c Bouwer wacht op vergunning voor kantorencomplex Spelletje backgammon aanleiding steekpartij Encyclopedieën gestolen Leiden en Den Haag nemen ambulancedienst Wassenaar deels over Op terrein Nieuw Voordorp in Voorschoten Lopend naar de dokter Opknapbeurt voor monumentale tuinmanswoning in Wassenaar Twee gewonden bij botsing Appartementen in en bij afgebrand landhuis Stad en rand T DONDERDAG 29 DECEMBER 198| NOORDWIJK - De aanleiding van de dodelijke steekpartij dinsdagavond op de stoep voor het café 't Stippie in Noord- wijk aan Zee is een woorden wisseling om een spelletje backgammon geweest. Hoewel de woordenstrijd aanvankelijk werd gesust door de eigenaar van het café, raakte de ver dachte, een 29-jarige caféhou der uit Noordwijk-Binnen om nog onbekende reden in een 'zeer emotionele toestand'. Bij de steekpartij kwam een 21-ja- rige Warmonder S.L. om het le ven en raakten de 19-jarige Leidse S.S en de 37-jarige, ei genaar van 't Stippie gewond. De verdachte speelde met een vriend back-gammon op één van de tafels in het café. Toen de twee mannen even naar het toilet gingen, legden twee meisjes, onder wie één van de latere slachtoffers, beslag op hun plaatsen. De twee meisjes waren samen met de Warmon der naar het café gekomen. Nadat de twee mannen waren te ruggekeerd van het toilet, vroegen ze de meisjes mee te spelen. Ze hadden daar aan vankelijk wel zin in maar toen ze begrepen dat er om geld ge speeld werd, bedankten ze. Sussen Volgens de politie is er vervol gens een woordenwisseling ontstaan waarbij ook de War monder betrokken raakte. De eigenaar van 't Stippie wist de zaak aanvankelijk te sussen door de Warmonder en de twee meisjes te verzoeken de zaak te verlaten. Nadat het drietal naar buiten was gegaan, ging de verdachte hen in een volgens de politie "zeer emotionele toe stand" achterna. Op de stoep voor het café trok de Noord wij ker een mes en stak de Leidse hiermee dwars door haar rechterschouder. Vervol gens stak hij de Warmonder in de hartstreek, fïbvig bloedend wist de jongeman nog terug te lopen naar het café. Daar zakte hij echter in elkaar en over leed. Inmiddels was de eigenaar van 't Stippie er in geslaagd de Noordwijker het mes afhandig te maken. Hij wist hem in be dwang te houden tot de politie arriveerde. In de schermutse lingen liep de eigenaar van 't Stippie een messteek op in zijn schouder. De verdachte zelf raakte hierbij licht gewond. Bloedproef Volgens de politie zijn er tot dus ver geen aanwijzingen dat de slachtoffers en de dader elkaar kenden. Ook zou het de eerste keer zijn geweest dat de War monder het café in Noordwijk aan Zee heeft bezocht. Zoals gezegd was het gistermiddag nog niet duidelijk wat de aan leiding is geweest voor de "zeer emotionele toestand" van de verdachte. De verdach te is een bloedproef afgeno men. Over de resultaten daar van kon de politie gistermid dag nog geen mededelingen doen. De dader is niet eerder in aanraking geweest met de poli tie. De ouders van de Warmonder, die op vakantie waren en gis termiddag terugkeerden, zijn bij hun aankomst op Schiphol in kennis gesteld van het over lijden van hun zoon. De politie heeft tot dusver niet de volledi ge naam van het slachtoffer be kend willen maken. De patholoog-anatoom dr. Zel- denrust heeft gisteren sectie verricht op het lichaam. De po litie heeft de toedracht van het misdrijf gistermiddag gerecon strueerd. De verdachte wordt morgenochtend voorgeleid voor de officier van justitie. WASSENAAR - De Leidse en de Haagse GG en GD gaan de ambulance taak van de Wassenaarse brandweer vanaf 1 februari