Australië wint Cup Alles of niets voor Kramer Zaalvoetbal niet voor alle spelers geschikt 'Goldrace' ondervindt concurrentie Schaatsenrijder wil niet alleen aan succes ruiken Liverpool: 2-2 WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 DEN BOSCH (GPD) - Zaalvoet bal. Een groeiende, maar tevens omstreden loot aan de KNVB- boom. Steeds meer voetballers combineren veld- en zaalsport, maar in de naar prestaties stre- AMSTERDAM/MADRID (ANP) - De status 'hors categorie' zal de Amstel Goldrace niet veel hel pen bij de samenstelling van het rennersveld voor de negentiende editie op paaszaterdag 21 april. 'Hors categorie' betekent dat alle a-renners (internationaal de bes ten) verplicht zijn te starten, dan wel op de dag van de wedstrijd, de dag ervoor en de dag erna el ders een startverbod hebben. De enige Nederlandse klassieker, dit jaar door de wereldwieler bond als zodanig erkend, onder vindt zware concurrentie van de ronde van Spanje en de 'open' Columbiaanse etappekoers. De organisatoren van de Vuelta, die van 17 april tot 6 mei wordt gehouden, kondigden gisteren de deelname aan van wereld kampioen Greg Lemond, Tour de France-winnaar Laurent Fig- non, oud-Tour-, Giro- en Vuelta- winnaar Bernard Hinault, oud- wereldkampioen Beppe Saronni en de Belg Fons de Wolf naast de complete Spaanse top. vende ploegen duiken steeds meer betaald-voetballers op. Gis teren kwamen ze voor het eerst officieel, dus onder de bonds- vlag, tegen elkaar uit in een toer nooi dat de voetbalbond en zijn sponsor op poten hebben gezet om de winterstop te verkorten. In de sporthal De Maaspoort te Den Bosch kochten 950 toe schouwers een kaartje. Voordat ze de hal, waarin de bas ketballers van Den Bosch furore maken, mochten betreden moes ten de aanhangers van Roda JC, Sparta en FC Utrecht zich onder werpen aan de gebruikelijke fouillering en dat aspect gaf al aan dat er niets verandert als de professionals het veld voor de zaal verruilen. Op de eerste van vijf avonden bleek echter dat zaalvoetbal een tak van voetbal is die specifieke voorwaarden stelt, zoals de korf ballers en hockeyers al heel lang weten en er ook naar selecteren. Niet alle op het veld dravende voetballers zijn geschikt om in een kleine ruimte iets creatiefs te doen, waardoor vooral het duel van het gekortwiekte FC Utrecht tegen Roda JC (3-15) een aanflui ting van de eerste orde werd, tot grote ergernis van de sponsor. De al jaren in de zaal operatione le Leo van Veen, Gert Kruys, Ge rard van der Lem en Harry van den Ham bedrijven hun sport on der aantrekkelijke voorwaarden tijdens de wintervakantie op Te xel. Hoewel er in het KNVB-toernooi zestig mille ligt te wachten op de winnaar, werd het viertal niet te ruggeroepen. Penningmeester Theo Brouwer: „In principe heb ben de jongens vakantie en in de MELBOURNE (AFP/Reuter) - Australië heeft in het Kooyong-stadion in Melbourne voor de 25ste maal in de geschiedenis het toernooi om de Davis beker gewonnen. In de finale wonnen de Australiërs met 3—2 van Zweden. Simon Tahamata toonde aan in de zaal wel erg goed uit de voeten te kunnen. Hier staat de speler van Standard op het punt doelman Smits van Roda te passeren. (Foto anp> contracten staat niets over zaal voetbal. Als de KNVB deze zaak serieus opzet, zullen we de ar beidsovereenkomsten moeten aanpassen. Aangezien de bond erg laat met de plannen op tafel kwam, hadden de spelers hun vakantie al geboekt en vonden we het moreel niet verantwoord ze te dwingen in Den Bosch te spelen". Het gevolg was dat FC Utrecht te gen Sparta net verloor (4-3), maar tegen Roda JC werd wegge speeld, omdat Jan Wouters en Frans Adelaar waren uitgeblust. De rest kon zich sowieso niet staande houden. Trainer Barry Hughes ziet helemaal niets