Japan blijft op westerse koers c Russen krijgen vaste voet in Afghanistan Reagan neemt fouten Beiroet voor zijn eigen rekening Nakasone: vertrouwen herstellen Opgravingen in Argentinië Felle kritiek Andropov op de industrie Paus oog in oog met Agca Flick-concern moet belasting toch betalen Frans verzoek aan VS in Unesco te blijven VS bezorgd over Angola TOKIO (UPI/DPA) De Japanse premier, Yasuhiro Nakasone, heeft gisteren verklaard dat hij het internationale vertrouwen in Japan wil herstellen en de pro-westerse politiek van zijn eerste regering zal handhaven. Om dit te onderstrepen kondigde de premier aan dat minister van buitenlandse zaken Shintaro Abe in januari een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen voor besprekingen over de gemeenschappelijke veilig heidspolitiek in het Verre Oosten en over handelsproblemen tussen beide landen. Buitenland WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 Nakasone legde de verklaring af tijdens een persconferentie na de beëdiging van zijn tweede kabi net door keizer Hirohito. Hij was maandag al door het parlement herkozen tot premier na de ver kiezingen van 18 december die zijn liberaal-democratische partij (LDP) op een gevoelige neder laag was komen te staan. Maar door concessies aan zijn tegen standers binnen de LDP en steun van onafhankelijke parle mentsleden en de conservatieve neo-liberale club (NLC) slaagde hij erin een tweede ambtstermijn veilig te stellen. Nakasone verzekerde gisteren dat hij door hervormingen de be weerde corruptie binnen de LDP wil uitbannen. In dit verband heeft hij een beroep gedaan op zijn ministers hun inkomen en vermogen openbaar te maken. De kwestie van corruptie speelt een grote rol omdat de verkie zingsnederlaag algemeen wordt toegeschreven aan Nakasone's banden met oud-premier Kakuei Tanaka. Deze werd in oktober jl. veroordeeld wegens het aanne men van steekpenningen van de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Lockheed. Nakasone zei dat hij het belangrijk achtte het internationale vertrou wen in zijn regering te behou den. Daarom handhaafde hij Abe als minister van buitenlandse za ken en Noburu Takashita als mi nister van financiën. Naar zijn zeggen zal Abe het beleid voort zetten "dat uitgaat van nauwe banden met de Verenigde Staten en de andere westerse bondge noten ter bevordering van de we reldvrede" In feite had Nakasone zich zater dag verzekerd van een nieuwe ambtstermijn toen hij in het openbaar aankondigde een einde te zullen maken aan de invloed rijke positie van Tanaka in de LDP. Hij erkende bovendien dat de teleurstellende verkiezings uitslag te wijten was aan zijn ge brekkige behandeling van de kwestie-Tanaka en hij beloofde de partij te "zuiveren". Zijn "boetedoening" volgde na en kele dagen moeizame onderhan delingen met de leiders van de diverse machtsgroepen in de LDP. Grafdelvers aan het werk op een begraafplaats in Buenos Aires. (Foto ap> BUENOS AIRES (DPA/UPI) - Op een aantal kerkhoven in de omgeving van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn gisteren op last van de justitie graven geopend omdat het vermoeden bestond dat er stoffelijke overschotten in lagen van mensen die verdwenen in de oorlog tegen guerrilleros tussen 1973 en 1980. De doden waren bijgezet zonder aantekening in de boeken van het kerk- hofbeheer en op hun graven was geen kruis geplaatst. De opgraving werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de justitie, organisaties voor de mensenrechten en afgevaardigden. Op het kerkhof van Moreno op 40 kilometer ten westen van Buenos Aires zijn tot nu toe 21 lijken ogegraven. Ze lagen op een plek tussen gewone graven in, op een diepte van 80 centimeter. Op het kerhof van Rafael Calzada groef men de stoffelijke resten van ongeveer 15 mensen op. In het instituut voor gerechtelijke geneeskun de in de hoofdstad zal men het juiste aantal proberen te achterhalen. Kerkhofpersoneel heeft verklaard dat de lijken indertijd in wagens van de politie en onder begeleiding van ambtenaren in burger werden bin nengebracht. De nieuwe burgerregering van president Raul Alfonsin heeft de justitie belast met het achterhalen van het lot van 6.000 personen van wie de namen