Een deurwaarderen zijn imago Huisartsen wijzigen waarneming Kerst-In Augustinus: tweeduizend bezoekers Verdeling in wijken verdwijnt volgend jaar Noordwij ker omgekomen bij ongeval Brandbom in koffiehuis Agenten met hakbi jl bedreigd 9Met Van VUet valt te pratenmaar je moet hem niet belazeren Leiden 2 tweeduizend, aanwezigen. Het maken LEIDEN - De Kerst-In van Au- gustinus is traditiegetrouw een geslaagd evenement gewor den. Maar liefst tweeduizend bezoekers brachten een deel van hun kerst het afgelopen weekeinde door in het gebouw van jongerenvereniging Au- gustinus aan het Rapenburg. Dat waren er weer meer dan vorig jaar, toen het bezoeker stal voor het eerste sinds jaren daalde. Tijdens deze elfde edi tie van de Kerst-In bestond de indruk dat er vooral meer bui- Het kerstdiner wordt of is al verorberd. tenlandse bezoekers waren, wellicht omdat de bekende Marokkaanse band 'De Toe komst' optrad. Dit optreden werd zondagavond overigens uitgezonden door het program ma Radio Thuisland. Ook de Kerst-Uit voor en kinderen in het Leids Volkshuis is overigens succes vol verlopen. Ongeveer negen tig bezoekers werden er gister middag geteld. Deze Kerst-Uit was speciaal bedoeld voor al leenstaande vrouwen waar voor de vrijwilligerscentrale het project Vrouwen Alleen Samen heeft. Vrouwen kun nen elke dinsdagochtend tus sen negen en twaalf uur te recht op een koffie-ochtend in de centrale aan de Lange- gracht. Voor de organisatie van de Kerst-Uit ontving het pro ject overigens een subsidie van 1500 gulden van de gemeente. 383 DINSDAG 27 DECEMBER 1983 LEIDEN - De waarnemingsrege ling van de Leidse huisartsen gaat veranderen, zowel wat be treft de weekenddiensten, de, avonddiensten als de vakanties.' De nieuwe regeling gaat 2 janua- De huisartsen zijn ingedeeld in vijf groepen. Binnen één zo'n groep nemen de huisartsen elkaar waar. Wie bijvoorbeeld in het weekend een arts nodig heeft, moet in dit systeem in de krant kijken bij welke groep zijn eigen huisarts is ingedeeld en welke arts van deze groep dienst doet. De wijksgewijze indeling die nu nog wordt gehanteerd, gaat ver dwijnen. Wel is er bij het nieuwe systeem naar gestreefd artsen die bij elkaar in de buurt wonen in één groep in te delen. De groepen zien er als volgt uit: Groep 1: Mastenbroek, Tan, Van Tol, Zwijnenburg, Meyer, R. van Leeuwen, Verhage, Groeneveld en Kloprogge. Groep 2: Pieterse, Van Gent, Tay- telbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en Lahr. Groep 3: Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruijne, J. te Bruij- ne, Stolk, Engel en Fogelberg. Groep 4: Van Wingerden, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, V.d. Waard en Arnou. Groep 5: Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, Hammerstein en Kort- Ook in de avonduren zal per groep steeds één arts dienst hebben. Bij afwezigheid door bijvoor beeld vakantie worden de pa tiënten verwezen naar de andere artsen uit de desbetreffende groep. Wie telefonisch wil weten welke arts er dienst heeft, kan gewoon het nummer van zijn eigen huis arts draaien. Via het antwoord apparaat zal hij dan de informa tie verstrekken. Ook kan de dok terstelefoon gedraaid worden: 122222. Aan het nieuwe systeem doen ook de artsen in de Merenwijk mee. Zij houden er op dit moment nog een eigen regeling op na. De waarnemingsregeling is ont worpen door de zogenaamde waarnemingscommissie, be