Geweld laait op in kieVP Italiaanse toestanden in Frankrijk Wéér problemen over haringvangst Dode en gewonden bij aanslagen Duitser krijgt 5V2 jaar voor aandeel in holocaust a a Akkoord in zicht over scheiding milities in Libanon Pertini wil aftocht Italianen uit Libanon Jonge straatrovers gelyncht Paus rechtvaardigt zorg over raketten BRAND IN RESTAURANT: VIJF DODEN Ook banken staken in Suriname Hongerdood in Zaïrese cellen Proces-Paribas stelt lachwekkende feiten aan de kaak ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 Buitenland SANTIAGO (AFP) - In de Chileense hoofdstad San tiago zijn gisteren twee politieagenten gewond ge raakt toen zij door onbe kenden werden bescho ten. Uit officiële bron is verder vernomen dat een deel van de spoorweg tus sen de hoofdstad en het zuiden van het land bij een aanslag is vernield. Ter gelegenheid van kerst heeft president Augusto Pinochet een gedeeltelij ke amnestie afgekondigd. In de hoofdstedelijke wijk San Mi guel is de beheerder van een po likliniek door onbekenden dood geschoten toen hij doktersbrief jes uitdeelde, zo heeft het plaat selijke persbureau Orbe meege- MEMMINGEN (DPA/UPI) - Een 70-jarige Westduitser is gisteren in Memmingen (Beieren) tot vijfenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het meedoen aan een massamoord op joden in de toen door de Duitsers bezette Oekraine. De rechtbank twij felde er niet aan dat Josef Ja- rosch heeft deelgenomen aan het doodschieten van zeker 70 joodse dwangarbeiders die in een wapenfabriek in Brosj- nev-Osada werkten. De in Galicië geboren verdachte, die volgens de stukken als hulppolitieman het doods- commando had geholpen, werd veroordeeld wegens het helpen bij moord. De be klaagde heeft tijdens het pro ces geen mond opengedaan. De uitspraak ligt een halfjaar hoger dan de eis van de open bare aanklager. Op de executieplaats werden de arbeiders in groepen van vijf doodgeschoten. Enkele mensen die niet meteen dood waren, werden levend ver brand, zo vertelden getuigen. Psychiaters hebben Jarosch omschreven als een "zeer ser viele, kritiekloze meeloper". Toen de straf werd uitgespro ken, protesteerden enkele aanwezigen in de volle rechtszaal boos op het "te Als de zaak sneller zou zijn be handeld, had verdachte we gens doodslag veroordeeld kunnen worden. De recht bank verwees naar het getui genis van een treinmachinist, die gezien zou hebben dat de vroegere politieman een bij een vluchtpoging gewond ge raakte jodin met zijn laars dood had getrapt. Deze han deling veijaarde in 1980, ze ven jaar nadat een uitleve ringsverzoek door de Sowjet- Unie de aandacht had geves tigd op de tot dan onbekende massamoord. aaauBKh H iBQOJEIGB B' Hl O IB 0QC 3E»i-. Q a ar laHamar u a ar^aw jBr"H Hl ianiaiiDkiD a a I3DBDV1SEJDS S3 Bk ar a ia ab i' rri11 uit De prijs van 25,- werd toege kend aan mevr. Van Leuveren, Herenweg 65, 2361 EG War mond. ADVERTENTIE Papoea'sin Nood 31 I I I 1 J deeld. Het persbureau meldde dat het slachtoffer door "linkse extremisten" met de dood was bedreigd. Bommen De twee politieagenten werden ge wond door kogels in het noorden van Santiago. De politie heeft meteen een grote zoekactie on dernomen naar de daders, van wie er een gewond zou zijn ge raakt. Op twintig kilometer ten zuiden van Santiago zijn gister morgen twee bommen ontploft. Hierdoor werd de spoorverbin ding tussen de hoofdstad en het zuiden van Chili verbroken, ter wijl de treinen vanuit de hoofd stad extra bezet waren in ver band met het naderende kerst feest. Verscheidene Chileense kranten meldden dat acht bommen, die een brug hadden moeten opbla zen, tijdig onschadelijk zijn ge maakt. In de afgelopen drie maanden zijn vier politiemensen omgekomen bij aanslagen die volgens de militaire regering zijn gepleegd door (verboden) linkse organisaties. In het land heerst sinds ruime een week flinke spanning. Op 14 december wer den verscheidene elektriciteits centrales opgeblazen, waardoor Santiago in het duister kwam te zitten. Amnestie President Pinochet heeft ter gele genheid van kerst een amnestie afgekondigd voor