'Civiele orders zijn in gevaar' c Uw Gasbedrijf adviseert, t Lubbers politicus van het jaar sss Verslag delegatie in Taiwan Boetes voor exploiteren Golden Ten Isolaüesubsidie voor huurwoningen verhoogd S«s WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 DEN HAAG (ANP/GPD)- De regering moet ernstig rekening houden met tegenmaatrege len van Taiwan, nu geen exportvergunning is verleend aan Wilton-Fijenoord voor de levering van twee duikboten. Het is heel goed mogelijk dat Taiwan andere orders op civiel gebied die reeds zijn toegezegd intrekt. Dit staat in een verslag van het bezoek dat een delegatie onder leiding van ex-staatssecretaris Dik heeft gebracht aan Taiwan. Het verslag is door minister Van Aardenne (economische zaken) bekend gemaakt aan de Tweede Kamer. Binnenland UTRECHT (ANP) - De genees middelenfabrikant Organon heeft door reclame en onvolledi ge voorlichting in Bangla Desh en Kenya gebruikers van prepa raten, met name kinderen, bloot gesteld aan ernstige risico's. Het bedrijf moet voortaan bij het ver kopen van medicijnen in andere landen dezelfde informatie ver strekken als in ons land gebrui kelijk is. Dat heeft de codecommissie voor de farmaceutische bedrijfstak in Nederland bepaald naar aanlei ding van een klacht die de Werk groep Mediese Ontwikkelingssa menwerking (Wemos) tegen Or ganon had ingediend. Bij de uitspraak is voor het eerst gebruik gemaakt van een twee jaar geleden door geneesmidde lenfabrikanten opgestelde inter nationale gedragscode. Wemos voerde aan dat Organon bij be paalde in de Derde Wereld ver spreide produkten contra-indica ties, waarschuwingen en bijwer kingen onvermeld laat. De code- 5 tot de conclusie ge- Organon op de vingers getikt voor verkoop geneesmiddelen komen dat die klacht terecht is. Organon prees in Bangla Desh en Kenya verschillende geneesmid delen op basis van anabole ste- roïden aan als middel tegen on dervoeding, zonder daarbij te vermelden dat de behandeling gecombineerd moet worden met een voedzaam dieet. Het prepa raat Orgabolin wordt door het bedrijf in Bangla Desh speciaal aanbevolen voor kinderen zon der vermelding van de bijwer king. In Nederland wordt hetzelfde mid del met een bijsluiter geleverd waarop wordt gewaarschuwd voor "virilisatie" (vermannelij king), met name bij kinderen. Organon heeft de "noodzakelijke zorgvuldigheid onvoldoende be tracht", aldus de uitspraak van de codecommissie. Een farma ceutisch bedrijf moet, zo ver meldt de uitspraak, rekening houden met'de omstandigheden in het land waar het zijn produk ten afzet en extra zorgvuldig zijn in landen waar minder waarbor gen zyn voor het verantwoord gebruik van de geneesmiddelen. De voorlichting van Organon over de genoemde preparaten voldoet niet aan de normen van juist heid, eerlijkheid, ethiek en goede smaak zoals die zijn gesteld vol gens de internationale gedrags code, aldus de codecommissie. Organon liet gisteren in een verkla ring weten het in hoofdzaak met de uitspraak eens te zijn. Het be drijf geeft toe dat het in een aan tal gevallen niet zorgvuldig ge noeg is geweest. Met dit verslag onderstreept de de legatie de vrees van het bedrijfs leven dat door het weigeren van de duikbotenlevering ook ande re orders uit Taiwan op de tocht komen te staan. Vorige week vrijdag drongen vijf grote bedrij ven er bij het kabinet op aan Wil ton-Fijenoord alsnog een ver gunning voor de duikboten te verlenen. Zo staat Holec-Smit in Slikkerveer op de nominatie voor deelname aan een metro project in de Taiwanese hoofd stad Taipeh, en is de scheeps werf De Schelde uit Vlissingen benaderd voor de ombouw van een electriciteitscentrale en de aanleg van een lpg-opslaginstal- ALMELO (ANP) De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 57= jarige man uit Enschede wegens het exploiteren van het spel Gol den Ten veroordeeld tot een boe te van 15.000 gulden waarvan vijfduizend gulden voorwaarde lijk. De 33-jarige zoon van de exploitant uit Haaksbergen, die als zetbaas