Mubarak vraagt Arafat op bezoek Frankrijk: ex-regering opgelicht PLO-leider aan wal in Egypte Duitse tv zendt film over joodse financier later uit 'Bonn zet rechtbank onder druk' Bulgaar in Rome uit cel, onder huisarrest Schandaal met oliewinningen Perez: top Reagan- Andropov wenselijk JERUZALEM (GPD) - PLO-leider Arafat zette gisteren voor het eerst sinds zes jaar voet op Egyptische bodem, nadat het Griekse schip, dat hem uit Tripoli had gehaald, in de haven van Port Said had aangelegd. President Mubarak heeft Arafat uitgenodigd naar Cairo te komen om hem te ontmoeten. Het zou voor het eerst in zes jaar zijn dat Arafat een president van Egypte ontmoet. De laatste keer was de beroemde zitting van het Egyptische parle ment op 9 november 1977 waar wijlen president Sadat aankon digde bereid te zijn naar Jeruza lem te gaan. Arafat was toen in de zaal. Over de betekenis van een bezoek van Arafat aan Egypte valt nog slechts te speculeren: vaststaat door Jaap van Wesel dat Arafat tot dusver heeft ge weigerd Egypte te bezoeken zo lang Egypte vasthoudt aan de vrede met Israël. Maar een con clusie dat Arafat door een bezoek aan Egypte dezelfde weg opgaat, is voorbarig. Het vertrek van Arafat en zijn ge trouwen uit Libanon is gepaard gegaan met een golf van geweld en terreur. Eerst bombardeerde de Israëlische luchtmacht giste ren rond het middaguur in Baai- bek in Oost-Libanon, een kamp dat volgens de Israëli's het cen trum is van de recente terreur aanslagen in Libanon op Franse, Amerikaanse en Israëlische hoodkwartieren. Het is hetzelfde kamp dat de Franse luchtmacht onlangs „met succes" bombar deerde, zoals in Parijs wordt vol gehouden, hoewel iedereen het erover eens is dat de Fransen hun doel hebben gemist. Het Israëlische bombardement van gistermiddag werd 's avonds gevolgd door een nieuwe aanslag van grote omvang in westelijk Beiroet, kennelijk opnieuw ge richt tegen het Franse contin gent van de multinationale vre desmacht: twee autobommen ontploften en richtten enorme schade en paniek aan, met tien tallen doden en gewonden, ter wijl zeer velen nog onder het puin van de ingestorte gebou wen liggen - voor Beiroet al bijna een „normaal" tafereel. In Jeruzalem zal Andreotti van premier Shamir ongetwijfeld te horen krijgen dat Italië vooral in Beiroet moet blijven, wil niet vroeger of later Beiroet door het vertrek van de internationale vredesmacht in handen van Sy rië vallen. De internationale vre desmacht met de Amerikanen voorop is de laatste strohalm waaraan president Gemayel zich vastklampt. Terugtrekking bete kent automatisch de val van Ge mayel en de laatst resten van een „verenigd Libanon". Libanese militairen zoeken in de puinhopen van een gebouw in Beiroet naar overlevenden. Bomaanslagen, gericht tegen de Franse militairen van de multinationale vredesmacht, eisten gisteren zeker veertien slachtof fers. Onder hen één Franse parachutist. Er werden veel mensen gewond. (Foto AP) Poging tot verkoop 'goud van Heathrow' WENEN (Reuter/DPA) - De Weense politie heeft gisteren vier Italianen en een Oosten rijker gearresteerd die pro beerden aan een onbekende voor circa drie miljoen gul den tien staven goud te ver kopen. Deze zouden volgens hen afkomstig zijn van de sensationele gouddiefstal die op 26 november op het Lon- dense vliegveld Heathrow werd gepleegd. De Weense goudstaven, met een gezamenlijk gewicht van 81 kilo waren echter vals. Zij bestonden uit een wolframle gering en waren met een dun laagje bladgoud overtrokken. Wat de politie verbaast is dat de valse staven dezelfde merkte kens hadden als die welke op Heathrow werden gestolen. Die merken waren alléén aan insiders bekend. Men ver moedt dat een vervalsersben de op een of andere manier aan de gegevens is gekomen. Bij de roof op Heathrow