de meeste mensen die verbannen waren naar afgelegen dorpen in het noorden en zuiden van Chili. Dit heeft het ministerie van binnen landse zaken meegedeeld. Het zei er niet bij hoeveel mensen van deze maatregel zullen profi teren, maar deelde wel mee dat drie ballingen in het zuidelijke BEIROET (AFP) - In de Libanese crisis is onder Saoedische be middeling een akkoord op han den over scheiding van de strij dende christenen en moslims en het stationeren van Italiaanse en Griekse militairen in Beiroet en het Chouf-gebergte als waarne mers van een bestand. De door Syrië gesteunde PLO-re- bellen die leider Arafat en 4000 van zijn aanhangers uit de Noordlibanese havenstad heb ben verdreven beginnen zich nu ook uit Tripoli en omgeving te rug te trekken. Verschillende kranten en radiozenders in Bei roet meldden gisteren dat de Sa oedische gezant Rarik Hariri erin is geslaagd een troepenschei dingsakkoord uit te werken, waarmee zowel christenen als moslims kunnen instemmen. Als dat gebeurt is de weg vrij voor hervatting van de nationale ver zoeningsconferentie in Genève. Deze werd enkele weken gele den afgebroken om president Gemayel de gelegenheid te ge ven tot een diplomatieke rond reis langs de bij het Libanese conflict betrokken landen. Wan neer het bestands- en troepen scheidingsakkoord door de mili ties van Sjiietische moslims en katholieke Maronieten is uitge voerd zal de regering Italië en Griekenland verzoeken 400 waarnemers te sturen naar de ge bieden waar de milities der strij dende partijen zijn gescheiden. Zowel Griekenland als Italië zijn in principe bereid om de waarne mers te sturen. Afhankelijk van het welslagen van het scheiden van de strijdende milities in de frontgebieden zullen de minis ters van buitenlandse zaken van Libanon, Syrië en Saoedi-Arabië 14 tijdens een geplande ontmoeting die zij op 8 januari met elkaar in Riad hebben besluiten om het verzoeningsberaad in Genève te hervatten. ROME (RTR/AP) - President Sandro Pertini van Italië heeft gisteren in een eindejaarsont- moeting met de pers aangedron gen op terugtrekking van het Ita liaanse contingent in de interna tionale vredesmacht in Libanon. Pertini noemde de Italiaanse aanwezigheid in dat land meer echt nodig" na het vertrek van de Palestijnse leider Arafat en zijn mannen. De 87-jarige president zei dat hel contingent van ongeveer 2.200 strijders betrokken dreigde te ken bij een oorlog die niet de zij ne is. „Laten we er geen doekjes om winden. Amerika is in Liba non ter verdediging van Israël er niet om de vrede. Het gooit ton nen bommen op Libanon. Waar gebied Porvenir, op 2000 kilome ter ten zuiden van Santiago moe ten blijven. De katholieke kerk schat dat 73 vrouwen en mannen door de mi litaire regering zijn veroordeeld tot een binnenlandse verbanning gedurende drie maanden. BRUSSEL (RTR) - Hoewel er vorige week binnen de Europese Gemeenschap een akkoord is bereikt over de verdeling van de haringvangst in de Noordzee dreigen er toch weer problemen te ontstaan als gevolg van het resultaat van onderhandelingen tus sen de Europese Commissie en Noorwegen. Nederland, Dene marken en Groot-Brittannië vinden dat de commissie de Noren een veel te groot aandeel in de vangst heeft gelaten, zo is giste ren vernomen van diplomaten in Brussel. De visstand in het noordelijke en het centrale deel van de Noord zee wordt gezamenlijk beheerd door de EG en Noorwegen. Bij de onderhandelingen tussen deze twee partijen is uit de bus gekomen dat de gemeenschap in de eerste vijf maanden van volgend jaar 35.000 ton haring mag vangen en Noorwegen 15.000 ton. De genoemde drie EG-landen vinden dat de commissie de Noren niet meer had moeten toestaan dan ongeveer vijf procent van de beschikbare vangst en hebben daarom opdracht gegeven tot geropening van de onderhandelingen aan het begin van het komend jaar, zo is vernomen. De EG-landen zijn het vorige week eens geworden over de verde ling van een totale vangst van 52.000 ton in de eerste vijf maan den van het jaar, waarvan 35.000 ton in de noordelijke en centra le wateren en 17.000 ton in