KITS 3EUGDVERKEERSAKTIE Alphense politie 'loert' op jeugd Proef met heroïne: weinig kans? Spelen tegen betaling Israël overweegt harde maatregelen op Westoever Dak kosk (zak-) GeKp Talent gevraagd Film in de Stormbal Toekomst van PLO besproken WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 Varia De bondigste samenvatting van 'het leven van Jezus' die ik ken is een tekening van Yrrah in zijn nieuwe bundeling 'Inkt', waarop we, in de stal te Betlehem (ezel, os, kist met timmergereedschap op de grond, vergeet niet dat Jozef tim merman van zijn vak was), Jozef met een troostende arm om de schouders van de wenende Maria voor een keukentafeltje zien staan waarop, behalve een kerststukje, een klein kruis staat waaraan het Kindeke Jezus is vastgenageld. In werkelijkheid wordt al sinds jaar en dag aangenomen dat tus sen beide gebeurtenissen (geboorte en kruisiging) 33 jaar verlopen zijn. Gisteren heb ik, aan de hand van recente berekeningen van twee Engelse geleerden die een in de bij bel genoemde bloedrode maansver duistering als uitgangspunt na men kunnen melden dat volgens hen de kruisiging plaatsvond op vrijdag 3 april van het jaar 33. Vandaag wil ik even de juiste da tum van Jezus' geboorte met ut doornemen, die we de afgelopen' zondag (in Nederland met meer animo dan in Libanon, heb ik be grepen) traditiegetrouw weer op de 25e december gevierd hebben. Ik haast mij daarbij te zeggen, dat ik als bijbelvorser pas op de onderste sport van de ladder sta, zoals de in siders duidelijk zal zijn als ik ont hul dat ik in de materie geinteres- seerd raakte toen ik, eerst op 24 de cember in „De geboorte van Jezus' (KRO-RKK), en daarna op 26 de cember in „Het leven van Jezus" (NCRV) geconfronteerd werd met ene Elisabet, waarvan het (bijbel se) bestaan mij tot dan toe kenne lijk ontgaan was. Ik beken dat in ootmoed, zonder triomf. Als ie mand met een behoorlijk verstand, een universitaire opleiding en een brede belangstelling pas op zijn 53 ste ontdekt dat de moeder van Johannes, de roepende in de woes tijn, Elisabet heette (en zijn vader Zacharias), dan moet er toch iets mis zijn geweest met zijn schoolop leiding, en zijn neiging tot zelfstu die. Ik vind namelijk dat je zulke essentialia van het bijbelverhaal (uit hoeveel verschillende verhalen bestaat „het bijbelverhaal" eigen lijk, heeft iemand dat ooit uitgere kend?) behoort te kennen, ook al ben je nog zo on- of a-christelijk, en geloof je liever in Gods Gebod dan in God zelf. The Dictionary of Misinformation wijst erop dat de 25e december als de dag van Jezus' geboorte pas in 345 door bisschop Liberius van Ro me is ingesteld, maar dat de Grieks-Orthodoxe kerk en de Oe- kraïns-Katholieke kerk Kerstmis nog steeds 13 dagen later vieren. De twijfel over de juistheid van de 25e december als geboortedag wordt ook nog gevoed door het feit dat het in Betlehem en omgeving dan het regenseizoen is, en ook te koud voor de herders om 's nachts hun scha pen te weiden. The People's Almanac II wijst erop dat de schaapherders in Betlehem nog altijd hun schapen 's nachts la ten grazen, maar dan wel in de late zomerdagen en het begin van de herfst als het overdag te heet is voor de schapen om buiten te zijn. V/at dat betreft lijkt het, gezien het ver haal over de herders, waarschijn lijker dat Jezus in augustxis of sep tember werd geboren. Ook de ge dachte dat Jezus in het jaar onzes Heren 1 geboren moet zijn (we le ven nu immers in het jaar 1983 na Christus, die zes dagen