"Mijn naam is li Topo en ik ga nü afwassen" De werkloze 83 ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 Kerstbijlage Leidsch/Alphens Dagblad PAGINA XI Wéér een stukje menselijk verkeer zal dan zijn verdrongen door de machine, zoals dat in het verleden al zo vaak gebeur de met bijvoorbeeld de koffie- zetautomaat en de afwasmachi ne. „Toch wel handig", meent professor Verhoeff. Volgens hem lijdt het geen twijfel dat de mens in een gero botiseerde maatschappij zich zal gaan afvragen of het alle maal wel zo leuk is. „Net zoals wij nu bij onszelf te rade gaan of de huidige samenleving met alle auto's en tv's wel zo leuk is." Hij gelooft dat er enorme psy chologische problemen zullen rijzen in een maatschappij waarin de mens zich telkens weer afvraagt: hoor ik hier als niet-robot wel thuis? „Te meer omdat de huisrobot niet de eni ge grote verandering zal zijn. De tv in combinatie met com puters en de nieuwe communi catiemogelijkheden zullen ook hun invloed hebben." De werkelijkheidsvervreem ding zal, zo schat hij, groter worden. „De flipperkastjeugd zal zich evolueren tot een com- putergamejeugd. Maar ik ge loof niet dat de mensheid ver standig genoeg is om tijdig in te zien dat men het gebruik van bepaalde dingen zou moeten beperken. Men mist meestal de fantasie om zich een voorstel ling te maken van de wereld na een verandering. Men maakt een fraaie brug en verbaast zich later dat die brug zoveel ver keer trekt dat die niet meer goed kan functioneren." Krijgsmacht Robots in de krijgsmacht. Ook dat past in Verhoeffs visie. Hij voorspelt een ware ontmen selijking van de ordediensten; dat lijkt hem nogal voor de hand liggen. „Men krijgt im mers steeds moeilijker mensen voor politietaken. En zij die er wel voor voelen, onderschei den zich qua gedrag hoe langer hoe minder van robots." Al evenzeer is het volgens de hoogleraar informatica waar schijnlijk dat het houden van strijdbare robots aan banden zal worden gelegd. „Voor ro bots met een welwillendheids certificaat zal men wel ingewik kelde vergunnings- en belas tingstelsels verzinnen. Wat on getwijfeld goed voor de werk gelegenheid is!" „Maar het is natuurlijk zeer de vraag of het mogelijk wordt om robots zo te maken dat er geen kwaad mee kan worden gedaan. Het is zoiets als een taal waarmee men niet kan lie gen. Men kan het houden van robots verbieden. Maar dat zal robotmisdaden niet kunnen verhinderen. Het verbod op vuurwapens heeft immers ook niet kunnen verhoeden dat er onbevoegd geweld mee wordt gepleegd. Daarom zal controle op zelfgebouwde robots zeker aandacht gaan of moeten krij gen." Als het niet lukt om de robot grote intelligentie te geven, iets waar Verhoeff persoonlijk op hoopt, hoeft dat volgens hem geen afbreuk te doen aan de al gemene toepassing van het ding. „Want het houden van ge willige slaven of bediendes ligt de mens zeer goed. Tenzij die slaaf slimmer wordt en zijn baas overtroeft. Dat vindt nie mand leuk. Daarom zou ik bij na zeggen: hoe dommer de ro bot hoe beter, als hij maar sterk en gewillig is." Science fiction Voor de komende generaties kinderen, die opgevoed wor den door of ten minste met een robot, hoeft men zich - voor zover Verhoeff het kan bekij ken - geen zorgen te maken, „Zij zullen daar geen enkel pro bleem mee hebben. Kijk maar naar de telefoon, radio, tv en auto's, om van spaceshuttles maar even niet te spreken. Die worden met een soms beangsti gende vanzelfsprekendheid aanvaard." „Ik geloof heus niet dat het gauw zal gebeuren dat een jon gen na een leuke avond met een meisje zijn voorstel om sa men naar bed te gaan afgewe zen zal krijgen met een: 'sorry, maar ik ben een robot, ik slaap nooit, ik heb ook geen andere behoeften en ik geloof evenmin dat jij echt bent'!" Verhoeff kan zich indenken dat zijn betoog naar de mening van sommige lezers hier en daar te veel op science fiction lijkt. In dat geval wil hij in alle bescheidenheid nog wel op merken dat auteurs in dat gen re het tot op