c Eenzaamheid ten top Kerstfeest, gongslag voor de laatste ronde Volleyballers van Leython zetten inhaalrace voort 3 Ocana ernstig gewond Commercie en sport hand in hand bij zilveren feest NSF Winst voor Albert Cuyp Thema-avond in Alphen over zelfdoding Aarde een broeinest ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 Sport LEIDEN - Nu de competitie er bij na voor de helft opzit voor de 'Leidse' volleyballers, begint er zowel bij de heren als bij de da mes tekening in de strijd te ko men. Bij de heren viel Ridder- veld door het 3-1 verlies bij Orion voorlopig af en bij de dames was Leython 4 eenzelfde lot bescho ren na het 3-0 verlies bij S' 70. Leython 2 nestelde zich alleen op kop door 3-1 winst op NOVO 2, dat daardoor de de aansluiting voorlopig mist. De Leython-heren hebben met een ware blessuregolf te kampen. Nu was ook Ger Renes uitgescha keld (gebroken middenvinger), maar de inhaalrace waaraan het team al weken bezig is, werd nog niet afgebroken. Slachtoffer werd ditmaal WW. Even kon dat team gelijke tred houden, maar al snel bleek dat Leython veel accurater te werk ging. Na de eerste winst van 15-6 ging Leython met de uitblinkende Louis Cloquet snel door naar 15- 1 en 15-11. NOVO 2 nam het na de eenvoudig gewonnen eerste set (15-10) wat MONT-DE-MARSAN (AFP) - De verwondingen die de Spaanse wielerploegleider Luis Ocana donderdag bij een botsing met een vrachtwagen in de buurt van Nogaro opliep, blijken veel ern stiger te zijn dan aanvankelijk werd gemeld. Pas over vier maanden zal Ocana hersteld zijn en zijn activiteiten kunnen her vatten. Hij werd in het zieken huis van Mont-de-Marsan opge nomen. De winnaar van de ronde van Frankrijk in 1973 bevindt zich niet in levensgevaar. Vol gende week wordt Ocana geope reerd. Hij heeft een hersenschud ding en verschillende wonden in het gezicht ter hoogte van het lin keroog opgelopen. Voorts is een jukbreen gebroken. Zijn beide knieën zijn ontwricht en zijn rechterknieschijf is gebroken. al te gemakkelijk op tegen Blok. Dat kostte bijna de tweede reeks, maar toen die met 16-14 toch werd gewonnen, was het verzet gebroken: 15-10. LUSV 2 en Do- nar 2 staan op de ranglijst één punt van elkaar. Na de onderlin ge confrontatie kwam daar geen wijziging in: 2-2, na een pittig duel. De strijd tussen DAC 2 en RW werd uitgesteld in verband met het toernooi van RW. SKC had geen moeite met Gemini 3. In een eenzijdige wedstrijd bleef de studentenploeg met 3-0 de meerdere over de Voorschote naren. Ridderveld deed een ver geefse poging om na het verlies van vorige week de aansluiting te bewaren tegen koploper Orion. Dat lukte niet. Orion moest weliswaar een set afstaan, maar had wat meer inhoud: 3-1. ames Bij de dames won S' 70 van Ley thon 4, dat in de derde set een 9-1 voorsprong geheel prijs gaf: 15-9, 15-10, 15-11. Blok stelde de ge groeide aanhang enorm teleur door te verliezen van WVC. De Warmondse dames waren ouder wets op dreef en drukten dat uit in de cijfers 1-3. Op verzoek van RW werd de wed strijd tegen Leython 3 anderhalf uur vervroegd in verband met een toernooi, waaraan RW ook nog wilde deelnemen. De scheidsrechter was echter niet ingelicht, waardoor het duel pas een uur te laat kon beginnen. In tussen hadden de dames al aan de bar plaatsgenomen en Silvia de Romijn van Leython was al vertrokken. Al die zaken kostten Leython een duur punt (2-2 via 18-16, 13-15, 15-9, 7-15), tot groot ongenoegen van coach Ruud Kos, die daardoor de koppositie verloren zag gaan. DAC 2 was veel sterker dan LUSV 2, dat alleen in de derde set aar dig kon bijblijven (15-2, 15-6, 15- 10). Leython 2 