Strijd in Beiroet: 50 doden WIEL Nakasone maakt nieuw Japans kabinet bekend Doodgewaande bisschop wil terug naar Nicaragua contactlenzen, das pas fijn. van der Arafat wil koers PLO veranderen 'VS denken aan deling in Libanon' 'Vrijlating 30 Poolse gevangenen tijdelijk' 'Mannen van het jaar' Paus: 'Honger te bestrijden met geld voor bewapening' Jordanië heft boycot tegen Egypte op Zuid-Afrika bezet stad in Angola JINSDAG 27 DECEMBER 1983 3EIROET (Reuter/DPA/AFP) - Het kerstweekeinde in Li banon heeft in het teken gestaan van hevige gevechten tussen het Libanese leger en sji'itische moslims in en om Beiroet. De gevechten begonnen zaterdag nadat het Li banese leger posities had overgenomen van de Franse troepenmacht in het Palestijnse vluchtelingenkamp Chatila. dat de militairen in Libanon blij- ven, totdat hun opdracht is ver vuld. Shamir: 'Geen regeling in '■Ja een kort bestand op zondag laaiden de gevechten gisteren in alle hevigheid op. Bij de gevech ten zijn de afgelopen drie dagen meer dan vijftig mensen omge komen, aldus informatie uit zie kenhuizen. De gevechten tussen het regerings leger en de sji'itische Amal-mili- tie breidden zich sinds zaterdag van Chatila uit naar de zuidelijke ~\/W* 1 1 buitenwijken, het gebied rond de iVlinfiPTI-l fOSlPTI internationale luchthaven van Beiroet en naar de groene linie tussen het oostelijk en westelijk stadsdeel. In militaire kringen wordt gesproken van de hevigste gevechten sinds maanden. Ver der vuurden milities vanuit heu vels ten oosten van Beiroet gra naten en raketten af die verschil lende delen van de hoofdstad en de voorsteden troffen. Vrouwen en kinderen vluchten a oplaaiende strijd. Duizenden burgers zochten be scherming in kelders. Volgens Amerikaanse militaire woord voerders werd gisteren rond het Amerikaanse hoofdkwartier in Zuid-Beiroet gevochten. Sji'iten verhevigden hun aanvallen en namen ook woonwijken rond Beiroet onder vuur. De Sji'iten waren vastbesloten het Libanese leger niet toe te laten in Chatila en versterkten het kordon rond de voorsteden. De zuidelijke voorsteden van Beiroet zijn een bolwerk van de sji'itische Amal- militie. Het Libanese leger her kreeg in september de controle over Beiroet, maar deed geen po ging de -zuidelijke voorsteden binnen te dringen. De Franse en Britse ministers van defensie, Heseltine en Hernu, hadden vrijdag een bezoek ge bracht aan hun vredestroepen in Beiroet. Zij verzekerden beiden zonder Israël' TEL AVIV (UPI/RTR) - Volgens de Israëlische premier Shamir heeft de Amerikaanse regering ongelijk als ze denkt dat de ver zoening tussen Egypte en de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO (het vredesplan van presi dent Reagan) goede kansen geeft. "Niemand in dit gebied of de we reld kan een duidelijk feit nege ren: er zal geen regeling in het Midden-Oosten zijn zonder on derhandelingen met Israël of on ze instemming", zei Shamir. "De Amerikaanse regering heeft on gelijk als ze denkt dat er kans op is dat de ontmoeting van Arafat en Mubarak het plan-Reagan een steun in de rug geeft", zei hij. Het plan-Reagan van september 1982 voorziet in Palestijns zelfbestuur in de door Israël bezette westelij ke jordaanoever en de Gaza- strook in een verband met Jorda nië. Israël heeft dit plan van de hand gewezen en Shamir her haalde deze positie vorige maand bij zijn bezoek aan Washington. NEW YORK (Reuter) - De re- gering-Reagan studeert op een plan, Libanon blijvend op te delen en Syrië en Israël toe te staan hun troepen in dat land te handhaven. Dit heeft het weekblad News week zondag geschreven. Functionarissen van de Ame rikaanse regering wilden geen commentaar geven op dit bericht in het weekblad. In zijn editie van 2 januari zegt Newsweek dat hoge ambte naren van de regering-Rea- gan de hoop hebben opgege ven dat