LEIDSCH DAGBLAD 40r VS verlaten Unesco Scheepswerf geen compensatie Ontvoerder Heineken meldt zich bij politie BRISTOL UNESCO Gegriefd over stemmingmakerij Boorsma wint op 500 meter DSM-resultaat 300 miljoen beter EIDSCH DAGBLAD 50NDERDAG 29 DECEMBER 1983 cteur: G, Koopman oldredadeur: drs. J. W, E. Metselaar j. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37280 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon 'Twee andere hoofdverdachten bevinden zich ook in Amsterdam' AMSTERDAM (GPD) - Een van de drie voortvluchtige hoofdver dachten in de ontvoeringszaak van bierbrouwer Heineken en zijn chauffeur Doderer, Frans M., heeft zich gisteravond bij het Amsterdamse hoofdbureau van politie gemeld. M. was in gezel schap van zijn vrouw. Hij maakte volgens de politie een uitgeputte en afwezige indruk. De politie is ervan overtuigd dat ook de andere twee hoofdver dachten zich in Amsterdam op houden. De echtgenote Frans M. trof haar man gisteren in de woning van zijn moeder aan. Hij had daar de afgelopen twee dagen gezeten. Sinds hij werd gezocht, heeft M. in Am sterdam rond gezworven. Hij sliep geregeld onder bruggen. Na een lang gesprek met zijn vrouw besloot M. zich gister avond bij de politie aan te geven. Tegenover politiefunctionaris sen wilde hij niet eerder medede lingen doen dan nadat de journa list van het dagblad Het Parool met wie hij vorige week schrifte lijk contact had aanwezig was. Uit de eerste gesprekken is duide lijk geworden aet de man „met zichzelf in de knoei is gekomen", aldus een politiewoordvoerder. Daarom ook had hij de journalist en de politie brieven in handen gespeeld waarin hij zijn spijt be tuigde. Belastingschuld zou de belangrijkste reden voor Frans M. zijn geweest om aan de ont voering mee te doen. Hij zegt niet alleen spijt te hebben over wat hij de heren Heineken en Doderer heeft aangedaan, LECH Voor de Nederlandse persfotografen was er gisteren het traditionele foto-uurtje i wintersportplaatsje Lech. De koninklijke familie brengt daar - zoals gebruikelijk - de vakantie door. foto prinses Beatrix en prins Claus in de skilift. (foto anp) DEN HAAG (GPD) - De Verenigde Staten verlaten in 1985 de Unesco, de or ganisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de Verenigde Naties. De Amerikaanse ambassadeur bij de Unesco, Jean Gerard, heeft gisteren op het Parijse hoofd kwartier van de Unesco een brief van de regering-Reagan overhan digd waarin het besluit werd be kendgemaakt. Washington is het niet eens met de politieke stemmingmakerij te gen de VS binnen de Unesco. Door deze al lang verwachte stap dreigt de Unesco in één klap een kwart van haar inkomsten te ver liezen. Nederland heeft in Washington zijn bezorgdheid geuit over het besluit van de Amerikaanse re gering. De Nederlandse ambas sadeur bij de Unesco, de heer Mourik, is van mening datje een organisatie als de Unesco het best van binnenuit kunt probe ren te verbeteren. De belangrijkste grief van Was hington, de politieke stemming makerij komt, volgens de VS, omdat een groot aantal wereld problemen die in de Veiligheids raad aan de orde zijn gekomen, binnen de Unesco nog eens dun netjes worden overgedaan. Om dat de leden van de Unesco bij stemmingen allemaal één stem hebben, komen vooral de radica le standpunten aan bod. Een andere voor Washington on verteerbare activiteit van de Unesco is het dwingend voor schrijven van normen op allerlei terreinen. Directeur-generaal Veel wind Eerst veel bewolking en af en toe regen of motregen, later ook enkele opkla ringen. De temperatuur 's nachts en overdag ongeveer 7 graden. Wind eerst zuidwest en toenemend tot krachtig, later draaiend naar west of noordwest en aan de kust en op het IJsselmeer mogelijk stormachtig. 