Partijen oneens over prioriteit in beleid 1984 10 y c Bezuinigingsvoorstellen met scepsis ontvangen D Verdeelde reacties op toewijzing woningen voor 1984 Bijna 3 ton subsidie Menken- Landbouw File-ellende spoedig voorbij Permanente expositie Keukenhof onhaalbaar Stad en rand DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 LEIDEN - De gemeente Leiden mag van de minister van volks huisvesting volgend jaar in totaal 912 woningen bouwen. Dat zijn 65 woningen meer dan dit jaar gebouwd mogen worden maar ongeveer 300 minder dan het gemeentebestuur aan de mi nister had gevraagd. De toewij zing van het contingent voor 1984 komt volgens een woord voerder van de gemeente wel on geveer overeen met de verwach tingen die al niet hoog gespan nen waren. Ten opzichte van het aantal te bou wen woningen in 1983 is er spra ke van een verschuiving van wo ningwetwoningen naar de iets duurdere premiehuursector. In 1984 mag Leiden 288 woningwet woningen bouwen (vorig jaar 287) en daarnaast nog eens 82 kleine woningwetwoningen voor een- en tweepersoonshuishou dens (vorig jaar 284). Het aantal premiehuurwoningen is opge trokken van 89 huizen in 1983 tot 162 in 1984. Volgend jaar mogen 117 premie-A-koopwoningen worden gebouwd tegen 189 vorig jaar. Nieuw is de categorie woningen die door beleggers moeten wor den gebouwd en die in feite on der de premiehuursector vallen. Van deze woningen heeft Leiden er 263 toegewezen gekregen. Over welke woningenbouwpro jecten in 1984 uitgevoerd worden en welke worden doorgeschoven naar 1985 zal de gemeenteraad vermoedelijk volgende maand een beslissing nemen. De gemeente Leiderdorp mag vol gend jaar 114 woningen bouwen, negen woningwetwoningen, 51 premie-huur en 54 premiekoop- A huizen. Volgens een woord voerder van de gemeente is deze teleurgesteld omdat uit de cijfers blijkt dat de voorgenomen bouw van 101 woningen in de wijk Bui tenhof-Oost nu volgend jaar niet ter hand kan worden genomen. Wethouder voor volkshuisvesting Blom van Oegstgeest zegt niet ontevreden te zijn met de haar toegewezen 128 woningen. De verdeling voor Oegstgeest is als volgt: 35 woningwetwoningen, 21 woningwetwoningen voor een- en tweepersoonshuishou dens, 41 premiehuurwoningen en 31 premie koop A-huizen. De Voorschotense gemeentesecre taris De Graaf reageert teleurge steld wanneer hem wordt voor gelegd dat zijn gemeente in 1984 92 woningen mag bouwen. "We hadden er in totaal meer dan honderd aangevraagd", zo zegt hij. De verdeling over de verschillende categorieën in Voorschoten is 36 woningwetwoningen, 30 wo ningwetwoningen voor een- en tweepersoonshuishoudens en 26 premie koop A-huizen. Zeer verheugd met de voor War mond toegemeten aantallen is gemeentesecretaris Zoetemelk. Deze gemeente mag volgend jaar 17 woningwetwoningen voor een- en tweepersoonshuishou dens bouwen. Teleurgesteld daarentegen rea geert de gemeentelijke woord voerder van Wassenaar want men heeft 207 te bouwen huizen aangevraagd en er 'slechts' 85. toegezegd gekregen. Het project voor een- en tweepersoonshuis houdens op het terrein van Huize Nieuw Rijksdorp kan echter wel doorgaan. Verder mag Wassenaar 41 woning wetwoningen bouwen en 40 pre mie huurwoningen. Burgemeester Houdijk van Zoeter- woude beoordeelt de 29 woning wetwoningen en de twee premie koop B-huizen als positief. "We hadden er wel iets meer ge vraagd maar we kennen de ver deelsleutel die prioriteit aan de grote steden verleent", aldus Houdijk. Financiële positie Voorschoten slechter dan gedacht VOORSCHOTEN - Het Voorschotense cultureel centrum moet worden opgeknapt. Bo vendien moet het voorplein onder handen worden genomen en moet de kruising Prins Bernhardlaan/Prinses Marijkelaan/Prinses Margrietlaan worden beveiligd. PvdA/PPR en CDA vinden dat deze drie projecten prioriteit moeten krijgen in 1984, zo bleek gisteravond uit de algemene politieke beschouwingen van de raadsfracties voor 1984. D'66 onderstreepte het belang van de