Australië heeft meeste kans Knetemann valt Platini veruit de beste Groenendaal winnaar in Soestduinen Nicholas aan basis zege Arsenal op Tottenham Hotspur ÈkA Prijzenregen judoka's Vijfde marathonzege Hopman Gelijke stand in Davis Gup-finale met Zweden 'K Noor dwij kers winnen in eigen zaal Weer plaagt sprinters in Inzeil X X X X X X X X DINSDAG 27 DECEMBER 1983 PARIJS (SID) - De Fransman Mi chel Platini, spelend voor het Ita liaanse Juventus, is met grote voorsprong Europees voetballer van het jaar geworden. De ver kiezing werd gehouden onder voetbaljournalisten uit zesen twintig landen. Platini werd de opvolger van zijn Italiaanse club genoot Paolo Rossi, de topscorer op het laatste wereldkampioen schap. Platini kreeg 110 stem men. Op de tweede plaats in de verkiezing eindigde de Schot Kenny Dalglish van Liverpool met 26 punten voor de Deen Alan Simonsen van Vejle BK met 25. De uitslag van de verkiezing Euro pees voetballer van het jaar 1983 1. Michel Platini (Fra-Juventus) 110 pnt.; 2. Kenny Dalglish (Scho-Liverpool) 26; 3. Alan Si monsen (Den-Vejle BK) 25; 4. Gordon Strachan (Scho-Aber- deen) 24; 5. Felix Magath (Wdl- Hamburger SV) 20; 6. Renat Das- sajev (Sov-Spartak Moskou) en Jean-Marie Pfaff (Bel-Bayern München) 15; 8. Jesper Olsen (Den-Ajax) en Karl-Heins Rum- menigge (Bayern München) 14; 10. Brian Robson (Eng-Manches- ter United) 13. De voorgangers van Michel Platini wa ren: 1956: Stanley Matthews (Gbr- Blackpool); 1957: Alfredo Di Stefano (Spa-Real Madrid); 1958: Raymond Ko- pa (Fra-Real Madrid): 1959: Alfredo di Stefano (Spa-Real Madrid); 1960: Luis Suarez (Spa-Barcelona); 1961: Omar Si- vori (Arg-Juventus); 1962: Josef Maso- pust (Tsj-Dukla Praag); 1963: Lev Jasjin (Sov-Dinamo Moskou); 1964: Denis Law (Scho-Manchester United); 1965: Euse- bio (Por-Benfica); 1966: Bobby Charlton (Eng-Manchester United); 1967: Florian Albert (Hon-Ferencvaros); 1968: George Best (N-Ier-Manchester United); 1969: Gianni Rivera (Ita-AC Milan); 1970: Gerd Muller (Wdl-Bayern München); 1971: Johan Cruijff (Ned-Ajax); 1972: Franz Beckenbauer (Wdl-Bayern); 1973: Johan Cruijff (Ned-Barcelona); 1974: Jo han Cruijff (Ned-Barcelona); 1975: Oleg Blochin (Sov-Dinamo Kiev); 1976: Franz Beckenbauer (Wdl-Bayern Mün chen); 1977: Alan Simonsen (Den-Bar- celona); 1978: Kevin Keegan (Eng-Ham- burger SV); 1979: Kevin Keegan (Eng- Hamburger SV); 1980: Karl-Heinz Rum- menigge (Wdl-Bayern München); 1981: Karl Heinz Rummenigge (Wdl-Bayern München); 1982: Paolo Rossi (Ita-Ju- DEN HAAG (ANP) - De 29ste kerstveldrit var. Soestduinen is tweede kerstdag gewonnen door Reinier Groenendaal. Het was de zevende overwinning van dit sei zoen voor de rijder uit St. Mi chielsgestel. Aanvankelijk had Groenendaal gezelschap van Frank van Bakel. Hij werd later gepasseerd door Wil Brouwers. Deze kwam 20 seconden tekort om Groenendaal te bedreigen. Hennie Stamsnijder werd zaterdag in het Belgische Diegem in een internationale veldrit voor de Su per Prestige-trofee verslagen door de wereldkampioen Roland Liboton. De Belg is dit seizoen in ongenaakbare vorm. Van zijn laatste vijftien veldriten won hij er veertien. Stamsnijder moest in Diegem achttien seconden toe geven. Reinier Groenendaal