optrad werd conform de eis ver oordeeld tot een geldboete van 5000 gulden. Een 59-jarige man uit Goor, die een deel van zijn ho- tel-restaurant-café aan de Gol den Tenclub had verhuurd kreeg eveneens 5000 gulden boete. De club was gevestigd in een hotel café-restaurant in Goor. De ope ning vond plaats op 29 juli. Op 10 september deed de politie een in val, waarna de club werd geslo ten. In een ander Golden Ten proces heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Almelo, mr. J. Olthof, gisteren voor het exploi teren van het spel boetes van 5000 gulden of 100 dagen cel geèist tegen een 48-jarige man uit Maastricht en een 58-jarige man uit Nij verdal. Golden Ten is in de zomer van dit jaar gespeeld in een hotel in Nijverdal. Nadat de exploitanten enige keren waren gewaarschuwd heeft de politie op 10 september een inval gedaan en de speelgelegenheid gesloten. Volgens de officier is het spel op die avond als kansspel gespeeld. Hij baseerde zjch hierbij voorna melijk op de waarnemingen van twee politiemensen die een uur voor de inval aan de speeltafel hadden plaatsgenomen. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis geheel bew 11 geheel bew 10 geheel bew 00 zwaar bew 00 zwaar bew 10 geheel bew 10 geheel bew 9 half bew 10 geheel bew 9 geheel bew 16 zwaar bew 16 onbewolkt 16 regen 6 mist 10 geheel bew 9 onbewolkt 7 licht bew 0 licht bew 5 onbewolkt 18 onbewolkt 12 zwaar bew 13 motregen 5 onbewolkt 17 onbewolkt 18 onbewolkt 16 onweer 00 onbewolkt 6 onbewolkt 19 onbewolkt 4 zwaar bew 00 onbewolkt 13 zwaar bew 2 licht bew 7 licht bew 7 licht bew 22 - half bew 13 onbewolkt 23 zwaar bew 19 onbewolkt 19 half bew 16 latie op Taiwan. De bedrijven vrezen dat door de weigering van het kabinet de kans op deze or ders sterk zijn vekleind. Deze bewering wordt ondersteund door het verslag van de delega tie. 'Met repercussies (tegenac ties, red.) moet ernstig rekening worden gehouden', aldus delega tieleider Dik in zijn verslag. De Taiwanese autoriteiten hebben daarmee niet openlijk gedreigd, maar 'gezien de sfeer waarin de gesprekken hebben plaats ge vonden is een waarschuwing wel degelijk op zijn plaats', luidt het verslag. Over die mogelijke tegenmaatrege len houdt Dik een slag om de arm. Maar het is zeer waarschijn lijk dat het gaat om het nakomen van verschillende civiele orders die Taiwan heeft toegezegd, na dat de eerste order voor twee duikboten door het toenmalige kabinet-Van Agt en het parle ment werd goedgekeurd. Van de door Taiwan toegezegde civiele orders van ongeveer 200 miljoen dollar is driekwart al geplaatst. dracht van de gemeente Rotter dam heeft gehouden naar de so ciaal-economische gevolgen van het al of niet verlenen van een exportvergunning aan de werf voor de levering van nog eens twee duikboten aan Taiwan. n een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam schrijft de werf- directie dat zij grote onvolko menheden in het NEI-rapport heeft gesignaleerd. Volgens de berekeningen van de werf is er wel degelijk sprake van positieve effecten op de werkgelegenheid in Nederland als de exportver gunning zou worden gegeven. Compensatie Surseance Het verslag meldt dat Taiwan voor al verontwaardigd is over het feit dat Wilton-Fijenoord in de na sleep van het RSV-debacle nog steeds niet uit surseance van be taling is. Ex-staatssecretaris Dik is op het hart gedrukt dat Taiwan in de negen maanden dat de sur seance loopt 100 miljoen gulden aan aanbetalingen heeft gedaan. Verder werd voor 50 miljoen gul den vervroegd aanbetaald. Wat Taiwan met name steekt is dat Nederland er op staat dat Taiwan met civiele orders in Nederland op de proppen komt als het de onderzeeboten wil, terwijl Ne derland de surseance van Wilton- Fijenord beschouwt als een "pri vate aangelegenheid" die de Ne derlandse overheid niets aan gaat. Nederland moet die surseance op heffen, zo verwoordt de commis sie-Dik het standpunt van Tai wan. Alleen op die wijze kan Ne derland zijn geloofwaardigheid