Achter de tralies 1984 De rector v PAGINA VI Kerstbijlage Leidsch/Alphens Dagblad ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 Wie is er triester dan de eenzame gevangene met Kerstmis in zijn cel? Het gegeven inspireerde volksdichter André Hazes al eens tot één van zijn aangrijpendste smartlappen. Maar voor de praktijk van de doorsnee buitenlandse gevangenissen schiet Hazes lyriek tekort. In Nederland mag de behandeling van gedetineerden ondanks verbeteringen nog verre van ideaal zijn, buiten de landsgrenzen kost een beschrijving de pen nog veel meer moeite. Onze correspondenten Hein ten Kortenaar, Rudolph Bakker, Henk Kolb, Henk Dam, Hans Amesz en Ferry Mingelen waagden niettemin een poging. „Giovanni! Filippo! Car lo!". De groep vrouwen die op de Romeinse Janiculus- heuvel staat te gillen, lijkt deze aanroepingen uit te strooien over het prachtige panorama van koepels, kerktorens en daken dat ook de honderden toeristen in de ban houdt. In werkelijkheid zijn ze be stemd voor de onderaan de heuvel liggende gevangenis Regina Coeli (koningin des hemels) en uit de verwaaide antwoorden „Carmela! An- tonia! Maria!" blijkt dat ze daar ook gehoord worden. Het zijn de vrouwen van de gevangenen die niet genoeg hebben aan de schaarse be zoekuren, maar vooral ook de verloofden en vriendin nen, die niet kunnen aanto nen dat ze familie zijn en dus geen bezoekverlof krij gen, maar toch willen laten horen dat ze de gevangenen niet vergeten. Het contact met familieleden wordt bemoeilijkt, vaak ook door de enorme afstanden en van sexuele omgang is er al he lemaal geen sprake: iedere keer dat er (bijvoorbeeld door zwan gerschap van een vrouwelijke gevangene) zoiets aan het licht komt, volgt er ogenblikkelijk een nieuw proces, tegen de „schuldigen" en tegen degenen die hun de gelegenheid hebben geboden. Er zit iets gemoedelijks in de dagelijkse uitwisseling van boodschappen op de Janicu- lusheuvel, zoals er altijd ge moedelijk is gepraat over de oude gevangenis aan de voet, waarvan de vrome naam al aan geeft dat ze oorspronkelijk nog stamt uit de tijd van de pause lijke staat. „Wie nog nooit in Regina Coeli heeft gezeten is geen echte Romein", wordt ge zegd. De fascistische periode en de Duitse bezetting van Ro me hebben ervoor gezorgd dat deze 'eretitel' niet beperkt is ge bleven tot het Romeinse onder- wereldje: ook president Sandro Pertini (geboren in Ligurië) heeft er tweemaal gezeten, een maal in afwachting, de tweede keer ter dood veroordeeld door de Duitsers en samen met Giu seppe Saragat en andere anti fascisten op het nippertje ont snapt. Overbevolking Maar er is al lang niets ge moedelijks meer aan Regina Coeli, het totaal verouderde complex met zijn ontoereiken de hygiënische voorzieningen, zijn overbevolking en zijn groeiende sfeer van geweld. Het is nog altijd representatief voor het merendeel van het Ita liaanse gevangenissysteem, grotendeels ondergebracht in verwaarloosde gebouwen uit vroeger eeuwen. Ondanks een grootscheeps programma van modernisering en nieuwbouw (ook Rome beschikt over een nieuw complex, dat van Rebib- bia) is de beschikbare ruimte totaal onvoldoende. In de 391 Italiaanse gevangenissen hui zen op het ogenblik 37.000 per sonen, dat wil zeggen 10.000 meer dan waar ze op berekend zijn. Dat komt niet door een on voorziene toename van de cri minaliteit, maar door de tergen de traagheid van het gerechte lijke systeem: naar schatting tweederde van de gevangenis bevolking zit in voorarrest. Het uitzonderlijk hoge plafond voor deze maatregel (op