Monster: "Het is afgelopen Spasski neemt geen risico's Wenzel wint op 'ijzige' piste Samen met kapelaan de afwas doen.... Lisse verslaat Grovo: 5-2 Brandt stopt met zaalvoetbal Verkoop WK-kaarten al vroeg van start Agostinho: kopman en ploegleider \GINA 10 LEIDEN - In de interregionale zaalvoetbalcompetitie trok FC Lisse de goede lijn door. De ploeg uit de Bollenstreek won met 5-2 van FC Grovo. VWL kwam niet verder dan een ge lijkspel bij Silva Boys en haak te door dat resultaat af uit de kopgroep. In de hoofdklasse werd UVS met 8-4 door Bax met de neus op de feiten ge drukt. Datzelfde deed Bahl- mann met SRV-Boys: 1-6 voor de Alphense ploeg. Menken Landbouw was de sterkste in de derby met Noordwijk: 5-3. FC Lisse-FC Grovo 5-2 Vooral in de eerste helft was de thuisploeg uitstekend op dreef. Al na een kwartier prijk te een voordelige 2-0 (beide treffers Frans van der Laan) op het scorebord. Theo Godyla voerde de score naar 3-0 op, waarna Wim Bron voor de Goudse ploeg tegenscoorde. Na de doelwisseling zorgde Pe ter Schalk voor 4-1. Wim Bron hield de spanning in het spor tieve duel, maar FC Lisse liet zich niet verschalken. Pal voor tijd bepaalde Hené Griffioen de eindstand op 5-2. Silva Boys-VWL 3-3 Niet Bram Brandt, maar Frans Stouten nam bij de Leidse ploeg plaats tussen de palen. Overigens zal Stouten volgen de week weer gewoon als coach functioneren, nu Wim Visser bereid is gevonden om de positie van Brandt over te nemen. Stouten moest drie maal de gang naar het net ma ken. Omdat Ben de Roo, Hen- nie Koet en Ger Nagtegeller voor de Leidse équipe scoor den, werd er een punt uit Den Haag meegenomen. Bax-UVS 8-4 Even leek UVS op de juiste weg in de hoofdklasse, maar na de nederlaag van gisteravond die nen de Leidenaars zich weer te wapenen voor het degradaties pook. Hans van Leeuwen nam alle treffers van de blauwwit- ten voor z'n rekening. Pros Nieuwenhuizen (4), Jan Ho- man (2), Theo van Kampen en Loek van Kesteren scoorden voor de thuisploeg. SRV-Boys-Bahlmann 1-6 De Lissese formatie had niets in de brengen bij de Alphense Sport ploeg, die gisteravond in de THB-hal een vloeiend geheel was. Voor de thuisploeg vond Ron Hoogeveen het net. Frans Bahlmann (2), Kees van Vliet, Nic Verwoerd, Frans Bakker en Cees de Rijk waren trefze ker voor de bezoekers. Menken/Landbou w-Noord wijk Bij de doelwisseling keek Noord- wijk nog tegen een 1-2 voor sprong aan. Niets leek de tot dat moment redelijk voetbal lende ploeg een overwinning in de weg te staan. In de twee de helft stokte de roodwitte machine evenwei en raakte de 'witte motor' van Menken op gang. Uiteindelijk moesten de 'bezoekers' met 3-5 buigen. Doelpunten: Piet Alders (2), Peter Ruigrok, Jaap Smit en Jos Alders voor Menken, Jan- Willem Bogers, Geert-Jan Bak ker en Anton Marijt voor Noordwijk. LEIDERDORP - Bram Brandt zal dit seizoen niet meer in het zaalvoetbalteam van VWL uitkomen. Na de vorige week gespeelde wedstrijd te gen FC Lisse, die met 1-4 werd verloren, bracht hij het bestuur van de Leidse club van die beslissing op de hoogte. "De aardigheid bij het zaalvoet ballen", legt Brandt (33) uit, "is er voor mij af. Vorig sei zoen heb ik met VWL een uit stekend jaar gehad. Het was uitermate gezellig en er was nooit trammelant. De laatste tijd is het minder geworden. Er is nauwelijks sfeer. Kijk, zaalvoetbal is voor mij een aardigheidje. Als spelers te gen elkaar gaan lopen schel den en te beroerd zijn om te werken is voor mij de lol