Leer: een liefde voor het leven Camera's vol trucs nieuwe techniek en Geurig "levenswater van overrijp fruit Schefflera vraagt weinig onderhoud Tandy bindt strijd aan tegen IBM ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 Varia PAGINA 21 Sinds de mensheid het distille ren uitvond, is er alcohol ge stookt. De eeuwen daarvoor moest men zich tevreden stel len met de alcohol die ont stond tijdens het natuurlijke gistingsproces van wijn en bier. Net als men tegenwoordig het water onttrekt aan allerlei pro- dukten die bewaard moeten worden of over grotere afstan den vervoerd, het zogenaamde 'dehydreren' of 'vriesdrogen', ontdekte men reeds in de Mid deleeuwen dat wijn veel prak tischer kon worden geëxpor teerd als de hoeveelheid niet zo groot was. Distilleren, wat let terlijk 'overhalen' of 'afdrui pen' betekent, liet het overtol lige water verdwijnen maar be waarde de essentie, het wezen van de 'oorspronkelijke drank. Het eigenlijke 'levenswater' bleef over, het 'eau de vie'. Het distillaat van uit druiven ge maakte wijn heet logischerwij ze brandewijn. En uitsluitend als het gaat om brandewijn die gemaakt werd van wijn uit het gebied rondom de Franse stad Cognac, mag die drank de naam cognac dragen. Overal elders waar men precies de zelfde techniek toepast, moet men maar een andere naam verzinnen. Zo is de wet, en zo hoort het ook. Cognac is bruin, omdat het rijpt op houten vaten. Ook andere distillaten worden beter als men ze laat ouderen in hout. De meeste brandewijn uit an dere streken bijvoorbeeld. En dat zijn heel wat meer soorten dan die eniee echte cognac. Maar men kan ook distilleren op basis van een vruchten- drank die niet van druiven is gemaakt. Van appels bijvoor beeld, van appelwijn of cider. Het resultaat heet calvados. Ook dat levenswater rijpt op houten fusten. Ook van druiven- lafval kan sterke drank wor den gestookt. Van de vellen, pitten en stelen die overblijven als de jonge wijn is afgetapt uit de gistkuipen, distilleert men levenswater dat in Frankrijk de naam 'mare' draagt, in Italië 'grappa' heet en in Zuid-Ame- rika 'pisco' wordt genoemd. Allemaal dranken die pas wor den gebotteld als ze enige tijd tot rijping zijn gekomen in een houten vat. Andere vruchten Niet alleen uit druiven kan, door een natuurlijk gistingsproces, wijn worden gemaakt. We had den het al even over appelwijn. Dé meeste wijn van andere vruchten is echter niet zo aan genaam om te drinken. In elk geval heeft mensheid het drin ken van dat soort wijnen al snel opgegeven, en zich be perkt tot wijn van druiven. Maar die wijn van andere vruchten viel wel uitstekend te distilleren tot uiterst prettig drinkbare, en heel sterk naar het oorspronkelijke fruit geu rende drank. De geest van de vrucht was gevangen in een klein glaasje, het echte levens water dus. Dergelijke drankjes worden echter niet beter door ze te laten ouderen op hout. Dat tast juist die bijzondere geur en smaak aan. Men laat ze daarom rijpen in aardewerken vaten, en zo blijven ze meteen mooi blank. 'Alcool blanc', of witte alcohol. De bekendste zal wel kirsch zijn, van wilde ker- Peer en kers waaruit van die heerlijk geurende blanke alcohol wordt gestookt. Tekening GPD) sen inclusief de pitten ge stookt. In vele landen en stre ken waar fruitbomen groeien worden dergelijke toverkun sten uitgehaald met de vaak overrijpe en overtollige vruch ten. Ook wilde bessen lenen zich ervoor, zoals de bosbes, de hulst en de lijsterbes. Maar be kender toch zijn de blanke al coholen die worden gedistil leerd uit peren (poire William), pruimen (slivovitz en mirabel- Ie), framboos (framboise, Him- beergeist) en abrikoos (barack palinka). Zo'n levenswatertje genieten we heel anders dan we van cognac gewend zijn. Die moet immers in een groot