ein digde als vierde. LONDEN (Reuter) Arsenal heeft met Kerstmis de wedergeboorte van de voetballer Charlie Nicho las meegemaakt. In de zomer werd de 21-jarige Schot voor een vermogen van Celtic overgeno men. Nicholas kon moeilijk aar den in Londen. Hij raakte nog wel de bal, maar hij kwam nau welijks tot scoren, terwijl hij vo rig seizoen voor Celtic zo'n veer tig doelpunten had gemaakt. Half decvember werd manager Neill ontslagen. Arsenal was zo'n beetje de duurste ploeg in de eer ste divisie en werd met degrada tie bedreigd. Onder interim-ma nager Don Howe werden wel successen geboekt. Het mooiste was gisteren de overwinning op White Heart Lane tegen Totten- ham Hotspur. De grote rivaal uit de stad werd op eigen veld met 4-2 verslagen. Nicholas maakte twee doelpunten en bereidde de andere twee van Meade voor. Titelverdediger Liverpool verste vigde de leidende positie door de uitwedstrijd tegen West Brom- wich Albion met 2—1 te winnen, terwijl Manchester United bij Coventry City niet verder kwam dan een gelijk spel met 1-1. Li verpool kwam op een totaal van veertig punten uit negentien wedstrijden, drie meer dan Man chester United en vijf meer dan Luton Town. Birmingham City-Nottingham Forest 1—2; Coventry City-Manchester United 1—1; Everton—Sunderland 0—0; Ips wich Town—Wolverhampton Wande rers 3-1; Stoke City-Norwich City 2-0; West Bromwich Albion—Liverpool 1-2; Leicester City-Queens Park Rangers Steve Archibald weet zich omringd door Arsenal-verdedigers, maar ziet toch kans tot deze volley. Veel baat had het niet. De Spurs verloren met 4-2. (Foto: AP) LEIDEN Met de finale om het Alphens kampioenschap nog in de benen, heeft een zevental le den van de Alphense sportschool Kuipers eerste plaatsen veroverd bij regio-wedstrijden tegen teams uit Leiden en Roelofa- rendsveen. De overmacht van de Alphense judoka's was groot. Willem Pols (tot 41 kg) demon streerde dat met zes winstpartij en met ippon, Tom Boere (tot 51 kg) besliste vijf van de zes duels binnen tien seconden met ippon. De overige winnaars van een eer ste prijs waren: Alex van der Laan (tot 24 kg), Marco Groene- veld (-37 kg), Reinoud Koornstra (-34 kg), Vincent van Niekerk (-41 kg) en Jeroen Spaan (-47 kg). 2—1; Notts County-Luton Town 0-3; Tottenham Hotspur-Arsenal 2-4; Wat ford-Aston Villa 3-2; West Ham Unite d-Southampton 0-1. Na de negentiende competitieronde is de stand: 1. Liverpool 40; 2. Manchester United 37; 3. Luton 35; 4. Southampton 34; 5. West Ham United, Nottingham Forest en Coventry City 33; 8. Queens Park Rangers 32; 9. Aston Villa 31; 10. Norwich 30; 11. Tottenham Hotspur 29; 12. Arsenal 27; 13. Ipswich Town 25; 14. Sunderland 24; 15. West Bromwich Al bion en Everton 23; 17. Leicester City 20; 18. Watford 19; 19. Birmingham City 18; 20. Notts County 17; 21. Stoke City 16; 22. Wolverhampton Wanderers 8. GRONINGEN (ANP) Emiel Hopman heeft gisteren in Gronin gen voor de vijfde keer een marathon voor de KNSB-beker ge wonnen. In de eindsprint versloeg de Noordhollander Jos Nies ten met wie hij vier ronden op het peloton was uitgelopen. Klassement om de KNSB-beker: 1. Pronk 171,2, 2. Hopman 168,5, 3. Giling 132, 4. Van Wijhe 124,1, 5. Niesten 113. Bij de dames