er Bram Brandt (Foto Holvast) af. Dan kap ik er mee. Daar ben ik vrij makkelijk in". De 'druppel' die de emmer van Brandt deed overlopen was het duel met FC Lisse, vorige week in de Groenoordhal. DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 "De heren hielden zich meer met schelden dan met voet ballen bezig. Bij een 1-3 ach terstand moest ik plaatsma ken voor een veldspelen Nor maal heb ik daar geen moeite mee, maar nu moest ik eruit voor een voetballer die niets had gepresteerd. Toen was voor mij de maat vol", licht Brandt zijn besluit toe. Zijn plaats bij VWL zal door Wim Visser, die afgelopen zondag ook al bij LDWS zijn rentree maakte, worden ingenomen. Bij zaterdageersteklasser RCL zal Bram Brandt wèl het sei zoen afmaken. "Totdat Peter van der Heiden weer fit is. Dan kruipt hij weer onder de lat in het eerste en maak ik het jaar uit als spits in het tweede of derde. Dan is het basta. Dan kap ik definitief met alles". Utrecht-speler geeft moed op ZEVENHUIZEN (GPD) - Jan Monster geeft de moed op. Meteen na afloop van het duel tegen Feyenoord liet de linkerspits van FC Utrecht nog weten dat hij aan een nieuwe rentree ging werken. Maar een etmaal later blijkt dat optimisme volledig de bodem ingeboord. „Nee, het is gedaan met de voetbal lerij. Ik ben bij dokter Strikwer- da geweest en hij heeft me wei nig of geen hoop gegeven. Er zijn MEXICO STAD (Reuter) De verkoop van plaatsbewij zen voor de eindronde van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1986 begint in elk geval op tijd. In april of mei 1984 nog voordat de strijd om de 24 plaat sen, die recht geven in het toernooi om de wereldtitel te spelen is begonnen, zullen de toegangsbewijzen te koop zijn. Het organisatiecomité van de stnja om het wereldkampioenschap heeft tot deze stap besloten om de Mexicanen in staat te stellen toegangsbewijzen te kopen voor dat de peso nog verder deva lueert en de kaartjes voor de in- Wereldbeker onvindbaar RIO DE JANEIRO (SID) - De politie van Rio de Janeiro heeft twee mannen gearres teerd die er van worden ver dacht de Jules Rimet-beker te hebben gestolen. De trofee werd tussen 1930 en 1970 ie dere vier jaar uitgereikt aan de wereldkampioen voetbal. Doordat Brazilië die titel drie keer veroverde, kwam de be ker definitief in Braziliaans bezit. De twee gearresteerde mannen hebben als portier gewerkt in het gebouw van de Brazi liaanse voetbalbond. Van de beker ontbreekt nog ieder spoor. woners van het land, dat het toer nooi om het wereldkampioen- schap organiseert, onbetaalbaar worden. Het goedkoopste toe gangsbewijs zal drie dollar (on geveer negen gulden) ofwel 480 pesos kosten. Volgens financiële experts is de koers van de aan de dollar gekoppeld peso zo zwak, dat een nieuwe devaluatie van de Mexicaanse munteenheid onver mijdelijk is. Het gevolg daarvan zou zijn dat een toegangsbewijs voor de wedstrijden van het toer nooi om het wereldkampioen schap bijna twee maal zo hoog wordt als nu het geval is. In alle voorgaande toernooien om het wereldkampioenschap heeft de FIFA verboden eerder dan vijf maanden voor het begin van het toernooi toegangskaarten in de verkoop te brengen. Volgens een woordvoerder van het orga nisatiecomité heeft men mede tot de vroege verkoop besloten omdat het toernooi om de we reldtitel "toch voornamelijk voor het Mexicaanse volk is. Dat dan in elk geval over de helft van het aantal toegangskaarten kan be schikken". De prijzen van de toegangskaarten zullen