staande uit de huisartsen H.C. Jasperse, B. Crul en F. Lahr. De regeling is vervolgens goedge keurd door de Plaatselijke Huisartsenvereniging. Het drietal verwacht grote voorde len van het nieuwe systeem. Het aantal artsen dat een patiënt aan Tijdens de Tweede Wereldoorlog deed Van Vliet verzetswerk. Nog steeds is hij in het bezit van twee trouwboekjes, want hij trouwde in de oorlog onder een valse naam. Peer van Rutten heette hij toen. Je kon hem bij wijze van spreken midden in de nacht wakker maken en vragen wie zijn ouders waren en Van Vliet antwoordde: Adriane van Leeu wen en Petrus van Rutten. Na de oorlog kwam hij in dienst van de politieke recherche. Hij maakte jacht op o.a. SS'ers, zoals hij het zelf uitdrukt. Na verloop van tijd werd hem een baan aan geboden bij de Haagse politie. Hij weigerde, want Van Vliet heeft een hekel aan het dragen van een uniform. "Heb je een uniform aan dan ben je een gete kend mens. Ik doe graag rustig m'n werk. Hoewel, ik ben gebo ren onder het gesternte van de leeuw en dat schijnen toch men sen te zijn die graag aan de weg timmeren. Nou ja, misschien doe ik dat ook wel, maar dan op mijn In '47 accepteerde hij een baan als belastingdeurwaarder. Hij was toen...eens kijken...o, wacht maar, collega Hofland zal het even uitrekenen op zijn reken machine. "Je was 36 Van Vliet". Van Vliet herinnert zich nog dat het een moeilijke tijd was. De overheid wilde bijvoorbeeld alle vermeende zwarthandelaren aanpakken. Was het bekend dat iemand zwarthandelaar was ge weest, dan kon hij rekenen op een aanslag. Een geschatte aan slag. "En je kunt wel nagaan dat dat tot veel discussies leidde. Die han delaren probeerden er natuurlijk allemaal onderuit te komen. Maar ja: tact en geduld, daarmee kom je een heel eind. En je gaat je ook in die gevallen verdiepen hé". Hofland: "Je kruipt als het ware in de huid van degene die je be zoekt". Van Vliet: "Ja, dat zie je goed". zijn bed kan krijgen, wordt er door beperkt. Bovendien hou den de artsen uit één groep regel matig contact met elkaar en kun nen op die manier kennis uitwis selen. Ramp Voor de weekenddiensten is ver der de afspraak gemaakt dat de waarnemende arts steeds zowel op zaterdag als op zondag van twaalf uur tot half een spreekuur houdt. De artsen dringen er op aan de weekenddienst slechts te gebruiken voor dringende zaken en niet voor "bijvoorbeeld het uitspuiten van oren, verkoudhe den e.d.". Ook vragen zij begrip voor het feit dat ze niet altijd ergens snel ter plekke kunnen zijn. "Het Leidse verkeer is voor ons in toenemen de mate een ramp. We hebben soms een half uur nodig om een visite te kunnen afleggen. Ter wijl we geen zwaailichten van de gemeente mogen gebruiken". Over de nieuwe waarnemingsrege ling is bij de huisartsen een sten cil verkrijgbaar. Hofland: "Dat word je niet geleerd hoor. In dit vak leer je elke dag bij". Van Vliet: "Ja, ja, zo is het maar net". door Wim Brands Van Vliet drukt zijn sigaret uit. Zegt: "Niets mooier dan mensen- materiaal. Als je met dat mate riaal maar goed werkt. Doe je dat niet, dan kom je in de moeilijk heden". De jaren zeventig - dat was een be trekkelijk rustige periode, meent Van Vliet. Hofland is het daar mee eens, maar: "Vergeet de sleurklanten niet, Van Vliet" Sleurklanten? Van Vliet ant woordt: "Ja, ik weet nu al dat ze er de volgende keer bijzitten, want daar zijn het sleurklanten voor. Dat