c Gifgrond onder woningen in Noord-Hofland Voorschoten? 'Vreeken dure ldant voor CDA' Lawaai speeltuinen absoluut ondraaglijk J Oud-collega's verwijten hem verloren gegane machtspositie Stad en rand Woningbouwvereniging en raadslid ongerust; gemeente niet De in aanbouw zijnde woningen aan de Voorschotense Admiraal De Ruytersingel. VOORSCHOTEN - "Als U er aan de ene kant zo van bent over tuigd dat onder de in aanbouw zijnde woningen voor een- en tweepersoonshuishoudens in de wijk Noord-Hofland geen verontreinigde grond ligt waar om weigert U dan in de akte van grondoverdracht hierover een vrijwaringsclausule op te ne men". Aldus luidt een van de vragen van het Voorschotense raadslid Aikens (D'66) aan het college van B en W naar aanlei ding van zijn twijfels betreffende de zuiverheid van de op die plaats in Noord-Hofland ge bruikte ophogingsgrond. Al eerder heeft het bestuur van de woningbouwvereniging die de huizen bouwt bij het college van B en W aangeklopt met gerezen twijfels over die grond. Het be stuur meldde dat er zich in de grond slib en slibresten bevin den die er op het oog verontrei nigd uitzien. Het maakt zich zor gen omdat in dergelijke grond vaak zware metalen en gechlo reerde koolwaterstoffen zitten. Op de op 29 september verstuurde brief antwoordt het college op 2 december met de mededeling dat alle ongerustheid over de ge bruikte grond op niets stoelt. Daarom wilde het dagelijks be stuur van de gemeente evenmin ingaan op het verzoek om een onderzoek naar die grond te la ten instellen. Raadslid Aikens wil nu ook weten waarom de gemeente er zo lang over heelt gedaan om ae brief van het bestuur van de woning bouwvereniging te beantwoor den temeer omdat in deze zaak voortvarendheid geboden was. Voorts vraagt hij zich af of de op hogingsgrond wel afkomstig is uit het tracé van de voormalige trambaan langs de Veurseweg, zoals het college aangeeft. "Is het niet zo dat die grond al is ge bruikt als grondaanvulling voor de twee noodscholen in Noord- Hofland?" Het college schrijft ook dat er grond is gebruikt dat afkomstig is uit de bouwput van de nieuw bouw van de Leidse universiteit aan de Witte Singel. "Maar be stuursleden van de woning bouwvereniging hebben met ei gen ogen geconstrueerd dat voor de woningen in Noord-Hofland RECENT grond uit Leiden is aangevoerd. Waar kwam die grond vandaan?", wil het raads lid precies weten. Aikens wijst er bovendien op dat grond uit het voormalige tracé van de trambaan opgeslagen is geweest achter in polder Starren- burg en dat daar eveneens grond lag dat kwam uit de Haagse grachten en uit de Binckhorstha- ven. "Heeft U die grond al eens onderzocht en kunt U garande ren dat deze grond niet is ge bruikt voor het ophogen in Noord-Hofland?" Het is Aikens verder helemaal niet duidelijk waarom de gemeente niet is ingegaan op het verzoek van de woningbouwvereniging om de grond te onderzoeken. Te meer daar zo'n onderzoek gezien het miljoenenpróject waar het hier om gaat 'slechts' 2.500 gul den kost. "Al zou het maar zijn om de commotie weg te nemen die nu is ontstaan", aldus Ai kens. Aikens besluit zijn schriftelijke vragen met het verzoek aan het WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 college om de kosten te betalen 1 die zijn verbonden aan het j grondonderzoek dat de woning- bouwvereniging nu heeft laten instellen. WARMOND - Volgens CDA-wet- houder Van Schagen en de twee overige 'zittenblijvers', Den Ou den en fractieleider Bonnet Vreeken een dure klant geweest voor de christendemocraten. Niet alleen zijn vertrek heeft een zetel gekost, nee, ook die andere stoel aan de raadstafel, is volgens Van Schagen mede door Vree ken bij de verkiezingen verloren gegaan. Van Schagen: "Na de verkiezingen heb ik geen mentaar gegeven. Toch wist ik waardoor we verloren hadden maar ik kón dat toen niet zeggen. Nu wel. De lijst was niet goed. Er waren tal van oud-KVP-ers die niet meer op ons hadden ge stemd omdat Vreeken op de lijst stond". Vraag blijft hoe Vreeken dan op de CDA-lijst terecht heeft kunnen komen. Vreeken heeft dat zelf evenmin ooit begrepen. "Dat is te wijten geweest aan de onkun de van het CDA-bestuur op het gebied van de sociale verhoudin gen in Warmond", zei hij in