won Atje Keulen-Deelstra, die ook het algemeen klassement aanvoert. MELBOURNE (Reuter/AFP) - Na de eerste dag van de finale van het toernooi om de Davis-beker tussen Australië en Zweden op de Kooyong-banen in Melbourne is de stand gelijk: 1-1. Zweden nam aanvankelijk een voorsprong van 1-0 doordat Mats Wilander in vier sets Pat Cash versloeg: 6-3, 4-6, 9-7 en 6-3. John Fitzgerald zorgde voor een gelijke stand na de eerste twee enkelspelen door met 6-4, 6-2, 4-6 en 6—4, eveneens in vier sets te winnen van Joakim Nyström. De negentienjarige Mats Wilander, die veertien dagen geleden op het Centre Court van het Kooyong-stadion de enkelspelti- tel van de internationale Austra lische kampioenschappen ver overde, speelde intelligent en ge duldig tennis. De een jaar jonge re Pat Cash speelde zeer aanval lend, de enige tactiek waarmee hij de jonge Zweed mogelijk op de knieën zou kunnen krijgen. Cash wist maar al té goed dat hij, wanneer hij achterin zou blijven, geen schijn van kans had tegen Wilander, die een meester is in de lange rally. Cash volleerde echter zwak en ook zijn service was niet bijzonder sterk. In de drie uur durende wedstrijd maakte hij liefst zes tien dubbele fouten. Toch speel de Wilander niet zo sterk als in het toernooi om de internationa- ROOSENDAAL (GPD/ANP) - Gerrie Knetemann is zondag in het Sportpaleis in Gent ten val gekomen tijdens een koppel- koers achter dernies. Na onge veer vijf minuten schoof Knete mann onderuit, net nadat hij ploeggenoot René Pijnen in de wedstrijd had gebracht. „Op het lange rechte stuk van de baan lag ik ineens op de grond", aldus Knetemann, die aan de buiteling een paar gekneusde ribben en een flink aantal blau we plekken overhield. „De oor zaak was in elk geval geen tech nisch mankement aan mijn fiets. Ik denk dat de baan glad was. We zaten in derde positie. Vlak ach ter me kwamen nóg twee der- nies, maar die wisten me geluk kig op tijd te ontwijken. Toch moet het een flinke smak ge weest zijn, want mijn fiets zat dusdanig in de kreukels dat ik de wedstrijd moest staken". Knetemann reed het omnium in Gent, dat overigens werd gewon nen door de Australiërs Wiggins en Doyle, als voorbereiding op de Zesdaagse van Rotterdam, die vrijdag 13 januari begint. „Het was weliswaar de eerste keer in mijn carrière dat ik in een derny- ZUID WEST I B Blauw Wit'51-Het Zuiden 10-8, Achil- les-De Zwervers 11-5, OSCR-Sper- werrs 9-7, Zuiderkwartier-Kwiek(Hg) vanavond 19.45 uur 5-meihaI BI. Wit'51 6-10 Zwervers 5-4 OSCR 5-7 H. Zuiden 5-4 Sperwers 5—6 Achilles 5—3 wedstrijd ben gevallen, maar te genwoordig schrik ik daar niet meer zo hard van. Ik merkte gauw genoeg dat er niets gebro ken was. Ik ben alleen nu zo stijf als een hark, maar dat gaat wel De Ronde van Costa-Rica wordt beheerst door Columbiaanse renners. In de tweede etappe won weliswaar de plaatselijke fa voriet Carlos Alvarado, maar in de derde etappe, waarbij in twin tig kilometer een hoogteverschil moest worden overwonnen van 1440 meter, bezetten Columbia- nen de eerste drie plaatsen. Pe dro Soler nam de leiderstrui over. De Nederlanders kwamen met grote achterstand binnen. Martin Schalkers, die in de twee de eptappe meesprintte voor de ritzege (hij werd zevende), deed het in de derde etappe nog het redelijkst. Hij werd in de rit Li- mon-Cartago pas vijftien kilome ter voor het eind gelost. Met een achterstand van 11 minuten 20 seconden kwam hij als 21ste bin nen. In het algemeen bezet Schalkers de 20ste plaats op een achterstand van 11 minuten 30 seconden. Ie titel van Australië. Wilander gaf dat na afloop van de wed strijd ook toe. "Een Davis Cup finale spelen is toch iets anders dan een Grand Prix wedstrijd. De spanning is aanmerkelijk gro ter". Toch kwam de Zweed tij dens de wedstrijd nauwelijks in moeilijkheden. Cash brak slechts één keer door de service van zijn tegenstander. Dat was in de tweede set, die hij met 6-4 op zijn naam bracht. In de derde set werkte Cash tweemaal een set- point weg maar de Australiër moest toch met 7-9 de winst aan Wilander laten. In de vierde en uiteindelijk beslissende set nam Wilander een voorsprong van 3-0 en zegevierde met 6-3. Hoop De 23-jarige John Fitzgerald, der tigste op de wereldranglijst, van wie het lange tijd onzeker was of hij in het Australische team zou worden ingezet, voorkwam in het tweede enkelspel dat Austra lië zijn hoop op het voor de 25ste maal veroveren van de Davisbe- ker vroegtijdig zou moeten opge- Voor 13.890 toeschouwers op het reeds lange tijd uitverkochte Centre Court zorgde Fitzgerald met een overwinning in vier sets (6-4, 6—2, 4-6, 6-4) tegen Joa kim Nyström voor een gelijke stand: 1—1. Na de eerste dag waren Neale Fra- ser en Hans Olsson, de captains van de Australische en Zweedse ploeg ervan overtuigd dat het dubbelspel tussen Mark Ed- mondson/Paul McNamee, het duo dat veertien dagen geleden in hetzelfde stadion de "open Australische" in het dubbel ver overde, en de winnaars van de open Franse titel, Anders Jarryd en Hans Simonsson, de beslis sing zal brengen. Fitzgerald, die in oktober de halve finales van het toernooi om de Daviscup (toen Australië met 3-2 van Frankrijk won), op de eerste dag ook voor de gelijkma ker zorgde door de linkshandige Henri Leconte te verslaan en uit eindelijk de finaleplaats van Au stralië veilig stelde door in het vierde enkelspel Yannick Noah te verslaan, verkeerde in de vier de set in grote problemen. In die vierde set had Nyström een voor sprong van 2-0 maar de Zweed liet zesmaal een kans lopen op 3-0 te komen, waardoor hij de wedstrijd mogelijk toch nog een beslissende wending had kun nen geven. Door de overwinning van Fitzge rald is men er in Australië van' overtuigd dat men de beste kans heeft op de overwinning in de fi nale. Brian Tobin, de voorzitter van de Australische bond stelde na afloop van de eerste dag: "Wij John Fitzgerald heeft alle reden om te juichen. Na zijn zege op Nyström is de verwach ting dat Australië voor de 25ste keer de Davis Cup kan winnen. (Foto: AP hebben de meeste ervaren dub bel. Cash heeft een goede kans Nyström te verslaan en boven dien is Fitzgerald bepaald niet kansloos tegen Wilander". Wanneer Australië Zweden zou verslaan, betekent het dat de Au straliërs, die voor de veertigste maal in de finale van het toernooi om de Davis Cup uitkomen, voor de 25ste keer de Davis beker ver overen. NOORDWIJK - Het zaalvoetbal team van Menken heeft het