bekend zijn en die in de "smerige oorlog" spoorloos verdwenen. MOSKOU (RTR) - Het gebrek aan consumentengoederen veroor zaakt ontevredenheid bij de be volking. Bovendien is de kwali teit van de huishoudelijke goede ren die wel te krijgen zijn slecht, zo heeft de Sowjetleider Joeri Andropov de voltallige vergade ring van het centrale comité van de communistische partij laten weten in een boodschap, waar van de tekst gisteren is afgedrukt in het partijblad Prawda. De verbeteringen in de industrie voltrekken zich veel te langzaam, aldus Andropov, die toegeeft dat veel problemen voortkomen uit de zwakheden in het systeem van de geleide economie. De Russische bevolking klaagt al tijd al over het tekort aan kwali- teitsprodukten, maar het is onge woon dat het Kremlin spreekt over ontevredenheid onder de bevolking. Volgens de partijleider kan de in dustrie in de Sowjet-Unie niet vertrouwen op de leveranties en is de produktiviteit nog steeds te klein. Bovendien wordt de pro- duktiecapaciteit te weinig benut en wordt nieuwe technologie maar langzaam geaccepteerd. Een en ander is te wijten aan slechte planning en zwak lei dinggeven. In de toekomst zul len de bedrijfsleiders persoonlijk worden aangesproken en wor den gestraft voor tekortkomin gen. Andropov liet weten een grote ver andering te verwachten op alle niveaus van het economische be stuur. Niet goed werkend perso neel zal worden ontslagen en de verhouding tussen personeel en leiding zal worden verbeterd, zo dat het personeel in de industrie een positievere houding tegen over zijn werk zal aannemen. Het bedrijfsleven past zich slechts zeer langzaam aan aan de toene ming van de vraag van de consu ment. Wat wordt geproduceerd is doorgaans slecht. Zo zijn er een half miljoen tv's, 115.000 ra dio's en 250.000 fototoestellen ge maakt die allemaal gebreken ver toonden. Hierdoor ontstaat het „walgelijke verschijnsel" van de zwarte markt, dat alleen maar kan worden weggenomen als er normaal in de behoeften van de bevolking wordt voorzien, aldus Andropov. Sinds Andropov de eerste man in Moskou is heeft hij aangedron gen op verbeteringen in de in dustrie. De industriële produktie zal dit jaar met naar schatting vier procent groeien; dat is twee maal zoveel als vorig jaar. ROME (RTR/UPI/AFP) - Paus Johannes Paulus II heeft gis teren tijdens een bezoek aan de Rebibbia-gevangenis in Rome een ontmoeting gehad met Ali Agca, de man die op 13 mei 1981 een moordaan slag op hem pleegde. "Ik heb met een broeder gesproken die ik vergiffenis heb ge schonken en die al mijn ver trouwen geniet", zei de paus na afloop. Over het besproke ne wilde hij niets zeggen. Het gesprek onder vier ogen had plaats in Agca's isolatie cel. De celdeur stond al die tijd open en personeel van de gevangenis en leden uit het gevolg van de paus konden zo de twee in het oog houden zonder dat zij iets van het ge sprek opvingen. Beiden waren aangegrepen door het gesprek dat veel weghad van een biecht. Voor dat de paus de cel verliet, knielde Agca voor hem neer en kuste zijn hand. Aan het einde van de ontmoeting, die ruim een kwartier duurde, mochten alleen de Italiaanse staatstelevisie en een foto graaf opnamen maken. Maar de cameraman mocht geen geluid opnemen. Agca kreeg voor de aanslag op het St. Pietersplein levens lang. Hij zit de meeste tijd in een gevangenis ergens in midden-Italië maar voor ver hoor wordt hij geregeld naar de Rebbibia-gevangenis ge haald. De paus had eerst in de gevan geniskapel een dienst gehou den voor 500 gedetineerden. (Foto AP) WASHINGTON (UPI/DPA/AFP) - President Reagan heeft giste ren de verantwoordelijkheid op zich genomen voor mogelijke fouten in het veiligheidssysteem, waardoor mede de aanslag mo gelijk was op het hoofdkwartier van de Amerikaanse mariniers in Beiroet. Die aanslag, eind okto ber, kostte aan 241 mariniers het leven. De president zei niet te ge loven dat de ter plekke verant woordelijke militaire bevelheb bers bestraft dienden te worden. "Als er verwijten gemaakt moe ten worden, dan moeten die aan iemand hier, aan de president ge maakt worden", zo zei Reagan op een persconferentie in het Witte Huis. "En ik aanvaard de verant woordelijkheid zowel voor het goede