'Zo niet in Leiderdorp dan nergens Bezwaren tegen bouw van garage/showroom Leiderdorpse Vrouwen voor Vrede in strijd tegen afwijzen subsidie Wraakactie jongens verwondt kinderen AGENDA PAGINA 2 Stad en rand DINSDAG 27 DECEMBER 1983 Marieke van der Heijden, Anne Duvekot en "een vredesvrouwtje in spé", aldus Duvekot over haar dochtei "Over vrede kunnen we nu eenmaal beter met louter vrouwen praten". (foto Hoivasi LEIDERDORP - De Leider- dorpse Vrouwen voor Vrede gaan in beroep tegen het on langs door de gemeenteraad genomen besluit hun subsi die-aanvraag van 500 gulden niet te honoreren. Volgens de vredesvrouwen deugt de pro cedure die tijdens die bewus te raadsvergadering werd ge volgd niet en was de door slaggevende argumentatie van de WD feitelijk onjuist. door Wim Koevoet Ter herinnering: de WD en het CDA stemden tegen de subsidie voor de vredesvrouwen na een zeer chaotisch debat. Er moest zelfs twee keer gestemd worden omdat na de eerste keer bleek dat niet duidelijk was waarop nu exact was gestemd. De chaos ontstond toen de WD kritiek le verde op het feit dat de vredes vrouwen wat WD-wethouder Gehner betrof geen geld uit het emancipatiepotje mochten heb ben. Liberaal De Waard meeende namelijk dat de vredesvrouwen met emancipatie niets hebben uit te staan. "Dat is wel gebleken tijdens het bezoek van IKV-se- cretaris Mient-Jan Faber aan Lei derdorp. Hoewel de tien vredes vrouwen al twee jaar actief zijn was er bij die gelegenheid slechts één vrouw die het lef had om zich in de discussie te men gen", zei de Waard toen. Wethouder Gehner probeerde de vredesvrouwen vervolgens toch nog aan wat geld te helpen en stelde voor een eenmalige subsi die van 500 gulden te verstrek ken mits de vredesvrouwen in 1985 zouden opgaan in de instan tie 'Leiderdorp voor vrede'. Ze wilde hiervoor - om een einde te maken aan de discussie of de vredesvrouwen nu wel of niet emancipatorisch werk verrich ten - het incidentenfonds aan wenden. Waarna toekenning van "prioriteit vier" aan de vredes vrouwen in stemming werd ge bracht. Het CDA en de WD (de meerderheid) stemden voor, alle progressieve partijen tegen daar deze meenden dat de vredes vrouwen recht op prioriteit één hadden en dus op structurele subsidiëring. Opnieuw Gehner dacht dat haar voorstel tot eenmalige subsidiëring was aan genomen maar haar partijgeno ten wezen er vervolgens op dat "prioriteit vier" inhoudt dat de vredesvrouwen helemaal geen subsidie krijgen. Waarna de hele zaak opnieuw in stemming werd gebracht daar niet duidelijk was waarop de eerste keer nu eigen lijk was gestemd. Voor het resul taat bleek de tweede stemming van geen betekenis te zijn: de li beralen en de christen-democra ten stemden andermaal tegen. Voor Marieke van der Heijden en Anne Duvekot, twee leden van de kerngroep van de vredesvrou wen, is dit alles een volstrekt on aanvaardbare gang van zaken. "Hoewel we officieel nog niet op de hoogte zijn gesteld van het be sluit dat we geen subsidie krij gen staat nu al vast dat we er te gen in beroep zullen gaan. We wachten nog even op officiële berichtgeving, dan pas kunnen we actie ondernemen", zegt Du vekot. In hun bezwaarschrift zullen de vredesvrouwen onder meer in gaan op de chaotische wijze waarop het debat over hun subsi die is gevoerd. "De nadruk zal echter komen te liggen op de in houd van het besluit", aldus Du vekot. Volgens de vredesvrou wen deugt de door wethouder Gehner en de WD-fractie ge hanteerde argumentatie van geen kant. Over de uitspraak van WD-raadslid De Waard over het gebrek aan vrouwelijke inbreng van de vrouwen tijdens Mient- Jan Fabers bezoek aan Leider dorp zeggen Duvekot en Van der Heijden dat de liberaal "onze ei gen woorden hierover heeft mis bruikt en verdraaid". Duvekot: "Op de eerste plaats is het na tuurlijk logisch dat niemand van de vredesvrouwen van leer trok tegen Faber. Om de doodeenvou dige reden dat wij vinden dat Fa ber het gelijk aan zijn kant heeft in de discussie