Peter van Gent sterkste man Zuid-Holland Gezinsverzorging: minder geld, maar meer alpha-hulpen Zorg om werkbelasting Verzetskruis voor Van Zijp Scholen in teken van Kerstfeest Man moet voor straf in Bruggen op proef ook in weekeinden open azl werken LEZERS SCHRIJVEN Politieman onderscheiden LID0 THEATER LEIDEN - Gekreun, gesteun, ge hijg en geschreeuw. Tegen het decor dat werd gevormd door ze ker 1500 op sensatie beluste toe schouwers kwelden her en der uit de provincie geplukte vlees kolossen zichzelf tot het uiterste. Er werd met biervaten gesmeten alsof het om lege colablikjes ging. Er werden vrachtwagens op sleeptouw genomen, auto's omgesmeten en met boomstam men gestoeid alsof het om open haardblokjes ging. En dat alles om de eretitel 'Sterkste man van Zuid-Holland' in de wacht te sle pen. Met die onderscheiding ging, na een tamelijk onsmakelij ke titanenstrijd, Leidenaar Peter van Gent aan de haal. Tweede werd Hans Wolting, ook uit Lei den en derde Peter Smit uit Kat wijk. Grote man, in figuurlijke zin dan, achter de sterkste man-verkie zing was Leidenaar Cor Sip, on dernemer in de betaalde liefdes- branche. Deze voorzitter van de voetbalvereniging Unitas Leiden is de persoonlijke coach van Kees de Vreugd, de krachtpatser uit Katwijk die door een spier blessure net niet Europa's sterk ste vleesklomp werd. Sip liep al een tijdje met het plan rond om in Leiden een sterkste man-verkiezing te houden. In de koffietcnt van 'Kale Jan' aan het Lammenschansplein deed orga nisator Willem van Duivenbode zijn kennis Sip een prima aan bod. "Ik zorg voor een ruimte en jij zorgt voor een sterkste man- verkiezing", stelde 'Duif voor. De "eigenaar van een paar win kels", zoals Sip zichzelf noemt, hapte gretig toe. Slimme Willem van Duivenbode was daardoor meteen verzekerd van het zakelijk slagen van zijn plan om een geselecteerd zaal voetbalteam het 'Leids duurre- cord zaalvoetbal' te vestigen. 'Duif wilde een gezelschap bal goochelaars twaalf uur achter el kaar laten zaalvoetballen als voorbereiding op een aanval op het nog niet gevestigde wereld- duurrecord. Met de hulp van Sip zou dit evene- Sterken i actie: met een volgeladen kruiwagen door de Groenoordhal. ment uitgroeien tot een ware pu bliekstrekker op één van de don kere dagen voor kerst. En niets werd dus minder waar. Waren er 's ochtends om elf uur nog maar een handjevol mensen getuige van hoe een uitermate gretig Smash zaalvoetbalteam een verzameling voetballende journalisten de vernieling in speelden (12-2), 's middags, bij de sterkste man-verkiezing, was de de voor de helft afgehuurde Groenoordhal mudvol. Terwijl het Smash-team in z'n vijf de wedstrijd een team van de Leidse politie eveneens op een nederlaag met dubbele cijfers trakteerde, vergaapten vele hon derden zich aan de mammoeten op twee benen die onder het ui ten van de meest huiveringwek kende junglekreten ongelooflij ke krachtexplosies leverden. Zo als in ruim één minuut laden van een vrachtwagen met tien gevul de biervaten van 65 kilo per stuk of het met een sleepkabel ver plaatsen van een zeven ton we gende vrachtwagen. Olaf Hoenson, de Leidse imitator van teevee-presentator Henny Huisman, mocht deze sportieve uitvoering van pure slavenarbeid aan elkaar praten. Deze ambi tieuze microfonist ontpopte zich als een 'wandelende sterspot' door veelvuldig zijn hartelijke dank aan de sponsors van dit volksvermaak te betuigen. Sponsors die bijna in de rij ston den om in de Groenoordhal van de partij te mogen zijn. Want als er vandaag de dag ergens pu bliek op afkomt, dan is het wel op de ultramoderne