als voor het slechte". De Amerikaanse president belegde de onverwachte persconferentie na lezing van een rapport van een speciale commissie over de aanslag. In dit rapport, dat open baar zal worden gemaakt, levert de commissie kritiek op de om standigheden die ertoe hebben geleid dat de mariniers in hun slaap aangevallen konden wor den. In het rapport wordt de conclusie getrokken dat de Verenigde Sta ten en hun militaire instellingen, gezien de traditie en de oplei ding, niet voldoende toegerust zijn om op te treden tegen het nieuwe fenomeen van door een staat gesteund terrorisme, aldus Reagan. Hij voegde er aan toe dat hij het daar helemaal mee eens was. Volgens een functionaris van het Witte Huis, die niet met name genoemd wilde worden, staat in het rapport dat de mili taire leiding, inclusief de plaatse lijke bevelhebbers en de opper bevelhebber, fouten hebben be gaan. De president gelooft niet dat het enig nut heeft disciplinai re maatregelen te nemen omdat de bevelhebbers dit soort aanval niet hadden kunnen voorzien, al dus deze functionaris. Reagan bevestigde nog eens dat hij de mariniers in Libanon wil hou den "zolang er hoop is op vrede" in dat land. De Amerikaanse president riep op tot internationale samenwerking tegenover het terrorisme dat stil zwijgende aanmoediging van po litieke groeperingen en sommige staten krijgt. "Nog nooit eerder hebben we een situatie gehad waarin anderen stelselmatig ge welddadige daden tegen ons steunen en vergemakkelijken, terwijl ze zich verschuilen achter marionetten, van wie ze zeggen dat ze ze niet volledig in de hand hebben", aldus Reagan. In de da gen die voor ons liggen moeten we systematisch een nieuwe be nadering van dit probleem uit werken, om het terrorisme aan banden te leggen, moeten de "beschaafde landen" zich nieu we inspanningen getroosten om samen te werken, informatie uit te wisselen, onze opleiding en veiligheid te verbeteren en terro risten schuilhavens te ontzeggen waar ze wettige bescherming ge nieten. En bovenal moeten die landen meer aansprakelijk ge steld worden die terrorisme en terroristische activiteit steunen. Bij deze inspanning willen de Verenigde Staten het voortouw nemen, aldus Reagan. BONN - Het staat vrijwel vast dat het Westduitse Flick-concern in de jaren 1976-1977 ten onrechte een belastingvoordeel van 450 miljoen mark heeft gekregen. Er zijn 'harde' aanwijzingen dat Flick dat bedrag alsnog moet be talen. In verband met de gecom pliceerde voorschriften rond het belastinggeheim is dit niet offi cieel bevestigd. De belastingexpert van de opposi tie, Spori (SPD), spreekt over het grootste „staatssubsidie-schan daal in de geschiedenis van de Bondsrepubliek Duitsland", waarvoor het ministerie van eco nomische zaken volgens hem verantwoordelijk is. Ongeveer twee jaar geleden ont stond ernstige twijfel aan de rechtmatigheid van de belasting vermindering, toen het Westdui- se openbaar ministerie bij een doorzoeking in de Flick-centrale in Dusseldorf beslag legde op al lerlei notities. De officier van jus titie was destijds een onderzoek door Hans Amesz begonnen naar de omstreden zaak van giften aan politieke par tijen. Inmiddels zijn onder anderen de minister van economische za ken, Otto Graf Lambsdorff (FDP), en de vroegere Flick-ma- nagers Eberhard von Brauchi- tisch en Manfred Nemitz aange klaagd wegens corruptie. De be schuldigden ontkennen echter. Minister Lambsdorff besloot on langs in elk geval niet af te tre den voordat een officieel proces tegen hem wordt geopend. Het openbaar ministerie in Bonn gaat ervan uit dat Flick miljoe nen aan smeergeld heeft betaald om onder meer het genoemde belastingvoordeel van 450 mil joen mark te krijgen. Het concern investeerde destijds een bedrag van circa 800 miljoen mark in het Amerikaanse bedrijf W. R. Grace en Co in New York. Dat geld was vrijgekomen door de verkoop van Mercedes-aande- len aan de Deutsche Bank. Flick was van mening geen belasting schuldig te zijn omdat de koop van Grace-aandelen overeen komstig paragraaf 6b van de be lastingwetgeving in het voordeel van de hele Duitse economie was. Er zou, zo beweerde het Flick-management, een levendi ge uitwisseling op technologisch gebied