O ^■MINIMAAL ^^■ÏOOO TOT 2000 HARDE GULDENS VOOR UW AUTO BIJ AANKOOP _VAN EEN OCCASION B (XlHet Motorhuis Alleen al om üe service koopt U een video in een speciaalzaak OMEGA \ai Rassun K In Cl i;ii iel I»@ICX0H Tel.: 071-769313. Kaars door eeuwen heen gewild j.v.c. 0 n ■II* BF maf - 1 en eg o uwe n BOVAG I Vondellaan 80, Leiden. HR-D120 12 kanalen draadloze afstand HR-D225 16 kanalen stereo draadloze afstand. 2199,- 2799,- VC 381 frontloading VC 384 12 kanalen uitgebreide klokfuncties VC 393 2 snelheden uitgebreide klokfuncties VC 387 slim-line draadloze afstand SANYO II Mill, al 1 1H VCT5010 1599,- VTC6500 1899,- 12 kanalen tiptoets, uitgebreide klokfuncties, draadloze afstand U betaalt maar de hellt bij plaatsing en de andere hellt in 6 mnd. zonder rente ot kosten. NOOIT VOORRIJKOSTEN Eigen technische diens'.. Ook maandagmiddag geopend. MITSUBISHI FM 352 1945,- HS 304 1999,- 12 kanalen, 5 motoren, eenvoudige schakelklok. HS330 2799,- 2 snelheden "Stereo" 16 kanalen, veel klokfuncties, draadloze afstand. Vraag vrijblijvend informatie al was het alleen maar om de service. Aalmarkt 12-15-16, Leiden, tel. 121782. Uw vakhandelaar Ook de V2000 modellen van Philips op voorraad HOFJUWELIER dra DIAMANTAIR Breestraat 95, 2311 CK Leiden. Tel. 071-120092 Onze Kerstshow was een daverend sukses. Het gevolg: tientallen ingeruilde gébruikte auto's. In totaal hebben we nu zo'n 125 auto's staan, waaronder alle beken de merken zoals Opel, VW, Talbot, Peugeot, Renault, Toyota, Datsun, Mitsubishi, Citroen, Fiat en Ford. In januari worden weer diverse nieuwe auto's afgeleverd dus we hebben de ruimte hard nodig. U kunt daarvan profiteren. U krijgt nu voor uw eigen auto* mini maal 1.000 tot 2.000 harde guldens bij aankoop van een occasion. Daarbij gaan wij ervan uit dat uw auto minimaal 2 maanden op uw naam staat, op eigen kracht rijdt INRUIIWAGENS en bij ons wordt ge financierd (toebetaling reeds mogelijk vanaf f3.000,-). Natuurlijk zit op elke auto de GM Oké- en Bovaggarantie én de bekende 2 jaar gratis servicebeurten. Zorg dat u er snel bij bent want we verwachten veel vraag. ongeacht het bouwjaar DEN HAAG (ANP) - Per Neder lands gezin zullen dit jaar zo'n 44 kaarsen worden opgebrand. De consumptie is hiermee enkele procenten teruglopen tot 10,3 miljoen kilo vergeleken met vo rig jaar. De kaarsenfabrikanten wijten dit aan de lang aanhou dende zomer. Maar de laatste maanden trekken de verkopen weer duidelijk aan. Kennelijk blijft de consument de kaars waarderen als gezelligheidsbren ger in de donkere maanden van het jaar, zegt de Nederlandse Vereniging van Kaarsenfabri kanten te Tilburg. De produktie van Kaarsen vergele ken met vorig jaar zal met 10,5 miljoen kilo gelijk blijven aan die van 1982. De invoer van de kaarsen zal met ongeveer twee procent teruglopen tot 4,5 mil joen kilo. Daartegenover staat echter een verbeterde exportpo sitie. De uitvoer van in Neder land gemaakte kaarsen zal met ongeveer dertien procent toene men tot een kleine vijf miljoen kilo. Met name door deze groeiende uitvoer weet de Ne derlandse kaarsenindustrie zich goed te handhaven. Nederlandse kaarsen vinden voor al aftrek in Skandinavië, West- Duitsland, Engeland, maar ook de Verenigde Staten. Zo gaat 25 procent van de produktie van fir ma Bolsius te Schijndel naar het buitenland. Met een omzetstij ging van meer dan tien procent is Bolsius tevreden over de kaarse- nafzet. Directeur H.A.C. Oteman zegt dat de kaars steeds meer in trek komt als geschenkartikel. De kaars als geschenk gaat vaak over de toonbank in combinatie met bijvoorbeeld een kandelaar en in een aardige verpakking. Het publiek toont daarbij specia le belangstelling voor modieuze kleuren als blauw, lila en goud. Met ongeveer dertig procent voert wit nog steeds de boventoon. Ook rose is toonaangevend. Ge volgd door geel, aubergine en beige. Gedecoreerde kaarsen zijn geheel uit de mode. Het publiek wil functionele kaarsen die goed branden, zo zeggen de fabrikan ten. Dat zijn de gotische model len en de rechte tafelkaarsen. Had de kaars in vrpeger tijden symbolische of praktische bete kenis. Tegenwoordig is het gezel ligheidsaspect overheersend. Zo produceert de firma Bolsius naast kaarsen vijftig miljoen theelichtjes per jaar. Vroeger werd dit artikel gebruikt voor schotelverwarming, thans als feestverlichting. Door de eeuwen heen heeft kaars licht een rol gespeeld. Zo werden reeds in de graftombe van Toet- Anch-Amon resten aangetroffen van wat men kaarsen kan noe men. Constantijn, de eerste christenkeizer gebruikte kaarsen bij de paasplechtigheden en ko ning Alfred de Grote gebruikte kaarsen als tijdmeter. Zes van deze kaarsen brandden