Prijsbeleid nog meer versoepeld c 'Wat moet die man dan doen?' Taiwan-order: kabinet niet erg overtuigend Van Aardenne: markt doet het goed Brokx: minder harde aanpak huursubsidie Twijfel over nut conducteur Ontvoerder Freddy Heineken heeft spijt FNV wil landelijk gezinsblad starten Kabinet ziet af van heffen tol op wegen ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Van Aardenne (economische zaken) zal het prijsbe leid volgend jaar verder versoepelen. Van de economische omstandigheden gaat een voldoende drukkende werking op de prijzen uit, aldus de bewindsman in een gisteren aan de Kamer gezonden brief. Binnenland. Slechts voor een beperkt aantal sectoren zullen voorschriften ge- handhaaft blijven of worden af gekondigd. De overige beschik kingen zullen per 1 januari wor den ingetrokken. Dit jaar was het grootste deel van de industrie en de handel al niet meer aan de for mele prijs voorschriften gebon den. Bovendien bleek regelmatig dat toegestane verhogingen onder druk van marktomstandigheden (concurrentie) niet of niet geheel konden worden waargemaakt. Overtredingen waren er nauwe lijks. Prijsvoorschriften blijven in eik geval gelden voor de verblijfsre- creatie en de particuliere ziekte kostenverzekering. Voor het ove rige zal het toezicht achteraf (prijsbewaking) worden voortge zet met behulp van de prijsin dexcijfers en onderzoekingen van de Economische Controle Dienst. In zijn brief wijst de minister erop dat verwacht wordt dat in 1984 de loonkosten per eenheid pro- dukt zullen dalen in het bedrijfs leven. Die beweging zal dan een matigende invloed op de prijs ontwikkeling moeten hebben. Voor de industrie zal de (even tuele) prijsbeweging van de grondstoffen in 1984 bepalend zijn. Voor de dienstverlening kan een een gemiddelde prijsstijging van 1,5 tot 2 procent worden ver wacht. Wat de handel betreft ver wacht Van Aardenne verwacht dat handhaving van procentuele marges op (licht) stijgende in koopprijzen voldoende zijn om kostenstijgingen te dekken. Van Aardenne herinnert eraan dat het overheidstarievenbeleid wordt gehandhaafd. Dit bete kent dat kostendekkende tarie ven van gemeenten niet ver hoogd mogen worden. Voor ove rige tarieven geldt een maximum van 3 procent. DEN HAAG (GPD) - „De conduc teur weer op de tram? Wat moet die man dan doen? Het lijkt me een weinig bevredigende func tie". Aldus reageert de woord voerder van de HTM in Den Haag op het oordeel van de Tweede Kamer dat de 500 trams in de drie grootste steden op nieuw met conducteurs moeten worden bemand. Donderdag nam de Kamer een PvdA-motie aan waarin de mi nister wordt gevraagd over een half jaar een rapport uit te bren gen over de voor- en nadelen van een conducteur, na overleg met de vervoersbedrijven en de bon den. De Kamer wil conducteurs terug om vandalisme, zwart- en grijsrijden terug te dringen, de veiligheid van passagiers te ver groten en om de passagiers bete re service te geven. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil geen conduc teurs. Voor de 500 trams in Am sterdam, Den Haag en Rotter dam (over die van Utrecht naar Nieuwegein is niet gesproken) zijn ongeveer 2000 conducteurs nodig. Dat kost jaarlijks 100 mil joen gulden, boven de grote te korten die er al zijn. Zwart- en grijsrijders slokken jaarlijks acht procent, of wel slechts acht mil joen gulden van de inkomsten op. Herinvoering van de conduc teur geeft dus een extra tekort van 92 miljoen gulden. Directeur Ossewaarde van het GVB in Amsterdam onthoudt zich voorlopig van commentaar, maar zegt wel dat het ministerie het benodigde geld voor deze conducteurs op tafel zal moeten brengen. Hij wijst er verder op dat Amsterdam aan het eind van de jaren zestig de conducteurs- functie voornamelijk heeft afge schaft omdat er geen mensen meer voor te krijgen waren. Maar hij geeft toe dat dat op dit mo ment anders kan liggen. „Fijn, als het betaalbaar is" luidt ook het commentaar van de HTM, want het percentage zwart- en grijsrijders op de trams loopt in Den Haag op tot 12. In Den Haag bestaat zelfs een bond van zwartrijders; voor een tientje per maand worden alle boetes betaald. Minister Smit-Kroes