'Suzanne' doet jongensdroom in vervulling gaan 'Stedelijk' wil einde bezetting Het succes van 'VOF de Kunst' Dennis Wilson (van de Beach Boys) verdronken BUMA wil verbod Frans satelhet-(tv)progr anima Kunstenaars - overheid: gesprek zonder resultaat HILVERSUM (ANP) - Traditiege- trouw zijn de dagen rond de jaarwisseling op radio en tv goed gevuld met jaaroverzichten, te- i rug- en vooruitblikken en confe rences. Ook de overgang van j 1983 naar 1984 heeft weer vele j programmamakers in Hilversum tot speciale programma's ver leid: bij elkaar zo'n dertig stuks. Hieronder een greep uit het aan- j bod. I De NOS beet gisteravond de spits f af met het jaaroverzicht van het journaal, dat werd aangevuld j met nieuwe opnames en inter- 5 views. I Vanavond brengt de AVRO Paul van Vliets "Tv-Show '83" op de buis. De Haagse cabaretier brengt een mengeling van zijn f laatste theaterprogramma en I nummers die speciaal ter gele- genheid van de jaarwisseling t zijn geschreven. (Nederland I, 20.28-21.45 uur). De NCRV-radio wijdt vanmiddag een programma van een uur aan de dit jaar overleden Wim Kan. Van 17.00 tot 17.55 uur zijn op i Hilversum I onder de titel "Kan als docent" opnamen te horen van een vragenuurtje dat Kan in Lee Towers best gekleed, André Hazes het slechtst LEIDEN - Lee Towers is onze best geklede artiest, terwijl André Hazes het slechtst ge kleed door het leven gaat. Zanger Henny Vrienten van Doe Maar is zowel de op twee na best- als slechtst geklede artiest. Althans volgens de "super-actuele" enquête-uit slag die maandblad Muziek Expres ons "per spoedbe richt" deed toekomen. De vragenlijst van het muziek blad werd door 3271 lezers in gevuld. Een troost voor Henny Vrien ten is dat Doe Maar tot beste binnenlandse groep werd ge kozen en ook nog eens tot op één na "meest veelbeloven de" (lees: meestbelovende) groep. Ernst Jansz (toetsen man van Doe Maar) wordt als beste muzikant beschouwd, op de voet gevolgd door nie mand minder dan Berdien Stenberg. Zij is op haar beurt weer de meestbelovende mu zikant in ons land. Frits Spits is de populairste disc-jockey en Erik de Zwart de populairste tv-persoon- lijkheid. Hij is presentator van Countdown, dat als meest geliefd tv-programma uit de bus kwam. Ook Anita Meijer zal in verwarring zijn gebracht door de resultaten van de enquête. Ze werd zo wel tot beste- als meestbelo vende zangeres gekozen. 'Su zanne' was volgens de ME-le- zers het leukste binnenland se plaatje. Mike Oldfield, toch al weer zo'n vijftien jaar actief in de mu ziek, is voor de lezers van Mu ziek Expres als buitenlandse muzikant de grootste belofte, die het afgelopen jaar heeft opgeleverd. Herbie Hancock, die al op het podium stond, toen de meeste ME-lezers nog moesten worden gebo ren, behaalde in deze catego rie een tweede plaats. Mi chael Jackson, al vele opeen volgende jaren de hitlijsten bestormend, wordt als op één na (Paul Young) meestbelo vende buitenlandse zanger beschouwd. Als beste, en te gelijk meestbelovende bui tenlandse groep van het afge lopen jaar wordt Spandau Ballet beschouwd. Zij scoor den met 'Gold' ook de beste buitenlandse hitsingle in de enquête. Boy George van Culture Club houdt aan zijn extravagante voorkomen een eerste plaats in de categorie "slechts ge klede artiest buitenland" over. Gelukkig voor hem werd hij ook tot op één na (Michael Jackson) best gekle- de artiest gekozen. 