ballonglas, door de warmte van onze handen, op temperatuur komen. Maar witte alcohol drinken we het beste uit een klein, gekoeld glas. Wel een ballon, opdat de aroma's bovenin blijven han gen en we daarvan heerlijk kunnen snuiven voordat we het levenswater met kleine teugjes tegelijk in de mond la ten komen. De drank zelf moet niet worden gekoeld, alleen dat glas. Juist door die plotse linge afkoeling komt de geur van het rijpe fruit uit de vloei stof los. De laatste tijd is er steeds meer vraag naar natuurprodukten. Derhalve is er een sterk toene mende belangstelling voor tex tielsoorten van natuurlijke stoffen, zoals: wol, katoen en linnen. Niet alleen voor kle ding maar eveneens voor meu belstofbekleding. Naast de genoemde textielsoor ten is er een grote vraag naar Het Amerikaanse Tandy-Radio Shack-concern is ook in Ne derland buitengewoon actief op computergebied. Sinds de tientallen winkeltjes enige ja ren geleden ook computers in het programma opnamen, is het steeds beter gegaan met de vestigingen, die men overal in het land vindt. Ook elders in Europa heeft een soortgelijk proces plaatsge had, terwijl Tandy in de VS een toonaangevende rol speelt voor hobbyist en klei ne zakenman. De belangstelling voor de com puter heeft het de keten ook mogelijk gemaakt een vrij complete reeks machines te brengen. De goedkoopste daarvan kost nog geen f 400 in Nederland. In Amerika heeft men het inmiddels aan gedurfd om de reeks aan de bovenzijde uit breiden met model 2000, een computer die bedoeld is een alternatief te bieden voor de waarschijn lijk duurdere IBM-machines. Hij werd althans ontwikkeld om te kunnen werken met MS-DOS, een Disk Operating System van de beroemde Amerikaanse programmeurs Microsoft. De Tandy model 2000 is een echte 16 bits machine, wat in houdt dat de computer een zeer groot geheugen direct kan bereiken. Er is gebruik gemaakt van een Motorola- chip uit een inmiddels be roemde familie, de 80186 mi croprocessor. Deze werkt met een zogenaamde klok- snelheid van 8 MegaHertz, waarmee model 2000 buiten gewoon snel allerhande werkzaamheden kan uitvoe ren. Het aanwezige geheugen is 128 kilobytes groot, uit breidbaar tot maximaal 768 kBytes. De computer heeft een zeer ho ge schermresolutie. Tekenin gen en figuren kunnen afge beeld worden met een nauw keurigheid van 640 bij 400 punten. Dit geldt zowel voor enkel zwart-wit als voor kleur, in welk geval men de beschikking heeft over acht kleuren. De schermindeling is naar keuze 40 of 80 karak ters op 25 regels, uiteraard met hoofd- en kleine letters. Allerhande andere mogelijk heden als dubbele letter- hoogte, halve en volle helder heid, negatief schrift en on derstrepen, glijdend scrollen en gedeeld scherm zijn voor handen. Model 2000 is uitgerust met twee flexibele diskstations van het zogenaamde slim-li- ne model. Ze zijn van het dubbelzijdige type met ver der nog een verhoogde schrijfdichtheid. Daardoor is 720 kiloBytes opslagcapaci teit aanwezig. Een van de fle xibele eenheden kan worden vervangen door een Winches ter harddisk met een capaci teit van 10 miljoen tekens. Het nieuwe Tandy-model be staat uit drie eenheden: een toetsenbord met 90 toetsen, de eigenlijke computer met ingebouwde floppy discs en ten slotte de kleuren- of mo- nochrome-beefdbuis. De ei genlijke computer kan zowel horizontaal op het bureau worden geplaatst, als ernaast. Er zijn voorts nog mogelijk heden om joysticks (voor spelletjes of cursorbesturing) of een 'muis' (eveneens voor cursorbesturing) aan te slui ten. Aangezien de aanschaf van een leren bankstel geen sinecure is, vraagt dit een weloverwo gen keuze Bij het rondkijken naar leren zit meubelen zult u een keuze kunnen maken uit glad leer, generfd leer, wild leer en suè- de. Dit is afhankelijk