over kernwapens. Het waren toen dan ook voorna melijk mannen die kritiek lever den". Verdraaid Van der Heijden: "En verder is het zo dat wij na afloop hebben ge zegd dat het feit dat er maar één vrouw haar mond durfde open te doen nog eens onderstreepte dat de Vrouwen voor Vrede blijk baar hard nodig is. De Waard heeft die woorden verdraaid en naar eigen goeddunken ge bruikt". Ook Gehners voorstel om voor één keer 500 gulden over te maken aan de vredesvrouwen mits ze in 1985 zullen opgaan in Leider dorp voor Vrede is volgens Van der Heijden en Duvekot "feite lijk onjuist". "Hiermee toont Gehner aan zeer slecht op de hoogte te zijn van de Leiderdorp- se vredesbeweging. Leiderdorp voor Vrede is namelijk een over koepelend orgaan voor alle plaat selijke vredesgroeperingen. We maken daar, evenals bijvoor beeld de Leiderdorpse IKV-afde- ling, reeds deel van uit, al sinds onze oprichting, twee jaar gele den". Duvekot en Van der Heijden be schouwen de discussie in de ge meenteraad als een mooi voor beeld van de wijze waarop hun tegenstanders hen tegemoet tre den. Ze vertellen over de "vijan dige houding" waarop ze dik wijls stuiten. De vredesvrouwen worden er dikwijls van beticht communisten te zijn, dat ze de Russen van harte welkom heten en dat ze er extreem feministi sche opvattingen op na houden. Allemaal beschuldigingen die volgens de twee onjuist zijn. "Vrouwen voor Vrede heeft geen voorgeschreven politieke kleur, we staan open voor iedereen", al dus Duvekot. Mannenzaak Op de vraag of het wel verstandig is geld te vragen uit het emanci patiepotje van de gemeente als Je vrede nastreeft wat nu niet be paald een aangewezen onder werp is in de discussie over ge lijkheid tussen man en vrouw verzuchten beiden: "Natuurlijk is vrede ook een mannenzaak. We hebben dat soort vragen al honderden keren gehoord. Ik zeg dan altijd dat de nadruk in de woorden Vrouwen voor Vrede op het begrip 'vrede' dient te worden gelegd. Als men het heeft over 'Artsen voor Vrede' vindt iedereen het wél belangrijk dat een specifieke groep zich voor vrede inzet. Maar iedereen begint te gillen als vrouwen het zelfde doen", aldus Duvekot. Duvekot vertelt tot slot dat er ook een praktische reden is van haar groepering om zich geheel op vrouwen te richten. "Vrouwen kunnen in een vrouwengroep be ter met elkaar praten". Initiatiefnemer meubelboulevard: HAARLEM/LEIDERDORP W. Stoutenbeek, de initia tiefnemer voor de realisering van een meubelcentrum in de Leiderdorpse Elisabethhof, beslist eind februari be gin maart 1984 definitief of hij zijn plannen doorzet. Dan is namelijk het standpunt bekend van het dagelijks be stuur van de provincie (GS), aldus de Haarlemse meubel handelaar. "Als er dan enig zicht is dat we volgend jaar kunnen gaan bouwen dan gaan we door. Maar anders stoppen we ermee", aldus een boze Stoutenbeek. i de meubelboule- In februari wordt een hoorzitting gehouden en een paar weken la ter nemen GS een standpunt in. Als er dan geen verklaring van geen bezwaar wordt verleend, waardoor de bouw zeer snel zal kunnen beginnen, houdt Stou tenbeek het voor gezien. Hij is niet van plan een verdere proce dure af te wachten. "Als we naar de Kroon moeten gaan (die uit eindelijk beslist over bestem mingsplannen red.) dan duurt het nog twee of drie jaar. Dat is veel te lang, dan houden we er mee op". Zijn boosheid wordt veroorzaakt door de trage bestuurlijke afwik keling van de plannen en de ver- tragingspolitiek die wordt ge voerd. "Dat is overduidelijk. Ik hoor dat zelfs ook van ambtena ren. Het is gewoon belachelijk. Het is een regulering die desa streus is voor deze tijd. Wij wil len voor 35 miljoen gulden inves teren. Er is voor vele manjaren werk, maar het komt er gewoon niet door als gevolg van de ver- tragingspolitiek die door de in spraak wordt gevoerd. Dat is do delijk voor het economische be stel. Die investering van ons, daarbij hebben niet alleen een paar meubeldirecteuren baat, maar