1982 op de Oranje-Mavo in Velp hield voor leerlingen en onder wijzers. Verder ook fragmenten van een les voor leerlingen van de Amsterdamse Kleinkunstaca demie uit 1968. Kan vertelt tij dens de lessen bijvoorbeeld over zijn manier om de zaal tot mee zingen te bewegen en zijn trucs om spelletjes te doen met het pu bliek, dit alles doorspekt met anekdotes. De TROS-radio brengt vandaag op Hilversum 3 "Dag '83", waarin wordt teruggekeken op het pop- gebeuren van dit jaar. De Golden Earring en de Leidse Shorts krij gen bij die gelegenheid meteen de Conamus-exportprijs uit handen van staatssecretaris Van Zeil van economische zaken. Op vrijdag 30 december begint de VPRO-radio op de nuchtere maag al met een evaluatie van het jaar 1983. Radionieuwdienst- VPRO brengt van zeven tot ne gen 's ochtends op Hilversum 2 een 'live'-ontbijt met enkele trou we luisteraars, die hun wel en wee van dit jaar mogen melden. 's Avonds op Hilversum 1 klanken uit de tijd dat iedereen nog thuis bleef voor de radio: de KRO-ra- dio bekeert zich dan tot de oude stijl van radiomaken in het pro gramma "Vanavond kijken we geen tv". Tussen zeven en elf waant de luisteraar zich dank zij gesprekken met radiomakers uit die tijd, archiefopnamen en oude actualiteiten weer in 1948, het jaar waarin Orwell's boek '1984' uitkwam. KRO's Brandpunt in de markt be kijkt vrijdagavond (Nederland I, 21.40—22.45 uur) hoe de diverse jonge ondernemers zijn gevaren die de afgelopen drie jaar met hun plannen in het programma waren. Tevens mogen enkele poli tici en vakbondsmensen hun licht werpen op de ontwikkeling van de economie in 1983 en de voor uitzichten voor 1984 Op zaterdag 31 december. Oude jaarsdag, begint VARA's 'In de Rooie Haan' op Hilversum I al om elf uur 's ochtends aan een oud en nieuw-programma van vier uur. Een bonte stoet bekende Nederlanders, onder wie minis ter Smit-Kroes, Herman Bode, Gerne Knetemann. Mient-Jan Faber, oppositieleider Den Uyl en Han Berger, mogen hun zegje doen over het afgelopen en het ko mende jaar. Op Hilversum 3 doet de NCRV dit 's middags tussen drie en zes nog eens dunnetjes over. In "Ook '83" passeren dan de belangrijkste nieuwsfeiten van het afgelopen jaar, gelardeerd met gesprekken met gasten uit de politiek, de sport, kerk en samenleving. De TROS-radio zendt 's avonds tus sen negen en tien op Hilversum 1 "Inleveren die hap" uit, een spe ciaal oudejaarsprogramma van Sieto Hoving. Op de tv komt de KRO zaterdag middag met een eigen sportover- zicht (Nederland I, 16.00-17.15 uur). Het wordt een terugblik op feestelijke dieptepunten, betreu renswaardige hoogtepunten en merkwaardige vergissingen, die in de studio van commentaar worden voorzien door de betrok ken sportmensen. AVRO's Top- pop brengt tussen zeven en acht op Nederland II een overzicht van de hits van 1983, met daar aan gekoppeld de uitreiking van de 'Nationale Hitparade Trofee' aan de beste Nederlandse pro- dukties. Een half uur voor middernacht barst op Nederland I bij de TROS "Dag '83 - Hallo '84" los. In een rechtstreekse uitzending vanuit de RAI in Amsterdam viert And ré van Duin het begin van het nieuwe jaar, omringd door vele artiesten en andere bekende Ne derlanders. Het feestgedruis duurt tot twee uur 's nachts. De NOS begint de eerste stap van 1984 met een Nieuwjaarsconcert door de Wiener Philharmoniker en het ballet van de Weense Staatsopera (Nederland I, 12.15 uur). Dit concert kan tegelijker tijd via Hilversum 4 in stereo worden ontvangen. Na het con cert volgt om 13.25 uur traditie- Om 17.50 uur brengt de TROS op Nederland II een samenvatting van de tenniswedstrijd "Oud te gen Nieuw". Ditmaal treedt Tom Okker tegen Michiel Schapers in het strijdperk, en bij de dames Nanette Schutte tegen Marcella Mesker. Het NOS-programma Panoramiek werpt zich zondagavond (Neder land I, 20.10 uur) als eerste in 1984 op de meer zorgelijke kan ten van het nieuwe jaar. Met het boek van George Orwell onder handbereik komen de gevolgen voor de burger van de opmars der computers en de wapenwed loop aan de orde. Veronica zorgt daarna (Nederland 11, 21.00 - 22.15 uur) voor een luchtige