Eis vier maanden cel voor vervalsen miljoen AH-zegels Nieuwe jachthaven Wassenaar Medische dienst Stad en rand ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 DUBIEUS LEIDERDORP - Dat compu ters ons voor de meest onver wachte verrassingen kunnen plaatsen was al eerder bekend. Talloos zijn inmiddels de voor beelden van mensen die een kennelijke vergissing van het apparaat trachten recht te breien. Vaak hebben zij tot wanhoop ge dreven na verloop van lange tijd hun pogingen opgegeven. De electronica bleek niet te vermurwen, een overredings kracht nodig te hebben die ve len te boven ging en gespeend van een spoortje van toch vaak zo onmiskenbaar lijkende aan wezigheid van logica. Automobilisten die vooral in de spitsuren het afgelopen half jaar het Leiderdorpse kruis punt Van der Valk/Bouman- weg/Acacialaan/Persant Snoepweg hebben moeten kruisen, weten er inmiddels ook alles van. De meest eer biedwaardige heer in het ver keer moet daar volgens menig een een heilig principe over boord hebben gegooid en door rood licht zijn gereden. Want wat was er loos? Juist tij dens de spitsuren bleek de computer die er de verkeers lichten 'stuurt' op tilt te slaan. Lussen in het wegdek gaven aan het apparaat namelijk al snel door dat er een aardige rij blik stond te wachten hetgeen een merkwaardige uitwerking op de chips bleek te hebben. Met name de verkeerslichten op de Persant Snoepweg gingen dan aan het euvel van fase- overslaan lijden. Een vervelen de verkeerscomputerziekte die in dit geval tot gevolg had dat de lichten van rood op oranje sprongen en daarop lustig weer rood lieten oplichten. Een situatie om stapelgek van te worden natuurlijk, in het bij zonder wanneer je voorganger met de situatie niet bekend is of anderszins over te weinig moed beschikt om de gok maar te wagen en toch op te rij den. Maar de gemeente heeft deze week aangekondigd - met het licht van kerstmis op til - de verkeerslichtencomputer al daar van zijn vervelende han dicap te laten genezen. Wan neer automobilisten nu nóg vinden dat zij te lang in de file voor het stoplicht moeten wachten, worden ze bekeurd wanneer ze dan maar doorrij den. i du- IDEAAL VOORSCHOTEN - Dat je de hippie-revival in de Voorscho- tense Lindehoeve afgelopen weekeinde als mislukt moet beschouwen is geen verras sing. Tijden van weleer herle ven niet zo gemakkelijk en ze ker niet een inhoudelijk mis lukte als de hippietijd. De poging om dit desondanks toch te ondernemen, zegt wel licht meer over de huidige tijd dan over een stukje geschiede nis. Nostalgie is in en daaraan zal het dan ook wel liggen dat men de gok wilde wagen om de lange haren, de Afghaanse jassen en de hasj voor een avondje terug te halen. Maar deze zijn slechts de uiterlij ke kenmerken van een periode die vooral door een ideaal werd gekenschetst. En hoewel het ideaal niet dood is, mag je ho pen, de manier waarop het ver wezenlijkt had moeten wor den, leed schipbreuk. Stukge lopen op verstarde stucturen van een wereld die in vele op zichten gewoon is zoals zij is en volgens machtigen ook zo dient te bliiven. Het vrijheid/blijheid ideaal móest daarom wel op een te leurstelling uitlopen. Geen wonder dat de Voorscho- tense hippie-revival weinig bij val heeft gevonden. Volgens een van de organisatoren zaten de meesten van toen in de Voorschotense nieuwbouw wijken van nu alwaar zij hun vrouw niet alleen achter wil den laten. Zij zaten gewoon thuis dus. voor de buis. Want een periode die op een echec is uitgelopen herdenk je niet. Niet dat je er niet meer aan zou willen worden herin nerd, oorlog was het niet, maar zo'n herdenking wordt nooit een feest. Zij roept oude idea len wakker die al eens in de kiem werden gesmoord. En bij de idealen leefde die tijd. Haal die eruit en er blijven alleen oppervlakkigheden zoals kle ding, muziek en gebruiken r weer een agent in het midden met zo'n prachtig ingenieus klapbord. IDEAAL (II) VOORSCHOTEN - Dat de Voorschotense raadsleden in meerderheid het goede voor beeld van bezuinigingen niet willen geven, bleek weer eens toen een vrijwillige salarisbe perking ter tafel kwam. Nadat eerder al eens voorstel was ver worpen om op de gemeentelij ke postbezorging aan raadsle den te bezuinigingen door ze zelf hun bescheiden op het ge meentehuis te laten ophalen. kwam deze week een salaris- korting aan de orde. PvdA/PPR en D'66 vonden dat om psychologische redenen de raadsleden een vrijwillige ver mindering van hun vergoeding met vijf procent zouden moe ten accepteren. Maar het voor stel vond geen genade in de ogen van de fracties van CDA en WD. "Het is geen goed voorstel", al dus WD-er Willemsen, "want raadsleden