'Een popgroep moet een mens amuseren Vertrouwd en toch anders Een vleugje elegantie Radio Rijnmond de lucht in -C Townshend verlaat The Who i Jack Dixon overleden Schouwburgen: risico delen met groepen c DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 Radio - tv - kunst Erik de Zwart van piraat tot populaire tv-presentator HILVERSUM/UTRECHT (GPD) - Erik de Zwart heet de populai re disc-jockey van Veronica, die behalve het presenteren van ra dio-programma's nu ook het popprogramma „Countdown" presenteert op de televisie. Niet alleen kondigt hij de popgroepen aan, hij verzamelt ook de nieuw tjes en geeft eveneens wel eens zijn mening over de muziek. „Ons idool Erik" wordt hij tegen woordig in de wandelgangen van Veronica plagend genoemd. Aan het woord idool heeft hij echter een hekel: „Vooral binnen die popwereld kan je al snel tot idool worden bestempeld en daar ben ik tegen. Alsof je iemand zomaar in een hokje kunt duwen. Boven dien houd ik niet van dat over dreven gedoe". „Eigenlijk ging 't allemaal heel ge makkelijk", vertelt hij, „toen ik eenmaal het besluit had geno men om van mijn hobby m'n be roep te maken. Ik heb vanaf mijn veertiende altijd zo'n beetje met bandrecorders zitten rommelen. Ik deed in die tijd de mavo en wilde doorstuderen aan de hts. Bouwkunde. Maar al snel zag ik dat niet meer zitten, vooral om dat een toekomst in de bouw een steeds riskantere zaak werd". „Een jaar of vijf geleden nam ik toen een koel besluit, stopte met m'n baan van negen tot zes en ging aan 't werk als dj in nacht clubs en discotheken. Met vrien den richtte ik in die tijd een pira tenzender op die landelijk be hoorlijk bekend werd: Radio Uniek. Later heb ik nog een half jaar voor Radio Caroline ge werkt, maar toen deze piraat Erik de Zwart kreeg vooral bekendheid als presentator van Countdown. Daarvoor presenteerde hij Nederland Mu ziekland, voornamelijk buiten beeld. Behalve het televi siewerk doet hij de volgende radioprogramma's: Mono, elke vrijdagmiddag, 12.00-13.00 uur; Popjournaal, elke vrijdagmiddag, 16.30 uur; Bart en De Zwart, elke vrijdagavond, 19.00-22.00 uur. Om de veertien dagen de Veronica-nachtuitzendingen op vrijdag. over de kop ging, besloot ik te solliciteren bij de Nederlandse omroepen. Ik maakte een bandje van m'n stem, vertelde het een en ander over mijn ervaringen als disc-jockey en stuurde het op naar de KRO en Veronica. Ik werd by beide omroepen meteen aangenomen. Ik heb echter voor Veronica gekozen, omdat ik het wel leuk vond dat ze daar disc- jockey's zochten die ook met ei gen ideeën kwamen over het ma ken van programma's. - Hoe verklaar je die onmiddellijke interesse voor jou als dj? Onge twijfeld bieden honderden jon gens en meisjes bij de omroepen bandjes aan met het verzoek of ze presentator kunnen worden. Jou namen ze direct? Hij begint te lachen: „Ik denk dat ik het precies goed heb gedaan door mijn bandje niet langer dan vijf minuten te maken. De mees te radio- en televisiemensen zijn drukbezet en wanneer ze dan bandjes krijgen aangeboden met ellenlange verhalen gooien ze die, denk ik, meteen in de prul lenbak". Behalve het werk dat je nu doet als presentator, werk je ook mee als redacteur van Countdown. Erik: „Ja, dat gaat dan vanzelf. Ik heb nooit echt zitten wachten op de meer journalistieke kanten bij de radio en televisie. Maar ik heb dus de stelregel dat ik wèl wil weten waarover ik praat. Daar om assisteer ik bij het verzame- lën van popnieuws en ga ik gere geld naar concerten van pop groepen. Bovendien ben ik van mening dat je je nooit moet laten informeren door anderen. Ik heb bijvoorbeeld een hekel aan een blad als „Oor", omdat ik de jour nalisten van dit blad de doem denkers