afsluiting van de dag met Seth Gaaikema's nieuw jaarsconference. Onder de titel "Het laatste zaaltje met gezond verstand" geeft Gaaikema zijn persoonlijke visie op de vraag "Waar gaan we in jaar naar toe"? OUD GASTEL - Tot een half jaar geleden had nog niemand van VOF de Kunst gehoord, laat staan van ene Roel Jongehelen uit Oud Gastel. Nu schreeuwen honderden kelen om 'Suzanne' bij elk optreden van deze Bra bantse band. Van Delfzijl tot Maastricht. En is ook de 22-jarige Jongenelen een ster die het succes van VOF de Kunst niet meer wil missen. „Want wat is er mooier dan muziek te maken die iedereen leuk vindt?" Voorlopig lopen de boekingen tot maart volgend jaar. Vijf keer per week staan zanger Nol Havens, gitarist Ferd Berger, toetsenist Frans Baudoin, drummer Jos Studio van den Dries, percussionist-gi tarist Ferdi Lancee en basgitarist Roel Jongenelen voor een volle zaal. „We willen het aantal optredens te rugbrengen tot zo'n drie per week", aldus Roel. „Maar nu heeft de promotie van onze twee de single 'Oude Liefde Roest Niet' voorrang. Als die ook aan slaat zijn we goed op weg om te bewijzen dat VOF de Kunst geen eendagsvlieg is" door Marianne Schoone Want 'Maandagmorgen 6.30 uur' (de titel zegt het al) is nog maar het begin. De bandleden houden zich thuis elk voor zich al bezig met de nieuwe elpee die in de zo mer moet uitkomen. „Vaak den ken artiesten na één hitsingle dat ze er al zijn. Maar je moet met beide benen op de grond blijven staan", vindt Roel. een rustige jongen die op geen enkele ma nier de indruk wekt sterallures te hebben. In het kamertje achter de Gastelse woning bevinden zich zeven gi taren. Er staat een piano en aan de muur hangen posters van Harry Sacksioni, van een aantal klassieke meesters - Roel volgt klassieke gitaarlessen aan het conservatorium in Rotterdam - en natuurlijk eentje van VOF de Kunst. De rommelige ruimte heeft veel weg van een repeteerhok van be ginnende bands. Maar hoewel Roel hier verschillende melo dieën uitvindt en voor zichzelf teksten schrijft, is 'Suzanne' ge boren in een heuse studio. „De meeste mensen zitten in een ou de garage waar ze een melodie op piano opnemen en vervolgens de demo opsturen naar de platen maatschappij. Die moet er maar net de arrangementen omheen willen zien". Roel vertelt dat VOF de Kunst die rompslomp niet heeft gehad om dat Ferdi Lancee een studio in Tilburg heeft. De meeste VO- F'ers zijn studiomuzikant ge weest en liepen elkaar hier tegen het lijf. „Ferdi zag mij wel zitten en vond Nol een goede zanger. In de studio was ook gitarist Ferd Berger en later kwam toetsenist Frans erbij. Vijf verschillende met elk een eigen ma- Roel Jongenelen van VOF de Kunst: 'We willen dat de nier van spelen, maar we zijn echt naar elkaar toe gegroeid". Op die manier is 'Suzanne' ont staan. Ferdy speelde een deuntje op de piano. Roel pakte zijn bas gitaar, Jos de drums en de ande ren die binnenliepen improvi seerden mee. Toen het uiteinde lijk naar ieders tevredenheid ver liep werd een veertigtal mensen met wat pils naar de studio ge lokt. Op de plaat zingen ze uit volle borst het refrein mee. Het 'feestje op 45 toeren' bleek een aantrekkelijk aanbod voor de platenmaatschappij. „Bovendien konden wij er net zolang over doen als we wilden. Het Goede Doel bijvoorbeeld krijgt drie we ken de tijd en dan moet een plaat af zijn". De AVRO maakte van 'Suzanne' het snoepje van de week en daar na was het maar een kleine stap naar Toppop. „Nadat de single uitkwam ging alles onvoorstel baar snel. Een jongensdroom van duizenden muzikanten". Niet dat Roel nu - vaak diep in de nacht - met duizend gulden in zijn zak naar huis reist. „We ver dienen net genoeg om van te le ven. Het publiek verwacht een topband en dat kost geld. Het be