heeft onlangs gezegd zich op maatregelen te bezinnen om de ze bond te ontbinden. Maar waarmee moet de conduc teur zich bezighouden? vraagt de HTM zich af. Vandalisme voor komen? „Vorig jaar leden we een totale schade van 800.000 gulden, schade aan wachthokjes en der gelijke inbegrepen. Dat weegt niet op tegen de kosten van een conducteurscorps". Kaartjes ver kopen is er ook haast niet meer bij, want het beleid is gericht op voorverkoop van strippenkaar ten. De vervoersbonden zien het an ders. De FNV acht het van be lang dat het publiek „een aan spreekpunt" heeft, waarbij woordvoerder Duijm vooral wijst op de vele vreemdelingen die in tram en bus rijden. Me vrouw Van der Heem van de RET in Rotterdam onderschrijft dat. ,,'t Is waar, regelmatige pas sagiers hebben geen conducteur nodig. Maar na negen uur komt de mevrouw in de tram die naar tante Marie moet die pas is ver huisd. Het openbaar vervoer, met zijn strippenkaarten, zone indeling enzovoort is voor velen zo ingewikkeld geworden dat ve len er op eigen kennis niet uitko- Rotterdam heeft voor dit doel sinds enige tijd 150 „vervoers-as- sistenten". De RET kan daar nog weinig over zeggen. „De oplei ding is in september begonnen, daarna kregen we de stakingen en eigenlijk zijn ze pas sinds be gin deze maand in vol bedrijf'. Over een jaar moet de RET rap port uitbrengen aan B en W. De vervoers-assistenten, die niet de bevoegdheden hebben die conducteurs vroeger hadden, worden ingezet op het hele lij- nennet van de RET, dat twee me tro-, 10 tram-, 13 nachtbus- en 31 dagbuslijnen omvat. „Ze worden ingezet waar de behoefte het grootst is en dat kan wisselen. Dat houdt verband met de veilig heid van de passagiers. We doen dat dan ook in overleg met de Rotterdamse politie". Veiligheid van passagiers zou ook in Amsterdam een sterk argu ment zijn, maar AbvaKabo-be- stuurder A. Regeer haalt in een opsomming daarvan tegelijk een aantal argumenten onderuit om de conducteur weer op de tram te krijgen. „Voor de veiligheid van passagiers zijn zij vooral van belang op de lijnen die over de Dam rijden, zoals 16, 24 en 25". Er rijden nog meer trams over de Dam. „Jawel, maar op de andere zijn de berovingen, zakkenrolle rijen en zo in de laatste jaren bij na weggeëbd. Het zijn op het ogenblik vooral de nachtbuslij nen waar inzittenden kans lopen te worden beroofd, al moet ik zeggen dat het de laatste tijd ook daar wat aan het wegzakken is". Wat voor de AbvaKabo overeind blijft, is dat de conducteur een betere serviceverlening aan het publiek inhoudt, al moet „het ministerie er wel het geld bij le- Met de conducteur weer op de tram wordt de tram volgens de meeste woordvoerders (en ka merleden) ook weer gezelliger. Het is niet duidelijk wat dat met de vervoersfunctie van een tram te maken heeft. Maar wat is een gezellige tram dankzij een con ducteur? DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Brokx (volkshuisvesting) zal niet met de botte bijl maar met een ontleedmes snijden in de huursubsidie. In zijn huur- brief, die komende week zal uit komen, stelt Brokx voor om de praktijk dat alle inkomens achter één deur meetellen voor de bepa ling van de huursubsidie iets te verzachten. Van het inkomen van inwonende kinderen zal vijf duizend zevenduizend gulden worden vrijgelaten. Verder zullen alleenstaanden bo ven de 23 jaar er enkele tientjes op vooruitgaan in vergelijking met de oorspronkelijke plannen. Dat gebeurt door 2400 gulden van het inkomen bij de bepaling van de huursubsidie buiten be schouwing te laten. De legesheffing voor het inschake len van huurcommissies wordt niet, zoals eerder werd beweerd 50 gulden voor een huurgeschil en 75 gulden voor een huurad vies, maar 25 gulden. