c Steeds Lyceum-nieuwe-stijl roept veel vragen op bij leerkrachten THD: dag en nacht bereikbaar, maar in slecht pand Telefoonnummer 125202 wordt deze maand extra vaak gedraaid BenW: geen mening over uitlatingen Waal Sen met Ae/cnu btadbkeefd Oplossing voor problemen havo-leerling? Insluipers ziekenhuizen aangehouden Krakers verliezen kort geding Bezwaren tegen bouw aan Maredijk afgewezen Majoretten krijgen geld DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 Leiden LEIDEN - "Kan ik even met U praten?? Jadag en nacht be reikbaar". Met die woorden vestigt de Telefonische Hulp dienst (THD) aandacht op de hulpverlening die vrijwilligers 24 uur per dag geven via tele foonnummer 125202. Een nummer dat deze maand weer extra vaak wordt gedraaid. Want met de feestdagen in het vooruitzicht zijn veel mensen zich eens temeer bewust van hun eenzaamheid. Aan hun bieden de vrijwilligers van de THD een luisterend oor en ge ven adviezen bij grotere of kleinere problemen. Koos en Tine, vrijwilligers van de THD: "Eigenlijk merken wij al in november dat mensen tegen de feestdagen op gaan zien. Sommigen gaan dan al voorbereidingen treffen voor een gezinsfeest; anderen be denken hoe ze ooit die dagen door moeten komen. Juist vóór de kerstdagen is het bij ons extra druk, tijdens de da gen zelf valt het wel mee. Op vallend is dat de meeste men sen ook 's avonds of 's nachts bellen wanneer de traditionele hulpverleners naar huis zijn. Het spitsuur ligt bij de THD tussen tien en drie uur 's avonds" Kracht van de hulpverlening die de THD geeft, is volgens Tine en Koos de anonimiteit. De vrijwilliger en hulpvrager ken nen elkaar niet en juist daar door kan er heel ongedwongen over problemen worden ge praat. "Bovendien is er geen deskundigheidsverschil. De vrijwilliger probeert 'van mens •tot mens' te helpen, gewoon als iemand die morgen net zulke problemen kan hebben. Op die manier krijgen mensen de aan dacht die ze elders kennelijk tekort komen. Of het gesprek met de vrijwilliger geeft ze weer eens een stimulans om iets aan hun problemen te gaan doen". De ongeveer zeventig vrijwilli gers van de Telefonische Hulp dienst hebben vorig jaar zo bij na elfduizend bellers te woord gestaan. Veel van hen wilden gewoon wat informatie over bijvoorbeeld de doktersdien sten. Maar ook problemen rond eenzaamheid en relaties waren er legio. Tine en Koos: "Wat het afgelopen jaar boven dien erg opviel was het aantal telefoontjes over vrouwenmis handeling. Steeds meer vrou wen belden daarover. Wij pro beren altijd om iets met die in formatie te doen, te signaleren dat vrouwenmishandeling een groot probleem is. Al is het al leen maar om duidelijk te ma ken dat opvangcentra voor vrouwen nodig zijn". Ruimtenood Hoewel de THD probeert hulp te bieden aan anderen, heeft de dienst zelf ook met een groot probleem te kampen. De huidi ge huisvesting verkeert name lijk in bar slechte staat en biedt onvoldoende ruimte. Omdat renovatie van het pand erg duur wordt en de ruimtenood niet zou oplossen, wil de THD uitwijken naar een andere huisvesting. Nog geen gemak kelijke opgave, want al wordt maar een simpele eengezins woning verlangd, die moet dan wel in het centrum liggen (voor de bereikbaarheid van de me dewerkers) én mag vooral niet al te opvallend zijn. Dit laatste om de anonimiteit van de THD te waarborgen. Grootste probleem bij het zoe ken naar een andere huisves ting zijn echter de financiële omstandigheden