'De mensen moeten zich amuseren' Zaalvoetballers 12 uur zonder verlies "Amerika is verantwoordelijk voor terugkeer Chinese spelers" Bewusteloos Schalkers derde in Costa Rica Jan Sorensen, het brein van FC Twente: ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 Sport PAGINA 15 Independiente kampioen in Argentinië BUENOS AIRES (AFP) - Inde pendiente heeft het Argentijnse voetbalkampioenschap ver overd. Door een overwinning van 2—0 op eigen terrein tegen het al gedegradeerde Racing Avellaneda werd Independiente onbereikbaar voor de concurren tie. San Lorenzo, dat Platense met 2—0 versloeg, is met een punt achterstand tweede. Ferro- carril Oeste neemt de derde plaats in. De tuchtcommissie van de Argen tijnse voetbalbond heeft Racing Avellaneda, dat sinds het be staan op het hoogste niveau uit kwam. Verbannen naar de twee de divisie. De strafcommissie be paalde in Buenos Aires dat de twee wedstrijden, die afgelopen weekeinde werden gestaakt we gens ongeregeldheden, als regle mentair afgelopen worden be schouwd. Avellaneda, in 1967 winnaar van de wereldbeker, was net aan een inhaalrace bezig tegen Racing Cordoba, toen er een enorm slagveld ontstond. Met knuppels bewapende poli- tie-agenten voerden charges uit tegen supporters, die massale vechtpartijen aanrichtten op de tribunes. Vier minuten voor het verstrijken van de officiële speel tijd, gaf de scheidsrechter er bij de stand 3—4 in het nadeel van Avellaneda de brui aan. De ne derlaag betekende onherroepe lijke degradatie voor de club uit Buenos Aires. SALZBURG (SID) - De Hon gaarse skister Csilla Apjok, die twee dagen geleden zwaar ten val kwam tijdens een afdaling voor de wereld beker, is nog steeds niet bij bewustzijn gekomen. De 18- jarige skister bevindt zich in de kliniek van Salzburg met een open schedelbreuk en hersenletsel. LEIDEN - De beste Leidse zaal voetballers hebben gister avond goed geluimd een punt gezet achter twaalf aaneen gesloten uren zaalvoetbal. Jan van der Reyden, Ben en Robert de Roo, John Jansen, Fred van Haarlem, Rinus van Es, Leo Wetselaar, John Erades en Piet Sloos betraden gisterochtend kort voor elven de arena in de Groenoordhal- len en stapten daar gister- avond laat onder veel bijval van de honderden Kerst Sport Show-bezoekers pas weer uit. Stuk voor stuk had den de balkunstenaars hun slopende 12-uurrace er uitste kend van afgebracht. Zo goed zelfs, dat zij reeds vooruit blikten naar een mogelijke Guiness-recordpoging. Een aantal collega's uit Zevenber gen bezit met 24 uur het re cord. Eind maart wordt in Alkemade getracht nog lan ger te zaalvoetballen. De Lei- denaars wachten die poging af, zullen dan de zaken eens goed op een rijtje zetten en be slissen of zij daarna ook op recordjacht gaan. Het zaalvoetbalteam, onder hoede van coach Cor van der Reyden en bijgestaan door masseur Cock van Leeuwen- en leden van het Sport Me disch Centrum in Leiden, bleef gisteren in twaalf duels tegen diverse tegenstanders ongeslagen. Slechts tweemaal keken zij tegen een achter stand aan. De grootste over winning was 27-3. Het doel saldo na afloop bedroeg 126- 39. Fred van Haarlem was topscorer met 23 goals. Op de foto (Holvast) laat de zaal voetbalploeg zich de huldi ging welgevallen. PEKING (AFP) - China stelt de Verenigde Staten aansprakelijk als Chinese sportlieden na de Olympische Zomerspelen niet naar hun vaderland willen terug keren. Dit heeft een woordvoer der van het nationale sportcomi té van de volkrepubliek gisteren verklaard. Naar de Spelen van Los Angeles worden tweehon derd sportlieden en honderd offi- cals afgevaardigd. De woordvoerder, Wu Zhongyuan, liet weten dat China geen specia le maatregelen zal nemen om te voorkomen, dat leden van de groep in de Verenigde Staten achterblijven. In juli van het vo rig jaar vroeg de Chinese tennis kampioene, Hu Na, na afloop van een toernooi asiel in de Verenig de Staten. Dat incident leidde er toe dat China een aantal sportrei- zen naar de Verenigde Staten an nuleerde. "We hopen dat het gastland alle maatregelen neemt om de veiligheid van de sportlie den te beschermen", verklaarde Wu. Voor het eerst sinds de Chinese re volutie in 1949 zal het land aan de Zomerspelen op ruime schaal