tekent dat je een lichtshow moet hebben en een dure installatie" VOF VOF de Kunst staat voor Vennoot schap Onder Firma. „Compleet met een inschrijving bij de Ka mer van Koophandel", legt Roel deze primeur in de popwereld uit die inmiddels navolging vond bij de Dolly Dots. „Wij zijn in feite een bedrijfje met negen directeu ren, inclusief de manager en twee roadies. Aan de ene kant LOS ANGELES (UPI) - Dennis Wilson (39) drummer, gitarist en zanger van de Beach Boys, is gistermiddag tijdens een boottocht met vrienden nabij Los Angeles verdronken. Wilson zou in het water zijn gedoken, maar niet meer zijn verschenen tot hij dood werd opgehaald. Dennis, in 1944 geboren in Hawthorne in Californie, was de enige echte plankzeiler in de groep van vijf, die aan het begin stond van een golf van 'Surfer music' in de jaren zestig. Andere leden van de groep waren zijn twee broers, Brian en Carl Wilson, neef Mike Love en Al Jardine. Hun grote succes begon in 1962 met de plaat 'Surfin safari', gevolgd door 'Surfin USA', 'Surfer girl' en o.m. 'Fun, fun, fun', 'Help me Rhonda', 'California girl' en 'Barbara Ann' in 1966. Dennis Wilson. DEN HAAG (GPD) - De auteurs rechtenorganisatie BUMA wil via een kort geding de exploitant van het Amsterdamse kabelnet, KTA, verbieden met ingang van 2 januari 1984 het Franstalige sa tellietprogramma „TV 5" te ver spreiden. Het geding zou van middag dienen voor de president van de Amsterdamse arrondisse mentsrechtbank. Hoewel het ministerie van WVC eerder toestemming voor de dis tributie van het programma, be staande uit een geselecteerde on derdelen van de programma's van de Franse, Waalse en Zwit serse omroep, heeft gegeven, is BUMA van oordeel dat met de verspreiding van dit compilatie programma de auteurswet wordt overtreden. KTA maakt door „TV 5" op het hoofdstedelijke kabelnet te zet ten inbreuk op de exclusieve au teursrechten van de tot het BU- MA-wereldrepertoire behorende muziekwerken, aldus BUMA. hebben we op die manier de af spraken goed op schrift staan zo dat er geen gezeur over geld kan ontstaan. Ook is dat goedkoper voor de zaaleigenaren die op de ze manier de btw-kosten terug kunnen krijgen". Een slimme zet van VOF de Kunst die bewijst dat de Brabanders de touwtjes zoveel mogelijk in ei gen hand houden. Al heb je niet alles onder controle. De fans bij voorbeeld. Roel herinnert zich de oploop na het radioprogram ma Los Vast. „Toen we buiten kwamen werden we compleet in gesloten door honderden van die kinderen. Vooral zanger Nol kan zich niet meer op straat vertonen zonder dat er aan hem wordt ge trokken. En dat wordt nog er ger", huivert hij bij de gedachte aan de massahysterie die Doe Maar aantrok. „Bij Hennie Vrien ten gooiden ze zelfs stenen door de ruit om zijn gezicht maar te Is VOF de Kunst het zoveelste Nederlandstalige bandje na Doe Maar? Volgens Roel natuurlijk niet on danks een vernietigende recen sie in muziekkrant OOR. „Die vinden alles wat uit het zuiden komt maar niks", veegt hij de laatdunkende uitlatingen van ta fel „Wij willen dat de mensen vrolijk naar huis gaan, lekker kunnen swingen. Al staan op de lp ook echte luisterliedjes zoals 'Japie' over een jongetje dat op school steeds gepest wordt. Of '17 Hoog' over samenwonen", probeert Roel uit te leggen. Hij citeert Frits Spits die op de radio zei: „Veel nummers van tegen woordig raken je ziel. Suzanne is een uitzondering, daar word je blij van". De Gastelaar: „En dat is nou precies wat VOF de Kunst wil". Utrechtse musea weer open voor het publiek AMSTERDAM/UTRECHT (ANP) - Het is nu de hoogste tijd dat de beel dende kunstenaars de be zetting van de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum in Amsterdam beëindigen. Het heeft nu lang genoeg geduurd. Dit heeft