„Malta zeker niet omgekocht Spanje weerlegt optimisme Rijvers SM Formule 1 tot '88 in Zandvoort a Spelen winstgevend Guy Thijs bewondert Spaanse discipline V> Noordwij k de beste sportploeg 1 A Joego's ook naar EK '84 Sugar' Ray volgend jaar weer in ring DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 HAARLEM (ANP) - In ieder geval tot 1988 kan op het bedreigde circuit van Zandvoort de jaarlijkse formule 1- race om de grote prijs van Nederland worden gehouden. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland presenteerden dat lichtpunt gisteren tijdens het breed overleg in Haar lem. Inzet van het beraad tussen over heden van drie niveaus (rijk, pro vincie en gemeente) vormde het in oktober genomen principe-be sluit van GS bij de toepassing van de wet geluidhinder geen uitzonderingspositie te schep pen voor de formule 1-activitei ten op het Zandvoortse circuit. In de huidige opstelling van GS wordt de te hoge geluidsbron- produktie van de Grand Prix-bo- lides tot en met 1987, parallel met het huidige pachtcontract, toege staan. "Een afbouw op termijn", noemde gedeputeerde Geert de Boer (PvdA) die regeling in de vergunning, die eind '84 aan de Cenav, de exploitant van het cir cuit, moet zijn verlengd. Termijn Op de langere termijn houdt het provinciaal bestuur van Noord- Holland voorlopig nog vast aan het standpunt, dat de Formule 1- races in Zandvoort niet als bij zondere bedrijfsomstandigheid kunnen worden aangemerkt. "De Grand Prix is de kurk, waar het circuit op drijft, vooral eco nomisch. De meerderheid van het college kan het bestaan van zo iets fundamenteels niet als uitzonderlijk uitleggen", verdui delijkte de voorzitter van het breed overleg, WD-gedeputeer- de Sanders. De Cenav be schouwt de exploitatie van het circuit zonder de inkomsten van de Grand Prix als een onmoge lijkheid. In het breed overleg, waaraan ver tegenwoordigers van de ministe ries van wvc (welzijn, volksge zondheid, cultuur), economische zaken en vrom (volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu) deelnamen, werd duidelijk dat het principe-besluit van Ge deputeerde Staten verre van on wrikbaar is. Op de definitieve be slissing, die in de eerste helft van '84 moet worden genomen, zul len de argumenten van de minis teries van wvc en ez, de gemeen te Zandvoort en de commissies ruimtelijke ordening, milieuhy giëne, economische zaken en jeugd- en sportzaken van de pro vincie hun invloed hebben. Wvc wees Zandvoort vorige week bij een subsidieverlening van 300.000 gulden voor veiligheids maatregelen aan als het deel van de autosport in het landelijk ac commodatieplan. Het voortbe staan van Zandvoort is van struc tureel belang voor de autosport. Zo vindt wvc. Het ministerie nam dat besluit na dat de gemeenteraad van Zand voort zich ook uitgesproken had voor de instandhouding van het circuit. De gemeente wil in 1984 drie ton subsidie verlenen, als het met een schuld van 2,6 mil joen gulden kampende circuit wordt aangewezen als landelijke autosportaccommodatie. De tweede voorwaarde is dat de Grand Prix moet worden behou den. De steun van de ministeries en de gmeente dankt de Cenav vooral aan de economische be langen, die in het geding zijn. Munoz: Dit is gerechtigheid SEVILLA (GPD) - Spanje heeft Malta, zichzelf en vooral Nederland overtroffen, zonder dat er protesten zullen worden ingediend bij de Europese voetbalunie wegens vermeen de omkoping. De Spanjaarden realiseerden het „mirakel van Sevilla", waar zij met 12-1 wonnen van Malta, met veel directer en agressiever spel dan Nederland afgelopen zater dag in Rotterdam heeft laten zien. Hoewel Joe Bonello gisteravond de meeste op hem afgevuurde ballen tot doelpunt zag worden gepromoveerd, zorgt de Maltezer goalie dit keer dat Rincon niet kan scoren. (Foto efe> LOS ANGELES (DPA) - De Olympische Spelen zullen het orga nisatiecomité een bedrag een bedrag van vijftien miljoen dollar (bijna 45 miljoen gulden) opleveren. Dat blijkt uit de begroting die het Laooc heeft opgesteld. Het organisatiecomité verwacht 513,2 miljoen dollar aan inkomsten. Aan uitgaven staat daar 497,7 miljoen tegenover. Uit de verkoop van toegangskaarten vermeldt de begrdting