Bezetting van Nachtwachtzaal beëindigd Haagse Comedie in Fenomenaal spel 'Hamlet' van Vondel-voorstelling vol verrassingen Violet Carson (Ena Sharpies) overleden Toegang drie rijksmusea deze week gratis Kunst in het kort Spaanse schilder Joan Miro overleden 'Adam in ballingschap' (Foto GPD) LONDEN (AP) - De Britse ac trice Violet Carson, vooral bekend door haar rol als Ena Sharpies in de populaire Brit se televisieserie 'Coronation Street' is gisteren overleden. Ze is rond 80 jaar oud gewor den, haar exacte leeftijd hield zij geheim. Vanaf december 1960 deed zij mee aan meer dan 2000 afleveringen van 'Coronation Street', waarin zij de immer van haarnetje voorziene Ena Sharpies ver tolkte. In februari 1980 stopte zij haar medewerking aan de serie. In haar artistieke car rière heeft zij verschillende onderscheidingen in ont vangst genomen. DINSDAG 27 DECEMBER 1983 Kunst AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Theater Insti tuut in Amsterdam besteedt tot en met 5 februari met de tentoon stelling Tilly Sylon, een verge ten danseres' aandacht aan deze vooroorlogse ballerina. Aan de hand van onder meer foto's, kos tuums, affiches en maskers wordt een beeld gegeven van het Nederlandse ballet in de periode 1920-1940. Voorts wordt de film van een choreografie ("bezin ning') uit 1931 van de danseres gedraaid. Het betreft een symbo lisch vredesspel dat gedanst werd voor de Algemeene Neder- landsche Vrouwen Vredebond. Een videoband over de dans in Nederland in de jaren 1930-1940 en een beknopt overzicht van het leven en werk van Tilly Sylon completeren de expositie. Bij het Nationale Ballet wordt op het ogenblik ,Rodin' ingestu deerd, een werk van de Russsi- sche choreograaf en balletmees- ter Leonid Jakobson (1904-1975). Dit ballet voor zes paren, dat op 28 februari in de Amsterdamse Stadsschouwburg in première gaat, is gezet op muziek van Claude Debussy, Serge Prokof- jev en Alban Berg. De instude ring is toevertrouwd aan de we duwe van Leonid Jakobson, Iri- na. Zij is hiervoor enige maan den als balletmeester bij het Na tionale Ballet aangesteld. Na de première zal de voorstelling nog te zien zijn in Heerlen op 29 fe bruari, in maart in Utrecht, Rot terdam, Arnhem en nog zeven maal in Amsterdam en tenslotte in april in Scheveningen. De balletdanser Nacho Duato van het Nederlands Danstheater heeft zich als choreograaf aange diend. Zijn eerste ballet gaat 26 januari in het Circustheater in Scheveningen in première. Het heeft als titel „Jardi Tancat" (ge sloten tuin) en is gemaakt op mu ziek van de Catalaanse zangeres Maria del Mar Bonet. Het ballet wordt uitgevoerd door zes juniordanseres van het gezel schap. Het maakt onderdeel uit van het vierde programma van dit seizoen van het Nederlands Danstheater, waarop ook staan: Ariadne en Sinfoniette, werken van artistiek leider Jiri Kylian, op muziek van respectievelijk Arne Nordheim en Leos Jana- cek. Joan Miro: 'al mijn schilderijen hebben betekenis' (Foto ap» PALMA DE MALLORCA (AFP) De Spaanse schil der Joan Miro is op eerste kerstdag op 90-jarige leef tijd in zijn woning in Pal- ma op Mallorca overleden. De surrealist Miro leefde sinds 1982 met een pace maker en onderging een operatie aan beide ogen. Schilder, graficus, beeldhouwer en keramist Joan Miro werd op 20 april 1893 geboren in Montroig in Catalonië. Hij studeerde aan de kunstacademie van Barcelona maar begon in 1915 al onafhan kelijk te werken. In 1919 trok hij onder de indruk van Van Gogh en Cezanne naar Parijs, waar hij afwisselend met Barcelona woonde en waar hjj dadaist werd en het eerste 'sur realistische manifest' van de schrijver André Breton onderte kende. De Spaanse burgeroorlog werd in Miro's werk zichtbaar door de wanstaltigheid die zyn menselijke figuren aannamen. Figuurtjes Omstreeks 1930 verliet de door fau- visme en kubisme beïnvloede Miro de herkenbare figuratieve kunst om het werk te maken dat vandaag de dag het best bekend is, dat van de dier- en mensachti ge figuurtjes met helder geel en rood als dominante kleuren. Miro heeft altyd volgehouden dat er betekenis school achter al zijn muurschilderingen - o.a. in de Verenigde Staten en Parijs - ke ramiek, sculpturen, etsen en li tho's. 