vormen van krachtsport. Zoals ook in de avonduren bleek toen de zaal voetballers en oersterke mannen gezelschap kregen van 'li chaamsbouwers', oftewel body builders. LEIDEN De Stichting Gezins verzorging Leiden heeft vorig jaar bijna tweeduizend maal een hulp gestuurd naar gezinnen die tijdelijk niet in staat waren de verzorging van hun huishouden op zich te nemen. In de meeste gevallen was de aanleiding voor deze hulpverlening een opname in het ziekenhuis, de leeftijd van de cliënt of ziekte. De duur van de hulp varieerde van een paar dagen tot langer dan zes maan den, terwijl de meeste cliënten alleenstaande bejaarden waren. Naast het inzetten van de 'traditio nele' krachten, bemiddelde de Stichting Gezinsverzorging ook nog eens in vierhonderd gevallen om gezinnen aan een zogenaam de 'alpha-hulp' te helpen. Dat zijn hulpen die niet in dienst van de stichting zijn, maar recht streeks door de cliënt worden be taald. Deze krachten werden vooral ingezet bij gehandicapten, bejaarden en chronisch zieken en de duur van deze hulpverle- J. van Zijp krijgt het verzetsherdinkingskruis opgespeld door burge meester Goekoop. <Foto Holvast) LEIDEN Aan J. van Zijp, fietsenhandelaar, raadslid van het CDA, is het verzetsherdenkingskruis toegekend. Deze onderscheiding werd hem gistermiddag in het stadhuis uitgereikt door burgemeester Goe koop. Van Zijp kreeg het verzetsherdenkingskruis vanwege zijn activi teiten in het verzet in de jaren 40-45. Hij hield zich toen bijvoorbeeld bezig met de illegale pers. Van Zijp is overigens de laatste Leidenaar die het verzetsherdenkings kruis officieel kreeg uitgereikt. Voortaan zullen deze kruizen, die door een speciaal comité worden verleend, per post aan de onderscheidenen toekomen. DIRECTIE EN MEDEWERKERS WENSEN U EEN GELUKKIG KERSTFEEST EN EEN HÉÉL VOORSPOEDIG 1984. Ly _bi ■MWprv Op 2c Kerstdag is het Restaurant en Pannekoekenhuysje vanaf 12.00 geopend voor lunch én diner (óók a la carte is mogelijk). ne-> ,t\gferu Leiden Steenstraat 51 Tel. 071-133144 LEIDEN - Zoals zoveel scholen in deze tijd heeft ook de Apollo- school, gevestigd aan het Straus- spad, aandacht besteed aan het naderende Kerstfeest. Zij deed dit op een geheel eigen wijze. Niet alleen de leerlingen en ouders konden deze week genieten van hun fraaie decor en toneelstuk, maar ook de geestelijk gehandi capten uit Leiden waren voor een voorstelling uitgenodigd. Wekenlang hebben de leerlingen van de zesde klas zich bezigge houden met de opvoering van de "Drie rovers en de ster". Als ware acteurs hadden ze de teksten uit, het hoofd geleerd. Bij het laatste optreden, gistermiddag, verliep alles vlekkeloos. De souffleur heeft zelfs niet één keer hoeven in te springen. Veel bewondering oogstte ook het prachtige decor en de zelfgemaakte kleding. ning bedroeg gemiddeld wel een paar maanden. Dat staat in het jaarverslag over 1982 van de Stichting Gezinsver zorging. Daarin wordt overigens grote aandacht besteed aan de bezuinigingen die een groot stempel op 1982 drukten. "De omvang daarvan was zo groot dat het verzorgingsniveau en de werkgelegenheid zijn aangetast. Daarmee zijn de grenzen van het mogelijke overschreden", zo oor deelt het bestuur. Gezinsverzorging moest in 1982 bijna 625.000 gulden bezuinigen. Dat betekende dat het aantal lei ders met drie, het aantal staf- krachten met anderhalf en het aantal helpsters en verzorgsters tussen januari 1981 en december 1982 met 25 verminderde. Dit ge beurde zeer geleidelijk; specta culaire ontslagen of reorganisa tie waren niet nodig. Wel werd het, zo meldt het jaarverslag, steeds