Steeds Noorderwiek wil niet langer 'ondergeschoven kindje zijn Gemeente begint met verzamelen kerstbomen Ed van Tol Bouvier Bewaking Leiden s Kort Rapenburg: in februari weer tweerichtingsverkeer Sen mei /cefmnü kletdkteefd 3 WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 Verlichting van straat vernield LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond omstreeks half elf twee jongens uit Leiderdorp aan gehouden - 20 en 24 jaar oud - die op de Groenhazengracht straat verlichting hadden vernield. Bo vendien bleek het tweetal kop pen van heipalen te hebben ge stolen. Onderzoek van de politie leerde dat zij thuis nog meer van die heipaalkoppen hadden lig gen. Aangereden LEIDEN - Een 82-jarige vrouw uit Leiden moest gistermiddag om streeks tien voor vijf met sche del- en hersenletsel en meerdere botbreuken naar het AZL wor den vervoerd nadat zij op de kruising Churchilllaan/ Cornells Schuytlaan tegen een auto was gebotst. Volgens de politie ver zuimde de vrouw, die fietste, de automobilist voorrang te geven. LEIDEN - Twee weken lang is in tensief in de Volkskrant geknipt. En zie daar: 25 advertenties waarop de leerlingen van de Noorderwiek aan de Ter Haarka- de zonder problemen zouden kunnen solliciteren. Het middel baar huishoud- en nijverheidson derwijs mag niet langer als een ondergeschoven opleiding wor den beschouwd. Al jaren is men in deze sector aan het reorganise ren. Nogal schuchter worden de nieuwe plannen gepresenteerd. Een verhaal over een eeuwigdu rende frustratie: een huishoud school mag geen pretenties heb ben. In de lerarenkamer staan op een houten tableau de zelfbereide taartjes voorzien van een toefje slagroom en een blaadje van cho colade. Er wordt gretig in gehapt zo daags voor de kerstvakantie. "De vruchten van ons onder wijs", zegt adjunct-directeur van der Hoeven, terwijl er een schijf je appel langs zijn pantalon glijdt. "Dit smaakt voortreffe lijk", laat hij er onmiddelijk op volgen. Van der Hoeven spreekt in lyrische bewoordingen over opzet van het middelbaar be roepsonderwijs. Hij betreurt het dat veel mensen dat niet begrij pen. Het leren van koken en strij ken, zo is dikwijls de babbel op verjaarsfeestjes, kan toch niet sa mengaan met onderwijs in En gels en economie. Van der Hoe ven meent dat het gezelschap zich dan nog netjes uitdrukt want liever had hij gehoord: dat begrijpen die leerlingen toch niet. Als hij getuige is van dit soort uitspraken nodigt hij de be treffende personen uit om een dagje met de leerlingen mee te lopen. "U begrijpt daar wordt nooit gehoor aan gegeven". door Saskia Stoelinga "Het is heel vreemd", gaat hij ver der, "maar als op een scholenge meenschap van mavo, havo en vwo koken wordt geïntrodu ceerd, loopt iedereen te juichen en te roepen: het is zo goed dat ze hiermee te maken krijgen". On danks het 'grote' onbegrip van het 'grote' publiek weten de in gewijden de Noorderwiek te vin den. De school groeit tegen de verdrukking in. In drie jaar tijd steeg het aantal leerlingen van 180 naar 450. En dit, terwijl de reorganisatie nog niet eens hele maal rond is. De jongeren komen uit Leiden en wijde omgeving. Andere naam Pas volgend schooljaar verandert de naam van de Noorderwiek in middelbaar dienstverlenings- en gezondheidszorg onderwijs (MDGO). Dit houdt in dat er aan de school de opleidingen Ago gisch Werk (inrichtingswerk, cultureel werk en ambulante hulpverlening), Mode en Kle ding, en de Intas-Interim Scha kelopleiding zijn verbonden. Hoewel in deze naamgeving de woorden