c Rente VS bepaalt herstel Wie wil nog in de ondernemingsraad? Kort zakelijk Marktberichten Vakbonden niet blij met werkgeversplan OESO: werkloosheid in EG zal nog toenemen ATT koopt vierde deel van Olivetti-concern Beurs Amsterdam DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 Economie l- Amfas/N ationale De voorgenomen samenwerking tussen de verzekeringsconcerns Nationale Nederlanden en Am- fas zal nog wel even op zich laten wachten. Volgens de besturen van beide maatschappijen is het in de fusiegedragsregels voorge schreven overleg met de vakor ganisaties nog niet afgerond evenmin als het overleg met de centrale ondernemingsraden. Naar verwachting zal voor 15 fe bruari een definitief besluit ten aanzien van het voorgenomen bod op de (certificaten) van ge wone aandelen Amfas kunnen worden genomen, aldus de raden van bestuur. SMZ De Stoomvaart Maatschappij Zee land (SMZ) gaat voor 200 miljoen gulden veranderingen aanbren gen in haar vloot en kades in Hoek van Holland. SMZ-direc- teur W.F. Hendrikse heeft dit gis teren bekend gemaakt. Het leewendeel van de investerin gen, 165 miljoen gulden, is be stemd voor de bouw van een gro te, luxueuze veerboot. Die over ruim twee jaar in de vaart wordt genoemen. Het vervangt de hui dige twee kleinere schepen van de maatschappij. De vijftien jaar oude Koningin Juliana en de vijf jaar oude prinses Beatrix. De Juliana wordt al omstreeks maart of april volgend jaar uit de vaart genomen. Staking In Groot-Brittannië begint op 6 ja nuari een nationale staking in de scheepsbouw. Dit hebben de lei ders van tien betrokken vakbon den gisteren gezegd. Zij kwamen tot dit besluit nadat de directies van de genationaliseer de scheepsbouwbedrijven had den laten weten dat zij de 62.000 werknemers niet meer dan 30,- opslag per week willen geven. De werknemers in de Britse scheepsbouw hebben in 21 maanden geen loonsverhoging gekregen. Dit bod van de werk gevers is afhankelijk van conces sies van de werknemers, die al hebben laten weten dat ze die niet willen doen. Toezicht De particuliere sector in Grieken land is teveel op winst uit. De winkelprijzen stijgen veel te snel, waardoor het herstel van de economie wordt tegengehouden. Er zal dan ook een overheids commissie voor het toezicht op de prijzen in het leven worden geroepen, zo heeft de Griekse minister van economische za ken, Geraisimos Arsenis, gezegd. In de 26 maanden die de socialisti sche regering nu aan het bewind is, is de inflatie niet kleiner dan twintig procent geweest. De pro- duktiviteit is klein gebleven en de export van Griekenland is achteruitgegaan. Minister Arse nis gaf toe dat de economische groei van zijn land veel kleiner is dan was verwacht, maar dat de nog niet zo lang geleden opge richte coöperaties in de land bouw en het bedrijfsleven tijd nodig hebben om resultaat te be reiken. Top Op 1 januari start het ondersteu nend ingenieursbureau Calcad als eerste bedrijf dat gebruik maakt van de regeling tijdelijke ondernemers plaatsen (top). Vol gens deze regeling kunnen aan de TH Twente afgestudeerde in genieurs, die willen starten met een eigen bedrijf, gedurende een jaar een halve baan krijgen als wetenschappelijk assistent bij de THT. Gedurende de rest van de tijd hou den deze jonge ondernemers zich bezig met het „opstarten" van hun nieuwe bedrijf/ KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Datum van 21 december. Boerekool per kg. 0,68-0,73, Waspeen AI per kist 13,40-17,80, BI 22,00-27,80, Cl 6,30-12,80. Aanvoer: 138 ton. Breekpeen BI per kist 10,50-10,80, Schorseneren A 1,70, Uien per kg. 0,50-0,70. UTRECHT (ANP) - De Federatie Nederlandse Vakbeweging FNV stelt in een reactie op het giste ren gepresenteerde nieuwe so ciale zekerheidstelsel van de werkgeversorganisaties VNO en NCW, dat uitvoering van dit plan talloze werkloze en arbeidsonge schikte mensen zonder meer op of onder het bestaansminimum zou brengen. De vakcentrale meent dat de werk geversorganisaties zich evenals het kabinet "al te zeer hebben la ten leiden door de overtuiging dat forse bezuinigingen op de so ciale zekerheid nodig zijn". Geër gerd heeft de FNV zich aan de opvatting van de werkgevers dat het huidige peil van de uitkerin gen en de uitkeringsvoorwaar- den tot een overmatig gebruik leiden. "Dat in deze tijd van een zeer groot tekort aan banen der gelijke verdachtmakingen wor den geuit aan het adres van men sen die buiten hun schuld werk loos of arbeidsongeschikt zijn geworden, is verbluffend", aldus de FNV. 