van de popmuziek vind. Bovendien krijg ik altijd de nare bijsmaak dat „Oor" zijn eigen vervelende mening aan het pu bliek zit op te dringen". „Zelf vind ik dat een popgroep een mens moet amuseren, dus dan doet het er minder toe of zanger zus en zo nou reuze vernieuwend te werk gaat of niet. Wanneer ik me amuseer bij een popconcert, dan vind ik die groep dus mooi. Zo simpel ligt dat dan voor mij". - Behalve programma's over pop muziek heb je ook ooit eens klas sieke programma's gepresen teerd. Erik: „Ja, dat vond ik fantastisch om te doen. Ik vind dat je als dj veelzijdig moet zijn, dus dan moet je ook alle kunnen doen, klassieke muziek net zo goed als jazz of het levenslied. Ik heb die klassieke muziek een jaar ge daan". door Margriet Hunfeld - Toch heb je naar een heel speciale formule gezocht toen je bij Vero nica de kans kreeg om een radio programma te maken naar je ei gen ideeën? Eric: „Dat is het programma „Bart en de Zwart" geworden, dat elke vrijdagavond op Hilversum 3 is te horen. Een van de best beluis terde radioprogramma's volgens de onderzoeken van Teletekst. We noemen het radio-zonder- flauwekul. Dus geen spelletjes, weinig geklets, geen kwisvragen. Ik doe het samen met Bart van Leeuwen. De moderne popmu ziek staat daarin centraal. Wat dat is, moderne popmuziek. Nou. eh, geen BZN, bijvoorbeeld, maar wel Culture Club. Zo onge veer ligt dat. Tja, dat is natuurlijk altijd heel moeilijk te definiëren, maar hou het maar op de goeie disco". - Je bent 27 jaar, je hebt je eigen radioprogramma's, je bent min of meer een idool als presentator van een popprogramma. Ben je er nu of ga je nog andere dingen doen? Erik: „Dat weet ik niet. Ik vind het werk dat ik doe erg leuk en dat is voor mij nu het belangrijkste. Maar dat neemt niet weg dat ik nog wel wat wensen heb. Ik vind dat ik, door die bekendheid die ik nu krijg, goed moet kunnen wonen, zodat ik mezelf een beetje kan afschermen. Een tijd je terug is bijvoorbeeld het por taal, waar mijn flat op uitkomt, helemaal met gele verf be smeurd, omdat er altijd mensen zijn die vervelend doen als ze we ten wie je bent. Daar baal ik dan .Daarom doe ik naast mijn werk bij de radio en televisie ook nog schnabbels voor clubs en disco theken. Op die manier verdien ik redelijk en ik hoop 't me te kun nen permitteren om binnenkort lekker rustig te gaan wonen. Als je bekend wordt, vind ik, moetje ook afstand kunnen nemen en daar streef ik dus naar". LONDEN (GPD) - Pete Towns hend heeft in een persverklaring bekendgemaakt dat hij met on middellijke ingang niet langer deel uitmaakt van The Who. De legendarische band uit de jaren '60, die vorig jaar al tijdens een uitgebreide tournee door de Ver enigde Staten afscheid nam van het publiek, heeft daardoor zijn belangrijkste koersbepalende fi guur verloren. Over zowel de toe komst van The Who als die van Townshend kan volgens hun agentschap in Londen nog niets met zekerheid worden gezegd. In de persverklaring zegt Towns hend, dat hij tijdens de eerste maanden van het jaar nog heeft gewerkt aan songs voor een nieuw album van The Who, een plaat waarvoor de band contrac tuele verplichtingen was aange gaan. „Tijdens het schrijven werd me echter duidelijk dat de nieuwe songs niet bij de groep zouden passen", zo legt Towns hend uit. In maart van dit jaar stelde hij de andere groepsleden - zanger Roger Daltrey, bassist John Entwistle en drummer Kenny Jones - en het manage ment voor om de groep te verla ten. In daaropvolgende besprekingen slaagde geen van de betrokken partijen erin een modus te be denken waarbij Townshend toch deel uit zou kunnen blijven ma ken van The Who. De daaropvol gende impasse heeft Townshend met een verklaring deze week