eigen Kersttoernooi gewonnen. De Noordwijkers klopten gisteren in de eindstrijd verrassend Glas bergen met 4-3. Lisse werd der de, door in de kleine finale Bax met 5-1 terug te wijzen. Peter Ruygrok van het winnende team werd in de met zo'n 400 bezoe kers gevulde Nortgho-hal top scorer (8 goals). Frank van der Zwart (Bax) liet zich kronen tot •beste doelman, Jan Homan tot beste speler en Lugdunum tot de sportiefste ploeg (alle overtredin gen werden 'geturfd'). De Leide- naars werden echter wel laatste.. UVS won zaterdag een indoor- toernooi bij Lisse, maar vertolkte ook in negatieve zin een hoofd rol. Bijna aan het eind van het toernooi hekelden Leidse spelers op onoirbare wijze het werk van de scheidsrechter. Het incident werd door de toernooi-organisa- tie gesmoord en is reeds in de doofpot gestopt. Het dagje zaal voetbal verliep verder uitste kend. Eindstand: 1. UVS 10 pnt, 2/3. Lisse (zondag) en Lisse (za terdag) 9 pnt, 4. Noordwijk 8 pnt en 5. Quick Boys met 4 pnt. INZELL (ANP) - De nationale sprintploeg van Gauke Nijholt trof in Inzeil bepaald geen ideale weersomstandigheden bij de Weihnachtsrennen. De zon liet zich slechts af en toe zien. Regen en harde windvlagen stelden de schaatsenrijders doorgaans voor problemen. Coach Nijholt was niettemin zeer tevreden over de 500 meter van Kuiper, die win naar werd in 38.44, en Ykema, tweede in 38,45. Een tegenvaller was de 39,51 van De Boer. Op de 1000 meter waren de 1.17,75 van Ykema (tweede) en de 1.18,40 van Uilkema (derde) van behoor lijk niveau. Kuiper viel met 1.19,73 (zesde) tegen. Hij had ech ter het nadeel als eerste te moe ten vertrekken in veranderde weersomstandigheden. De sprintploeg hoopt op 29 en 30 december op beter weer bij de eerste wedstrijd van het vierba- nentoernooi. Nijholt blijft het ge plande programma afwerken. De jaarwisseling wordt in Neder land gevierd. Na een week wordt een trainingskamp in Davos op geslagen. In het weekeinde van 14 en 15 januari zijn er wedstrij den in Davos, waar ook de all- roundploeg aan de start ver schijnt. "Dat is en blijft een nor male wedstrijd voor de sprinters. Mijn rijders moeten het laatste examen pas op 21 en 22 januari, eveneens in Davos, afleggen, eer der niet". Sporttoto Toto 1 2 3 Birmingh.-Nottingham F. Coventry -Manchester U. x Everton—Sunderland x Ipswich-Wolverhampt. W X Leicester C.-Queens P.R. Notts County-Luton Tovn Stoke City-Norwich City Tottenham H.-Arsenal Watford-Aston Villa West Br. Alb.-Liverpool West Ham U.-Southampt Celtic-Dundee United LOTTO De winnende getallen in lotto r 51 zijn 1 -2-4-13-21 -26 Reservegetal: 9. Deelnemers 551.899. Inleg: f2.867.534, prtjzenbedrag: f 1.464.555. CIJFERSPEL De uitslag van cijferspel nr. 51 is: 402098. Deelnemers: 222351. Inleg: f333.527. Vaste prijzen. WEST-DUITSLAND De winnende getallen in de Westduitse lotto zijn: 15 - 17 -31 - 32 - 40 - 47 Reser vegetal: 46. De uitslag van "Spiel'77" is: SUPERTRIO De uitslag van het Supertrio. De vierde koers te Hilversum van maandag is: 1. •Titus Westerhorn (A. Mollema); 2. Vip D. (G van Eykelenborg); 3 Sexy Girl (R. Pools). In cyfers: 5-4-7. Omzet: f 110.073; Uitbetaling: f238.80.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15