op in 24 uur. Kaarslicht heeft ook altijd het goe de gesymboliseerd: het symbool van god. Tijdens slechts oogsten of epidemieën werd gebruik ge maakt van kaarsen in de hoop de veroorzaker, het kwade, uit te drijven. En hoe groter de ramp, hoe groter het licht moest zijn. Er werden daarom wel kaarsen ge maakt die enkele meters hoog waren. In kerken en pelgrim soorden branden de kaarsen bij kans onophoudelijk. Op die plaatsen symboliseert de kaars de eenheid van god en de men sen. En wie kent niet de kaars in de ver jaardagstaart, voor elk levensjaar een kaars? De kaars als symbool van het levenslicht van de jarige. De kaarsen van koning Alfred de Grote en zijn tijdgenoten werden nog gemaakt van inheemse vet ten of bijenwas. In China was de grondstof gedurende vele eeu wen insectenwas en in Amerika de bay-berrywas. Die door koken gewonnen werd uit de bessen van de myricaheester. Maar al deze grondstoffen waren duur en schaars. Tot de 19de eeuw was het dan ook droevig gesteld met de kaarsen- produktie. Omstreeks 1880 wer den verbeterde gietvormen uit gevonden, maar de kaarsen lie ten zich hieruit lastig verwijde ren. Bovendien brandden de kaarsen slecht: ze walmden, roet ten, dropen en stonken. Het zou tot 1826 duren, voordat de kaar senindustrie een stormachtige ontwikkeling door zou maken. De Franse scheikundige Che- vreul slaagde er in dat jaar in een vaste harde grondstof te vervaar digen: stearine. Deze grondstof bleek geschikt om machinaal in vormen gegoten te worden, wat tot mechanisatie en fabrieksnijverheid leidde. Een jaar eerder had Cambaceres al de gevlochten pit uitgevonden, die de brandeigenschappen van de kaars ook aanmerkelijk verbeter de. Aan het eind van de 19de eeuw werd nog een tweede ge schikte grondstof gefabriceerd: paraffine, een witte stof verkre gen bij raffinage van ruwe aardo lie. Stearine en paraffine worden sindsdien gebruikt als meest voorkomende grondstoffen in de kaarsenindustrie. Muziek De Nederlandse groep Sammy America's Mam treedt vrijdag avond in het LVC, Breestraat 66, Leiden op. Deze groep kreeg vorig jaar landelijke bekend heid dank zij de elpee 'MAM', die door Doe Maar's Harry Vrienten is geproduceerd. New wave wordt de muziek ge noemd die de bandleden bren gen en dit zijn hun namen: An- toine Kroes (gitaar), Mark van Woerkom (gitaar), Pieter van Bon (casio en ritmebox) en Sammy America (bas en zang). De zaal gaat om negen uur open. Swingen In het LVC is zaterdag weer een swingavond, terwijl er dan op de zolder van het gebouw aan de Breestraat 66 de Leidse groep SLF optreedt, bestaande uit Michael van der Putten (toetsen) en Arthur Schouten (gitaar), mogelijk aangevuld met enkele gastmuzikanten. Het Leidse duo omschrijft zijn muziek als 'melodieuze rythm blues ballads'. De zaal gaat om negen uur open. Op de avond van Tweede Kerst dag, maandag, is er bij het LVC weer de traditionele kerst- swing, van tien tot twee uur. Wandeltocht De Leidse wandelvereniging WIK organiseert zaterdag en Tweede Kerstdag de Kerst- stadswandeltocht door Leiden. De start is beide dagen bij de ijsbaan aan de Vondellaan, tussen negen en drie uur. Deel nemers kunnen kiezen uit de afstanden vijf, tien en vijftien kilometer. LWH De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit (LWH) houdt haar ruimte (Caeciliastraat 18) za terdagavond en op beide kerst dagen geopend. Op kerstavond (zaterdag) is er om tien uur disco. Eerste Kerstdag gaat de soosruimte om vier uur open voor 'De Roze Salon' met video, muziek, spelletjs, hapjes, drank en een koud buffet. Om acht uur draait er een speelfilm en om tien uur begint er een slap stickfilm en disco. Op de avond van Tweede Kerstdag gaat het LWH-pand om tien uur open voor een wijn- en kaasavond met (Franse) muziek en daar na disco. De Zanger Bij kampioenschappen in Pernis hebben diverse leden van de Leidse vereniging van vogelief- hebbers De Zanger prijzen be haald. J. Dijkstra behaalde een kampioenschap bij de exoten, R. Goldenberg sleepte in de ca tegorie kleurkanaries een eer ste prijs weg en F. v.d. Nieu- wendijk behaalde met Engelse grasparkieten een eerste prijs. Kerst-uit De groep 'Vrouwen Alleen Sa men' van het Leidse Volkshuis Apothekersdijk 33) houdt Tweede Kerstdag van twee tot- acht uur een kerst-uit voor vrouwen met of zonder kinde ren. Programma: muziek, spel letjes, kinderfilms, grabbelton, electric boogie, optreden van de Chileense zangeres Nene Castellano, optreden van een circusartiest, creatieve actvi- teiten enz. Voor meer informa tie: het Volkshuis, kamer 8 (tel. 149180), of via de nummers 142320 (Marga) of 217469 (Ine ke).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16