liggen tussen drie (onge veer negen gulden) en 50 of 60 dollar (150 tot 180 gulden). zes buisjes bloed uit mijn kniege wricht gehaald; waarschijnlijk is er iets helemaal mis met de kruisbanden. Morgen moet ik te rugkomen, maar ik leg me bij het onvermijdelijke neer: ik zal niet meer kunnen voetballen" De 24-jarige Utrecht-aanvaller heeft niet meer de mentale kracht om deze nieuwe tegenslag te verwerken. „Ik heb anderhalf jaar aan deze comeback gewerkt, die precies een kwartier heeft ge duurd. Mijn knie was weer hon derd procent in orde. Dat was me nog eens door de dokter beves tigd. En nu wéér zo'n stomme blessure. Ik wil de zaak niet nóg een keer forceren, ik wil over tien jaar nog fatsoenlijk kunnen lopen". Jan Monster had zich enorm veel van deze rentree voorgesteld. „Het zou eigenlijk na de winter stop gaan gebeuren, maar ik voelde me fit genoeg om het nu al te proberen. Ik heb allerlei soorten schietoefeningen ge daan. Alles lukte prima en daar om was ik ook helemaal niet ze nuwachtig toen Barry Hughes me vroeg om de plaats van Rob de Wit in te nemen. Juist tegen Feyenoord heb je een heerlijke entourage en mijn eerste balcon tact verliep ook prima. Bij mijn tweede actie wilde ik een een voudige draaibeweging uitvoe ren en het resultaat is bekend: de knie helemaal op slot en ik moest van het veld gedragen worden" „Op dat moment zag ik die hele lij densweg van de vorige keer weer voor me. Echt, dat kan ik niet nog een keer opbrengen, zeker nu dokter Strikwerda me geen enkel perspectief biedt op defini tief herstel, zoals hij dat de voor- keren wèl heeft gedaan. Hij vindt ook dat de blessure zich nu te vaak herhaald heeft; je kunt niet aan de gang blijven met opereren en revalideren. Het is een somber verhaal, maar ik moet realistisch zijn, het is écht gebeurd met mijn loopbaan". HILVERSUM (ANP) - De vierde partij uit de schaaktwee kamp tussen Jan Timman (Ned) en Boris Spasski (Sow) is in Hilversum na 31 zetten in remise geëindigd. Met nog twee partijen te spelen is de stand nog steeds in even wicht: 2-2. Spasski en Timman brachten in de vierde wedstrijd van hun twee kamp een bekende variatie van het Nimzo-Indisch op het bord, waarin beide spelers grote risi co's namen om tot een konings- aanval te komen. Spasski, die met wit speelde, gebruikte nogal wat bedenktijd maar kon toch zijn aanval niet op volle kracht krijgen. Timman waagde het dan ook met zijn dame een weerloze pion op a4 op te ruimen. Hij kreeg goed tegenspel tegen de toch niet zo solide staande witte koning. In die fase van de strijd dacht Tim man drie kwartier na over de consequenties van zijn uitval. Spasski nam echter geen risico en koos voor een eeuwig schaak variant, waarna op de 31ste zet tot remise werd besloten, waar- HAUS (DPA) - Hanni Wenzel heeft gisteren de afdaling van Haus (Oostenrijk) gewonnen. De 27-jarige Liechten steinse, die te veel professional is om op de Olympische Spelen van Serajewo te mogen starten, was drie-tiende seconde sneller dan Irene Epple en Maria Walliser. De Westduitse Christa Kinshofer, die dit seizoen met een Nederlands startbewijs glijdt, eindigde als 26ste op ruim drie seconden. door de stand na vier partijen ge- lijk is: 2-2. In de laatste twee par tijen zal het ongetwijfeld stevig toegaan. De overwinning in de tweekamp levert immers 18.000 gulden op. De verliezer krijgt 12.000 gulden. De partij: Wit (Spasski), zwart (Timman) 1. d2-d4 Pg8-f6; 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pbl-c3 Lf8-b4; 4. e2-e3 c7-c5; 5. Lfl-d3 Pb8- c6; 6. Pgl-f3 Lb4xc3+; 7. b2xc3 d7-d6; 8. 