in het spelletje. „Het kweekt luie voetballers, want als je moe bent, ga je er een poos je uit. Er zitten te weinig elemen ten van het echte voetbal in en ik heb nu ook de gevaren voor bles sures gezien. Vanaf 1 januari leg ik mijn spelers een verbod op om nog in de zaal actief te zijn". Dat wordt nog een probleem, want het Texel-kwartet, plus Jan Wou ters en Frans Adelaar speelt we kelijks competitie in een team ook speelt de FC Den Bosch-voetballer Wim van der Horst, evenals Simon Tahamata gemaakt voor de zaal en derhalve bijzonder succesvol in het door Hans Kraay gecoachte team van de All Stars. Sparta sloot de avond met één overwinning af, maar zei Jan Nij- man, de assistent van de momen teel skiënde trainer Bert Jacobs: „Wij hebben lering getrokken uit de armbreuk van Adrie Andries- sen. We kwamen uit Jena, train den de volgende morgen dat de stukken er af vlogen, waarna Andriessen 's avonds ging zaal voetballen. Hij was doodmoe. Dan luisteren de benen niet meer naar de signalen uit de hersenen en kan je ongelukken verwach ten. We hebben na dat incident direct de contracten aangepast. We doen dan wel mee aan het KNVB-toernooi, maar we heb ben de spelers geselecteerd. Di verse jongens zijn er puur onge schikt voor. Die hebben we thuis gelaten, maar ze delen wel mee in de winst. Maar kijk je diep in mijn hart, dan zeg ik: laten we maar lekker het veld opgaan. Er ligt nu misschien wat modder, maar daar moeten we de volgen de maand ook in spelen". Overduidelijk bleek dat zaalvoet bal best leuk kan zijn - voor wie alle restricties voor lief wil ne men als Simon Tahamata en Wim van der Horst het spelletje spelen. De in Luik opererende Tahamata had uit Tiel zijn eigen fanclub meegebracht, terwijl Van der Horst vanaf de tribune door zijn supporters werd onder steund. Geen wonder dat de All Stars gemakkelijk over Roda JC heenliepen (8-4). Voor die de monstratie, waaraan ook Jan Jongbloed, Hugo Hovenkamp en zaalvoetballer Jan Zwarthoed meewerkten (en Pier Tol en Wil ly van der Kuylen wat tegen werkten) zullen de kijkers don derdag best terugkomen. Om re den dat zaalvoetbal lijkt te zijn ontworpen voor kleine manne- kes met een aangeboren tech niek, is het niet verwonderlijk dat er in de voorverkoop al 2000 kaarten zijn verkocht voor de duels die Ajax vanavond in de Sporthal Zuid te Amsterdam af werkt. Al na het derde enkelspel was Au stralië zeker van de overwinning. In de derde single won Pat Cash in drie sets met 6-4, 6-1 en 6-1 van de Zweed Jaokim Nyström. Australië kwam daardoor op een niet meer in te halen voorsprong van 3—1. In het vierde en laatste enkelspel zegevierde de Zweed Mats Wilander in drie sets over John Fitzgerald: 6—8, 6—0, 6—1. Maar dat deed allemaal niet meer ter zake. Doorslaggevend was gisteren de winst van het Austra lische dubbel Paul McNamee en Mark Edmondson in drie sets op de Zweden Anders Jarryd en Hans Simonsson: 6-4, 6-4, 6-2. Daarmee kwam de stand op 2-1 en werd Nyström in welhaast kansloze positie geplaatst. Zijn keuze, ten nadele van Jarryd die normaal de nummer twee is in de Zweedse ploeg, is niet eenstem mig gedaan. Ook niet toen de 20- jarige Zweed onlangs sterk spe lend op gras het toernooi van Sydney op zijn naam bracht. Zijn nederlaag maandag tegen John Fitzgerald, had zijn positie noch GRONINGEN (GPD) Eigenlijk wil Yep Kramer er liever niet meer bij stilstaan. De onwillige bilspier, die hem als extra tegenstander op het ijs vergezelt, mag namelijk vooral geen mentale schade veroorzaken. De pijn die hij moet verbijten is al vervelend genoeg. Vandaar ook zijn verzuchting: „Ik kan wel blijven klagen, maar voordatje het weet is de winter voorbij". Een winter waarop Yep Kramer zijn zinnen heeft gezet en die doodeenvoudig