aanpak van het kruispunt dat veel door schoolkinderen wordt gebruikt, maar vraagt zich af of het een goede zaak is geld uit te geven voor de opknapbeurt van het cultureel centrum. De partij vindt dat goed moet worden on derzocht of het mogelijk is een multifunctioneel centrum te bouwen voor sociale en culturele doeleinden. Hierdoor zou het cultureel centrum overbodig worden alsmede enkele andere oude accomodaties. CDA en PvdA/PPR geven aan geld te willen reserveren voor het on derbrengen van gemeenteambte naren in de vrijkomende Park school. Daarnaast hebben PvdA PPR en D'66 geld apart gelegd voor het salaris van een beroeps kracht die zich zou moeten be zighouden met buurthuis-, jon geren en vrijwilligerswerk. De PvdA pleit voor een part-time kracht. D'66 ziet mogelijkheden een volledige kracht aan te trek ken die "vanuit de Lindehoeve de verschillende wijken kan be strijken". De kracht zou kunnen worden betaald wanneer de ge meente ervan afziet een conciër ge aan te stellen in het cultureel centrum. De WD ziet daarente gen geen mogelijkheid de kracht te betalen. Bovendien vraagt de partij zich, samen met wethou der Marselis, af of een beroeps kracht wel nodig is. De WD geeft niet aan welke pro jecten prioriteit hebben. Het blijft wat betreft deze partij bij het opnoemen van enkele zaken die de aandacht zouden moeten hebben zoals de bouw van wo- Het kruispunt Prins Bernhardlaa.nlprinses Marijkelaan/prinses Margrietlaan in Voorschoten met erachter het plein van en het cultureel centrum zelf. Partijen zijn het niet unaniem eens of alle drie de projecten wel moeten worden opgeknapt. (foto Holvast) ningen voor (jonge) bejaarden. Wèl had de partij, evenals PvdA/ PPR, een lijst gemaakt met een aantal bezuinigingen. De aange voerde bezuinigingen zouden er voor moeten zorgen dat de ge meente wat meer financiële ruimte krijgt in de komende ja- voorstel om geld te peuren uit het 'fonds voor bijzondere doel einden ter algemene nutte'. Ook uit de reserve nieuwe investerin gen zou wat betreft de PvdA/ PPR kunnen worden geput. Uit de laatste berichten blijkt dat de financiële ruimte voor 1984 in snel tempo kleiner wordt. Door dat de bijstandskosten hoger zijn uitgevallen dan voorzien en de rente-opbrengst is tegengeval len, is de begrotingsruimte afge nomen met 184.400 gulden, zo schrijft het college van burge meester en wethouders in een gisteren gepresenteerde brief. De ruimte bedraagt hierdoor nog slechts 233.800 gulden. "Je hebt een vergrootglas nodig om nog geld te zien", grapte wethouder Van Dalen. WASSENAAR De consumptie melkfabriek van Menken in Was senaar heeft van de Europese Gemeenschap en het ministerie van landbouw subsidies toege zegd gekregen voor de moderni sering en automatisering van het distributiecentrum. De Europese Gemeenschap heeft op de totale investering voor de modernise ring van 2.525.000 gulden 258.496 gulden toegezegd en het ministe rie van landbouw 26.250 gulden. Menken krijgt de subsidie omdat de fabriek in Wassenaar het eer ste melkprodukten distributie centrum in Europa is dat op der gelijke schaal gaat modernise ren. De automatisering moet er toe leiden dat orders voor de 123 verschillende melkprodukten die de fabriek in Wassenaar ver laten sneller en met minder fou ten kunnen worden uitgevoerd. Naar verwachting zal de automati- seringfin oktober/november 1984 gereed zijn. De modernisering heeft geen invloed op het aantal van 256 werknemers dat het dis tributiecentrum telt. VERSCHRIJVING - In het ver slag van de Leiderdorpse raads vergadering, dinsdag jongstle den, is een storende verschrij ving geslopen. Abusievelijk werd in het artikel eenmaal de naam van raadslid Stam geschre ven terwijl daar die van Stuiven- berg had moeten staan. Onze excuses. Om toch nog enigszins op tijd op de plaats van bestemming te komen lappen vele automobilisten het rode licht aan hun laars. De defecte verkeerslichtinstallatie laat anderen soms wel een