president Amin Ge- may el in staat zal zijn zijn in vloed tot buiten Beiroet uit te breiden. Zij „discussiëren se rieus over de mogelijkheid, Libanon op te delen tussen diverse rivaliserende lokale partijen en te erkennen dat Syrische troepen het oosten, en Israëlische militairen het zuiden blijven bezetten", al dus het weekblad. Volgens het blad zou de nieuw ontstane situatie stabieler zijn dan die van het moment waarin sprake is van een bur geroorlog. Een voordeel zou ook zijn, dat de Amerikaanse troepen op korte termijn uit Beiroet naar huis kunnen ko men. De Verenigde Staten nemen met 1.800 militairen deel aan de multinationale vredesmacht in de Libanese hoofdstad. TOKIO - Yasuhiro Nakasone heeft gisteren een tweede kabinet sa mengesteld, acht dagen na de door Ruud Kreutzer verkiezingen waarbij de regeren de Liberaal-Democratische Par tij (LDP) een forse nederlaag Drie Franse diplomaten weg uit Iran PARIJS (AFP) - De regering van Iran heeft Parijs ge vraagd om het terugroepen van drie Franse diplomaten in Teheran bij wijze van ver gelding voor het gedwongen vertrek van drie Iraanse di plomaten in Parijs en de slui ting van het Iranees islami tisch centrum in de Franse hoofdstad dit gebeurde weer als vergelding voor de sluiting van Franse instellin gen in Iran. Premier Mir Hossein Mussavi van Iran had de uitwijzing van Franse diplomaten kort tevoren in het- vooruitzicht gesteld als gevolg van het 'misdadige optreden' van de Franse regering. Het ministerie in Parijs toonde zich 'verbaasd' over de 'onge rechtvaardigde uitwijzing' van de drie Fransen. De drie uitgewezen Iraniërs hadden zich schuldig gemaakt aan handelingen onverenigbaar met hun diplomatieke status, zodat hun uitwijzing terecht was, aldus de regering in Pa rijs. leed. De nieuwe Japanse rege ring verschilt in politiek opzicht weinig van de vorige, maar de machtsbalans tussen de verschil lende LDP-klieken is verscho ven ten nadele van de groep rond oud-premier Tanaka. Het is de eerste coalitieregering in Japan sinds 1955. Het nieuwe kabinet is een coalitie met de Nieuwe Liberale Club (NLC), een kleine centrumpartij die zich in 1976 afsplitste van de LDP en slechts acht zetels heeft in het 511 leden tellende lager huis. De NLC besloot in zee te gaan met de LDP en de tweede regering-Nakasone kan daardoor rekenen op de steun van 267 stemmen, een werkbare meer derheid. In ruil voor de steun aan Nakasone kreeg NLC-leider Seii- chi Tagawa het ministerie van binnenlandse zaken onder zich. De LDP verloor bij de verkiezin gen op 18 december een fors aan tal zetels, maar nadien hebben negen onafhankelijke conserva tieven zich bij de LDP aangeslo ten, die aldus een zeer krappe meerderheid van 259 zetels ver kreeg. De invloed van de Tanaka-kliek in het kabinet ging aanzienijk achteruit. Hoewel nog steeds zes ministersposten door aanhan gers van de controversiële oud- premier worden bezet, zijn de be langrijkste functies door andere klieken overgenomen, met name de post van kabinetssecretris en daarnaast ook de functie van se cretaris-generaal van de Libe raal-Democratisch Partij. De be lofte om de invloed van Tanaka in de LDP uit te bannen was de voorwaarde waarop Nakasone alle klieken wist te verenigen voor een verlenging van zijn pre mierschap. Hoewel Nakasone in staat is ge weest de eenheid binnen de LDP te behouden, is het allerminst ze ker dat hij de volle vier jaar zal aanblijven als premier. De libe raal-democraten kiezen eind 1984 een nieuwe voorzitter die automatisch premier wordt. Di verse rivalen binnen de conser- vatiev LDP-partij maken zich op om Nakasone tegen die tijd te wippen. Dat is een reden temeer om te vrezen dat het tweede ka- binet-Nakasone weinig kracht dadig zal bijken te zijn. De zakenwereld in Japan reageer de gisteren zeer gunstig op het nieuws