moeilijker om oplossin gen te vinden voor eenvoudige alledaagse problemen. Ziekte Bovendien werd de werkbelasting van staf, leiding en verzorgsters groter, hetgeen het bestuur re den tot zorg gaf. Verzorgsters moesten steeds vaker in meer dan één gezin inspringen. Dat gaf minder arbeidsvoldoening en deed bovendien het ziekteper centage toenemen. De stichting heeft daarom besloten om een maximum aantal cliënten vast te stellen dat één hulp per week mag verzorgen. Ondanks het feit dat er minder for matie-plaatsen waren vorig jaar, wilde de stichting toch zoveel mogelijk mensen blijven helpen. Gevolg was dat het aantal alpha- hulpen toenam van 193 tot 269. Overigens liep het aantal hulp vragen in 1982 terug. Terwijl er in 1981 nog 964 hulpvragen wer den gedaan, waren dat er vorig jaar nog maar 722. Dit deed de wachtlijsten van de stichting slinken. Volgens het jaarverslag is de verminderde hulpvraag overigens geen gevolg van een verminderde hulpbehoéfte. Eer der zouden mensen nu een be roep op de eigen omgeving doen wanneer hulp nodig is. - Kinderen van de Apolloschool brachten in een zelfgebouwd decor gisteren een kerstvoorstelling. (Foto Hoivi DEN HAAG/LEIDEN - Vier brug gen in Leiden, Leiderdorp, Nieuwveen en Ter Aar worden, voor een proefperiode van twee jaar, tijdens het recreatieseizoen (van 15 april tot en met 15 okto ber) ook in de weekeinden be diend. r het om draait: de Rijn in Leiderdorp en de Span- jaardsbrug over de Zijl in Leiden zijn op zaterdag tussen 9 en 18 open en zondag van 11 tot 15 uur. De Papenbrug over het Aarka naal in Ter Aar en de Kattenbrug over hetzelfde water in Nieuw veen worden in de genoemde pe riode op zondag tussen 10 en 18 uur bediend. Door deze uitbreiding wordt de verbinding tussen de Kagerplas- sen en het Braassemermeer in de weekeinden aanzienlijk verbe terd. Bovendien ontstaat er een beter spreiding van de recreatie vaart in dit plassengebied. Voor al de Ringvaart van de Haarlem mermeerpolder wordt ontlast. Tevens wordt door deze maatre gel een aantal vaarwegen (Oude Rijn, Zijl, Aarkanaal, Drecht, Heimanswetering en Oude Wete ring) toegankelijk voor rond vaartboten. De uitbreiding van het aantal be dieningsuren kost de provincie Zuid-Holland ongeveer f35.000. De bruggen zullen in de week einden door 'tijdelijke' brug wachters worden bediend. Goekoop Bruggenboek Burgemeester Goekoop reikt politie-adjudant Riekert de Jan van Hout- LEIDEN - Adjudant H. J. Riekert van de Leidse politie is gistermiddag op het stadhuis onderscheiden met de Jan van Hout-penning. Deze penning, die werd uitgereikt door burgemeester Goekoop, wordt gege ven aan ambtenaren die ziph gedurende een zeer lange reeks van jaren verdienstelijk hebben gemaakt. Riekert deed dat in zijn functie van chef van het stafbureau Verkeerszaken. Riekert trad vlak na de oorlog toe tot het Leidse politiekorps. Hij begon daar als agent bij de surveillance-dienst, terwijl hij in 1953 bij de afde ling verkeer kwam. Daar werd hij bekend als de man die altijd zeer nauw betrokken was bij grote evenementen in Leiden zoals wielerwed strijden, bloemencorso en 3 oktobervieringen. De heer Riekert neemt woensdag overigens afscheid van de Leidse poli tie. ADVERTENTIE In het Leidsch Dagblad van 17-12- 1983 stond een opmerkelijk be richt: Burgemeester mr. C.H. Goekoop heeft een 102-jarige be zocht! Onze burgemeester heeft zich verwaardigd een gewone Leidse vrouw te bezoeken! Echt paren die 50 jaar of langer ge huwd zijn, bezoekt dhr. Goekoop immers niet, in tegenstelling tot zijn voorgangers. Dat kun je van iemand van zijn standing