huishoud en nijverheid het moeten ontgelden, betekent dit niet dat deze vakken niet meer worden gegeven. Integen deel, de Noorderwiek beschikt over het modernste naaimachi nepark van heel Zuid-Holland. "Van heinde en verre komen deskundigen naar de inrichting van het modelokaal kijken", zegt Eén grote brand moet kleinere voorkomen LEIDEN - In navolging van de omliggende gemeenten gaat ook Leiden dit jaar een grote kerst boomverbranding organiseren. Daartoe wordt een grote inza- melactie gehouden, waarvoor wethouder Peters gisterochtend het startsein gaf. Hij nam de eer ste kerstboom in ontvangst. Voornaamste reden voor de kerst boomactie is het jaarlijks toene mende brandgevaar bij kerst boombrandjes op straat. De ge meente wil het daarmee gepaard gaande vandalisme en de vervui ling van de stad zoveel mogelijk tegengaan. Voor het welslagen van de actie doet de gemeente een beroep op de Leidse jeugd, waaraan wordt gevraagd alle opgehaalde kerst bomen af te leveren bij de reini gingsdienst aan de Noorder straat. Dat kan vanaf vandaag op Weer onderscheiding Riekert LEIDEN Adjudant H.J. Riekert (60) van de gemeentepolitie heeft van daag de ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau ontvangen. De ere-medaille werd overhandigd door commissaris Van Voorden. Het is, de tweede onderscheiding, die Riekert in een week tijd kreeg. Afgelo pen vrijdag werd de chef van het bureau Verkeerszaken voor zijn ver diensten door burgemeester Goekoop onderscheiden met de Jan van Hout-penning. Vandaag nam Riekert afscheid van de politie, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij trad in 1945 in dienst van de politie. De adjudant is de geestelijke vader van de zogenoemde 'opgeblazen fiets-opstelstroken' bij kruis punten, zoals onder meer toegepast op de Breestraat. Het idee om de fietsers meer ruimte te geven bij het wachten voor verkeerslichten heeft in den lande veel navolging gekregen. de trotse adjunct-directeur bij de rondleiding. Zo'n vijf jaar geleden zijn de ver nieuwingen binnen het middel baar beroepsonderwijs begon nen. Er waren voor die tijd zo'n 36 verschillende opleidingen in de sociaal-pedagogisch- en nij verheidsonderwijs. Er was een ware wildgroei aan het ontstaan. Nu zijn er nog tien opleidingen overgebleven waarvan er dus drie en in de toekomst vier aan de Noorderwiek zijn te vinden. (In 1986 is er ook de mogelijk heid af te studeren in de sector civiele diensten en consumptie ve technieken. Deze overgeble ven opleidingen zijn veel breder en meer gericht op de praktijk. De Noorderwiek heeft voor het be geleiden en ontwikkelen van de nieuwe driejarige opleidingen d onderwijskundige Wil Verboom aangetrokken. Geen eenvoudige taak, want niet alleen de vakken veranderen maar ook de docen ten zullen anders les moeten ge ven. "Naast de beroepsgerichte vakken, zijn er ook de algemeen vormende vakken als Neder lands, Engels, wiskunde en maatschappijleer die niet mogen worden verwaarloosd. Met dit pakket kunnen ze veel meer kan ten op. Ook wordt er meer dan vroeger het geval was aandacht besteed aan de stages. Vooropleiding Met een vooropleiding lbo, mavo en havo kunnen de toekomstige leerlingen worden toegelaten. "Nu komt het vaak voor dat jon geren met hun diploma in de zak nog niet precies weten wat ze willen", zegt Verboom, "daarin voorziet nu de schakelopleiding. Deze opleiding is een oriëntatie in de verzorgende, verplegende en hulpverlenende sector. Direct al in het eerste jar wordt er stage gelopen. Het komt nogal eens voor