voor een groo| deel overnemen. Dat blijkt uit een voorstel van B en W van Wassenaai aan de gemeenteraad. Tot een besparing op de Wassenaarse ambulancedienst werd eerder di| jaar al besloten in het kader van een grote bezuinigingsoperatie. D{ meerderheid van de gemeenteraad besloot een onderzoek in te stellen omdat het nooit mogelijk zou zijn de kosten van de ambulance te beta len uit de ritprijzen. Vier brandweerlieden zijn namelijk nodig zijn orn een eigen ambulance 24 uur per dag paraat te houden. En dat bleelj onbetaalbaar, volgens B en W. De Wassenaarse ambulance zal nu tussen acht uur 's ochtends en vijf uu| 's middags zorg dragen voor het vervoer van mensen naar het zieken huis. Buiten die uren en in het weekeinde wordt de taak overgenomeij door de Leidse en Haagse GG en GD, respectievelijk voor Wassenaar noord en -zuid. Uit proefritten is gebleken dat ambulances uit Den Haag en Leiden "alle plaatsen in de gemeente in het algemeen binnen 10 minuten kunnen bereiken", aldus B en W. De tekorten van het ambulancevervoer zullen door deze verandering worden teruggebracht, omdat de Haagse en Leidse tarieven lager lig gen dan de huidige in Wassenaar. De inspecteur voor de volksgezondheid en de provincie Zuid-Holland hebben inmiddels laten weten geen bezwaren te hebben tegen de nieu! we regeling. VOORSCHOTEN - Het duurt nog minstens een halfjaar Voorschotense Nieuw Voordorp een kantoorcomplex van met gedeeltelijk drie en gedeeltelijk vier bouwlagen. Dit blijkt uit een reactie van een woordvoerder van bouwbedrijf Bagon, twee weken nadat de ge meenteraad mokkend heeft uit gesproken dat men niet enthou siast is over het plan, maar niet anders kan doen dan het herzie ne bestemmingsplan goedkeu ren omdat het niet in strijd is met het huidige bestemmingsplan. bewoners begin dit jaar in be zwaarschriften heftig tegen het bouwplan protesteerden omdat zij vreesden dat er te weinig par keerplaatsen zouden zijn en de kantoorklanten in de omliggen de wijken zouden parkeren, zegt de woordvoerder dat het aantal parkeerplaatsen ruim voldoende zal zijn. 'Pas wanneer we toestemming van Het aantal parkeerplaatsen dat ten de provincie hebben en de bouw- vergunning binnen is, gaan we serieus de markt verkennen en bedrijven langs", zegt de woord voerder van het bedrijf, dat reeds eigenaar is van de grond. "Het is makkelijker mensen te vinden wanneer je de bouwvergunning in je hand hebt dan wanneer je nog in onzekerheid tast". Hij benadrukt dat momenteel nog geen duidelijkheid bestaat over eventuele huurders. Wel voert hij aan dat het gebouw niet zal wor den gebouwd wanneer er geen huurders kunnen worden gevon den. Hij veegt hiermee het be zwaar van de Provinciale Plano logische Commissie van tafel. Deze commissie vreest dat "voor leegstand wordt gebouwd". Overigens kan de Bagon-woord- voerder niet zeggen in welke be drijfstak hij de huurders zoekt. Het gebouw is volgens hem ge schikt voor zowel grote bedrij ven die op zoek zijn naar ruimten in de orde van grootte van 2.000 vierkante meter, als kleine be drijven die genoegen nemen met 200 vierkante meter. Frisse lucht Slechts één ding zullen de bedrij ven gemeen hebben, denkt de woordvoerder. En dat is de zucht naar frisse lucht. Rond het com plex is de lucht namelijk uiter mate fris, oppert hij. Niet in de laatste plaats omdat zich op het £)g twee raadsleden vonden dan grondgebied een park bevindt Gok dat de gemeente bij de goed- tijde van de protesten net voldeed aan de norm, zit hier nu ruim boven, voert hij aan. Het to tale aantal parkeervakken is na melijk gelijk gebleven