begon sterk tegen mede-titelgegadigde NOVO 2: 15-8. In de tweede set lukte ech ter niets meer (3-15). Leython herstelde zich echter goed, won de derde set met 15-4 en ging stug door naar 7-0. NOVO kwam nog wel terug, 7-7 en 11-11, maar het karwei werd afgemaakt door Gerdi Verwoerd, die afscheid nam van het team en voortaan het eerste gaat versterken: 15-11 en 3-1. AMSTERDAM (ANP) - Com mercie en sport zullen hand in hand gaan in het jubileumpro gramma van de 25-jarige Ne derlandse sport federatie, op gericht op 24 januari 1959. Het samenspel komt tot uiting in het eerste hoogtepunt, een na tionaal sportgala in het sport paleis Ahoy' in samenwerking met de AVRO, die ook een puz zelactie uitvoert waarvan de baten ten goede komen aan de stichting sportsupport. In Ahoy' zal de omroepmaat- schappij een tweetal van zijn typische sportprogramma's presenteren, zij het dit keer in een iets ander kader. De sa menwerking met het bedrijfs leven zal nader onderlijnd wor den bij de tentoonstelling 'sport '84' van 16 tot en met 19 mei op het nationaal sportcen trum Papendal. Dr. Wim van Zijll, oud-secretaris van de NSF en voorzitter van de jubileumcommissie vertel de tijdens een persconferentie in Amsterdam, dat op 'sport '84' in beeld zal worden ge bracht wat de sport te danken heeft aan het bedrijfsleven en omgekeerd. De sportleider, die het binnentreden van het be drijfsleven in de sport tijdens de 25-jaren NSF van zeer nabij heeft meegemaakt, onder streepte, zoals ook NSF-voor zitter Peter van Dorst had ge daan, dat voor de grootse opzet van het jubileumprogramma zeer weinig geld beschikbaar gesteld kon worden. De mid delen zijn mede gevonden door sponsoring uit het be drijfsleven. In simpele woorden: „de tijd van dure feesten is voorbij." Van Dorst benadrukte dat zijn koe pelorganisatie van 32.000 ver enigingen en meer dan vier miljoen leden de laatste tijd op een aantal ontwikkelingen moet inspelen. De recessie, die gevolgen heelt voor de practische sportbeoe fening, begeleiding en oplei ding en accommodaties. De duidelijke toeneming van sponsoring en reclame om ver minderende geldstromen te kunnen compenseren. De integratie van minderhe den binnen de georganiseerde sport. De begeleiding van ontwikke lingen op het gebied van de emancipatie. Het mogelijk maken van een zinvol besteden van de toene mende vrije tijd, samen met andere maatschappelijke sec toren. De belangrijkste punten uit het feestprogramma van de 25-jari- ge NSF in 1984 zijn: 5 januari: nationaal sportgala in Ahoy' 24 januari: buitengewone alge mene ledenvergadering in Krasnapolsky (Amsterdam). 16 tot en met 19 mei: sportten- toostelling 'sport '84' op Pa pendal, met ook de jaarlijkse nationale sport ontmoeting en het symposium 'sportvereni gingen in de branding'. 18 mei tot en met 1 juni: verkoop- expositie 'sport in de kunst'. 29 mei: symposium 'fair play in de sport'. 6, 7 en 8 september: internatio naal congres over sportterrei nen van (kunst)gras. 9, 10 en 11 oktober: internatio naal symposium over 'sport ontwikkeling in de jaren '80' (in samenwerking met het NOC). FC Datarex 11-17 FC Lisse 11-8 FV Snoekie 11-15 Rootterdamse St. Ceverbo 9-14 11-8 De Rozet 11 14 Van der Plas 11—7 VWL 11-13 FC Grovo 11-6 Silva Boys 10—10 Lugdunum 9—5 Huug van Es 10—9 Topscorers Hennie Koet (VWL) 10 Wim Eilander (Lugdunum) 9 Ben Heemskerk (VWL) 8 Hoofdklasse THB Boys 11-18 SRV Boys 11-10 Ju/De Singel Van Duuren 11—8 11-18 Cleyn Duin 11-7 Glasbergen 11-17 UVS 11-6 Menken/Land- Bahlmann 11-5 bouw 11—14 Landwer 11-4 Bax 11-13 Noordwijk 11 12 Topscorers Fred Muller (THB) 22 Hans van Leeuwen (UVS) 21 Huug Aandewiel (Glasbergen) 17 HILVERSUM (ANP) - Jan Tim man en Boris Spasski hebben gisteren de buit eerlijk verdeeld. Beide schaakgrootmeesters na men genoegen met het niet on aantrekkelijke salaris van vijf tienduizend gulden voor een weekje schaken om des keizers baard. In de zesde en laatste par tij van hun tweekamp in de KRO-studio in Hilversum waren beide spelers niet bereid een gokje om drieduizend gulden (het verschil tussen winst en ver lies) te wagen. Na negentien zet ten kwm het duo remise overeen, waardoor de tweekamp gelijk eindigde: 3-3. De tweekamp tussen Timman en Spasski kende een veelbelovend begin. De in 1937 in Leningrad geboren Spasski zette de eerste twee partijen onorthodox op en vond in Timman een zeer ge schikte tegenspeler. Timman slaagde in de openingspartij cum laude (1-0) en miste in de twee de de winst op 't nippertje. In de derde partij verspeelde de Am sterdammer, die een lucratieve twaalfde maand heeft met zijn winst (10.000 dollar) in Indonesië en de bonus in Hilversum, zijn voorsprong. De resterende par tijen waren op de vijfde na nau welijks interessant. Het had er al le schijn van dat beide spelers - Timman en Spasski wensen elkaar een prettig uiteinde, ieder vijftienduizend gulden rijker. het financiële aspect lieten pre valeren en stilzwijgend genoe gen namen met vijftig procent van het prijzengeld. De uitslag van deze tweekamp is identiek aan die van de eerste KRO-tweekamp van vorig jaar tussen Timman en Kortsjnoi. Beide tweekampen trokken veel toeschouwers, de belangstelling op radio en televisie was nave nant. Reden voor de omroep om in beginsel het volgend jaar weer een tweekamp met Timman te houden. JAKARTA (AFP/ANP) - Het boksteam van de Albert Cuyp (Amsterdam), dat een trip door Indonesië maakt, heeft in Jakar ta een wedstrijd tegen een Indo nesisch team met 6-4 gewon nen. Middengewicht Pedro van Raamsdonk, die vrijwel zeker is van uitzending naar de Olympsi- che Spelen in Los Angeles, zege vierde op punten over Liston Si- regar. Een andere Olympische kandidaat. Romeo Kensmill, won in het weltergewicht even eens op punten van Manase Bon- sapia. Zwaargewicht Ramon Voorn verloor op punten van Lo- dewlik Akwan. Bantam: Karry Anwar (Ind) w.o.p van Ronald Coens (Ned). Veder: Said Kwyasse (Ned) w.o.p. van ERick van Ents (Ind). Licht: John Kapisa (Ind) w.o.p van Rudt Maayer (Ned). Rocky Elfal- lah (Ned) wint door interventie in de eerste ronde van Sonny Ar- wan (Ind). Welter: Reggy Saro (Ned) wint door interventie in de tweede ronde van Israël Item (Ind). Zwaarwelter: Gilbert Hallie (Ned) w.o.p. Sayamsyl Anwar Hara- hap. Halfzwaar: Eduardo Atary (Ind) w.o.p. van John Ross (Ned). ALPHEN AAN DEN RIJN- Dat nu meer mensen dan vroeger hem vragen, hen te helpen bij het bespoedigen van hun dood, kan dokter J. de Bruyne (Leiden) wel verklaren. Met het ouder worden van de mensen komen hun pro blemen meer aan de orde. Bo vendien wordt over de dood en over daarmee gepaard gaande verschijnselen als zelfdoding en euthanasie minder moeilijk ge praat. "Ik praat er zelf ook gemakkelijker over. Ik ben minder bang voor de dood geworden. Steeds meer er vaar ik hem als doodgewoon. Ik kan nu ook betér luisteren naar mensen die daar vragen over hebben". Zei de Leidse arts deze week op een drukbezochte ker kelijke thema-avond in Alphen aan den Rijn. Het ging daar voor al over 'zelfdoding'. Dokter De Bruyne beschreef zelf doding in het algemeen als 'tra gisch' en 'rampzalig'. Hij drukte de aanwezigen op het hart, aan dacht te hebben voor mensen die met zodanige moeilijkheden hebben te worstelen, dat