niet mag mislukken want er valt immers veel te oogsten. Nooit eerder offerde Kramer zo veel voor zijn sport op. Na een half wielerseizoen, dat hem het amateurkampioenschap van Drente opleverde, ging eind sep tember, vroeger dan voorgaande jaren, zijn ijsvrije periode al in. Bij de Heerenveense woning- Wondertijden in Alma Ata ALMA ATA (AFP) - Het .we reldrecord schaatsen 1500 meter heren werd gisteren op de wonderhaan van Alma Ata vier keer door Sowjet-rijders verbeterd. Andrei BobTov bracht het uiteindelijk op zijn naam met 1.53.22. Het we reldrecord stond sinds 26 maart 1983 met 1.54.26 op naam van Igor Tsjeletsjovski, eveneens Sowjet-Unie. Giste ren kwam Andrei Bachvalov tot 1.54.17, daarna Igor Tsje letsjovski tot 1.53.99 en Vik tor Sjasjerin tot 1.53.70, alvo rens de 19-jarige Andrei Bo- brov 's werelds allersnelste 'mijier' werd in 1.53.22. Zijn snelste 1500 meter reed hij in maart van dit jaar, ook op Me- deo, in 1.57.80. Bobrov werd dit jaar in Seratfevo Europees juniorenkampioen. Later op de dag sneuvelde op de Medeo-baan in Alma Ata ook het wereldrecord op de 5000 meter. De Sowjet-rijder Konstantin Korotkov legde de afstand af in 6.52.57. Het oude wereldrecord stond met 6.54.66 sinds 18 maart 1982 op naam van zijn landgenoot Aleksander Baranov met 6.54.66. De nieuwe toptijd werd gereden tijdens natio nale wedstrijden van de schaatstop uit de Sowjet- Unie. Beide recordhouders zijn een belofte voor de toekomst. Bo brov, de wereldkampioen bij de junioren, is negentien, Ko rotkov drie jaar ouder. De progressie van Bobrov is het opmerkelijkst. Hij sloot het vorige seizoen als 54ste op de wereldranglijst af. Als beste tijd op de 1500 meter had Bo brov, die tijdens de titelstrijd voor junioren van de Sowjet- Unie Igor Malkov voorrang moest verlenen, 1.57.80 staan. Op de andere klassieke af standen noteerde hij in het seizoen 1982/83 38,54 (5Ö0 me ter), 7.13,79 (5000 meter) en 15.43,64 (10.000 meter). bouwvereniging, waaraan hij als technisch medewerker is ver bonden, zien ze hem pas in het voorjaar terug. Op eigen kosten vertrok Kramer samen met Hilbert van der Duim een week voor de andere man nen van de kernploeg naar Inzeil. De vorige winter, waarin hij aan het grote succes rook, had hem begerig gemaakt. De Europese titel was hem in Den Haag op het nippertje ontglipt en op het WK belandde hij pal naast het erepo dium. Aansporingen genoeg om er in de zomerse arbeid nog een schepje bovenop te gooien, want, 1984 moest en zou het jaar van Yep Kramer worden. Het is er zeker nog niet te laat voor. „Het vorig seizoen ging Kramer ook pas in januari na het Neder lands kampioenschap erg hard rijden", zegt coach Henk Boer ter geruststelling. „Toen had hij in december 7.28 achter zijn naam staan op de 5000 meter, nu met die blessure 7.18. Geen re den dus om erg verontrust te zijn". Zorgen maakte Yep Kramer zich wel degelijk toen hij weer last kreeg van die bilspier. De ellen de die hem enkele seizoenen had gekweld leek verleden jaar volle dig overwonnen, maar keerde plotseling terug. Kramer: „Het gebeurde in de periode dat we pas op het ijs stonden en ook nog volop met de droogtraining bezig waren. Er zit gewoon iets ver keerd. Bij een bepaalde belasting is het alsof er wat scheef gaat zit ten in het bekken. Het is een zwakke plek, want daar ontstaat die spierblessure door". Het bekken is naderhand rechtge zet en dagelijks laat Yep Kramer zich behandelen, want de pijn is nog niet verdreven. „Zo gauw ik in de schaatshouding zit worden de spieren gespannen en belast je ze dus al. Alleen met fietsen en wat lopen zou ik de pijn na twee weken kwijt zijn, maar dat kan nu natuurlijk niet. Dan zou ik de selecties missen-" Voluit schaatsen is er voor hem momenteel niet