van de THD. Tine en Koos: "Juist door de anonimiteit van onze dienst hebben we ons misschien al tijd te bescheiden opgesteld. Gevolg is dat onze begroting op geen enkele manier ruimte biedt een hogere huur te beta len. En extra subsidie zit er al helemaal niet in. Daarom heb ben we een bouwfonds opge richt, waaruit we oorspronke lijk de verbouwing van ons huidige pand wilden betalen. Nu die verbouwing té ingrij pend wordt geacht, willen we geld verzamelen om een hoge re huur op te brengen". Want verhuizen ziet de THD als een bittere noodzaak. "Onze twee vaste krachten en de vrij willigers zitten in een gebouw dat nauwelijks warm te stoken is. En vergaderingen, werk groepen of trainingen moeten we bij mensen thuis houden omdat er in het pand eenvou dig geen ruimte voor is. Van daar dat we hopen zoveel mo gelijk geld bijeen te krijgen én iemand te vinden die ons een gunstig onderkomen kan leve ren". De THD is bereikbaar via tele foon 125202 of Postbus 495 in Leiden. Daar kunnen ook men sen terrecht die er belangstel ling voor hebben vrijwiiliger bij de Telefonische Hulpdienst te worden. In januari wordt na melijk weer begonnen met een nieuwe trainingscursus voor vrijwilligers. Kamer van Koophandel kan worden opgeheven houder Waal, dat de Kamer van Koophandel net zo goed zou kunnen worden opgeheven. Het college heeft er helemaal geen mening over, want de kwestie is nooit in een vergadering van B en W besproken. Dat antwoor den B en W op vragen van WD- raadsleden Bakker en Zonnevyl- le. De omstreden uitlatingen van Waal werden gedaan in een openbare vergadering van de wethouder en topambtenaren, de zogeheten Beleidsgroep Stadsvernieuwing. Discussie over principiële zaken hoort in raadscommissies plaats te vinden, zo geven BenW toe. De voorbereiding daarvan ge beurt onder meer in de fracties en in de Beleidsgroep Stadsver nieuwing. In dit overleg moet een vrije gedachten wisseling mogelijk zijn, zonder dat daaruit terstond gevolgtrekkingen wor den gemaakt, aldus B en W. Het college zal daarom opnieuw be zien of de vergaderingen van de Beleidsgroep voortaan in beslo tenheid zullen worden gehou den. LEIDEN Het college van B en W deelt niet de mening van wet- ADVERTENTIE Wij hopen van harte dat u ons nooit zult hoeven bellen. Maar èls het nodig is omdat u moeilijkheden hebt of zich een zaam voelt, dèn willen we er zijn voor een gesprek per tele foon van mens tot mens. Ook in 1984. De vrijwilligers van de TELEFONISCHE HULPDIENST LEIDEN (071-125202) zitten met een huisvestingspro bleem. Dat is op te lossen, maar het kost veel geld. Als u ook wilt bijdragen: Rabo bank Leiderdorp rekening no. 3356.25.797 (giro-no. van de Ra bobank 284023) met de vermel ding T.H.D. Leiden. Dank voor uw bijdragen. Redactie: Bart Jungmam Jaap Visser LEIDEN - Het voorstel om de bovenbouw van havo en vwo samen te voegen tot een nieuw lyceum ligt alweer enige tijd achter ons. Het lijkt erop, dat ondanks veel kritiek, in 1985 de eerste scholen gaan proefdraaien. Rectoren, directeuren en schoolleiders zijn zich intensief aan het beraden over de gevolgen van dit plan. Een noodverband of een echte verbetering? Gaat de havo definitief verdwijnen en zijn er voor de mavo-leerlin gen nog doorstromingskansen? Dit waren enkele vragen die giste- deze opmerking zeer sceptisch, ren aan de orde kwamen bij een J.B.L. Geerts, rector door de directie onderwijs van de gemeente Leiden belegde dis-- cussie