'Voor mij is vorm nooit iets abstracts' zei hy altijd. 'Het stelt altijd iets voor. Het is altijd een mens, een vogel of iets anders. Schilderen is voor mij nooit vorm omwille van de vorm'. Zoals Picasso was Miro sympathi sant van de republikeinen in de Spaanse burgeroorlog - hij maakte in 1937 voor de republiek een werk dat moest hangen naast Picasso's 'Guernica' - maar in tegenstelling tot Picasso keerde hij naar het Spanje van de natio nalistische overwinnaar generaal Franco terug, half als kluizenaar wonend op Majorca. Miro werd zeer rijk, al was hij waarschijnlijk de minst commer ciële van zijn grote Spaanse tijd genoten als Picasso en Salvador Dali. In juni 1983 deed zijn schil derij 'Le port' op een veiling in Londen 961.200 pond sterling, wat voor een levend kunstenaar een record was. Maar de overleden kunstenaar gaf in 1975 uitdrukking aan zijn af keer van de kunsthandel door al le doeken die hij in het Grand Palais van Parijs had tentoonge steld, te verbranden. 'Schilderijen zijn geen dollars', was zyn opvatting. Miro laat een vrouw en een dochter achter. tieel voor het regieconcept van Guido de Moor, die in deze 'Hamlet' heeft afgezien van het theatrale gebaar en de grote emotie. De personages bewe gen zich in een zwarte ruimte met alleen vier rijdende wacht torens met zoeklichten en en kele aluminium meubelstuk ken. Misschien hadden die to rens nog meer in hun bewegin gen beperkt kunnen worden, maar zij bieden wel de ideale achtergrond voor deze 'maat schappij op weg naar de zelf moord", zoals De Moor het De nemarken van Hamlet onlangs in deze krant betitelde. Slechts op drie momenten leek de scenische uitwerking niet bij het regieconcept aan te slui ten. Noch het optreden van de toneelspelers noch het bijna kluchtige gedrag van de pries ter in de kerkhofscène leken in overeenstemming met de alge hele ingetogenheid en zorgden zelfs voor een dramatische kortsluiting. Grote moeite had ik bovendien met de scène van Hamlet en de biddende Clau dius (111,3), die De Moor gesi tueerd had in een gestileerde kapel. De plaatsing van de to rens tussen acteurs en toe schouwers vergrootte de af stand tot het publiek en ver kleinde juist die tussen Hamlet en Claudius in een mate die niet in overeenstemming is met de situatie waarin beiden zich bevinden. Dit deed echter weinig af aan de zeggings kracht van deze"'Hamlet", die behalve aan regie en aankle ding ook te danken is aan feno menaal spel van het hele en semble. Centraal staat uiteraard de titel rol van Hans Hoes, een vertol king die uitmunt door grillig heid en onvoorspelbaarheid, en die met een verbluffende detailering de meest uiteenlo pende (en tegengestelde) as pecten van de Hamlet-figuur tevoorschijn roept. De reeds gememoreerde Polonius van Carl van der Plas bleek een hoofdstuk op zich zelf ook de elegante, kwetbare Gertrude van Trins Snijders groeide uit tot een pijler onder deze voor stelling. Koning Claudius werd door Jules Croiset veranderd in de proleterige leider van een kolonelsregime dat vooral steunt op glibberige ledepop pen. Alleen de bedachtzame gevoelsmens Horatio (Gaston van Erven) en de buiten elke herkenbare orde geplaatste doodgraver van Jules Royaards kunnen zich aan de sociale machinerie onttrekken. Guusje Eybers' Ophelia tracht dat ook, maar moet haar pogin gen duur bekoDen. PAUL KORENHOF 'Adam in ballingschap' van Joost van den Vondel door het Publiek- stheater onder regie van Hans Croiset. Gezien op 24 december in de Stadsschouwburg. AMSTERDAM - Alles lijkt erop te wijzen, dat we 'Adam in bal lingschap', een van Vondels laaste stukken, moeten zien als een vervolg op 'Lucifer'. Het ene stuk beschrijft de val van de aartsengel en stedehouder Gods, terwijl