iedereen". Onaanvaardbaar De meerderheid van de Provincia le Planologische Commissie (PPC), een adviesorgaan van GS, heeft onlangs geadviseerd een meubelcentrum in de Haagse of Leidse regio te realiseren. Stou tenbeek is met het Haagse colle ge van B en W en provinciaal be stuurder Borgman, een fervent tegenstander van een meubel centrum in Leiderdorp, ook in gesprek geweest over een moge lijk centrum in Den Haag. "De provincie heeft Den Haag hele maal doorgelicht en ze kwam met een plaats in het Spuikwar- tier waar een promenade moet komen", vertelt Stoutenbeek. Een reeks adviseurs, collega- meubelhandelaren en Stouten beek zelf, kwamen echter tot de conclusie dat die plaats volstrekt onaanvaardbaar is. Het meubel centrum zou in een soort kanto- renwijk komen te liggen, de wan delpromenade blijkt niet meer dan "een breed pad" en de be reikbaarheid is slecht. Boven- LEIDEN - De illegale zender Ra dio Entertainer is zaterdagavond uit de lucht gehaald. De politie vond de zendapparatuur in het ketelhuis van een flat aan de Van Vollenhovenkade. Er was nie mand bij aanwezig. Volgens een dien is er onvoldoende parkeer ruimte in de omgeving. "Dit idee is vlees noch vis. Het ligt niet in de binnenstad, maar ook niet in de omgeving van de stad". "We hebben ons heel uitvoerig la ten voorlichten. Een meubelbou levard moet aan een reeks voor waarden voldoen. Deze plaats voldoet aan niet één voorwaarde. En dan hebben we nog niet eens over de grondkosten gesproken. Het is daar gewoon onmogelijk. We kunnen er nog wel drie jaar met de provincie over praten, maar ik doe het tóch niet", aldus Stoutenbeek. "Wij willen graag investeren op een goede plaats in Zuid-Hol land", gaat hij verder, "maar niet in het Haagse Spuikwartier". De meubelhandelaar gelooft niet dat er een plaats in Den Haag of Lei den is waar een meubelcentrum wel levensvatbaar kan zijn. "We hebben alles afgestruind. Er zijn wel plaatsen, maar die zijn slech ter dan Leiderdorp". Veel meer voelt Stoutenbeek voor het advies dat de minderheid van de PPC heeft gegeven: een meu belcentrum in Leiderdorp met ruimte voor regionale bedrijven en niet groter dan 15.000 tot 18.000 vierkante meter. "Er is ruimte voor regionale bedrijven en het wordt niet groter dan 18.000 vierkante meter verkoop- vloeroppervlak", zegt de onder- Zeilen Hij geeft het plan in Leiderdorp overigens een redelijke kans. "De meningen in de PPC zijn verdeeld. En ik heb begrepen dat dat in de boezem van GS ook het geval is. Ik schat de kans op een positief oordeel op vijftig pro cent". Mochten GS onverhoopt toch ne gatief besluiten dan komt er geen meubelconcentratie in de regio Rijnland, weet Stouten beek. "Ik weet zeker dat geen mens dat dan doet. De mensen die willen investeren zijn op de vingers van één hand te tellen. En die willen er wel brood in zien. Als GS dit afwijzen dan ge beurt er niets. Ik ben niet van plan te investeren in een meubel centrum waarin ik niet geloof. Ik ben er belazerd. Niemand doet dat. Dan ga ik gewoon wel een dagje in de week meer zeilen". woordvoerder van Radio Enter tainer is het de tweede keer in één week dat apparatuur in be slag werd genomen. De waarde van de apparatuur zou tezamen 12.000 gulden bedragen, aldus de zegsman. LEIDEN - Geboren: Mario zv. A.G. van Asten en J. Ruwaard, Maartje Lena dv. J.J. Zwanenburg en P. van der Marei, Mouad zv. A. Bounekoub en N. Sebai, Suzanne dv. M. Scholte en I. Ietswaart, Martijn zv. R.E. Stavleu en A.J. Hogeveen, Elisabeth dv. A.M. Lubotsky en E.S. Schwarzer, Perry zv. J.B.N. Satumalay en A.J. Zand bergen, Jorn zv. M.P.M. van der Lans en M.C. Passchier, Marie-José dv. J.W. van Lochem en G.J. Reijlijk, Marlous dv. J.A.M. de Haas en P.M.A. Kosterman, Pieter Kofi zv W.M.M. Huige en P. Sligcher, Erik zv. D. van der Meij en J.W.C. van de Kooij, Eelco Daan zv. P.J. Benard en G.W. Fran ken, Edwin zv. J.W. van der Steen en L.J. Verweij. Nora dv. N. Heba en A.L.E. Heijnis, Jannetje dv. W. van Tilburg