ze in die daad mogelijk hun enige uitweg gaan zien. "Dit is de eenzaamheid ten top. U bent allemaal in zekere zin hulp verlener. Het kan op onze weg komen, die eenzaamheid eniger mate te delen, als mens tegen over mens. Luister actief, zoek naar duidelijkheid. Door het con tact te verdiepen en intensiever te maken, kunt u deze mens hel pen om toch weer een eindje door te leven. Door er te zijn en te luisteren kan de weg naar werkelijke hulpverlening begaanbaar worden". Een mevrouw gaf daarvan deze avond uit eigen ervaring met een vriendin een treffend voorbeeld. Het vraagt wel uiterste zorgvul digheid, geduld en volhouden. Geen woorden Bij het ingaan op de vele vragen die hem na de pauze werden ge steld, moest dokter De Bruyne er kennen, dat zelfdoding onder jonge mensen in toenemende ma te voorkomt. Hij zag dit als een 'uiting van de eenzaamheid die deze tijd kenmerkt'. "Het is het isolement ten top". "De stap naar de professionele hulpverlening is soms te groot. Een goede buur is beter dan een verre professionele hulpverlener. Wij zullen onze an tenne moeten uitzetten, gericht op medemenselijkheid". Toch kan zelfdoding totaal onver wacht gebeuren. Er zijn dan geen signalen aan voorafgegaan, geen aanwijsbare redenen. Dokter De Bruyn: "Dan is de verbijstering onder de nabestaanden des te groter. Er zijn geen woorden voor. Men moet dan leren aan vaarden, dat de menselijke mo gelijkheden ook hun beperking hebben. Niet alles is oplosbaar. Er zijn mensen zo depressief, dat het leven tot een hel geworden is. En dat menselijke aandacht en hulp geen uitwerking hebben". Met die erkenning - ook vanuit zijn eigen praktijk bedoelde dokter De Bruyne geen ant woord te geven op de vraag of zelfdoding még. Die vraag liet hij geheel open. "Ik ben geen theo loog. Ik heb er geen behoefte aan, daarover te debatteren. Die beperking leg ik mijzelf uitdruk kelijk op". Wel verwees hij naar een recent boek van de bekende professor Kuitert - evenals dok ter De Bruyne gereformeerd over zelfdoding. Dit boek wil een bijdrage zijn aan de morele me ningsvorming over dit moeilijke onderwerp. Met een uitvoerig ci taat uit het boek was de dokter zijn inleiding ook begonnen. Een predikant op deze vergade ring vertelde, in zijn praktijk te zijn geconfronteerd met de vraag, of mensen die zelf een eind aan hun leven hebben gemaakt ook 'verloren' zijn voor de eeuwi ge zaligheid. De dominee zei er dit van: "Als iemand tot zelfdo ding overgaat, heeft hij de hel hiér al gehad". Kerstboodschap Potter De mensheid vertrouwt meer op valse zekerheden dan op het goe de dat God met de aarde heeft ge wild. Zegt Philip Potter, secreta ris-generaal van de Wereldraad van Kerken, in een kerstbood schap. Miljoenen mensen krijgen kinde ren in de hoop morgen een beter leven te hebben. Daarnaast zijn er miljoenen die geen kinderen meer durven krijgen omdat het Dr. Philip Potter voortbestaan van de mensheid steeds meer wordt bedreigd. Ook zijn er miljoenen die hun kinde ren zien sterven aan ziekten, honger en oorlog. Macht wordt gezien als middel om anderen te knechten in plaats van samen een gemeenschap te bouwen. De aarde is een broei nest geworden van tirannie, angst en onverschilligheid. Vre de moet komen van macht en af schrikking. En tóch worden nog ieder ogenblik kinderen geboren en wordt Gods beeld opnieuw levend. Tussen de profetieën van Jesaja - die ook leefde in een tijd van drei ging alom - en onze wereld is een kind geboren in Bethlehem. In dat kind werd God geopen baard, opdat wij mogen weten, wat het betekent, geschapen te zijn naar Zijn beeld. Jezus toonde dit door