ver dwenen 6.800 staven goud in 76 kisten en twee kistjes met diamanten. Ook buiten Libanon met kennelijk hetzelfde oog merk: in Ankara ontploften bom men in de nabijheid van Franse en Amerikaanse gebouwen. Intussen is in Israël de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Andreotti aangekomen voor een officieel bezoek, en zijn belang rijkste agendapunt is de deelne ming van Italië in de multiona- tionale vredesmacht. De Italia nen hebben al herhaaldelijk de wens te kennen gegeven eruit te willen stappen, maar vooral on der Amerikaanse druk hebben ze er tot dusver in toegestemd hun deelneming alleen wat te beper ken. Arrestaties na aanslag Harrods LONDEN (UPI/AFP) - Als uit vloeisel van het onderzoek naar de aanslag van zaterdag bij het Londense warenhuis Harrods zijn gisteren in Londen vier ar restaties verricht. De aanhoudin gen werden in de vroege uren uitgevoerd door inspecteurs van Scotland Yard die vergezeld wer den door leden van de brigade voor terreurbestrijding. Bij de aanslag vielen vijf doden en wer den 95 mensen gewond. De vier arrestanten zouden sympa thisanten zijn van het Ierse Re publikeinse Leger. Zij zouden echter niet rechtstreeks betrok ken zijn geweest bij de aanslag. BONN (GPD) - Het tweede Duit se televisienet (ZDF) heeft de vertoning van de documentai re 'Joseph Süss Oppenheimer' uitgesteld van 24 januari tot 14 februari. Dat komt omdat Bondskanselier Helmut Kohl op 24 januari voor een officieel staatsbezoek naar Israël reist. De film gaat over het leven van de in 1738 ter dood gebrachte joodse financiële adviseur van de hertog van Württemberg. Het ZDF is bang dat de „toch zeer gevoelige reis van de Bondskanselier" mogelijker wijs door de uitzending ge schaad wordt. „Het is niet uit 'Reis Kohl naar Israël te gevoelig' te sluiten dat alléén al het be ruchte begrip „Jud Süss" in het buitenland een Duits-Israë lische discussie uitlokt, die wij helemaal niet willen", aldus de persdienst van het ZDF. german) duurt negentig minu ten en dient, volgens het ZDF, om een vervalst beeld uit de geschiedenis te corrigeren. De documentaire zou vooroorde len uit de weg kunnen ruimen. In plaats van de „propaganda- leugen van het schadelijke volksindividu", waardoor Op penheimer tot „belichaming van het boze" werd gemaakt en wat in 1940 de regisseur Veit Harlan met steun van Jo seph Goebbels tot één van de smerigste nazi-films inspireer de, gaat het in de ZDF-docu- mentaire over de „tragedie van een man uit het getto, die naar zijn eigen emancipatie en die van zijn geloofsgenoten streeft". Oppenheimer, zo moet blijken, is „zeker geen engel" geweest, maar „nog veel minder was hij de demon, die generaties van anti-semie ten tot in de jongste geschiede nis van hem hebben gemaakt". DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 SPD-woordvoerder BONN (GPD) - In verband met de zaak-Lambsdorff doet de Bondsregering nu een poging om een onafhankelijke recht bank onder druk te zetten. Iets vergelijkbaars is in de geschiede nis van de Bondsrepubliek Duitsland nog nooit voorgeko men. Dat schrijft SPD-woord voerder Wolfgang Clement in een bijdrage voor de persdienst van zijn partij. Clement oefent heftige kritiek uit op het feit dat de Bondskansela- rij de door de justitie ingediende aanklacht wegens corruptie te gen minister van economische zaken Otto Graf Lambsdorff (FDP) eerst getoetst heeft, dat daarna regeringswoordvoerder Boenisch de aanklacht „zeer dun" noemde en dat nu de Bondskanselier heeft verklaard dat er na lezing van de aanklacht geen rede bestaat om Lambs dorff te ontslaan. Door deze uitlatingen is, aldus SPD-woordvoerder Clement, een ongehoorde druk ontstaan op de rechters van het Landge richt in Bonn, die moeten beslis sen of de aanklacht tegen Lambsdorff steekhoudend