en I.M.C. Brink, Ronny Jaco bus zv. R.J. Boot en J.C.B.M. Was sing, Johannes Cornells zv. J.C. Mos en C. Plug, Leannc Martine dv. G. Weizenbach en A.M. van der Meulen, Danny zv. M.D. de la Rie en J. Stuur man, Jurgen Arnoud zv. R. Wicher- son en D, Pit, Maria Johanna dv. P. Ravensbergen en I.A.M. Meijer, Ma rieke dv. H.J.M. Kaandorp en A.M.W. Warmerdam, Danny zv. J.N. van der Vijver en A.A.P. van Vliet. Remco Ro- bertus zv. R. van der Cingel en S.C.M Dofferhoff, Johanna Reinata dv. H. Nasveld en J A G. Heemskerk, Justus Jan Roeland zv. R.T. Brokking en A.L. van Harten, Helena Francisca Maria dv. A.H.M. Schrader en M.J.F van den Eijkel, Jacobus zv. J. van Duijvenbode en M N. van der Plas. Nicolaas Johannes zv. P. de Water en M.P. van der Horst, Ronald zv. H.G.A.M. van der Zalm en J.M.L.J. Raaphorst, Bart Fransiscus Emma zv. J.H.M. Feyen en I.E.F. Bauwens, Mi ke Martinus zv. M.P. van Eeden en G.J. Freeke, Dennis Frits zv. K.M Diederix en M.J. van den Ende, Ben- no zv. W.F. van Iterson en J. van Wei zen, Ashley William zv L.C. Mac Do nald en E.C. Hendriks, Krijn Johan nes Franciscus zv. W. Leeuwenburg en W.G.M. Brederode. Wilhelmus Al- bertus Nicolaas zv. N.Q. Duivenvoor de en J.M.I.J. Koot. Merel Bernadette dv. Q.A.J.M. Tak en F.S.J.M. Pieters, Nicole dv. J. van der Vijver en C.W. van der Linden, Sander zv. P T. Prins en J.M. Dool. LEIDEN De klinker die door de ruit werd geworpen kwam vlak voor het wiegje terecht, waarin een negen maanden oude baby lag. Twee kinderen, 4 en 6 jaar. werden geraakt door rondvlie gend glas. Dat was het resultaat van een 'wraakactie' van een drietal Leidse jongens dat ruzie had met een bewoner van de Louis Couperusstraat. Het drie tal wierp op Eerste Kerstdag een steen door de ruit. Eerder had den de jongens al eens de ban den van de auto van de man lek gestoken. De jongens (16, 17 en 18 jaar oud) zijn door de politie aangehouden. Het is de politie onduidelijk waar de ruzie over ging. Mauritssingel Toen ik jongstleden vrijdag het verslag van de raadscommissie verkeer en vervoer van de ge meente Leiderdorp las, kreeg ik het gevoel dat we voor een hope loze zaak hebben gevochten. Vanaf 1976 zijn we met een aantal actieve bewoners van omgeving Hoofdstraat/Doesbrug als actie groep begonnen om verbetering te krijgen in de woon-leefsitua- tie, omdat deze onhoudbaar werd door het toenemende ver keer. In 1980 lijken de moeizame en tegengewerkte pogingen ein delijk succes te hebben. De gemeenteraad en provincie zijn overtuigd van de noodzaak dat de Mauritssingel zal moeten wor den doorgetrokken om de omge- OEGSTGEEST - De nieuwbouw- plannen van jgarage Kamsteeg aan de noordzijde van de Gevers- straat in Oegstgeest stuiten op een groot aantal bezwaren van omwonenden. Ook raadsleden hebben inmiddels hun bezorgd heid over de realisering van een autoshowroom/garage op die plek uitgesproken. PPR-raadslid Van Eisen is van me ning dat de hinderwetvergun ning voor het bedrijf aan een aanzienlijk aantal beperkende voorwaarden moet voldoen. "Dat moet gebeuren om recht te doen aan de ongerustheid van de bewoners. En die geldt met na me de parkeeroverlast die zij als gevog van de vestiging van het bedrijf op die plaats vrezen, als mede stank en lawaai", aldus Van Eisen. Ook Wuisman (D'66) heeft het col-' lege van burgemeester en wet houders, dat de hunderwetver- gunning moet verlenen, gewezen op het belang van beide partijen. "De indruk mag niet worden ge- BONTJAS - Een vrouw uit Zoe- terwoude heeft bij de Leidse po litie aangifte gedaan van diefstal van haar bontjas ter waarde van tienduizend gulden. De witte jas van lynxbont werd zaterdag avond gestolen in het ontmoe tingscentrum in de Boshuizer- laan. LEIDEN - Een Engels sprekende man heeft zaterdagmiddag, even na vijf uur, een gewapende over val gepleegd in een winkel aan de Haarlemmerstraat. De man hield een 22-jarige verkoper met een klein soort revolver onder schot en ging er met de dagop brengst (zo'n