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - Er bestaat een goede kans dat er medio 1984 een nieuw groot FNV-blad komt voor het hele gezin. Dat blad zal met een oplage van 870.000 en een lezersbereik van circa twee miljoenen men sen een van de grootste uitgaven in ons land worden. Het nieuwe vakbondsblad zal een aantrekkelijk jasje krijgen, met tips voor vrije tijdsbesteding en advertenties, naast het gebruikelijke vak bondsnieuws en veel sociale en consumenteninformatie. Dit alles op het populaire magazine-formaat. De FNV en de zeven grootste aangesloten bonden hebben deze week besloten dat het plan voor het grote FNV-blad de komende twee maan den nader wordt uitgewerkt, nadat een representatieve steekproef on der de leden had uitgewezen dat meer dan tachtig procent wel voor het nieuwe blad voelt. Uiterlijk februari zal definitief worden besloten of het er komt, aldus een FNV-woordvoerder. LOSSER (GPD) De ambassa deur van de Sow jet-Unie, Viktor Beletsky, wordt 'belaagd' met spandoeken die protesteren tegen de oorlog in Afghanistan. Dat ge beurde gisteren in Losser, waar de Russische diplomaat burge meester Peters persoonlijk kwam berichten dat Sowjet-leider And ropov wegens drukke omstandig heden niet een vakantie kan doorbrengen in het Twentse dorp. Beletsky sprak een uur met het ge meentebestuur dat als bekend ook de Amerikaanse president Reagan heeft uitgenodigd, opdat de twee leiders de wereldvrede met elkaar kunnen bespreken. De persattaché van de Amerikaan se ambassade in Den Haag, Sam Wunder, liet gisteren weten dat de Amerikanen de uitnodiging van Losser erg serieus nemen. (foto ANP) AMSTERDAM - De Amsterdamse politie verwacht dat de 30-jarige Frans M., een van de nog voort vluchtige hoofdverdachten in de ontvoeringszaak-Heineken, zich binnen afzienbare tijd zal mel den. Hoofdinspecteur Sietsma van het Amsterdamse korps maakt dit op uit signalen die de man heeft uitgestuurd en waar uit blijkt dat hij „geen raad meer weet en met zichzelf behoorlijk overhoop ligt". Donderdagavond liet M. een brief afgeven bij het dagblad Het Parool. Eerder deze week schreef hij de Amsterdam se politie. Om de echtheid van zijn schrijven te bewijzen sloot hij bij zijn brief aan de krant zijn rijbewijs in. De politie ontving zijn paspoort In zijn brie!" aan Het Parool zegt Frans M. de ontvoering van Hei neken en zijn chauffeur Doderer een „onmenselijke daad" te vin den. Hij betuigt spijt en vindt dat hij een strenge straf verdient. Geldnood, belastingschulden en het feit dat hij zichzelf wilde be wijzen hebben hem ertoe ge bracht aan de ontvoering mee te werken. „Ik vind mij een flodder. Ik ben gewoon versleten. Alle mensen die me vertrouwden hebben nu de gruwel aan mij", schrijft hij. In zijn brief waarin hij rept van doodsangst, richt M. zich tot zijn vrouw met de woor den „het einde is nu toch echt zeer nabii". De politie neemt aan dat Frans M. zich in de buurt van Amsterdam ophoudt. Van de twee andere nog voortvluchtige hoofverdach- ten, de 25-jarige Wil H. en de 26- jarige Cor v. H., heeft de politie nog geen spoor. Aangenomen wordt dat zij nog in het bezit zijn van ongeveer een kwart van het losgeld. Het zou daarbij gaan om een bedrag van circa zeven mil joen gulden. Het overgrcte deel van het losgeld werd ge zonden in de bossen rond Zeist. Op dit moment zitten in a erband met de ontvoering van Heineken en Doderer nog twee mensen vast. Met de nog drie gezochte mannen worden zij als hoofdver dachten beschouwd. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren besloten af te zien van tolheffing op bestaande en nieuwe wegverbindingen. Het zou niet realistisch zijn op de 170 miljoen gulden die de tolheffing volgens het regeerakkoord zou opleveren, te rekenen, aldus pre mier Lubbers tijdens zijn weke lijkse persconferentie. Bij de uitwerking van dit plan zijn bezwaren van allerlei aard aan het licht gekomen. Zodoende moest men vaststellen dat tolhef fing geen reële mogelijkheden biedt om de algemene middelen aan te vullen. Dit betekent dat de tijdelijke verhoging van de ben- zine-accijns per 1 april van dit jaar blijvend in de plaats komt van de voorgenomen tolheffing. Het kabinet vindt wel dat tolhef fing als mogelijkheid open moet blijven om ad hoe projecten ver sneld aan te leggen. Drie geleden balanceerde het ka binet-Van Agt-Wiegel een tijd je op de rand van een crisis, toen het een vergunning wilde verlenen voor de levering van twee onderzeeboten aan Tai wan. Hoewel de meerderheid van de Tweede Kamer er ei genlijk tegen was, kreeg het kabinet - dankzij