veiligstellen, aldus het verslag. Taiwan Gisteren is bekend geworden dat een commissie van het Taiwane se parlement een onderzoek gaat instellen naar de financiering van de twee onderzeeërs die op het moment in aanbouw zijn bij Wilton-Fijenoord. De werf zou namelijk niet genoeg geld heb ben om de onderzeeboten af te bouwen. Verder houdt het on derzoek verband met het besluit van de Nederlandse regering geen toestemming te verlenen voor de levering van nog meer onderzeeërs. De commissie zal nagaan wat er met het al betaalde voorschot is gebeurd. Dit geld ging groten deels op aan andere projecten van het Rijn-Schelde-Verolme- concern, het toenmalige moeder bedrijf van Wilton-Fijenoord. Wilton-Fijenoord De directie van de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord is het on eens met de uitkomsten van een vorige week gepubliceerd onder zoek, dat het Nederlands Econo misch Instituut (NEI) in od- In het NOS-journaal van gister avond heeft directeur Sluis van Wilton Fijenoord gezegd nieuwe orders voor duikboten van de Nederlandse marine te verwach ten. Deze orders zouden moeten worden verstrekt als compensa tie, nu het kabinet geen toestem ming heeft verleend een tweede serie onderzeeërs te bouwen voor Taiwan. Vandaag vergadert de Tweede Ka mer over het besluit van het ka binet geen exportvergunning af te geven voor de duikboten voor Taiwan. Een ruime meerderheid in de Kamer heeft al laten weten geen bezwaren te hebben tegen het kabinetsbesluit. Volgens di recteur Sluis van Wilton Fij enoord zullen de fracties van CDA en PvdA vandaag in het de bat aandringen op vervangende orders voor de werf. Directeur Sluis verzekert dat de eerste serie duikboten aan Tai wan, waarvoor het vorige kabi net wel een exportvergunning heeft verleend, tijdig kan worden afgeleverd. Een deel van de gel den 200 miljoen gulden - die door Taiwan zijn aanbetaald voor de eerste serie duikboten, is door het faillissement van RSV verdwenen. Volgens Sluis zal on geveer 100 miljoen gulden boven water komen. De andere 100 mil joen gulden acht hij verloren. "Dat is ongeveer de winst, die het concern op de levering aan Taiwan maakt. En dat bedrag stellen we maar al te graag ter be schikking om een tevreden klant te houden", aldus Sluis. Deze week begint de officiële verkoop van vuurwerk. Op enkele plaatsen kon gisteren al het zogenaamde siervuurwerk worden ge kocht. De 'knallers' komen later aan de beurt. (Foto Anero) DEN HAAG (GPD) - De subsidie voor warmte-isolatie in huurwo ningen wordt verhoogd. Het rijk zal met ingang van 1984 een der de van de werkelijke kosten be talen. Dat was dit jaar een kwart. In aanmerking voor subsidie ko men vooral het aanbrengen van dubbel glas en spouwmuurisola tie. Nieuw is ook dat verbeteringen van collectieve warmte-installa- ties volgens de isolatieregeling kunnen worden gesubsidieerd. De collectieve installaties, aange bracht in flatwoningen, werken een zuinig gebruik van warmte door bewoners tegen als indivi duele bemetering ontbreekt. Het aanbrengen van nieuwe indivi duele meters valt nu onder de subsidieregeling. Ook andere verbeteringen aan collectieve in stallaties kunnen met rijkssubsi die worden aangebracht. Het bedrag aan subsidie is gelimi- HERPT - De heer W. van Rij uit het Brabantse Herpt is bezeten van het verzamelen van speelgoed uit deze eeuw. Hij heeft inmiddels een impo sante collectie van zo'n 5000 stuks speelgoed. Vanaf vandaag staat zijn verzameling opgesteld in een boerenschuur en is toegankelijk voor het publiek. Er is vooral veel mechanisch speelgoed te zien, maar ook een legpuzzel ter gelegenheid van de overwinning van de Uiver in de Lon- den-Melbourne-race. (Foto anp> teerd. Een derde van de kosten wordt betaald tot een maximum van 1666 gulden per woning. Projecten waarvoor in 1983 al subsidie is gevraagd vallen on der de gunstiger regeling mits kan worden aangetoond dat nog niet met de uitvoering van het werk is begonnen. Staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) heeft