over 'Het Lyceum', een plan van de adviesraad voor de tweede fase van het voortgezet onderwijs (Arvo II). Naast verte genwoordigers van het openbaar onderwijs, gemeentelijke advi seurs en inspecteurs uit Leiden en wijde omgeving, waren ook de grote geesten achter het ly- ceum-nieuwe-stijl aanwezig: de heren Hoogbergen, Oehlen en Hofman. Gesprekstof genoeg in de raadszaal van het stadhuis. De bedoeling van het lyceum is dat de afzonderlijke havo- en vwo-af- delingen na de derde klas een eenheid gaan vormen, waarbin nen variaties mogelijk zijn. Er kan op twee niveau's eindexa men worden. Op zich een prach tig idee, waarmee een einde lijkt te komen aan het nawijzen van de havo-leerling omdat hij te weinig in zijn mars heeft. Het ho ger beroepsonderwijs heeft zich immers van meet af aan verzet tegen de havo-leerling. Omdat ze die te laag gekwalificeerd vond. Of het lyceum inderdaad de op lossing is voor de getergde havo kandidaten met 'te weinig stu diezin en te weinig kennis' is nog de vraag. Triest Vooralsnog is Theo Hoogbergen, de voorzitter van Arvo II, daar van overtuigd. "De scholen kam pen nu met ehorme problemen. Cijfers wijzen uit dat ae helft van de havo-leerlingen drie jaar doet over de de laatste twee jaar. Bij het vwo is dat ,20 procent. Daar naast zijn er jaarlijks nog eens 30.000 uitvallers die zonder enig diploma op zak op de keien staan. Dat is een hele trieste si tuatie. Op grond van deze getal len is er geen andere weg dan nu is ingeslagen. Dit plan", sprak Hoogbergen zeer nadrukkelijk, "is voor 90 tot 95 procent van de huidige schoolbevolking een op lossing". De rectoren keken na de Rem brandt Scholengemeenschap, vroeg zich af wat er met de mavo- leerling gaat gebeuren. "Wordt dat nu het kind van de rekening? Ik krijg de indruk dat de nota is geschreven uit een behoefte van de maatschappij en niet uit een behoefte van de leerling. Ook rector De Zoete van de Louise de Coligny zat met de mavo in zijn maag. "Waar komen de leerlin gen terecht die niet naar het ly ceum kunnen of willen?" W. Oehlen vertelde dat het middel baar beroepsonderwijs een alter natief moet zijn. "Wie niet bereid of in staat is tot drie jaar theore tisch onderwijs dat gevolgd moet worden door nog eens drie of vier jaar hoger beroeps- of we tenschappelijk onderwijs, kan daar heen". Ook Hoogbergen had zijn ant woord klaar. "Het middelbaar beroepsonderwijs moet een leer weg worden die gelijkwaardig is aan het lyceum. Het heeft nu weinig status, is weinig ontwik keld en slecht verspreid over het land. Daar gaan we als Arvo II aan werken om dat te verbete- Selectie De lyceumleerling die straks door stroomt naar het hoger beroeps onderwijs zal volgens de plannen een hoger niveau hebben dan de havo-leerling van vandaag. Alle leerlingen zijn na het derde jaar verplicht tenminste twee vakken op het hoogste niveau te volgen. Voor het wetenschappelijk on derwijs worden vijf vakken op het hoogste niveau geëist. Naast de twee niveaus komen er meer verplichte vakken, onder andere wiskunde, en duurt de opleiding voor de havo een jaar langer. Per vak kan examen worden gedaan. De grootste vrees van de aanwezi gen was dat in de eerste drie leer jaren voorafgaand aan het ly ceum een hevige strijd zal gaan ontstaan. De hamvraag zal wor den: "Wie mag door naar het ly ceum?" Inspecteur De Vries uit Haarlem was bang weer te moe ten terugkeren naar de strenge selectie. "Jaren en jaren hebben we