deelnemen. China, dat in 1979 weer lid werd van het IOC, boy cotte de Spelen in Moskou (1980) wegens de inval in Afghanistan. Aan de winterspelen in Lake Pla cid werd wel meegedaan. China zal in Los Angeles vertegen woordigd zijn in vijftien takken van sport. Volgens Wu gaat het om de belangrijkste Chinese af vaardiging in de geschiedenis van de Olympische Spelen. In 1932 liep in het coliseum welge teld één Chinese sprinter. Wu geeft zijn landgenoten kansen op medailles bij het schieten, schoonspringen, gewichtheffen, turnen, volleybal (dames) en atle tiek. Chinese sportlieden behaalden dit jaar 36 wereldtitels, maar Wu be klemtoonde dat de prestaties op het gebied van voetbal, zwem men en verschillende atletiekon- derdelen nogal pover zijn. Om de verrichtingen van deze takken van sport te verbeteren zijn vol gend jaar een Braziliaanse voet baltrainer, een coach moderne ritmische gymnastiek uit Bulga rije en een Amerikaanse skitrai ner uitgenodigd om de Chinezen bijles te geven. Feyenoorders ook zakenlui ROTTERDAM (GPD) - Ruud Gul- lit, Peter Houtman en Wim van Hanegem zijn sinds kort niet al leen (ex)profvoetballers, maar ook aandeelhouders. Dat maakt hun zogeheten Fastplay Promo tions BV een voor Nederland unieke commerciële sportonder neming. Sponsorgelden komen namelijk direct terecht bij het betrokken Feyenoord-trio. Mr. Janssen van Raay, de juridisch deskundige van de BV. noemde het initiatief gisteren tijdens een persbijeenkomst in Rotterdam een „oud ideaal en een eerste aanzet tot wat een stelselmatige exploitatie moet worden. In het verleden werd er een vrije jacht geopend op de populariteit van spelers zonder dat daar iets te genover stond. Na een aantal ge- rechterlijke processen, o.a. tegen de makers van voetbalalbums, is afgedwongen dat ook voetballers auteursrecht hebben. Het bedje hier lag dus al jaren gespreid, het werd hoog tijd om erin te stap pen". De commerciële man achter de BV heet Nico de Raadt, terwijl onder meer Hans Kraay optreedt als za kelijk adviseur. Laatstgenoemde vindt dat de vergelijking met bij voorbeeld Inter Football niet op gaat. „De spelers exploiteren zichzelf ten eigen bate, er zijn geen tussenpersonen. Ze behe ren hoogst persoonlijk een meer derheid van de aandelen. Dat is een groot verschil". En Janssen van Raay: „Natuurlijk zullen sommige terreinen elkaar over lappen, maar IF heeft ook een bemiddelende rol en doet aan contractbegeleiding. Dan zijn de clubs automatisch je tegenpartij en dat willen we niet". De doelstelling van de BV is het aantrekken van bedrijven die commercieel belang zien in het sponsoren van Gullit, Houtman of Van Hanegem. Ook andere sportlieden of clubs kunnen zich aanmelden, maar eerder ge noemd drietal blijft wel als enige aandeelhouder en bepaald wie of wat interessant is. Verder willen de betrokkenen onder merk- of eigennaam sportartikelen op de markt brengen, dan wel hun naam koppelen aan bepaalde handelsprodukten. Bovendien is de BV van plan voetbalscholen te gaan organiseren. Nico de Raadt tot slot: „We zijn al door enkele grote firma's bena derd, maar daarover wil ik nog geen concrete mededelingen doen. Wat de verdeelsleutel be treft, stel dat Gullit een contract afsluit voor twee ton. Dan krijgt hij daar meteen 85 procent van en de rest gaat in een gezamenlij ke pot, die later verdeeld wordt". SAN JOSÉ (ANP) - Martin Schal kers uit Noordwijk is in de eerste etappe van de ronde van Costa Rica voor wieleramateurs als derde geëindigd. Een vluchtpo ging van Schalkers in de laatste ronde mislukte. Tien meter voor de eindstreep werd de Nederlan der ingehaald. De overwinning in de openingsrit ging naar de Costaricaan Roberto Zuniga. Carlos Alvarado, ook een Costa ricaan, werd tweede. Johnny Arends, die als tiende fi nishte, start de tweede etappe als leider van het puntenklassement in de blauwe trui Hij won twee tussensprints. Het is de eerste keer dat een Nederlandse ploeg aan de ronde van Costa Rica deelneemt. daarover meepraten. Toen hij driejaar geleden besloot Jan So- rensen buiten de selectie te laten en daarmee zijn belofte niet na kwam, werd hij overladen met kritiek. „Samen met Nygaard en Jensen, die ook niet waren opge roepen, hebben