het tweede laat zien hoe door toedoen van die zelfde Lucifer ook de mens ten val komt. En om elke twijfel weg te nemen liet Vondel in 'Adam in bal lingschap' ook nog vrijwel alle personages uit 'Lucifer' weder om ten tonele komen. Er is echter één groot verschil: in 'Lucifer' gaan plot en conflict hand in hand en de eerste scè ne geeft al een onmiskenbare aanduiding van de jaloezie van sommige engelen, waaraan zij in de dgarop volgende vijf be drijven zelf ten onder zullen gaan. Deze eenheid ontbreekt echter in 'Adam in ballingschap'. Welis waar ontvouwt de plot zich vanaf het eerste moment (Croi set gebruikte Vondels eigen re sumé als proloog) volgens de bekende lijnen, maar van een conflict is uitsluitend sprake in het vierde bedrijf. Daar wordt eerst Eva tot het plukken van de appel verleid en vervolgens zijn we getuige van een echtelijk conflict vol gens een selectief vondeliaans stramien: de vrouw die zich al dan niet gemeend ten bate van de man wil opofferen. Vondels sterkste verzen zijn daarentegen voorbehouden aan Lucifer en het lijkt erop alsof het willen doordringen van kwaad en zondeval de vro me zeventiende eeuwse dich ter veel meer bezighield dan de gevolgen daarvan voor het mensdom. Daarvan uitgaande heeft Hans Croiset een voorstelling ont worpen die deze overwegend literaire spanning dramatisch poogt te verbinden met de my the van Prometheus: Lucifer als de idealist die het mens dom wil ontrukken aan een verouderde machtsorde en het de ogen wil openen voor de werkelijkheid. Uitgangspunt daarbij was een merkwaardig zinnetje in de inleiding: 'Toen zagen ze eerst uit hunne ogen, door Croiset geïnterpreteerd als: 'tot die tijd werden zij moedwillig blind gehouden'. Adam en Eva bewegen zich op de puinhopen van wat eens een welvarende maatschappij geweest moet zijn (een voor malig klooster na de grote bo minslag?), omringd door sjofel dienstpersoneel en bewaakt door de laatste vertegenwoori- diger van een krachteloos ge zag, maar zij wanen zich om ringd door engelen in het para dijs. Door toedoen van Lucifer (Sigrid Koetse) en haar helpers krijgen zij inzicht in hun feitelijke si tuatie en kunnen zij zich los maken uit hun kluisters om el ders een eigen leven op te bou wen. Of daarbij een zeker opti misme past, laat Croiset in het midden; het belangrijkste in deze voorstelling is de consta tering dat de mens in staat is zijn lot in eigen handen te ne men, al heeft hij daartoe wel een duwtje nodig. Uit deze opvatting is een voor stelling vol verrassingen ont staan in een schitterend decor van Toer van Schaijk met de duivels als kritische actiegroep en de engelen als een karika tuur van een uitgehold gezag zoals dat ontsproten zou kun nen zijn aan de pen van Sa muel Beckett. Het probleem is alleen dat de tekst niet geschreven werd door Beckett, maar door Von del, en dat de spanning tussen tekst en toneelgebeuren zo groot wordt, dat kloven en dis crepanties onvermijdelijk zijn. Aldus ontstaat wel een fascine rende voorstelling, maar soms ook het vermoeden van mo dieuze effecten om Vondels verzen voor een hedendaags publiek 'pruimbaar' te maken. Cristine Ewert e schap'. AMSTERDAM (ANP) - De bezetting van de Nachtwachtzaal van het rijksmuseum in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag beëindigd. De bezetting heeft zestien dagen geduurd en al die tijd is het museum voor het publiek gesloten geweest. Kort na middernacht verlieten de ruim dertig actievoerende kun stenaars het museum. Op dat moment hadden hun collega's, die nog steeds de nieuwe vleugel van het nabijgelegen stedelijk museum bezet houden, zich ter begroeting voor de uitgang ver zameld. De kunstenaars die het rijksmuseum verlieten werd een bloemenhulde gebracht. Ook de suppoosten van het rijksmu seum werden in de bloemetjes gezet als dank voor het begrip dat zij voor de actie tegen de "af braak van de beeldende-kunste- naarsregeling (BKR)" hadden getoond. 