geprobeerd daar vanaf te ko men. Met de nieuwe opzet van de basisschool is dat eindelijk ge lukt en nu dit". Een ander zei naar aanleiding van deze opmer king: "De kelder is gecon strueerd, de eerste woonlaag wordt weggeslagen, maar toch probeert men met man en macht het dak erop te zetten". Hoewel in de nota staat dat ook mavo-kandidaten na hun diplo ma een goede kans maken, werd dit door velen sterk in twijfel ge- Geen spoor (1) Een niet malse beschuldiging van advocaat Imkamp in de krant van gisteren: het politie onderzoek na de steekpartij- met-fatale-afloop een half jaar geleden in de Groenhoven- straat deugde niet. "Na de steekpartij stond al vast wie de schuldige was", stak Imkamp dinsdag voor het gerechtshof de beschuldigende vinger rich ting politie en justitie. Er zou volgens hem niet zijn gekeken naar bloedsporen of vingeraf drukken op de messen. "We zenlijke dingen bij een onder zoek", aldus de raadsman. Met onder meer die argumenten kreeg de advocaat zijn Alphen- se cliënt (voorlopig) weer op vrije voeten. Maar zijn beschul digingen worden op het Leidse politiebureau van de hand ge wezen. Geen spoor van waar heid, volgens politiewoord voerder Dick Graveland. "We hadden niet zorgvuldiger te werk kunnen gaan", zegt hij. Hij draait even de film terug, zo als dat tegenwoordig wel heet: de politie - snel ter plekke door een waarschuwing - kan alle betrokkenen mee naar het bureau nemen. De meesten vertrekken 's nachts al weer, uiteindelijk blijven twee ver dachten over. Graveland: "Een hoofdverdachte en zeg maar een bijrolspeler". Tevens werden twee messen ge vonden op het Noordeinde. "Die hebben we heel omzich tig bekeken, maar daar werden geen bruikbare sporen op aan getroffen. Dat is trouwens ook heel moeilijk bij messen. Dat zijn geen vingerafdrukken, meer vegen van een hand". Ook de bloedsporen werden niet vergeten, spreekt Graveland advocaat Imkamp opnieuw te gen. "De kleren van beide ver dachten plus bloedmonsters van de twee werden opge stuurd naar het gerechterüjk laboratorium in Rijswijk en daar is uitvoerig rapport van gemaakt", aldus Graveland en hij concludeert: verwijten over ondeugdelijk politie-onder- zoek zijn niet terecht. Geen spoor (2) Graveland direct maar even ge vraagd naar de 'zaak-Van Ame- rongen'. De juwelier in de Haarlemmerstraat werd vijf jaar geleden vermoord en om Dick Graveland omringd door vuurwerk: "Ja, het is opmerkelijk rustig". (Foto GPD) het onderzoek nieuw leven in te blazen werd er vorige maand aandacht aan besteed in het tv- programma 'Opsporing Ver zocht'. Een zilveren bezomin- bus zou uitkomst kunnen brengen, maar deed het tot nu toe niet. Ondanks alle tips (25 serieuze) is de politie nog niet veel verder gekomen. "De meeste tips zijn nu nage trokken. We zijn onder meer bij de veilingen Sotheby's en Van Waay geweest, maar erg veel succes heeft dat niet opge leverd". Hij voegt er direct aan toe dat het onderzoek nog niet is afgerond. "Maar het belang rijke spoor dat we zochten, zit er nog steeds niet bij. Helaas, helaas". Heldere hemel De hemel is kraakhelder aan het vuurwerkfront. Er valt geen donderslag te beluisteren. Dat was in voorgaande jaren wel even anders. Toen verging ho ren en zien ons al vroeg in no vember. In de laatste maanden van het jaar ritselde het politie- dagrapport van de meldingen van vuurwerk-overlast. "Hon derden vuurwerk-mutaties hadden we jaarlijks in het dag rapport", herinnert Dick Gra