worden toch al on derbetaald". En CDA-leider Offringa viel hem hierin bij met de stelling dat een reken sommetje al eens had geleerd dat raadsleden per uur niet meer verdienen dan de baby sitcentrale berekent. (Open deur natuurlijk, maar laat maar zitten). In een tijd waarin zelfs uitke ringstrekkers moeten inleve ren, zou het gemeentebestuur ders niet misstaan om een daad van solidariteit te stellen. Tenslotte hebben de meeste raadsleden in de eerste plaats een dagelijkse werkkring en ontvangen zij dus hun raads- vergoeding, hoe veel of weinig die ook is. als extra inkomen. Bovendien word je geen raads lid om de vergoeding die er aan vastzit. Er dient een maat schappelijke visie aan ten grondslag te liggen, een ideaal zo je wilt. Dat daaraan-nog een vergoeding vastzit ook, is dan alleen maar mooi meegenomen. LIPLEZEN LEIDERDORP - De Leider- dorpse burgervader M.A. van der Have werd afgelopen maandag tijdens de gemeente raadsvergadering eventjes een heel klein beetje boos. Dat was tijdens de behandeling van het rapport over de handel en wan del van het WD-raadslid Stui- venberg. Wat veroorzaakte die boosheid bij de anders zo ge moedelijke eerste burger van leiderdorp? Op verzoek van de WD-fractie was een deel van de gemeente raadsvergadering in besloten heid om te spreken over de openbaarheid van het rapport en de behandeling. In alle openbaarheid hadden de poili- tieke partijen al duidelijk ge maakt op een openbare behan deling van de zaak prijs te stel len. "De goegemeente heeft er recht op", zei de nestor van de raad, het CDA-lid Tieken. "We moeten de schijn vermijden dat we iets te verbergen heb ben". Daar wilde de WD - in besloten heid - toch nog wel eventjes over praten. Het vele publiek werd van de tribune de gang ingedreven, voor een paar mi nuten was de verwachting. Maar alras werden die paar mi nuten een kwartier en verschil lende mensen wierpen een blik. door de ramen die in de deuren van de raadszaal zitten. En daar werd de burgemeester dus een heel klein beetje boos over. Een besloten vergadering is pas echt besloten als er ook niet wordt "gegluurd", rede neerde Van der Have. Uit "be leefdheid" had het publiek dat moeten nalaten. Die mensen, die even een blik wierpen, zagen overigens dat WD-raadslid Scheffer langdu rig het woord voerde. Waar over was de vraag natuurlijk. Dat maakte hij zelf duidelijk, later in het openbare deel van de raadsvergadering. Hadden we die liplezers toch weer voor niets meegenomen. B en W wijzen bezwaren tegen meubelplan af LEIDERDORP - B en W van Lei derdorp hebben besloten een verklaring van geen bezwaar aan te vragen bij gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland voor het meubelcentrum in 'Elisabeth- hofB en W hebben de bezwaren die door tegenstanders van het meubelplan waren ingediend af gewezen. Het college volgt daar mee het advies van de commissie beroep- en bezwaarschriften. B en W hopen de verklaring van geen bezwaar zo spoedig moge lijk te krijgen, maar eerst moet duidelijkheid komen over de de finitieve plaats van het meubel centrum. Zoeterwoude is name lijk ook nog in de race om een meubelcentrum. GS van Zuid-Holland hebben toe gezegd in het vooijaar een defini tief besluit nemen. Dat moet in ieder geval voor eind augustus volgend jaar. WASSENAAR - Het nieuwe be stuur van de Watersportvereni ging "Wassenaar heeft een ge heel nieuw plan ontwikkeld voor de aanleg van een jachthaven in de Duivenvoordse polder. Mid dels aanzienlijke versobering in de aanvangsopzet, een flinke portie zelfwerkzaamheid en een "discount-organisatie" met lage tarieven en geringe faciliteiten, wil men een regionaal attractieve jachthaven realiseren. Hiermee zijn de oude veel duurdere, maar ook beperktere voorstellen van de baan. Nadat een vorig bestuur was afge treden wegens onenigheid over het projekt, hebben de nieuwe voorzitter A. F. Zondervan, pen ningmeester L. J. Werkhoven en secretaris J. R. Burg gewerkt aan een ander voorstel, dat zowel voor de leden als de gemeente, die immers het krediet moet ver schaffen, aantrekkelijk is. Men is daarbij niet over één nacht ijs ge gaan. "We hebben de zaken uit gebreid bestudeerd. De gemeen te heeft ons hierin geweldig ge holpen en gelooft ook dat ons plan in de toekomst goed zal kunnen slagen", aldus penning meester Werkhoven. "We heb ben op de discount-formule ge mikt om zowel de belangen van de leden te dienen als een scherp concurrerend tarief te kunnen bieden". Maar de aantrekkelijk prijsstelling dient ook een ander doel, name lijk om regionale bootbezitters naar de toekomstige haven te lokken." "Onze tarieven zullen veertig procent beneden de gangbare