0-0 e6-e5; 9. Pf3-d2 0-0; 10. d4-d5 Pc6-e7; 11. Ddl-c2 g7-g6; 12. a2-a4 Pf6-h5; 13. f2-f4 e5xf4; 14. e3xf4 Ph5- f6; 15. Pd2-f3 Pe7-f5; 16. Tfl-el Lc8- d7; 17. h2-h3 h7-h5; 18. Dc2-f2 Tf8-e8, 19. Lcl-d2 Te8xel 20. Talxel Dd8- f8; 21. Pf3-h4 Ta8-e8: 22. Telxe8 Df8- xe8. 23. Ph4xf5 Ld7xf5; 24 Ld3xf5 g6xf5, 25. Df2-g3+ Kg8-f8; 26 Dg3-g5 Pf6-e4; 27. Dg5-h6+ Kf8-g8; 28. Ld2- el De8xa4; 29. Lel-h4 Da4-dl 30 Kgl-h2 Pe4-d2; 31. Dh6-g5+. Remise. In de laatste training voor de wed strijd kwam de Hongaarse Csilla Apjok zwaar ten val. Vlak voor de finish verloor zij haar even wicht en vloog met hoge snel heid in de hekken. Voor de wedstrijd is lang gediscus sieerd over het afgelasten omdat de piste gevaarlijk zou zijn. Door vorst in de nacht was de baan op sommige plekken ijzig gewor den. Nadat dertig kilo zout was gebruikt om het ijs op de gevaar lijkste plekken enigszins te ont dooien, besloot de jury met vier stemmen tegen één toch de laat ste training en vervolgens ook de wedstrijd te laten plaats vinden. De 18-jarige Csilla Apjok, die zwaar viel, werd in levensgevaar lijke toestand naar het zieken huis van Salzburg vervoerd. Ze had een open schedelbreuk en hersenbeschadiging. In de kli niek werd ze onmiddellijk ge opereerd. Csilla Apjok neeit tijdens de afda ling voor de wereldbeker veel ri sico's genomen. In het eerste ge deelte kwam ze al een keer ten val. Ze zette de race toch voort. Vlak voor de finish gleed ze plot seling rechtdoor onder het vang net door en kwam tegen de cabi- ne's van de radio- en televisiever slaggevers tot stilstand. De stand in het klassement om de wereldbeker is. 1. Erika Hess (Zwi) 123 pnt. 2. Epple 110 pnt. 3. Wenzel 72 pnt. 4. Walliser 66 pnt. Johnny Cecotto in Formule I LONDEN (SID.) - Oud-wereld kampioen motorracen Johnny Cecotto uit Venezuela rijdt in 1984 in de Formule 1-klasse van de autosport. Hij tekende giste ren in Londen een contract voor de Toleman-stal. Vorig jaar reed Cecotto Formule 2. In Long Beach werd hij zesde in zijn eerste Formule 1-race. Even eens voor Toleman. 5. Olga Charvatova (Tsj) 57 pnt. 6. Tamara McKinney (Vst). Na drie afdalingen, tellend voor de wereldbeker, is de stand in dat klassement: 1. Epple 65 pnt. 2. Walliser 48 pnt. 3. Wenzel 42 pnt. LILLE (AFP) - Joaquim Agos tinho wordt in 1 wielerseizoen kopman ploegleider van Portugese profploeg. De 41- jarige coureur maakte dit gis teren in de Franse stad Lille bekend. Hij heeft inmiddels een groot winkelbedrijf, een lucht vaartmaatschappij en een bank in Portugal bereid ge vonden als sponsor op te tre den. Agostinho heeft zijn landgenoot Marc Chagas, die "enkele jaren geleden als be roepsrenner debuteerde, al gecontracteerd. Voorts laat hij tien amateurs de overstap naar de profs maken. In 1975 kwÊm voor het laatst een Portugese profploeg in de wegwedstrijden uit. Agos tinho heeft de Ronde van Portugal, de Midi Libre, de Dauphiné Libéré en de Ron de van Frankrijk op het pro gramma gezet. Daarnaast wil hij met zijn renners in Cana da, Verenigde Staten en Co lumbia gaan rijden. Voorzitter Raad van Kerken Noordwijk: "De kou is uit de lucht" Contacten tussen de kerken zijn van plaats tot plaats anders. Sommige zijn al een eind op weg met elkaar, andere moeten nog beginnen of denken er (nog) niet aan. Verschillen in oecumenische relaties zijn niet altijd te verkla ren uit een kerkelijk-progressieve