dat iemand een bepaald be roep kiest, dat later, eenmaal in de praktijk blijkt tegen te vallen. Vroeger had je in zo'n geval al een hele studie achter de rug. Nu kan men er al achter komen in het eerste jaar vanwege de ver schillende stages". Tijdens de rondgang zijn de leer lingen van de afdeling Mode en Kleding druk bezig met het stik ken van spandoeken. Het is de bedoeling dat deze doeken begin januari in de Breestraat komen te hangen. Op elf januari treedt de Noorderwiek naar buiten om de drie nieuwe opleidingen te in troduceren bij de Leidenaars. "De leerlingen zullen dan aan be langstellenden laten zien wat ze waard zijn. Ja, ja ook dan is er appeltaart. Dat is toch onze spe cialiteit?", zegt Van der Hoeven spottend. werkdagen tussen half negen en twee uur. Om het inleveren van de bomen aanlokkelijk te ma ken, wordt voor elke ingeleverde boom een lot gegeven. Daarmee heeft de brenger een redelijke kans op één van de prijzen die de gemeente ter beschikking stelt. De kerstboomverbranding zelf vindt volgende week maandag plaats om zeven uur op het Schuttersveld. Direct na de ver branding zal directeur Van Over- meire van de reinigingsdienst, de trekking verrichten van de lote rij. Onder de prijzen zijn onder meer draagbare radio's en com puterspelletjes. Overigens kunnen kerstbomen ook tussen half negen en twee uur worden ingeleverd bij de verschillende onderkomens van de directie groen: Van Vollenho- venkade, St. Jacobsgracht, Hof- laan, Bizetpad, Lage Morsweg, 2e Binnenvestgracht, Leidse Hout, Pieter Bothstraat, Kinder boerderij Merenwijk, voormalige vuilstort Roomburg en Stevens hof. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bang vermoeden Leiden krijgt steeds meer groot stedelijke neigingen. Een vriendelijk provinciestadje is dit verkeerschaotische monu ment eigenlijk nooit geweest, maar terreuraanslagen, nee, zo 'volwassen' was en wilde de stad gelukkig nog niet zijn. Maar in het afgelopen weekeinde is daar met één doffe klap een eind aan gekomen. Om zeven minuten over half vier vloog in de vroege ochtend van zater dag 24 december een 'molotov cocktail' door de ramen van het Marokkaanse koffiehuis El Alam, op de hoek van de Haar lemmerstraat en het Haven plein. Een lugubure kerstgroet die hoogstwaarschijnlijk werd ver zonden door onverschrokken racisten die vinden dat er in Leiden geen plaats is voor Ma rokkanen. Op het moment dat de aanslag werd gepleegd, lag in het kof fiehuis de 20-jarige Hammouti rustig te slapen. Hij werd ruw gewekt, hoorde een auto weg scheuren en ontdekte de be ginnende brand die hij zowaar wist te blussen zodat de inmid dels gealarmeerde brandweer niet in actie hoefde te komen. Hammouti was behoorlijk over zijn toeren. Zijn oudere broer beheert met zijn compagnon Ali Ben Ali het koffiehuis. De jonge.Marokkaan was pas een paar dagen in Nederland. Hij heeft zojuist zijn school in Ma rokko afgerond en wil in Ne derland aan de slag proberen te komen. Zijn oudere broer heeft hem voorlopig in dienst genomen. Drie dagen na de brandbomaan slag staart de oudste Hammou ti somber naar het licht gebla kerde plafond van zijn koffie huis. "We zijn pas een paar maanden open. We hadden al les keurig netjes geverfd. Nu kunnen we weer overnieuw beginnen. Slechte zaak dit". Hammouti woont nu ruim acht jaar in Den Haag. Met zijn vriend Ali Ben Ali vatte hij vo rig jaar het plan op om een Ma rokkaans koffiehuis in Leiden te beginnen. "Om centjes te verdienen, maar ook om de Marokkanen hier een ruimte te geven waar ze