we toen een paar verhaaltjes in Deense kranten la ten verschijnen. Ik heb de in druk", laat hij fijntjes weten, „dat die niet zo denderend goed zijn overgekomen". Denemarken Want sindsdien hoorde Jan Soren- sen taal noch teken vanuit Dene marken. „Toch vind ik het jam mer, omdat ik het nog altijd een hele eer vind om voor je land te spelen. Zeker door de manier waarop het nationale elftal nu speelt, zou ik uitstekend uit de voeten kunnen. Ik heb de moed nog niet opgegeven, maar zolang Piontek bondscoach is, en dat is hij nog vier jaar, zijn mijn kansen natuurlijk niet erg groot. Zeker niet nu ik in de eerste divisie speel. Maar nu ik beter ga preste ren word ik ook steeds vaker ge beld door Deense journalisten. Misschien dat het helpt". Het is voor Jan Sorensen geen re den om zich te laven aan het suc ces van de laatste weken, maar eerder een drang er nog een schep bovenop te doen. „Dat ben ik aan de club verplicht. Met de ze ploeg zijn we op de goede weg. Maar nu we bovenaan staan, zal het vooral zaak zijn de kop erbij te houden. En gelet op de kwali teit in de groep kan het dan niet mis gaan en speelt FC Twente volgend seizoen weer in de eredi- Met of zonder Jan Sorensen? „Het hangt er allereerst vanaf of FC Twente promoveert. Want een tweede seizoen in de eerste divi sie zie ik niet zitten, ook al wordt er heel redelijk gevoetbald. Maar belangrijk is ook wat FC Twente zelf wil. Ik heb het hier prima naar mijn zin en als de club bij promotie echt de intentie heeft om ook in de eredivisie weer bo venin te willen spelen, valt'er met mij best te praten". ENSCHEDE (GPD) - Het is al meteen dolle pret in het spelershome van FC Twente. „Klasse van de trainer, hij heeft een bonus verdiend", schatert Epi Drost vanuit de deuropening als hij Jan Sorensen achter de bar ontdekt. Want als bij toverslag herinnert de ooit zo vermaarde libero zich de uitspraak van Fritz Korbach in een voetbalweek blad. „In wezen is Jan nog te lui om schoenen met veters te kopen, hij heeft liever instappers". .Eerlijk, ik zou er niet aan moeten denken dat ik negentig minuten achter een vent aan moest lopen, dan ga ik net zo lief voor de tele visie zitten. Toch heb ik ontzet- Als de verspreider van dat 'nieuws' een uur later met slaperige ogen binnenstapt, legt de aanvoerder van FC Twente onmiddellijk een voet demonstratief op de bar kruk. „Zie je dat trainer, schoe nen met veters". Om er meteen spottend aan toe te voegen: „Maar natuurlijk wel vastge knoopt door mijn vrouw". In die ontspannen sfeer is de voor al de laatste weken veelvuldig geprezen Deen weer helemaal opgebloeid en verwierf hij ook in een mum van tijd het predikaat 'beste voetballer van de eerste di visie'. Het klimaat daarvoor werd geschapen door Fritz Korbach, voor wie het verleden niet be stond en die het presteerde van een totaal uigebluste spelers groep weer een swingend geheel te maken. Schoenen Als geen ander weet Korbach ech ter ook dat hoge bomen veel wind vangen en dat voetballers van nature geneigd zijn in tijden van voorspoed buiten hun schoe nen te gaan lopen. Daarom deelt de succestrainer ook regelmatig speldeprikken uit om de spelers groep wakker te houden. Ook Jan Sorensen, gemakzuchtig van aard als hij is, ontkomt daar niet aan. De prikkelend bedoelde op merking in Voetbal International heeft zijn uitwerking op de an ders toch zo flegmatieke Deen ook niet gemist. „Natuurlijk raak je door zulke op merkingen geprikkeld", erkent hij grif, „en daarmee heeft de trainer dus precies zijn doel be reikt. Toch ben ik zeker niet lui", verweert Jan Sorensen zich. „Als dat zo was zou ik geen tachtig meter met de bal lopen. Alleen fysiek ben ik wat minder dan een Lerby. Maar ik heb weer andere kwaliteiten dan hij. Je moet van mij niet verwachten dat ik van de ene penaltystip naar de andere ren, dan heb ik na twintig meter kramp". „Ik ben nu eenmaal geen loper", benadrukt Jan Sorensen, „en zal dat ook nooit worden. Aan dat lo pen heb ik ook een verschrikke lijke hekel. Maar vergeet niet dat ik altijd spelers om me heen heb gehad die dat loopwerk voor me deden, ik zorgde wel voor creati viteit. Ik voel me ook pas lekker wanneer ik vanaf het begin veel wordt aangespeeld. Dan