na zijn ge boorte tot 1 januari hebben we blijkbaar altijd cadeau gedaan), wordt al sinds vele jaren betwij feld. In Matteus 2:19-22 lezen we dat Jo zef, na de dood van Herodes (4 vóór Christus) nog steeds met vrouw en kind in Egypte,-een droom kreeg waarin hem gezegd werd weer naar Israël terug te gaan. Zo ge zegd zo gedaan, maar eenmaal te rug hoorde hij dat Herodes was op gevolgd door Archelaus (deze re geerde van 4 voor Christus tot 6 na Christus over Judea en Samaria en in een nieuwe droom gaf God hem de raad naar Galilea uit te wijken. „Toen Herodes merkte dat hij door de wijzen was misleid, werd hij woedend. Hij gaf bevel om in Betlehem en omstreken alle jon getjes van twee jaar en jonger te doden. Deze leeftijd kwam precies overeen met het tijdstip waarnaar hij de wijzen had gevraagd" (Mat teus 2:16). Met andere woorden: Herodes leef de nog toen Jezus twee jaar oud was. Dat maakt het waarschijnlijk dat Jezus in het jaar 7 vóór Chris tus werd geboren, een datum die weer overeenkomt met de ontdek king van de 17e eeuwse astronoom Johannes Kepler dat in het jaar 7 voor Christus Jupiter en Saturnus zo in eikaars verlengde stonden dat zij samen een ongebruikelijk helde re ster leken te vormen: de Ster van Betlehem wellicht? Dat zou dan, volgens The People's Almanac, wèl weer betekenen dat Jezus op 4 de cember van het jaar 7 voor Chris tus geboren is. Maar ja, in hoeverre doe je er wijs aan alles wat in de bijbel staat als vaststaand aan te nemen, want de volkstelling van Quirinius, waarmee Jezus' geboor te zou zijn samengevallen: „Deze eerste volkstelling vond plaats toen Quirinius gouverneur was in Sy rië" (Lucas 2:2), kan volgens ande re bronnen op zijn vroegst in het jaar 6 na Christus hebben plaats gevonden, meldt de Grote Winkler Prins. Als we dus al die „vaststaande" dateringen in de bijbel tegen el kaar afwegen, is 25 december van het jaar Nul (pas zes dagen later begon immers het jaar 1) misschien wel niet juist, maar wel een rede lijk alternatief... Computerspelletjes zorgen in sommige speelgoedzaken voor complete opstoppingen. Bij 'Intertoys' in Leiden heb ben ze daar iets op gevonden: één zo'n spelletje buiten de deur, gewoon op de Haarlem merstraat dus, muntauto- maat erbij en voor een gulden ben je een tijdje zoet. 'Serieu ze' klanten kunnen gewoon in de winkel worden verder- geholpen, zonder zich eerst door een meute van compu terfreaks heen te moeten worstelen. In Katwijk hadden twee speel goedwinkeliers dezelfde ge dachte. Alleen hadden ze de spelcomputer niet op straat gezet, maar in een achteraf- hoekje in de winkel. Voor een gulden kon de jeugd zich tien minuten lang op het gelief koosde speelgoed uitleven. Helaas is dat nu voorbij, want de Katwijkse politie heeft er een stokje voor gestoken. Zij baseert zich daarbij op het bestaande beleid t.a.v. de speelautomaten in het dorp. Dat houdt in dat dergelijke spelen op bepaalde plaatsen kunnen worden verboden 'om de jeugd te beschermen tegen de goklust'. De firma Oudshoorn is een van de slachtoffers van het be schermende politiebeleid. "De aanschaf van die spel computers is duur. Door er één op deze manier te gebrui ken, kregen wij de kosten er weer een beetje uit.", aldus de bedrijfsleider. Schade wordt er volgens hem door het verbod zeker geleden. Hij legt zich er toch maar bij neer. Het spel staat nu achter in het magazijn en wordt slechts voor demonstraties tevoorschijn gehaald. Want in het bijzijn van personeel (en zonder