verbroken. Hij stelt daar onder meer in „dat ik nooit meer mijn medewerking aan concerten of plaatopnamen van de band zal verlenen". Pete Townshend was gitarist van de groep en schreef het overgro te deel van het repertoire, waar onder Tommy', de eerste rock opera en 'Quadrophenia'. OSSENZIJL (ANP) - De acteur-regisseur Jack Dixon is gisteren in zijn woonplaats Ossenzijl op 60-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Dixon behoorde indertijd tot de televisiemakers van het eerste uur. Het grootste deel van zijn carrière werkte hij voor de VPRO, voor welke omroep hij de eerste drama-produkties regisseerde die ooit op de Ne derlandse televisieschermen verschenen. Bekend is o.m. zijn tv-regi- stratie van "Het woord", een stuk van de Deense predikant Kéj Munk, en van het befaamde toneelstuk "Brief encounter". Ook regisseerde hij voor de BBC enkele dramatische tv-produkties. Dixon was al geruime tijd niet meer actief in de theaterwereld. Geerink Bakker verlaat NCRV HILVERSUM - De directeur van de afdeling omroep van de NCRV, M. Geerink Bakker, legt op de laatste dag van dit jaar zijn functie neer. Geerink Bakker heeft tien jaar de algehele leiding van het NCRV-om- roepbedrijf gehad. Hij is lid van de raad van bestuur en van het alge meen bestuur. Tevens is hij hoofdredacteur van de NCRV-gids. Geerink Bakker maakt gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. De studio van Radio Rijnmond. ROTTERDAM (GPD) - Thema programma's over actuele onder werpen in plaats van korte nieuwsflitsen. Dat moet de suc cesformule voor de uitzendingen van radio Rijnmond worden die gisteren voor het eerst voor ne gen uur achtereen „de lucht in ging". Verder moet de regionale omroep die er 15 jaar over deed die status te krijgen, het dage lijks doen rhet Uitzeridingen van enkele uren. Hoofdredacteur Nico Haasbroek is ronduit trots op zijn omroep die het presteerde vlak voor novem ber een twaalf man en vrouw sterk redactieteam te formeren dat nu al operationeel is. De kracht van het team bestaat er volgens Haasbroek in dat vrijwel iedereen een „radioverleden" heeft of ten minste een sterke af finiteit met het medium heeft. Ze kregen allemaal een Rijnmon- dradiotraining want „radio ma ken wordt vaak verkeerd ge leerd", aldus Haasbroek. „Er is bijvoorbeeld vaak een veel te eli taire opvatting over wat goede muziek is. Ik vind dat journalis ten moeten weten wie hun pu bliek is. Straatinterviews zijn al een goed middel om contact met dat publiek te krijgen". Radio Rijnmond wil brengen wat de luisteraar belangrijk vindt. Uit onderzoeken is gebleken dat de Rotterdammers en bewoners in de regio regionaal nieuws meer waarderen dan politieke beschouwingen. Het leven van buitenlanders en alles wat er op actiegebied gebeurt kan de Rijn mondbewoners nauwelijks boeien. „In feite zijn ze in Rotter dam en omstreken een beetje conservatief', vindt Haasbroek. „En daar moet je rekening mee houden. Maar uiteindelijk be paalt de redactie hoe het pro gramma er uit komt te zien. Mis schien zullen we juist aandacht aan bijvoorbeeld de buitenlan ders schenken terwijl we weten dat de luisteraars daar niet zo in geïnteresseerd zijn". 