van de bewerking die de huid heeft ondergaan; maar vooral ook van de omstandigheden waar in het dier heeft geleefd. Zo zullen bergkoeien, die minder belemmerd zijn door prikkel draad en een afgesloten stal, een veel sterker en ongeschon- dener huid leveren dan bij voorbeeld koeien die regelma tig tegen prikkeldraad aanlo pen en minder in beweging zijn. Uiteraard speelt de buitenlucht een rol bij de natuurlijke ont wikkeling van de huid. Leer heeft de karakteristieke eigen schappen en sporen die het le ven in de huid hebben achter gelaten, zoals onder andere brandmerken, nekplooien en insectenbeten. Maar vooral huidbeschadigingen, doordat veehouders en drijvers puntige stokken gebruiken om de die ren, vooral in de zuidelijke lan den, 's avonds naar de stallen te brengen. Gewoonlijk wor den deze kleine beschadigin gen geaccepteerd als kenmerk van het ware. Afvalprodukt Dat veehouders zich weinig aan trekken van deze beschadigin gen is te begrijpen, als we be denken dat de huid voor hen een afvalprodukt is. Anders ge zegd: men fokt en houdt geen koeien om de huid, maar om de melk en het vlees. Op zichzelf is leer helemaal niet duur, de prijs wordt echter be paald door het transport, het bewerken en verwerken. Of leerprijzen zullen dalen of stij gen is mede afhankelijk van het landbouwbeleid in de lan den van herkomst. De beste en grootste huiden ter wereld komen uit Oostenrijk en Zuid-Beieren. Soms leest men wel eens: antilope-, olifan ten- of mustangleer. Dat klopt niet; eigenlijk is het onzin Ga niet te snel af op koopjes. De prijs van een geheel met leer bekleed bankstel van redelijk goede kwaliteit is nu eenmaal niet gering. Mocht u tot de aan koop van een goedkoper bank stel overgaan let dan vooral goed op. Het kan voorkomen dat de zijden en de achterkant van kunstleer of van afgedekte onderhuid (splitleer) zijn ge maakt. Dit is niet zo erg wan neer de achterkant tegen een wand komt; het is dus afhan kelijk van uw interieur. Leer is duurzaam materiaal, met vaak warme natuurlijke en te genwoordig ook veel modieuze kleuren. Dus niet alleen bruin en beige, maar eveneens een fraaie olijfgroene tint als ook rood, cognac, zwart en naturel. Enkele jaren geleden is de zo genaamde „antieklook" op de markt verschenen, die een wol effect heeft. Bij een leren fauteuil of bankstel hoort eigenlijk ook een aange paste omgeving van eerlijke materialen, zoals een rustig wollen kleed, een mooie eiken houten, mahonie of grenen kast, een fraaie stenen of hou ten plantenbak. Leer kan gecombineerd worden met modern of klassiek. Mo menteel zijn er veel Italiaanse modellen verkrijgbaar, elegant van belijning en gewoonlijk gekappitioneerd. Maar ook de moderne recht belijnde zit groepen geven een interieur een persoonlijk cachet. Leer is eigenlijk nooit echt aan mode onderhevig. Als een bankstel te hard zit, ligt dat aan het vullen, dus ga dan eens praten met de vakman. Bedenkt echter wel, dat leer pas na een jaar echt lekker gaat zitten. Het moet gewoon aan ons wennen en wij aan leer. Tenslotte, als u besloten hebt le ren meubelen te kopen ga dan bij een ervaren woninginrich ter. Een aantal merkfabrikan ten heeft zich verenigd in Test- meubel Holland, een organisa tie die zich ten doel stelt de duurzaamheid en kwaliteit van meubelen te testen, om zo doende de consument een ex tra waarborg te geven. Test meubel Holland werkt in dit verband nauw samen met het instituut TNO te Waalwijk. Complete cv in de zelfbediening In de Wickes-bouwmarkten is men begonnen met de levering van materialen voor het zelf in stalleren van centrale verwar ming. Dus cv als zelfbedie ningsartikel, net als de echte boter. Het bouwmarktconcern wil hier mee het 'gesloten circuit' van leveranciers een groothandel in deze sector