'Volstrekt onvoldoende' noemt de vakcentrale het voorstel om het basispercentage van zestig pro cent voor uitkeringen per ge werkt jaar met 0,5 procentpunt te verhogen. Een werknemer zou twintig jaar moeten werken om voor een uitkeringspercentage van 70 in aanmerking te komen, zo heeft de FNV berekend. Het Christelijk Nationaal Vakver bond CNV zegt in een eerste commentaar op het werkgevers- plan, dat het op hoofdpunten af wijkt van de eigen opvattingen over herziening van het sociale zekerheidstelsel. De werkgevers- voofstellen over de hoogte van het uitkeringspercentage, de duur van de uitkering en de hoogte van de minima vertonen een 'groot verschil van inzicht' met de ideeën van het CNV. De voorgestelde verlaging van het basispercentage naar zestig pro cent holt volgens het CNV de verzekeringsgedachte uit. Het CNV is niet onder de indruk van de opmerking van VNO en NCW dat zij wel aan deze gedachte vasthouden; de cijfers in de nota spreken andere taal. VNO en NCW hebben hun plan voor stelselherziening getoetst aan de ombuigingsdoelstelling van het kabinet, neergelegd in het regeerakkoord. Volgens dat akkoord moet er zes miljard gul den in de sociale zekerheid wor den omgebogen (zonder de ge zondheidszorg). De voorstellen van de werkgevers leveren een blijvende verlaging van kosten van ongeveer 6,5 miljard gulden. In het FNV-voorstel zou het so ciaal-zekerheidstelsel alleen nog maar duurder worden, aldus de werkgevers. Tussen het plan van de werkgevers en de FNV gaapt een gat van bijna acht miljard gulden. Van Veen erkende bij de presentatie van het werkgevers- voorstel dat er binnen de SER nog heel wat te overleggen valt om dit te overbruggen en om uit eindelijk tot een afgeslankt so ciaal zekerheidstelsel te komen. (Door één onzer verslaggevers) PARIJS - De hoogte van de Amerikaanse rente en het particuliere spaargedrag zijn bepalend voor een verder herstel van de wereldeconomie, die voorts gebaat is bij verdergaande flexibiliteit van bedrijfsleven en arbeids markt. Volgens de huidige vooruitzichten zal de opleving zich in de komende twee jaar voortzetten. Voorzichtig in de Europese lan den; overtuigender in de VS en Japan mits de huidige ontwikke ling van de vraag zich voortzet en de aanhoudend hoge rente niet een domper zet op de investe- ringslust. Dat meldt vanuit Parijs de Organi satie voor Economische Ontwik keling en Samenwerking (OE SO), waarbij 24 geïndustrialiseer de landen zijn aangesloten, in haar economische vooruitblik op de komende anderhalf jaar. Vol gens de OESO zal de groei van het "bruto nationaal produkt in Amerika en Japan zeven tot ne gen procent bedragen ten op zichte van de afgelopen twee jaar, terwijl in Europa de groei van de totale produktie op 3 pro cent blijft steken. De werkloosheid zal in Amerika af nemen van negen tot acht pro cent en zich stabiliseren in Ja pan. In de Europese landen is nog een stijging te verwachten van tien naar twaalf procent: twintig miljoen werklozen in 1985. De OESO gaat er bij deze voorspellingen vanuit dat de in flatie redelijk onder controle blijft en dat er geen veranderin gen optreden in het spaargedrag, dat in de afgelopen jaren dras tisch is veranderd. Veel spaargeld is in de markt ge bracht en dat heeft de vraag doen opleven. Verdere ontsparing met een half procent zou een aanvul lende economische groei met één procent teweeg kunnen brengen. Overigens is ook de be langstelling voor effecten toege nomen, belangrijk bij de huidige hoge rentestanden omdat bedrij ven dan door middel van aande- lenuitgifte aan geld kunnen ko men en minder hoeven te lenen. De OESO meent dat een verlaging van die (Amerikaanse) rente be langrijk kan helpen bij een ver dergaande verbetering van de wereldeconomie, reden waarom de Oorganisatie zich