gezellig bij el kaar kunnen zijn. In Leiden was er niets voor Marokkanen. Die liepen altijd maar over straat. Nu hebben ze een ont moetingsplaats om met elkaar te praten of te kaarten. Het loopt prima. Het is echt gezel lig hier. Ik weet ook zeker dat niemand van de mensen hier die fles benzine naar binnen heeft gegooid". koffiehuis-eigena ar): geen idee wie de bom heeft gegooid. Wie de aanslag dan wel heeft ge pleegd, Hammouti zegt werkelijk geen idee te hebben. "Zolang ik in Nederland woon, heb ik nog nooit met iemand moeilijkheden gehad. In Lei den ook niet. Er komt hier wel eens een Nederlander binnen. Geen punt, die drinkt gezellig een kopje koffie. Van discrimi natie of zo hebben we nooit iets gemerkt. Wie die brand bom heeft gegooid is gewoon een slecht iemand. Misschien een Nederlander, ja. Want je hebt goede Nederlanders en slechte Nederlanders net zoals je goede Marokkanen hebt en slechte Marokkanen". Politievoorlichter Dick Grave- land meldt dat het onderzoek naar de bommenwerpers tot nog toe weinig resultaat heeft opgeleverd. "Maar het onder zoek wordt met kracht voort gezet", verzekert hij. "Want de manier waarop deze aanslag is gepleegd, eerst een steen door de ruit en daarna die bom, wekt het bange vermoeden op dat het hier om een ernstig ge val van racisme gaat". J.V. Geintje (1) Uit het bondsblad van de Leidse biljartbond Ginks). Spreek uit op z'n Leids. Geintje (2) Advertentie (onder) over twee volle pagina's in het Leidsch Liberaal Bulletin (tweemaan delijks clubblad van de WD). H:e liberaal zouden die bouviers van Van Tol eigenlijk zijn? Leiden De brug bij het Galgewater wordt net als de brug bij het Rapenburg in oude luister hersteld. Werkzaamheden verlopen volgens plan LEIDEN - Het werk aan het Kort Rapenburg vor dert gestaag. Vernacht wordt dat over een kleine twee maanden weer tweerichtingsverkeer moge lijk zal zijn op één van de drukste verkeerspun ten binnen het centrum. In juni 1984 zal het totale karwei zijn voltooid. Eén van de rijbanen van het Kort Rapenburg is vorige week geasfalteerd en daaraan wordt dezer dagen de laatste hand gelegd. Na de feestdagen worden de voorbereidingen getroffen voor de as faltering van de andere weghelft. Daarvoor moe ten nog de nodige grondwerkzaamheden worden verricht. In februari wordt het laatste stukje straat geasfalteerd waarna het verkeer weer in twee richtingen over het Kort Rapenburg kan rij den. Op dat moment zal overigens nog wel gewerkt wor den aan de twee eindbruggen. De oorspronkelij ke brugbogen aan het Rapenburg en aan het Gal gewater worden weer net zo gebouwd als ze er voorheen hebben uitgezien. Het verkeer zal van deze werkzaamheden weinig hinder ondervin den. Volgens de verwachting is dit laatste deel van het omvangrijke karwei in mei/juni geklaard. De be doeling is dat daarna ook de Gijselaarsbank weer op z'n oude plaats zal terugkeren. De toekomstige indeling van het Kort Rapenburg zal weinig verschillen van de vroegere situatie. Het verkeer zal straks op dezelfde manier van het Kort Rapenburg gebruik kunnen maken als de laatste jaren het geval was. Het college van B en W heeft besloten dat het tweerichtingsverkeer in de Breestraat gehandhaafd blijft. Opvallend verschil met de vroegere situatie is dat het Kort Rapenburg een rood asfaltlaagje krijgt in plaats van klinkers en dat er een vluchtheuvel- tje komt met plataanbomen in het midden. Leerlingen van de afdeling Mode en Kleding druk bezig met het ontwerpen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3