heden dikwijls bij het rechte eind hebben gehad. Hetgeen BOB en Topo kunnen bevestigen. Als men ze goed programmeert tenminste... door Sjak Jansen j Over enkele maanden zullen ze in ons land te koop zijn: robots voor huishoudelijk gebruik. Desgeprogrammeerd doen ze de afwas, lappen ze de ramen of schenken ze drankjes in. Robots zullen net zo gewoon worden als radio en televisie, zeggen ingewijden nu al. Maar daarin schuilt ook een gevaar: want hoe houden we de robot menslievend? geldt voor alle Androbots, in clusief BOB: de intelligentste van het stel. BOB is zelfstandig, dus ook bruikbaar voor mensen zonder computer. Hij kost nu ongeveer 5000 gulden, maar straks wordt dat ongetwijfeld meer. BOB zal dan zichzelf kunnen opladen door op tijd naar het stopcon tact te snellen. Nu kan hij al leen nog maar onthouden waar alles staat. Net als Topo, die weliswaar minder pienter is maar door de toevoeging van hard- en soft ware BOB's gelijke kan worden en dan duurder zal zijn dan de 3000 gulden die ze nu kost. Bij na onvergelijkbaar met de in dustriële robot, wiens prijs gauw de 200.000 gulden bena dert. Het begrip robot is afgeleid van robota, het Tjechische woord voor arbeid. Zijn wanke le schreden zette de eerste ech te robot in Pittsburg. Japan is thans 's werelds grootste robot fabrikant en Zweden heeft, met op iedere 900 werknemers één robot, de grootste robotdicht heid. Over de hele wereld zijn op dit ogenblik ongeveer 40.000 robots in gebruik. Onverstoorbaar elektronisch neuriënd knappen zij gevaar lijk of eentonig werk op. In hoog tempo, tot op de tiende millimeter nauwkeurig én hon derd procent foutloos, zo pro pageren de fabrikanten. "Robots die de taal spreken van hun operator en desgewenst met behulp van de computer kun nen „zien" welk onderdeel over een lopende band passeert. Koelkastje Zover zal het met Topo, die veel simpeler doeleinden dient, niet komen. Wel wordt het mo gelijk haar te voorzien van een koelkastje en een kleine kar waarop zij lichte vrachtjes kan vervoeren. De fabrikant gokt erop dat scholen Topo zullen gebruiken ter verlevendiging van computerkundelessen. Le raren zijn daartoe al aange schreven. Nina Aka van MCA-tronics, de in Rijswijk gevestigde Ne derlandse importeur van And- robots, vertelt er met het nodi ge enthousiasme over. Ze geeft toe dat Topo iets ridicuuls over zich heeft. Zo kan men haar - als ze te hard van stapel loopt - letterlijk op haar kop geven; daar zit in plaats van het ge bruikelijke zwaailicht een grote knop waarmee men de power uitschakelt. Niettemin is de gedachte ach ter de huisrobot volgens Nina Aka volstrekt serieus. En ze noemt Nolan Bushnell, de man die het (inmiddels ingezakte) wereldwijde succes van Atari- videospellen bewerkstelligde en in Amerika een gat in de markt opvulde met de keten Pizza Time Theatres: goed lo pende toko's waar behalve piz za's ook een robotshow en vi- deospellen zijn te consumeren. Juist deze Bushnell heeft zich tot taak gesteld de huisro bot tot volle ontwikkeling te brengen; in Topo, BOB en FRED ziet hij een nieuwe uit daging. En niet alleen hij. Con currenten dienen zich al aan in de overtuiging een markt te hebben aangeboord, waarin miljarden dollars zijn te verdie- Omzetcijfers die volgens prof. dr. J. Verhoeff, hoogleraar informatica aan de Rotterdam se Erasmusuniversiteit, best eens realiteit zouden kunnen worden. Herkenning „Robots zullen net zo ge woon worden als radio en tv", luidt Verhoeffs stelling. Ex perts betwisten dat. Volgens In stripverhalen heeft ze een schort voor, heet ze Ro- sie en zegt ze bliep-bliep. Maar in de wereld van nu oogt ze mondain, heet ze Topo en roept ze hallo, hoe is het, of hoepel op. Topo is nieuw, een robot. Een per sonal robot die nooit te be roerd is om de vaat te was sen. Nimmer te lamlendig om de ramen te zemen en altijd bereid om de hond uit te laten. „Topo is your friend", tipt de fabrikant. „Ontmoet haar en u zult zich afvragen hoe u ooit zonder haar hebt