'De Jordaan' met rood randje De Jordaan, voiksmusical door Nooy's Volkstheater, met Carry Tefsen, Kika Mol, Hanny Vree, Ma xim Hamel, Wim Wama, Johnny Kraaykamp jr. en Dick Rienstra e.a. Tekst (naar boeken van Israël Querido): DickNooy. Liedjes: Jaap van de Merwe. Regie: Dick Schef- fer. Gezien op 21 december in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - De Jordaan rond het jaar 1900 - dat betekent temid den van armoe en werkloos heid een lach en een traan, met als gevolg: "De kerels gaan jat ten, de meissies gaan het leven in". Het veelal geromantiseer de beeld van dit leven is be kend vanuit het traditionele volkstoneel, dat goed en kwaad, oprechtheid en gesle penheid toont in een menge ling van sentiment en humor. Om binnen dit genre, dat dus zo zijn eigen wetmatigheden kent, 'iets nieuws' te brengen, is eigenlijk een paradoxale on derneming: het kan niet en het kan wel. Echt principieel ver schillen van 'De Jantjes' en dergelijke stukken doet 'De Jordaan' niet; toch is deze volksmusical nieuw en anders, al was het maar vanwege de nieuwe liedjes, die Jaap van de Merwe speciaal voor deze op boeken van I. Querido geba seerde produktie heeft ge schreven. Er is zelfs op de achtergrond een sociaalkritisch kader gescha pen: er wordt over de 'Rooien' gesproken en de namen van Troelstra en Domela Nieuwen- huis vallen. Niet in de laatste plaats door de medewerking van Van de Merwe wordt het sociale onrecht als zodanig aan de kaak gesteld. Binnen de mogelijkheden van dit soort toneel heeft Nooy's Volkstheater alles geprobeerd om aan 'De Jordaan' een eigen tijdse interpretatie te geven. Het stuk speelt namelijk welis waar in het verleden, maar het (vrije) taalgebruik en de muzi kale arrangementen en teksten zijn duidelijk van deze tijd. De standvastige Corrie (Hanny Vree) laat zich ondanks alle el lende en valse beschuldigin gen er niet toe verleiden om voor woekeraarster en hoeren- damdam Jet te gaan "werken" Carry Tefsen maakt van deze figuur een schitterend sekreet, dat echter (zo blijkt tenslotte) ook door de omstandigheden zo geworden is. Maxim Hamel spreekt als Manus Peet onder meer de verbin dingsteksten tussen de ver schillende scènes; in dit perso nage moet de stem van I. Que rido doorklinken. Zelfs deze vertellende scènes (om snel de changementen van de bij de sfeer passende decors te kun nen verzorgen) hebben door dia's en tingeltangelbegelei ding een geschikte vorm ge kregen. Door de vele gemakkelijk in het gehoor liggende liedjes wordt juist het musicalkarakter van deze produktie benadrukt. Dat draagt er aanmerkelijk toe bij, dat dit met sentiment door spekte toneelgenre zijn natura listische trekjes verliest én aanzienlijk lichtvoetiger, aan vaardbaarder en zelfs heden- daagser wordt. De liefhebbers van dit soort onvervalst volks toneel kunnen in 'De Jordaan' tegelijkertijd iets vertrouwds en toch iets nieuws vinden. IJf Blokker, Wim Wama, Maxim Hamel en Dick Rienstra (v.l.n.r.) in 'De Jordaan'. Gewestelijk Orkest en Ex Animo WIJNAND ZEILSTRA LEIDEN - Een verheugende aanblik bood het po dium van de Stadsgehoorzaal, niet alleen door de weelderige versiering met rode kerststerren, maar vooral door het erop gezeten Gewestelijk Orkest, dat zijn bestaan gelukkig van de ene op heffing tot de andere weet te rekken. Dat dit or kest bestaansrecht heeft werd gisteravond over duidelijk hoorbaar gemaakt. Een luchtige en met grote precisie gespeelde Ouverture in Italiaanse stijl vormde de inleiding van dit kerstconcert. Ook de Symfonie no. 104 van Haydn na de pauze had dezelfde lichte toets en een vleugje elegantie. Zó gespeeld was dit werk met zijn vele verrassen de wendingen een ideale inleiding voor het Tri pelconcert van Beethoven, dat ook al vol muzika le verrassingen zit. Door de weinig gangbare combinatie van pianotrio en orkest is dit concert jammer genoeg maar zelden te horen. Het stamt uit een relatief gelukkige periode van Beetho- vens leven en draagt het stempel van levensblij heid en een grote muzikale vindingrijkheid. Jean Jacques Kantorow, Herre Jan Stegenga en Ale xander Warenberg, speelden het ook in deze geest met reminiscenties aan Mozart. Als gere nommeerde kamermuziekspelers, die een vast trio vormen, is hun