een bedrag van negentig miljoen dollar. Uit een bericht van de Los Angeles Times blijkt dat er zeker geen hogere winst zal worden geboekt dan het begrote bedrag. Spanje, dat in zeven voorgaande duels slechts twaalf maal had ge scoord, kon daardoor nu natio naal feestvieren met een uitbun digheid dat de vrij gezapige bij eenkomst in de Kuip royaal over trof. „Dit is gerechtigheid", juichte bondscoach Munoz rja af loop met de ongeveer 29.000 toe schouwers in het Estadio Benito Villamarun. Terwijl journalisten hem omarmden liet Munoz zich in de perskamer ook gelukwen sen door Felipe Gonzalez, de so cialistische president van Spanje die telefonisch liet weten dat „dit succes erg belangrijk is voor het Spaanse volk. We hebben het als Spanjaarden erg moeilijk gehad na die twee ongelukken op het vliegveld van Madrid, maar dit is voor iedereen een geweldige mo rele steun", aldus Gonzalez. Munoz had zelf ook geen moeite om in deze opperste staat van verrukking superlatieven te be denken: „Dit is de grootste over winning in de geschiedenis van Spanje. Niet in cijfers maar wel in waarde. Ik had nooit gedacht dat wij tot elf goals zouden ko men. Dat wij het toch hebben ge haald komt omdat wij speelden zoals we wilden. Zonder nervosi teit en steeds maar doorgaan. Op deze manier hebben we die wed strijd in Aken waar Nederland zogenaamd op neutraal terrein met 6-0 van Malta heeft gewon nen, recht gezet". Terwijl rond het stadion duizenden buiten hun zinnen raakten en het „Spanje naar Parijs en Holland ligt er uit" bléven zingen voel den de twee vertegenwoordigers van de KNVB er in de Andalusi- sche hoofdstad niets voor om het Spaanse feest te bederven. Zo wel Jacques Hogewoning, vice- voorzitter van de sectie betaald voetbal, als secretaris Jan Huy- bregts legde zich zonder morren bij de gang van zaken neer. „Wat zouden we moeten doen? Malta heeft niet minder verde digd dan bij ons, maar het heeft zijn best gedaan en zelfs nog een DEN HAAG (GPD) - Onbereikbaar voor de Nederlandse pers en ver weg van radio en tv werd bondscoach Kees Rijvers gisteravond door de voor lichter betaald voetbal, Wim Jesse, op de hoogte gesteld van de Spaanse monsterzege op Malta. De reactie van Rijvers, die zaterdagavond nog van mening was dat Nederland zich voor 98 procent had geplaatst voor de EK, liet volgens Jesse niets aan duidelijkheid te wensen over. Rijvers, die bij buren had zitten kaarten, gaf tegenover de KNVB-voorlichter toe dat hij geschokt was door het resultaat. „Bij de ruststand van 3-1 dacht ik dat alles voor ons in orde was. Op die ruststand zou Spanje het nooit meer halen. Na de rust is het kennelijk hard gegaan. Ne gen minuten voor tijd was het doel al bereikt. Ik denk, dat als de Spanjaarden een paar doel punten meer hadden moeten ma ken, ze dat ook was gelukt. Deze klap komt hard aan. Niet spelen op het Europees kampioenschap is geen goede ontwikkeling naar het wereldkampioenschap toe. Onze jonge spelers hadden in Frankrijk veel ervaring kunnen opdoen. Die mogelijkheid gaat jammer genoeg aan ons voorbij", zo liet Rijvers aan Jesse weten. Guy Thijs Drie weken geleden al, tijdens de WK-loting in het Zwitserse Zu rich, had de Belgische bonds coach Guy Thijs zijn Nederland se collega Kees Rijvers en KNVB-secretaris Jan Huy- brechts voorspeld dat de Span jaarden precies genoeg doelpun ten tegen Malta zouden produce ren om zich voor de eindronde van het Europees kampioen schap in Frankrijk te plaatsen. „Dat was dus nog voor de wed strijd Nederland-Malta in Rotter dam", zo stelde Guy Thijs gister avond vast. „De uitslag in Sevilla verwondert mij dan ook niet. Omdat de Spanjaarden na de Ne- NOORDWIJK - Het eerste elf tal van zaterdageersteklas ser Noordwijk zal vanavond in het NCRV-radiosportpro- gramma Donderdag-sport worden gehuldigd tot beste voetbalploeg in het seizoen '82-'83 van de zaterdagcom petitie. Dat is het resultaat van een klassement, dat door de omroep werd sa mengesteld. Voorzitter Kor- bee, aanvoerder Dick Dort- mundt en Timo Gerlof zul len Noordwijk vertegen woordigen. Het programma wordt van 22.00 uur tot 22.45 op Hilversum 1 uitgezonden. derlandse 5-0-overwinning zich zelf lang niet