het zuidelijke deel van de Noordzee. In EG-kringen in Brussel wordt verwacht dat er geen haringvis serij in het noorden en het centrale deel zal worden toegestaan zolang de problemen met Noorwegen niet zijn opgelost. Dit zou ertoe kunnen leiden dat in het zuiden zal worden gevist zonder acht te slaan op de overeengekomen verdeling. Zolang het maxi mum van 17.000 ton niet wordt overschreden valt daartegen wei nig te beginnen, zo werd gezegd. SAO PAULO (AP) - Een woeden de menigte heeft in een arme buitenwijk van de Braziliaanse stad Sao Paulo drie jonge straat rovers gelyncht, onder wie een jongen van 13 jaar, aldus de poli tie. Volgens een woordvoerder pro beerde het drietal een wandelaar te beroven. Deze zette het op een schreeuwen en een van de drie schoot hem in de linkerknie. Vrijwel onmiddellijk kwamen ongeveer 40 man, gewapend met messen en ijzeren pijpen aanren nen en werden alle drie gedood. Terwijl paus Johannes Paulus II gisteren voor het Vaticaanpersoneel zijn traditionele kersttoespraak hield, gaf dit meisje haar pop de fles. Even traditioneel. (Foto api ROME (Rtr/UPI/DPA) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren verklaard dat de aanwezigheid van nieuwe kernraketten in West-Europa heeft geleid tot een gerechtvaardigde bezorgd heid onder de bevolking, waarvoor hij begrip kon opbrengen. In een 16 pagina's tellende boodschap ter gelegenheid van de Wereldvrededag op 1 januari sprak de paus ook zijn veroorde ling uit over wereldleiders die "de levens van hun medeburgers opofferen in gevaarlijke avonturen". Een wereldomvattende en gecontroleerde ontwapening is van vitaal belang voor de mens heid, aldus Johannes Paulus II. Volgens het hoofd van de rooms- Erger dan het Oost-Westconflict katholieke kerk moet de r lijkheid een mentaliteitsverande ring ondergaan wil de wereldvre de worden bereikt. Niettemin verwerpt de paus een pacifisme dat stoelt op "lafhartigheid" of slechts uit is op het "bewaren van de rust". MILAAN (AFPIAP) - Bij een snel om zich heen grijpende brand in een tjokvol restaurant in het centrum van Milaan zijn gisteren vijf doden en zes gewonden gevallen, aldus de politie. De brand is vermoedelijk ontstaan na de ontploffing van een gasfles. In het restaurant bevonden zich bijna tachtig bezoekers. Een van de gewon den is er ernstig aan toe. (Foto api Hij betreurt "de toenemende te genstellingen tussen de landen die de kans gehad hebben hun ontwikkeling te versnellen en hun rijkdom te vermeerderen, en de landen die gevangen zitten in hun onderontwikkeling". Thatcher verrast Ulster met bezoek BELFAST (AFP/AP) - Temidden van scherpe veiligheidsmaatre gelen heeft de Britse premier Margaret Thatcher gisteren een zes uur durend kerstbezoek aan Noord-Ierland gebracht om te verklaren dat Groot-Brittannië niet zal buigen voor de "bommen en kogels" van de Ierse nationa listische guerrilla-organisatie IRA. Thatcher maakte de uit veilig heidsoverwegingen onaange kondigde reis naar Noord-Ier land zes dagen nadat een IRA- bom voor het Londense waren huis Harrods aan vijf levens een einde maakte en 95 gewonden veroorzaakte. Terwijl Thatcher op weg was naar een Britse legerbasis in "bandie- tenland" Armagh, publiceerde de Sinn Fein, de legale politieke vleugel van de verboden IRA een kerstboodschap, waarin de eis tot ontruiming van de provincie door de Britten werd herhaald. Sin Fein-voorzitter Gerry Adams zei in de boodschap te hopen dat er vrede zou heersen tijdens kerstmis, maar waarschuwde dat deze niet tot in het nieuwe jaar zal voortduren tenzij de Britten hun "koloniale wurggreep" los laten. DEN HAAG (GPD) - In navolging van de bauxiet-arbeiders van Su- ralco en Billiton zijn gisteren ook de werknemers van de particule- re banken en verzekeringsmaat schappijen in Paramaribo in sta king gegaan. De stakers proteste ren tegen de belastingverhoging die met ingang van 1 januari a.s. door de regering-Alibux zijn af gekondigd. Naar in Paramaribo wordt verno men duren de stakingen bij Su- ralco en Billiton nog steeds voort. Achter de schermen wordt er druk onderhandeld