of -conservatieve instelling. Soms komt het er gewoon niet van, eens serieus te onderzoeken wat met behoud van ieders karakter - net zo goed, of misschien wel beter, samen kan worden gedaan. Verschillen dus van plaats tot plaats, vaak zonder duidelijk aanwijsbare redenen waaróm de een verder is dan de ander. Zo bestaat in Oegstgeest al jaren een oecumenisch kerkblad, van hervormden, gereformeerden en rooms-katholieken samen. En eens in de maand is daar onder verantwoordelijkheid van de drie kerken een oecumenische dienst. De Noordwijkse kerken hebben nu voor het eerst één kerkblad uit gegeven, ter gelegenheid van Kerst. De Raad van Kerken in die plaats zou graag zien, dat dit het hele jaar door gebeurde Maar tussen droom en daad staan kerkelijke gebruiken en praktische bezwaren. Dus doet men het voorlopig alleen rond Kerst. "Om dan voor één keer voor te spelen, noe het eigenlijk altijd zou moeten". Niet op één hoop Voorzitter Bert van Duijn schrijft als voorzitter van de Raad van Kerken in dat gemeenschappelij ke kerkblad een 'aardig' stukje over plaatselijke oecumene, waarin zowel het verlangen naar meer contact en herkenning van elkaar als waardering van el- kaars verscheidenheid door klinkt. "Wat wil die Raad van Kerken met de Noordwijkse kerken? Ze alle maal op één hoop vegen? Dat lie ver niet. Veelvormigheid is niet de nood van de kerk maar een noodzaak. Mensen verschillen van aanleg en karakter. De een voelt zich aangetrokken tot een stralende hoogmis, liefst in het oude vertrouwde latijn, de ander is meer thuis bij de soberheid van een bijbeluitleg als onder deel van een eenvoudige liturgie. Er zijn romantische en nuchtere mensen, denkers en doeners en nog zoveel categorieën meer. Dat alles speelt bij de geloofsbele ving een rol, zoals ook sociale factoren. Het móg ook meespe len, omdat we juist in de kerk mogen zijn wie we zün". Maar in het loflied op de veelvor migheid past niet de dissonant van de verdeeldheid. "In de ker ken leven we niet langs elkaar heen, staan we zeker niet tegen over elkaar, maar leven we met en voor elkaar. Wie beseft, dat Jezus van Nazareth zijn geloof waardigheid verbindt aan de eenheid-in-verscheidenheid van zijn volgelingen, heeft geen an dere keus dan samen op weg te gaan". Maar alle dogma's en verschillende geloofsinterpretaties dan? Van Dutjn wil daar erg zuinig op Ze behoren te worden ver zameld in de schatkamers van de kerken, ter lering en soms ook wel om een beetje over te glimlachen. In deze tijd voelen we ons als christenen in vele opzichten te ruggeplaatst in de positie van de eerste christengemeente. Aan macht en getal hebben wij inge boet. De druk op ons is groter ge worden en het komt meer dan voorheen op een eigen besliste keuze aan. Net als in de eerste eeuw gaan we terug naar de es sentie van het geloof, door de eer ste christenen zo kernachtig uit gedrukt in de uitspraak 'Jezus is Heer'. "Als we ons, ook in Noordwijk, om dét zinnetje verenigen, zullen we ontdekken, wat we ons met ons christen-zijn allemaal op de hals halen. Dan komen de scheidslij nen anders te lopen dan langs de grenzen en muren van onze ver schillende kerken". Surrogaat... Daar is nog maar weinig van te zien. Een plan van de Noordwijk se Raad van Kerken bijvoor beeld om eens per jaar op een zondagmorgen in de beide Noordwijken één gemeenschap pelijke kerkdienst te houden voor alle Noordwijkse christe nen is nog geen haalbare kaart. Er komt nu in januari