Eerste Kamer stemt in met kortingswet Nog geen abonnee? Leidsch Dagblad abonnees Let op de volgende advertentie. Airbus vraagt Britse regering weer om steun Zweeds parlement stemt voor werknemersfondsen Binnenkort ontvangt u het Leidsch Dagblad voordeelcheque-boekje met vele voordelen en kortingen. Bel snel 071-144941 en u profiteert ook van het Leidsch Dagblad voordeelcheque-boekje Treinenloop Inogon: nieuwe hoekmeter KK verwijt Deetman arrogante houding -Winsemius moet dubbele geluidsheffing wijzigen Tafel van massief kurk DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) - De Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met de kortingsmaatre gelen van het kabinet. Tijdens het debat in de Senaat steunden CDA, WD en de kleine rechtse partijen de plannen van het kabinet om de ambtenarensalarissen en de uitkerin gen met 3 procent te verlagen. Net als vorige week in de Tweede Kamer wees de oppositie de voorstellen van de hand. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) maakte duidelijk dat nog niet vaststaat dat het ziektegeld zal worden gekort, zoals de WD- fractie in de Tweede Kamer had voorgesteld. Wel herhaalde de bewindsman zijn bevestiging dat ook het ministerie in deze rich ting denkt bij het zoeken naar een alternatief voor de voorge stelde korting op de hogere uit keringen. Als voornaamste probleem hierbij noemde de staatssecretaris de doorwerking van bovenwettelij ke afspraken (in veel cao's is vastgelegd dat werkgevers uitke ringen zoals in dit geval het ziek tegeld aanvullen tot 100 procent van het loon). Vandaar dat nij van plan is de werkgevers en werknemers te dwingen overleg te voeren over de vraag of boven wettelijke uitkeringen onverkort door moeten gaan, ook indien de wettelijke uitkering met tien pro cent wordt verlaagd. Belangrijk is dat werkgevers en werkne mers zelf tot bindende afspraken komen. Ingrijpen door de over heid wil hij vermijden. De Graaf reageerde opnieuw afwii- zend op plannen van verschillen de gemeenten (bijv. Muiden) om de 'echte minima' een aanvullen de uitkering te verstrekken. Hij zei dat dergelijke uitkeringen ge kort moeten worden op een bij standsuitkering, omdat anders bijstandsuitkering per individu gaat verschillen. Ook 'dreigt de verhouding tot hét minimum loon dan losgelaten te worden. De staatssecretaris liet weten dat zelfs de huidige vrijstelling van 25 procent van aanvullende in komsten een uitzondering is. Ex tra inkomsten behoren te leiden tot een lagere bijstanduitkering, zei hij. ARNHEM - Een van de laatste ladingen kerstbomen wordt hier voor transport gereed gemaakt. De bomen zijn als gevolg van de warme, droge zomer dit jaar niet van al te beste kwaliteit. De prijzen liggen daarom ook enkele guldens lager dan vorig jaar. De verkoop, ongeveer vier miljoen stuks, is gelijk gebleven. (Foto anp> Parijs (ANP) - Het wordt een ramp voor Groot-Brittannié als de Britse regering zou weigeren British Aerospace geld te verschaffen voor deel neming in het project A320 van Airbus Industrie. Dit heeft de topman van het Europese consortium van vliegtuigfabrieken, Bernard Lathiè- re, gisteren verklaard. Hij deed opnieuw een dringend beroep op de regering Thatcher om de gevraagde 400 miljoen pond beschikbaar te stellen. Volgens Lathière is deelneming van Groot-Brittannié aan de verdere ont wikkeling en de bouw van de A320, een vliegtuig voor korte en middel grote afstanden dat plaats biedt aan ongeveer 150 passagiers, voor Eu ropa de laatste kans om tegenwicht te blijven bieden aan de domine rende marktpositie van Boeing. „Airbus is