tussen vertegenwoordigers van de sta kers en minister Lothar Bok- steen. Deze heeft inmiddels op de Surinaamse televisie ver klaard wel mogelijkheden te zien om tot een compromis met de stakers te komen. Onduidelijk is nog steeds de rol van Fred Derby van de grootste Surinaamse vak bond C 47. Volgens sommige bronnen zou hij geen actieve rol spelen bij de onderhandelingen omdat hij voor de stakers onaan vaardbaar is. In Paramaribo, Moengo en Para- nam zelf is het rustig. De bevol king heeft nauwelijks gerea geerd op de sluiting van de ban ken en de acties van de bauxiet- arbeiders. Vele Surinamers heb ben de afgelopen maanden hun geld al van de bank gehaald en daarvoor buitenlandse deviezen en andere waardevolle goederen aangeschaft. De door de stakingsactie verbro ken energieverbinding tussen Afobaka en Paramaribo is vol gens eerder genoemde bronnen weer hersteld. In Paramaribo zelf verwacht men dat de sta kingsacties zullen verlopen tij dens de kerstdagen. In ieder ge val zijn de wilde acties in de par- ticulere sector niet gevolgd door stakingsacties van ambtenaren. Poolse agenten beschuldigd van moord op jongen WARSCHAU (DPA) - Twee Pool se agenten moeten zich voor de rechtbank verantwoorden voor de dood van de scholier Grzegorz Przemyk. Twee ziekenbroeders van een ziekenwagen en twee artsen van een eerste-hulppost zijn eveneens in staat van be schuldiging gesteld. Dit is giste ren in de Poolse hoofdstad War schau bekend gemaakt. De scholier werd in mei na een schoolfeest door de politie opge pakt. De familie van Przemyk heeft gezegd dat de scholier eerst op een politiepost en later in een ziekenauto ze ernstig werd gesla gen dat hij een dag later aan zijn verwondingen overleed. De poli- tie-agenten verklaarden dat de scholier zich agressief gedroeg. BRUSSEL (Rtr/AFP) - Het Belgi sche Zaïre-comité heeft gisteren bekend gemaakt dat sinds sep tember ten minste 30 Zairesen in Kinshasa in de gevangenis van de honger zijn omgekomen. Tientallen gevangenen zouden er slecht aan toe zijn. De gevangenissen hebben na de grote devaluatie van de Zaïrese munt in september geen extra geld van de regering gekregen met het gevolg dat de gevange nissen onvoldoende voedsel voor de gevangenen kunnen ko pen, aldus het Zaïre-comité. Pertini (Foto api. om moeten onze soldaten ster ven, zelfs al zijn zij vrijwilli gers?" PARIJS - „Belastingontduiker beeft: de douane handelt uit sluitend via zijn boekje", zo schreef een dezer dagen ver baasd de links-onafhankelijke Libération in verband met het proces-Paribas, dat in zijn traagheid de gemoederen nog tot zeker februari zal bezighou den. Nadat socialisten en com munisten in mei '81 de macht door Rudolph Bakker hadden overgenomen, behoor de de bank Paribas tot de grote bedrijven die werden genatio naliseerd. Hoewel dezelfde gezaghebbers daar nu al spijt van hebben, meende men in die eerste da gen van de overwinning het feest nog eens extra te moeten vieren door de toenmalige pre sident van Paribas, Moussa, tot kop van Jut uit te roepen. Moussa werd verantwoordelijk gesteld voor illegaal geldver keer tussen zijn cliënten en Zwitserse banken. Het proces dat nu op gang gekomen is dompelt niet alleen het huidige regime in een koud bad van lachwekkendheid; het is symptomatisch voor de in dit land - onder alle regeringen - wijd verspreide en Latijnse kwaal die wordt opgewekt door het virus van jk wisten dat ze hun geld niet ongemerkt naar Zwitserland mochten brengen. En dan is er nog het geval-Mous- sa zelf, de internationaal be kend naar de naam Adam en ze weet absoluut niet waar men het over heeft. Ze had ooit Bel gische franken van haar moe der geërfd, die ze op een Zwit serse bank had gezet als appel tje voor de dorst. Het geheel kwam op iets van omgerekend veertigduizend Nederlandse guldens. Toen Madame Adam inderdaad ziek werd, liet ze het geld bij stukjes en beetjes overkomen om er de dokter van te betalen, via Paribas. Hiermee was ze in overtreding: niet alleen had ze aan interna tionale geldhandel gedaan en had ze de bedragen moeten op geven aan de douane, boven