30 december 1983 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.36 uur. Maan op: 04.46 uur, maan onder: 14.06 M'Bow wil bijvoorbeeld onder druk van de communistische en Derde Wereldlanden een ge dragscode opleggen aan de pers in de wereld. Het Westen staat echter op een vrije pers, terwijl de communistische en Derde Wereldlanden de pers meer zien als een propaganda-kanaal en de ze afhankelijke positie van de pers ook dwingend willen opleg gen. Een derde punt voor Washington is het financiële beleid van de Unesco. Dat heeft niet in de eer ste plaats betrekking op de hoog te van de begroting, ongeveer 500 miljoen gulden per jaar, maar voornamelijk op de volstrekt on doorzichtige manier waarop de begroting wordt gepresenteerd. Ook is het uitgavenpatroon van de organisatie niet bepaald dui delijk te noemen. De Unesco heeft voornamelijk een raadgevende functie, dat wil zeg gen dat het geld voor allerlei pro jecten feitelijk uit andere bron nen moet komen. De begroting van de Unesco gaat dan ook voor Chelatietherapie afgewezen Sluiting dreigt voor tien privé-klinieken (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De tien pri vé-klinieken - waaronder die van dr. J. Defares aan de Boerhaave- laan in Leiden - waar hart- en vaatziekten met natrium-edetaat (EDTA), de zogenaamde chela tietherapie, worden bestreden, worden met sluiting bedreigd. De Gezondheidsraad heeft deze geneeswijze afgewezen. Volgens de raad is er nauwelijks onder zoek verricht of de therapie wel tot de gewenste resultaten leidt. De Gezondheidsraad zegt in het advies aan staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) dat het gunstige effect van de in- fuustherapie wetenschappelijk niet bewezen is en er teveel risi co's aan zijn verbonden om die buiten goed ingerichte zieken huizen toe te passen. De behandeling met natrium-ede taat is al vele tientallen jaren een omstreden methode. ongeveer 70 procent op aan sala rissen van de medewerkers. De Nederlandse ambassadeur Mou rik is van mening dat ook op die salarispost te bezuinigen zou zijn. NU minder dan de HALVE PRUS! Sportief soepel leder heren enkellaarsje in zwart en naturel. Maten 40 t/m 45 winkelpr. 109,95 Bristolpr. 60, Lange Gracht 5 Leiden (naast de Digros) tel. 071 - 142864 maar ook al degenen die na de bevrijding van de ontvoerden werden aangehouden en later weer zijn vrijgelaten. M. hoopt dat de twee andere hoofdver dachten zich nu ook zullen aan geven bij de politie. Frans M. is zeer teleurgesteld in de rechtstaat. In 1981 kwam hij met politie en justitie in aanraking toen hij als lid van een knok ploeg met geweld krakers uit een aan hem toebehorend pand wil de wegjagen. Hij vraagt zich af hoe dat in Nederland mogelijk is. zo zei hij de politie gisteravond. In het eerste verhoor van M. op het hoofdbureau is de ontvoe ring zelf nog niet aan de orde ge weest. In de Heineken-zaak zit ten nog twee verdachten vast. Bij verschillende kantoren van de Amro-bank en de ABN zijn giste ren acht briefjes van honderd gulden opgedoken die volgens de nummering behoren tot het losgeld. Van de naar schatting 30 miljoen gulden wordt op het ogenblik nog 4 5 miljoen ver mist. Kamer tegen nieuwe Taiwanorder DEN HAAG (GPD/ANP) - De Schiedamse scheepswerf Wilton-Fijenoord hoeft niet te rekenen op compensatie orders voor het niet doorgaan van een tweede onderzee boten-order uit Taiwan. Wel heeft het kabinet vandaag een gesprek met directie en bewindvoerders van de werf over de mogelijkheden van het afbouwen van twee on derzeeboten die Taiwan drie jaar geleden heeft besteld. Voor het verlies van de vervolgopdracht van nog eens twee tot vier onderzeeboten neemt de regering echter geen enkele verantwoordelijkheid. Dit bleek gisteravond tijdens het debat in de Tweede Kamer over de weigering van de regering een exportvergunning aan de Schie damse werf te verlenen. De po gingen van de WD om alsnog een exportvergunning voor de werf los te krijgen werden door het kabinet en een kamermeer- op reparatie, terwijl de marine- orders door de scheepswerf De Schelde zouden worden uitge voerd. Van die regeling kan vol gens Van Aardenne worden afge weken. (zie ook pagina 5) Mia Duijnstee over verpleegtehuizen: (foto GPD) Bejaarden in een keurslijf bekneld PAGINA 11 Tai Chi-groep naar ombudsman Politieke storm waait over Israël Niet meer banen door korter werken derheid (CDA en PvdA) verij deld. Volgens premier Lubbers hebben de voorstanders van een nieuwe exportvergunning de uitspraken van de toenmalige premier Van Agt in 1980 en 1981 verkeerd be grepen. Van Agt heeft zich toen 'politiek verbonden' in de toe komst geen nieuwe wapens aan Taiwan te leveren, aldus Lub bers. Het afwijzen van de exportvergun ning betekent volgens Lubbers echter geen automatische ver antwoordelijkheid van het kabi net voor de afbouw van de lopen de order. De werkgelegenheid en het voortbestaan van de scheeps- industrie hebben de zorg van het kabinet, „evenals van alle andere betrokken. We gaan daarom ook met alle betrokkenen praten, maar niet als een nieuwe ver plichting", aldus Lubbers. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) zal vandaag op ver zoek van CDA en PvdA overleg voeren met de bewindvoerders van RSV en de directie van Wil ton Fijenoord „maatregelen te voorzien die de afbouw van het onderhanden werk veilig stel len". Van een opheffen van de surséance van betaling waarin Wilton-Fijenoord verkeert, bij voorbeeld door een technisch faillisement, verwacht minister Van Aardenne geen heil. De kos ten daarvan zijn nauwelijks te overzien en bovendien heeft dit geen zin voor enkele maanden. Dan zou de werkgelegenheid bij de werf voor een lange periode verzekerd moeten zijn, aldus de minister. Het behoud van de nieuwbouw bij Wilton-Fijenoord kan alleen wor den gewaarborgd door nieuwe orders uit het buitenland. Een vooruitschuiven van orders van de Nederlandse marine sluit de regering uit. Wel wil de regering de mogelijkheid open laten om militaire exportorders ook bij Wilton-Fijenoord te plaatsen. Bij de opsplitsing van het RSV-con- cern is besloten dat Wilton Fij enoord zich alleen zou toeleggen Celstraffen voor voetbalsupporters ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft vandaag een 21-jarige Feyenoord-suppor- ter uit Bergschenhoek wegens openlijk geweld tijdens de Euro pacupwedstrijd Feyenoord-Tot- tenham Hotspur van 2 november veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. De supporter bewerkte tijdens een massale vechtpartij verscheide ne Engelse voetbalfans met een* stanleymes. De rechtbank veroordeelde verder zeven andere supporters, in leef tijd variërend van 19 tot 27 jaar, tot gevangenisstraffen uiteenlo pend van drie weken tot twee maanden voor hun aandeel in de vechtpartij. Bovendien mogen alle veroordeel den de eerste vijf thuiswedstrij den van Feyenoord na de winter stop niet bezoeken. Ze moeten zich dan melden bij de politie in hun woonplaats.. MONACO (Reuter/UPI) - Prinses Caroline van Monaco is vanmid dag in beslotenheid voor de twee de maal getrouwd. De plechtig heid in de spiegelzaal van het pa leis in Monaco werd bijgewoond door enkele tientallen verwanten en intieme vrienden. Prinses Caroline (26) trouwde met de Italiaanse zakenman Stefano Casirighi (23) nog voor het Vati- caan het eerste huwelijk van haar met de Franse zakenman Philippe Junot heeft ontbonden. Daarom werd ditmaal uitslui tend een burgerlijk huwelijk ge sloten. De viering werd sober gehouden, in tegenstelling tot het eerste huwe lijk toen er drie dagen werd ge feest in luxe hotels. Niet langer dan een jaar, tot I januari 1985, wil len de Verenigde Sta ten nog meedoen in de Unesco, de organisatie binnen het kader van de Verenigde Naties die speciaal is gericht op onderwijs, wetenschap en cultuur. Van het totale budget van de Unesco, bijna 375 miljoen dollar voor volgend jaar, betalen de VS een kwart, zodat alleen al daar door deze hulporganisatie ernstig dreigt te worden gekortwiekt. De bezwaren van de VS tegen de Unesco dateren niet van vandaag of gisteren. In een lange reeks van jaren is de ergernis toegenomen. Het gestook tegen Israël dat prak tisch werd uitgestoten, het aantas ten van de persvrijheid door het propageren van een Nieuwe We reld Informatie Orde, het politiseren van allerlei kwesties in anti-Wester se zin, het wordt de Amerikanen langzamerhand allemaal te veel. Naast deze hoofdpunten van kritiek vallen de VS ook