Zichzelf op te offeren en in woord en daad Gods licht en leven te laten zien. Zijn offer was tevens een veroor deling van degenen die Hem ter dood brachten. Maar God gaf Christus het leven weer en maak te vrede op aarde tot een werkelijkheid voor mensen die Zijn offer willen aanvaarden. In deze kersttijd, zo vervolgt Pot ter, worden wij opgeroepen om opnieuw geboren te worden in dit kind, Jezus, die voor ons is gekruisigd en gestorven. Dan mogen wij delen in de macht van Zijn goedheid, in Zijn liefde als van een vader en moeder, in Zijn vrede en gerechtigheid. Kerstfeest. Om allerlei godsdien stig misbruik tegen te gaan, advi seerde de synode van Dordrecht (1574), geen kerstfeest te vieren, maar alleen op de zondag daar vóór in de preek aandacht te be steden aan Christus' geboorte. Maar, zo vertelt de Katwijkse predikant P. van der Horst in het kerstnummer van de regionale gereformeerde kerkbode, dat bleek geen haalbare kaart. Op Kerst gingen de mensen ge woon buiten de kerk om feest vieren. Dus besloot men in 1578 toch maar, het kerstfeest op een doordeweekse dag ook in de pro testantse kerk als normaal te aanvaarden. Al is er nog lang over gestreden, of er wel zo'n hei dense kerstboom in de kerk mocht staan en of kerstnacht- diensten wel konden, want dót was immers rooms. Nu bezoekt zo'n 65 procent van de hervorm den en gereformeerden de nacht dienst. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Nederhorst den Berg M. Hooymeijer Oostburg (Z.); aangenomen naar Zunderdorp (deelwerk) kandidaat A. Cuperus Utrecht; bedankt voor Onstwed- de A. van de Beek Genemuiden. Gereformeerde Kerken: aangeno men de benoeming tot zendings predikant te Rwanda (Afrika) A. L. van den Dries Wommels. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Assen J. van de Wetering Harkstede- Overschild. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Randburg (Z.-Afrika) en voor Gouda J. W. Verwey Rid derkerk, voor Hamilton en voor Unionville (Canada) en voor Rockvalley (Ver. Staten) J. J. van Eckeveld Zeist, voor Westkapel- le A. Hoogerland Dirksland. Baptistengemcente: bedankt voor Emmen J. L. Muilwijk Ede Mevrouw E. A. Hoekstra-Kan te Bennekom is benoemd tot secre taris van het hoofdbestuur van de Nederlandse Protestanten bond (NPB). Zij volgt mr. S. Gra- tama op. Het zangkoor van de Nederland se Protestantenbond in Alphen aan den Rijn zal volgend jaar 19 mei gastheer zijn voor een lande lijke 'Korenbeurs' van NPB-ko- ren. Een 'Korenbeurs' - de vori ge was in Schiedam - is geen wedstrijd maar een 'fijne happe ning', zo heet het in de aankondi ging. De kerkdiensten van Kerst vindt u op een aparte pa gina. Zó wordt het bericht door de bijbel de wereld in geseind. Wij doen er goed aan, zó dan ook het kerstfeest te vieren: als sig naal van het einde. Nemen wij bijvoorbeeld het be richt van Mattheüs. Hij vertelt meteen al aan het be gin, dat de gongslag is gehoord door het gans heelal en is opge merkt in de wereld van vreem de godsdiensten en van de we tenschap. Die hadden destijds nog alles met elkaar te maken: godsdienst en wetenschap. De 'Wijzen uit het Oosten', over wie Mattheüs zo uitvoerig be richt, zullen wel geleerden zijn geweest uit de priesterkaste; zij wisten veel van de loop van sterren en planeten. Deze geleerden hebben de plane ten Jupiter en Saturnus in con junctie gezien in het teken van de vissen, zeven jaar vóór onze jaartelling. Met grote waar schijnlijkheid moet dit 'de Ster' zijn geweest. Jupiter: het teken van de wereldheerser; Saturnus: het teken van Pale stina; het sterrenbeeld van de vissen: het teken van de eind tijd. Zó