zijn dus mensen die denken: ze komen het geld wel halen, mij zien ze niet op het be lastingkantoor". Hofland: "Ze bezorgen ons veel veel werk". Van Vliet: "Soms gaat het overi gens om mensen die financieel moeilijk zitten". Hofland: "Maar niet altijd hoor, Van Vliet. Soms kom je ergens binnen en dan breek je bijna je nek over de bakken bier, dat weet jij ook wel. Maar laat ik niet te snel oordelen, want daarvoor moetje oppassen in dit vak". Het aantal mensen dat niet op tijd betaalt is de laatste tijd toegeno men. Volgens Van Vliet komt dat o.m. door de economische reces sie. Sommige mensen hebben het gewoon moeilijk. Maar dat is niet de enige reden. Hij denkt dat er ook sprake is van een mentali teitsverandering. De mensen zijn in zijn ogen makkelijker gewor den. Discretie: steeds minder mensen weten volgens hem wat dat woord inhoudt. "Laat ik u nou eens een voorbeeld geven. Ik kom een horecabedrijf binnen, omdat ik de baas moet LEIDEN - De 43-jarige Achmed Camar uit Noordwijk is in de nacht van zondag op maandag bij een verkeersongeval op rijks weg 44 (Den Haag-Amsterdam) om het leven gekomen. De uit Marokko afkomstige automobi list werd ter hoogte van de Ples- manlaan van achteren aangere den door een 28-jarige Leider dorper. Bij de botsing werd de auto van de Noord wij ker totaal vernield. De man raakte bekneld bezoeken. Aan de bar zit iemand die mij kent en die persoon zegt: 'Ah, daar komt m'n beste vriend aan'. Daar ben ik dus niet van ge diend. 'U bent mijn beste vriend helemaal niet', heb ik geant woord. Want weet u wat het is: één stap verder en je krijgt die toffe-jongens-onder-mekaar-sfe- er. Dat accepteer ik niet". Vuurtje Lastige klanten, Van Vliet kent ze wel, maar om nou te zeggen dat hij vaak is bedreigd, nee. "Toch in de auto en overleed ter plaat se. De auto van de Leiderdorper kwam 150 meter verderop tot stilstand. De bestuurdér raakte is het geweld toegenomen hoor", zegt Hofland. Zich tot Van Vliet richtend: "Jij hebt dat de laatste jaren niet meer zo meegemaakt, omdat je bijvoorbeeld niet naar de Merenwtik hoeft". Zich tot de verslaggever wendend: "Laat ik u verzekeren: bepaalde adressen, ik noem natuurlijk geen namen, kun je beter niet in je eentje bezoeken. Scheldpartij en, dat is wel het minste waar mee je geconfronteerd wordt. En als je nu in de zomer komt met aanmaningen, dan gaat dat al: LEIDEN - Het Marokkaanse kof fiehuis Al Alam in de Haarlem merstraat (hoek Havenplein) is in de nacht van vrijdag op zater dag getroffen door een brand bom, die door onbekenden naar binnen werd geworpen. Eerst werd een ruit met een steen inge gooid. De brandbom richtte slechts geringe schade aan. De brandweer was snel ter plaatse, maar hoefde niet op te treden. De eigenaar van de zaak zegt geen idee te hebben wie de aanslag heeft gepleegd. Omwonenden hebben alleen een auto weg zien rijden. LEIDEN - Een 16-jarige jongen uit Leiderdorp en een 17-jange Leidenaar zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehou den wegens openlijke geweld pleging en vernieling. Het twee tal had op de Schipholweg een fietser gemolesteerd en belaagde vervolgens bij het Rijnsburger- viaduct een automobilist, die zij tot stoppen hadden gedwongen. Toen op dat moment juist een surveillancewagen van de politie verscheen ging het duo er op hun brommer vandoor. Op de Mors singel kwamen zij ten val en wer den aangehouden. Politie