betaling) mag het van de Katwijkse politie wèl. De fanatieke computerspel- spelers zullen dus van Kat wijk naar Leiden moeten uit-' wijken. Volgens politie woordvoerder Graveland is er sprake van een huurover- eekomst voor een bepaalde tijd en tegen een bepaald be drag. Het doet er niet toe wel ke goederen worden ver huurd en dat de verhuur in de winkel (of voor de deur) gebeurt. Sterker nog: indien de verhuur zou gebeuren in een aparte ruimte zou zelfs de winkelsluitingswet niet van kracht zijn (zoals in videothe ken wèl het geval is). Grave land denkt dat het voor vi deotheken nog een aardige verdienste zou kunnen zijn indien zij het gebruik van vi deospelletjes tegen betaling in hun zaak mogelijk maken. Het kan slechts onmogelijk worden gemaakt door een plaatselijke verordening. En die bestaat in Leiden hele maal niet. In Katwijk dus wel. En ook in Alphen, waar overigens nog geen winkelier op de gedachte is gekomen tegen betaling met de com puter te laten spelen, is het verboden. In Alphen aan den Rijn 'loert' de politie op jeugdige verkeers- overtreders. Word je gesnapt, dan kostje dat een tientje. Overi gens lijken volwassenen het nog veel minder nauw te nemen met Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. Omdat de Alphenik?>olitie vond dat het verkeersgedrag van de jeugd de spuigaten uitliep, is die op 1 november met de actie 'jeugd-boetes' begonnen. Langs routes naar scholen con troleert de politie dagelijks of de jeugd geen verkeersovertre dingen pleegt. Kinderen die worden gesnapt krijgen, als ze bij voorbeeld door het rode stoplicht rijden of geen licht op hun fiets hebben, van de poli tie een boete een tientje. Nu is zo'n actie op zich niet zo bijzonder, want de politie heeft in het verleden t>ok geregeld extra controles onder de jeugd gehouden. Wat de actie anders maakt, is dat niet het openbaar ministerie maar de politie het tientje in ontvangst neemt. De politie heeft daarvoor zoge naamde 'transactiebevoegd heid' gekregen van het open baar ministerie. Dat betekent dat er geen proces-verbaal meer wordt opgemaakt en dat de boete direct bij het bureau kan worden betaald. Met de hoogte van de boete, tien gulden dus, is ook nog iets aan de hand. Daar zit volgens in specteur L. Wiltenburg, chef van de geüniformeerde dienst van de politie in Alphen, een speciale gedachte achter. 'Vroeger kregen kinderen voor verkeersovertredingen een boete van vijfentwintig gul den. Dat is voor hen bijna nooit te betalen en dus draaien de ouders daar voor op. Maar een tientje kan de jeugd met zak- geld nog wel opbrengen. Het is juist onze bedoeling dat kinde ren die boete zelf betalen, om dat ze dan wel twee keer uitkij ken voor ze weer een overtre ding begaan. Maar we kunnen de ouders natuurlijk niet ver bieden om de boete voor hun kind te betalen'. De actie duurt nu zeven weken. De eerste dagen kwamen de meeste agenten die op speur tocht waren geweest naar kin deren die ze op de bon konden slingeren, met een leeg boekje terug. De Alphense jeugd bleek zich in het verkeer plot seling voorbeeldig te gedra gen. Toch heeft dé politie de eerste maand ongeveer hon derd boetes uitgedeeld. En dat is eigenlijk niet eens zo veel, als je nagaat dat de politie met een man of vier een aantal fietsroutes naar scholen in de gaten houdt (welke en wan neer wilde Wiltenburg natuur lijk niet zeggen) waar dagelijks bij elkaar zo'n achtduizend kinderen langskomen. Wie wel wordt gesnapt, heeft dat aan zichzelf te danken. Op