half uur wachten. (foto Holvast» LEIDERDORP - Nog voor de kerstdagen zal de gemeente Leiderdorp een einde maken aan de veel te lange wachttij den voor automobilisten die komende uit de Acacialaan en rijdende op de Persant Snoepweg koers willen zet ten naar de Leiderdorpse brug ('de stierebrug', in de volksmond). Automoblisten klagen al geruime tijd over uit de hand gelopen wachttij den bij het kruispunt Van der Valk Boumanweg/Acacia- laan/Persant Snoepweg. Deze wegen vormen de belangrijk ste verkeersaders voor zowel ver keer dat Leiderdorp verlaat als verkeer dat zijn entree maakt in de gemeente aan de Oude Rijn. Druk is het daar dus sowieso al en de slecht functionerende stoplichtenregeling leidt tot gi gantische opstoppingen. Met de situatie bekend geraakte auto moblisten spreken van wachttij den van een half uur en langer. "Het blijkt dat er al sinds juni-juli van dit jaar sprake is van een sluimerende technische fout in de stoplichtenregeling aldaar. Nog voor kerstmis zal er echter een nieuw programma worden ingevoerd dat de meervoudige wachttijden voor het verkeer uit de Persant Snoepweg en Acacia laan richting de Leiderdorpse brug de wereld uit zal helpen", aldus een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp. Hij vertelt erbij dat die sluimeren de fout in 'stoplichtenjargon' is aan te merken als een "fase-over slag". "Het licht sprong nog wel eens van rood op geel op rood", aldus de woordvoerder, "groen werd dus overgeslagen". De woordvoerder voegt aan zijn betoog toe dat de wachttijden bij het kruispunt voor het overige "altijd voor lief zullen moeten worden genomen". Dit omdat B en W van Leiderdorp indertijd prioriteit hebben gegeven aan "de zwakste weggebruikers", voetgangers en fietsers dus. Wat ook nog meespeelt is het bus- banentraject van Leiderdorp dat - ook in Leiden - bepalend is voor de snelheid waarmee de stop lichten van kleur veranderen. LISSE Ir. N.C. Hofman van de Koninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde (KMTP) kan zijn idee voor 'een Keuken hof voor alle Nederlandse sierge wassen' in Lisse wel vergeten. De eigenaar van het Keukenhof- bos voelt er niets voor om op zijn landgoed een dergelijk centrum onder te brengen. Volgens het idee-Hofman zou op de plaats van de huidige tentoon stellingsruimte Keukenhof en in het nabijgelegen Keukenhofbos een groot nationaal sierteeltcen trum moeten verrijzen. Ir. Hofman dacht daarbij aan het naar Lisse halen van exposities, zoals de Floriade, de bloemen- vaktentoonstelling, de Westfrie- se Flora en andere tentoonstel lingen die nu jaarlijks in Aals meer, Boskoop of in het West- land worden gehouden. Daar naast Jieeft de KMTP-voorzitter de komst naar de bloembollen plaats op het oog van het nog te bouwen wereldhandelscentrum voor siergewassen. De graaf Van Lynden, de eigenaar van het Keukenhofbos, denkt er echter niet aan om zijn landgoed te verkopen of te verhuren voor het vestigen van een centrum zo als ir. Hofman dat heeft bedacht. "Het landgoed blijft bestaan als landgoed", aldus de graaf. "Het is al sinds 1809 in het bezit van onze familie en daar komt wat mij betreft geen enkele verande ring in". "We hebben in Lisse zes weken Keukenhof per jaar en dat is vol doende. Nee, ik zie totaal niets in het idee van meneer Hofman. Het is toch al te dol dat je een prachtig natuurgebied als het Keukenhofbos wil opofferen voor een dergelijk idee. Daar valt met mij niet over te praten", al dus de graaf. DONDERDAG Speeltuingebouw Maredijk - werkgroep Maredijk, 17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - t films en informa tie-programma's, 15-17 uur. Stadsgehoorzaal - concert popgroep BZN, 20 uur. Schouwburg - 'De Jordaan', Nooy's volkstheater, 20.