ge noeg is om een proces tegen de bewindsman wegens omkoping te «openen. Want bondskanselier Helmut Kohl, vice-kanselier en minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher en mi nister Lambsdorff hebben im mers te kennen gegeven dat zij er vast van overtuigd zijn dat het niet tot een proces komt. Anders zou de minister van economi sche zaken niet zijn blijven zit- Verdacht van medeplichtigheid aanslag op paus ROME De Bulgaar Sergej Anto- nov, verdacht van medeplichtig heid aan de moordaanslag op de paus, is gistermiddag uit de Ita liaanse gevangenis ontslagen, maar daarmee nog niet op vrije voeten. Rechter van instructie Ilario Martella, die hem in no vember van het vorig jaar liet ar resteren, stemde toe in het ver- door Hein ten Kortenaar zoek van Antonovs verdedigers om hem om gezondheidsrede nen uit de gevangenis te ont slaan, maar legde hem tegelijker tijd huisarrest op. De Bulgaarse ambassade heeft rechter Martella de verzekering gegeven dat Antonov het land niet zal verlaten, voordat de Ita liaanse justitie een beslissing over zijn zaak heeft bereikt. Het is dus nog te vroeg om te spreken van een definitieve afrekening met de zogenaamde „Bulgaarse connectie", die vorig jaar werd uitgevonden door de Amerikaan se journaliste Claire Sterling en kort daarop verrassend werd be vestigd door de dader van de moordaanslag, de jonge Turk Mehmet Ali Agca, die intussen door de Italiaanse justitie tot le venslange gevangenisstraf was veroordeeld. Agca loste op dertien mei 1981 drie schoten op paus Johannes Pau- lus II, toen deze voor het begin van een algemene audiëntie in een open jeep zijn gebruikelijke rondrit over het Sint Pietersplein maakte. Enkele uren zweefde de paus op het randje van de dood, maar door tijdig operatief ingrij pen kon hij worden gered en zijn genezing nam vele maanden in beslag. De dader werd ter plekke gearresteerd en legde een volle- dige bekentenis af. Noch tijdens zijn verhoor noch tij dens het proces sprak hij van medeplichtigen, maar in het von nis waarbij hij tot levenslang werd veroordeeld, sprak de rechtbank er twijfel over uit, dat hij de aanslag, alleen had kunnen plegen. Pas na de publikatie van de Amerikaanse artikelen over de Bulgaarse connectie begon Agca te vertellen over zijn con tacten in dit Oosteuropese land. De opdracht voor de aanslag zou hij in de Bulgaarse hoofdstad hebben gekregen van de Turkse handelaar in wapens en verdo vende middelen Bekir Celenk. In Rome zou hij kort voor de aan slag ontmoetingen hebben ge had met twee Bulgaarse diplo maten en met de functionaris Bulgaarse luchtlijn Glemp schrapt van ae r> uigaarst xucninjn -■ Balkanair, Antonov. De diploma- gel uit ten waren intussen uit Italië ver- kerstboodschap PARIJS - Gewiekste oplichters hebben de vroegere Franse re gering-Barre en president Gis- card d'Estaing ruim 500 mil joen francs lichter gemaakt met een project om zogenaamd gemakkelijker nieuwe olievel den te vinden. De vorige presi dent van de rekenkamer heeft een rapport over de kwestie vernietigd toen hij oktober vo rig jaar met pensioen ging en de hele affaire is aan het licht gekomen door een artikel in het satirische weekblad Le Ca nard Enchainé. De zwaar tegen de stroom van de economische problemen oproeiende rege- ring-Mauroy komt het schan daal goed uit, terwijl zowel oud-premier Barre als oud-pre sident Giscard zich voorlopig in zwijgen hebben gehuld. De affaire begon in 1976 toen een Panamese firma, Fisalma ge naamd, de Franse oliegigant Elf-Erap voorstelde olie voor hen te vinden volgens een nieuwe procedure, die berustte op elektronische vindingen en waarbij 'snuffelvliegtuigen' in samenwerking met apparatuur op de grond oliebronnen kon den aanwijzen zonder dat er voor veel geld, en wellicht te vergeefs, op