directeur Edy de Wilde van dit museum gis teren gezegd. "Wij hebben er begrip voor gehad dat de kunstenaars zich hebben verzet tegen de maatregelen van WVC en sociale zaken ,ten aan zien van de beeldende kunste naars regeling (BKR). Wij heb ben dan ook met enige medewer king en serviceverlening (onder meer het gebruik van een tele foonlijn) de bezetting van de nieuwe vleugel gedoogd. Maar nu de tweede kamer een demo cratisch besluit heeft genomen is het redelijk ook de bezetting op te heffen", vindt De Wilde. Pehalve dat de bezetting zekere spanningen heeft opgeroepen onder ons personeel is het bo vendien onze taak kunst te laten zien. Daarvoor hebben wij ook. de nieuwe vleugel nodig. Op ons programma van januari staat een tentoonstelling in die vleugel en wij hebben ook nog enige tijd no dig voor herstelwerkzaamheden en de inrichting van die tentoon stelling, aldus de directeur van het 'StedeUjk'. "Dit museum is bedoeld als expo sitiegebouw en niet als actiecen trum", voegt hij er aan toe. Het verzoek om een einde aan de be zetting te maken is sinds het par lementsbesluit inzake de BKR van vorige week herhaalde ma len mondeling aan de bezetters gedaan, maar tot dusver zonder enig resultaat. Verzet Het Centraal Museum en het Mu seum voor Hedendaagse Kunst in Utrecht zijn gisteren na een sluiting van ruim twee weken weer voor het publiek openge gaan, zo heeft een woordvoerder van het Centraal Museum mee gedeeld. De directies van beide musea besloten tot openstelling na een gesprek met Utrechtse beeldende kunstenaars. Zij schaarden zich daarbij achter het protest van de kunstenaars tegen het plan van het ministerie van WVC met betrekking tot de BKR. De directies beloofden hun bezwaren onder de aandacht te brengen van de diverse overle gorganen binnen de museumwe reld. De kunstenaars besloten toen hun verzet tegen een hero pening van de musea op te ge- De Utrechtse kunstenaars zullen hun acties verharden, wanneer het overleg met het ministerie van WVC niets oplevert. Maar over de inhoud daarvan wilden zij niets zeggen. AMSTERDAM (ANP) - Minis ter Brinkman van WVC en staatssecretaris De Graaf van sociale zaken hebben niets te bieden dan wat rommel. Hun standpunten liggen vast: de beeldende kunstenaars moe ten maar in de bijstand. Dit zei voorzitter Henk Rijzinga van de BBK gistermiddag na een gesprek van het bestuur van deze vakbond van beel dende kunstenaars eerder op de dag met beide bewindslie den in Den Haag. De Graaf heeft duidelijk laten weten dat hij alleen maar op lossingen voor het overgrote deel van de beeldende kunste naars wil zoeken in de bij stand. Maar de staatssecreta ris begrijpt er dan totaal niets van hoe een kunstenaar moet werken en wat hij daarvoor moet investeren, aldus Rijzin- band met het in werking tre den van de nieuwe beeldende kunstenaars regeling (BKR) op 1 januari 1984. Zoals ge meld wil de regering het bud get voor de BKR tot 1986 met 100 miljoen gulden besnoeien van 130 naar 30 miljoen gul den. De BBK heeft de be windslieden voorgehouden dat dit zal betekenen, dat er van de ongeveer 3500 kunste naars die nu nog op basis van de BKR kunnen werken, er nauwelijks 1000 zullen over blijven. Voor 1984 is er voor de BKR nog maar 75 miljoen beschikbaar. Brinkman en De Graaf hebben de BBK-delegatie meegedeeld dat de nieuwe BKR in het ko mende jaar op verzoek van de Tweede Kamer zal worden 'geëvalueerd'. Op basis van die evaluatie zal nader over leg met o.m. de BBK kunnen plaats hebben. Aldus hebben beide bewindslieden na af loop van het gesprek laten weten. Volgens de BBK-voorzitter stelt dat ook al niet veel voor om dat het bedrag dat in 1984 voor de BKR beschikbaar komt niet zal worden ver groot.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19