het laatste obstakel tussen een normale marktsituatie en een monopolie van Boeing". Airbus oefent al geruime tijd druk op de regeringen van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland uit om gedaan te krijgen dat begin vol gend jaar definitief wordt besloten om met de serieproduktie van de A320 te beginnen. In dat geval kunnen de eerste machines in 1988 aan de luchtvaartmaatschappijen worden afgeleverd. Het besluit om de machine in produktie te nemen is voortdurend uitgesteld in verband met de geringe vraag naar nieuwe vliegtuigen door de recessie. De Franse regering staat van harte achter Airbus. De Westduitse regering is eveneens bereid het A320-project-financieel te steunen maar zij wacht met haar beslissing op de Britse regering. Deze is echter de schrik van de Concorde, het Frans-Britse supersonische vliegtuig dat technisch een succes maar economisch een enorme flop werd, nog lang niet te boven. Margaret Thatcher zei nog vrij onlangs dat zij niet van zins was met nog een Concorde te blijven zitten. Vervalser van Hitler-dagboek vervalste meer MÜNCHEN/HAMBURG (DPA) - De vervalser van de zogenaamde "dagboeken van Hitier", Konrad Fischer-Ju- jau, die momenteel in Ham burg in het huis van bewa ring zit, heeft de verzame- laarsmarkt van nog meer ver valste documenten voorzien. Dit is vastgesteld door mede werkers van het Institut Für Zeitgeschichte in München, die hun materiaal ter be schikking van de justitie heb ben gesteld. Onder de andere vervalste do cumenten zijn er van keizer Napoleon, Wilhelm II, Hin denburg en de hertog van Windsor. Overigens is het gerenommeer de instituut zelf ook door de vervalser beetgenomen. Een in 1980 uitgegeven grote Hit- lerpublikatie van de twee his torici Eberhard Jaeckele en Axel Kuhn bevat volgens het instituut produkten uit de na- maakwinkel van Fischer-Ku- jau. STOCKHOLM (AP) - Het Zweed se parlement heeft gisteren met 164 tegen 158 stemmen het voor stel van de regering aangenomen om werknemersfondsen te vor men die de vakbonden meer zeg genschap moeten geven in het bedrijfsleven. Hiermee is een eind gekomen aan acht jaar touwtrekken tussen de sociaal democratische regering van Olof Palme en de drie andere politie ke partijen. Het plan van de regering is op fel verzet van de niet-socialistische oppositie gestuit en drie maan den geleden gingen in Stock holm 100.000 mensen de straat op om tegen het plan te demon streren. In oktober wees een opi niepeiling uit dat 62 procent van de ondervraagden tegen het voorstel was en slechts 17 pro cent ervoor. Het plan voorziet in de vorming van een fonds door een extra be lasting op winsten en salarissen, waarvan jaarlijks voor twee mil jard kronen (750 miljoen gulden) aandelen in bedrijven kunnen worden gekocht. De fondsen en aandelen moeten worden be heerd door vijf regionale raden, OPGELET! waarin de vakbonden een be langrijke rol spelen. In een poging de oppositie tegen het plan tegemoet te komen heeft premier Olof Palme be paald dat de fondsen niet meer dan 49 procent van de aandelen van een bedrijf in bezit mogen hebben. Het bedrijfsleven be schouwt dat echter als een schijnconcessie, omdat er voor het controleren van een bedrijf minder nodig is dan 49 procent van de aandelen. De fondsen zullen begin 1984 wor den ingevoerd en in 1985 volle dig moeten werken. De niet-socialistische partijen heb ben al aangekondigd dat zij on middellijk een eind aan de fond sen zullen maken als zij na de al gemene verkiezingen van 1985 weer aan de macht komen. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse consument is de afgelo pen maanden iets optimisti scher gaan denken over de alge mene economische situatie. Wat betreft de eigen financiële posi tie is er geen verandering van mening. Dit blijkt uit de in ok tober onder 2600 huishoudens gehouden conjunctuurenquète onder consumenten door het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Van de Nederlandse consument voorzag in oktober 26 procent een lichte of duidelijke verbete ring van de economische situa tie het komende jaar. In mei was dat percentage 22. UTRECHT (ANP)- De treinen zul len zaterdag 24 december de nor male zaterdagdienst rijden, be halve ten zuiden van Eindhoven waar de treinen beperkt rijden. Op Eerste Kerstdag geldt een be perkte zondagdienst, Tweede kerstdag rijden de treinen als op een normale zondag. Op oude jaarsavond zullen na 20.00 uur geen treinen meer rijden. Op nieuwjaarsdag rijden de treinen volgens zondagse dienstregeling, behalve op de Schiphollijn. De Schipholtrein rijdt pas vanaf 7 uur 's morgens. Een op de beurs Eigenhandig gelanceerd nieuw gereed schap is de Inogon „hoekme ter", een apparaat dat een be paalde overeenkomst heeft met de waterpas, maar dat toch nog wel even iets méér kan. De hoekmeter contro leert uitgezette hoeken (hori zontaal, verticaal en alle daar tussen liggende hoeken), geeft een afwijking direct af leesbaar aan met een nauw keurigheid van 0,2 graad, en kan ook gebruikt worden om bepaalde hoekinstellingen „uit te zetten", bijvoorbeeld het vereiste afschot voor een plat dak, een terrasplaveisel enz. Dit in Zweden ontwikkelde ge reedschap heeft een unieke manier om de instelling aan te geven. Twee in vloeistof „drijvende" rasters, die ten opzichte van elkaar kunnen bewegen, geven door middel van het zogeheten moiré-ef- 'Stunten' leidde tot dood twee zweefvliegers DEN HAAG (ANP) - Volgens de rijksluchtvaartdienst is de dood van twee zweefvliegers op 19 juli vorig jaar boven het Gelderse vliegveld Teriet te wfjten aan ondisciplinair vlieggedrag en grove onvoor zichtigheid. Hoewel na het ongeluk niet meer viel op te maken wie het toestel had be stuurd, is de 28-jarige instruc teur Leo de Lange uit Hooge- veen verantwoordelijk. Volgens ooggetuigen maakte het toestel plotseling een stei le duikvlucht richting lan dingsbaan. Uit onderzoek is gebleken dat de rechtervleu gel de grond raakte. Het toe stel maakte daarop een draai van 180 graden en boorde zich met de neus in de grond. Volgens de RLD was er geen enkele noodzaak voor de stei le duikvlucht, waarin een ge ringe fout al fatale gevolgen moest hebben. Uit de verklaring van de direc teur van het vliegveld bleek dat instructeur De Lange al enige tijd de reputatie van stuntvlieger genoot. Twee keer werd hjj door de direc teur op de vingers getikt we gens onverantwoordelijk vlieggedrag. DEN HAAG (GPD) - Het Konsu- menten Kontakt verwijt minister Deetman van onderwijs dat hij uitermate arrogant omspringt met de problemen van mensen uit de lagere inkomensgroepen. „Door botweg 140 miljoen gul den te bezuinigen op de leeftijd toeslag, een onderdeel van de te gemoetkoming in de studiekos ten, geeft Deetman een groot aantal mensen een stoot onder de gordel", aldus de consumen tenorganisatie. „De minister begrijpt kennelijk niet dat een tegemoetkoming in de studiekosten geen luxe is, doch bittere noodzaak". Het Konsumenten Kontakt verwijst hierbij naar het onderzoek „Wat kost je het voortgezet onder wijs", dat ze eerder dit jaar sa men met de onderwijsbond ABOP, FNV en Nederlandse Ge zinsraad presenteerde. Uit dit onderzoek bleek dat de kosten van het