één ge meenschappelijke dienst naast de gewone diensten. "Dat is toch eigenlijk een surrogaat van wat oecumene behoort te zijn", vindt Bert van Duijn. "Maar hoopvol is, dat de gesloten compartimenten, waarin we vroeger reisden, zijn openge gaan. Als leden van verschillen de kerken ontmoeten we elkaar, en we ontdekken in de ander een mens als wijzelf'. Als gereformeerde jongen ervoer Van Duijn destijds zelfde katho lieke pastorie als een gebouw waarvan een mengeling van dreiging en mysterie uitging. Wie hem had voorspeld, dat hij daar ooit nog eens, notabene na een vergadering van de gezamenlij ke Noordwijkse kerken, samen met een kapelaan de afwas zou doen, zou hij toen voor gek heb ben verklaard. "Nu het zover is, wil ik er maar mee zeggen, dat de kerkelijke toekomst nog vol ver rassingen kan zitten". "Met het ontdooien van bevroren verhoudingen tussen de kerken is de kou uit de lucht en kan de lente niet meer worden tegenge houden". Bert van Duijn waardeert het eer ste gemeenschappelijke kerk blad in Noordwijk als 'een schuchter sneeuwklokje, een voorbode van die lente'. "Daarna gaan we samen verder, op weg naar de grote zomer, die eens komt". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Beverwijk-Heemskerk (buiten gewone wijkgemeente, deel werk) kandidaat N. C. Smit Lei den, te Jutrijp-Hommerts (Fr.) J. Bakker Oldeboorn (hervormdv gereformeerd 'Samen op weg'); aangenomen naar Middelburg J. M. Snijders Nijkerk; bedankt voor Harderwijk J. Hoek Vee- nendaal. Gereformeerde Kerken: beroepen te Helmond (hervormd-gerefor meerd 'Samen op weg') P. Ver schoor Aalsmeer. Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Haamste de kandidaat M. Dijkstra Drach ten. Mevrouw A. C. Kuyvenhoven- van Duin (65) te Utrecht is be noemd tot deelnemer namens de Gereformeerde Kerken in Ne derland in het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), als opvol ger van de heer M. H. von Meyen- feldt. De benoeming gebeurde door de deputaten (commissie vanwege de synode) voor de be studering van het oorlogsvraag- stuk. Mevrouw Kuyvenhoven is enkele jaren secretaresse geweest van de Nederlandse Christen-Vrou wenbond. Zij is nu lid van het da gelijks bestuur van de Neder landse Vrouwenraad. Van de op richting in november 1979 af maakt zij deel uit van de landelij ke werkgroep 'Vrouwen tegen kernwapens'. Drs. A. L. van den Dries (32), ge reformeerd predikant in Wom- mels (Fr.), is met ingang van 1 fe bruari benoemd tot zendingspre dikant voor Rwanda (midden- Afrika). Zijn taak zal daar zijn: evangelisatie en toerusting van de Presbyteriaanse Kerk. In het Hendrik Kraemer-instituut in Oegstgeest gaat ds. Van den Dries zich met gezin op zijn nieu we functie voorbereiden. De kerkelijke hulpdiensten in Europa moeten - om het ergste te voorkomen - hun voedselzen- dingen naar Ghana (west-Afrika) van 1000 ton opvoeren tot 7000 ton in 1984. Dat zei Dieter Marx, secretaris voor Afrika van de ker kelijke hulporganisatie 'Brood voor de wereld' in de Duitse Bondsrepubliek. "De echte hon gersnood in Ghana moet nog ko men". In februari zal de geringe oogst geheel zijn verbruikt. De problemen zijn, volgens Marx, veroorzaakt door het moeizame ontkoloniseringsproces in dit land, het falen van regeringen, negatieve invloeden op de we reldmarkt en een droogte die al driejaar duurt. Bovendien moes ten begin dit jaar ruim 1 miljoen Ghanezen uit Nigeria worden op-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10