hel ogenblik tien jaar en acht maanden) zou volgens een pas door de regering ingediend wetsontwerp met een kwart verlaagd worden en nooit meer dan twee derde mogen bedra gen van de hoogst voorziene straf voor het gepleegde mis drijf. Maar voor later vrijge sproken verdachten is er geen mogelijkheid tot aanspraak op enige schadevergoeding voor het ten onrechte doorstane leed. En van leed is wel degelijk sprake: naar algemeen oordeel is het regime in de Italiaanse gevangenissen „een beschaaf de samenleving onwaardig". Omdat er geen onderscheid be staat tussen huizen van bewa ring en gevangenissen, is de eventueel onschuldige ver dachte gedwongen tot maan den- of jarenlange omgang met veroordeelde misdadigers die voor een deel de dienst uitma ken, onwilligen bestraffen en ook hun onderlinge bende-oor logen in de gevangenis voort zetten (er zijn de laatste jaren herhaaldelijk verklikkers of le den van concurrende benden onder de ogen van hun mede gevangenen vermoord). Misverstanden Het eindeloze voorarrest is ook een van de taaie misver standen die de Franse minister van justitie Badinter uit de we reld probeert te helpen. Hij heeft daarvoor de hulp van de rechterlijke macht nodig en die krijgt hij niet. In een dramati sche rede heeft hij de rechters vierkant voor het blok gezet en gezegd dat ze zijn pogingen sa boteren. De rechters hebben echter niet veel sympathie voor die vroegere strafpleiter die bij zijn optreden de menselijke ziel als een kerkorgel bespeelde en met zijn stemgeluid door alle registers ging. Het verzoek van de minister om wat minder snel over te gaan tot voorlopige in hechtenisneming bijvoorbeeld heeft nauwelijks een echo ge vonden. Het streven van de mi nister wordt de laatste tijd ook nog doorkruist door een nieuw bloeddorstig optreden van „met verlof' gestuurde misda digers, zodat ook het publiek niet geneigd is de minister in zijn humanitair streven te vol gen. Gevolg is wel dat elke gevan genis in Frankrijk gemiddeld voor tweehonderd procent be zet is (een gevangenis als die in Montpellier is voor driehon derd procent bezet). Van iedere 100.000 Fransen zitten er 68 achter slot en grendel en daar van verkeert niet minder dan 52 procent in voorarrest (In Ne derland zitten er op iedere 100.000 Nederlanders 21 in de bak). Minister Badinter spreekt niet alleen van „vervallen" als hij het over gevangenissen heeft, hij acht er bovendien veertig regelrecht rijp voor de sloop. Een van de beruchtste gevan genissen van Frankrijk is de centrale bajes van Parijs: 'La Santé'. Dat betekent in het Ne derlands vertaald: „Gezond heid". Als straks de Fransen onder hun kerstboom elkaar met het welgevulde glas in de hand santé toeroepen bedoelen ze natuurlijk niet: „Ik wens je in de cel". Toch moeten ze voortaan oppassen met wat ze zeggen. De zoveelste en nu wel heel fikse wet op het autorijden „onder invloed" maakt dat je, voor je het weet, terug van Kerstmis op weg bent naar de bak. Proefverlof De Amerikaanse wetgeving is duidelijk genoeg: gevange nen hebben achter de tralies recht op een ruimte van 3 meter bij 1.80 meter, maar in 81 pro cent van de bijna 3500 gevange nissen moeten zij het met min der doen. Van de 100 grootste gevangenissen in de VS was volgens cijfers van rnedio 1982 ongeveer de helft ernstig over bevolkt. Het Amerikaanse juri disch systeem is overbelast en scheurt op de naden. Het faalt niet alleen in toenemende mate bij de tenuitvoerlegging van straffen volgens eenvoudige normen van menselijkheid, maar ook op het punt van de al besproken 