stevige poli tieke druk op de CDA-fractie - toch zijn zin. Deze week heeft het kabinet- Lubbers (en daarmee de CDA- fractie) de omgekeerde beslis sing genomen, maar dat bete kent niet dat dit besluit gladjes tot stand gekomen is. Er vallen vooral bij de argumentatie van het kabinet nogal wat vraagte kens te zetten. door Hans de Bruijn In 1981 zei premier Van Agt, daarin gesteund door het CDA, dat het „eens maar nooit weer" was. Maar de waarde van zo'n uitlating is slechts betrekke lijk, zeker als we weten dat zij vooral was bedoeld om de aar zelende CDA-fractie over de drempel te trekken. Dat stelt ook de opmerking van premier Lubbers dat levering „woord breuk" zou zijn in een ander daglicht. Het kabinet stelt voorts dat Chi na een prominente plaats in de wereld inneemt, daarmee de indruk wekkend dat het min der erg is een klein land voor het hoofd te stoten. Die opvat ting opent voor de grote lan den weer tal van mogelijkhe den in de wereld om hun zin door te drijven. Het enig zinvolle argument is, dat men het er internationaal over eens is dat aan Taiwan geen wapens meer geleverd moeten worden. De Verenigde Staten zijn daar dit jaar mee gestopt, de rest van de wester se wereld (op Nederland na) al in 1980. Rijst dan de vraag waarom dat argument ook al niet in 1980 gold. Mager Al deze argumenten zijn volgens het kabinet afgewogen tégen die andere: de werkgelegen heid in de Nederlandse scheepsbouw en de niet gerin ge handelsbelangen met Tai wan. Maar die afweging valt in de argumentatie van het kabi net erg mager uit. De brief aan de Tweede Kamer bevat er zelfs geen letter over. Hij is ge schreven door minister Van Aardenne van economische za ken, terwijl hij vol staat met buitenlands-politieke argu menten. Van Aardenne's eco nomische overwegingen blij ven onvermeld. Ook premier Lubbers ging daar woensdag nauwelijks serieus op in. Hij zei wel dat de Twee de Kamer met met heel andere, nog niet door het kabinet be dachte argumenten moet ko men, wil het kabinet zijn be sluit heroverwegen. Maar op de overwegingen van het kabi net zullen we nog tot het debat van vorige week woensdag moeten wachten. Dan moet minister Van Aarden ne als voorstander van levering de afwijzende beslissing van het kabinet verdedigen. Het kabinet zal dan ook hevig aan de tand worden gevoeld over de consequenties die zijn be slissing voor de scheepsbouw in Rotterdam in het algemeen en bij Wilton Fijenoord in het bijzonder heeft. Premier Lubbers deed alsof zijn neus bloedde. Die kwestie is niet in het kabinet aan de orde geweest; dat is een zaak die op zijn eigen merites beoordeeld moet worden, zei hij. Terwijl dat toch de kern van de proble men in het kabinet was. Toespelingen Van Aardenne wilde onder het motto „beter een vogel in de hand..." werkgelegenheid en zekere Taiwanese orders, lie ver dan de vage toespelingin- gen van Chinese zijde op meer handelscontacten. Van Aar denne legde het echter af tegen minister Van den Broek (bui tenlandse zaken), die daarmee meer succes boekte dan zijn voor-voorganger Van der Klaauw (WD) die tegenover dezelfde minister van econo mische zaken het onderspit delfde. In het kabinet werd Van Aarden ne, tot irritatie van de WD- fractie, overigens niet eens door alle WD-ministers ge steund. Maar de fractie koos unaniem zijn kant. Dat kon ook moeilijk anders omdat Ed Nijpels deed alsof de nieuwe orders te danken waren aan zijn huwelijksreis op Taiwan. Dit levert de opmerkelijke situa tie op dat het kabinet wordt ge steund door de oppositie, ter wijl de fractie die zich als de De WD heeft al tevoren gezegd over deze zaak geen crisis te willen en probeert nu het ge zichtsverlies te beperken door op hoge toon steun voor Wilton Fijenoord te eisen. Maar de VVD staat daarin niet alleen. Ook de PvdA heeft een aantal leden dat de order liever wel had zien doorgaan. Dat ver klaart de wat tweeslachtige reactie van de socialisten: steun voor het kabinet, maar ook felle kritiek op het ontbre ken van enige economische onderbouwing van het besluit. Veel geld grootste steun en toeverlaat van het kabinet ziet, dat kabi net het felst bekritiseert. Daar mee tekent