terwijl het complex kleiner is uitgevallen dan in januari werd voorzien. In die maand werd namelijk ge sproken van een complex met drie torens waarvan er twee vier verdiepingen hoog zijn. In de nieuwste plannen is een ver dieping afgehaald van de toren die aan het uiteinde ligt van een poot van het L-vormige gebouw, aan de kant van de Professor Boerhaaveweg. Hij is daardoor even hoog als de toren aan de kant van de Noortheijstraat. De derde, centrale toren, die wordt gebouwd op de plek waar de twee poten van het L-vormige gebouw bij elkaar komen, blijft vier verdiepingen hoog. Verkeersoverlast De gemeenteraad bleek blij met het feit dat het complex kleiner uitviel dan was voorzien. De raadsleden Both (PvdA/PPR) en Ten Have (CDA) bleken echter bevreesd voor eventuele ver keersoverlast. De buurtbewo ners hadden in het verleden ken baar gemaakt te vrezen dat kan toorklerken en bezoekers allerlei sluipwegen zouden kiezen door de omliggende wijken. Boven dien vreesden zij dat de kruising Badhuisstraat/Leidseweg zeer gevaarlijk zou worden. voordat op de plek van het 9000 vierkante meter verrijst die gelegenheid niet aan of hij de argumenten van Bagon steek houdend vond. Bagon gaf aan dat de opbouwen nodig zijn omdat daarin de lift koker een plaatsje moet vinden, alsmede de gasinstallatie en de luchtververser. Wanneer voor deze zaken in de kelder een plaatsje zou moeten worden ge zocht, zou dit de bouwkosten sterk opjagen, zo voerde de firma aan. Bovendien zou dan niet op gas kunnen worden gestookt, maar op olie. En dat is ongunstig voor de milieuhygiëne, voert dit bedrijf dreigend aan. In de gemeenteraad werd niet ge sproken over woningen, die vol gens het bestemmingsplan mo gen worden gebouwd op de grond die tegen de Boerhaave weg aanligt. Vreemd is dit niet, omdat Bagon geen enkel plan in die richting heeft ontvouwd. De firma weet niet eens welke cate gorie woningen daar eventueel zouden kunnen komen, zo ver klaart de woordvoerder. VOORSCHOTEN - Tijdens een surveillance in de Voorschotense wijk Noord Hofland kwamen twee Voorschotense rijkspolitie mensen gistermiddag op de Ger- brandylaan een hevig bloedende jongen tegen. De 12-jarige jon gen was door een ruit gevallen en met zijn moeder lopend op weg naar een dokter in Vlietwijk aan de andere kant van Voorschoten. De rijkspolitiemensen besloten de twee te brengen, vooral omdat het een "behoorlijke snijwond was, die hevig bloedde". De oude tuinmanswoning met de pas gerestaureerde WASSENAAR De oude tuin manswoning van het Baljuwhuis aan de Wassenaarse Gang wordt opgeknapt. De totale kosten van de opknapbeurt bedragen 300.000 gulden. B en W van Was senaar hopen dat daarvan 120.000 gulden via een aantal subsidies kan worden binnenge haald. De tuinmanswoning en de onlangs ingestorte en daarna gerestau reerde tuinmuur zijn eigendom van de stichting 'Twickel'. Die heeft de twee monumenten on langs aan de gemeente Wasse naar overgedragen met de ver plichting binnen vijf jaar het zaakje op te knappen. Als de ge meente dat doet mag zij de mo numenten kopen voor het sym bolische bedrag van een gulden. De tuinmanswoning zal na de op knapbeurt geschikt zijn voor be woning. Er is nog*bekeken of het mogelijk was appartementen van de woning te maken maar dat bleek te duur. Daarom zal het huis nu geschikt worden ge maakt voor een gezin. Of dat ge zin de tuinmanswoning dan kan kopen of huren is nog niet duide lijk. De woning verkeert in een slechte staat. "De talrijke lekkages heb ben een funeste uitwerking ge had op het houtwerk van kap en balklaag", aldus B en W. Boven- dien