'voorlopige hechte nis' van nog niet veroordeelde en dus formeel nog niet schul dige verdachten. In Washington DC kreeg de burgemeester een boete van 50.000 dollar en een dwangsom van 10.000 dollar per dag omdat hij geen gevolg had gegeven aan een rechterlijke opdracht de gevangenisbevolking, die de capaciteit van het plaatselijk cachot met 75 procent te boven ging, tot hanteerbare propor ties terug te brengen. Hij plaat ste 450 gevangenen over naar een nabije gevangenis, die ook ver boven zijn capaciteit is be: last en waar met de regelmaat van een klok veroordeelden ontsnappen. Proefverlof of voorarrest in vrijheid zijn geen populaire al ternatieven. Zeker sinds het ex periment dat begin november in de plaatselijke gevangenis van New York werd uitgevoerd en waarmee 610 mensen we gens 'overbevolking' uit hun voorlopige hechtenis werden bevrijd. Over 609 van hen geen nieuws, maar nummer 610 werd twee dagen nadien gear resteerd wegens verkrachting en de reacties van zowel straf rechters als het publiek demon streerden verontwaardiging en verontrusting. De toekomst kan alleen maar hopelozer wor den. Het publiek eist strenge straffen en de politie en rech terlijke macht brengen méér veroordeelden aan. Daarente gen is er geen gemeenschap die zichzelf liefheeft die meer ge- Tekening: Arend van Dai vangenissen wil bouwen rai- son van 50.000 dollar per cel, dus is het duidelijk dat er naar alternatieven wordt gezocht. Toch eisen de burgers betere beveiliging, maar maken zich nauwelijks zorgen over zulke problemen als heropvoeding, man-vrouw relaties en allerlei J.B. Geerts is rector van de Rembrandt-scholengemeen- schap en kunstenaar. Als we hem een paar vragen over de toekomst willen stellen vraagt hij enkele uren bedenktijd. Tijdens het tweede telefoongesprek zegt hij: "Ik dacht eerst dat één van mijn vrienden een practical joke met me wilde uithalen". 1984 wordt een grandioos jaar volgens Geerts. "Naar mijn idee zijn de bewapenaars exponenten van een waanzinnig materialisme. Goed, laat ik nu het woord grandioos toelichten. Als het zo doorgaat zal bij veel mensen het gevoel ontstaan dat de totale vernietiging niet lang meer op zich zal laten wachten. Komt er daadwerkelijk een moment waarop de wereld dreigt te vergaan, dan zullen de mensen vlak voor ze in de kuil vallen deelgenoten worden van een geweldige euforie. Éénmaal zal ons hetzelfde lot treffen: we zijn verenigd". Nogal zwartgallig gedacht, zeggen wij aarzelend. Geerts is op zijn qui-vive: "Maar ik hoop natuurlijk niet dat het zo ver komt. De schellen moeten de mensen voor die tijd van de ogen vallen. De mensen moeten inzien dat materialisme niet alles is. Laat ze proberen hun eigen creativiteit te ontwikkelen". Veel mensen zijn in de ogen van Geerts te geconditioneerd. "Neem de mensen die zonder werk komen te zitten. Ze weten niet wat ze met hun tijd aanmoeten. Wel nu, die mensen moet geleerd woorden creatieve bronnen aan te boren. Ik denk dat de kunst een belangrijke taak heeft. Wat ik u nu vertel probeer ik als kunstenaar ook uit te dragen". Worden de mensen gelukkiger als ze scheppend werk verrichten? "Ik denk het wel. Opeens merkje datje grenzen kunt verleggen. En dat is prettig". andere vraagstukken die zich tijdens langdurige perioden van afzondering voordoen. In de Verenigde Staten ont breekt het klimaat dat 'beke ring' mogelijk maakt van over treders en misdadigers, omdat Amerikanen de neiging hebben versnelling van persoonlijke welvaart na te streven en niet wensen te investeren in herop voeding van