ouderwetse en ui terst kostbare wijze proefbo ringen moesten worden ver richt. Omdat Elf voor een deel in han den is van particulieren en de aandeelhouders niet op het spoor mochten worden ge bracht, werden de benodigde Giscard d'Estaing: operatie snuffelneus. gelden uitsluitend gestort via de Erap, de holding die het staatsaandeel van de firma be heert. De overboekingen ge schiedden bovendien, en op bevel van de eerste-minister en zijn minister van financiën, langs slinkse wegen en onder het mom van „defensiege heim". Toen er na drie jaar door de Pa namese firma met zijn snuf- feltoestellen nog geen nieuwe olievelden gevonden waren, kwam er verdenking op en in 1979 maakte president Giscard zelf een operatie-snuffelneus mee om te zien wat er mis aan was. Alles bleek mis te zijn en het project werd gestopt. Elf zag nog kans de helft van de aan Fisalma uit Panama ge storte gelden terug te krijgen, maar er bleef een gat van ruim 500 miljoen francs, dat werd weggewerkt onder het hoofdje „studiekosten, technisch on derzoek en documentatie". De Franse rekenkamer (het li chaam dat de staatsuitgaven controleert) kon echter niet worden omzeild, maar men hield zich daar „in akkoord met de eerste-minister uit die dagen" (premier Barre) op de achtergrond. Drie exemplaren van een rapport over de kwes tie werden geproduceerd, twee gingen er naar premier Barre met het verzoek er een door te geven aan de president. Het derde bleef in het bezit van de toenmalige president van de rekenkamer, Bernard Beck. Wat de regering nu het meeste steekt, is dat Beek zijn exem plaar niet verscheurde toen hij de twee andere aan premier Barre had gestuurd, maar pas toen hij in oktober vorig jaar met pensioen ging. „Een rege ring mag zich jegens zijn op volger niet op defensiegeheim beroepen", aldus deze lezing van de zaak, die de gepensio neerde Bernard Beck nog duur te staan zal komen. De hele kwestie kwam uit toen de belasting in 1981 een routi necontrole bij Elf uitvoerde en geen genoegen nam met een uitgave van meer dan 500 mil joen franc onder het hoofdje „studiekosten". Na drie achter eenvolgende onderzoeken, die de belastingmensen niet dich ter bij de waarheid brachten, stelden ze vast dat de uitgave niet als studiekosten door de beugel kon en ze sloegen Elf aan voor een extra 500 miljoen. Intussen is Bernard Beck voor het voetlicht getreden en hij verklaarde tegenover het dag blad Le Monde: „De kwestie ging ver buiten de normale normen uit en ik vond toen dat het 't beste was elk spoor van dit rapport uit te wissen". De oud-president van de rekenka mer voegde er nog aan toe: „Het rapport hield geen enkel element in waardoor twijfel ge zaaid zou kunnen worden over de goede naam van welke functionaris of politieke per soonlijkheid dan ook". Nadat Le Canard Enchainé al in juni van dit jaar eerste gege vens over de snuffeltoestellen van Fisalma had gepubliceerd, kwam ze gisteren met het com plete verhaal. Het werd meteen door alle Franse radio- en tv- stations overgenomen en het is het onderwerp van de dag, zo dat brandender problemen er op aangename manier door op de achtergrond raakten. Het wachten is nu op verklaringen van oud-president Giscard en oud-premier Barre. WARSCHAU (Reuter) Kardinaal Jozef Glemp, het hoofd van de roomskatholieke kerk in Polen, heeft zijn kritiek op politiek ac tieve priesters afgezwakt om te voorkomen dat zij last krijgen met de communistische autori teiten. Dit heeft een kerkelijke woordvoerder gisteren meege deeld. Hij zei dat de kardinaal een zin heeft geschrapt uit zijn kerst boodschap, die in de kerken zal worden voorgelezen. In de gewij zigde versie staat nog steeds dat de bisschoppen "priesters waar schuwen zich niet met de poli tiek in te laten". Maar geschrapt is een verwijzing