voortgezet onderwijs een steeds groter deel van het huis houdbudget opslokken. KK meent dan er dan ook drin gend behoefte bestaat aan ver dere uitbouw van het systeem van tegemoetkomingen. „Van in krimping mag zeer zeker geen sprake zijn". Achttien leden Solidariteit gearresteerd WARSCHAU (UPI) - De Poolse politie heeft in Wroclaw 18 ka derleden van de verboden vak bond Solidariteit gearresteerd, zo heeft het Poolse persbureau PAP gisteren bekendgemaakt. In het huis van een van hen zijn drukapparatuur en pamfletten in beslag genomen. Volgens PAP werkten de 18 arres tanten in een koelkastenfabriek in Wroclaw. Er zijn ook lijsten in beslag genomen waarop de con tributies werden bijgehouden die de werknemers daar maande lijks betaalden voor de verboden vakbond. Wroclaw was een van de bolwerken van Solidariteit DEN HAAG (ANP) - Minister Winsemius (milieubeheer) houdt vooralsnog vast aan een verdubbeling van de geluidsheffing voor grote bedrijven in 1984. Die verdubbeling is onder meer nodig door een verkeerde schatting van zijn departement, waar door de heffing in 1983 niet voldoende heeft opgeleverd. De regeringsfracties (CDA en WD) menen dat de gevolgen van deze verkeerde schatting niet op de bedrijven mogen worden afgewenteld. Zij hebben een wijzigingsvoorstel ingediend dat de opbrengst van het wetsontwerp ongeveer halveert en terug brengt van 25 naar 12 miljoen gulden. Winsemius wees de Kamer er gisteren op in grote problemen te geraken als het wijzigingsvoorstel wordt aangenomen. Voor ko mendjaar zijn bedragen vastgelegd van 8 miljoen voor apparaat kosten, 13 miljoen voor akoestisch onderzoek en ruim 1 miljoen voor schadevergoedingen. Hij zag vooralsnog geen oplossing voor het gat dat het voorstel van de regeringspartijen slaat. Hij wil zich nog beraden en de Kamer vandaag zijn standpunt mee delen. fect aan of de gemeten hoek exact gelijk is aan de instel ling. Meet men met dit appa raat een bepaalde hoek op, dan is niet alleen zichtbaar dat dit „uit het lood" of niet waterpas is, het geeft ook zeer nauwkeurig aan hoe groot de afwijking is. De Inogon kan dus ook meteen antwoord geven op de vraag onder welke hoek dakspan ten e.d. geplaatst zijn, en of er tussen deze spanten kleine onderlinge verschillen be staan. De hoekmeter kan „los worden gebruikt, of in combinatie met een handgreep en een basisliniaal, een magnetische liniaal of een verlengliniaal. Het is een precisie-instru- ment, ontwikkeld voor pro fessionele toepassingen. Maar een doe-het-zelver van het type „pietje-secuur" kan er ook veel plezier van bele ven. Hoekmeter met hand greep en basisliniaal komen (adviesprijs) op omstreeks 135 gulden, zowat de prijs van een dure waterpas. Er zijn tafels van hout, staal, glas, plastic, maar een tafel van mas sief kurk zul je zelden ergens tegenkomen. Toch bestaan ze. Niet zo zeer gemaakt als ver- koopprodukt, dus beslist niet in elke winkel op de hoek te vinden. Ook niet zo erg goed koop; de prijs van een kurken salontafeltje, zeshoekig, 90x90 cm groot, zal rond de driehon derd gulden liggen. Het is één van de merkwaardige van kurk gemaakte produkten die in speciale winkels te koop zijn, naast de kurkprodukten voor wand- en vloerafwerking. Over heel het land verspreid zijn er een kleine twintig kurkcen- tra die zich in produkten van dit opmerkelijke natuurmate- riaal hebben gespecialiseerd. Als u wilt weten waar die te vinden zijn, bel dan Argus in Rotterdam, tel. 010-760374. De importeur voor Nederland is Viba bv in Den Haag; tel. 070-469650.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15