alle scholen hangen grote posters waarop staat dat de actie wordt gevoerd. Eigen schuld, dikke bult dus. Hoe lang de actie gaat duren is nog niet bekend. Eind februari wordt bekeken hoe de eerste drie maanden zijn verlopen en of het openbaar ministerie vindt dat de politie door moet gaan. De actie heeft overigens iets uit gewezen, dat de politie minder leuk vindt. Bij de controle on der de jeugd bleek dat volwas senen zich in het verkeer nog veel slechter gedragen. Die plegen dertig tot veertig pro cent meer overtredingen. Wil tenburg vindt dit schandalig. 'De volwassenen moeten het goede voorbeeld geven, dus ik vind dit wel teleurstellend. Misschien dat een actie 'vol wassenen-boetes' iets zal hel pen? Het gemeentebestuur van Am sterdam wil aan driehonderd zwaar verslaafde druggebrui kers een jaar lang heroïne gaan verstrekken. Maar het plan daarvoor was nog niet eens of ficieel bekend gemaakt toen de protesten al losbarstten. De meeste tegenstanders van he roïne-verstrekking zijn bang dat zoiets nog meer verslaaf den -vooral uit het buitenland- zal 'aanzuigen'. En dan, zeggen ze,"*is het hek helemaal van de dam. Het plan van het Amsterdamse stadsbestuur komt overigens niet onverwacht. Amsterdam is een moeilijke stad op het ge bied van drugs. Er is al van al les geprobeerd om het drugge bruik te verminderen: afkick centra, methadonprogramma's (methadon is een minder scha delijk vervangingsmiddel voor heroïne), enz. Maar het heeft al lemaal niet erg geholpen. Er zijn nu zo'n 8000 heroïne-ver- slaafden in de Randstad. En dit jaar gingen er 53 mensen dood, doordat ze teveel of een slechte kwaliteit van dat gevaarlijke spul hadden gebruikt. Het he- roïne-gebruik brengt boven dien nog een ander probleem met zich mee: de misdaad. Want heroïne kost veel geld en om aan dat geld te komen gaan veel druggebruikers op die venpad. Vandaar dat het Amsterdamse genmeentebestuur heeft ge zegd: we moeten het drugge- Wat het stadsbestuur in elk geval wil gaan doen is harder optre den tegen gebruikers en han delaren in drugs ('dealers'). Daarvoor zal de zogenoemde narcoticabrigade van de Am sterdamse poütie woorden uit gebreid. Verder komt er dan die proef met het verstrekken De enge droom Thatcher Margaret Thatcher, de minister president van Engeland, droomt vaak dat zij een trein of vliegtuig moet halen. Maar het lijkt wel of er dan zandzakken aan haar benen zitten, want ze komt geen stap vooruit. Ba dend in het zweet wordt zij wakker en dan volgt een moei lijke dag. Want, zo bekende zij, dit soort nachtmerries heeft zij altijd als haar de andere dag zwaar werk wacht. Thatcher deed haar 'bekentenis sen' onlangs tegenover een groep kinderen uit Gemene- bestlanden (vroegere Britse kolonies). Die mochten haar interviewen. Zo kwam het gesprek op de nachtmerrie-achtige film 'The day after'. Die gaat over de ge volgen van een kernoorlog. Een van de kinderen zei dat er voor hem na het zien van die film weinig vertrouwen in de toekomst meer was. Maar Mar garet Thatcher was het daar niet mee eens. "Volgens mij staat jullie een betere toekomst te wachten dan mij toen ik zo oud was. Wij stonden aan de vooravond van de Tweede We reldoorlog en ik was 14 toen die uitbrak". Over kernwapens zei ze, dat het wel goed is te zien wat de ge volgen van het gebruik kun nen zijn. "Dan weten alle par tijen dat ze ze niet moeten ge bruiken, omdat de ramp niet te overzien is". van heroïne aan zwaar ver slaafden. De bedoeling is, dat dat onder