dreigen de muren "ernstig ontzet te raken" als de balklagen en de kap verder bezwijken. Vol gens B en W is het dan ook drin gend gewenst snel te beginnen met het opknappen om "verder verval en dus hogere renovatie- kosten te voorkomen". VOORSCHOTEN - Een 19-jarige man en een 60-jarige vrouw uit Voorschoten zijn gistermiddag gewond geraakt bij een botsing op de kruising Mozartlaan/Beet- hovenlaan. De man reed de kruising op vanaf de Mozartlaan zonder goed uit te kijken. Een Voorschotense vrouw, eveneens in een auto, kon hem niet meer ontwijken. De man verloor toen de macht over het stuur en kwam tot stilstand tegen een reclamezuil. De man en een inzittende uit de andere auto raakten gewond (respectie velijk een hersenschudding en gekneusde ribben). Ze werden overgebracht naar het acade misch ziekenhuis in Leiden. TREINVERKEER - Het teinver- keer tussen Den Haag en Am sterdam is vannacht tussen vijf voor half één en tien voor één ge stremd geweest door een stroom storing bij spoorwegovergang De Vink, de vierde in een tijdbe stek van enkele weken. Als gevolg van de storing weiger den seinen dienst en bleven de spoorbomen van de overweg ge sloten. alsmede een reusachtige rode beuk. Prachtig natuurschoon dat goed onderhouden zal worden, aldus de woordvoerder. In adver tenties zal dit 'grote voordeel' na drukkelijk worden belicht. Veel andere voordelen kan hij niet be denken. "Je kunt Voorschoten moeilijk een specifieke kantoor plaats noemen", zegt hij met een sneer, "evenmin heeft het een bloeiend stadscentrum". Wél tevreden is hij over het aantal parkeerplaatsen. Terwijl buurt keuring van de bouwvergunning afspraken moet maken met Ba gon over eventuelei verkeers overlast. Eveneens zou moeten worden gepraat over de drie me ter hoge opbouwen die bovenop de torens worden geplaatst. Deze opbouwen, die in het midden van de toren komen en een veel kleiner grondoppervlak hebben dan een gewone verdieping, mo gen wat betreft Ten Have alleen worden geplaatst wanneer dat strikt noodzakelijk is. Hij gaf bij Eens een fraai landgoed, nu een afgebrande r weer in de originele staat te brengen. het landhuis Backershagen. Er is een plan c WASSENAAR 35 appartemen ten moeten er komen op het landgoed Backershagen in Was senaar. B en W zijn akkoord ge gaan met een dergelijk plan van projectontwikkelaar J. Poort. Nu moet de gemeenteraad nog me dewerking verlenen, want het bouwplan is in strijd met het be stemmingsplan. Het bouwplan behelst het opknap pen van het vervallen landhuis (waarin drie appartementen ko men), de bouw van twee koets huizen (elk met 16 appartemen ten) en een parkeerkuil voor on geveer 60 auto's. Het landhuis Backershagen ver keert in een zeer slechte staat. Zo'n tien jaar geleden richtte een brand veel schade aan, die tot op de dag van vandaag niet is her steld. B en W van Wassenaar hechten er aan dat het landhuis. "een statig jjuiten van omstreeks 1720 met een fraaie negentiende eeuwse Zochertuin", in ere wordt hersteld. Om die reden gaat het college ook akkoord met een wijziging van het bestemmingsplan. Eigenlijk mogeij er niet meer dan twaalf appartementen bij het landhuis komen. Het huidige plan, twee endertig appartementen in twee koetshuizen en de parkeerkuil, is te fors van omvang. Op de parkeerkuil komt overigens een dak, waarop een "klassieke beeldentuin met zitjes" wordt gemaakt. Bij de koetshuizen wordt de moderne architectuur toegepast, het landhuis zelf zal worden herbouwd in Empires- tijl. Voordat het bouwplan kan worden gerealiseerd moet de gemeente raad een positief besluit nemen. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Nathalie Therresa dv. R.A.G. Plasmeijer en E.M. van Oosten, Marieke dv. H.J.D. de Vriend en J.A. Keunen, Hendrik Lodewijk zv. H.L. van der Puij en J. Vooijs, Danny Jacobus Nicolaas zv. D. Kooi- mans en M. Rijsbergen, Tim Lennart zv. H.M.A. Compier en E.M. Lovink, Marije Antoinette dv. A.M. de Groot en M.J. van der Heijden, Nienke dv. W. Swart en M. van den Berg, Roy Christiaan Boudewijn zv. E.E. Wil liams, Chantal dv. F. Bavelaaren H.P. Verkuijl, Maria Helena dv. P. Barn- hoorn en A.J.E. van der Hoeven, Rein Jan zv. J.A. Nijgh en G. van Ryn, Hes ter Suzanne dv. J.L. van Deutekom en Y.C.W.J. Mugge, Robert Johannes zv. I. Hoekstra en M.B.C.G. Schreurs, Boy Jacobus Wilhelmus zv. C.W.M. Meeuwenoord en M.G.B. Smit, Marie ke dv. K. Zeeman en T. Zeeman, Ste ven Leenderd zv. P.W. Hoogenraad en M.J. Mentink. Joost zv. F. van den Berg en M.A. de Bes, Marcus Johan nes Aart Dirk zv. J. Meijvogel en P.A. van Wendel de Joode, Yasin zv. O. Tas en M. Hidiroglu, Petrus Adrianus Martinus zv. P.J.J. van der Meer en M.J. van der Plas, Marijtje dv. N.A. Ravensbergen en M. van Duijn, Adrianus Harry zv. A.H. van Wanrooij en C.A. van Schoonderwoerd den Be- zemer, Joost Albert Martijn zv. A. Quint en G.P.S. Bruinsma, Jeffrey z Harrison, Anna Maria Madeleine dv. T.L. van Duijn en B.M.J.M. van Hens- bergen, Adriana dv. J. van Duijn en L. Ammeraal. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense wethouder Marselis (wel zijn) wil dat nog dit seizoen een cursus wordt gegeven in zwem bad 'Het Wedde' waarin mensen wordt geleerd uit een auto te klimmen wanneer deze te water is geraakt. Hij vindt dit 'uit de natte auto kjim- men' een zeer belangrijke zaak en heeft vanmorgen aankondigd de ambtenaren van de afdeling sport en recreatie opdracht te ge ven uit te werken op welke wijze de cursus moet worden gegeven en hoeveel deze moet gaan kos ten. DONDERDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde - mid dag in het teken van Sri Lanka, films om 12, 15 en 16.15 uur. Club- en buurthuis In de Vroolijcke Ar- ke - Pieterskerkchoorsteeg 15, 'grie zelmiddag' d.m.v. een 'spokenruim- WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. LEIDEN - Namens de openbare bibliotheek aan de Eduard van Beinumstraat (Zuid-west) is aangifte ge daan van diefstal van 49-delen van de Winkler Prins encyclopedie, de grote Larousse, en de Spectrum encyclopedie. De boeken moeten op de avond van woensdag 21 de cember tussen half negen 's avonds en middernacht zijn ontvreemd. De daders hebben een ruit van de bibliotheek weggehaald. Zij moeten tijdens hun sjouwwerk zijn gestoord want buiten voor het raam zijn twee grote plastic bakken met encyclopedie-de len aangetroffen. De waarde van de 49 gestolen boeken loopt in de dui zenden guldens. te'. jaar, 13.30 u t 12 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Fearless Vampire Killers' van Polanski, 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. APOTHEKEN van 26. 8 uur tot 30 dec door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, teL 894400. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen Krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hootdredacteur: Drs J W E Metselaar Adj. Hootdredacteur R D Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg redactiechef: Commentaren: W. F J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J.de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941.1st. 219 Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington, Caïri Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2