krijg ik het gevoel dat ik de wedstrijd naar mij toe kan trekken. Dat loopt bij Twente nu ook steeds beter doordat de spelers mij heb ben geaccepteerd zoals ik ben". tend veel respect voor spelers als Van Benthem en Birkedal die dat wel kunnen en bereid zijn voor mij het vuile-werk op te knappen. Maar het lijkt me wel knap vervelend", zegt hij met een dromerige blik in de ogen, „voor dat soort spelers wanneer hun directe tegenstander scoort. Dan moet je toch behoorlijk de pest in hebben". Klasse Voetbal betekent voor Jan Soren sen, 28 inmiddels, ook aanzien lijk meer dan het verplaatsen van de bal. Je hoeft hem niet eens wekelijks aan het werk te zien om een vurig bewonderaar te worden van een speler met zijn klasse, de beste die ooit het shirt van FC Twente droeg, en die een aanwinst zou betekenen voor el ke topclub in Nederland. Zijn fluwelen balbehandeling, de subtiele traptechniek en zijn uit stekend inzicht, waardoor hij de situatie in een oogwenk overziet, tillen hem ook ver uit boven het gemiddelde niveau in het vader landse profvoetbal. De vaak onnavolgbare manier waarop hij van zijn tegenstan ders wegdraait en de individuele actie met versnelling die daarop volgt, is niet alleen voer voor fijn proevers maar bewijst boven dien dat hij nog wel degelijk over snelheid beschikt. Een liefheb ber van voetbal als hij is, beleeft ook Jan Sorensen daar het nodi ge plezier aan. „Het ligt gewoon in de beweging die je maakt", is de simpele verklaring van de Deen. „Maar het geeft me wel een heerlijk gevoel als ik op die manier twee of drie spelers het bos instuur. In 99 van de 100 ge vallen weet ik ook precies wat ik ga doen als ik de bal krijg. Daar om heb ik ook niet zoveel balver lies". De stemming van de Deense le vensgenieter loopt echter paral lel met het soort voetbal dat ge speeld wordt. Gelijk zijn trainer verafschuwt Jan Sorensen een defensieve speelwijze en kan hij zich mateloos ergeren aan trai ners en spelers die hem verhin deren zijn creativiteit te ont plooien. „De mensen op de tribu ne moeten zich kunnen amuse ren, dan heb ik er ook plezier in. Maar dat bereik je niet met ver dedigend voetbal of met spelers die er op uit zijn jou onderuit te schoppen". Plezier „Het plezier in het voetbal", be kent Jan Sorensen eerlijk, „staat bij mij voorop. Ik ben nooit een type geweest dat ten koste van alles moet winnen. Het zal nooit in me opkomen iemand een doodschop te verkopen, dat ver wacht ik ook van anderen. Maar door mijn manier van spelen loop ik wel een gerede kans neer gehaald te worden als ik twee man heb gepasseerd en ook de derde voorbij vlieg. Als je daar tegen in opstand komt, krijg je onmiddellijk een kaart. Maar de vent die jou al zes keer omver heeft geschopt, krijgt hooguit een reprimande. Waar zijn we dan in hemelsnaam mee bezig?" „Maar het is misschien wel waar dat ik niet zo'n winnerstype ben als Lerby. Of dat de reden is dat ik nooit een echte topper ben ge worden... Misschien heeft Kor bach wel gelijk dat ik het veel verder had kunnen schoppen wanneer ik wat beter begeleid zou zijn. Maar wat wil je, Happel was mijn eerste toptrainer. Tak- tisch is hij de beste, menselijk ze ker niet. Hij heeft me elk jaar 365 keer goedemorgen en tot ziens gezegd, maar voor de rest heb Jan Sorensen: "Ik ben geen loper; het is de beweging die het m doet (foto GPD) ben we nooit een woord met el kaar gesproken". Nog minder waardering heeft Jan Sorensen voor Georg Kessler, die hem regelrecht bij Club Brugge wegpestte door hem eerst de aanvoerdersband af te nemen en hem vervolgens naar de reservebank verwees. „Die man heeft werkelijk van alles ge probeerd om mij kapot te ma ken. Wat hij zei was wet, bij be paalde hoe je moest denken en spelen. Hij bedacht van alles om je persoonlijkheid weg te druk ken. Maar na zo'n lange tijd laat ik mij door geen enkele trainer degraderen tot een jeugdspeler. Ik heb toch ook mijn kop meege bracht en niet alleen mijn be- ,Een speler met zijn persoonlijk heid", zei Fritz Korbach al eens eeder, „moetje in zijn waarde la ten, anders komen er gegaran deerd conflicten". Ook Sep Pion tek, de Deense bondscoach, kan

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15