zorgen maakt over de groeiende begro tingstekorten in de VS. Wel kan het verlagen van de rente een la gere koers van de dollar met zich meebrengen en dat kan nadelig uitpakken voor Europese landen die momenteel goede zaken doen in de VS. Vooralsnog blijft de Amerikaanse vraag één van de belangrijkste elementen in de economische opleving van de industrielanden. Op de lange termijn is de we reldeconomie echter gebaat bij een lagere rente, ook als die ge paard gaat met een goedkopere dollar en een verkleining van de Amerikaanse import. Ondanks het verlies van vraag van uit de VS zal dat een solidere ba sis voor verder herstel geven, al dus de OESO, die wijst op het sti mulerend effect op de investerin gen en op de voordelen voor lan den met grote schulden aan Amerika. Voor het Westen is van belang dat deze landen, die goed deels afhankelijk zijn van grond- stoffenexport, meer afgewerkte produkten kunnen importeren. AMSTERDAM - De kerstvakantie staat voor de deur en dat betekent voor veel Nederlanders automatisch wintersport. In de speciaalzaken heeft dit de afgelopen dagen voor grote drukte gezorgd. Op de foto een kijkje in een Amsterdams bedrijf, waar men de handen vol heeft aan het afstellen van verkochte en verhuurde ski's. (Foto anp» Over Nederland wordt in het OESO-rapport verder opgemerkt dat het binnenlandse verbruik in 1984 voor het vierde achtereenvolgende jaar sterk zal afnemen. Dat zal gepaard gaan met een verdere toene ming van de werkloosheid en van het overschot op de betalingsba lans. De inflatie zal gering blijven. Volgens de formule die de OESO voor de berekening van het werkloos heidspercentage toepast komt het aantal werklozen in Nederland volgend jaar overeen met 16 a 16,5 procent van de beroepsbevolking. De OESO tekent hierbij aan dat het volgens de berekeningsmethode van de Nederlandse regering 19,5 procent zal worden. De voornaamste oorzaak van de afneming van het binnenlandse ver bruik is volgens de economische deskundigen in Parijs de daling van de gezinsinkomens als gevolg van de toeneming van de werkloos heid. Ze wijzen bovendien op de afschaffing van de prijscompensatie in een deel van de c.a.o.'s, waardoor de vergoeding voor de stijging van de kosten van het levensonderhoud verder afneemt. De groei van de export zal voor een toeneming van de industriële pro duktie van 1,25 procent zorgen. Nieuwe ontslagen en geringe loons verhogingen zullen een verdere verbetering van de produktiviteit en enige stijging van de loonkosten mogelijk maken. ROME (RTR) - Het Amerikaanse communicatieconcern American Telephone and Telegraph (ATT) zal een belang van 25 procent ne men; in de Italiaanse fabrikant van kantoormachines Olivetti. Daarvoor zal 260 miljoen dollar (ruim 800 miljoen gulden) wor den betaald, zo heeft de voorzit ter van de raad van bestuur van Benzine goedkoper ROTTERDAM (ANP) - De meeste benzinemaatschappijen en vrije pomphouders verlagen met in gang van morgen de prijs van zo wel super- als normale benzine met 1,2 cent per liter. Een liter super gaat dan bij zelf- tankstations gemiddeld 180,4 cent kosten, een liter normaal ge middeld 173,4 cent. Plaatselijk kunnen door concur rentie andere prijzen voorko men. De prijsverlaging is een gevolg van de prijsontwikkelingen op de in ternationale oliemarkt. Olivetti, Carlo de Benedetti, gis teren verklaard. De twee ondernemingen zijn over eengekomen dat Olivetti pro dukten van ATT zal verkopen in Europa en mogelijk op nog meer markten en dat het Amerikaanse concern op zijn beurt Italiaanse produkten in de VS aan de man zal proberen te brengen. Volgens De Benedetti is al geregeld dat Olivetti ATT vanaf midden 1984 voor een bedrag van 250 miljoen dollar aan produkten zal leveren. Verder is afgesproken dat zal worden samengewerkt bij de ontwikkeling van nieuwe pro dukten en dat er licenties zullen worden uitgewisseld. Het akkoord komt op een moment waarop beide bedrijven bezig zijn met een ingrijpende her structurering. ATT, het grootste communicatieconcern ter we reld, zal zich krachtens een over eenkomst met de Amerikaanse anti-trustautoriteiten op 1 janua ri ontdoen van haar