au gustus in deze krant. Van Scha gen voegt er vijf maanden later aan toe: Vreeken heeft een loopje met het bestuur kunnen nemen" De drie willen overigens niet voor bij gaan aan de overige oorzaken van de verloren verkiezingsstrijd die de inkrimping van het CDA heeft ingeluid. Genoemd worden een slechte verkiezingscampag ne en het gelijktijdige vertrek van "de drie prominenten", al dus Bonnet, doelend op de in Warmond uiterst populaire Van Leeuwen, Heijl en Van der Geest. Dit trio wenste zich niet langer verkiesbaar te stellen waardoor het CDA met drie nieu we gezichten op de proppen moest komen. Merenwijk ziging Leidenaars worden. Hoe het ook zij, volgens Bonnet kan de uitdunning van zijn partij nooit te wijten zijn aan de door het CDA gevolgde politiek. "Het is immers onze wethouder die ontzettend veel heeft gedaan voor de sport in Warmond. En wat te denken van zijn uiterst so ciale belastingpolitiek. En zo kan ik nog wel uren doorgaan" door Wim Koevoet Van Schagen noemt nog een oor zaak. In dat deel van de Meren wijk dat tot 1 januari 1984 tot Warmond behoort liggen vol gens hem de politieke verhou dingen geheel anders dan elders in het dorp. Niet vreemd daar de ze Merenwijkers niet als 'echte' Warmonders kunnen worden be schouwd. Zij zijn meer gericht op de Leidse politiek, wetende dat zij in 1984 door een grens wij Door het recente ontslag van CDA-raadslid Vreeken heeft zijn partij in de Warmondse gemeenteraad nog slechts drie zetels over. Met zijn vertrek heeft Vreeken historie geschreven: als gevolg ervan zijn het sinds mensenheugenis niet langer confessione le politici die - numeriek gezien - de dienst uitma ken in het dorp aan De Leede. Want tot aan de verkiezingen in 1982 bezaten de christendemocra ten er vijf zetels. Bij die verkiezingen is er een ver loren gegaan en met Vreekens vertrek de tweede. Een terugblik op de turbulente maanden die aan de verwijdering van Vreeken uit de CDA-fractie vooraf zijn gegaan. Terug naar de ingrijpende onver kwikkelijkheden rond en met Vreeken. Afgesproken wordt dat de drie in zullen gaan op de stort vloed van beschuldigingen die het verbannen voormalige CDA- fractielid aan het adres van zijn politieke werkgever heeft ge maakt. Van Schagen houdt zich duidelijk in als hij zegt dat in het CDA tot voor kort "een heel rechts raadslid zat. Dat was di rect al te merken bij de college vorming toen hij duidelijk liet weten ons streven om met Pro gressief Warmond tot overeen stemming te komen niet deelde. En iedereen kan met zijn eigen ogen zien hoe vaak hij met de WD mee stemt" Den Ouden: "Vreeken heeft ge zegd dat wij hem almaar op het matje riepen. Dat stuit me tegen de borst. De laatste tijd stond vrijwel elk fractieberaad in het teken van Vreeken. Hij was de gene die die vijandige sfeer kweekte. Wy wisten niet eens hoe we moesten kijken als hij weer eens met iets kwam. Hij kondigde nooit iets aan, we moesten alles uit de krant lezen. zo ook over die beschoeiing bij de gemeentehaven. Zijn tactiek was die van de overrompeling". Van Brienenoordbrug sproken, maar toen had het al in de krant gestaan. Hij beloofde toen er op terug te zullen komen, maar dat heeft hij nooit gedaan. Vreeken is altijd teveel op de so lo-toer geweest". Bonnet: "Eén telefoontje naar mij was voldoen de geweest. Ik had hem gerust kunnen stellen want ik wist alles, van de hoed tot de rand". Van Schagen weer: "Die beschoei ing is de beste die je aan de Leede kunt vinden. U en ik zul len niet meer mee maken dat het fout gaat met dat ding. Er waren wat problemen, dat klopt, maar die zijn opgelost, iedereen wist dat er extra ankers zouden wor den geplaatst. Vreekens optre den is te vergelijken met dat van de ontwerper van de Van Brie nenoordbrug. Die is gestorven aan zijn onzekerheid over de on deugdelijkheid ervan maar de brug ligt er nog steeds". Meid, kom erbij 'Het CDA is een familie-bv", luidt het volgende Vreeken-citaat. Van Schagen kan zich er nog kwaad over maken, aangespro ken als hij zich voelt. "Hij doelt hiermee op mijn zuster die deel uitmaakt van de steunfractie. Ik wist destijds niet eens dat ze in de politiek wilde. Het is Vreeken zelf geweest die haar in de partij heeft gehaald. "Meid, jij moet in