uitgeschakeld acht ten, wisten zij wat er van hun verwacht werd: elf doelpunten meer scoren. Tegen zo'n armtie rige tegenstander als Malta was het zeker haalbaar". De Belgische bondscoach vond verder dat er op de 12-1-overwin ning van de Spanjaarden niets valt af te dingen. „Hoe uitzonder lijk hoog het uiteindelijke resul taat ook is uitgevallen, men kan toch alleen maar zeggen dat die uitslag is bereikt met zeer goed voetbal en zeker niet via omko perij. De Spanjaarden speelden meer gedisciplineerd dan Neder land enkele weken geleden, raakten nooit in paniek, ook niet na dat tegendoelpunt, maar ble ven gericht jagen op de benodig de doelpunten. Spanje hanteerde tegen een ploeg als Malta de enig juiste speelwijze, door veelvul dig de flanken in te schakelen. Dat deed Nederland niet in vol doende mate en daarom kwamen ze ook niet verder dan vijf doel punten. Die vijf treffers van Rot terdam waren er drie tot vier te weinig, zodat de Spanjaarden toch nog in een uiteindelijke EK- kwalificatie konden geloven". Niet Nederland, maar Spanje dus als mogelijke tegenstander van de Belgen tijdens het EK in Frankrijk. „Ik vind het spijtig voor Rijvers dat hij niet nu al een succesje heeft kunnen behalen met zijn jonge ploeg. Maar of België nu tegen Nederland of Spanje moet spelen in Frankrijk maakt me allemaal niet zoveel uit. Ik ga daar niet over filosofe ren, al geloof ik wel dat een ge disciplineerd Spanje voor elke andere EK-deelnemer een lastige tegenstander zal zijn". De eindstand Spanje 8 6 1 1 13 24- 8 Nederl. 8 6 1 1 13 22- 6 Ierland 8 4 13 9 20-10 IJsland 8 1 16 3 3-13 Malta 8 1 0 7 2 5-37 De acht landen die zich v oor de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap hebben geplaatst zijn: Frankrijk (gastland), West-Duitsland, België, Denemarken, Roemenië, Portugal, Joegoslavië en Spanje. Van Breukelen De enige buitenlander in de selec tie van Kees Rijvers, doelman Hans van Breukelen, bracht de avond door bij de reserves van Nottingham. „Alsof ik een klap in m'n gezicht kreeg, toen ik hoorde dat het 12-1 geworden was. Ik dacht eerst nog dat er een beslissingswedstrijd zou komen, ik wist niet dat bij een gelijk doelsaldo de goals vóór telden. Wat een ontnuchtering". Een reactie die overeenkwam met die van zijn ploeggenoten. „Het is ongelooflijk", mopperde spits Peter Houtman, die halverwege de partij berekend had dat de Zuideuropeanen iedere vijf mi nuten een doelpunt moesten ma ken. „Toen er binnen vijf minu ten drie goals vielen, zag ik het somber in. Echt, we hebben nooit geloofd dat het nog mis kon gaan". Erwin Koeman zag de laatste vier doelpunten niet meer, de middenvelder van FC Groningen had toen al voor Freek de Jonge op het andere net gekozen, Gerald Vanenburg ver- j. /N trok voortijdig om buitenshuis zijn vertier te zoeken. „Het is extra triest, omdat we van zo ver teruggekomen zijn", vond Hans van Breukelen in Notting ham. „Ik heb van de wedstrijd van Oranje tegen Malta in Rotter dam niets gezien. Ik heb begre pen dat ze meer mogelijkheden gehad hebben. Of we daar verlo ren hebben, ach, ik weet het niet. Ik zie het rollertje nog voor me van Dick Schoenaker in IJsland, dat net naast het doel ging. En had dat een doelpunt geworden, dan was dit duel helemaal niet meer van belang geweest. Maar ik besef dat in acht kwalificatie wedstrijden tientallen van die momenten geweest zijn". Voor Hans van Breukelen rest de troostprijs, Kees Rijvers zal waarschijnlijk geen beroep meer doen op Piet Schrijvers, en hij is dus weer eerste doelman. „Ik had die positie positie liever af gedwongen in de oefencampag ne voor Frankrijk. Ik had met Clough afgesproken dat ik alle duels in de voorbereiding tegen amateurclubs mee mocht doen". De toekomstige doelman van PSV vindt het sneu voor de huidige selectiegroep en voor de bonds coach. „Maar het hoort bij het le ven. We moeten voortborduren op de positieve punten. Op het wereldkampioenschap moeten we beslist zijn, dat mogen we niet Van Hanegem Het optimisme van de Oranje-spe lers en technisch leider Kees Rij- vooraf werd niet gedeeld door Willem van Hanegem. „Ik heb het voorzien, ik heb het aan gekondigd", vertelde de oud-in ternational. „Maar