op sterke aan drang van de Tweede Kamer de isolatiesubsidie willen verbete ren, omdat nog steeds de isolatie van huurwoningen achterblijft bij het gewenste aantal. Minister wil evangelische homofielenhulp niet beoordelen DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) acht zich "niet bevoegd" een oordeel uit te spre ken over de werkwijze van het bureau evangelische hulp aan homofielen in Amsterdam, dat via therapieën homoseksuelen probeert "tot inkeer te brengen" en "te genezen". De minister ant woordt dit op kamervragen van PvdA, WD en de kleine linkse fracties. Zij vinden de aanpak van het bu reau discriminerend en daarom in strijd met de grondwet en de wet gelijke behandeling. De frac ties vroegen de minister de zaak te onderzoeken en zonodig de subsidie aan het bureau stop te zetten. Volgens Brinkman krijgt het bu reau echter geen geld van de rijksoverheid. Het rijk stelt wel geld beschikbaar aan het service centrum, waarin het bureau een onderkomen heeft. Ook de ver eniging "Tot heil des volks", die het servicecentrum beheert en waarvan het bureau een onder deel is, krijgt subsidie van het rijk. Dronten mag minima niet ontzien bij lastenheffing DEN HAAG (ANP) - De ge meente Dronten mag een raadsbesluit om de minima te ontzien bij het heffen van ge meentelijke belasting voorlo pig niet uitvoeren. De Kroon heeft het betreffende besluit geschorst tot 25 november 1984 op voordracht van staatssecretaris Van Amels- voort (binnenlandse zaken). De komende tijd wordt onder zocht of het besluit van Dron ten moet worden vernietigd wegens strijdigheid met de wet of het algemeen belang, aldus een verklaring van het ministerie van binnenlandse zaken. De gemeenteraad van Dronten had onlangs besloten dat mensen die in aanmerking komen voor de eenmalige uitkering (voor minima) van het rijk worden ontzien bij gemeentelijke heffingen. De ze mensen zouden in Dron ten ook 25 procent kwijt schelding van hun (gemeen telijke) belastingschuld voor afvalstoffenheffing en riool rechten kunnen krijgen. Deze kwijtschelding zou in 1984 ingaan, maar door het besluit van de Kroon kan dit dus voorlopig niet doorgaan. Kalveren met DES-hormoon: 25.000 gulden boete opgelegd BREDA (ANP) - De rechtbank in Breda heeft gisteren het kalver- mesterbedrijf Pali uit Arendonk in België wegens het behandelen van mestkalveren met het kan kerverwekkende DES-hormoon beboet met 25.000 gulden. bij de 47-jarige kalvermester J.P. uit Baarle-Hertog, op wiens be drijf kalveren van Pali werden gemest en wiens bedrijf deels op Nederlands grondgebied is gele gen, zijn in 1981 met DES inge spoten kalveren in beslag geno men. Hij kreeg tienduizend gul den boete. De officier van justitie, mr. J. Schreinen, had veertien dagen geleden tegen het kalvermester- bedrijf tienduizend gulden boete en tegen de kalvermester dui zend gulden boete geëist. De rechtbank stelde zich op het standpunt dat het inspuiten van kalveren met DES-hormoon le vensgevaarlijk is voor de volsk- gezondheid en de goede naam van de Nederlandse veehandel ernstig in diskrediet wordt ge bracht. Daarom legde de recht bank zwaardere straffen op. Bewezen werd geacht dat 62 kalve ren met DES-hormoon waren in gespoten, hoewel beide verdach ten dit volledig ontkenden. Het vooronderzoek in deze zaak is zeer moeizaam geweest en heeft twee jaar geduurd. Er waren honderden kalveren in beslag ge nomen, waardoor beide verdach ten grote schade hebben gele den. Euthanasiepas AMSTERDAM (ANP) In de loop van 1984 zal de Nederlandse Ver eniging voor Vrijwillige Eutha nasie in Amsterdam een eutha nasiepas uitbrengen. Houders van die pas maken daarmee dui delijk, dat ze een ondertekende euthanasieverklaring hebben af gegeven bij de vereniging. Wanneer de pas zal uitkomen is nog niet precies bekend. Op de pas komen in elk geval de foto en handtekening van de houder, alsmede een waarschuwing. Op de pas staat onder meer: "hou der/houdster van de verklaring weigert