de fractie komen", dèt heeft hij gezegd, zelf heb ik haar dat nooit verzocht". Den Ouden wier man plaatsver vangend lid is van enkele raads commissies voelt zich eveneens aangesproken: "In een dorp van 5.000 inwoners heb je al gauw dat een kleine groep zich in de poli tiek stort. Vaak zijn het bevrien- den, in dit geval families. Daar is toch niets op tegen. In de ge meentewet staat zelfs dat vader en zoon in de raad mogen zitten". "Een bedrieglijke, schijnheilige en misleidende vertoning", noemt Van Schagen de uitgestoken hand van Vreeken richting frac tie-leider Bonnet tijdens de be grotingsbehandelingen. "Vree ken deed hiermee en plein pu blic voorkomen alsof zijn ontslag geheel en al aan ons toe te schrij ven was. Alsof we niet genoeg hebben gedaan om hem erin te houden. Tal van vergaderingen hebben we aan hem besteed. Het landelijk bestuur heeft ook op zijn aanblijven aangedrongen, hoe klein de marges ook waren, zei het erbij. Op een vrijdag avond hebben we het nog één keer geprobeerd. Vreeken had toen binnen tien minuten de deurknop in zijn hand. Hoe durft hij ons te verwijten dat we niet wilden praten". Koffie, koek en ei Het koffie-incident komt ter spra ke. Het gebeurde toen alles weer koek en ei leek te worden. Het enige dat Vreeken nog dwars zat was het gebrekkige onderlinge vertrouwen. Zou dat weer in or de zijn gekomen dan had hij het nieuwe fractiereglement onder tekend. Toen Den Ouden een door hem aangeboden kop koffie weigerde te nuttigen ging voor hem één van de vele deuren dicht. "Beneden peil", noemt Den Ouden Vreekens verhaal. Ik kwam toen net van een vergade ring, had al veel koffie op maar wist bovenal niet eens dat de kof fie die voor me stond van Vree ken was". --- Van Schagen: "Ik kan het u nog veel sterker vertellen. Vreeken heeft altijd geweigerd om bij me vrouw Den Ouden thuis te verga deren. Blijkbaar bliefde hij haar koffie evenmin. Hij had het ge voel dat wij bij haar een thuis wedstrijd tegen hem speelden, zei hij altijd". Tot slot de vraag: en hoe nu ver der? Bonnet: "De -teleurstelling blijft, maar we kunnen weer werken, eindelijk! Er is weer rust in de fractie. We kunnen ons weer vollediginzetten voor de Warmondse zaak". WASSENAAR - De speeltoestellen achter de Dr. Deutzstraat en voor de Pastoor Buyslaan in Wasse naar moeten weg. Tenminste, dat vinden de bewo ners van de wijk Spinbaan die klagen over geluid soverlast en binnenglurende kinderen. B en W van Wassenaar zijn na telling van het aantal kinderen dat op de terreinen speelt tot de conclusie gekomen dat de overlast schromelijk wordt overdreven. In een brief aan de gemeenteraad klagen de bewoners van de Dr. Deutzlaan 1 tot en met 23 over de overlast die het speelterreintje achter hun woning aan de Vreeburglaan veroorzaakt. Vooral de geluidsover last is erg, schrijven de bewoners. "Wanneer alle deuren van de huizen in de directe omgeving geslo ten zijn hoort men in huis heel duidelijk de kinde ren. In de tuinen is het zo dat men er niet blijft. Daar is het lawaai oorverdovend", aldus de omwonenden. "Het merendeel van de bewoners heeft de huiskamer aan de kant van de speelplaats", gaan de Spinbaan- bewoners door. "En hierdoor hebben zij een con stant en gedwongen uitzicht op de speeltuigen en ook op de kinderen die er spelen; een altijd bewe gend beeld". Bovendien gluren de spelende kinderen door de ra men als ze op het ruim twee meter hoge speelhuisje staan. Of zoals de bewoners het schrijven: "De leef tijd van de spelende kinderen is gemiddeld twaalf jaar en ouder en zij hebben buiten het gebruik van de speeltuigen ook het idee gevat om bij de omlig gende huizen naar binnen te staren vanaf de bewus te speeltuigen". Bovendien wijzen de Deutzstraatbewoners er op dat het aantal kinderen "een geweldige vorm heeft aan genomen", waardoor de geluidsoverlast "absoluut ondraaglijk" is geworden. B en W van Wassenaar hebben een ontwerpantwoord op de brief klaar (die volgende week dinsdag door de raadscommissie welzijn wordt besproken) en daaruit blijkt dat alle bezwaren worden afgewezen. Volgens B en W zijn de bezwaren vertekend omdat de brief van de bewoners al een week na de open stelling van het speelterrein werd verstuurd. Het speelterrein