streng medisch toezicht ge beurt. Bovendien worden er nog andere strenge voorwaar den gesteld. De 300 drugge bruikers moeten bijvoorbeeld echt zwaar verslaafd zijn, ze worden bovendien in dat jaar zorgvuldig in de gaten gehou den. Op die manier denkt het gemeentebestuur meer greep te krijgen op de zwaar verslaaf den èn op de misdaad. Maar zoals gezegd: al onmiddel lijk riep het plan protesten op. De regering voelt helemaal niets voor zo'n proef. En de an dere grote steden, zoals Den Haag, Utrecht en Rotterdam zien er al evenmin iets in. Zij zijn bang dat zij zelf nog meer problemen zullen krijgen als de Amsterdamse proef door- Amsterdam wordt dan onaan trekkelijk voor de drugshande laren en die zullen dus naar on ze steden komen om daar te proberen hun heroïne te slij ten, zeggen ze. Daarom: ook al gaat het maar om een proef, het is nog erg twij felachtig of het Amsterdamse plan wel zal doorgaan. Het Centraal Schoolmelkco- mité is op zoek naar talent. Het comité is er van over tuigd, dat er onder de tien duizenden leerlingen op scholen voor het voortgezet onderwijs mensen zijn die goed kunnen schrijven, dichten tekenenen of foto graferen. Het Schoolmelkcomité wil graag interviews, commen taren, reportages, gedichten, foto's, tekeningen of strips. In de keuze van het onder werp ben je helemaal vrij. Van de gekozen inzendingen wordt een krant gemaakt van maar liefst 32 pagina's dik. Half maart wordt deze krant met een oplage van 300.000 stuks gratis op de scholen verspreid. Alle bijdragen die in de krant worden geplaatst, krijgen als beloning een boekenboa van 50 gulden. Bovendien zijn er nog vijf hoofdprijzen, bestaande uit vijf keer de 'Scholieren Pers-Prijs 1984', elk met een waarde van dui zend gulden. Wie zijn of haar bijdrage wil leveren aan deze speciale krant moet vóór 31 januari 1984 inzenden naar: De Grootste Schoolkrant van Nederland, Postbus 141,2060 AC Bloemend aal. (Voor meer informatie kun je ook bellen met het Centraal Schoolmelkcomité, tel: 078- 985200). In de jeugdsoos De Stormbal in Sassenheim is de komende weken het nodige te doen. Vanavond is er een filmvoorstelling van de Muiterij op de Bounty, met o.a. Marlon Brando in de hoofdrol. De film begint om 20.00 uur. Woensdag 4 januari is de film Van de koele meren des doods, met o.a. Renee Soutendijk en Jeroen Krabbé te zien. De avond be gint om 20.30 uur. Op zaterdag 7 januari is er een swingavond met videoclips van het Goede Doel, The Who en Golden Earring. Ook wil de Stormbal in de maanden januari en februari een RISK- kampioenschap houden. Iedereen die mee wil strijden om de enige echte RISK-beker kan zich opgeven. Voor meer informatie: De Stormbal, Vaartkade 1-3 Sassenheim, tel: 02522-15740. (Illustratie: Bert Bijlage) BETHLEHEM (UPI/Rtr) - Om de veiligheid op de westelijke Jordaanoever te vergroten overwegen Is raëlische autoriteiten sommige Arabische inwoners te deporteren en dreigen ze huizen te vernietigen. Dit heeft de Israëlische minister van defensie, Mosje Arens, gisteren laten blijken tijdens een bezoek aan het Palestijnse vluchtelingenkamp Dehaishe bij Bethlehem. Joodse kolonisten oefenen al langer druk uit op de autoriteiten strengere straffen uit te delen aan voor al de Palestijnse jongeren die regelmatig met het gooien van stenen naar voertuigen en in brand ste ken van banden protesteeren tegen de Israëlische bezetting. Minister Arens sprak tegen dat zijn be zoek aan de westelijke Jordaanoever gevolg was van de druk