veland zich. De hoofdrolspeler van deze Steeds meldt zichtbaar tevre den dat "wij de zaak nu prima onder controle hebben". Slechts vijf meldingen van ge luidsoverlast door te vroeg ont ploft vuurwerk zijn er tot nog toe op Dicks bureau gerold. "Ja, het is opmerkelijk rustig", weet de spreekbuis van de Leidse sterke arm. "En dat hebben we dan te danken aan ons bijzondere team dat een paar jaar geleden is opgericht". Graveland bedoelt het 'project team' van de Leidse politie dat moet inspelen op actuele za ken. Dit gezelschap van re chercheurs en agenten komt in actie wanneer de stad bijvoor beeld geteisterd wordt door een golf van tasjesroven of drugsdelicten. In groepjes van twee gaan zij dan in burger de straat op zoek naar de wortel van het kwaad. Zo ook vorig jaar toen het vroeg tijdig afsteken van vuurwerk een ware plaag betekende. De 'bijzondere speurneuzen' spoorden toen een aantal han delaren op waarmee de wortel van het kwaad werd uitgerukt. Er werd onder meer een partij vuurwerk van 12.000 stuks in beslag genomen die was aan getroffen in een garagebox in de Merenwijk. Dick Graveland: "Het projec- team is dit jaar al eind oktober in actie gekomen. Potentiële vuurwerkhandelaren zijn nauwlettend in het oog gehou den. En die mensen hebben kennelijk lering getrokken uit de aanhoudingen van vorig jaar. Toen hebben handelaren die er een cent bij wilden ver dienen een flinke strop gehad. Dat heeft kennelijk een schri kreactie teweeg gebracht". Vandaar dat we nu in alle rust naar de vuurwerkverkoopda- gen (28, 29, 30 en 31 december) kunnen toeleven. Graveland: "Die paar meldingen van over last die we tot nog toe hebben gehad, leidden gisteren tot huiszoekingen in de Beetho- venlaan en de Topaaslaan. Maar daar werden slechts klei ne partijen in beslag genomen van respectievelijk zeseneen half en drie kilo. Te meer een bewijs dat we de zaak echt on der controle hebben". J.V. over de toekomst van het lyceum in de Leidse raadszaal. V.l.n.r. W. Oehlen en Th. Hoogbergen van de adviesraad van het voortgezet onderwijs; discussieleider Van As van de gemeente Leiden en G. Heugten, inspec teur van het voortgezet onderwijs in Den Haag. (foto Holvast) trokken. Er werden zo enkele voorbeelden genoemd: "Op het lyceum zijn in het eerste leeijaar tien vakken verplicht, een mavo kandidaat doet maar in zes vak ken examen". "Het niveau van een leerling uit 3 vwo en een leer ling uit 4 mavo is zo verschillend, dat kan niet samengaan". Knap De rector van het 'Rembrandt' kon op de laatste vraag een collega van een welwillend antwoord voorzien: "Het Cito (instituut dat zich bezighoudt met de examens in Nederland) was enorm blij met de komst van het nieuwe ly ceum. Niet onbegrijpelijk want er kan nu weer een toelatingsex amen worden ingevoerd". Zijn voorspelling: De toekomstige ly cea zullen worden bezocht door vwo-leerlingen en een enkele doordrammerige havo-kandi daat". Van Heugten, de inspecteur van het voortgezet onderwijs uit Den Haag, voorspelde een tweespo renbeleid. De mavo zal veel meer gaan optrekken met het lbo, ter wijl havo en vwo al in de brugklas een lyceum gaan vor men. Niets let havo- en vwo- scholen om alvast in de brugklas de structuur van het lyceum toe te passen, want een plan voor de onderbouw ontbreekt". Rector Boshart uit Hengelo haakte hier op in: "Niet alleen tweesporen beleid, maar straks ontstaat er ook een tweesporenland be staande uit knappe en minder