ook niet verlangen. Bovendien heeft onze burgemeester met zijn drukke dagtaak geen tijd alle echtparen langs te gaan. Hij ont vangt ze allemaal één keer per jaar op het stadhuis. Dhr. Goekoop heeft toen gedacht: als ik het stadhuis één keer per jaar open stel voor echtparen, kan ik ook wel eens een keer de Pieterskerk afhuren voor een verjaardag. En de jarige was nie mand minder dan dhr. Goekoop zelf. Tal van prominenten kwa men langs. Wat fijn dat onze bur gemeester zulke connecties blijkt te heben. Daar zal de stad in de toekomst wel veel van pro fiteren. De gewone Leidenaren waren niet uitgenodigd op het partijtje van dhr. Goekoop. De gewone Leide naren krijgen per 1 januari kor ting op hun salaris of uitkering. Dhr. Goekoop hoeft zich daar niet druk om te maken. Zijn par tij, de WD, en het CDA hebben ervoor gezorgd dat de aftopping van de vakantie-uitkeringen voor ambtenaren afgeschaft wordt. Daardoor wordt de kor ting op de ambtenarensalarissen voor topambtenaren als dhr. Goekoop gelukkig gecompen seerd. Maar dhr. Goekoop heeft veel be grip voor de acties tegen de kor tingen op salarissen en uitkerin gen. O.a. hij heeft ervoor gezorgd dat het college van B W ambte naren verboden heeft gemeente- materiaal in te zetten voor acties. Toen ambtenaren en uitkerings gerechtigden de raadszaal bezet ten, werd dhr. Goekoop witheet, omdat de gemeenteraadsverga dering een half uur te laat begon. Dat steeds meer Leidse ingezete nen, ook 102-jarigen, door het re geringsbeleid in moeilijkheden komen, daar wordt dhr. Goe koop niet witheet van. Als hij van tijd tot tijd borrels kan blij ven drinken met zijn vele vrien den uit de hogere kringen en de vergaderingen van de gemeente raad op tijd beginnen, is het hem best. En als dhr. Goekoop op zijn zestigste nog geen ander dikbe- taald baantje gekregen heeft en hier nog steeds burgemeester is, zal hij voor zijn verjaardag mis schien wel weer de Pieterskerk afhuren. Wim van Noort Ringkade 25 Leiden Stationsweg (1) In uw voortreffelijke rubriek On begonnen werk schrijft u: "Wie is wiens schaamlapje in de Leid se gemeenteraad"? "In de Leidse politiek benadert men elkaar steeds vaker onder de gordel". Met deze zienswijze ben ik het niet helemaal eens. Men treft elkaar niet onder maar boven de gordel want waar denkt u waar al die schaamlapjes zitten? Juist mijnheer, voor hun ogen en ze zijn de afgelopen week een klein stukje gezakt ten aanzien van de besluitvorming van de verkeerssituatie rond de Stationsweg en omgeving. Maar, middenstanders ondanks dat er voor 30% aan onze eisen is voldaan blijf op je hoede, want er is altijd nog een boze Cees Waal (die heeft helemaal geen schaam lap) die dat besluit rampzalig vindt en die niet aarzelt het be sluit terug te draaien, want het is in strijd met het verkeerscircula tieplan. Zo kun je je afvragen of Waal deze besluitvorming con structief benadert. Zou het niet zo kunpen zyn dat het tijdstip van deze besluitvorming wat ongelukkig is? We zitten al tijd nog met het feit dat de Sta tionsweg in januari 1984 nog opengebroken moet worden in verband met rioleringswerk zaamheden en zoals Waal al zei: "Iedereen komende van de Ples- manlaan neemt nu de Stations weg want niemand is zo idioot in deze situatie nog langer via 'Mo len de Valk' te rijden". Conclu sie: de verkeerssituatie rondom 'Molen de Valk' is idioot Dus, middenstanders, zit hier geen addertje onder het gras? Zou Cees Waal van deze zo nodige rioolwerkzaamheden niet eens slim gebruik kunnen maken en straks zeggen: "Dit kan niet lan ger zo, deze nieuwe situatie is on mogelijk". We