zondaars. Zon daars verdienen straf: zij heb ben hun pand verbeurd in een samenleving die zich bij het minste gerucht van onraad te rugtrekt op bastions van Victo riaanse preutsheid. Grote tijdbom Van ver voor het bewind van deze veelbesproken koningin Victoria dateert de oudste, nog functionerende Britse gevange nis. Hij staat in Stattford en werd gebouwd in 1794. Een schrale troost: de meeste ande re gevangenissen stammen uit de vorige eeuw. Niet zonder re den spreken maatschappelijk werkers in dit verband eensge zind van "één grote tijdbom die °ik moment kan ontploffen". De regering-Thatcher heeft onlangs de versnelde bouw van een aantal gevangeniscomple xen aangekondigd ter leniging van de nood, en verder wordt gestudeerd op het voorstel om delinquenten met korte straf fen op andere wijze te laten boeten dan via de cel. Meer dan 45.000 Britten zitten op dit mo ment achter de tralies. Enkele honderden van hen'doen dat in daartoe beslist niet berekende cellen op politiebureaus, omdat er voor hen geen plaats is in de reguliere, toch al uitpuilende gevangenissen. In west-Londen staat het uit 1874 daterende gevangenis complex Wormwood Scrubs. Deze gevangenis is bedoeld voor nog geen 900 gevangenen. Dat zijn er momenteel 1100; nog niet zo beroerd, want het zijn er ook wel eens 1600 ge weest. In Wormwood Scrubs zitten enige tientallen van de al lerzwaarste jongens. Die heb ben geen gemakkelijk leven. Drie keer per maand worden ze tot op de huid gefouilleerd, el ke maand moeten ze van cel wisselen, en die cellen worden elke week doorzocht waarbij ook de radio ontmanteld wordt. Deze gevangenen brengen bui tengewoon veel tijd in hun cel door, soms 148 van de 168 uren die een week telt. Eigenlijk hebben ze maar één voordeel boven hun minder streng ge strafte lotgenoten: ze hebben een cel voor zichzelf. Regel is namelijk in Wormwood Scrubs dat twee gevangenen één cel ter grootte van twee bij vier me ter delen. De inrichting daar van: twee bedden, met daar tussenin een stinkende toilet emmer. Kan het erger? Jazeker. De gevangenis van Leeds, ge bouwd in 1847, heeft een theo retische capaciteit van 612 ge vangenen, maar huisvest bijna het dubbele aantal veroordeel den. Twee, drie mannen in één kleine cel zijn er normaal en de sanitaire voorzieningen zijn een lachertje. Niet minder dan 70 mensen delen één toilet, één wasbak en één kraan. Meer privacy Het verlangen van veel ge vangenen gaat uit naar meer privacy in een ruimere, moder ne cel. Dat alternatief bestaat, maar is lang niet altijd even aantrekkelijk. Diepe indruk maakte bijvoorbeeld een scène uit de film 'Die bleierne Zeit' van Margaretha von Trotta waarin een vrouw haar wegens terreurdaden gevangen zus be zoekt en ze elkaar ineens niet meer mogen aanraken. Beide vrouwen leggen dan hun han den tegen de glazen plaat die hen gescheiden houdt. Geen verzinsel, maar een treurig hoofdstuk uit het Westduitse gevangeniswezen. Tijdens de periode waarin de Bondsrepubliek Duitsland werd geteisterd door het terro risme van vooral de Rote Ar mee Fraktion (RAF), meenden de autoriteiten daar met zeer harde hand op te moeten reage ren. Er was welhaast sprake van hysterie. Niet alleen de jacht op van terrorisme ver dachte personen was aan hefti ge kritiek onderhevig, maar ook de omstandigheden waar onder reeds gearresteerde (ver moedelijke) terroristen gevan gen werden gehouden. Er werd gesproken over 'isolatiefolter' en er werd herinnerd aan de praktijken van de concentratie kampen. Verantwoordelijke politici en ambtenaren hebben altijd