met de Amerikaanse part ner tot stand komen. De toenma lige ministers van economische zaken en financiën gaven daarop toestemming voor de belasting vermindering. Nader onderzoek zou hebben uitgewezen dat de samenwerking tussen Flick en Grace geenszins „tot nut van het algemeen" is uitgegroeid. WASHINGTON(Reuter) - De Verenigde Staten hebben zich gisteren be zorgd getoond na berichten over gevechten in Angola, waarbij Zuid- afrikaanse troepen zijn betrokken. Washington heeft gezegd te willen meewerken aan een troepenscheiding. "Wij hopen dat alle partijen terughoudendheid zullen betrachten, zodat de kansen voor onderzoek naar een voorstel voor troepenscheiding geen gevaar lopen", aldus de woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken. Zuid-Afrika had eerder gemeld dat haar troepen maandag waren gestuit op 200 guerrillastrijders van de Namibische bevrijdingsbeweging Swa- po. Angola heeft melding gemaakt van tientallen doden onder de bur gerbevolking als gevolg van Zuidafrikaanse luchtaanvallen tijdens het weekeinde. PARIJS (DPA/UPI) - Frankrijk heeft de Verenigde Staten ver zocht de Unesco, de organisatie van de Verenigde Naties voor on derwijs, wetenschap en cultuur, niet te verlaten. Het afgelopen weekeinde meldden verschillende Amerikaanse kranten dat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, George Shultz, deze week dé uit treding van de VS uit de Unesco zal aanbevelen. Mochten de VS nu besluiten VN- organisatie te verlaten, dan geldt dat vanaf 1 januari 1985. Een eventueel uittreden van de VS zou de in Parijs gevestigde orga nisatie van haar grootste geld schieter beroven. De VS dragen een kwart bij aan het budget van de Unesco. Eén VS-functionaris verklaarde vorige week: "Al tien jaar lang zijn er grote problemen binnen de Unesco. Dit betreft vooral het politiseren van de organisatie en het wanbeheer van geldmidde len. Bovendien werden pogingen ondernomen de vrijheid te be perken en economische regelin gen op te leggen". Ondanks enkele aanvallen op de VS wegens hun politiek ten op zichte van Grenada en El Salva dor tijdens de jongste zittingen, werd er minder kritiek op de VS uitgeoefend dan gebruikelijk is. "De zitting was inderdaad min der negatief. Maar het kwam te laat. Sinds de eerste anti-Israël- campagne van 1974 zijn de VS ontevreden met de organisatie", aldus een Amerikaanse diplo maat die anoniem wenste te blij ven. DEN HAAG Vier jaar geleden, op 27 december 1979, vielen Russische troepen Afghanis tan binnen. Het bewind van president Hafizullah Amin werd omvergeworpen en in zijn plaats installeerden de Russen een regime onder lei ding van Babrak Karmal. Hij werd met een speciaal Rus sisch vliegtuig vanuit zijn bal lingsoord ergens in Oost-Euro pa naar Kaboel overgebracht. door Bob Mantiri De wisseling van macht ging gepaard met de komst van een omvangrijke Sowjet-troepen- macht. Westerse waarnemers schatten op dat moment de sterkte op 50.000 man en ruim 1000 tanks, die via een lucht brug naar Kaboel werden ge bracht. Sindsdien oefenen de Russische bezetters een ware terreur uit. Volgens recente mededelingen van het Britse ministerie van buitenlandse zaken hebben de Russen ontelbare dorpen ver nietigd, alsook de oogst en irri- gatiewerken. Duizenden Af- ghanen werden gedood of ge wond als gevolg van beschie tingen van burgerdoelen. Mil joenen mensen zijn uit het land gevlucht en leven in de meest behoeftige omstandigheden aan de grens met Pakistan. Het regime van Babrak Karmal, dat voor zijn overleving totaal afhankelijk is van het Kremlin, volgt een beleid van politieke onderdrukking, meedogenloze vervolging en martelingen. Resoluties in de Verenigde Na ties van Westerse en Aziatische landen waarin de Sowjet-Unie wordt opgeroepen om zijn troepen uit Afghanistan terug te trekken, zijn tot dusver door de Russische leiders gene geerd. De meest recente op roep kwam gisteren van de tien landen van de Europese Gemeenschap, maar het ziet er niet naar uit dat de Russen daar gevolg aan geven. De sterkte van de Sowj et-troe pen op het moment wordt door westerse diplomaten geschat op ongeveer 15.000 man, die echter handen vol werk lijken te hebben om het lokale Af ghaanse verzet te