was toen nog "nieuw", waardoor meer kinderen kwamen. Om dat aan te tonen hebben B en W een maand lang het aantal kinderen laten tel len. Uit die tellingen blijkt dat de kinderen alleen na schooltijd op het terreintje spelen. Het zijn er dan bovendien slechts twaalf. Tijdens de herfstvakantie waren er zes of zeven kinderen overdag aan het spe len. Tussen negen en vier uur zijn er geen kinderen gesignaleerd. Bovendien is er nooit een kind van twaalf jaar of ouder aangetroffen. B Ook bewoners van de Pastoor Buyslaan (ook in de nieuwe wijk Spinbaan) maken bezwaar tegen een speelterreintje dat in de nabijheid van hun wonin gen is aangelegd. "Onaanvaardbare overlast in de persoonlijke levenssfeer", "een daling van de waar de van de woningen" en "het ontbreken van kinde ren in de buurt" voeren de bezwaarmakers aan te gen het speelterrein. Bovendien maken zij zich boos over het feit dat ze niet zijn ingelicht over de precie ze plaats van het speelterrein. Ook deze bezwaren wijzen B en W van de hand. Toe gegeven wordt dat sommige speeltoestellen piepen en knarsen, maar dat zal worden verholpen. Het niet informeren van de bewoners wordt als onjuist be stempeld, maar B en W willen "omtrent dit onder werp geen welles-nietes spelletje beginnen". Ook de opmerking dat weinig kinderen van de speeltoestellen gebruik maken is volgens B en W onjuist. Daarom zal de situatie aan de Pastoor Buys laan als het aan B en W ligt niet worden gewijzigd. Het speelterrein aan de Wassenaarse Vreeburglaan. Volgens de bewo ners van de woningen aan de Deutzlaan (op de achtergrond) is de geluid soverlast "absoluut ondraaglijk". Bovendien gluren de kinderen in de huiskamers. (foto Holvast) Burgerlijke stand LEIDEN - Gehuwd: Q I. v en W A P. Schut. N.G.T. t C.M. Heruer, L. Plokker e H.W.M Alberts en M M Werf, A. de Bruin en M.V in der Poel i M.E. Kres, J.M.J. Houniet. I. Ie Febre en J. van Strien, S.I. Cabenda en M N. Rasmijn, J. Hillebrand en M. Nieuwenburg, P.J. van Emmerik en H.W. de Gunst, K. Vermeer en S. Hamelinck, G.J.L. Bouwmeester en J.M. Verbruggen, R.J.T. Tettero en I.G. Boojj. WOENSDAG Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film History of the World part 1 van mei Brooks, 20 en 22.15 uur. Vijf Meihal - zaalvoetbaltoernooi F-ju- nioren, 8.45 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, afwisselend programma in het teken van Japan; om 14.30 uur een Javaanse voorstelling. Club- en Buurthuis In de Vroolijcke Ar- ke - Pieterskerkchoorsteeg 15, crea tieve middag, 4-12 jaar. Buurthuis De Klinker - Berlagestraat, dubbeltjeskermis, 13.30 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest 45, slap stick-film en een serie tekenfilms, 14.30 uur. Breehuys - Breestraat 19, film 'Metropo lis', 20 uur. DONDERDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde - mid dag in het teken van Sri Lanka, films om 12, 15 en 16.15 uur. Club- en buurthuis In de Vroolijcke Ar- ke - Pieterskerkchoorsteeg 15, 'grie zelmiddag' d.m.v. een 'spokenruim- 13.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Fearless Vampire Killers' van Polanski, 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer- informa- APOTHEKEN van 26, 8 uur tot 30 dec door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. INBRAAK - Uit het GAK-kantoor aan de Lekstraat werden tijdens de kerstdagen gestolen: een tien tal zakrekenmachines, een tel machine, een elektrische type machine en een radiocassette recorder. Van de dader(s), die binnenkwamen door een ruit te vernielen, ontbreekt tot nu toe elk spoor. LEI DSC H m. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 u Abonnementsgelden bi) vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien eén maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. 3203571 l.n v Damiate Holding BV te Haarlem. Jaarabonnement 233,50 Per post 322,90 Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) s f 0.85 R. D. Paauw Alg redactiechef: A. A. van Brussel Rubriekchets J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H vd. Post (plv) W F J Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P.J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) P. C Rosie Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2