prijzen van vereni gingshavens liggen. De commer ciële havens zijn nog weer veel duurder en zullen het dan ook steeds moeilijker krijgen", aldus Werkhoven. De opzet van de haven is vrij ruim: minimaal 180 ligplaatsen voor boten van vier tot twaalf meter. De jaarprijzen zijn gerelateerd aan de bootlengte en lopen van 100 tot 900 gulden inclusief win terstalling. Hierop komen nog "enkele tientjes" hellingkosten. DEN HAAG, SASSENHEIM - Een inwoner van Sassenheim, die meer dan een miljoen valse Albert Heijn-spaarzegels heeft gedrukt, moet, als het aan de officier van justitie ligt, vier maanden onvoorwaardelijk de gevangenis in. Een poging om die straf om te zetten in een alternatieve straf, wees de Haagse rechtbank gisteren van de hand. i de Leidse groep SLF, 21 i LWH - Caeciliastraat 18, disco, 22 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Liquid Sky' van Slava Tsuker- man, 20 en 22.15 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt. 9.30-17 uur. Gezondheidswinkel - Herenstraat 64, 10-12 uur, tel. 144112. ZONDAG Leiden LWH - Caeciliastraat 18, 'De Roze Sa lon', 16 uur, om 20 uur een speelfilm en om 22 uur slapstickfilm en disco. Augustinus - Rapenburg 24, Kerst-In, 10-0.30 uur. Pieterskerk - concert in de kerstsfeer o.a. orgel en solisten, 15 uur. Leiden Pieterskerk - concert in de kerstsfeer o.a. orgel en solisten, 15 uur. LWH - wijn- en kaasavond met muziek Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, kerst-uit voor vrouwen met of zonder kinderen, 14-20 uur, inl. 142320/ 217469. Augustinus - Rapenburg 24, Kerst-In, 10-1.30 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: H. de Jong, Noord- eindsplein 4a, tel. 123752, spreekuur 12 en 17 uur; zo 8 uur tot ma 8 uur: J. Rus, Middelste gracht 129, tel. 132500, spreekuur vlgs afspraak; ma 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: A. v. Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522, spreekuur vlgs afspraak; zo 8 uur tot ma 8 uur: H. Engel, de Mey v. Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreekuur vlgs afspraak; ma 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west en Stevenshof: za 8 uur tot zo 8 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877, spreekuur 12 en 17 uur; zo 8 uur tot ma 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123, spreekuur 12 en Voorschoten za, A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493; zo, C. Meijer, Rouwcooppark 11, tel. 2493; ma, W. van Dam, Palestina- laan 29, tel. 3960. Warmond za, zo, E. Sleeboom, Pr. Aalbersenlaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393; ma, J. Hoornweg, Rooseveltlaan 7, Voor hout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 23 tot ma 26, 8 uur door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. Voorschoten, tel. 2525; van 26, 8 uur tot 30 dec door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. 17 i ma 8 uur tot 24 uur: M. van der Waard, tel. 170243, spreekuur vlgs afspraak. Voof de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: za, H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan zo, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur 11- 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2; ma, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 218661, spreekuur 11- 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp za, O. du Ry van Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100, spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres, zo, J. v.d. Beek, Baljuwstraat 5, tel. 894539, zo, J. van der Leden, Hoofdstraaj 8, tel. 894539; spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt maandag Oegstgeest za. zo, J.B. Hugenholtz, Prins Hendrik laan 4, tel. 155666. ma. D.L.P. Over- vest, Terweeweg 152, tel. 173994. DIERENARTSEN Leiden Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, tel. 220513. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten J. Frencken, J. Röntgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: za, G.J. van Hof, Plantage 10, Leiden, tel. 141838; zo, W. v. Riessen, Plant soen 57, Leiden, tel. 124516; ma, M.J. van Dam, Plantage 10, Leiden, tel. 141874. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum. Florijn 10. tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. LEIDEN Een personenauto is gis terochtend op de hoek var Kort Rapenburg en de Boom markt klemgereden door een bus Persoonlijk letsel deed zich daar bij niet voor; wel raakten de auto aan de voorkant en de bus aan de zijkant beschadigd. De NZH-bus, bestuurd door een 48- jarige Leidenaar, moest de bocht nemen rechtsaf, van de Boom- markt het Kort Rapenburg op, richting station. De bus gaf dat door middel van zijn knipper licht aan, maar week tegelijker tijd iets naar links uit. Een ma noeuvre die voor de bussen nood zakelijk is om er de bocht te kun nen nemen. De auto, bestuurd door een 22-jarige Leidenaar, ging op dat moment naast hem rijden, onzichtbaar in de 'blinde hoek' van de buschauffeur, die voortging met het nemen van de bocht. Gevolg: een botsing. Een anti-parkeer-paaltje sneu - velde daarbij. Het drukken van de spaarzegels was overigens geen initiatief van de Sassenheimer zelf. Via een an dere Haagse drukker, die geen offset-werk kon verzorgen, kreeg hij het verzoek de afbeelding van de AH-zegel op een kunststof drukplaat na te maken. Voor dit werk en het drukken van de ze gels, zou hij tussen de twee- en drieduizend gulden ontvangen. Het brein achter de vervalsing was een tweede Hagenaar die een 'onwetend' Haags echtpaar chan teerde om de miljoen valse spaarzegels (totale waarde hon derdduizend gulden) bij filialen van Albert Heyn in te wisselen. De officier van justitie, Couzijn, vroeg vijf maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf voor de Haagse drukker; het echtpaar, van wie de vrouw kans zag enkele volgeplakte boekjes te verzilveren, hoorde in totaal een geldboete eisen van tiendui zend gulden. De hoofdverdachte komt in een later stadium voor. Zijn dagvaarding was niet in or de. Net als het Haagse echtpaar was de Sassenheimse drukker onwe tend van wat hem boven het hoofd hing. Het financiële aan bod trok hem wel, omdat hij tot over zijn oren in de schuld zat. 's Avonds, als iedereen naar huis was, werkte hij over, maakte de clichés en drukte tienduizend vellen met elk 105 spaarzegels er op afgebeeld. Zijn baas wist niets van deze activiteiten, vertelde hij de president van de rechtbank, mr. Overbeeke. Wat mede een rol speelde voor de Sassenheimer om de opdracht te accepteren, was het feit dat de drukkerij, waarvan hij eens me de-eigenaar was maar nu slechts werknemer, failliet was ver klaard. Zijn ontslag had hij al op zak. Toen het karwei geklaard was, hoorde de man dat hij met een bedrag van tweehonderdvijftig gulden werd afgescheept. Als u dat van tevoren had geweten, vroeg de rechtbank-president. "Dan had ik waarschijnlijk toch wel toegehapt", zei de Sassenhei mer. "Ik zat financieel verschrik kelijk moeilijk. Hoe ik die dertig duizend gulden moest betalen wist ik echt niet. Deze opdracht kwam dan ook als een geschenk uit de hemel." Het echtpaar liep kort na het inwis selen van enkele boekjes tegen de lamp. Een oplettende cassière ontdekte dat er iets niet in orde was met de zegels. De politie ging op onderzoek uit en vond 100.000 zegels bij de man en vrouw in huis; 25.000 misdruk ken vond zij bij de Sassenheimer thuis en 966.000 in de drukkerij. Mevrouw Couzijn, de officier van justitie, beschuldigde de Sassen heimse drukker van valsheid in geschrifte. "Hij is het creatieve brein achter het gebeuren. Het gaat om een klein waardepapier- tje van een dubbeltje. Ik kan het niet anders zien dan dat het hier handelt om vals geld waarmee men Albert Heijn een poot wilde uitdraaien. Dit had kunnen uitlo- pen op een bijzonder schadelijke operatie voor het winkelbedrijf', meènde zij. '.'.Want als zoiets lukt gaat men ermee door." De verdediger van de Sassenhei mer vond de strafmaat veel te hoog. "Voor mij is hij niet meer dan eeh medeplichtige. Mijn cliënt heeft part noch deel gehad aan het beramen van het plan. En dan vier maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf, dat gaat me te ver." De mededeling dat de Sassenhei mer als alternatieve straf een aantal uren bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden zou kun nen komen werken, nam zowel de offitier van justitie als de rechtbank voor kennisgeving aan. De uitspraak is op 6 januari. Van der Sluis burgemeester Hazerswoude DEN HAAG (ANP) - Drs. J. W. van der Sluis is met ingang van 16 januari 1984 benoemd tot bur gemeester van Hazerswoude. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft dat vrijdag meege deeld. Van der Sluis (32) is lid van de WD. Hij is thans hoofd bureau promotie van de afdeling economische zaken op de secre tarie van de gemeente Den Haag. Van de Sluis volgt J. ten Heuvel hof, die sinds 1 december met pensioen is, als burgemeester op. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uilsluitend aan. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J W E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur R D. Paauw Alg. redactiechef. A. van Leeuwen Plv. Alg redactiechef A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941.1st. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2