dat Nakasone eerste-mi- nister zal worden in een coalitie regering met de NLC. De Tokio- se beursindex steeg naar 9846.57, een nog niet eerder bereikte re cordhoogte. Oud-Premier Tanaka werd in okto ber veroordeeld wegens het aan nemen van steekpenningen van Lockheed. Zijn weigering om vervolgens zijn zetel in het parle ment op te geven vormden de aanleiding voor de vervroegde verkiezingen van 18 december. Zelf werd hij met indrukwek kende cijfes herkozen in zijn kiesdistrict. Hoewel zijn greep op de Japanse politiek nu wat is verminderd, blijft hij gelden als een van de machtigste politici. De aanvankelijk doodgewaande bisschop Schlaefer (links) staat de pers te woord na zijn veilige aankomst in Honduras. Vanuit Nicaragua, waar de van afkomst Amerikaanse bisschop al dertig jaar werkt, was vorige week gemeld dat Schlaefer door anti-revolutionairen was vermoord. Maar Schlaefer was, met een aantal indiaanse vluchtelingen, de grens met Honduras overgestoken. (Foto APt Walesa tot journalisten: TEGUCIGALPA (DPA/Reuter) - Bisschop Salvador Schlaefer, die vrijdag met een stoet Miskito-in- dianen uit Nicaragua aankwam in Honduras, is van plan terug te keren naar zijn bisdom in Nicara gua. Op een persconferentie in de Hondurese hoofdstad Teguci galpa zei hij dat er geen sprake was geweest van een ontvoering. De indianen hadden hem ge vraagd hen te begeleiden op hun vlucht naar Honduras. De Sandinistische regering van Ni caragua had eerder bekendge maakt dat Schlaefer door contra- ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 revolutionairen was ontvoerd en later vermoord. De bisschop trok vrijdagochtend met rond 500 In dianen de grens met Honderas over. Later arriveerden nog nieu we groepen. Bisschop Schlaefer werkt al 30 jaar onder de Miskito-indianen van Nicaragua en spreekt hun taal goed. Toen hij hen bezocht in het kamp Francis Sierpe hadden de Miskito's hem gevraagd hen te vergezellen op hun vlucht, die ze al lang hadden voorbereid. Volgens Schlaefer hadden de Mis kito's geen vertrouwen in de am nestie die de Nicaraguaanse re gering onlangs voor hen had af gekondigd. De Miskito's vrees den dat de Sandinisten hen wil den uitroeien. Groepen Indianen hebben zich in het verleden aan gesloten bij de "contrarevolutio nairen" die strijd voeren tegen het bewind in Managua. Schlaefer verblijft op het ogenblik in de VS, waar hij de kerstdagen bij zijn moeder doorbracht. WARSCHAU (AFP/Reuter) - Van de 30 politieke gevangenen die dit weekeinde op verzoek van de katholieke kerk zijn vrijgelaten door de Poolse regering, is een aantal slechts tijdelijk in vrijheid gesteld. Lech Walesa, de leider van het verboden Poolse vak bond Solidariteit, zei dit gisteren via de telefoon tegen westerse journalisten. Volgens Walesa moet een aantal gevangenen uit Gdansk zich op 10 januari weer melden aan de gevangenispoort. Een woord voerder van de Poolse' katholie ke primaat Jozef Glemp weiger de commentaar te geven op Wa lesa's uitspraken. De regering wilde ook niet reageren. Glemp maakte tijdens een kerst mis bekend dat een groep poli- BEIROET (Reuter/AFP/UPI) - PLO-leider Jasser Arafat heeft te kennen gegeven dat de Palestijn se benadering van de problemen in het Midden-Oosten „radicaal" zal veranderen. Dat heeft het of ficiële persbureau voor het Mid den-Oosten (Mena) gisteren ge meld vanuit Sanaa, de hoofdstad van Noord-Jemen. Arafat kwam Reagan: 'Kans op vrede in Midden-Oosten' WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse president Ronald Reagan verwacht dat Jordanië en PLO-leider Jasser Arafat deel zullen gaan nemen aan het vre desproces in het Midden-Oosten. In een interview in het Witte Huis gaf hij een positief oordeel over het bezoek van Arafat aan de Egyptische president Hosni Mubarak. Volgens Reagan pro beert Mubarak het