over het kostbare bureaucratische apparaat dat meer gericht zou zijn op de eigen belan gen dan op het bevorderen van on derwijs, wetenschap en cultuur. De 161 landen die in Unesco-ver- band samenwerken, hebben zich sinds de oprichting in 1946 een taak gesteld die eigenlijk nooit ten einde kan komen. De ontwikkeling van wetenschap en techniek gaat zo snel dat met name de landen in de Derde Wereld hopeloos achter op zouden kunnen raken. Honder den miljoenen mensen kunnen le zen noch schrijven, een enorm ob stakel voor het begin van elke ont wikkeling. Hier ligt één van de vele taken die de Unesco nog bij lange na niet heeft volbracht. Het is te betreuren dat men in de boe zem van deze organisatie de kritiek van de Amerikanen niet ter harte neemt. Blijkbaar kan men geen weerstand bieden aan de druk van de Sowjet-Unie en zijn vazallen om de Verenigde Naties en haar orga nen vooral te gebruiken als een platform voor ordinaire propagan da. Het gaat er natuurlijk in als koek om de deerniswekkende onderontwik keling van vele Derde Wereld-lan den toe te schrijven aan de kolonia le uitbuiting van de Derde Wereld door de Westerse kapitalistische landen, een uitbuiting die in deze eeuw gewoon wordt voortgezet in de vorm van een nieuwe variant, die van het Yankee-imperialisme. Maar met dergelijke afgesleten kre ten zijn onderwijs, wetenschap en cultuur niet gediend, integendeel. Met behulp van diepgravende be schouwingen over de ontwikke lingsgang der historie schrikt een meerderheid in de Unesco er bij voorbeeld ook niet voor terug om de persvrijheid aan te tasten. Het hele idee van die Nieuwe Wereld Informatie Orde oogt wel aardig, maar het past meer in het straatje van Oosteuropese partijbonzen dan in een vrije, open samenleving. Het onbetaalbare goed van een vrije pers, waarvoor menigeen met zijn leven heeft betaald, weegt bin nen de Unesco blijkbaar niet zo zwaar. Voorzover de Amerikaanse houding niet wordt ingegeven door een be denkelijk isolationisme, mogen we hopen dat de Unesco zelf orde op zaken stelt. Het aanzien van de Verenigde Naties is door het optre den van de Unesco al geblutst. De VN zouden nog meer aan macht en gezag inboeten als de Amerikanen zich gedwongen zouden voelen de Unesco voorgoed te verlaten. Dat zou buitengewoon jammer zijn, want er is nog veel te doen. GRONINGEN (ANP) - Alle Boorsma heeft vanochtend de eerste afstand van de Nederland se schaatskampioenschappen in Groningen gewonnen. Ze maak te op de 500 meter een tijd van 43,82 sec. Tweede werd Ingrid Haringa en derde Yvonne van Gennip. een Echt complete krant, over wereld, stad i;n iand. Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, óf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam HEERLEN (GPD) - Het DSM-con- cern (chemie) heeft dit jaar een netto winst van ruim 100 miljoen gulden geboekt. „Dit is", zo stel de drs. Bogers vanmiddag in z'n eindejaar-bericht, „na het grote verlies waarmee we 1982 moes ten afsluiten, een verbetering van zo'n f300 miljoen". "Ik wil u hiermee feliciteren", zo zei hij tot het personeel, "vooral omdat deze verbetering behalve door lichte opklaringen van de markt voor een belangrijk deel ook door interne inspanningen is bereikt". Hij noemde de verbetering verheu gend maar waardeert de winst, ondanks de enorme verbetering, onvoldoende om van een rede lijk verantwoord rendement te mogen spreken. „Intussen is alleen al het feit dat er een winstherstel heeft kunnen optreden zeer belangrijk, want behalve interne inspanningen en marktverbetering is daarvoor ook een zeker ondernemingskli maat noodzakelijk. Wij menen dat de randvoorwaarden voor het zakendoen in Nederland een ontwikkeling ten goede doorma ken. De daarvoor door de over heid gehanteerde beleidsmidde len bewijzen zichzelf. Nederland se producenten kunnen beter mee in de internationale concur rentie dan kort geleden. En dat is zeer bemoedigend", aldus drs. Bogers. (Zie ook pag. 7) U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 144941).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1