gekund." En daar staat ze dan, in ivoorkleurig plastic, nauwe lijks een meter hoog. Een bijna menselijke gestalte, met een hoofd, een romp en zelfs een boezem. Benen heeft ze niet, wél twee afzonderlijk aange- dreven wielen. Op het eerste 3 gezicht rechtstreeks uit Star Wars weggelopen, maar in j, werkelijkheid een stukje tech niek van de jaren tachtig, af- i komstig uit Californië. Vandaaruit hoopt de firma i Androbot binnen nu en tien i jaar de markt voor huis-, tuin en keukenrobots compleet te J veroveren. Met Topo. Met BOB (acroniem voor Brains On Board) en met kleine FRED (Friendly Robotic Educational Device). Drie Androbots: te al len tijde paraat om de helpende hand te bieden. En Topo is nog sociaal ook, zo stelt de fabri kant. „She's one of the family"; ze serveert drankjes en onder houdt de gasten met een liedje, i Nog even, en men kan zich daar zelf van overtuigen. Topo en BOB staan op het punt in Nederland te worden geïntro duceerd; FRED zal in februari in de betere elektronicawinkel te koop zijn, voor nog geen dui- zend gulden. Geld waarmee men eigenlijk een soort tweedi mensionale tekentafel koopt, want dat is FRED. Foutloos Met een pen vertaalt hij pa- j tronen van de computer op het papier. Hij heeft een vocabulai re van 45 woorden en sensoren die hem behoeden voor een val var. de tafel of trap. Trappen beklimmen kan hij niet, een drempel passeren wèl. Dat Nina Aka van robotimporteur MCA-tronics in Rijswijk: Topo heeft iets ridicuuls. (Foto Roland de Bruin) De robot Topo zoals hij de komende maanden in de betere elektronicawinkels te koop zal worden aangeboden: altijd paraat om de helpende hand te bieden. (Foto Roland de Bruin) De sensoren kunnen worden ingebouwd achter de strips die bij Androbots de aanwezigheid van ogen en mond suggereren. Doel daarvan is de robot niet al te eng te laten overkomen. „Want de computer vonden de mensen in het begin óók eng", verklaart Nina Aka. „Veel men sen hebben het niet zo op din gen die nieuw zijn. Je laat het er dus vriendelijk uitzien." Haar huisrobots noemt ze „een uniek produkt". De order portefeuille groeit. Menigeen is geïnteresseerd. Nina Aka knikt. „Computerdealers bij voorbeeld. Die willen robots in hun showroom demonstreren of ze gebruiken als receptio nist, als een leuke noviteit. Er zijn laboratoria die met robots proeven willen nemen. En on der particulieren heb je natuur lijk de trendsetters met geld die een robot willen hebben, ook al is die nu veel duurder dan over enkele jaren als de pro- duktie grootschaliger zal zijn." Begeerte Tegen die tijd hoeft een huis robot volgens professor Ver hoeff niet meer te kosten „dan een auto of misschien zelfs een fiets, daar de benodigde elek tronica naar verhouding vrij wel niets kost." De robot verkeert nog in een kleuterstadium, zegt hij. „Zo doende onttrekt het zich nog grotendeels aan de publieke waarneming. Pas als de puber teit begint krijgt het fenomeen belangstelling. Daarna komt de begeerte: ik wil ook een auto. En dan komt de kater: wat is het druk op de weg." De hoogleraar wil maar zeg gen: als de huisrobot straks ge meengoed gaat worden, komt dat hoogstwaarschijnlijk niet doordat de maatschappij er zo'n behoefte aan zou hebben. „Het is een soort geheim bond genootschap van de consumen ten en de producenten. Je kunt de techniek dan ook niet de schuld geven van onze met techniek overvoerde maat schappij, de mens is net zo schuldig." Prof. dr. J. Dirken, hoogle raar industrieel ontwerpen en produkt-ergonomie aan de Technische Hogeschool in Delft, zegt hierover: „In Europa worden miljarden uitgegeven aan programmeertechnieken, dat wil zeggen: de technische kant van het gebeuren. Er is he vige concurrentie, men heeft het gevoel met de rug tegen de muur te staan, maar de bruik baarheid - voor wie en wanneer - wordt uit het oog verloren." Diagnose Ook in de medische wereld zou de robot kunnen functione ren. Gewezen wordt dan op zijn geheugen, dat groter is dan dat van menig arts. Daar door zou hij doeltreffender diagnose kunnen stellen. Sys tematisch gaat hij alle gegevens af totdat hij bij de ziekte van Pfeiffer of een andere kwaal kortsluit. 