ge zegd dat er van een zogenaamd 'geisoleerd gevangen houden' van terroristen geen sprake kon zijn. Immers, de gevangen zittende leden van de RAF kon den toch af en toe naar buiten, hadden boeken, radio en televi sie *tot hun beschikking, kon óen naar de gymnastiekzaal en kranten lezen. Maar tegelijker tijd waren en zijn RAF-gevan- genen in speciaal gebouwde Hochsicherheitstrakten (afde lingen in gevangenissen die aan buitengewoon hoge veilig heidseisen voldoen) systema tisch afgesloten van de overige gevangenen, van bezoekers, vaak zelfs van frisse lucht en geluiden van buitenaf. Deze manier van 'gevangenschap in een gesloten systeem, waarin alle uitingen van leven elke se conde gecontroleerd worden', noemen de betrokkenen 'moord op termijn'. De gevan- genenorganisatie Amnesty In ternational deed een beroep op de autoriteiten om artikel 1 van het statuut van Amnesty te eer biedigen; daarin gaat het om „foltering of andere gruwelijke, onmenselijke of vernederende behandeling of bestraffing". Al enige tijd wordt de publie ke opinie in West-Duitsland niet meer opgeschrikt door dit soort mededelingen. De Rote Armee Fraktion lijkt niet meer te bestaan, oefent althans geen terreurdaden meer uit. Maar er zitten nog altijd veroordeelde terroristen of van terrorisme verdachte mensen in Westduit se gevangenissen opgesloten. Ook in de zogenaamde Hochsi cherheitstrakten, waarvan de vroegere gevangenisdirecteur Helga Einsele in het weekblad Der Spiegel zei: „Ik zou zeggen, schaf ze weer af'. Champagne Schuld en boete, daar gaat het in het gevangeniswezen an no 1983 nog steeds om. Het is opvallend hoezeer de inrichtin gen in alle landen op elkaar lij ken. Overal de hoge gebouwen, waar vanaf de grond het pla fond te zien is, met de verdie pingen als galerijen langs de randen en de beklemmende echo's van dichtklappende en zwaar vergrendelde deuren. Droom en werkelijkheid ont moeten elkaar op curieuze wij ze in Amigo, een bajes achter de beroemde Grote Markt in het Brusselse centrum. Verse aardbeien en frambozen, ook in de winter, en champagne op de kamer, behoren er tot de ver rassende mogelijkheden. „Mijn gasten moeten zich hier thuis- voelen", is dé lijfspreuk van di recteur Pierre Bouchard. Vanaf het jaar 1522 is dit gebouw al in de archieven terug te vinden. Het werd gebruikt voor de tij delijke opvang van misdadi gers, dronkaards, vagebonden en in latere eeuwen ook politie ke gevangenen. Uit de Spaanse tijd dateert nog een deel van de vloer in de hal van het hotel. Volgens overlevering was er geen enkele plaats beter ge schikt dan Amigo om de inwo ners van Brussel werkelijk te leren kennen. Geen sombere cellen, maar met echt antiek en ouderwetse luxe ingerichte kamers, die per nacht bedragen van 150 tot 750 gulden kosten. De gastenlijst is indrukwekkend en bevat de namen van onder meer de Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken Kissinger, premier Trudeau van Canada, Nana Mouskouri en Gilbert Bé- caud. Directeur Pierre Bouchard nam er dan ook pas zijn intrek nadat Amigo als gevangenis had afgedaan en tot een ster renhotel was omgetoverd. De gevangenissfeer is nu uiteraard ver te zoeken, behalve als de gasten toevallig aan de achter kant van Amigo uit het raam kijken. Dan kijken ze neer op het ook al van oudsher aanwe zige politiebureau met op de binnenplaats de zichtbare cel- lengang. Dat geeft volgens di recteur Bouchard de gasten overigens geen nare indruk, „Ze voelen zich er eerder veili ger door".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 52