naar "priesters die, door lucht te geven aan de spanning van de strijd namens hen die schade hebben geleden, tot klankbord zijn geworden van sociale spanning". Volgens de woordvoerder heeft de kardinaal, nadat de boodschap eerder deze week bekend was ge worden, zich gerealiseerd dat de autoriteiten die passage zouden kunnen aangrijpen om priesters die vijandig staan tegenover het communisme te vervolgen we gens misbruik van de vrijheid van godsdienst. De aanbeveling dat priesters zich niet met de po litiek moeten bemoeien strookt met instructies van de uit Polen afkomstige paus Johannes Pau- lus II. Regeringswoordvoerder Jerzy Ur ban verklaarde dinsdag over de toen nog niet gewijzigde kerst boodschap: "Wij waarderen deze boodschap als een juiste inter pretatie van de rol van de kerk in de samenleving". ten. Volgens Clement zou het in een „bewaarde democratie" onmoge lijk moeten zijn dat een van cor ruptie beschuldigde minister aanblijft. De SPD-woordvoerder gelooft dat de wijze waarop de Bondsregering - de affaire- Lambsdorff behandelt tot een ernstig conflict tussen de mach ten in de staat kan leiden en zo de zenuw van de Duitse rechtsor de zal aantasten. gearresteerd. Hfj ontkende van het begin af elke band met de da der van de moordaanslag en noch in directe confrontaties noch in bezoeken aan Antonovs woning, waar volgens Agca de moordaanslag was voorbereid, werden doorslaggevende bewij zen voor Antonovs medeplich tigheid gevonden. Toch is de twijfel van rechter Mar tella kennelijk nog niet geheel verdwenen: anders zou hij wel zijn ingegaan op het verzoek van de verdedigers om Antonov defi nitief in vrijheid te stellen. Voor een andere beschuldiging van Agca, namelijk dat de Bulga ren hem ook zouden hebben aan gezet tot een moordaanslag op de Poolse vakbondsleider Lech Wa lesa tijdens diens bezoek aan Ita lië in januari 1981, heeft rechter Martella hem al in staat van be schuldiging gesteld wegens las ter - wel een bewijs, dat hij de jonge Turkse terrorist niet zo maar op zijn woord gelooft. Perez de Cuellar. (Foto ap> NEW YORK (Reuter/AFP)- VN- secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar heeft gisteren op een persconferentie gepleit voor een Amerikaans-Russische topcon ferentie, die de geblokkeerde on derhandelingen over kernwa pens weer op gang zou moeten brengen. De supermachten moe ten wegen vinden om de wapen wedloop aan banden te leggen, terwille van zichzelf en van de hele mensheid, zo zei Perez. Hij vroeg de Amerikaanse president Reagan en de Russische presi dent Andropov "hun verant woordelijkheid waar te maken". Eerder had de Panamese voorzitter van de algemene vergadering, Jorge Illuceca, aangedrongen op een top van de 15 landen die zit ting hebben in de Veiligheids raad over het indammen van de nucleaire wapenwedloop. Perez de Cuellar onderschreef die op roep niet. Hij meende dat de kwestie beter rechtstreeks be- sproken kan worden op een Amerikaans-Russische top. De secretaris-generaal zei dat een VN-vredesmacht in Libanon te verkiezen zou zijn boven de hui dige multinationale vredes macht. Maar, zo zei hij, dan zou eerst voldaan moeten zijn aan een aantal voorwaarden: de Li banese regering moet een for meel verzoek richten tot de VN. De Veiligheidsraad moet ermee akkoord gaan, belanghebbende landen moeten er mee instem men en lidstaten van de VN moe ten bereid zijn een troepencon tingent voor een VN-macht ter beschikking te stellen. "Als aan die voorwaarden is voldaan zijn we altijd bereid te helpen". Perez de Cuellar herhaalde nog eens dat hij zich niet beschikbaar zal stellen voor een tweede ambtstermijn als secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties. ADVERTENTIE Een héél kilo in één pak

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6