houden hem in de gaten! A.H. Hendriks Nieuwe Beestenmarkt 26 Leiden Stationsweg (2) Als inwoonster van Oegstgeest sta ik er versteld van dat de PvdA in Leiden nog steeds de grootste partij is. Onder deze partij, die in zijn program arbeid hoog in het vaandel heeft staan, zijn name lijk stelselmatig arbeidsplaatsen om zeep gebracht. Daarbij denk ik aan alle grote industrieën die er in Leiden zijn geweest zoals de textielindustrie, de metaal- en grafische industrie. Wat drijft de Leidse PvdA-stemmer, die toch afhankelijk was van deze indus trie, om op deze partij te stem- Nu weer het gedonder met de ver keerssituatie rond de Stations weg. Is het nu weer de bedoeling dat de Leidse middenstand de nek wordt omgedraaid? Het is toch logisch dat wanneer je de aan- en afvoerwegen afsluit dat het winkelende publiek uit de re gio naar winkelcentra gaat waar ze wel van harte welkom zijn. PvdA-bestuurders van Leiden, haal die oogkleppen weg, want Leiden is een mooie stad die een bezoek waardig is. A. Leget C. Fabritiuslaan 21 Oegstgeest Ambtenaren van het Stadsbouw- huis en het Gemeentelijk Archief hebben op dinsdag 20 december een geslaagde poging onderno men om in het Guiness Book of Records terecht te komen. In niet meer dan vijf minuten zijn zij er in geslaagd 150 a 200 boe ken te verkopen. Dat althans is de enige conclusie, die getrokken kan worden na de volgende ervaring: Op de vaste gemeentelijke pagina in de week van 12 tot 15 decem ber stond een advertentie voor een boek over Leidse bruggen. Dat boek ging op 20 december vanaf 09.00 uur in de verkoop op het Stadsbouwhuis en het Ge meentelijk Archief. Om 11.00 uur die ochtend meldde de receptioniste dat het boek reeds was uitverkocht. "Vanmor gen om vijf over negen belde men al van de Boissotkade met de vraag of wij nog boeken had den. Maar ook hier waren wij er door", aldus de juffrouw achter de balie. Vijf minuten dus voor de verkoop van 150 a 200 boeken. De meest gewiekste marktkoopman Z3l ja loers zijn op dat tempo. Alsof het de eerste de beste uitver koopstunt zou hebben betroffen moeten de mensen dus in de rij hebben gestaan die ochtend. Een antwoord op die vraag moest de receptioniste echter schuldig blijven. Natuurlijk wist ik het antwoord wèl. "Wie appelen vaart, die ap pelen eet", luidt een oud gezegde ten slotte. De bruggenboeken pronken zonder twijfel in de kas ten van ambtenaren en hun rela tie werkzaam op betreffende ge meentelijke instellingen, tenzij er daadwerkelijk een wereldre cord verkoopsnelheid is verbe terd. Ik hoop echter dat het Gui- nessbook, waarin die prestatie wordt vastgelegd gewoon via de boekhandel te koop zal zijn Jan van der Nat Steve Bikostraat 40 Leiden DEN HAAG/LEIDEN - Een twin tigjarige Leidenaar moet bij wij ze van alternatieve en voorlopige straf in totaal 150 uur lang werk zaamheden verrichten aan een transportband in het academisch ziekenhuis. Dit heeft het ge rechtshof gisteren bepaald. De man veroorzaakte twee jaar ge leden in Noordwijk een ver keersongeluk, waarbij vier men sen om het leven kwamen. De Leidenaar had aangedrongen op een alternatieve straf, om het voortbestaan van zijn bedrijf niet in gevaar te brengen. Eerder was hij door de rechtbank tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld, waarvan twee voor waardelijk, en tot twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Wat de definitieve straf voor de man wordt, staat nog niet vast. Het gerechtshof doet daarover op 19 maart uitspraak. Steenstr. 39 Lelden COOFV pONAlP "•'ClCEv PI.UTO

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3