hierdoor uitdrukkelijk toestemming hem/haar medisch te behandelen ofte verzorgen in dien hij/zfi door welke oorzaak ook in een toestand verkeert waarin voor hem/haar geen her stel tot een redelijke of waardige levensstaat te verwachten is". CAFÉS De Eindhovense cafés mogen in de nieuwjaarsnacht van burgemeester Borrie open blijven. Vorig jaar mocht dat bij wijze van proef. De ervaringen waren der mate positief dat nu besloten is de horeca-exploitanten opnieuw in de gelegenheid te stellen hun zaak de hele nacht open te hou den. De politie heeft de indruk dat door het ontbreken van een sluitingstijd veel problemen worden voorkomen. Onrustig bij Woensdrecht WOENSDRECHT (GPD) - In de nacht van maandag op dinsdag is het opnieuw onrustig geweest bij de ingang van de vliegbasis Woensdrecht. De Koninklijke Marechausse verrichtte één ar restatie. Een lid van het korps luchtmacht bewaking raakte licht gewond doordat hij getrof fen werd door een verkeersbord dat een demonstrant naar hem toewierp. Pas tegen vijf uur 's ochtends werd het weer rustig. De overigens beperkte ongeregeld heden van maandag op dinsdag werden ingeleid door de aanhou ding van een demonstrant op het basisterrein. De man werd met verf en kwast op de basis aange troffen nog voordat hij iets had kunnen schilderen. Zijn aanhou ding was voor de bewoners van het vredesactiekamp aanleiding om 's nachts naar de hoofdin gang van de basis te trekken. De vijftig tot zestig demonstranten eisten duidelijkheid over de ar restatie van de gearresteerde be toger. Toen zij daarop geen ant woord kregen, hielden ze het voor gezien. Een groepje van een man of twaalf bleef achter. Zij bekogelden het personeel van de luchtmachtbewaking met ijzeren bouten en een verkeersbord. Zowel de leiding van de vliegbasis als de brigadecommandant van de Koninklijke Marechaussee in Putte hopen dat meer manschap pen beschikbaar worden gesteld voor de bewaking van de basis. Ruud Lubbers: de macht naar zich toe getrokken (Foto GPD) DEN HAAG (GPD) Minister-president Lubbers is door de parle mentaire pers gekozen tot politicus van het jaar 1983. Nummer twee werd oppositieleider Den Uyl, vorig jaar nog winnaar van deze door het weekblad De Tijd georganiseerde enquête. Verras sende derde, op geringe afstand van Den Uyl, is het GPV-Tweede- Kamerlid Schutte. Op een gedeelde vierde en vijfde plaats eindigden de voormalige CDA-kamerleden Jan Nico Scholten en Stef Dijkman. Zesde werd WD-fractieleider Nijpels met slechts tien procent van de stem men, zevende staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) en achtste minister Ruding (financiën). Opmerkelijk is ook de lage klassering (op de negende plaats met slechts 12 punten) van CDA- fractieleider De Vries. Lubbers haalde bij de 72 deelnemende parlementaire journalisten twee maal zoveel punten als Den Uyl (125 tegen 59). Het gaat bij deze verkiezing niet in de eerste plaats om populariteit, maar meer om de rol die iemand in de politiek van het afgelopen jaar heeft gespeeld. Lubbers maakte daarin onmiskenbaar de dienst uit. Bij de parlementaire pers heeft vooral de manier bewondering ge wekt waarop Lubbers de afgelopen twaalf maanden de macht in politiek Nederland aan zich getrokken heeft. „Het CDA aan het lijntje, Ed Nijpels tot '86 opgesloten in de discotheek en de vakbe weging in de ijskast", was een van de formuleringen. Zeer verrassend is de hoge derde plaats van de GPV'er Schutte (52 stemmen) wiens deskundigheid en eerlijkheid alom worden ge roemd. „Hij speelt in zijn eentje haast meer klaar dan het meren deel van zijn 149 collega's", schreef een van de journalisten die aan de enquête deelnam. ADVERTENTIE Een lek in een slang, vervuilde branders... heel gevaarlijk. Laat uw gasapparatuur regelmatig controleren dooreen vakman. Waar u zo iemand vindt? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf Dit is een publicatie van dein VEGIN samenwerkende Ca-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5