Amerikaanse vredesplan weer op gang te bren gen. Nu probeert Mubarak de draad weer op te pakken en contact te leggen tussen Hoessein en Ara fat, zo zei de president. Hij meen de dat er een goede kans is dat koning Hoessein met Israël aan de onderhandelingstafel gaat zit ten. Reagan erkende dat Arafat steeds geweigerd heeft Israëls bestaansrecht te erkennen, maar wees erop dat Egypte ook lange tijd een onverzoenlijke vijand van Israël is geweest. Wie is in een betere positie om an deren te betrekken bij het vre desproces dan iemand die zelf de verandering heeft doorgemaakt, zoals Egypte heeft gedaan, zo vroeg hij. Reagan was het niet eens met de Israëlische bewering dat de ontmoeting van Mubarak met Arafat strijdig is met het Egyptisch-Israëlische vredesver drag. Mubarak probeert slechts Arafat van gedachten te doen veranderen, gebaseerd op de er varingen van Egypte. Reagan zei dat hij aanvankelijk meende dat eerst de situatie in Libanon geregeld moet worden voordat voortgang kan worden gemaakt met het vredesproces. Maar nu vindt hij dat de kwestie- Libanon geen hinderpaal meer is voor het opnieuw op gang bren gen van het vredesproces. Hij toonde zich voorstander van een vervanging van de multina tionale vredesmacht in Libanon door een VN-macht, maar hij be twijfelde of een geloofwaardige VN-macht tot de mogelijkheden behoort, gezien de tegenwerking van de Sowjet-Unie. tieke gevangenen zou worden vrijgelaten, zonder te zeggen dat het in sommige gevallen slechts om een tijdelijke maatregel ging. De kerkleiders lieten voorts we ten met de regering in onderhan deling te zijn over de vrijlating van nog eens 11 politieke gevan genen. In welingelichte kringen werd ver nomen dat waarschijnlijk ge doeld werd op vier leden van het KOR (het comité voor sociale zelfverdediging) en zeven gewe zen leiders van Solidariteit, die een proces boven het hoofd hangt omdat ze geprobeerd zou den hebben het communistische bewind omver te werpen. Tot de ze gevangenen behoren Walesa's vroegere plaatsvervanger Andr- zej Gwiazda en de dissidenten Jacek Kuron en Adam Michnik. Reagan en Andropov (Foto ap> NEW YORK (DPA/UPI) - De Amerikaanse president Rea gan en de Russische partijlei der en president, Andropov zijn gisteren door het Ameri kaanse weekblad Time aan gewezen als "mannen van het jaar". De verslechtering van de Ame rikaans-Russische betrekkin gen hebben de berichtgeving in 1983 overschaduwd en de beide mannen hebben deze verslechtering gesymboli seerd, aldus Time. De eerste door Time gekozen man van het jaar was de vüeger Charles Lindbergh in 1927. Vorig jaar werd de com puter aangewezen als "man van het jaar". VATICAANSTAD (CIC) - De ongehoord grote geld bedragen, die voor de bewapening worden besteed, kunnen beter worden gebruikt om de honger in de wereld te bestrijden. Dat betoogde paus Johannes Paulus II op de middag van eerste kerstdag, toen hij vanaf het grote balkon van de Sint Pieter zijn zegen "Urbi et Orbi" (voor de stad en voor de wereld; uit sprak. De paus hield de leiders van de volkeren voor, dat zij op vreedzame wijze via de weg van on derhandelingen tot overeenstemming moeten zien te komen. Ten overstaan van tienduizenden mensen op het Sint Pietersplein betoogde de paus, dat "de schreeuw om vrede, die opstijgt uit de door oorlog gepijnigde volken, allen ter harte moeten gaan die in staat zijn hun aandeel te leveren in onderhandelingen en dia loog, om te komen tot rechtvaardigde en eervolle oplossingen voor bestaande spanningen. Een klein deel van de voor vernietiging uitgegeven middelen zou al voldoende zijn om voor voldoende voedsel te zorgen en bovenal de hongerdood van ontelbare kinderen te voorkomen". daar gisteren met duizend volge lingen aan. Vier dagen na een verrassende ontmoeting met de Eprptische president Mubarak. Dit