'De acties zullen doorgaan", ver klaarde een van de ex-bezetters na beëindiging van de actie in het rijksmuseum in een toe spraak tot de aanwezigen en de vele belangstellenden. "Op dit moment schorten wij de bezet ting van het rijksmuseum slechts op. Blijft de regering even hals starrig als onbenullig reageren, dan verklaren wij nu al op alle mogelijke manieren terug te zul len komen". Hij deed ook een be roep op kunstenaars uit andere sectoren, schrijvers, filmers, fo tografen, musici, acteurs en ac trices in verzet te komen tegen de bezuinigingen en het "cul tuurbarbarisme" van de rege ring. Na de feestelijke begroeting trokken alle kunstenaars naar de nieuwe vleugel van het stedelijk museum waar een koud buffet stond aangericht. De drie rijksmusea in ons land die door acties van kunstenaars eni ge tijd dicht waren, zijn tot 1 ja nuari gratis toegankelijk. Het gaat om het rijksmuseum en het Van Goghmuseum in Amster dam en het rijksmuseum in En schede. Minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) heeft dit zondag morgen besloten. Hij wil daar mee een gebaar maken naar het publiek dat de afgelopen weken voor gesloten museumdeuren stond. Dit heeft WVC-voorlichter Thijs van Leeuwen zondag be kend gemaakt op een persconfe rentie van de vakbond van beel dende kunstenaars BBK, belegd in verband met de beëindiging van de bezetting van het rijks museum in Amsterdam BBK-voorzitter Henk Rijzinga ver telde dat zijn organisatie de mi nister had gevraagd alle rijksmu sea gratis open te stellen tot 1 ja nuari als een gebaar naar het pu bliek. "Onze actie was niet tegen het publiek gericht maar tegen het afbreken van verworvenhe den zoals de BKR en tegen het in de hand werken van cultuurver loedering door dit kabinet", zo betoogde hij. Hij voegde er waar schuwend aan toe dat de kunste naars met hun acties tegen de drastische bezuinigingen op de BKR zullen doorgaan in elk ge val tot maart/april. "Wij zullen ons nu gaan beraden op ons voorjaarsoffensief', aldus Rijzin ga. Beeldende kunstenaars gaven op de ochtend van Eerste Kerstdag een persconferentie in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Op de foto Henk Rijzinga (linksf en Jan Voorden (middenf. «Foto anp> Van Driesten bij Brabants Orkest DEN BOSCH (ANP) - Dirigent Roelof van Driesten (36) heeft met ingang van het seizoen 1985- '86 een driejarig contract geslo ten met het Brabants Orkest. Van Driesten zal in die periode jaarlijks dertig concerten leiden. Ook André van der Noot, de hui dige dirigent, blijft aan het Bra bantsorkest verbonden. Beide dirigenten krijgen de status van artistiek adviseur. Roelof van Driesten is sedert 1982 chef-diri gent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in Haar lem. Hans Hoes en Trins Snijders in een scène uit Shakespeares 'Hamlet' 'Hamlet' van William Shakespeare, vertaling Bert Voeten, door de Haagse Comedie. Regie: Guido de Moor. Titelrol: Hans Hoes. Gezien op 23 december in de Koninklijke Schouwburg. DEN HAAG Vier generaties Haagse Comedie hebben er toe bijgedragen te bewijzen dat Nederlands oudste toneelge zelschap nog steeds het ensem ble bij uitstek is voor de klas sieken uit de toneelliteratuur. Behalve Hans Hoes in de titel rol, directeur Guido de Moor op de regiestoel en ex-direc teur Carl van der Plas als een subliem neuzelende super- ambtenaar Polonius bleek men nog een verrassing in pet to te hebben: onaangekondigd klonk namelijk uit de nok van de schouwburg de stem van ex-Hamlet, ex-Hamlet-regis- seur en ex-directeur Paul Steenbergen als de geest van Hamiets vader. Niet minder opmerkelijk was de natuurlijkheid waarmee Sha kespeare's verzen over het voetlicht kwamen. De verta ling van Bert Voeten (in een enigszins aangepaste versie van Guido de Moor en Watze Tiesema) heeft na een kwart eeuw nog niets van haar fris heid ingeboet en wint zelfs aan kracht door een opvallende so berheid in de tekstbehande ling. Die soberheid is essen-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23