dat betekent niet, dat ik niet vreselijk teleur gesteld ben. Het is triest voor het Nederlands voetbal, deelname aan de EK was voor deze jonge ploeg broodnodig". Willem van Hanegem is ervan overtuigd dat Oranje het zater dagavond in Rotterdam heeft la ten liggen. „Je zag het bij de eer ste goal van Spanje. De manier waarop de bal uit het net gehaald werd, onaangenaam om te zien, maar het zegt alles over de instel ling. Die agressiviteit heb ik za terdagavond gemist", zei .de „voetbalprofessor", die extra treurde omdat hij de Zuideuro peanen geen aanwinst vindt bij de laatste acht in de eindronde. doelpunt gemaakt, waarom zou den we dan naar de UEFA stap pen?", zo vroeg Hogewoning zich af en al was Huybregts dan niet bepaald content over de Turkse scheidsrechter Erkan Goeksel („De tweede helft was hij een home-referee en heeft hij zich door de hele situatie laten imponeren". „Hij wilde zelf de vrije trappen van Spanje ne men"), toch wilde ook hij de arbi ter niet de schuld geven van de voor „onmogelijk" gehouden overwinning van de Spanjaar den. Dat alles neemt niet weg dat er de nodige vraagtekens kunnen wor den geplaatst bij de ontwikkelin gen in Sevilla, waar Spanje slechts twee gele kaarten kreeg en Malta maar liefst zes, waaron der één rode voor Degiorgio we gens tijdrekken. Bovendien zochten de Maltezen, anders dan in Rotterdam, na de rust de aan val op, hetgeen hen zwaar op brak en bovendien verloor de sterk begonnen scheidsrechter inderdaad in het tweede bedrijf bij vlagen de onpartijdigheid uit het oog. Spanje en niet Nederland heeft zich geplaatst, ondanks alle vraagtekens die achter het „won der van Sevilla" kunnen worden geplaatst, Spanje begreep veel beter dan Nederland waar het zwakke Malta het kwetsbaarst was, namelijk op de vleugels in de verdediging. Mede op advies van Vicente Miera, de hulptrai ner die zaterdag in Rotterdam was, en na het bekijken van de videobeelden van het duel Ne derland-Malta werd van meet af aan gekozen voor vier aanvallers en snel spel via de vleugels om zodoende de kopspecialisten Santillana en Sarabia in de punt van de voorhoede te bedienen. Afgezien van de drie doelpunten van Santillana pakte die tactiek aanvankelijk ondanks de vele re gen in de voorafgaande dagen op het goed te bespelen veld, niet naar wens uit. Oogst Spanje haalde echter na rust on verwacht alsnog de oogst binnen van de arbeid. Ook al omdat Mal ta zich met gele kaarten voor De giorgio, Tortell, Fabri en Emma nuel Farrugia (later kwamen doelman Bonello en opnieuw Degiorgio nog bij) na de rust wei nig meer kon permitteren. De hardheid en de voorzichtigheid verdwenen uit het spel van Mal ta, wat ertoe leidde dat Spanje dankzij doelpunten van Rincon (viermaal) en Maceda (tweemaal) in de 63e minuut voor het eerst „op schema" lag (iedere twaalf minuten een goal) en dat Sarabia en Senor tenslotte alle prognoses waarmaakten. Voor Munoz, die Nederland uit zwaaide („Goodbye Holland") betekent het dat hij in Frankrijk zal proberen om het prestige van Spanje dat tijdens het WK in ei gen land zo'n knauw heeft gere gen, weer op te vijzelen. Voor Rijvers rest er na de uitschake ling niets anders dan vooruit te blikken naar de WK in '86. SPLIT (AFP/RTR) - Joegoslavië heeft zich gistermiddag in Split als zevende en voorlaatste land geplaatst voor de eindronde van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap, dat in juni in Frankrijk wordt gehou den. De Joegoslaven versloegen in Split in de laatste wedstrijd voor groep vier van de voorron den Bulgarije met 3-2. By de rust was de stand 1-1. Joegoslavië Wales Bulgarije Noorwegen 3 2 18 12-11 2 3 1 7 7-6 MEE, WEE, NIET WAT JULLIE D&JK0J, ZE WILDOJ UJftT AWDEOS, IETS-EH- Vëel ease WASHINGTON (ANP) - De Ame rikaanse bokser "Sugar" Ray Leonard keert op 25 februari te rug in de ring. Hij bokst die dag tegen zijn landgenoot Kevin Ho ward. De voormalige wereld kampioen in het zwaarwelterge- wicht heeft sinds twee jaar niet meer gebokst door een oogletsel. Op 10 december besloot hij terug te keren na een demonstratiepar tij. Zijn tegenstander Howard staat achtste op de wereldrang lijst.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9