samenspel vanzelfsprekend sluitend en volkomen op elkaar afgestemd. Al leek de cellist ditmaal iets minder in vorm. Het Gewestelijk Orkest begeleidde hen in dezelfde geest uitstekend. De kerstsfeer werd versterkt door de medewerking van het koor Ex Animo dat geleid door Wim de Ru en met orkestbegeleiding Buxtehude's 'Das neu geborene Kinderlein' en het 'Hallelujah' van Handel zong. Het koor, dat aanvankelijk wat on zeker klonk, herwon al zingende zijn zelfvertrou wen. Aan het slot van dit werk had het zijn vorm hervonden. Het Hallelujah klonk stralend en overtuigend, gesteund door organist Joop Brons en het Gewestelijk Orkest, dat tevens de onmis bare steun verleende aan de samenzang, die zoals de traditie dat wil dit kerstconcert besloot. MIES ALBARDA AMSTERDAM7LEIDEN (ANP) - Het merendeel van de schouw burgen heeft de laatste tijd zo veel moeite het hoofd boven wa ter te houden, dat de Vereniging van Schouwburg- en Concertge bouwdirecties in Nederland heeft besloten om theatergroe pen en muziekgezelschappen voortaan te laten meedelen in het risico van een slecht bezette zaal. Tot dusver kwam dat risico vaak volledig voor rekening van de zaalexploitanten, die voor een voorstelling een zogenoemde 'uitkoopsom' op tafel moesten leggen. De vereniging stelt nu voor de ge zelschappen een - veel lager - basisbedrag te bieden, en de rest van de gage afhankelijk te stellen van de hoogte van de recette. Neemt een gezelschap hiermee geen genoegen, dan gaat de voor stelling niet door. Het voorstel, of liever ultimatum, wordt uit eengezet in een brief aan de ge zelschappen, die gisteren is ver zonden. Volgens T. Tinholt, directeur van het landelijk bureau van schouwburg en concertgebouw* directies, kampen vrijwel alle theaters buiten de randstad te genwoordig met ernstige finan ciële problemen, omdat zij op te veel voorstellingen moeten toe leggen. De aangekondigde maat regel is mede genomen om het ministerie van WVC wakker te schudden, en aan te sporen tot de invoering van een ander sub sidiëringssysteem in de theater wereld, omdat het huidige niet meer voldoet, aldus Tinholt. Af schriften van de brief zijn daar om gezonden aan minister Brinkman, de Raad voor de Kunst en de vaste kamercom missie voor cultuur. Hans van Dam, directeur van de Leidse schouwburg, deelt desge vraagd mee dit seizoen al nauwe lijks meer met 'uitkopen' te werken. Voor een deel is dat symbolisch, omdat de garantie- som voor sommige gezelschap pen slechts weinig onder een uit koopsom ligt. Voor het komende seizoen wil Van Dam in principe geen enkele uitkoop meer over eenkomen. Bij grote produkties is ook de re cette van een volledig uitver kochte Leidse Schouwburg niet voldoende om de kosten te dek ken. Van Dam zegt daarom in sommige gevallen een hoge garantiesom te bieden. Hij ver wacht dat de overheid als gevolg van deze maatregel van de schouwburgen de gesubsidieer de gezelschappen meer zal moe ten bijspringen, willen deze het hoofd boven water houden. Voor het LAK-theater in Leiden heeft de regeling geen directe ge volgen. Dit theater zit samen met andere kleinere schouwburgen in een groep waarvoor andere re gels gelden Fotograaf Brandt overleden LONDEN (DPA) - Bill Brandt een van de groten van de fotogra fie van deze eeuw, is overleden Naar de Britse pers gisteren mee deelde is de 79-jarige Brandt be gin deze week na een korte, ern stige ziekte in Londen gestorven Hij had een unieke reputatie als portretfotograaf, waarbij hy zijn onderwerpen plaatste in hun so ciale omgeving. Voor zijn zwart-wit-afdrukken werden hoge prijzen betaald en vrijwel alle grote kunstgalerijen in de wereld toonden zijn werk.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19