1984 Marianne de Boer uit Leiden werd anderhalf jaar geleden werkloos. "Ik was cultureel werkster in Katwijk. Ik wist dat ik op een bepaald moment op straat zou komen te staan. Het kwam dus niet als een verrassing. Maar leuk is natuurlijk anders". In de maand mei kwam ze zonder werk te zitten. "Ik heb eerst maar eens rustig aan gedaan. Ik ben bijvoorbeeld op vakantie gegaan. Eenmaal terug ben ik gaan solliciteren". Zonder succes. "Inderdaad, zonder succes. Het lukte gewoon niet om een baan te krijgen. Nee, ik ben niet depressief geworden. Ik deed ook nog andere dingen en daar heb ik me op geworpen". Ze zit in het werklozencomité. "Werklozen die bepaalde problemen hebben kunnen bij ons terqcht. Het gaat meestal om mensen die het water tot de lippen is gestegen; mensen die niet naar de officiële instanties durven en daarom maar bij ons aankloppen". Zo goed mogelijk probeert het comité de werklozen te helpen. Niet altijd lukt dat even goed. De Boer: "Sommige mensen zijn er echt beroerd aan toe". Mogen we weten wat haar toekomstverwachting is? "In denk dat het in 1984 verder bergafwaarts zal gaan. Ja, je kunt gerust stellen dat ik een negatief beeld heb van de toekomst. Volgens mij zal het aantal werklozen toenemen en zullen ook de uitkeringen lager worden. Allemaal heel somber". Zelf gaat ze niet bij de pakken neerzitten. "De meeste r hebben het er wel moeilijk mee. ik niet. Zoals ik al zei: ik heb ook nog wel andere dingen te doen". Hoopt ze nog op werk? "Vanzelfsprekend, vast werk heeft toch wel mijn voorkeur". ten we die in vredesnaam be nutten. Men dacht toen aan kerkdiensten en aan de troon rede. Totdat er jaren later ie mand op het idee van de om roepen kwam." Waakhond Nee, mogelijkheden kent Verhoeff te over: „Wat zou u zeggen van een robotballet of van robotgevechten in plaats van hanengevechten? Wat denkt u van peultjes doppen en zo, lekker vers, zonder gevaar voor nitrietvergiftiging? En wat denkt u van vloeren boe nen, de kanarie voeren en zijn kooi verschonen?" Daarnaast kan de huisrobot volgens Verhoeff vooral een uitkomst betekenen voor visu eel en lichamelijk gehandicap ten. Hij kan immers dingen van de grond oprapen en bijvoor beeld de was ophangen. De sprekende robot kan boven dien een blinde de weg wijzen. Robots als BOB en Topo zijn voorts geschikt als waakhond, attendeert Nina Aka. Zodra Androbots met behulp van be paalde sensoren de lichaams warmte van indringers of brand bespeuren, bellen zij de politie of slaan anderszins alarm. van vijf jaar programmeerbaar zijn." Wie dat niet wil geloven, moet volgens Verhoeff - en Ni- na Aka knikt - maar in gedach ten houden dat tien jaar gele den evenmin iemand wilde aannemen dat de computer zo'n vooraanstaande plaats in ons leven zou innemen. „Ex perts", concludeert Verhoeff, „zijn, mogelijk op economen na, de slechtste voorspellers. Zij kennen het onopgeloste probleem te goed." Wie Verhoeffs optimisme deelt, maar zich desondanks af vraagt wat we met zo'n robot aanmoeten, heeft volgens de wetenschapper een gebrek aan fantasie. „Bij de komst van bur gerradio zei men ook: hoe moe hen is het onmogelijk in een ro bot die hoeveelheid intelligen tie te stoppen, die nodig is om hem huishoudelijk werk te kunnen laten verrichten. Teneinde niet tegen kinderen en meubels op te botsen, zal hij die moeten kunnen herkennen. Dat vereist van een robot meer intelligentie dan het monteren van een carburateur of soortge lijk fabriekswerk. Temeer om dat produktieruimten ge- stroomlijnder zijn dan woon ruimten. Verhoeff wil dit niet ontken nen. Maar de vindingrijkheid van robotontwerpers boezemt hem zoveel vertrouwen in, dat hij het volgende durft te voor spellen: „Binnen tien jaar zal de intelligentie van een kind

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 57