de nederlaag voor de WD zich duidelijk af. De WD wijst daarbij met de be schuldigende vinger naar het CDA dat pas op het allerlaatste moment akkoord ging met het kabinetsstandpunt, nadat was gebleken dat ook de PvdA het kabinet steunde. Premier Lub bers bezocht zelfs oppositielei der Den Uyl om daar de steun veilig te stellen, en dat heeft bij de WD veel kwaad bloed ge zet. Het debat van volgende week lijkt dus uit te lopen op een strijd om wie er het meest voor de werkgelegenheid wil doen. Maar hoe harder de WD om steun voor Wilton Fijenoord roept, hoe groter straks de (fi nanciële) problemen worden. Het redden van Wilton Fijenoord kost immers geld, veel geld. Dat is een direct gevolg van de RSV-problematiek. Nadat Tai wan in 1981 de order bij de Schiedamse werf had ge plaatst, hebben de Taiwanezen al zo'n 350 miljoen gulden (van de totale 900 miljoen) aan voor uitbetalingen gedaan. Maar er is nog niets gebeurd. De kiel voor de eerste onderzee boot moet nog worden gelegd. Dat komt (mede) omdat Wilton Fijenoord het geld niet meer heeft om met de bouw te be ginnen. De 200 miljoen zijn na melijk geheel opgegaan in de ondergang van het RSV-con- cern. Dat is ook een van de hoofdrede nen voor de vervolgorder van Taiwan. Alleen door de werf nog meer onderzeeboten te la ten bouwen konden de Taiwa nezen zeker stellen dat zij de in 1981 bestelde schepen ook echt afgeleverd krijgen. Zon der steun is de kans groot dat Taiwan ze helemaal niet meer krijgt. Voor het kabinet zou dat mis schien niet eens zo'n onwelko me „oplossing" van deze situa tie zijn, maar het is de vraag of de toch al wankele Nederland se scheepsbouw als geheel daar mee gediend is. Geen van de fracties in de Kamer wil die verantwoording dragen. Daarom moet het kabinet nu over de brug komen. Het pro bleem is echter waar 200 mil joen voor de afbouw van dë twee onderzeeboten vandaan te halen en de honderden mil joenen die daarna nodig zijn om de werf in leven te houden, wat zonder de order nauwe lijks mogelyk is. Het hoett niet te verbazen waar om minister Ruding als enige CDA'er in het kabinet vóór de levering was. En daarmee is te vens het probleem voor de WD helder. Nog afgezien van het politiek aardige feit dat het de WD was die als eerste riep om beëindiging van de steun aan het noodlijdende RSV, is er het probleem dat de bodem van de schatkist allang leeg is. Tekorten moeilijk Ruding heeft gedaan over de verlaging van de kor ting op de ambtenarenalaris- sen met enkele tienden van procenten (dat kostte ook ruim 200 miljoen), mag verwachten dat hij u niet zonder slag of stoot bereid zal zijn de tekor ten verder te verhogen. En ook de WD kan nu moeilijk gaan pleiten voor verhoging van het financieringstekort. Een mogelijkheid lijkt dat de re gering de in de Defensienota aangekondigde bestelling van nieuwe onderzeeboten voor de Nederlandse marine bij Wilton Fijenoord plaatst. Waarmee de verweving van de Nederlandse defensie met de Nederlandse industrie steeds groter wordt. Bovendien blijft ook dan een schadepost van enkele honder den miljoenen over waarvoor het kabinet zou moeten op draaien. Het besluit levert voor het kabinet de minste politieke problemen op. Maar de gevol gen ervan vallen voorlopig al leen in verliescijfers uit te drukken. PROFITEER ER VAN! Koop uw verse kipspccialiteiten rechtstreeks run tie groothandel. Uw voordeel: - Uitsluitend kersvers - De beste kwaliteit - Natuurlijk de laagste prijs. Iedere dinsdag *anaf 7.30 uur tot 13.00 uur in de Grocnoordhallen (tijdens de Veemarkt) Kuikenpotcn per 5 kg 25.- Kuikenfilet per kg 13.- Braad-grill kuikens (pim. 950 gr.ip.st. 5.50 Kiprollade per kg 13.- T.V. Hapjes heerlijk gekruid per kg 5.- Drumsticks per kg 8.- Kipkarbonade per kg 7.- Kuikenlevertjes botermuk per 500 gram 2.50 Hb. Met Groeneveld Jv fvfvjK 'tef oudejaar uit. 1 'SBk A.s. dinsdag 27-12 normale 7 verkoop. EXTRA AANBIEDING: K K 2 kilogram heerlijk q en J \J N gekruide tv hapjes Tevens wensen wij u een \voorspoedig nieuwjaar. f P. Groeneveld en Zn. Tel. 010-739755 Minister Van Aardenne: beter één vogel in de hand. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5