doorbreken, enerzijds om de zelfbouw van centrale verwarming goedko per te maken, anderzijds om de (zoals Wickes zegt) vaak lange levertijden voor diverse onder delen uit te sluiten. Het enige dat nog niet in het (overigens complete) assorti ment zit, is de ketel. Maar als daar belangstelling voor is, komt die er ook. Een kleine kanttekening hierbij lijkt ons overigens op zijn plaats. Het is juist dat een rede lijk handige doe-het-zelver best zelf een cv-installatie kan aanleggen. Wie de spullen daarvoor in de zelfbedienings zaak koopt, en zelf ook de zo geheten transmissieberekenin gen maakt (om vast te stellen welke radiatoren nodig zijn) loopt wel de kans daarin fou ten te maken. Met het gevolg dat een vertrek onvoldoende warm gestookt kan worden, of dat te grote radiatoren gekocht worden... en dat is geldverlies. Weliswaar geeft de cv-kluswijzer van Wickes de vuistregels voor die berekeningen, maar die zijn wel erg summier. Het lijkt ons dan ook wel verstandig om vooraf een deskundige te raad plegen die de berekeningen maakt of die uw eigen som metje minstens even narekent. Binnen de VHS-videonorm is een reeks van nieuwe camera's verschenen. Het VHS-systeem voor videorecorders is wijdver breid. Het marktaandeel in Eu ropa voor VHS hangt ergens rond de 60-70 pet. Dat betekent overigens niet dat alle VHS-banden - op vlieg velden gekocht - thuis af te spelen zijn. Binnen de VHS- norm bestaat weer een aantal varianten. Zo is tussen Ameri ka en Europa geen uitwisse ling mogelijk. De manier waar op men in Amerika de kleuren samenstelt is anders dan in Eu ropa. En Europa moet u zien zonder Frankrijk. De uitvinder van het VHS-sys teem is de Japan Victor Com pany, kortweg JVC, die voort durend bezig is met Verbete ring van het systeem. Ook Eu ropese fabrikanten als Blau- pyinkt en Telefunken doen mee aan die ontwikkeling. Sa men met een andere Japanse gigant, Matsushita, die de in Nederland bekende merken National, Panasonic en Tech nics brengt, is de High-Fideli- ty-vidcorecorder gelanceerd. Eindelijk dus een ook goed ge luid bij het videobeeld. Een ander VHS-ontwikkeling is de compacte, draagbare video recorder en camera combina- tie, die maar ruim 2 kilo weegt. Men maakte een kleinere cas sette, met overigens precies dezelfde band, die middels een j verloopstuk in een gewone recorder past. Het voordeel zit hem daarin, dat hij - met zijn kleinere afmetingen een kleinere recorder mogelijk maakt. Die kan dan tegen de camera worden geschroefd. Het geheel heeft men 'Video- movie'-combinatie gedoopt, die als een filmcamera zon der draden op de schouder kan worden gebruikt. Tegelijkertijd verschijnt er een nieuwe generatie videocame ra's die al eveneens bedoeld is om de concurrentiestrijd met de film te slechten. Een voor beeld is de Hitachi-camera, die uitgerust is met een CCD-oog, een chip die de beeldbuis ver vangt en een hogere resolutie geeft, lichtgevoeliger is en ab soluut niet warm of koud wordt van een toevallige film lamp die recht in de camera kijkt. Automatisch scherp JVC, brengt ook een prachtige reeks camera's uit waarvan het type CZ-S5E aan de hoogste ei sen voldoet. De camera stelt zichzelf scherp. Dat gebeurt via een bij de Amerikaanse Ho- neywell-fabrieken gepaten teerde uitvinding, de Visitro- nic. Het apparaat meet via de lens. Het beeld dat verkregen wordt, valt via 24 aparte lensjes op een in 48-dclcn gesplitste CCD-sensorchip. Via een spe ciale stuur-chip, een kleine mi crocomputer en een servo-mo- ter, wordt de lens steeds zo ge draaid dat het onderwerp dat in beeld staat, scherp is. De GZ-S5E is op de autofocus- inrichting na gelijk aan GZ- S3E, die maar 1.4 kilo weegt. Deze camera kreeg in Japan in 1982 de 'Grote prijs voor een goed ontwerp'. Zij is evenals de grotere