zevenduizend gul den) vandoor. ontlasten. Maar nu de financiering! Na weer vele jaren moet de zaak weer op nieuw bekeken, met name door de heren Molkenboer en Van der Zande. Rijksweg 11 gaat volgens hen voor ons de goede oplossing brengen. Ik wil de heren er op wijzen dat in een vergadering van de raads commissie verkeer en vervoer dd 5 november 1979 deze oplossing reeds van de hand werd gewe zen. Omdat de aanleg van de Rijksweg 11 pas in de tweede helft van de jaren tachtig tot stand kan komen, anderzijds om dat deze tweebaansweg geen an dere mogelijkheid vormt voor wekt dat het college de belangen van de ene partij zwaarder laat wegen dan die van de andere", zo vindt hij. Christen-democraat Van Veen ziet de oplossing van de gerezen pro blemen in een goed compromis. Hij vroeg zich in het bijzonder af of beide partijen niet tot overeen stemming konden komen. Ook tijdens een hoorzitting over de kwestie, waar de omwonenden hun mening over de voorgeno men nieuwbouw konden uiten, was volgens burgemeester Schienstra eveneens de belan- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 23 tot ma 26, 8 uur door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525; van 26, 8 uur tot 30 dec door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20. tel. 763134; Apotheek Boehmer, Floryn 19, Leider dorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. dat verkeer dat de Achthovener- weg/Doesbrug gebruikt. Dat is dus vier jaar geleden. De be woners van de omgeving Does- brug kunnen wel wachten tot ze een ons wegen! Inmiddels zijn er al nieuwe bewoners gekomen voor de mensen die de moed hebben opgegeven en naar een leefbaarder omgeving vertrok ken zijn. Moedeloos word je hiervan, de si tuatie wordt nog steeds drukker en lawaaieriger. Toch zijn sommige mensen daar van niet te overtuigen. Daarvoor moetje achttien jaar boven op de Doesbrug wonen! Bewoners, laten we op onze leef baarheid blijven letten. Wil Reijerse-Neuteboom Hoofdstraat 206, Leiderdorp genkwestie van beide partijen aan de orde gekomen. "Maar die beide belangen hebben we afge wogen. Verder hebben we de be woners verteld over de ontwerp- voorwaarden waaraan een even- tuëel af te geven hinderwetver gunning moet voldoen". Met de bouw kan nog niet worden begonnen zolang die laatste nog niet is ^afgegeven. Wel kan de bouwvergunning die is aange vraagd worden afgegeven, maar bouw moet toch wachten op de vergunning in het kader van d€ hinderwet. DINSDAG Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Monty Python live at the Holly wood Bowl, 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur; aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur. WOENSDAG Leiden Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film History of the World part 1 van mei Brooks, 20 en 22.15 uur. Vijf Meihal - zaalvoetbaltoernooi F-ju- Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, afwisselend programma in het teken van Japan; om 14.30 uur een Javaanse voorstelling. Club- en Buurthuis In de Vroolijcke Ar- ke - Pieterskerkchoorsteeg 15, crea tieve middag, 4-12 jaar. Buurthuis De Klinker - Berlagestraat, dubbeltjeskermis, 13.30 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest 45, slap stick-film en een serie tekenfilms, 14.30 uur. Breehuys - Breestraat 19, film 'Metropo lis'. 20 uur. LEI DSC H m. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19.30 uur) Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) s 0,85 Directie; G Koopman Adj.dirN. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J W E Metselaar Adj. Hoofdredacteur R D Paauw Alg. redactiechef Plv. Alg redactiechef Commentaren W F. J. Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v d Post (plv) W F J Wirtz (bin 'I J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) WC.H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cam Rome. Madrid, Mexico 'Entertainer' uit de lucht

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2