lazen zij het aan de hemel, en hun conclusie was: in Palesti na' is geboren de Wereldheer ser van de eindtijd. Het is voor ons onvoorstelbaar, hoe groot de schok moet zijn geweest, die deze geleerden hebben ondergaan. Het is mis schien te vergelijken met het moment dat onverhoopt de eerste atoomraket zou worden afgevuurd: dit is het einde! Zo hebben zij het ervaren: dit is het einde! De eindtijd is aange broken. Nu gaat deze wereld, met alle ongelukkige mensen, met alle verdriet en dood en oorlog, met honger en tranen, aan haar eind komen. Nu wordt alles ónders. Nu wordt ólles goed. Want de Wereld heerser van de eindtijd is geko men. Met dit geloof, deze vaste over tuiging, deze gespannen ver wachting staan zij van dat ogenblik af in de wereld en gaan zij op reis om de nieuwge boren Koning te huldigen, Hem alles aan te bieden wat zij zijn en hebben. Dat is dus het eigenlijke van het kerstfeest: de hernieuwde ont moeting met de Heerser van de eindtijd. Zo is er maar één, en in alle eeuwigheden zal er geen tweede zijn. Er zijn tijden geweest in de kerk geschiedenis, waarin deze eindverwachting volkomen verduisterd was. Men vierde het verleden of was geabsor beerd door het heden. Voor de toekomst was geen plaats. Mattheüs heeft nog veel meer van deze jonge Koning te ver tellen. Hoe Hij voor Zijn we reld Zich gegeven heeft tot in de dood. Hoe Hij de weg ge gaan is van het kruis. Hoe Hij in het hol van de leeuw is ge gaan om dóór de Sterkste te blijken. Maar de geleerden uit het Oosten wisten van dat alles nog niets. Ieder jaar komen zij eraan zet ten en ons uitnodigen om mee te gaan naar Bethlehem, omdat de eindtijd is gekomen en de Koning, de Heerser van de eindtijd, er al is. Zij hebben daarvoor heel wat moeten verduren. Het volk Israel gaat er niet op uit. De regerende koning Herodes vergaat van een ziekelijke ja loezie. De ovcrpriesters en schriftgeleerden blijven er to taal onverschillig onder. En de Wijzen moeten zich begeven naar een stal en een kribbe. De hofhouding bestaat uit wat sjo fele mannetjes. En tóch: zij knielen neer en aan bidden. Onbegrijpelijk. Dat is geloof! Zo is de inzet van Mattheüs, als hij de blijde boodschap van Je zus gaat vertellen. Je weet dan meteen: je geloof moet wel tegen een stootje kunnen. Je moet je door alle onverschilligheid en ongeloof om je heen niét van de wijs la ten brengen, net zoals die Wij zen zo wijs waren om zich niet van de wijs te laten brengen. Kortom, je moet door heel wat heen om bij Jezus zelf uit te ko- Ook bij jezelf door heel wat heen. Wat een weerstand zit er al niet in je eigen hart, in je menselij ke trots, je wetenschappelijke hoogmoed, in je hele levensin stelling om zóiets te gaan doen als die Wijzen uit het Oosten: echt, reëel te aanvaarden, te ge loven, dat Hij het is! Het wordt overigens wel tijd zo langzamerhand. Twintig eeuwen eindtijd is al een hele ruk. De gongslag voor de laatste ronde heeft geklonken, wil Mattheüs maar zeggen, en geen bijbelschrijver die hem tegenspreekt. De Koning van de eindtijd is er al. En Hij wordt al aangebeden. Luther dacht stellig, dat hij het einde in zijn leven wel zou meemaken. Trouwens, dat dacht Paulus ook al. Inmiddels wordt het nu 1984 en mogen wij nog steeds hard werken in en aan deze wereld. Want de heerlijkheid van de koninkrijken zal worden bin nengebracht in dat heel nieu we, dat komt door alle verwar ringen van de eindtijd heen. Het is, geloof ik, heel gezond om met Paulus en Luther te leren meedenken: wij zullen het nog wel meemaken. En zó kerst feest 1983 te vieren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17