uitvoering uitgerust met een 0,5 inch Saticon-beeld- buis, die haar een grote lichtge voeligheid bezorgt. Opvallend is de goede kleurweergave die ondanks weinig licht mogelijk is. Het geheel is erg compact. De lens kent de zesmalige Zoom (8-48 millimeter brand puntafstand) en een macro stand voor het opnemen van documenten, bloemen of in secten. De elektronische zoe ker is afneembaar en daardoor eventueel op enige afstand van de camera de gebruiken, bij voorbeeld in samenhang met de afstandbediening die het mogelijk maakt om vogels van dichtbij te bestuderen. Uiteraard heeft de camera een automatische wit-balans, en een automatische sturing van het diafragma. Mocht men spe ciale effecten willen bereiken, dan is alle automatische klim- bim uit te schakelen. Een van die effecten is uitfaden naar zwart of wit, of het langzaam onscherp worden van het beeld. De camera haalt een ho rizontale resolutie (vgl. oplos send vermogen) van 270 beeld lijnen. Het opgenomen vermo gen daarbij is slechts 7 Watt. Boven de filmcamera - die aan zienlijk goedkoper is en op film nog steeds een veel betere beelddefinitie geeft - heeft de ze videocamera het voordeel van gekoppeld gëluid, zelfs naar keuze stereo of mono. Een andere keiharde uitval naar de filmcamera is de opsteekbare titelgenerator. Met behulp van dit apparaat kan men zelfs ter plekke titels opwekken. De ti tel kan in verschillende kleu ren met elke achtergrond contrast vormen en met centrale knop overal in beeld worden geplaatst. Titeltrucs De titels kunnen ook over het scherm schuiven, eventueel in- en uitzoomen. Maximaal kan vijf regels van twaalf let ters gebruiken in een beeld: zoiets heet een pagina. In de ti telgenerator kunnen acht ver schillende pagina's worden ge bruikt, twee 'rollende' pagina's (die zelfs 37 regels kunnen be vatten van twaalf letters) en i-pagina's. De letters kunnen vier verschillende for maten hebben. Helemaal te gek is het dat r al filmend - een stopwatch in beeld kan krijgen, compleet met tijdelijk 'stilstaande' tijd bij een keerpunt of wedstrij donderbreking. In veel huiskamers is het schefflera of bergstruik te heet, Maar voor mensen, die de hele dag van huis zijn, is het een idea le kamerplant. De temperatuur moet voor deze plant liever niet boven de 17 graden C komen en niet onder de 12 graden C. Staat hij te koud, dan laat hij zijn bla deren vallen. Dat is dan jammer, voorjaar loopt hij prompt ater hebt gegeven. Dat kan ge woon kraanwater zijn, want voor kalk is Schefflera niet bang. In de zomer moet hij wat vochtiger worden gehouden. Dan krijgt hij ook elke maand wat kamerplan- tenmest. Dan kunnen ze zo hard groeien, dat u ze twee keer in een seizoen in een grotere pot moet zetten. het Maar de dertig meter hoogte die Schefflera actinophylla in Au- ter kan best. Bloeien doet hij hier ook vrijwel nooit. In de tropische en subtropische gebieden, waar de Scheffiera-soorten van origi ne groeien, komen er niet zo gro te en weinig opvallende rode bloemen aan. Bij ons wil hij graag licht staan, maar vooral niet in de zon. Voor een raam en in een kamer op het noorden is hij op zijn plaats. Staat de plant te warm, dan kan hij last krijgen van schildluis. Die luizen doen de plant kwaad. Ze scheiden ook zogenaamde ho ningdauw af, dat op uw meubels kan druppen en daar kleverige vlakken vormt. Stekken is bij Schefflera niet mo gelijk. De plant wordt door zaad vermeerderd dat bij ongeveer 25 graden C kiemt. Laat u dat maar aan de kwekers over, die er ove rigens in slagen om steeds met nieuwe cultuurvormen op de markt te komen. De laatste is een bontbladigc Schefflera, die ei genlijk niet kon uitblijven... De Schefflera of bergstruik, ge makkelijk en decoratief.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21