krijgt dan weer allemaal autoverkeer i Spaandonk voor zijn zaak veilig midden op de weg staan. richting centrum dat in plaats van de Valkbrug de Stations weg neemt. Komt het hier weer compleet vast te staan". Waar het de Stationsweg volgens hem aan ontbreekt, is voldoen de parkeerruimte. "Er zijn te weinig parkeervakken en bo vendien zijn er nogal wat lang- parkeerders". De horeca-exploitant keert ver volgens weer terug bij zijn eer dere dissidente standpunt. "Echt hoor, ik ben er van over tuigd dat mijn omzet is geste gen door die verkeersmaatre gelen". En wat zijn mede-mid denstanders betreft: "Mis schien zijn er wel andere rede nen waarom hun omzet is te ruggelopen". Meer wil hij daar niet over kwijt. Zorgenvrij (2) Trouwens, er zijn er nog wel meer die wel varen bij de nieu we verkeerssituatie. Van Spaandonk laat direct zijn overbuurman, Bepjamin van Duuren van de bloemenstad de Stationsweg oversteken (te genwoordig niet zo moeilijk meer) en die kan alleen maar zijn verhaal bevestigen: "Ik verkoop inderdaad meer en wat mij betreft blijft het ook zoals het nu is". Dat gaat op een heuse rebellen club lijken. Een telefonische, rondgang langs andere winke liers leert ook dat het actie-co mité niet bepaald een alge meen gevoelen vertolk. Ze zijn niet allemaal even pertinent in hun opvattingen als Van Spaandonk of Van Duuren, maar van grote omzetdaling blijkt toch ook geen sprake. Kapper Hans van Bellen heeft qua kappen weinig reden tot klagen. "Nauwelijks achteruit gegaan. We hebben wat dat be treft natuurlijk ook veel baat bij al die bushalten voor de deur". Z'n winkel loopt wel wat minder, erger nog: "De winkel moet weg". Dat wijt Van Bellen vooral aan de eco nomische achteruitgang, al kan het volgens de kapper ook wel een beetje komen door de afsluiting van de Stationsweg. Collega Wim Plug van Eurocoif feur zegt "weinig van ge merkt" als de afsluiting van de Stationsweg aan de orde komt en namens de AMRO-bank, prominent vertegenwoordigd aan het begin van de Stations weg, meldt directeur Van de Berg: "We hebben geen pro blemen. Voor ons is een geluk dat de nachtkluis precies in de rijrichting ligt, dat scheelt wel". Ben Jonkers hoor je namens de koffieshop 'De bruine boon' evenmin klagen. "Maar ik moet er gelijk aan toevoegen dat wij een publiek hebben dat voor het grootste gedeelte met de fiets komt. Dat heeft dus nergens last van". De bonen- omzet is ongeveer gelijk geble ven sinds de nieuwe verkeers situatie, vertelt Jonkers. Toch is hij tegen een totale afsluiting van de Stationsweg. "Dan gaan de mensen je langzamerhand vergeten. Echt een sluipend proces is dat". Zorgenvrij (3) Dat kan pianohandelaar Baming alleen maar bevestigen: "De loop gaat er uit". Baming is voorzitter van het actiecomité dat ijvert voor een 'openbare' Steenstraat en Stationsweg. Hij schrikt niet van Van Spaandonks opvatting, kent die al wel. Maar Baming houdt vol dat Van Spaandonk één van de weinigen is die nu profi teert. Andere zaken hebben het wel moeilijk, maar welke dat zijn, wil hij liever niet zeg gen. "Liever niet in het open baar over andermans omzetten praten". De actieleider vindt wel dat de voornaamste problemen voor al in de Steenstraat liggen en niet op de Stationsweg. "Hier kun je natuurlijk toch nog wel komen, al weet niet iedereen hoe". En dat hij toch voor een juiste zaak ijvert, wordt vol gens hem wel bewezen door het resultaat tot nu toe. "We hebben toch voor elkaar gekre gen dat de zaak iets is terugge draaid. Een eerste succes". Baming is daar blij mee, al blijft hij op meer hopen. Helaas voor hem weet 'meneer Waal' zich nu opeens in de rug gesteund door Van Spaandonk. Dat mag steun van onverwachte zijde heten. B.J.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3