knappe leerlingen". Theo Hoogbergen en zijn compa- nen lieten zich niet uit het veld slaan. In de huidige onderwijs structuur is er volgens hen niets anders te bedenken. Hij wees er op dat de keuzemogelijkheid niet beperkter maar groter wordt. "Mavo-leerlingen vallen niet uit de boot. Zij hebben de mogelijkheid vier jaar over de bovenbouw doen, maar dan moet er wel aan een aantal eisen worden voldaan. Dat is de prijs voor een brede langdurige vor ming. Ik denk persoonljk dat er een sfeer is gegroeid waarin we veel duidelijker moeten zijn. Overigens zijn wij door de minis ter slechts ingehuurd voor ad vies. Het beleid laten we aan hem over. U kunt gerust zijn". LEIDEN - De politie heeft twee Leidenaars aangehouden die in middels ruim dertig diefstallen hebben bekend in Leidse zieken huizen. Op het terrein van het Academisch Ziekenhuis werd zondag de jongste van het tweetal op heter daad betrapt bij het doorzoeken van een van de ziekenhuisgebou wen. Bij het verhoor van deze 22- jarige insluiper kwamen nog veel meer diefstallen en insluipingen in vooral het AZL en het Diaco- nessenhuis aan het licht. In de loop van maandag kon een tweede Leidenaar, 23 jaar oud, worden aangehouden. De twee hadden het tijdens hun stroop tochten vooral voorzien op tas sen en portemonnees waarbij zij er zelfs niet voor. terug deinsden om de kastjes van de patiënten te doorzoeken. Zij 'opereerden' vooral tijdens bezoekuren, zodat zij door de drukte ongemerkt hun slag konden slaan. Mandenmakerssteeg LEIDEN De bewoners van de gekraakte panden in de Manden makerssteeg moeten er binnen twee dagen uit. Dat heeft de pre sident van de Haagse rechtbank vanochtend bepaald. De krakers werden tevens veroordeeld in de kosten van het kort geding dat de eigenaren van de panden, apotheker Ij on Soei Len en grootwinkelbedrijf V D tegen de krakers hadden aangespan nen. De apotheker kon vorige week aantonen dat hij vergevorderde plannen heeft om een viertal wo ningen in de Mandenmakers- steeg te restaureren. Na de res tauratie zullen de panden wor den verhuurd aan Leidse wo ningzoekenden. V D eiste ont ruiming vanwege het brandge vaar. De bedrading in de boven woning boven haar expeditie ruimte zou ondeugdelijk zijn. LEIDEN - De bezwaren van om wonenden tegen het bouwplan voor veertig woningen aan de Maredijk (terrein Nijssen) zijn ongegrond. Dat vinden de raads commissies voor ruimtelijke or dening en voor volkshuisvesting. De eigenaar van het pand Mare dijk 131 heeft de gemeente on voldoende aannemelijk kunnen maken, dat zijn eigendom een woning is. Volgens de gemeente is het een pakhuis, dat illegaal als woonruimte in gebruik is geno men. De gemeente wil het pand slopen. De behandeling van de bezwaar schriften werd vorige week aan gehouden, omdat de eigenaar be weerde te kunnen aantonen dat hij in zijn gelijk stond. Hij kreeg een week de tijd om bewijsstuk ken te leveren. De alsnog aan zijn bezwaarschrift toegevoegde be scheiden konden de commissie leden echter geenszins overtui gen. Integendeel, de commissie was unaniem in haar advies om de bezwaren ongegrond te ver klaren. LEIDEN - De Vereniging van Zelfstandige Majorette Groepen (WZMG) heeft van het Anjer fonds een bijdrage van 7670 gul den gekregen. De WZMG wil het geld gebruiken voor de aan schaf van geluidsapparatuur, die door alle vijftien verenigingen bij haar zijn aangesloten, kan worden gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3