plaatselijke telefoonmaatschappijen in de VS. Olivetti heeft vorige maand de onderhandelingen voltooid over wijziging van de eigen- domsverhoudingèn. DEN HAAG - Ondernemingsra den staan onder grote druk. Het wordt steeds moeilijker om bij verkiezingen nieuwe OR-leden te vinden. „We kun nen gerust zeggen, dat de me dezeggenschap in het slop zit", zegt een functionaris van de Sociaal-Economische Raad. De afgelopen jaren hebben de ondernemingsraden in veel be drijven te maken gehad met een hard management. Bedrij ven die door de economische recessie in moeilijkheden zijn gekomen, organiseerden een nieuw management. „Een soort machtscentrum, dat on dernemingsraden vaak voor voldongen feiten stelt. Een on dernemingsraad moet heel creatief zijn om bij zo'n mana gement nog enige kans te kun nen maken", zegt men bij de FNV. „Velen stellen zich niet eens kan didaat omdat ze bang zijn dat dit hun carrière zal schaden. Een lidmaatschap van een on dernemingsraad betekent im mers datje veel tijd kwijt bent aan vergaderingen. Dan hgt het aan de chef en de collega's of zé die tijd, en het werk dat je door Cees Keizer door de OR-vergadenngen laat liggen, over willen nemen". Het meest recente voorbeeld van problemen met een onderne mingsraad is de VARA, waar men na vele interne problemen niet voldoende kandidaten kon vinden om de opengeval len plaatsen in te nemen. Een ander voorbeeld: Den Haag heeft zes instellingen voor ge zinszorg, ieder met een onder nemingsraad. Van deze zes on dernemingsraden draaien er vijf met een niet volledige be zetting. Onlangs werd bij de Verenigde Nederlandse Uitgeverijen een onderzoek uitgevoerd naar het functioneren van onderne mingsraadsleden en hun pro blemen daarbij. Bij dit onder zoek werden 145 zittende OR- leden, 66 ex-OR-leden en 658 willekeurige werknemers in het bedrijf betrokken. Aan de ex-OR-leden werd gevraagd waarom zij uit de onderne mingsraad waren gestapt. Daarbij kwam als resultaat uit de bus dat 17 procent van de on dervraagden moeite had met de hoeveelheid tijd die het OR- werk in beslag nam, terwijl 15 procent teleurgesteld bleek te zijn in de OR. Nog een 14 pro cent had voorrang gegeven aan de eigen functie en 11 procent werd niet herkozen vanwege problemen met de achterban. Ook kwam uit het onderzoek een beeld waarom werknemers zich niet kandidaat stelden voor het werk in de onerne- mingsraad. De meest genoem de reden was het tijdsbeslag, waarbij vooral de privétijd werd genoemd. Maar ook een groot deel van de werknemers ziet geen kans het werk in de OR te combineren met de baan. Van degenen die een. functie in de OR wel overwo gen, maar het uiteindelijk toch niet hebben gedaan zegt 23 procent „omdat het niet te combineren is met mijn werk". Van de zittende OR-leden vond 57 procent dat het werk in de OR zwaarder is uitgeval len dan men aanvankelijk had gedacht, 36 procent zegt dat het OR-werk meer tijd kost dan men had verwacht. Wie met OR-leden praat, ontdekt al gauw dat de opstelling van de directies veel harder is ge worden in de ondernemingsra den. „Vroeger kon je als een di rectie niet wilde luisteren, nog wel eens een grote bek opzet ten. Dat hoefje nu niet meer te proberen, want dan weten ze je wel op andere manieren te pakken", aldus enkele OR-le den. De vakbeweging zegt dat de knelpunten op dit moment vooral liggen bij het wegver voer, de bouw, de metaal en hier en daar in de verpleegte huizen en bejaardenoorden. „In deze sectoren komt het voor dat ondernemers tegen de ondernemingsraad zeggen: zo en zo moet en zal het gebeuren. Gaan jullie er niet mee ak koord, dan zoeken jullie het maar uit Tenslotte zijn jullie zelfstandig. Zorg dan zelf ook maar dat je aan je informatie komt". Een grote angst is er onder werk nemers om bij reorganisatie van een bedrijf hun baan kwijt te raken. „We hebben een ge val gehad dat er tijdens een reorganisatie juist verkiezin gen waren van een nieuwe on dernemingsraad. Iedereen was bang voor zijn baan. Toen dacht men: die ondernemings raad geeft toch een zekere be scherming tegen ontslag. Het eind van het liedje was dat het gehele personeel zich kandi daat stelde voor