dien had ze nog eens dezelfde bedragen als inkomen aan de belasting moeten melden. Voor straf moet ze nu 70.000 gulden betalen en god weet waar madame Adam dat met haar 92 jaar vandaan moet ha len. Het geval-Adam is een van de meest typische in dit proces, want er zijn natuurlijk ook slimme vossen in de beklaag denbank die wel degelijk wis ten dat ze hun geld niet onge merkt naar Zwitserland moch ten brengen. En dan is er nog het geval-Mous- sa zelf, de internationaal be kende en in zijn wereld geach te bankier, die heel legaal kort voor de dreigende nationalisa tie zijn bank had geprobeerd los te koppelen van de neder zettingen in Brummel en Ge nève, om die van de staats greep te redden. De toenmali ge minister voor de begroting Fabius - zoon van een welge stelde antiquair - meende ech ter een tweede stembusover winning te behalen door Mous sa - als vroeger de aristocrati sche vluchtelingen van de re volutie - op het schavot te brengenn. Dat was een individuele beslis sing en - hoewel gebaseerd op een geldend wettenstelsel - on juist. Dë oude deviezenwetge- ving, die niet-gedeclareerde geldhandel met een land als Zwitserland als overtreding zag, was al lang vergeten dan wel nauwelijks meer toegepast (ook de al vroeger genationali seerde banken maakten zich aan deze handel 'schuldig'). En in het geval dat ze het wèl werd, was er altijd een akkoord met de douane mogelijk dat tot een redelijke oplossing onder de tafel leidde. Frankrijk doet in zijn verwarde, trage en niet zelden partijdige rechtspraak denken aan derge lijke toestanden in Italië. In dat land is de rechtsstaat opge trokken op basis van een on ontwarbaar aantal wetten en wetjes, vergeten en verstoft, waarvan er enkele honderden nog uit de fascistentijd stam men. Niemand past deze wet ten toe dan alleen soms de slimme advocaat die ze te hulp roept om politieke belangen of persoonlijke vendetta's te steu nen. Dan slaat het gezag toe volgens het boekje. En het slachtoffer hoort het in Keulen donderen. In dezelfde trant als het geval- Paribas kwam enige weken ge leden het geval op gang van een in alle eetgidsen met lof vermelde keukenprins. Hij had de belasting ontdoken door achtergelaten en met baar geld betaalde rekeningen van zijn cliënten onder de tafel te werken. Nu is dit een van de meest gangbare methoden om de zwarte spaarkous te spek ken, en de belastingrecherche kan in zo goed als elk willekeu rig restaurant in Frankrijk na enig speurwerk hetzelfde ont dekken. Waarom de keuken prins van de eetgidsen gepakt? Hij wordt nu met gevangenis straf van vier jaar bedreigd, en geen wonder dat het slachtof fer, bij wijze van spreken door het lot (of erger) aangewezen, niet meteen het gevoel heeft dat hij in een rechtsstaat leeft. In zijn boek „Het Franse kwaad" van '76 heeft Alain Peyrefitte (vele malen minister onder de presidenten Giscard en Pom pidou) uiteengezet hoe in zijn ogen de Franse mentaliteit (het Franse kwaad) onder meer werd gevormd onder de in vloed van het katholicisme. Niet alleen werd het land pas veel later handelsnatie dan bij voorbeeld de calvinistische Verenigde Nederlanden, om dat de paus het uitzetten van geld tegen rente verbood. Op talloze manieren bovendien lokte de kathoüeke mentaliteit gesmoezel onder de tafel uit, en loste de biecht alle proble men op. Zo ontstond een land dat gebukt gaat onder de taboes, zoals kortgleden de economische journalist Francois De Closets uiteenzette in zyn „Altijd meer", een boek over de corpo ratieve neiging van de Fran sen, waar nooit genoemde be langengroepen tegen de regels van algemeen belang in voor hun eigen cliëntele uitstekend weten te zorgen. Het is opval lend dat zowel Peyrefïttes boek indertijd als nu de studie van De Closets een fenomenaal succes hadden. Ze stonden beiden maanden nummer een op de bestsellerslijst. „Frankrijk en zijn leugens", heette een eerder boek van De Closets. President Mitterrand schreef zijn ministers De Clo sets als verplichte lectuur •*^or. Of het helpt is een and' «e za*

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7