gesprek leidde in het hele Midden-Oosten tot kritiek, ook van de groepering van Arafat zelf. De VS prees de ontmoeting, Israël veroordeelde haar. „Er zullen nieuwe trends komen voor Palestijnse actie. Bijzonder heden zullen zo spoedig moge lijk worden bekendgemaakt", al dus Arafat volgens Mena. Arafat sprak verder van een samenzwe ring, waarbij Israel en Aarabi- sche „partijen" zijn betrokken om het Midden-Oosten in in vloedssferen te verdelen, voorde lig voor de joodse staat. Arafat had, voor het verlaten van het schip dat hem naar Noord- Jemen bracht, op een persconfe rentie zijn ontmoeting met Mu barak, „een keerpunt in de koers van de Palestijnse zaak" ge noemd. Hij hekelde critici van Egypte. „Ik luister slechts naar de stemmen van eerzame men sen", aldus Arafat. Sinds zijn ontmoeting met Mubarak - zijn eerste ontmoeting met een Egyp tische president in zes jaar - zijn aan Arafat uitsprake toegeschre ven. Dat hij nu voor de vorming van een Palestijnse regering in ballingschap zou zijn. Dit idee, afkomstig van wijlen president Sadat van Egypte, had hij tot nu toe steeds verworpen. Volgens waarnemers is de belangrijkste taak van Arafat nu het winnen van een meederheid in de PLO om met koning Hoessein van Jordanië wegen naar vrede te zoeken. AMMAN (UPI) - Jordanië heeft zondag een einde gemaakt aan een economische boycot van Egypte en heeft zijn economi sche betrekkingen met Egypte op een hoger niveau gebracht dan vóór de boycot, vijf jaar gele den. Het protocol werd in Amman voor Jordanië ondertekend door de minister van handel en industrie Walid Asfur en voor Egypte door de minister van economische za ken en handel met het buiten land, Mustafa Saeed. „Wij hopen in het komende jaar de handelsbetrekkingen met alle Arabische landen te hervatten", zei Saeed. De hervatting van de handel met Jordanië is de twee de stap naar terugkeer van Egyp te in de Arabische kudde. De eer ste was het bezoek aan Cairo van de voorzitter van de PLO, Jasser Arafat. Met Irak en Libanon kwam al eerder een handelsver drag tot stand en volgens minis ter Saeed komt er één in januari met Marokko, waar hij dan een bezoek brengt. LISSABON/JOHANNESBURG (AFP/Reuter) - Het Zuidafri- kaanse leger heeft op 22 decem ber de Angolese stad Cassinga in de zuidoostelijke provincie Huila bezet. Dat heeft het Angolese persbureau Angop, opgevangen in Lissabon, gisteren bekendge maakt. Cassinga ligt op ongeveer 250 kilometer van de grens met Namibië. De Angolese onderminister voor buitenlandse betrekkingen, Moura verklaarde in Luanda dat de stad was gevallen na "harde gevechten" tussen het Angolese leger en het "rascistische Zuid- afrikaanse leger", dat ook de luchtmacht inschakelde. Afgelopen vrijdag had de Zuidafri- kaanse stafchef Viljoen dat zijn troepen bezig waren aan een "be perkte" campagne in Angola te gen guerrillastrijders van de Na- mibische bevrijdingsbeweging Swapo. Volgens militaire des kundigen echter is een groot Zuidafrikaans offensief op komst. Zij maken dit op uit de duur van de operatie en het uit blijven van een ontkenning door Pretoria van Angolese bewerin gen. Viljoen verklaarde gisteravond na terugkeer uit het grensgebied dat duizend guerrillastrijders van Swapo op weg zyn om van uit Angola te infiltreren in Nabi- mië. "We zullen de noodzakelijke hoeveelheid troepen inzetten, omdat we de Swapo zover moge lijk naar het noorden willen tref fen", aldus Viljoen. De Zuidafri- kaanse stafchef sprak Angolese beweringen tegen dat tijdens de operatie Zuidafrikaanse vleigtui- gen waren neergeschoten. Hij voegde eraan toe dat Angola Russische Sam-8 raketten had afgevuurd op de vliegtuigen. Volgens Viljoen zijn de Swapo- troepen gevlucht, toen zij wer den geconfronteerd met de Zuid- afrikanen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7