van de kolonisten, die menen dat de over heid niet de veiligheid garandeert van de ongeveer 22.000 Israëliërs die er in ruim 100 nederzettingen wonen. In het gebied leven zo'n 800.000 Palestijnen. Aan de ingang van de kamp, sprak Arens met legerof ficieren over het bekogelen van Israëlische voertui gen, "Ik zal niet de verwachting wekken dat het pro bleem voor eens en altijd kan worden opgelost", al dus de minister, "we hebben met de zaak van onrust en stenengooien te maken sinds 1967" (toen Israël het gebied op Jordanië veroverde). "We zien de mo gelijkheid van deportatie als een mogelijk middel van straf naast de al bestaande straffen", zei Arens. Over de eis van de kolonisten huizen van Arabieren langs de voornaamste wegen te vernietigen, zei Arens: "Dit is zeker een benadering waar we op stu deren". Om Palestijnse stenengooiers geen gunstige positie en schuilplaats te verschaffen heeft het Israëlische le ger al enkele boomgaarden van Arabieren langs we gen gerooid. De ongeveer 5000 inwoners van het kamp Dahaishe waren gisteren duidelijk verbaasd dat Arens in de buurt was. Het kamp dateert van de eerste Israëlisch/Arabische oorlog van 1948. SANAA (Rtr/UPI/AFP) - PLO- leider Jasser Arafat heeft gis teren in de Noordjeminiti- sche hoofdstad Sanaa met militaire leiders van zijn or ganisatie de volgende stap pen besproken in de strijd om zijn leiderschap en de toe- komst van de PLO. In Palestijnse kringen werd vernomen dat leiders van de militaire vleugel van de PLO vanuit het hoofdkwartier in Tunis in Sanaa waren aange komen voor strategische be sprekingen. Arafat bevindt zich in zijn zwaarbewaakte residentie in Sanaa. Hij ver klaarde spoedig bezoeken te zullen brengen aan andere Arabische staten, waaronder Saoedi-Arabië en Jordanië. De spectaculaire verzoening van de Palestijnse leider met de Egyptische president Mu barak, afgelopen donderdag, heeft verdeling gezaaid in de Arabische wereld. Maandag verklaarde Arafat dat hij na het overleg in Sanaa een to taal nieuwe richting in de Pa lestijnse politiek zal aankon digen. Arafat arriveerde maandag in Noord-Jemen aan boord van een van de schepen die 4000 van zijn aanhangers uit de Noordlibanese havenstad Tripoli evacueerden, waar ze werden belegerd door PLO- muiters die worden gesteund door Syrië en Libië. Eerder dit jaar besprak Arafat met koning Hoessein van Jordanië de mogelijkheid dat de vorst de Palestijnen bij vredesbesprekingen onder VS-auspiciën zou vertegen woordigen. Maar door radica le druk brak het overleg af. De veiüge aftocht van de PLO-leider uit Tripoli deed in Washington en elders de hoop rijzen dat de besprekin gen met Hoessein worden hervat. Egypte roept de VS op een dia loog te beginnen met de guer rilla-organisatie "Arafat is een verantwoordelijke leider van het Palestijnse volk en heeft zich doen kennen als een stem van de redelijkheid en gematigdheid binnen de Palestijnse beweging", zei adviseur Osama Baz van pré sident Mubarak gisteren in Cairo. "Daarom roepen wy de Verenigde Staten op een dialoog te beginnen met voorzitter Arafat en de Pale stijnse vertegenwoordigers om de zaak van de vrede vooruit te brengen". De regering in Washington wil met de PLO praten over Pale stijns zelfbestuur in de bezet te gebieden zoals voorzien in de akkoorden van Camp Da vid, mits de PLO afziet van de vernietiging van de staat Israël, zoals staat in het pro gram van de Palestijnse orga nisatie.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11