onderzoekt de auto van de verongelukte Noordwijker. licht gewond. De politie constateerde dat de Lei derdorper had gedronken. Er is een bloedproef genomen. De man verklaarde tegen de auto van de Marokkaan te zijn gere den doordat deze terwijl hij werd ingehaald - naar links week. De politie twijfelt aan deze lezing. Ook vermoedt de politie dat de man veel harder heeft ge reden dan de opgegeven 110 kilo meter per uur. een lopend vuurtje hè. Want die mensen zitten buiten. En wil je beslagleggen, nou, dan gaan de deuren dicht". Van Vliet: "Ja, ik weet dat het er soms heftig aan toegaat. Maar ja, vergeet niet dat ik een imago heb opgebouwd in al die jaren. Met Van Vliet valt te praten, maar je moet hem niet belazeren, zo ken nen de mensen mij. Laat ik maar eens een voorbeeld geven. Ik heb een afspraak met iemand. Goed, ik kom langs en .die man is niet thuis. Wat doe ik dan: 's avonds breng ik hem nog een bezoekje. Waarom was je er niet, vraag ik resoluut. Nou reken er op. dat vertellen de mensen door. Zo bouw je een imago op". Een paar keer werd Van Vliet echt bedreigd tijdens zijn loopbaan. Neem die aannemer, die hem met een staaf ijzer de hersens in wilde slaan en Van Vliet later op de dag onthaalde op een scheld partij. Toen dacht Van Vliet: en nu ga ik de politie inschakelen. Toch kwam het er niet van. De deurwaarder kwam de man nóg een keer tegen. Hij maakte z'n excuses. Dat vond Van Vliet een mooi gebaar. Eén keer sneuvelde een kleding stuk. Dat was op zo'n ja-nee-dag: gaat het regenen of niet? Hoe dan ook, vergezeld van een assis tent die het vak moest leren, be trad Van Vliet een tuin. Hoe het allemaal precies in zijn werk ging - moeilijk te achterhalen. Maar die bouvier moet een paar sterke tanden hebben gehad, want het jasje van Van Vliet kon weggegooid worden. Gerijpt Veel leed maak je mee als deur waarder. Het kan bijvoorbeeld voorkomen dat je bij iemand op bezoek gaat die net zelfmoord heeft willen plegen. Veel tact is er dan geboden. Nooit de boe man spelen, want dat pakt altijd fout uit. Nee, Van Vliet heeft nooit gedacht: en nu stop ik ermee "U moet we ten dat ik natuurlek al een ge rijpt man was toen ik met dit werk begon. Ik had veel meege maakt in de oorlog". Is hij zelf wel eens bezocht door een deurwaarder? "Nee, belas ting betaal ik op tyd, ik kan niet tegen schuld. Maar goed ook, want ze weten je te vinden". LEIDEN - Een 30-jarige man is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden wegens vernieling. De man trachtte zich met een hakbijl toegang te verschaffen tot een woning in de Seringenstraat, waar zich op dat moment zijn vrouw zou hebben bevonden. De vrouw wil het huwelijk laten ontbinden. Toen de politie arriveerde, hief de man dreigend zijn bijl en kwam op de agenten af. Eén van de agenten trok zijn pistool. Een broer van de woedende man, geholpen door de twee agenten, overmeesterde hem uiteindelijk. De man had eerder op de dag ook al opzettelijk de auto aangereden, waar zijn vrouw in zat. Zaalvoetbal Voetbalvereniging Leiden orga niseert woensdag voor de twee de maal het Ad Dusée zaalvoet baltoernooi voor F-junioren, de allerjongste georganiseerde voetballers. De wedstrijden du ren vrijwel de gehele dag, te be ginnen om kwart voor negen. Plaats van handeling is de Vijf Meihal. Deelnemende vereni gingen zijn Leidse Boys, UVS, Oranje Groen, FC Lisse, Lei den, VTL, LDWS, LFC, Docos, Lugdunum, Quick