bij. Kramer: „In de landenwedstrijd in Heeren veen wilde ik die vijf kilometer wel hard rijden, maar ineens GRONINGEN (GPD) - De natio nale titelstrijd kan donderdag en vrijdag opheldering geven over de kwaliteit van de ver nieuwde Groninger kunstijs baan. De weersinvloeden zijn uiteraard een belangrijke fac tor, maar een aantal van de be staande baanrecords is zeker voor verbetering vatbaar. Op de nationale ranglijst neemt Gro ningen momenteel de vijfde po sitie in achter Heerenveen, As sen, Deventer en Den Haag. De baanrecords, die op één na tot stand kwamen tijdens de inter land Noorwegen-Nederland van twee jaar geleden, zijn bij de he- 500 meter 38,5 Lieuwe de Boer 19- 12-'81; 5000 meter 7.13,95 Hilbert van der Duim 20-12-'81; 1500 me ter 2.01,02 Rolf Falk-Larssen 20- 12-'81; 10.000 meter 15.21,5 Rolf Sibrandy 22-2-'81. Bij de dames: 500 meter 42,93 Alie-Boorsma 19-12-'81; 3000 meter 4.40,81 Ria Visser 19-12- '81; 1500 meter 2.12,94 Bjorg Eva Jensen 20-12-'81; 5000 meter 7.55,08 Bjorg Eva Jensen 20-12- '81. blokkeerde er iets. Ik kon niet schaatsen zoals ik wilde. De coördinatie was niet goed, terwijl ik me nog helemaal niet bekaf voelde. Tijdens de training ont zie ik me wat als we het harde sprintwerk moeten doen. Ik moet voor voldoende ontspan- Yep Kramer wordt gekweld door een blessure, ning zorgen en laat me regelma tig controleren". De grootste schrik is Yep Kramer inmiddels wel te boven. „Eerst verontrustte het me erg, want ik had me heel veel van dit seizoen voorgesteld. Ik had er nog meer voor laten staan dan anders. Ik ben eerder met het werk gestopt en niet op vakantie geweest. Mijn vrije dagen gingen hele maal op aan fietstrainingen in België en Oostenrijk. Al met al heb ik er lichamelijk en finan cieel meer voor over gehad. Het vorig jaar heeft me gestimuleerd. Ik hoop maar niet dat die gretig heid me duur komt te staan". De twijfels, die Kramer hiermee even blootlegt, onderdrukt hij meteen weer. „Ik probeer het zo veel mogelijk van me weg te hou den, want anders gaan die pro blemen aan je zelfvertrouwen knagen. In alle rust moet de juis te vorm er komen". Voor Yep Kramer zullen andere re gels gelden wanneer hij het don derdag en vrijdag op het Neder lands kampioenschap in Gronin gen, waar Van der Duim voor de zesde opeenvolgende keer de ti tel kan pakken, niet kan bolwer ken. Henk Boer wil hem dan la ter nog eens testen alvorens de ploeg voor het EK in te schrij- Kramer: „Veertien dagen later heb ik in Davos nog een kans, waar schijnlijk in een kleine vier kamp. Ik hoop niet dat het zo ver komt, want dan zou ik de sprint wedstrijden moeten laten schie ten en wordt het moeilijk me voor de 1000 meter te kwalifice- P£ SfPMM/NÓ 3'J Z>'<4/r&ZA/A7/£V£ 7ZJM/440CXJ7ER AU W6 6T££OS N/£ró££££L fÜST /N HET K4D£e V/W Q£Z£ r££5TZ^S£N '/S£,MAXEM UJE DIE SMAKELOZE Smakeloos ueus WEL 'S 'W köppiE KLEINER /S 0U MJSV COWCO&%£WT /W3V//VÖ" A/COUO/ TE-&4ST nCXWAS -LÏÏ.vezo- zijn moraal versterkt. De twee jaar jongere Pat Cash onder streepte die gedachtengang met zijn afgetekende overwinning. Nu maakte in het uiteindelijk be slissende dubbelspel ook Jarryd geen safe indruk. Hij verloor driemaal zijn service en daardoor de grootste schuldige van de ne derlaag tegen het ijzersterke koppel McNamee/Edmondson. Dit tweespan speelt nauwelijks twee jaar samen. McNamee was gisteren overal aanwezig en de betrouwbare Edmondson maak- fouten. Op die afstand schitterde Kramer gedurende de nationale sprint- strijd in Utrecht, want hij won beide keren. Omdat het een Ne derlands onderonsje betrof heb ben die prestaties geen olympi sche selectiewaarde. Op de 1500, 5000 en 10.000 meter voldeed Kramer het vorig seizoen al wel aan de daarvoor gestelde eisen, maar zekerheid is