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Die freudlose Gasse' van GW von Pabst, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Liquid Sky' van Slava Tsuker- man, 20 en 22.15 uur. Voorschoten Gemeentehuis - gemeenteraad, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - raadscommissie open bare werken, 20 uur. de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 16 tot 23 december door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden. tel. 120136; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, tel. 173330. VRIJDAG landse groep Sammy America's Mam, 21 uur. Hooglandse Kerk - kerstzangdienst Jon gerenkoor Trumpets of the Lord, 20.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Liquid Sky' van Slava Tsuker- man, 20 en 22.15 uur. Schouwburg - 'De Jordaan', Nooy's Volkstheater, 20.15 uur. Groenoordhallen - 'Kerstsportshow', 11- 1 uur Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Lou- lou, die Büchse der Pandora', van Von Pabst, 21.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. vrouwenavond, 21-1 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst v WIJKVERPLEGING den van de Rijn: 134504; tel. ten zuiden van de Rijn; 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. CAMPING - De Voorschotense WD wil dat de gemeente een camping aanlegt op het tracé van rijksweg 11, in de buurt van zwembad het Wedde. De fractie lanceerde dit plan gisteravond tijdens de begrotingsraadsverga dering. Keukenhof nu. Stilte voor de storm. VOORSCHOTEN - De Voor schotense WD-fractie wil de sporthal verpachten aan de Stichting binnensport. Het zwembad moet in de visie van de fractie worden ver pacht aan een particuliere ondernemer. Bovendien wil de WD dat de buitensport- verenigingen het groenon derhoud zelf ter hand nemen. Voorts lijkt het de partij een goed idee lagere school de Vlietschool en kleuterschool de Speeldoos reeds in 1984 samen te voegen, een jaar eerder dan gepland. Dit bleek gisteravond tijdens de al gemene beschouwingen. Wet houder Marselis (CDA) reageer de terughoudend op de voorstel len. "Ik weet niet in hoeverre dat haalbaar is", zei hij. Hij reageerde evenzeer terughou dend voorstellen van WD en PvdA/PPR om de sporttarieven te verhogen. "Ik ben hier niet en thousiast over. De tarieven zijn al hoog in Voorschoten", merkte hij op. "Wanneer we ze nog ver der verhogen zou dat wel eens heel riskant kunnen zijn". Zijn collega Van Dalen (WD) was evenmin enthousiast over de be zuinigingen die op het lijstje van PvdA/PPR prijken. Hij veegde de vloer aan met de mededeling dat de begroting er veel fleuriger zou uitzien wanneer de renteop brengsten hoger worden inge schat. Daarnaast was hij het niet eens met Visser dat de invoering wet, die de geld stroom vanuit het rijk richting gemeente regelt, 50.000 gulden meer zal opleveren dan voorzien. De extra opbrengst van deze ver houdingswet bedraagt slechts 10.000 gulden", zei hij. "En dat hebben we al verwerkt". Ook had hij zijn twijfels over het plan van PvdA/PPR en CDA om geld te putten uit het fonds voor bijzondere doeleinden ter alge mene nutte. Hij opperde dat dit potje niet al te goed gevuld is. Het PvdA/PPR—plan om de ren te van de reserves te gebruiken stuitte op dezelfde moeilijkheid. Ook in deze reserves zou niet veel ruimte zijn. "Een misverstand", noemde hij de opvatting van PvdA/PPR dat 4.500 gulden zou kunnen worden bezuinigd door te korten op de post automatisering. LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19.30 u Abonnementsgelden bij Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op giro 3203571 t n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers f 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Quakernaat Hoofdredacteur Drs j W E Metselaar Ad| Hooldredacteur R D Paauw Alg. redactiechef. A. van Leeuwen Plv. Alg redactiechef: J. M J. Post A. A. i iBru Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H v d. Post (plv) W. F J. Wirtz (bin buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) lal 07° .144941", 1st. 2 Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairi en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2