weerstaan. Volgens de berichten van wes terse diplomaten worden ze niet allemaal ingezet in de strijd tegen de rebellen die hier en daar in de bergen succes boeken. Het lijkt onwaar schijnlijk dat de Russen zich door het Afghaanse verzet uit dit voor hen zo strategische ge bied zullen laten verdrijven. In de vier jaar dat de Sowjet-troe- pen in Afghanistan zitten, heb ben zij volgens militaire en di plomatieke waarnemers een belangrijke strategische en po litieke winst geboekt. Zo heeft de Russische luchtmacht de militaire vliegvelden in Kanda- har, Sindand, Farah, Kaboel, Bagrame, Jalalabad en Herat veroverd en uitgebreid. Russi sche verkenningsvliegtuigen en bommenwerpers kunnen vanuit deze vliegvelden over de Golfstaten en de Arabische Zee vliegen en de marine-ope raties van de Amerikanen en de Westerse landen in de gaten houden. De Sowjet-vliegtuigen kunnen ook, om de zee te be reiken, ongehinderd over Iran en Pakistan vliegen. Het gezaghebbende Amerikaan se blad Herald Tribune haalde de woorden aan van een een hooggeplaatste NAVO-functio- naris die de uitbeiding van het Russische luchtgebied kwalifi ceerde als de„ belangrijkste militaire winst voor de Russen in dat gebied". Het ziet er daar om niet naar uit dat Moskou het veroverd gebied ooit nog zal prijsgeven. Dit blijkt wel uit het feit dat boeren uit de Sowjet-Unie zich in Afghanis tan zijn gaan vestigen. In hun strijd tegen de rebellen hebben de Sowjet-strategen nu een heel andere taktiek uitge dacht om zo min mogelijk sol daten te verliezen. Bij de be strijding van de verzetshaar- den maakt het leger intensief gebruik van luchtafweer, ge vechtsvliegtuigen en helikop ters. In het begin van de bezet ting leden de Russische troe pen zware verliezen in hun strijd tegen de Afghaanse ver zetsgroepen. In de eerste maand van 1980 zouden vol gens Amerikaanse informaties tenminste 1200 zijn gesneu veld. Later werd gemeld dat een Russische generaal tijdens een actie van guerrillero's om het leven kwam. Het perspectief voor de verzets organisaties om de Russen uit hun land te verdrijven, lykt op het ogenblik somber. Zonder aanzienlijke steun van buiten af, in de vorm van wapens, kunnen de opstandelingen niets beginnen. Diplomatieke waarnemers zijn van mening dat het succes van de verzets strijd vooral afhangt van de vraag of de leiding van de ver zetsorganisaties hun inspan ningen op elkaar kunnen af stemmen, in hoeverre zij met elkaar kunnen samenwerken. Tot dusver zijn deze organisaties daar niet in geslaagd. Verschei dene bewegingen rekenen zich tot de Islamitische fundamen talisten die zich nauw verwant voelen met de ajatollah Cho- meini in Iran. Anderen zijn af hankelijk voor politieke en mi litaire steun afhankelijk van het Westen. Deze verschillen worden daarnaast nog ver groot door stammenrivaliteit. Veel hangt ook af van de hou ding van Pakistan. Tot dusver worden de verzetsstrijders ge steund door de Amerikanen die via Pakistan wapens naar hen sturen. De Pakistaanse lei der generaal Zia ul-Hacq is huiverig om openlijke steun te geven aan de opstandelingen uit vrees in de oorlog te wor den betrokken. Wat heeft de Sowjet-Unie ertoe bewogen Afghanistan binhen te vallen? De gangbare mening is dat de Kremlinleiders via dat buurland zich een weg willen banen naar 'warm-waterha- vens', een droom die zij sinds tsaar Peter de Grote koesteren. De Amerikaanse journalist Henry S. Bradsher die jaren in Kaboel heeft gewerkt als cor respondent voor een Ameri kaans persbureau en ook een specialist is in Russische za ken, schrijft in zijn pas ver schenen boek 'Afghanistan en de Sowjet-Unie'. dat de invasie vier jaar geleden geen strate gisch doel had. De motieven van de Sowjet-leiders zijn al leen om de grenzen van het land veilig te stellen, zo stelt hij. Maar de Franse geleerde Olivier Roy, evenals Bradsher een kenner van Afghanistan, is van mening dat de Russen zich op den duur zullen moeten terug trekken uit dat land. Het Rus sische rijk breidt zich uit, maar hoe meer het zich uitbreidt, hoe kwetsbaarder het zal wor den. „Het laatste woord is nog niet geschreven over Afghanis tan", aldus deze Franse histori-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6