er pas wanneer hij een overtuigende vorm de monstreert. Daarvoor resten hem en de andere olympische kandidaten nog ruim vier weken. Van zijn komende prestaties zal ook afhangen of Kramer er nog een jaartje aan vastplakt. „Als er verder niets verkeerd gaat en het geen teleurstellend seizoen wordt ga ik door". Het wordt voor de nu 26-jarige Fries dus al les of niets. Discussie Jarryd verloor voor de eerste maal zijn service in het derde spel van de eerste set en in het tiende sloeg hij de bal in het net waar door de Australiërs de eerste set vrij gemakkelijk wonnen met 6-4. In het tweede game van de tweede set hebben de Zweden hun kansen waarschijnlijk ver speeld. Hans Olsson, de aanvoer der van de Zweedse ploeg, was zeer nerveus en ging verscheide ne malen in discussie met de scheidsrechter over naar zijn me ning dubieuze beslissingen. In de vijfde game verloor Jarryd op nieuw zijn service. Toch kwa men de Australiërs in die fase ge lukkig aan het punt omdat Ed monson, een 'onmogelijke' bal net binnen de lijn sloeg. Austra lië kwam daardoor op 3-2 en maakte de set daarna snel af: 6—4. De Zweden kondën zich met die achterstand van 0-2 geen fouten meer veroorloven. Simonsson verloor zijn service in de vijfde game van de derde set en dat overkwam Jarryd in de ze vende (5-2). Mark Edmonsson serveerde daarna de wedstrijd vrij moeiteloos uit: 6-2. Geruggesteund door de voordelige 2—1 voorsprong, maakte Pat Cash aansluitend korte metten met Nyström, getuige de 6—4, 6—4 en 6—1 setstanden. Voor Wi lander was het daarna alleen nog van belang de schade tegen Fitz gerald te beperken. De momen teel ijzersterke Zweed klaarde dat, ondanks heftig verweer van Fitzgerald in de eerste set, vlek keloos: 6-8, 6-0, 6-1. LONDEN Liverpool heeft giste ren een 2-2 gelijkspel moeten af staan aan het in de onderste helft van de Engelse league geplaatste Leicester City. De koploper kwam op 2-0 achterstand, knokte zich in de laatste twintig minu ten naar 2-2 en miste vervolgens de winst omdat keeper Walling- ton van Leicester een penalty van Souness stopte. Manchester United, de nummer twee, maak te ook een halve misstap: 3-3 te gen Notts County. Zuiderkwartier knokt zich uit de problemen LEIDEN - Door een 9-6 overwin ning op Kwiek heeft Zuiderkwartier de laatste plaats weer kunnen overdoen aan Achilles. Een tweede zege op rij voor de Leidse eersteklasser, die de ergste degradatienood nu wel teboven lijkt. Het was een bij vlagen uiterst vin nig duel, want de Leidse forma tie knokte voor wat het waard was. Tenslotte had het achttal van coach Nico van Leeuwen, met invallers Edith Hillebrand, Tineke Homan en Dirk Jan de Kreek, toch wat aan klasse inge boet, hetgeen wel gecompen seerd moest worden met een gro te dosis werklust. Het nodige ge luk kwam in de vorm van fouten bij de tegenstander, die in de eer ste helft tweemaal een strafworp onbenut liet. Zuiderkwartier bleef zo in de wedstrijd, want daardoor bleef de achterstand bij rust beperkt tot 3-5. Voor de tref- fers in de eerste helft tekenden Ineke de Hertog, Rens Henze en Dick Derksen. Met Rens Henze in de hoofdrol kwam Zuiderkwartier na rust te rug. Tweemaal passeerde hij op pure kracht zijn tegenstander en beide keren was het raak. Het initiatief bleef ook na vakwisse ling bij de Leidse ploeg, die door Erik van Lunteren en Dirk Jan de Kreek doorstootte naar 7-5. Ook al scoorde Kwiek direct te gen, de beslissing was gevallen. Dick Derksen herstelde de mar ge weer, waarop Zuiderkwartier met nog ruim vijf minuten te gaan op resultaat ging spelen. Het vrat energie, maar leverde dankzij een fraaie actie van Edith Hillebrand in de laatste secon den ook nog de negende treffer op: 9-6.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9