Boys, Sleu tels, Katwijk, Roodenburg, UDO en RCL. In de pauze, om ongeveer kwart voor twaalf, wordt er een zaalvoetbalwed strijd gespeeld tussen een team van de Leidse pers en de ge meenteraad. Kerstvakantie (1) Het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat biedt in de kerstvakantie tot en met 6 januari een afwisselend pro gramma. Woensdag, 'en ook volgende week dinsdag en woensdag, gaat de aandacht uit naar Japan. Bij de tentoon stelling 'Vier Eeuwen Neder land-Japan' wordt geregeld een dia-klankbeeld vertoond. Op deze dagen worden er bo vendien om half twaalf en om drie uur films over Japan ge draaid. Voor kinderen tot twaalf jaar zijn er 3 en 4 ja nuari creatieve programma's: Japans papier vouwen, kalli graferen, go-bang spelen. De donderdagen en vrijdagen staan in het teken van Sri Lan ka, met als uitgangspunt de tentoonstelling 'Koorts en ko kosnoten'. Op 29 'en 30 decem ber is er een videoprogramma in de collegezaal, dat zal wor den ingeleid door de samenstel lers van de tentoonstelling. Op donderdag en vrijdag worden er voorts om twaalf uur, drie uur en kwart over vier films over Sri Lanka vertoond. Op 5 januari om half drie is er de mogelijkheid voor kinderen tot twaalf jaar een Srilankaans gerecht te bereiden en op 6 ja nuari op dezelfde tijd Srilan- kaanse spelletjes te maken en te spelen. Morgen (woensdag 28 december) wordt er om half drie in het museum een Javaanse wajang voorstelling gegeven, waarin het verhaal wordt verteld van Kantjil en de slang. Kerstvakantie (2) Club- en buurthuis In de Vrool- ijeke Arke (Pieterskerkchoor- steeg 15) heeft voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar, woonachtig in de Pieters- en Academiewijk, Tuinstad- Staalwijk, Vreewijk, Leven daal—oost en —west een kerst programma opgesteld, dat er als volgt uitziet. Woensdag 28 december: creatieve middag, o.m. kalenders en nieuwjaars kaarten maken. Donderdag 29 december: 'griezelmiddag' door middel van een 'spoken- ruimte'. Maandag 2 januari, dinsdag 3 januari en woens dag 4 januari worden er van uit het buurthuis stadswandel- tochten georganiseerd. Kerstvakantie (3) In buurthuis De Klinker aan de Berlagestraat worden even eens kerstactiviteiten georga niseerd. Morgen is er een dub- beltjeskermis met bijvoorbeeld een lolliestand en kegelen. Aan vang half twee. Donderdag is er voor de leeftijdscategorie vier tot en met twaalf jaar een quiz. Aanvang weer half twee. Vrijdag worden er van elf uur tot half één allerlei zogenaam de huiskamerspelletjes gehou den. Woensdag vier januari ten slotte wordt er een film ver toond. Aanvang wederom halj twee. Kinderfilm De kinderfilmmiddag bij K&O, Oude Vest 45, biedt woensdag een slapstick-flim en een uitge breide serie tekenfilms. Aan vang half drie. Film In jongerencentrum 't Breehuys, Breestraat 19, draait woens dagavond de film 'Metropolis', de naam van een gigantische stad uit de toekomst. Science fiction van lang geleden. Aan vang acht uur. LEIDEN - Als je voor de deur staat weet je nooit hoe het gesprek zal verlopen: welke verrassing staatje nu weer te wachten? "Maar het gekke is dat het ondanks alles een leuk beroep is", zegt belastingdeurwaarder D. van Vliet die vervroegd met pensioen is gegaan. Uit het leven van een deurwaarder. Hoe een bouvier op een ja- nee-dag zijn jasje verscheurde.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3