het lidmaat schap van de ondernemings raad", aldus een bondsbe- stuurder. De vakbonden erkennen, dat de afgelopen jaren de OR-leden door de economische proble men onder zeer grote druk hebben gestaan. „Welk bedrijf heeft niet gereorganiseerd? Zoiets gaat een OR niet voor bij. Het gevolg is wel dat die OR-leden een zeer zware last te dragen krijgen als er ontslagen moeten vallen. Durf je de ver antwoordelijkheid aan om te gen je collega te zeggen dat hij er uit moet?" Toch ziet de vakbeweging een lichte kentering ten goede. CNV-bestuurder Dik van de Kamp: „De bereidheid om zich kandidaat te stellen, lijkt me groter dan de afgelopen twee jaren". En John Miltenburg, bestuurder van de FNV: „Steeds meer OR-leden doen bij problemen een beroep op de rechter. Er is nu wat juri sprudentie over de positie van het OR-lid. En gelukkig in po sitieve zin". Conflict bij Gist-Brocades DELFT (ANP) Kaderleden van de Industriebond FNV hebben van morgen tussen half acht en negen uur aan de fabriekspoorten van Gist- Brocades in Delft pamfletten uitgereikt waarin zij mede namens de plaatselijke ondernemingsraad de personeelsleden informeren over het naar hun mening in een impasse geraakte overleg met de directie. Met name de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur, dr. G. Bresser, en de nieuwe directeur personeelszaken, H.P. Straatsma, worden verant woordelijk gesteld voor het huidige beleid volgens de "harde lijn". AANDELEN binnenland doorlopend 210.008 178.00+ 350.00 17800 157 00 1 55.00 271 00 272 00 57 30 - 71.20 70.00 194 00 195 00 46.008 50.00B 540.30 55800 7550.00 7550.00 730.00 740.00 telegraaf c Wb hyp c tw kabelh c tw$nstrac 211 00 220 00+ 1 SOB NG 291 00 291 00 29 50 29 50 15300 15300 352 00 352.00 92008 9800 4570 4580 63 00 - 50.50 50.80 13250 13250 209 00 207 50 140 00 146 00 46.00 4610 8360 84.00+ 135.75 137.75 137.00 140.00 westingh. 53.10 5! beleggingsinst. leveraged 154.50 15 OBLIGATIES staatsleningen nl 12% 81-9 *2 82-92 112.40 '4 82-92 111.40 OVz 82-92 108.00 112.30 11270 104.50 104 70 100.90 101 10 bg9'£ 82-07 10330 amro 118000 107.50 anno 10*4 82a 106 50 amro 10 82-89 103.50 amro 9'/4 83-03 100.50 amro 8*4 84-91 100 20 amro 6'/4 83 94.00 ar slOVi 82-87 12380 bmh 9^ 83-93 102.10 «gh 1181-68 103 50 10153 fgh 9 78-86 99 60 99 70 •gh 9 83-92 99 20 100 00 •gh 7*4 77-85 99.00 9900 rabh 11 8088 104.20 104.20 parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) Algemeen 1484 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 857 - nw.3 langl 868 - 3-5 jaar 8 50 Buitenlands Amerikaanse dollar Engelse pond geld "ortuges Isc. (100) 2!l0 2^60 Spaanse peseta (100) Gnefcse drachme (100) Finse mark (100) Joeg dinar 51.25 54.25 1.60 2.60 3.33 3.63 VERKLARING DER TEKENS - gedaan en lalen - otfoèle nol geschorst - achtergestelde lemng Beursoverzicht n aantal Records sneuvelen op Damrak Het Damrak heeft vandaag ir vaste stemming we< records gebroken. Het algemeen koersgemiddekje van het ANP liep op tot in de buurt van 150. Eind vong jaar stond het nog op 100. zodat dit jaar de koersen met gemiddeld 50% zijn gestegen Heineken droeg daar vanmorgen flink aan bij. Door een artikel in de Wall Street Journal steeg de notering met 14,50 tot bi|na f 129. De Amerikanen vervrach ten dat Heineken naar f 155 gaat goud en zilver Goud 37800 - 38300 Akzo boekt aan de lopende band koersrecords Vanmorgen reikie de n otenng tot boven 193 Ko ninklijke Olie kwam tot f 135 en Nationale Nederlanden bereikte een nieuwe top op f 198,50. een vooruitgang va f 5. Bij Elsevier was de stijgende kjn er (tijdelijk) uit door winstneming. Er werd op f 501 gehandeld en dat is f 4 goedkoper dan giste ren Oce stevende krachtig naar een f 3.50 hogere koers. De banken deden het prima, met ABN, dat f 4.50 koerswinst boekte, als aanvoerder Ahokf en Gist gingen er 11.50 op voor uit KLM was 11 hoger Een verrassing voor de beurs was het bericht dat Chase Manhattan en Ned. Credietbank vnjwel tot overeenstemming zi|n gekomen omtrent de overname van de aandelen van de Nederlandse Bank Enige tijd geleden werd dat nog dapper ontkent

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7